Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bouw Raadhuis zou nog dit voor-; jaar kunnen worden aanbesteed mm% omm Slechts 80 nieuwe woningen in 1959 MULDER slechthorend? boortoestel Grote belangstelling voor receptie van jubilerende A. B.T. K. „De Eendracht" Nieuwe werkplaats voor gemeentewerken, annex brandweerkazerne, zal -^binnenkort verrijzen Sinds 1 jan. „Stichting Gelders Studiefonds" Opgroeiende generatie wordt nietbedorven" door verslaafdheid aan liet televisiescherm 33e jaargang WOENSDAG 14 JANUARI 1959 Nr. 3 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuwe scholen en sport- lokalen Marechausseekazerne verdwijnt Raadhuis: twee miljoen zevenhonderd duizend Agenda OVER BERG ELST Veertien leden kregen „eigen ridderorde" opgespeld Doel: Het verlenen van financiële bijdragen in studiekosten AMERONGEN Opruiming Boeken Vulpenhouders Fa. Jac. van Hardeveld SCHERPENZEEL SPECIALE EISEN Wat nu weer... Bon ENGELSE COMMISSIE RAPPORTEERT: ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 O Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kuu.en ook worden opgegeven bQ do agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 eent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Laat dan de ontwerpbegroting van de gemeente Veenendaal met een tekort van bijna drie en een halve ton, zoals we in ons vrijdagnummer reeds vermeld den, geen optimistisch geluid horen ten aanzien van de gemeente-financiën, bepaald enthousiast is zij over het uitvoeren van nieuwe werken in 1959. Op het programma staan o.m. het nieuwe raadhuis, een brandweerkazerne annex werkplaats voor gemeentewerken, de werkplaats voor minder-validen, een nieuwe tweede openbare lagere school, een hervormde uloschool, het sport complex „Panhuis", de sanering van het Marktplein en twee gymnastieklokalen. Voorts verschillende aanschaffingen, waaronder een puttenzuiger/faecaliënauto en een ladderwagen voor de brandweer. In totaal voor een bedrag van ruim 51/» miljoen. De woningbouw komt er maar bekaaid af en de vooruitzichten op dit terrein zyn niet erg gunstig. Hoewel de plaatselijke bouwcapaciteit, naar is bewezen, van dien aard is, dat per jaar ongeveer 200 woningen kunnen worden gebouwd zonder aannemers van buiten de gemeente in te schakelen, kan voor 1959 slechts worden gerekend op een bouwvolume voor ongeveer 80 woningen. in het werk zal worden gesteld, zal de bouw in het voorjaar van 1959 openbaar kunnen worden aanbesteed. Tegenover de woningmisère klinke dit erg hoopvol. Zeer globaal berekend zullen de totale kosten van dit object op 2 miljoen zeven- honderduizend gulden komen. Voor aan koop van grond vierhonderdduizend gul den en aan bouwkosten twee miljoen. Deze bouwkosten worden hoger ge raamd dan aanvankelijk was aangehouden daar in verband met het hogere bevol kingsaantal en de komende grenswijzi ging het oorspronkelijke plan te klein van opzet is. De inventaris wordt geraamd op driehonderdduizend gulden, doch zal eerst behoeven te worden aangeschaft in 1961 als de bouw gereed is. Het ziet er naar uit, dat het gehele ge meentelijke apparaat ineens goed zal wor den gehuisvest. Naast de „klinkende" plannen voor het raadhuis is men ver gevorderd met de voorbereidingen voor een nieuwe werkplaats van gemeente werken annex brandweerkazerne. Dat men hiertoe zeer binnenkort reeds hoopt over te gaan blijkt wel uit een voorstel, dat reeds in de vergadering van heden avond wordt behandeld. Wij verwijzen hiervoor naar elders op deze pagina. Verschillende scholen zullen worden verbouwd en uitgebreid, terwijl ook een aantal nieuwe scholen op het programma staan. De bouw van een Hervormde