uw boodschappen GRATIS thuisbezorgd! SIMON DE WIT SIMON DE WIT De Laatste Brug TANDPASTA IVOROL VEENENDAAL DIVERSEN Hoofdstraat 93 - Tel. 2015 FEUILLETON door NORBERT KUNZE (15) Ik wil niet zwak worden, dacht Miliza, ik wil niet, ik wil niet! Maar zij moest. Zij had ongelijk, haar wet had haar ver raden. Maar zo was het ook weer niet. Zij moest de wet verraden, zo was het. Zij moest erkennen dat het een slechte wet was geweest. Een verkeerde wet. De muur was ingestort. Helga had de schoenen aangenomen en er voor bedankt. „Trek aan, trek aan, dokter!" riep de oude vrouw met aandrang en poogde haar eigen ontroering meester te worden. Zij was reeds voor Helga neergeknield en had de zaak zelf ter hand genomen. Zij was verheugd, dat de schoenen pasten. Mara stond op. Zij boog zich over het hoofd van de Duitse vrouw, die hulpeloos was blijven zitten en niet in staat was nog V weTeTd Yn tweeën de^lt ^De"wfnd bij hoorden. Martin, Rottsieper, zuster Martha; een soldaat, een grappenmaker die Tille heette, de verzetsman die van de brug gesprongen was. Waar was dat geweest? Hoe had de brug geheten? Turski most? Was het Mostar, de Turkenbrug? Weet je, waar je nu bent? Waar Poci- telj ligt? Hoe men daar komt, over de bergen? Ken je de Neretva, de rivier, beneden in het dal? En de andere, ken je die tenminste? Boro, Miliza en de oude Mara? Sawa, de nieuwe commandant? Ken je Jossip, wiens schoenen je draagt, Jossip,* de franc-tireur? Ken je de weg over de pas, de engte, waar het kruis staat? Ken je de namen nog van de dode soldaten die daar bleven liggen, zoals de wet het beval? Een van de soldaten? Slechts één?! Eén, die niet eens twintig werd? Wat heb je gedaan? Wat heb je de hele tijd gedaan? Gedurende die vele jaren? Ik heb een weg gevolgd, die niet be staat. Een weg, die naar het tijdloze ging. Ik ben over de grens getrokken, langer tegenstand te bieden en kuste haarj^ op en heeft zand over mijn sporen op het haar. „Zij zullen je beschermen, Njematzka!" snikte zij en holde zo vlug haar wankele benen het toelieten, het huis binnen. Langzaam verdwenen de sluiers voor Helga's ogen. De binnenplaats werd weer duidelijk zichtbaar, ook Miliza. „Het is niet altijd een scheldwoord, Nje matzka", zei Helga zacht, maar Miliza gaf geen antwoord. Zij zat onbeweeglijk op de stenen trap, de rug naar haar toegewend. Helga zei: „U bent toch een vrouw. Waarom draagt u een geweer?" „Ik ben soldaat", zei Miliza. „Er zijn niet genoeg mannen. Daar hebben jullie voor gezorgd." „Maar wij vrouwen moeten helpen! Niet geweren dragen!" „Ik help de mannen ons vaderland te verdedigen", zei Miliza. „En vrijheid!" Helga zei: „Dat zijn toch frasen, zinloze woorden!" Miliza was opgestaan. Zij zag Helga recht in het gezicht. „Niet voor mij" zei zij toen. „Niet voor gestrooid. Ik ben alleen, geheel alleen, geheel alleen Er was geen bericht ontvangen. Men wist niet, wat er met de andere groep gebeurd was. Misschien was zij in een gevecht verwikkeld geraakt? Of zij bestond helemaal niet meer. Sawa had Helga's hulpverleningspost in de moskee geïnspecteerd. Hij had de prestaties van de Duitse vrouw gepre zen en Boro en Miliza hadden hem voorgesteld haar minder streng te be waken. Sawa had daar niet op geant woord. Hij was eigenlijk gekomen om te kijken wie uit de verpleging konden worden ontslagen en Helga had zich zelf er op betrapt dat zij „haar" gewon den verdedigde, precies zoals vroeger, in het een of andere Duitse hospitaal als daar de inspectie rondwaarde. Sawa moest dit hebben opgemerkt want hij gaf pas daarna toestemming, het voorstel van Boro