SIMON DE WIT DE VALLEI Lx] (lKtea 1 Volvette kaas CC Prima gehakt pq 55 APPELM0ES39 Kapucijners Augurkeirsneden 29 32 Huishoudkoffieq7 Zelf Ook in hot jaar Veel Heil en Zegen „La mode" ,De Grebbedienst' H. van Bennekom Fa. Gebr. v. Beek's Magazijnbediende Makreehatensau, Voor de Jeugd WITTE KRUIS HELPT ECHT! WITTE KRUIS Wenst U firma BOUMAN goedkoff&i! Erwten wortelen werkend middel 29 reeds f 1,55 verdiend! li GRATIS 1 Dc Laatste Brug TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 Nr. 98 s 't Jan Oliebol RENSWOUDE OVERBERG OPTIEK WESTERA EDERVEEN Sig. Mag. „De Gezonken Hoek" Prettige feestdagen en een voorspoedig 1959 J. van Doldoren Zn Verhuizingen Transporten Wij wensen een ieder een Gelukkig nieuwjaar Kolenhandel wenst U allen een gezegend 19S9 Administratieve kracht EUHO n.v. R.V.V. „Rhenus" gelukkig en voorspoedig 19S9 jong 250 gram U W een 3literpot van 49 voorUv tfü zoetzuur Op deze boodschappen 480 Bovendien: waardevolle melkkoetjes Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 1 jan. Johannes Latul, Ederveen 3 Henk van Ravenswaaij 4 Ad. Mijnhardt 6 Marjo Walgering 7 Suusje Achterberg, Rhenen 7 Arie Diepeveen 7 Cor van Maanen Allen weer gefeliciteerd! Jongens en meisjes wier ouders „De Vallei" lezen: Even een briefkaart met je verjaardag en geboortedatum naar het redaktiebureau, Parallelweg 10 en je ver jaardag wordt óók in onze rubriek ver meld. Doe de blinden een plezier, Spaar trouw capsules en zilverpapier! RAADSELS Voor ouderen: I. Verborgen plaatsnamen: 1 Ik noem het een valk, maar Jan een sperwer. 2 Hij kan met zijn stem mensen ont roeren (2). 3 Heeft Abe er tanden mee verspeeld? 4 Wies luister je nou? 5 Mijnheer Lendering kwam vroeg thuis. 6 Hij bezwoer de neger naar huis te gaan. II. X - - - eigen gemaakte vogelwoning; X - - - niet veel; X - - - plaats waar iets ophoudt; X - - - le woord van bekend Oude jaarsavondlied; X - - - dans in maat; X - - - 12 maanden; X - - - bekende naam v. voetbalclub; X - - - heffer v. d. tiende penning; X - - - niet vierkant; X - - - gebakje met roomvulling; X - - - iemand die steelt; X - - - plaats aan de Rode Zee; X - - - grote roofvogel; Op de kruisjeslijn komt de naam van één onzer kerkelijke feestdagen. III. Ze slaan vaak maar doen niemand Pijn, Zou je ook weten wie dat zijn? Voor jongeren: I. Verborgen jongens- en meisjesnamen: 1 Ik heb er tussen drie en vier aan ge werkt (2). 2 Ik moet ook altoos op je wachten. 3 Zing wat hoger, ritmisch en zuiver. 4 Ik vond oma rijk en deftig. 5 Ja, appels en peren zijn gezond (2). 6 Ik ben als laatste Venlo binnengereden. II. X - - - 's morgens steek je je voet in je X - - - voertuig met motor; X - - - het tegenovergestelde v. kort; X - - - de grootm. v. Kon. Juliana; X - - - vrucht met harde schaal; X - - - niet goedkoop; X - - - doe je driemaal per dag; X - - - schoorsteenzwart; Op de kruisjeslijn komt de naam van iets wat door velen de eerste dag van het jaar aan de muur wordt gehangen. III. Welk zwartje zal steeds bij je zijn, Op straat bij held're zonneschijn, Pal blijft ie staan, als jij ook staat, En zal weer gaan als jij ook gaat. Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller In 3 vormen verkrijgbaar. •tabletten, poeders, cachets Enkelen spelletjes voor Oudejaarsavond. MIJN TANTE GING UIT LOGEREN De spelers zitten om de tafel en de eer ste speler begint: „Mijn tante ging uit logeren en ze pakte in haar koffer een tandenborstel". De volgende herhaalt: „Mijn tante ging uit logeren en pakte in haar koffer een tan denborstel en een haarnet." Zo voegt iedere speler een voorwerp bij de serie artikelen, die tante in haar koffer pakt, terwijl steeds de zin, zowel als alle vooraf genoemde voorwerpen moeten worden herhaald, in de juiste volgorde. Zodra een speler de voorwer pen niet in goede volgorde opnoemt, of er één vergeet, valt hij uit. Zo gaat het spel steeds rond tot er één winnaar over- JE HOOFD ER BIJ! Iedere speler is gewapend met een stuk papier en een potlood. De leider heeft een lijst van de dingen, die hij zal vragen. Hij zegt b.v. „letter S", jongensnaam, (iedere speler schrijft op een jongensnaam beginnende met een S), meisjesnaam, schrijver, staatsman, plaats in Nederland, plaats in het buitenland, rivier (Ned.), rivier (buitenl.), kleur, zoogdier, vis, vo gel, insect, fruit of groente, bloem, vloei stof, kruidenierswaren enz. De spelers nummeren hun antwoorden, dan zetten ze op hun papier het nummer met een vraagteken. Voor de beantwoor ding van elke vraag worden tien seconden gegeven. Hij of zij, die aan 't eind de meeste juiste antwoorden heeft, wint het spel. KETTINGWOORDEN Iedere speler heeft ook hierbij papier en potlood voor zich. Men schrijft nu een willekeurig zelfstandig naamwoord op b.v. bloempot. De tijd wordt nu opgenomen en iedere speler moet proberen in de volgende drie of vier minuten zoveel mo gelijk zelfstandige naamwoorden achter dit woord te zoeken. Voorbeeld: bloempot, potlood, loodwit, witvis, vishengel, hengelsport, sportblad, bladgoud enz. Natuurlijk moeten het goed Hollandse woorden zijn. Wie de meeste woorden vindt is winnaar. Moeilijker is het twee z.naamwoorden met zo weinig mogelijk woorden te verbinden. Eerst worden dus twee woorden op het papier gezet, geheel willekeurig b.v. regen en orgel. Deze woorden kunnen aldus met elkaar verbonden worden: regenlucht, luchtpijp, pijporgel. Wie de kortste ver bindingen maakt is winnaar. Hier ben ik weer, Jan Oliebol, Ik ben heel vet en rond. Ik ben gemaakt van kost'lijk meel, Zo voedzaam en gezond. Ze bakken mij in kokend vet, Dat vind ik heus niet naar, Van buiten word ik heerlijk bruin, Van binnen word ik gaar. Soms heb 'k rozijnen in mijn buik, Of appelmoes of krenten. Als 'k bij de bakker wordt gehaald, Betaal je voor mij centen. Ik kom maar zelden voor de dag, De laatste dag van 't jaar, Dan maakt een moeder met een schort Mij in haar keuken klaar. Dan kom ik op een grote schaal, Met suiker fijn bestoven, Dan staan er vaak al vingers klaar Om gauw mij weg te roven. Maar moeder zegt: „Nog wat geduld, Blijf van mijn baksel af, Want anders ga je vroeg naar bed En krijg je niets voor straf. Als d' avond dan gekomen is. Zit men heel knus bijeen. Papa en moe en kleine Piet, Broer Govert en zus Leen. „Nou jongens", zegt de moeder dan, Tast toe, ze zijn er voor." En ieder grijpt een oliebol, Dan eet het hele koor. Dat vaak een holle bolle Gijs Teveel van ons soort smult En Nieuwjaarsdag geen eten lust, Ligt buiten onze schuld. CEFA-AFDELING OPGERICHT Tijdens een dezer dagen in Renswou- de gehouden vergadering met een ver tegenwoordiger van de Christelijke Film Actie is besloten definitief tot op richting van een plaatselijke afdeling van de CFA over te gaan. Tevens wer den hierbij de verschillende mogelijk heden en moeilijkheden uitvoerig be sproken, terwijl daarnaast het schep pen van andere ontspanningsmogelijk heden voor de oudere jeugd als een noodzakelijkheid werd gezien. Er zal worden begonnen met een filmvoorstelling in het gebouw Reho- both waaromtrent binnenkort nadere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt. Voor dit doel moeten vanzelfsprekend zoveel mogelijk leden en donateurs worden gewonnen, aangezien een zekere financiële basis vereist is. Het voor lopig comité heeft verder de volgende tijdelijke bestuursverdeling