uloschool zal 472.000,vergen. Ook zal er een B. en w. noemen de hele gang van zaken teleurstellend, temeer da$r ook de voor 1958 geplande bouw van 48 etage woningen, aan de Westersingel moest blijven overstaan "tot de begroting 1959, door gebrek aan bouwvolume. De mogelijkheden in het Franse Gat voor woningwetbouw zijn nagenoeg uit geput. Wel zal men, naast deze 48 etage woningen, nog een aantal woningen bou wen aan de zuidzijde van de Jan Steen laan op een stuk grond, aanvankelijk ge reserveerd voor particuliere bouw, doch bij nader inzien te groot voor dat doel. Al is het woningcontingent voor 1959 dan niet groter dan 80 woningen, het zal nog een probleem worden daarvoor de nodige grond te vinden. De „ontginning" van de „Schrijverswijk" zal voorlopig nog niet kunnen doorgaan. Ter verdere onderbrenging van het wo ningcontingent 1959 in daarom gedacht aan de voormalige marechausseekazerne aan de Kerkewijk. Dit complex is vrij oud en zou zeer hoge kosten van verbetering vergen. Daarom is een plan in voorbe reiding om op deze grond een beperkt aantal woningen van een wat royalere op zet te bouwen. Het totaalbezit aan woningwetwoningen is als volgt: Patrimoniums Bouwvereni ging: 125 vóóroorlogse- en 1329 na-oorlog- se woningen; Veenendaalse woningstich ting: 40 vóóroorlogse- en 87 na-oorlogse woningen en de gemeente Veenendaal: 18 woningen. In totaal 1599 woningen. Dit aantal ligt 64 woningen hoger dan bij de begroting 1958; in het afgelopen jaar kwamen dus slechts 64 woningen gereed. De huidige gebrekkige huisvesting van de diverse gemeentelijke diensten in drie gebouwen, welke bovendien alle drie te klein zijn, zou, indien niet binnenkort tot de bouw van het raadhuis zou kunnen worden overgegaan, andere uitgebreide en kostbare voorzieningen vragen. Mede met het oog op de komende grenswijzi ging zullen daarom de plannen voor de nieuwbouw op korte termijn moeten wor den uitgewerkt. Indien voor dit werk fi nancieringsmiddelen worden toegewezen, waartoe door het gemeentebestuur, alles lilUI!!l!>ll.!i!ll!!lllU!lllllll!U!lilUllil^ VEENENDAAL Woensdag 14 januari: 20.00 uur lezing Volksuniversi teit „Onbekend Zuid-Nieuw- Guinea" in 't Trefpunt. 20.00 uur Openbare raadsverga dering van gemeenteraad Vee nendaal. 19.45 uur Forumvergadering Chr. Besturenbond in hotel „De Korenbeurs". Donderdag 15 januari: Vergadering N.C.V.B. in 't Tref punt om 19.45 uur. Zaterdag 17 januari: 15.00-17.00 uur rolschaatswed- strijd van Jeugdwerk Veenen daal op Westersingel bij Berg weg. (Alleen bij gunstige weers omstandigheden.) lülHlillli HOOFDSTP 51 TEL 3184 VEENENDAAL nieuwe, tweede, openbare lagere school bijkomen 265.000, Met de bouw van twee nieuwe gymna stieklokalen is rekening gehouden; één aan het Dr. Slotemaker de Bruïneplein 165.000,en één aan de Geerseweg bij de nieuwe Herv. uloschool 155.000, De Chr. Nat. school II aan het Dr. Slot. de Bruïneplein krijgt een nieuwe toe gangshal en twee noodlokalen; aan de (R.K.) Salvatorschool worden 2 lokalen bijgebouwd en aan de Pr. Wilhelmina- school aan de Geerseweg (b.l.o.) drie lokalen. Boven het gymnastieklokaaal aan het Dr. Slot. de Bruïneplein zullen twee ver gaderlokalen worden gebouwd. Een plan, dat in een grote behoefte van Veenendaal- zuid voorziet en dan ook zeker met ge juich zal worden begroet. Indien mogelijk zal ook in 1959 een be gin worden gemaakt met de aanleg van het - veelbesproken - sportcomplex „Pan- (Zie verder 2e blad). BEVESTIGING EN INTREDE Dg. KEUNING De door de Chr. Geref. gemeente, Hoofdstraat, beroepen predikant, Ds. Keuning van Barendrecht, zai op 4 maart a.s. worden bevestigd door Ds. C. van der Endt van