aan te nemen. Helga had gezegd, dat een gedeelte na weer te bewijzen dat er onrecht werd gepleegd. Helga had de hand van een gewonde uit het verband gewikkeld, de stijve vingers in beweging gebracht en gekneed, het gewricht gemasseerd en langzaam aan had de hand weer ge voel en een beetje kracht gekregen. De vingers konden weer buigen. Niet veel, maar het was de eerste dag zonder ver-* band en het was dus toch al een hele prestatie. De soldaat was zo gelukkig geweest als een klein kind dat zijn speelgoed, dat gebroken geweest was, teruggekregen had, gelijmd en opnieuw gelakt, zo goed als nieuw. Hij had Helga bij zich geroepen en haar laten zien wat hij al weer kon doen. Om zijn vertoning meer kleur te geven, had hij gedaan alsof hij een wa pen in de hand hield, het had geladen en op Helga aangelegd en de vingers van de pas genezen hand hadden op de haan gedrukt. Bons! Het schot was gelost! Hij had er bij gelachen en ook de an deren hadden gelachen en daarop werd een fles rondgereikt en de soldaat had temeiden van zijn kameraden zijn we dergeboorte gevierd. Ja, en dat was aan haar hulpverlening te danken. Morgen of overmorgen zou hij in de richting schieten vanwaar zij was ge komen. Het was beslist belachelijk, er waren genoeg andere situaties waar belang rijker vragen aan de orde kwamen en die steeds nieuwe beslissingen vergden, die niemand nemen kon. Niettemin had deze kleine gebeurtenis Helga een schok gegeven. De dans, de zwijgende panto mime kon in het oneindige worden voortgezet. Men kon er bij lachen en het was een spel gelijk, het schieten zonder geweer. ons. Zij kwam en paar stappen nader en bleef tegenover Helga staan. Het pantser, van gewonden behoorlijke verpleging dacht zij. Het was niet meer te bespeuren. moest hebben, in een ëoed ziekenhuis En nu wenste zij ineens het ook te kunnen a*s dat er was. En wonder boven won zeggen. Zij wilde laten zien, de Duitse der, er bestond een ziekenhuis! In het laten zien, dat zij ook toegefelijk kon zijn, bevrijde gebied. Men had haar^ beloofd, Zij zei: „Ook u draagt een uniform. Ook uw hulp is partij trekken. Als u werkelijk een vrouw wilt zijn, alleen wilt helpen - om uw frase te gebruiken, - vergeet dan uw uniform. Blijf u bij ons. Zonder dwang! Wij hebben uw hulp nodig." Vele jaren schenen sedert gisteren voorbij te zijn gegaan. De uren waren propvol nieuws, vol mooie en verschrik kelijke dingen, zo vol, dat men het niet meer kon overzien. En zij vloeiden in een, naar een tijd die lang voorbij scheen, onwerkelijk en ver verwijderd van het ogenblik. Namen doemden als schimmen uit het duister op, maar zij stonden alleen en men kon zich de lichamen niet meer voorstellen waar zij de mensen die door haar werden aan gewezen, daarheen te brengen. Zodra mogelijk. Men had haar medicamenten beloofd, verbandmiddelen, alles wat zij had gevraagd. En nu, laat in de na middag, waren allen behandeld, op nieuw verbonden, men had gedaan wat men kon doen. Maar het denken hield niet op. Men kon zijn lichaam ter ruste leg gen, maar de denkmachine kon men niet stopzetten. Voor het piekeren en nadenken kwam nooit een uur van vol ledige stilstand. De kring opende en sloot zich, lijnen kwamen samen en gingen weer uiteen, stemmen overtroefden elkaar door ge schreeuw, gaven elkaar gelijk om daar- DE BÉSTE en niet duur. Tuba ss.70-46 et De schoten troffen echter en het spel werd bittere ernst. Het was een spel waar met een hoge inzet werd gespeeld, met de inzet van het eigen leven en het leven van de anderen. Hoe moest men er als arts over denken? Iedereen vond zijn levensweg