Diifger DE VALLEI Spliterwten29 Petit Beurre 29 Pudding s 3,..,29 Zwarte balletjes 200 gram 29 Huishoudthee Tomatenpuree .149 Sinaasappeljam s59 Sardines 259 Lavendel s59 Gelderse "UreSL 79 Goudmerkmarsr.L99 Kwart Edammer99 SPERZIEBONEN Voor de Jeugd reken Tiende school volleybal-toernooi gaf Veenendaal drie dagen spanning en gezelligheid Nieuw hoofd Chr. scholen voor buitengewoon lager onderwijs geïnstalleerd Zoek de zon op Voor de boer Aantal sportkeuringen is weer gestegen „EEN MOEDER GEZOCHT'' SCHERPENZEEL ELST RENSWOUDE AMERONGEN EEN VREEMDE OUDEJAARSAVOND Oplossing Kerstpuzzle TELEVISIE? m Voor de kantonrechter PijQf grof gebroken QQ lYlJol droogkokend 500 gramspak £L\3 Een rijksdaalder verdiend 1 742 .J I Voor de tiende maal werd te Veenendaal in de dagen voor Kerstmis het echool- volleybaltoernooi georganiseerd, waarvoor ook nu weer een zeer grote belang stelling bestond. Niet minder dan 800 jongens en meisjes van de verschillende Lycea en mulo-scholen namen aan dit toernooi deel. De meisjes- en jongensploegen van het Chr. Lyceum te Veenendaal bleken in de meeste afdelingen over de sterkste ploe gen te beschikken. De Veenendaalse B- meisjes wonnen de wisselbeker. Ook de jongens B. en jongens A. van het chr. lyceum te Veenendaal legden beslag op de wisselbeker. De jongens A-groep won de wisselbeker nu definitief, omdat zij deze nu in totaal 5 maal gewonnen had den. Bij de meisjes A. was de ploeg van Marnix Lyceum uit Ede ook dit jaar weer het beste team. waardoor zij ook nu de wisselbeker wonnen. De winnende ploegen van dit jaar speelden woensdag tenslotte nog tegen de winnende ploegen van de oud-leerlingen. Bij de meisjes werd de finale gespeeld tussen het Marnixteam A. en de meisjes- oudleerlingen van het Lyceum Veenen daal. Het werd hier weer een Veenen daalse overwinning. Het eerste jongens team van het Lyceum Veenendaal ver sloeg woensdag ook het ouderen Lyceum team. Bij deze finale was burgemeester Bakker aanwezig, die de prijzen uitreikte. Dinsdagavond waren de prijzen door wethouder Van Kuyk uitgereikt. De organisatie van dit volleybaltoer nooi was weer uitstekend voorbereid door CHR. GER. KERK KOOPT VILLA VOOR PASTORIE Door de kerkeraad van de Chr. Ger. kerk Hoofdstraat, alhier is aangekocht de villa „De Leeuwenhoeck" aan de Kerke- wijk. Deze woning zal worden bestemd tot pastorie voor de predikant van dit kerkgenootschap. De bestaande pastorie aan de Hoofd straat met twee aangrenzende winkels, eigendom van de Chr. Ger. kerk Hoofd straat, zal publiek worden verkocht. MEISJE AANGEREDEN Het 11-jarige dochtertje van de fam. v. d. L. aan de Emmalaan, werd dinsdag middag in de Hoofdstraat aangereden door een bestelwagentje van de fa. T. uit Vee nendaal. Het meisje keek achterom en zag niet dat zij van het wielrijdersgedeel te van de Hoofdstraat raakte. Zij werd door de bestelwagen tegen de grond ge slingerd en liep schaafwonden op. VIERDE CROSS VAN HET OOSTEN IN ZWOLLE De op een na de laatste cross van het Oosten zal a.s. zaterdag worden gehouden in Zwolle. In verband met de kostbare reis zal waarschijnlijk alleen Wim ter Haar deel nemen, om zodoende voor de vierde maal de strijd a-an te binden met o.m. de Ko meet Speelman. Ter Haar won tweemaal en Speelman eenmaal in deze cross-com petitie. Wim ter Haar moet deze race winnen, wil hij zijn prachtige kans op het Oostelijk Kampioenschap Cross behouden. (Vervolg van pagina 1) wacht ik dit jaar nog de aanbesteding. Tenslotte hoopte burgemeester Bakker van harte, dat de heer Bulsink snel in Veenendaal zou inburgeren en dat de keuze van het schoolbestuur een goede keuze zou blijken te zijn. Hartelijke woorden ook sprak het hoofd van de Chr. b.l.o.