Wijs ze maar aan... het zijn tien tegen één De Gruyter's koffieklanten 1 INTERNEHUISHOUDHULP VOORDEEL VOORDEEL DE KOFFIE- EN THEEZAAK Dc Laatste Brug vier grote goudrepen voor 50 cent VRAAG EN AANBOD V A-tje een flinke knecht jong vee bloem van de boerderij Dat is ook geen wonder. De Gruyter heeft altijd krakend verse koffie van de allerbeste kwaliteit. Want al ziet U het ook direct, als U proeft weet U zeker: in De Gruyter's koffie is van meet af aan alles bewaard gebleven voor een fijn kopje koffie. En de 10% korting maakt De Gruyter's koffie extra voordelig. /\10 bouillonblokjes voor 15 cent voor halve prijs •DIVERSEN* PLAATS EEN Kost slechts 1,00 Groothandel vraagt magazijn bediende E. J. van Engelenhoven De PROVINCIALE UTRECHTSE ELEKTRICITEITS MAATSCHAPPIJ N.V. Daarvoor ook de "bloem" van het voer: Hendrix eiwitrijk en eiwitarm kalverenmeel En ter vervanging van de volle melk: "HeFoKa" het béste dat er op dit gebied bestaat! *ANT|N klaa* In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie. i itot en met 13 jan. 1959 Bij elke aankoop van f. 5.- De Gruyter-artikelen Bij elk pak vermicelli of macaroni ^Elk tweede pak Custard of Choc, vlapoeder Een va" De Gruyter's winkels te Leeuwarden NIHilgi 590107 1,per advertentie Lm. 10 woorden, elk woord meer 10 cent Te koop kinderwagen (op vouwbaar) Emmalaan 42, Veenendaal. Vermist sinds 30 dec. een z.g. lapjespoes, grijs-rood-wit. Naam Zwicky. Gaarne inl. fam. Heyn, Grebbeweg 39, Rhenen. Goed tehuis gez. voor jonge hond. Nwe Veenendaalseweg 182, Rhenen. Te koop z.g.a.n. ovale huis kamerkachel ook geschikt v. schuur of pakhuis. Tegen spotprijs Keucheniusstraat 27 Veenendaal. Te koop aangeboden gebr.- radiotoestellen in pr. staat, v.a. 35,- R. v. Laar, Radio- handel Cuneralaan 8 Rhenen Te koop elektr. fornuis, 2-p. spiraal, penantkastje (maho niehout), wandelwagentje, fietszitje, partijtje oud hout met 2 golfplaten. Buurtlaan- wtst 117 (alleen 's avonds na 6 uur). Te koop pr trapnaaimachlne, kan ook met de hand gebr. worden Middelbuurtseweg 58 Veenendaal. Te koop betonnen schuur. Panhuis 7, Veenendaal. Zit- en slaapkamer te huur aangeboden. Brieven onder nr. 4266 aan het bur. van dit blad. Woningruil: nieuwe woning te Renswoude voor woning in Veenendaal. Brieven on der nr. 4267 aan het bur. van dit blad. Te koop z.g.a.n. bromfiets of motorjas prijs 60,-. W. v. d. Weerd, Parallelweg 32, Vee nendaal. Te koop goudreinetten 20 kg 2,-. D. Stam, Cuneraweg 145, Achterberg. Te koop schuur 2.85x4.00 m. Te bevr. Pr. Bernhardlaan 29 Veenendaal. H. A. Sol, steunzolen, breuk banden corsetten enz. Zitting iedere donderdag van 2-5 u. in apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, Veenendaal. Ter overname: Nieuwe stof zuiger ongebruikt, sleemodel 1 jaar gar. van 135,- voor 95,-. Brieven onder nr. 4269 aan het bur. van dit blad. Bijverdienen: Dit is de op lossing. Ieder die zich onze supersnelle, eenvoudig te be dienen „Orion"-breimachine aanschaft, kan thuis gemak kelijk een zeer behoorlijk in komen verdienen. Wij geven gratis onderricht leveren wol rechtstreeks van fabriek, te gen zeer gereduceerde priis enGaranderen u afname tot een aanzienlijk bedrag van door u op deze machine vervaardigde artikelen. Ook