en volg de deze tot het einde. Helga was naar de kleine kamer ge gaan, die zij in de moskee had gekre gen. Zij probeerde tot klaarheid te ko men. Maar waarover? Zij zat op de beide einden van de schommel. Tegelijk. Zij was boven en beneden. Tegelijk. Zij besliste juist en verkeerd. Terzelfdertijd. Zij was innerlijk verscheurd, niet tot denken in staat, onbekwaam om iets te doen. (Wordt vervolgd.) Speciale verbouwingsver koop. Plastic emmers 5 ltr. 98 ct. 8 ltr. 1,98. Tevens af- wasbakken. Plastic babybad jes van 15,75 nu voor 9,95 T. van Beek, Achterkerkstr. 14, tel. 2610, Veenendaal. 't Beste chemisch reinigen is volledig chemisch reinigen. Depót: „De Valk", Nieuwe- weg 66, tel. 2986, Veenendaal. Siervogelfokkerij „De Drie sprong" Te koop aangeboden enkele paren Mandarijn eendjes, 1-3 Call. Kuifkwar- tels, Diamant duifjes, kleur- kanaries, mozaïk- en zalm poppen, Mozaïkverervende mannen. W. Dijkstra, Weker- omscheweg 14. tel. 9991. Ede. Speciale verbouwingsver koop, partij restanten thee potten, schalen, serviesdelen enz. Tegen zeer lage prijzen. Komt u eens kijken bij: T. van Beek, Achterkerkstraat 14, tel. 2610, Veenendaal. Goedkope binnendeuren met kleine schade v.a. 12,50 heeft Vebotex, Kerkewijk 37 tel. 2730, Veenendaal. Voor alle soorten keukenuit- zetten naar J. van Viegen, Rijksstraatweg 59. Eist. Speciale verbouwingsver koop, partij emaille pannen met foutjes, petroleumstellen nu ook weer leverbaar in 4-pits. T. van Beek, Achter- kerkstraat 14, tel. 2610, Vee nendaal. Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschadigde was machines gloednieuw m. gar. 125,- en 145,-. Centrifuges v.a. 145,-. Vraagt demon stratie: Postbus 24, Zwijn- drecht. Elke donderdag verkoop van Nieuwe meubelen bij „Eris" Stationsweg 379, w.o. huisk., slaapkamers, tafels, stoelen, ledikanten, spiralen en bed den, dekens, vloerkleden, schrijfbureaus, haarden, ka chels, wasmachines enz. J Kreuger, Stationsweg 316. tel. 0 3497-215, Scherpenzeel Als uw schoenen konder spreken, zouden ze om de reparatie van Blankesteijn smeken. Tevens eerste Vee- nendaalse vergroot-inrich- ting onder volle garantie Eerste klas mach. schoen- reparatiebedrijf. D. Blanke steijn zonen, Helling 14 Veenendaal. Voor plasticzolen 6 x sterker nylonhakjes, vergroten en verbreden van schoenen er Tana voor elke schoen. Naar machinale schoenmakerij R Valkenburg Zn. Gortstraa* 3R Veenendaal. Emmalaan 3t Rijwielen te huur. per uur per dag, per week en per maand. Rijwielstalling „Dr Klnmn" Tel 241. De Klomn Voor verhuur van stoelen dissen, glas- en aardewerk naar J. Kool, Holleweg D 120. Tel. 2463. Alles prima materiaal en gratis thuis- zorgd. De huisvrouwen van Veenendaal kunnen profiteren van de service van Simon de Wit. Op uw verzoek komt ons personeel elke week bij u horen en bezorgen. Stuur dus even een berichtje naar onze winkel of bel no. 2015; onze bezorger staat voor u klaar. Voor paraplu-reparatie naar Ackerman, KI. Katerstraat 109, Veenendaal. Financieringen van: auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. verzorgt voor u voordelig het Assurantie kantoor Brouwer, Kanaalw. 2, Veenendaal, tel. 2918. Hoortoestellen Philip* Audium, batterijen. Mellt Optiek, Hoofdstraat 51, tel 3184, Veenendaal. Schoonmaken en repareren van orgels. Muziekhandel A. van de Weerd, Beatrixstraat 60, tel. 2102, Veenendaal Huisslachters voor varkens darmen naar Jan van Rhee's Slagerij, Valleistraat 23, tel. 3373, Veenendaal. Te haar 2 nieuwe Fiats en Renault Dauphine. Bij G. Hardeman, Mulderslaan 80, tel. 3168, Veenendaal.

De Vallei | 1959 | | pagina 6