-school te Hoogeveen, namens de scheidende collega. De heer Baars prees wijlen de heer Ten Kate. Deze deed het op zijn manier. De heer Bulsink zal het op een andere manier doen, maar ook goed, want ook zijn hart klopt voor het kind. De heer Ten Kate was spontaan; de heer Bulsink kijkt eerst de kat uit de boom, maar blijkt dan ook een collega, waar men altijd een beroep op kan doen. Na Ds. C. J. Smelik en de heer Boerse, hoofd van de Chr. b.l.o.-school te Ede, sprak het waarnemend hoofd, de heer Bulthuis. Het hoofd verwacht van het personeel goede samenwerking en om gekeerd verwacht het personeel van het hoofd: goede leiding, aldus de heer Bult huis. Het nieuwe hoofd, de heer W. Bulsink, sloot de rij van sprekers met o.a. deze woorden: Ik hoop, dat de samenwerking met mij dezelfde zal zijn als met de heer Ten Kate. Deze had vele gaven, o.m. een fijne intuïtie om kinderen te begrijpen. Dat heb ik niet; ik ben ook niet zo als de heer Ten Kate. Ik zal het werk op een andere manier overnemen, maar ook trachten mijn best te doen. Tot de ouders zei de heer Bulsink: God heeft u uw kind geschonken. Aanvaardt het dan ook als een geschenk van God. Spreker verzocht ook vooral deze kinde ren in het gebed te gedenken. God laat geen bidder staan. Tot slot werd de heer Bulthuis een boekenbon aangeboden als waardering voor de wijze, waarop hij in de afgelopen moeilijke maanden de school heeft geleid. De bijeenkomst werd geopend met schriftlezing en gebed door de heer C. Goote en gesloten met gebed door de heer Bulthuis. Wellicht hebt u van 't lied gehoord „Zoek de zon op" enzovoort. Gebracht door Lou Bandy met z'n hoed. De ouderen'weten het nog goed. Wellicht heeft nooit iemand gedacht Aan consequenties, die het bracht. Maar met de Russische maanraket Weet ik het toch nog niet zo net. Zowel Russen als Amerikanen Lanceren steeds weer nieuwe manen. Zo vaak een nieuwe maan verschijnt Vraag ik mij af: waar is het eind? Ook heb ik mij dikwijls afgevraagd, Wanneer zo'n proef weer is geslaagd, Zijn de gegevens, die men daaruit putte, Nu wel ten algemenen nutte? Indertijd riep „Uncle Sam" verrukt: Deez' lancering is zeer goed gelukt. Veel mensen dachten toen bewust, Nu is de beurt weer aan de Rus. Niet heel lang heeft het toen geduurd Of de Loenik werd omhooggestuurd. Nu reeds een eind voorbij de maan Komt nu de zon reeds in z'n baan. Die maanraket brengt veel gegevens, Maar werpt bewust de vraag op tevens Bereikt Loenik nu ook de zon, Na de start, die naar de maan begon? Wat Burger doet doet Burger goedl p)fÉp Wasserij ZEIST - TEL 2246 de sportleraren Buijs en Van Asselt en de wedstrijden konden precies volgens het tijdschema afgewerkt worden in een tweetal zalen. Ook de Ulo-afdelingen speelden uitste kende partijen en ook hier was het de Veenendaalse Chr. Ulo die met de meeste prijzen ging slepen. De uitslagen waren alsvolgt: Meisjes B. 2. 1. Lyceum Veenendaal 4; 2 Revius, Doorn; 3 Marnix 5, Ede. Meisjes B. 1. 1. Chr. Lyceum Veenen daal 3; 2 Marnix 4, Ede; 3 Lyceum Wage- ningen 3; 4 Lyceum Arnhem 3; 5 Revius Lyceum Doorn 3. Meisjes A. 2. 1 Lyceum Arnhem 2; 2 Marnix, Ede 3; 3 Marnix, Ede 2; 4 Chr. Lyceum Veenendaal 2; 6 Revius Lyceum Doorn 2. Meisjes A. 1. 1 Marnix Ede 1; 2 Chr. Lyceum Veenendaal 1; 3 Lyceum Arnhem 1; 4 Revius Lyceum Doorn 1; 5 Lyceum Wageningen 1. Jongens B. 3. 1 Chr. Lyceum Veenen daal 7; 2 Mihawa 3, Wageningen; 3 Chr. Lyceum Veenendaal 8; 4 Lyceum Arn hem 5. Jongens B. 2. 1 Chr. Lyceum Veenen daal 6; 2 Marnix Ede 6; 3 Lyceum Arn hem 4; 4 Revius Lyceum Doorn 6. Jongens B. 1. 1 Chr. Lyceum Veenen daal 5 (wisselbeker) 2 Marnix Ede 5; 3 Lyceum Arnhem 3; 4 Lyceum Wagenin gen 2; 5 Revius Lyceum Doorn 5; 6 Mi hawa Wageningen 2. Jongens A. 2. 1 Chr. Lyceum Veenen daal 2; 2 Marnix Ede 2; 3 Lyceum Arn hem 2; 4 Revius Lyceum Doorn 2; 5 Chr. Lyceum Veenendaal 3. Jongens A. 1. 1 Chr. Lyceum Veenendaal 1 (wisselbeker); 2 Lyceum Arnhem 1; 3 Revius Doorn 1; 4 Marnix Ede 1; 5 Ly ceum Wageningen 1; 6 Mihawa Wage ningen 2. Ulo-afdelingen: Meisjes A. 1 Chr. Ulo-Veenendaal (wis selbeker); 2 Chr. Ulo-Doorn; 3 Ulo-Rhe- nen; 4 Openbare Ulo, Doorn; 5 Heemstra- school, Driebergen. Meisjes B. 1 Chr. Ulo-Veenendaal 3; 2 Chr. Ulo, Doorn 2; 3 Ulo-Rhenen 2; 4 Openb. Ulo Doorn 1; 5 Chr. Ulo Veenen daal 4. Jongens A. 1. 