leverbaar op gemakkelijke betalingsvoorw. Vraagt alle gewenste inlichtingen bij: M. P. Roos. Machinehandel, Prinsengracht 1117, Amster dam-C. Aanvragen worden in volgorde van binnenkomst behandeld. Te koop gegalv. golfplaten. Div. lengtes tegen verlaagde prijs. Dr. Colijnstraat 107, Veenendaal. Te koop fornuiskachel, merk „Woeste", Pelikaanstraat 33, Veenendaal. Te koop Vicky bromfiets. Te bevr. bij: N. Drost, Rijks straatweg 45, Eist (U.) Te koop z.g.a.n. kinderwagen De Sav. Lohmanstraat 14, Veenendaal. Meisje gevraagd v.d.e.n. me vrouw Stegeman, Herenstr. 69, Rhenen. Levensmiddelenbedr .vraagt, net winkelmeisje leeft. ong. 16 jaar. Brieven onder nr. 4268 aan het bur. van dit blad. Werkster gevraagd voor hal ve dag per week. Dr. Slot. de Bruïneplein 25, tel. 2390. Wie heeft mijn groene auto ped gevonden. Omgev. Ferd. Bolstraat 25. Bartje van der Pol, Veenendaal. t.m. tien woorden Leeftijd tot 30 jaar Brieven onder nr. 4260 aan het bur. v. d. blad 25 jaar of ouder, voor klein internaat waar enige debiele en spastische jongens worden ver pleegd. Veluwezoom - prachtige omgeving. Sollicitaties met opgave van referenties en verlangd salaris etc. onder nr. 4265 a. h. bureau van dit blad. Gevraagd voor April, wegens dienstplicht zoon, voor bromfietsen en landbouwmotoren RIJWIELEN, MOTOREN EN TAXIBEDRIJF Eindseweg 11 - Overberg - Telefoon K 3431-333 maakt hiermede aan haar afnemers bekend, dat de kolentoeslag voor de z.g. openbare tarieven, die voor het vierde kwartaal 1958 0.4 cent per kWh bedroeg, op grond van de prijs van de in het vierde kwartaal aan gevoerde kolen voor het eerste kwartaal 1959 op 0.2 cent per kWh is vastgesteld. FEUILLETON door NORBERT KUNZE (14) Ons land." Ginds, op de stenen helling aan de overzeide, weidden schapen. Iemand die scherpe ogen had, kon hun kleine lichamen nog juist onderschei den. Een zeer ijle, hoge stem overwon echter de grote ruimte en drong tot hen door. Een herdersjongen had de colonne ontdekt en jubelde: „Parti zaaaniii! (Verzetsmannen) - Partizaaa- niii!" De schapen stoven uiteen, toen hij schreeuwend en zwaaiend met zijn pet dwars door de kudde heen liep, de sol daten tegemoet. „Pocitelj", zei Boro. „Wij zijn er. Iedere weg is eenmaal ten einde." Heel het dorp was op de been om de verzetsstrijders in te halen. Overal stonden mensen die handen wilden drukken en wijn schonken, koele rode wijn. De nestor van het dorp trad waardig op Sawa toe om hem te begroeten. De andere groep echter, die zij hier zouden ontmoeten, was er nog niet. Er was ook geen bericht binnengekomen. Misschien zou er des nachts een bood schap komen. De gewonden werden naar de moskee gebracht, het was de enige grote ruim te, die zij hadden en het was daar koel en rustig. Ook Helga die de steile weg naar het dorp struikelend afdaalde, kreeg eten aangeboden. Men gaf het haar evenals aan de anderen, maar zij be dankte. Zij was te moe om te eten. „Moeten, dokter", zei Boro. „Beter zo, is vriendelijk." Maar zij kon onmogelijk. Haar tong lag, dik opgezet, als een vreemd ding in haar mond en haar voeten brandden als vuur. Zij kon niet eens spreken zoals de an deren die al te midden van de dorpe lingen stonden of zaten en praatten en lachten. De grote mars