vastgesteld: J. Vermeulen, voorzitter; E. Eskes, se cretaris; H. van den Broek, penning meester, terwijl de heren J. Lagerweij, G. Valkenburg en J. Meijer zonodig ala vervangers zullen optreden. Bij deze personen kunnen derhalve nadere inlichtingen worden verkregen terwijl zij ook gaarne leden en dona teurs zullen inschrijven. STUURINRICHTING WEIGERDE De heer T. U. uit Overberg reed op Eerste Kerstdag met een bestelwagen op de weg van Doorn naar Maarsber- gen, toen plotseling de stuurinrichting weigerde. Door onmiddellijk te remmen kon de bestuurder erger voorkomen alhoewel hij niet kon verhinderen dat de wagen door de langs de weg staande bomen flink werd beschadigd. Zijn mede-in zittende liep een bloeduitstorting aan het been op. Kies niet „in den blinde" Uw opticiën! Zomaar, op goed geluk af. Wij prijzen ons gelukkig van onze relaties te mogen horen dat zij tevreden zijn en blijven over elke bril door ons vervaardigd! tegenover gemeentehuis, Rhenen Eigenaar: H. v. d. Berg HERV. SCHOOL AANBESTEED In café v. d. Linden te Ederveen vond de aanbesteding plaats van de nieuwe zesklassige school voor de Ned. Herv. 'Schoolvereniging. Deze aanbesteding ge schiedde door de architecten G. Harde man te Ederveen en A. H. Nes te Barne- veld. Voor perceel I: metsel-, timmer- en smidswerk hadden zich 18 gegadigden aangemeld. De heer J. Slotboom uit Lun- teren was met 158.784,— de hoogste in schrijver; laagste was de fa. Kelderman en v. d. Brink uit Ede met 121.700, Voor het loodgieterswerk was de heer H. Hartkamp uit Barneveld de laagste inschrijver met 9.267,voor de elektr. installatie de heer G. Jonker te Scher- penzeel met 5.260,en voor het glas- en schilderwerk de heer E. Kramer te Woudenberg met 10.600, De totale kosten werden door de archi tecten begroot op 168.000,dat is on geveer 20.000,meer dan de som van de bedragen waarvoor de laagste inschrij vers hebben ingeschreven. maar maak een goed begin neem een Sigaar, en steek de brand er in Sigaren te kust en te keur Zowel luxe verpakt als miskleur. W. v. ESSE - Cederlaan 2 - Tel. 2666 ZO ZIJN ONZE MANIEREN... Help gerust oude mensen, die een beetje weifelend op de stoeprand staan met het oversteken van de straat. Ze zullen jullie er dankbaar voor zijn. Alle neven en nichten een biy en ge zegend 1959 toegewenst! Tante Jos. WONINGBOUW GEGUND De bouw van 18 woningwetwoningen te Ederveen werd door het gemeentebestuur van Ede aan de laagste inschrijver ge gund. Het is de fa. G. Veenvliet te Geld. V'daal voor een bedrag van 227.500, KERSTFEESTVIERING NED. HERV. VERENIGINGEN De Ned. Herv. Jeugdverenigingen te Ederveen, t.w. de Jongelings-, Meisjes- en de Knapenvereniging kwamen bijeen voor een gecombineerde kerstfeestviering. De voorzitter van de J.V., de heer Koudijs opende met gebed en liet zingen uit de Lofzang van Zacharias vers 1 en 3. Hierna hield het lid der Knapenvereni ging B. Herikhuize een inleiding, gevolgd door een levendige discussie. De kleine meisjes zongen hierna enkele bekende kerstliederen, waarna Jannie van Beek een gedicht voordroeg getiteld: „Het slapende Kind". Er volgde voorts een kerstdeclamatie o.l.v. mevrouw Kloot. Na de pauze bracht E. Nab het kerst verhaal „Het Kind en de Boetgezant". Na het zingen van de meisjes werd de kerstavond door de heer Koudijs gesloten. Hoofdstraat 108 Tel. 3324 Wenst zijn geach te cliënten een voorspoedig 1959 Transportbedrijf, Zand en Grind Nieuweweg 229, Veenendaal ENKELE DEMONSTRATIE oliehaarden TE KOOP tegen verlaagde prijs! Fa. A. Bovenschen Fred. v.d. Paltshof 12 Tel. 319 - RHENEN Wij wensen allen een Gelukkig Nieuwjaar GEVRAAGD een voor interne expeditie, schoonhouden, in