1 Chr. Ulo-Veenendaal 1 (wisselbeker); 2 Ulo-Rhenen 1; 3 Heem- straschool, Driebergen; 4 Kon. Wilh. school, Wageningen; 5 Chr. Uloschool Doorn 1. Jongens A. 2. 1 Chr. Ulo Veenendaal 2; 2 Chr. Ulo Veenendaal 3; 3 Chr. Techn. School Veenendaal 1; 4 Ulo-Rhenen 2; 5 Openbare Ulo Doorn 1. Jongens B. 1. 1 Chr. Ulo Veenendaal 4; 2 Openbare Ulo, Wageningen 1; 3 Emma- school Driebergen 1; 4 Chr. Uloschool Veenendaal 5; 5 Chr. Technische School Veenendaal 2; 6 Ulo Rhenen 3. Jongens B. 2. 1 Kon. Wilhelminaschool Wageningen 2; 2 Chr. Ulo Doorn 2; 3 Kon. Wilhelminaschool Wageningen 3; 4 Chr. Technische school Veenendaal 4; 5 Chr. Uloschool Veenendaal 6. DE BENZINEMOTOR EIST EEN GOEDE VERZORGING Steeds meer landbouwbedrijven ma ken gebruik van een benzinemotor voor diverse werkzaamheden in of rond de bedrijfsgebouwen, o.a. voor aandrijving van de melkmachine, aldus ir. E. F. van Hijfte, Rijkslandbouwconsulent te Oss, onlangs voor de radio. In de winterperiode wordt de ben zinemotor op de landbouwbedrijven veelal niet gebruikt, zodat men in staat kan zijn de motor een goede beurt te geven, want ook deze machine moet goed onderhouden en op de juiste wijze worden opgeborgen. Onderhoud. Van de luchtgekoelde mo toren dienen de koelribben goed te wor den schoongemaakt. De stofdelen in de aangezogen lucht zetten zich vast op de koelribben, waardoor niet alleen een verstopping mogelijk is, doch ook het roesten in de hand wordt gewerkt. Denk er vooral om, bij het schoonmaken geen koelribben af te breken. Hierdoor wordt het koeloppervlak verkleind, hetgeen een minder goede koeling ten gevolge heeft. Watergekoelde motoren. Bij deze mo toren wordt in de praktijk meestal put- of leidingwater als koelwater gebruikt, waardoor veel ketelsteen in de koel waterruimte wordt afgezet. Hierdoor kan de koeling eveneens fout lopen. Het ketelsteen kan verwijderd worden door soda aan het koelwater toe te voegen (1 ons soda op 10 liter water). Men laat de motor draaien totdat het koelwater flink warm is. Het ketelsteen wordt door de aanwezige soda opgelost en is dan gemakkelijk te verwijderen. De koelwaterruimte daarna vooral goed schoonspoelen met water. Olie In de cylinder. Omdat motor brandstoffen bijna altijd wel een weinig zwavel zullen bevatten, is het aan te bevelen, indien de motor langere tijd niet meer wordt gebruikt, een kleine hoeveelheid olie in de cylinder te doen. Is dit gebeurd dan met de hand de krukas in beweging brengen. De zuiger smeert dan de cylinderwand met een dun laagje olie, zodat de roestvorming sterk wordt verminderd. Benzine verwijderen. Het is raadzaam om de benzine geheel af te tappen, zo wel uit de leidingen als uit de carbu rator. De benzine kan, indien de motor langere tijd niet wordt gebruikt, gom achtige stoffen afzetten, die de leidin gen en sproeiers in de carburator doen verstoppen. De opberging. Berg de motor op in een droge, niet te stoffige ruimte. Draal de krukas zolang rond tot deze zwaar draait. De beide kleppen zijn dan ge sloten, zodat geen vuil etc. zich tussen de klepschotel en de zitting kan vast zetten. Ook kan geen stof in de cylinder terecht komen. Wanneer met het bovenstaande reke ning wordt gehouden, zullen de storin gen tot een minimum beperkt blijven. Uit het verslag van het Gemeentelijk Bureau voor Medische Sportkeuring Veenendaal over 1958, dat dezer dagen verschenen is, blijkt, dat over het afgelopen jaar weer een stijging is te constateren van het aantal ge keurde personen. Na een lichte daling in 1957 (408) ten opzichte van 1956 (458) steeg het aantal gekeurden dit jaar tot 485, een stygwig van 19 Door de verhoging van de tarieven met ingang van 1 januari 1958 is het voor re kening van de gemeente komende tekort aanmerkelijk kleiner geworden, nl. f 77.93. Per gekeurde is het tekort thans 0.16. In 1957 was dit bedrag 1.