was voorbij. Men zou zelfs weer in een bed kunnen slapen. Toen kwam een oude vrouw die nog niemand onderdak had gebracht, op Helga toe en wilde haar met zich mee naar huis nemen. „Je bent een nieuweling", zei zij. „Nie mand kent je. Ga maar met mij mee, bij mij kun je eten, mijn duifje!" Helga had niet begrepen wat de vrouw zei, maar Miliza had meegeluis terd en maakte een afwijzend gebaar: „Zij is een Duitse", verklaarde zij op kille toon. „Zij begrijpt je niet" Daar was het weer, dit woord: Njematzka! En Helga moest het dragen, zoals de zweren van melaatsheid, waarvoor een ieder terugwijkt. Ook de oude vrouw wilde haar nu vermijden en niets meer met deze Njematzka te maken hebben. Hoe was toch deze haat in de wereld gekomen, die deed vergeten, dat ook in een Duits lichaam een menselijk hart sloeg. De gebeurtenissen moesten een antwoord geven op deze vraag. Boro greep echter weer in. Boro, met zijn donkere, zachte stem: „Ja, zij is een Duitse", zei hij, „maar zij werkt voor ons. Zij is arts." De oude vrouw scheen echt voldaan te zijn door deze verklaring. Zij had medelijden met Helga. Zij had al lang gezien dat zij alleen nog met de uiterste inspanning op de been kon blijven en nu, onder het patronaat van Boro, greep zij haar eenvoudig bij de hand en trok haar met zich mee: „Komen eten, dok- terr!" zei zij met een merkwaardig ver ouderd Oostenrijks accent. „Ik spreek nog een beetje Njematzki, van heel vroeger. K. en KA) begrijp? niks veel, maar beetje, genoeg!" Helga ging met haar mee. Zij zaten op de binnenplaats, terwijl het oudje in de keuken bezig was. „Njematzka! Het klinkt als een scheld woord", zei Helga voor zich heen, maar toch verstaanbaar. „Het is een scheldwoord", antwoord de Miliza. „Sedert een paar jaar." Helga keek op. Miliza had heel zuiver Duits gesproken. Zij droeg een uniform net als de mannen. De hare was zelfs beter dan die van de meeste soldaten. Ook onder de kepi beheersten haar grote, vurige ogen het hele gezicht. Een merkwaardig gezicht, een zeldzaam ge zicht, het was niet te benaderen. Het hielp niets dat zij beiden vrouwen waren. De oude vrouw kwam met twee dam pende schotels soep aan. Voor haar zelf was er niets, maar zij kon immers mor gen weer eten, wanneer wij weer alleen was. Het is niet zo belangrijk. Van het begin af had zij sympathie voor Helga gehad. Zij ging nog niet zo ver, dat zij haar voerde als een klein kind, maar terwijl ze toekeek hoe zij at, mompelde zij: Goed eten, dokterr, veel kracht, ghebab heten, begrijp? goed weglopen Njematzki weermacht. Beter bij ons. Goed zo, Njematzka, bravo!" Helga wilde haar het geval uitleggen, maar wat moest zij zeggen? De oude vrouw had zich haar geschiedenis nu eenmaal in een bepaalde vorm voorge steld en daarbij dacht zij ook te blij ven. Zij nam de lege schotels mee en, naar Helga's schoenen kijkend, die al een poos geleden haar aandacht hadden getrokken, zei zij op verontwaardigde toon: „Niks goed voor berg lopen, slech te schoenen!", waarna zij in het huis verdween. „Waarom helpt u mij niet? Leg haar toch uit hoe de werkelijke toedracht is!" zei Helga. Miliza haalde haar schouders op: „Waarom? Zij spreekt zoals zij het be grijpt." Na een poos zei Helga: „Hoe komt het, dat u