pakken etc. Aanmelden tussen 17 en 18 uur. Eerste Utr. Handelsonderneming n.v. Utr.str.weg 224 - RHENEN GEVRAAGD een Vereisten: enig zakelijk begrip - leeftijd 23-35 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties Postbus 6 - RHENEN wenst haar leden, donateurs en begunstigers een geldig vanaf 2 Januari t/m 7 Januari uifkt u ffiaar bij de gemiddelde kruidenier bij Simon de Wit 400 gramsblik UÜ gramsblik 400 gramsblik bij iedere f 3,- aan boodschappen 500 gramspak per pot literblik 250 gramspak ff per pak Elk artikel ook afzonderlijk verkrijgbaar Ga deze week naar SIMON DE WIT In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 201 5 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL FEUILLETON door N0RBERT KUNZE (13) Ja, zij begreep het. Zij had ook de anderen begrepen, die tegen haar had den geschreeuwd. Maar de commandant had nauwelijks een kans gehad het er levend af te brengen. Allen hadden het geweten. Men kon haar toch nu niet ineens de schuld daarvan geven. Alles draaide als in een dolle wervelwind voor haar ogen. Zij liep het hol binnen, naar de brancard van de verzetsstrij der. Sawa, de man met het uilengezicht en een paar anderen stonden er naast. Helga onderzocht de dode voor hun ogen waar onverzoenlijke haat uit sprak. Hartverlamming. Het hart moest het hebben afgelegd. Zacht, zonder op te kijken, zei zij: „De operatie was in orde. Het is niet mijn schuld." Toen zakte zij bij de baar ineen. Boro tilde haar op en liet haar tegen de koele rots aan leunen. De hele groep kwam op haar af en bleef haar staan. Allen keken op haar neer. Sawa sprak haar snel en hard toe. Boro vertaalde. Voorzichtig formuleerde hij de wei nige brokstukken die hij bij machte was te vertalen: „Commandant zeggen, wij alleen geloven „alles in orde", als meegaan, dokterr. Zo niet, wij geloven, jij schuld commandant dood." Helga las Boro elk woord van de lip pen af, maar ook daar zag ze geen ge nade, geen begrijpen. Plotseling kon zij zich niet meer be heersen en zij moest de snikken die schoksgewijze in haar opkwamen en die haar de keel dichtknepen als een prop, de vrije loop laten. De tranen rolden haar over de wangen toen zij uitriep: „Dat jullie ons zo haat! Dat jullie dat kunt geloven?!" Sawa en zijn mannen gingen heen. Buiten, voor het hol, zagen zij elkaar aan, maar geen van hen zei iets. Sawa klopte Boro op de schouder alsof hij zich wilde verontschuldigen. Zichzelf en de anderen. Boro knikte. Hij wist, wat de commandant daarmee wilde zeggen: zij waren beschaamd over de overwinning op de Duitse vrouw. Een eindeloze stoet kroop langzaam over het rotsachtige hoogplateau. Het tegenover tempo werd bepaald door de gewon den die meegesleept moesten worden. Helga liep aan het einde van de rij naast Boro en Miliza. Een paar solda ten waren vooruitgestuurd en die had den een ondiep graf gedolven. De bo dem liet niet toe verder te gaan dan een spadesteek diep. Daar zou de com mandant dan zijn laatste rustplaats vinden: voorwaar een hard bed. Er was vrijwel geen aarde op de rots, slechts distels en een paar bremstruiken kon den er groeien, anders niets. De voorsten waren blijven staan. Langzaam sloot de lange rij zich aan een tot een groep. Toen iedereen na derbij was gekomen, legden zij de com mandant in zijn graf. Sawa stond er alleen voor, het geweer van de dode in de hand. Hij schoof de haan terug en liet de eerste patroon er uit vallen. Hij gaf deze aan zijn buurman. De tweede patroon viel in de hand van Sawa. Weer kreeg een van de sol daten deze. Langzaam voltrok Sawa de rite van het uitdelen van hun kostbaarste bezit: munitie. Munitie betekende vrijheid. Toen