—, terwijl in de jaren 1954 en 1955 het tekort nog on geveer 2.per gekeurde bedroeg. Het aantal keuringen was in het afge lopen jaar 500 tegen 418 in 1957. Dit aan tal ligt hoger dan het aantal gekeurde personen daar diverse gekeurden voor méér dan één tak van sport werden on derzocht. Hieronder volgt een overzicht van het aantal personen dat voor de verschillende takken van sport werd gekeurd, waarbij het aantal voetballers weer sterk in de meerderheid is. De tussenhaakjes ge plaatste cijfers zijn de aantallen in 1957. Atletiek 22 (27); gymnastiek 1 (26); korf bal 36 (41); tafeltennis 6 (7); voetbal 320 (189); wandelen 35 (41); wielrennen 1 (1); zwemmen 69 (85) en badminton 10 (0). Opmerkelijk is hierbij de sterke stijging van het aantal voetballers, terwijl bij vrijwel alle andere takken van sport een lichte teruggang is waar te nemen. Van de gekeurden vielen de meesten in de leeftijdsgroep 12 tot 14 jaar nl. 130, direct daarop gevolgd door de leeftijds groep 15 tot 18 jaar met 127. Afgekeurd werden 3 personen en voor lopig afgekeurd 2. Van de 485 gekeurden werden 329 personen voor de eerste maal gekeurd, terwijl 156 personen reeds meer- Op de foto: Kennismaking met het zojuist geïnstalleerde hoofd der B.L.O.-school. V.l.n.r.: mevr. Bulsink, de heer Bulsink, de heer Boerse, collega uit Ede en de heer Geerenstein, schoolbestuurslid. dere malen door het bureau waren ge keurd. In totaal werden 22 keuringsavonden gehouden, waarvan 6 in het gebouw van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst aan de Kanaalweg. De medewerking van deze dienst betekende weet een aanmerkelijke verlichting van de taak der huisartsen. Per avond werden gekeurd 22 personen. Dit gemiddelde is hJger dan in 1957. In dat jaar was het gemiddelde 20 per avond. De secretaris van net bureau, de heer J. D. van de Nadort' brengt aan het slot van zijn verslag een bijzonder woord van dank aan de artsen en de dames van het Rode Kruis voor de door hen in het af gelopen jaar verleende medewerking. is de titel van de kostelijke ontspan ningsfilm welke de Cefa (afd. Rhenen) u brengt op a.s. zaterdag 10 januari, 8 uur, in gebouw Irene. De aansteke lijke vrolijkheid, die wordt veroorzaakt door het „complot" van de kinderen die hun vader uit de brand willen hel pen doet de overal volle zaal schudden van het lachen. Kaarten verkrijgbaar bij Drogisterij Udo en Drog. Westera. SPAAROVERSCHOT Bij de rijkspostspaarbank te Scherpen- zeel werd over de maand december inge legd 25.472,63 en terugbetaald 18.989,70. Gedurende het afgelopen jaar werd in gelegd een bedrag van 288.269,45 en te rugbetaald 224.954,—. Het spaarover schot bedraagt dus 63.315,45. Hetgeen ongeveer 10.000,minder is dan in 1957 73.579,90). UITSLAGEN SCHIETWEDSTRIJDEN De schietuitslagen van deze week luiden als volgt: 1. B. Valkenburg Jr. 49 p.; 2. G. J. de Jopde 47 v'3. P. Engelenburg 46 p.; 4. M. BerendseWp.; 5. H. Berendse 45 p.; 6. J. Koudijs 44 p.; 7. R. van Eist 43 p.; 8. J. van Eist 42 p.; 9. A. van Dus- schoten 41 p.; 10. M. Klumpenaar 38 p. UITVOERING VAN „DE INSTUIF" De Elsterse postduivenvereniging „De Instuif" geeft zaterdagavond a.s. in de kantine van de jeugdherberg „De Eikel kamp" een uitvoering, waar o.m. op zal treden de Culemborgse boerenkapel „Bont en Blauw" onder leiding van boer Lap. Verdere medewerking wordt verleend door „De Zingende Zusjes", de zangeres jes A en C en als gast Krelis Kreyer. Van en naar Veenendaal zullen extra bussen lopen. EERSTE JAARBEURSMANIFESTATIES VAN DIT JAAR Maandag 12 januari a.s. zal de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs de opening verrichten van de Souvenir- beurs en de Wintervakbeurs voor koffers en lederwaren, die gelijkhijdig tot en met vrijdag 16 januari te Utrecht