Rotterdam. Ds. Keuning hoopt de daaropvolgende dag, 5 maart a.s., z.jn intrede te doen. Beide diensten worden gehouden in het kerkgebouw aan de Hoofdstraat en beginnen 's avonds om half acht. VERKEERSONGEVAL NABIJ „KAMP OVERBERG" Zaterdagmorgen yprd de heer A. Ver kerk uit Veenendati bij het inrijden van het kamp waar hij werkzaam is, aan gereden door een achteropkomende be stelwagen, bestuurd door de heer Geurts uit Veenendaal. De heer Verkerk kwam hierbij zo danig te vallen, dat hij een hoofdwonde en inwendige kneusingen opliep. Op ad vies van Dr. Kars van Amerongen werd het slachtoffer per ziekenauto naar huis vervoerd en later overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal. De politie uit Amerongen heeft de zaak in onderzoek. DE P.V. „DE INSTUIF" GAF GOEDE UITVOERING De Elsterse postduivenvereniging „De Instuif" organiseerde zaterdag in de ont spanningsbarak van de jeugdherberg „De Eikelkamp" een uitvoering welke uit stekend is geslaagd. De voorzitter, de heer M. Riemsdijk heette de talrijke aanwezi gen van harte welkom op deze eerste uitvoering van „De Instuif", waarna spre ker een overzicht gaf van de vereniging. Hieruit bleek dat het ledental van de vereniging van 7 op 27 gekomen is. Na de opening trad de Culemborgse boerenkapel „Bont en Blauw" op met medewerking van de zingende zusjes en de zangeresjes A. en C. Ofschoon „Bont en Blauw" al voor de derde keer in Eist voor het voetlicht kwam, wisten zij toch de geheel gevulde zaal uitermate te boeien, getuige wel het langdurig en her haaldelijk applaus. Ondanks de sneeuw kan de postduiven vereniging „De Instuif" terug zien op een goed geslaagde avond. Een maquette van de nieuw te bouwen werkplaats voor gemeentewerken annex brandweerkazerne aan de Industriclaan, naar een ontwerp van architect H. Nieuwyïfihuü JUBILEUM Ds. K. VAN DE POL Ds. K. van de Pol, die zijn 25-jarig ambtsjubileum als predikant herdenkt, zal ter gelegenheid hiervan op donder dag 22 januari a,s. recipiëren in „Elthe- lo", 's middags van half viei tot half vijf en 's avonds van zeven tot negen uur. Zondag 18 januari hoopt de jubile rende predikant in een speciale dienst een gedachtenispredikatie te houden in de Julianakerk. Deze dienst begint des avonds om zeven uur. Gebouw „De Samenwerking" was zaterdagmiddag in een bloemenzee her schapen, toen tegen half vier de heer J. v. Hardeveld, voorzitter van de jubile rende Algemene Bedrijfsbond Textiel- en Kledingindustrie „De Eendracht", een ferme tik met de voorzittershamer gaf, ten teken dat de officiële opening van de receptie, die ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan gehouden werd, een aan vang nam. Daarvóór en ook tijdens de receptie mocht het bestuur vele bloemstukken in ontvangst nemen van diverse instanties die op deze wyze „De Eendracht" felici teerden. Verder was een groot aantal personen, grotendeels uit de vakbondenwereld, aanwezig om het bestuur, dat rondom in de bloemen was gezeten, hun geluk wensen over te brengen. Onder de aanwezigen merkten wjj o.m. op bondsvoor zitter de heer Theo de Jong, het voltallig college van B. en W., gemeente-secre taris de heer D. Blankespoor, districtsbestuurder de heer Hassink, alsmede ver tegenwoordigers van de afdelingen in de omliggende plaatsen, vrienden organisaties en zusterverenigingen uit Veenendaal. In zijn welkomstwoord heette de voor zitter alle aanwezigen hartelijk welkom en bleek zeer verheugd te zijn over de belangstelling betoond bij dit jubileum. Vervolgens memoreerde hij in het kort de geschiedenis van „De Eendracht". Het mislukken van de eerste twee oprich tingen was hoofdzakelijk te wijten aan het feit