stapte hij achteruit en salueer de, zijn vuist aan de pet. Allen hieven hun vuisten omhoog: voor de vrijheid, commandant! Voor de vrijheid! Helga stond iets verderop, de handen krampachtig over de borst gekruist. In het glinsterende zonlicht leek de groep die om het graf heen stond tot een dik ke muur ineen te vloeien. Een muur die de vrijheid verdedigde, een laatste weerstand die zich aan de karige grond had vastgeklampt en hem met alle mid delen vasthield. Het was het enige dat zij bezaten. Op hun lichaam droegen zij flarden; aan hun voeten droegen zij flarden; onder het verband bloedde hun aan flarden gescheurde vlees. Zij waren de aangevallenen en zij beten van zich af. Zij waren in het nauw gedreven, naar de bergen verjaagd, naar de bossen verdreven. Zij maakten kuilen en groe ven graven van slechts enkele hand breedten diepte, waar zij in neerkniel den en niemand kon hen er vandaan krijgen. Niet denken, had Rottsieper gezegd. Niet denken. Misschien had hij gelijk. Maar hij had de verzetsstrijders nooit zo gezien: vastgeklampt aan hun schrale grond, aan de stoffige door de zon ver brande aardkorst! Als zij dit vrijheid noemden, mocht men hun deze vrijheid dan ontnemen? Moest men dan niet mét hen zijn? Moest men dan niet schreeuwen tegen iedereen die hen van deze vrijheid wilde beroven? Want zo lang dit nog gebeurde, zouden nog tal loze kuilen worden gegraven. Ondiepe en diepe. Telkens opnieuw. Of had Rottsieper gelijk gehad? Zij hadden het graf dicht geworpen, niemand kon nu onderscheiden dat het een graf was. De commandant was als versteend. Een steen tussen stenen- En de stoet kronkelde verder, nu langgerekt, stagnerend en dan weer iets vlugger, vermoeid, dorstig. Helga's schoenen leken op het soort dat zondagse hengelaars op humoristi sche tekeningen, uit het water ophalen. Haar voeten brandden en zij hadden blaren. Haar benen bewogen zich al leen nog maar mechanisch en strompe lend voort en men voelde niet meer dat zij met zijn tweeën waren om het lichaam samen te dragen. Men waande ze buiten het lichaam. Men kon zeg gen, als ze nu blijven staan kan ik niet meer verder. En dan ontdekte men, dat men toch nog bij hen hoorde, dat men afhankelijk van hen was. Of was het omgekeerd? De dalende zon doet zwarte vlekken en kringen voor haar ogen dansen en de voeten strompelen er in voort, de knieën beven en willen niet meer door buigen. Maar plotseling was er een klein houvast. Een stuk hout midden in het eindeloze rotsgruis, een soldaten- kruis waarop een Duitse stalen helm hing. Helga was niet de eerste Duitse hier. Franz Bichler, geboren op 11.IV.1923, gesneuveld op 2.II.1943, was voor haar langs deze steenachtige weg gegaan. Of was erover gegleden of gekropen en was blijven liggen. Helga stond voor zijn graf en voor haar ogen nam het haar onbekende gezicht van de jonge Duitser de trekken van de dode com mandant aan. Ofschoon deze wel veel ouder was geweest dan Franz Bichler, die niet eens de twintig jaar gehaald had. Merkwaardig, hoe de majesteit van de dood alle levenswetten onwer kelijk liet schijnen. Maar toch, zo is de loop der dingen: van het leven naar de dood en van de dood naar het leven. Boro had haar ingehaald en was naast haar blijven staan. Zijn stem was goed, diep en warm. Hij zei: „Jullie graff - met kruis. Iedereen ziet, slaapt dode soldaat. Ons graff - alleen aarde. Steen. Niemand mag weten, slaapt dode verzetsstrijder." Zijn hand raakte de stalen helm, legde hem recht: „Jullie kerkhof." Daarna wees hij naar de scherpe sil houetten van de bergen die in de zon glansden. „Ons kerkhof. - Begrijp? - (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 3