in de Jaar beursgebouwen op het Vredenburg wor den gehouden. Het is voor de eerste maal dat de Kon. Ned. Jaarbeurs een Souvenirbeurs or ganiseert. Er zullen in totaal 125 Ned. fabrikanten aan deze vakbeurs deelnemen. De Wintervakbeurs voor koffers en lederwaren wordt thans voor de zesde keer gehouden. Ongeveer 85 firma's zul len hun produkten exposeren. VEILIG VERKEERSCURSUS In verband met de grote belangstelling, die blijkt te bestaan voor een cursus voor veilig verkeer is besloten thans weder om een dergelijke cursus te geven. De postcommandant der rijkspolitie, de heer A. van de Ham, zal, met medewer king van het gemeentebestuur, deze cur sus verzorgen. Aangezien het verkeer steeds intensiver wordt en daarmede de persoonlijke verantwoordelijkheid groter, zal een ieder overtuigd zijn van de nood zakelijkheid om de verkeersvoorschriften te kennen. Dit geldt nog temeer nu per 1 oktober 1958 en per 1 januari 1959 weer nieuwe bepalingen van kracht zijn gewor den. Het is de bedoeling dat de cursus, die 6 lessen omvat, in het gebouw Reho- both wordt gegeven. Alle noodzakelijke kennis, die iedere weggebruiker moet be zitten, zal daarbij worden behandeld. De eerste les wordt gegeven op woens dagavond, 14 januari a.s. te 8.00 uur. Belangstellenden die de lessen willen volgen, kunnen zich op deze eerste avond aanmelden in het gebouw Rehoboth. Daarbij zullen tevens de verdere bij zonderheden worden medegedeeld. VEERTIG JARIG JUBILEUM Donderdag 1 januari j.l. was het 40 jaar geleden dat boswachter A. Cornelisse in dienst trad bij de grafelijke familie Ben- tinck. Bescheiden als de heer Cornelisse is, waren slechts enkele ingewijden op de hoogte van dit toch wel belangrijke jubi leum. Tot 1940 was de heer Cornelisse werk zaam in Amerongs Overbex-g. Na deze tijd kreeg hij het toezicht op de uiterwaarden en bossen rond Amerongen. Oorspronke lijk is zijn taak die van een jachtopziener, maar doordat de jacht nu verhuurd wordt moet hij zich bepalen bij het schadelijke wild. Het spreekt vanzelf dat de 62-jarige als kind in huis 1> in de omgeving van Amerongen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jo« Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 10 jan. Janny van Kooten 12 Evert Schreuder 13 Sander v. d. Pol 14 Ineke Kuipers 14 Errie v. d. Weerdhof 14 Henk van Ravenswaaij 14 Eefje de Gooier Van harte gefeliciteerd! ZILVERPAPIERAKTIE We ontvingen weer een grote hoe veelheid zilverpapier en capsules. Alle neven en nichten die het gespaard heb ben hartelijk dank! Hier volgen hun namen: Gerda van de Berg, Rhenen. Gerda Ariessen. Hermien Ariessen. Adri van Wakeren. Henny van Bëek. Hans Rademakers. Bertie en Tonny v. d. Haar. Gerda Cornelissen. Broertjes en zusjes Van Kesteren, Eist. Ceeltje van Viegen, Eist. CORRESPONDENTIE Beste Gerda, Je briefje heb ik gekregen. Bedankt voor je goede wensen. Doe maar trouw mee met de wedstrijden. Volgende week komt er weer een in de jeugdrubriek. Heb je een prettige kerstvakantie ge had? Dag hoor, groeten van T. J. Beste Anneke, Je hebt de raadsels goed opgelost, maar ze hoefden niet te worden inge stuurd. De kerstkruiswoordpuzzle had je ook goed (je bent een bolleboos) maar die viel buiten mijn rubriek en zo heeft de redactie die te laat in handen ge kregen, zodat die niet mee kon dingen naar een prijs. Jij houdt zeker veel van raadsels oplossen hè? Nu, daar leer je altijd van. Dag Anneke, groeten van T. J. Als nieuwe neven en nichten noteer de ik: Wim de Bruin, Evertje van Ingen, Rhenen, Henny van Beek (hoe oud ben je, Henny?), Gerda Cornelissen (wan neer ben je geboren Gerda?), Ceeltje v. Viegen, Eist en de broertjes en zusjes Van Kesteren uit Eist. (Schrijven jullie je namen, je verjaardatum en je leeftijd eens aan me?) Allemaal van harte welkom in onze kring I OPLOSSING RAADSELS I. Alkmaar, Emmen en Ens (N.O.P.), Beerta, Sluis, Heerlen, Woerden. II. Nest, iets, eind, uren, wals, jaar, Ajax, Alva, rond, soes, dief, Aden, gier Nieuwjaarsdag. III. Klokken. I. Bertus en Rie, Toos, Gerrit, Marijke, Jaap en Els, Steven. II. Kous, auto, lang, Emma, noot. duur, eten, roet. Kalender. III. Je schaduw. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Het is een man, jé kent hem goed; een R ervoor, dan is het koet. En wordt dóór voor een D gebracht, dan komt het bij je in de nacht. II. Wij zitten in een dierentuin, Veel wordt naar ons gekeken. Wij spelen prettig met elkaar, Maar hebben ook wel streken. Hoe heten wij? Ja, dat is raar, De letters staan hier door elkaar. RANGO-TANOE ROGILLA CHAMPEESNI. III. X ----- - een gr. Soenda-eiland X - - - - plaats in Groningen X - - - - - plaats in België X - - - vuursp. berg Sicilië X ----- - plaats in Voor-Indië X - - - hoofdstad Eur. land X ----- - Belgische badplaats X - - - - - Waddeneiland X ----- - plaats in Schotland Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in de Betuwe. Voor jongeren: I. Welke muisjes zouden 't wezen, Die de grootste kat niet vrezen, En die, al komt ze er ook aan, Toch niet hard aan 't lopen gaan? II. AAP, KALF, RAT, KOE, KIP HERT, KAT. Uit elk van deze dierennamen moet één letter genomen worden. Van boven naar beneden moeten deze letters de naam van een mooi gekleurde vogel vormen. X - - - deel van je arm X - - - de eerste mens X - - - lichaam zonder de ledematen X - - - klein knaagdiertje X - - - een dier X - - - mooie weg met bomen X - - - eèn korte tijd X - - - deel van je gezicht Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in de provincie Utrecht. Volgende week onze wedstrijd: Eén, twee, drie, wie heeft die bal. Bert en Mies hebben een vreemde oude jaarsavond en nieuwjaarsdag beleefd. Ik denk, dat ze deze jaarwisseling hun leven lang niet zullen vergeten. Hoor maar, wat er gebeurd is. Vader Van Hekelom, die stuurman op de grote vaart is, kon dit jaar met de kerstdagen en oud en nieuw niet thuis zijn. Moeder, Bert en Mies moesten dus met hun drieën de feestdagen doorbren gen. Dat was wel erg Jammer, maar ze probeerden alle drie hun teleurstelling over vaders afwezigheid te verbergen en ze wilden er toch blijde en gezellige dagen van maken. Nu wilde het geval dat Mies vlak na kerstmis griep kreeg en een paar dagen later had ook Bert het te pakken. Geluk kig waren ze allebei oudejaarsdag weer zover dat ze in de kamer mochten rond lopen, maar naar buiten konden ze nog niet. Zo ging moeder op oudejaarsavond alleen naar de kerk. Ze had Bert en Mies op het hart gedrukt rustig in de kamer te blijven zitten lezen. „Na kerktijd zal ik dan wel even wat oliebollen bakken", zei moeder, „zoveel eten jullie er nog niet en ik geef er ook niet zoveel om." Moeder vertrok dus en Bert en Mies lagen allebei in een heerlijke diepe stoel van hun boeken te genieten. Maar plot seling zei Mies: „Zeg Bert zullen we moe der eens verrassen en al vast de oliebollen gaan bakken? Niks leuk voor moeder als ze straks dadelijk weer naar de keuken moet." „Mij best", zei Bert, „maar ik weet niet hoe dat moet." „O, dat weet ik wel, 'k heb moeder wel eens geholpen", zei Mies. Bert en Mies legden hun boeken weg en trokken naar de keuken, waar moeder alles al voor de bakkerij had klaargezet. Zelfs het „snuifje zout" vergat ze niet. Bert liet intussen de slaolie in een pan lopen en zette deze op het gas. Toen de olie heet was liet Mies er voorzichtig drie lepels vol in vallen en sissend begonnen de oliebollen te bakken. Toen ze klaar waren viste Bert ze met een schuimspaan uit de pan en legde ze netjes op een stuk grauw papier om uit te lekken. Het ging prima, totdat Hoe het precies ging wisten Bert en Mies eigenlijk later geen van tweeën goed te zeggen, maar opeens struikelde Mies ergens over. Ze had juist de schaal met beslag in haar hand. Ze kon haar even wicht niet bewaren en ze sloeg met haar andere hand tegen