dat het merendeel der leden dat toen toetrad van mening was dat de or ganisatie te weinig deed, aldus de heer van Hardeveld. Men betaalde 6 cent con tributie en verwachtte dan een loonsver hoging. Het gevolg was: „we bedanken weer". Voor de afdeling Veenendaal die thans 40 jaar bestaat was heel veel werk ver zet en bij deze gelegenheid was het zeer zeker op zijn plaats een woord van dank te brengen aan al deze werkers die hun krachten voor de organisatie hebben ge geven. Aan het slot van zijn rede zei de heer Van Hardeveld, dat „De Eendracht" bij dit achtste lustrum een kleine adempauze houdt en dan weer voorwaarts gaat. Mocht er ooit laksheid bij bestuur en leden ge vonden worden, late men dan de toestand in het verleden gedenken. Burgemeester Bakker, die als eerste de rij van sprekers opende, was ter ore ge komen dat de oprichtingsdatum van „De Eendracht" - 7 januari 1919 - tevens de verjaardag was van de heer Van Harde veld. „Ik ben gaarne naar „De Samenwer king" gekomen om „De Eendracht" geluk te wensen", zei burgemeester Bakker. „Voor zover ik weet heeft „De Eendracht" geen grote botsingen gehad in Veenendaal en wat de kleinere zaken betreft, in de beste huwelijken komt wel eens wat voor". Het bestuur, wat hier thans zit, heeft kans gezien om de afdeling steeds verder uit te breiden en kan bogen op een sterke organisatie. Mochten zich in de (Zie verder 2e blad). Er bestaat al jaren behoefte aan een nieuwe werkplaats en garage voor de Veenendaalse dienst van gemeentewerken en een kazerne voor de Veenendaalse vrijwillige brandweer. Er is in de thans bestaande werkplaats aan de Kerkewyk geen ruimte voor plaatsing van het materiaal, terwjjl de districts-inspecteur van de brandweer b. en w. heeft gewezen op de onhoudbare toestand van de brandweer-afdeling van de werkplaats. te, laat staan als dit jaar de grenswijzi ging doorgaat en bovendien, zoals in de bedoeling ligt, de marechausseekazerne wordt afgebroken, om dit terrein te be nutten voor woningbouw. Behalve gebrek aan bergruimte ont breekt nog een behoorlijke gelegenheid voor het repareren van het materiaal, wasgelegenheid en toiletten. De districts-inspecteur van de brand weer voert tegen de berging van het brandweermateriaal o.a. aan, dat de ruimte te klein is met het oog op uit breiding van het materiaal (ladderwa gen!), vlot uitrukken niet mogelijk is en geen behoorlijke berging van slan gen. B. en w. voegen hier nog aan toe de hopeloze verkeersproblemen welke ontstaan als de brandweer op de ter plaatse slechts zeven meter brede Ker kewijk moet uitrukken. Om al deze redenen is een nieuw ge bouw dringend noodzakelijk, dat naar de mening van b. en w. het beste kan worden geplaatst aan de Industrielaan tussen de Ambachtsstraat en de Nijver heidslaan. De financiering van het project zal worden geregeld als de raad in principe tot de bouw besluit. Wat het gaat kos ten delen b. en w. nog niet mee. Het plan is ontworpen door architect H. Nieuwenhuijs. B. en w. hebben hun standpunt tot de bestemming van het oude perceel Ker kewijk 7 nog niet definitief bepaald. Hun gedachten gaan in de richting van een verkoop van dit perceel. Na goedkeuring der Staten van Gelderland is op 4 november 1958 de „Stich ting Gelders Studiefonds" opgericht, welke stichting het resultaat is van het overleg tussen de provincie en Gelderse gemeenten om te komen tot een ge meenschappelijk studiefonds. Met ingang van 1 januari j.l. is de stichting haar werkzaamheden begonnen en is daarmee in de plaats gekomen van de sinds 1918 bestaande provinciale regeling der subsidiëring in studiekosten. Het doel van de stichting is financiële bijdragen