zo goed Duits spreekt? Juist u? „Ik heb in Wenen gestudeerd. Ger maanse filologie." „Wat attent", zei Helga. „Een gevan genbewaarder met wie men een gesprek kan voeren." „Niemand dwingt u er toe, daar ge bruik van te maken", klonk het bits uit Milizas mond. Helga zei: „Ik zou u echter niettemin nog iets willen vragen. Hebt u eigenlijk bevel gekregen, op mij te schieten, wan neer ik zou proberen te vluchten?' „Mijn bevelen gaan u niets aan", zei Miliza. Helga zweeg. Neen, hier was geen toenadering mogelijk. De moeilijke tijd had in de vrouw bronnen dichtgestort en afgronden geopend. Dit zou ook ver der doorwerken wanneer de oorlog voorbij was. De oude Mara kwam, bevend van plechtigheid, uit het huis. In haar schort had zij een heel bijzonder geschenk: een paar rijgschoenen, maar zij glommen, waren goed onderhouden en in goede staat. „Hier, Njematzka, nemen!" zei zij losjes weg, om niet te laten merken hoe moeilijk haar het afscheid daarvan viel. „Betere schoenen, voor lopen op berg!" Plotseling echter had zij tranen in haar ogen. Zij moest de schoenen voor Helga op de grond zetten, en met de schort over haar natte gezicht vegen. Haar uitgeteerde lichaam schudde van het snikken. „Zeg haar, duifje, dat zij van mijn kleinzoon zijn. Van Jossip, die door de Oestasji is gedood. Hij was een goed kind", verzocht zij Miliza en drukte Helga, door haar tranen heen glim lachend, de schoenen in de schoot. „Zij zijn van haar kleinzoon", ver tolkte Miliza. „Uw mannen hebben hem omgebracht. Hij was een goed franc- tireur." Miliza was opgestaan en had zich om gedraaid. Ook haar was het plotseling te mach tig geworden. Mara en Helga. Zij spra ken langs elkaar heen of wilden ten minste spreken en begrepen elkaar niet en begrepen elkaar toch en bedoelden beiden iets anders en toch hetzelfde. Helga was niet bij machte zich te verweren. Hoe kon zij deze stroom stui ten, Mara doen begrijpen, dat zij in ver schillende kampen waren, terwijl zij toch naast elkaar zaten en niets anders wilden zijn dan mensen. Opnieuw deze griezelige macht die de mensen uit elkaar dreef, die hen wilde dwingen, elkaar te haten. Het was de haat in eigen persoon, die zich, bijna een per soonlijke macht geworden, aan Helga openbaarde. „Alstublieft" zei Helga. „Alstublieft Miliza, u moet het haar uiteenzetten!" De schoenen en de hele binnenplaats draaiden voor haar natte ogen. Miliza sprak vlug, zij wilde niet door de oude vrouw worden begrepen: „Hoe moet zij het begrijpen? Zij geeft met haar hart. Zoiets mag men niet weigeren!" En zij voegde er aan toe: „Ook als men het niet verdient." Miliza beet op haar lippen. Zij voel de, dat het harde pantser dat zij voor zich had gesmeed, niet meer stand hield. Zij was toch zo eenvoudig geweest, deze wet. Men moest de ander, de vijand, alleen maar haten, men moest hem im mers haten, hij dwong je er toe! Keizerlijk en Koninklijk: keizer Frans-Jozef was keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije. Tot zijn ge bied behoorde toen ook de streek waar deze roman speelt. (Wordt vervolgd.) ONDER WETENSCHAPPELIJKE LEIDING IN EIGEN LABORATORIA EN OP DE PROEFBEDRIJVEN TE BOXMEER. HOFLEVERANCIER VAN Z.K.H. DE PRINS DER NEDERLANDEN

De Vallei | 1959 | | pagina 4