de pan met olie op het gasstel. Een golf hete olie sloeg over de rand van de pan in de gasvlam en een grote steekvlam greep begerig het katoe nen schoorsteenvalletje boven het gasstel. Dat brandde ogenblikkelijk als een fak kel. „Help", gilde Mies. „Brand", riep Bert. Hij gooide de achterdeur open maar de tocht deed nu ook het gordijntje voor het raam vlamvatten. Nog even en het houtwerk brandde ook. Dikke rookwolken dreven naar buiten. „Help, help", gilden Bert en Mies weer. Gelukkig kwam daar een heer aan, een kordaat dik mannetje, die onmiddellijk de toestand overzag. Hij ging vliegensvlug de schuur binnen, zocht even en kwam toen met een tuinslang terug. Het volgende ogenblik zat de slang aan de kraan naast de achterdeur en het kordate mannetje speelde alléén voor brandweer. Sissend spoot het water op het brandende houtwerk. Ondertussen waren meerdere mensen toegeschoten en één van hen ging de brandweer bellen. Toen die echter arriveerde was het brand je bijna geblust. Dat moeder heel erg schrok toen ze thuiskwam en dat Bert en Mies haar snikkend in de armen vlogen, zullen jullie wel begrijpen, 't Werd een vreemde oudejaarsavond. Ze zaten bij mevrouw Straling, die naast hen woonde, om bij te komen van de schrik. Bert en Mies vertelden ontdaan wat er gebeurd was. Moeder verweet hun niets. Ze had- "den het goed bedoeld en de schrik en' cte angst die ze doorstaan hadden was al een heel zware straf voor hen geweest. Moe der dacht terug aan wat dominee van avond gezegd had. Wat waren er, ook in hun gemeente, dit afgelopen jaar veel mensen door de dood weggenomen en zij hadden elkaar nog. Het leven was zo broos en kon zo gauw worden afgesneden. Neen, moeder kon alleen maar dank baar zijn dat er geen erger dingen ge beurd waren en toen de twaalf slagen van de klok plechtig door de kamer klonken, knelde ze haar tweetal stijf in haar armen en haar hart dankte voor de bewaring van deze avond en het afgelopen jaar Blijkbaar hebben de puzzelaars tij dens de Kerstdagen volop tijd gehad onze Kerstpuzzle te lijf te gaan, want zeer veel goede inzendingen kwamen op ons bureau binnen. Onderstaande, inzenders zien hun werk beloond met een prijs: le prijs: een grote doos luxe dames- of herenpost bedrukt: A. T. K. Ashof, Bantuinweg 56, Rhenen. 2e prijs: een gratis jaarabonnement op het Nieuwsblad „De Vallei": W. G. v. d. Scheur, Vendelseweg 59-II, Vee nendaal. 3e prijs: een doos luxe dames- of herenpost bedrukt: Mej. W. G. v. Ma nen, Kostverloren 10, Veenendaal. 4e prijs: een doos Oud-Hollandse vi sitekaartjes bedrukt: J. Eweg, H. F. v. Riellaan 12, Utrecht. 5e prijs: een doos glad-wit visite kaartjes bedrukt: J. Koks, Patrimo niumlaan 103, Veenendaal. De winnaars van de resp. le en 3e prijs worden verzocht op te geven welk soort postpapier men wenst. Verder verzoeken wij alle prijswin naars - behoudens die van de tweede prijs - ons zo spoedig mogelijk de juiste gegevens te doen toekomen voor het bedrukken van het postpapier en de visitekaartjes. Na ontvangst hiervan zullen de prijzen t.z.t. toegezonden wor den. Horizontaal: 1. water, 5. stellig, 12 Vaals 17. Parijs, 18. Apeldoorn, 20. kraag, 22. Alem, 23. klank, 24. snaak, 26. Karna, 27 ren, 28. Toon, 29. Ens, 31. maag, 33. kom, 34. D.S., 35. Vere, 36. reeël, 38. raag, 40. Se, 41. reet, 42. Hendrik, 43. klei, 45. emier, 49. Andel, 51. Sion, 52. pl., 53. of, 55. doge, 56. Eris, 58. meer, 60. noot, 61. prei, 62. aard, 64. Ne., 65. Em, 66. nota, 69. snaar, 71. Agnes, 72. daad, 74. Lapland, 80. tres 81. ed, 83. laag, 85. paard, 86. Sien, 87. re, 88. rap, 90. pari, 92. abt, 93. kans, 94. lor, 85. Elia, 97. Nederasselt, 100. rang, 101. Nepal, 103. eel, 104. Let, 105. einde, 106. marsepein, 107. kanonnade. Verticaal: 1. Wales, 2. aren, 3. tijm, 4. es, 5. span, 6. ten, 7. elkeen, 8. Ld, 9. Los ser, 10. ion, 11. gram, 13. A.K., 14. ark, 15. laak, 16. samos, 17. pardoes, 