te verlenen in de kosten, verbonden aan de studie aan een inrichting van onderwijs, aan een instelling van kunsten en we tenschappen en aan het volgen van een cursus ter verkrijging van maatschappe lijke bekwaamheden, door begaafde leerlingen, die zelf of wier onderhoud- plichtigen niet over de daarvoor benodigde middelen beschikken. Om al deze redenen stellen b. en w. de raad voor over te gaan tot de bouw van een nieuw gebouw, dat aan alle eisen zal voldoen. Het materiaal van de gemeente is nu ondergebracht in twee gebouwen, n.l. in de werkplaats aan de Kerkewijk en in een gedeelte van de voormalige mare chaussee-kazerne. Thans is in deze twee gebouwen al niet voldoende bergruim- LOOP DER BEVOLKING VAN DE GEM. AMERONGEN OVER 1958 Aantal inwoners per 1 jan 1958: man. vr. Totaal 4143 2057 2086 I. Toename wegens: a. geboorten 58 m 46 vr. b. vestiging 154 m. 183 vr. Tot. vermeerdering derhalve 212 229 II. Daling wegens: a. overlijden 12 m. 16 vr. b. vertrek 167 m. 174 vr. Tot. vermindering derhalve 2269 2315 - 179 - 190 Tot. aant. inw. p. 1 jan. 1959 2090 2125 Totaal 4215 inwoners. Tot. aantal gevestigde personen in 1958: a. gekomen uit een gem. in de provincie 49 m. 38 vr. b. gekomen uit gem. buiten de provincie 56 m. 61 vr. c. gekomen uit buitenl. 48 m. 84 vr. d. gekomen uit centraal bevolkingsregister lm. vr. 154 m. 183 vr. Tot. aantal vertrokken personen in 1958: a. vertrokken naar gem. in de provincie 98 m. 81 vr. b. vertrokken naar gem. buiten de provincie 62 m. 84 vr. c. vertr. naar buitenl. 7 m. 9 vr. 167 m. 174 vr. Aantal voltrokken huwelijken: 42 Ingeschreven echtscheidingen: 2, „ALHENA" NAAR VEILIGE HAVEN GEBRACHT... Het Nederlandse m.s. „Alhena" is zaterdagavond op de Schel de ter hoogte van Fort Frederik aan de grond gelopen en gedeeltelijk gebroken. De 21 passagiers en de meeste beman ningsleden werden van boord gehaald. Zondagavond slaagden sleepboten er in het schip vlot te trekken en naar Ant werpen te slepen. Foto: De „Alhena" geflankeerd door sleepboten... van partij Enz. Enz. TEGEN LAGE ^RIJZEN BOEKHANDEL Hoofdstraat 60 Veenendaal MOOI BEDRAG VAN DE NEERBOSCH-CENT De afdeling Scherpenzeel van de Neer bosch-cent heef in het afgelopen jaar een bedrag van 410,— ingezameld. Een woord van lof aan de ijverige collectantjes is zeer zeker op zijn plaats. Bijdragen in kosten verbonden aan het volgen van kleuteronderwijs, gewoon-, voortgezet gewoon-, uitgebreid-, of bui tengewoon lager onderwijs worden niet verleend. Om voor een bijdrage in aanmerking te kunnen komen, moet degene, voor wie deze wordt aangevraagd: 1. thuis horen in een gemeente die een jaarlijkse bijdrage aan de stichting verleent. 2. zelf- of moeten, bij minderjarigheid de onderhoudplichtigen -niet of slechts gedeeltelijk bij machte zijn de studie of opleiding te bekostigen. 3. aan de eis voor een zeer behoorlijke aanleg voor de studie of opleiding voldoen. Een bijdrage wordt telkens voor ten hoogste één jaar verleend en moet voor elk volgend studiejaar opnieuw worden aangevraagd. De voorwaarde tot gehele of gedeeltelijke terugbetaling kan aan de verlening worden verbonden. Formulieren voor het aanvragen van een bijdrage zijn van 15 januari tot 15 februari a.s. kosteloos verkrijgbaar ter gemeentesecretarie en moeten na invul ling ondertekening -met overlegging van de gevraagde bescheiden- bij burgemees ter en wethouders van de gemeente, waarin de aanvrager thuis behoort, wor den ingezonden. Door de samenwerking van provincie en gemeenten zal aan Gel derse ingezetenen, in de daarvoor in aan merking komende gevallen, een betere, en ook financieel gunstiger voorziening kunnen worden geboden, dan