18. aloë, 19. naar, 21. gamelle, 23. kort, 25. kaak, 28. teer, 30. Ned., 32. gala, 35. Veenendaal, 36. re, 37. li, 39. Gendringen, 41. rio, 44. ido, 46. Milaan, 47. ulster, 48. kompel, 50. Egyp te, 52. pion, 54. ferm, 57. R.O., 59. Ee, 62. Asperen, 63. rad, 67. ons, 68. asperge, 70. raap, 71. Ares, 73. Daan, 75. A.P., 76. paar, 77. Laban, 78. arts, 79. n.d., 80. tint, 82. Dalem, 84 .greep, 86. salto, 87. ronde, 89. pipa, 91. idee, 93. keen, 94. land, 96. aar, 98. Eli, 99. sla, 100. Ria, 102. L.S., 105. en. De wens luidt: „De Vallei wenst u pret tige feestdagen." Wacht er niet langer mee! Voor de betaling is indien nodig een oplossing. Overweegt U het eens Het is de moeite waard. U haalt er gezelligheid mee in Uw huis RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN l\'l geldig vanaf donderdag 8 bij i/m woensdag 14 januari SilüOB d® *it bij da gemiddelde kruidenier (Vervolg van pagina 1) glad afgesleten waren. Er staat in de ten laste legging, dat ik de auto verhuurd heb aan een zekere B., maar het was een zekere W., zei ver dachte vrijdag voor het Wageningse kan tongerecht. Er klopt dus niets van. Het openbaar ministerie is echter angst wekkend handig in het vaststleggen van beschuldigingen en het werd dan ook een diepe teleurstelling voor L., die al meen de vrijuit te zullen gaan. Lees maar eens beter, zei de officier. Er staat: Verhuurd aan B. of althans aan een ander persoon Dan zal 't wel fout zitten voor me, verzuchtte verdachte ze waren in ieder geval met zijn tweeën. Het gerecht was tamelijk verbolgen over het feit, dat L. wagens verhuurde, die in zulke slechte staat verkeerde, te meer omdat W. hem nog gewaarschuwd zou hebben, dat de auto ging slingeren bij een vaart van meer dan 60 kilometer. Dat laatste -van die waarshuwingen- ont kende verdachte echter. Hij had gedacht dat de wagen nog best in orde was. Wat is er nu mee gebeurd, rijdt hij nog, wilde de officier weten. Nee, hij is weg, luidde het antwoord. Ik verhuur geen auto's meer. Ik dacht er geld mee te kunnen verdienen maar het is een fiasco geworden. Daarmee re kening houdende wilden officier en rech ter het dit maal nog laten bij 2 x 50. of 2x 20 d. Onlangs stond J. S., een Hongaar die zijn land tijdens de mislukte revolutie ont vluchtte en die inmiddels als fabrieksar beider te Veenendaal een nieuw bestaan had gevonden, voor het Wageningse kan tongerecht omdat hij zonder rijbewijs en andere papieren op de Cuneralaan in Rhenen met een motor gereden had. Vo rige keer verklaarde hij via de bemidde ling van een tolk, dat hij zich niet op de openbare weg bevonden zou hebben, doch op een particulier terrein, waar hij wilde oefenen voor een te houden motorcross. Het rijbewijs en de andere bescheiden waren daar volgens S. niet nodig. Nu vrijdag, toen de zaak werd voort gezet, liet S. zelf verstek gaan. doch de verbalisant, opperwachtmeester G. van de rijkspolitie uit Rhenen was er wel en deze vertelde als getuige, dat verdachte zich wel degelijk op de openbare weg be vonden had. Hij was helemaal niet aan het oefenen geweest voor een terreinrit, want hij had twee kinderen op de motor duo gehad. Hiermede achtte de officier het wettig en overtuigend bewijs wel ge leverd en hij wilde alle overtredingen verrekenen voor een totaal van 60 of 24 d. Rechter v. d. Brand vond het wel wat aan de lage kant, temeer daar S. al eens eerder voor het rijden zonder rijbe wijs was veroordeeld, maar hij vonniste tenslotte coform de eis, omdat verdachte als Hongaars vluchteling, die het Neder lands nog slechts weinig beheerst wel licht nog wat wennen moet aan de toe standen en wetten in ons land. 100 gramspak ...en als klap op de vuurpijl: een literblik Hollandse (dus de beste) bij ieders f 3,- aan boodschappen 55 Elk artikel ook afzonderlijk verkrijgbaar In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL Tel. 2015

De Vallei | 1959 | | pagina 2