dit voor heen het geval is geweest. Toch verdient het aanbeveling -daar bij verschillende instanties tegelijk een toe lage kan worden aangevraagd- ook van de elders geboden mogelijkheden gebruik te maken. In het bijzonder wordt gewezen op de mogelijkheid, geboden door het Ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, afdeling rijksstudietoelagen, te Den Haag, om een rijksstudietoelage aan te vragen. Het daarvoor vastgestelde aan vraagformulier is aan de scholen ver krijgbaar en wordt op verzoek ook recht streeks toegezonden. De termijn van aan vraag sluit 1 februari a.s.. alleen de vóór die datum ingekomen verzoeken worden in behandeling genomen. Voor de opleiding aan scholen voor lager njjverheidsonderwjjs, waartoe ook de lagere technische scholen gerekend worden, bestaat een speciale rijksrege ling voor het toekennen van studietoe lagen. De directeuren van deze scholen kun nen hierover nadere inlichtingen ver strekken. Aangezien deze aanvragen ook aan een termijn gebonden zijn, is het wel gewenst, dat men tijdig een verzoek indient. Voor het uitgebreid lager nijverheids onderwijs en het uitgebreid technisch on derwijs moet echter bij de afdeling rijks- studietoelagen van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te CONTINGENTERING WONING WETWONINGEN Volgens een opgave van het Provinciaal Bestuur Utrecht, is het aantal toegewezen woningwetwoningen voor het jaar 1959 voor onderstaande gemeenten als volgt: Amerongen42 Leersum 6 Renswoude 14 Rhenen 32 Veenendaal 80 Woudenberg 11 Amersfoort 295 Utrecht 1125 Zeist 190 Den Haag een studietoelage worden aan- gevraaagd. De aanvraagformulieren zijn aan de school verkrijgbaar. De termijnen, waarbinnen het mogelijk is een studietoelage aan te vragen, sluiten over het algemeen betrekkelijk vroeg. Dikwijls zal het dan nog niet zeker zijn, of men door zal studeren en, zo ja, in welke richting; een en ander zal mede afhangen van de studieresultaten, en in bepaalde gevallen van het behalen van een einddiploma. Indien er echter plannen zijn, om door te studeren, verdient het aanbeveling om, wanneer men gaarne een tegemoetkoming in de kosten zal ontvangen, toch reeds een aanvraag in te dienen. Voor degenen, die in een gemeente wonen, wagr ook een gemeentelijk studie fonds bestaat, wordt tenslotte nog opge merkt, dat de mogelijkheid blijft bestaan naast een aanvraag om een bijdrage uit het Gelders studiefonds, een verzoek in te dienen ter verkrijging van een toelage uit het gemeentelijk studiefonds. In Italië zijn in de nacht van oud op nieuw minstens honderd personen in zie kenhuizen opgenomen tengevolge van on gelukken met vuurwerk. Een groot deel hiervan was ernstig gewond. Ook het gooien met lege flessen uit ramen behoor den bij de jaarwisseling. De grootste kaas ter wereld is onlangs tentoongesteld op de Dairy Show te Lon den. De kaas die gemaakt is van 6500 liter melk en s/i ton weegt, is groot ge noeg om een gezin van vier personen 37 jaar lang van kaas te voorzien. In 1958 hebben op de grote wegen in de Verenigde Staten 38.000 mensen het leven verloren bij verkeersongevallen. Ruim 1.000.000 personen liepen verwon dingen op waardoor zij tijdelijk invalide werden. Door middel van bloedtransfusies ls een Russische geleerde erin geslaagd een nieuw soort kip te kweken, volgens pers bureau Tass. De „creatie" is tweemaal zo zwaar als de normale, terwijl ae hennen circa 180 eieren per jaar leggen. Waar de oorzaak ligt is onbekend, maar de Duitsers tonen stqeds meer be langstelling voor stierenvlees. In 1950 werden er nog 100 ossen geslacht tegen 109 stieren, momenteel zijn deze cijfers 100 ossen tegen 400 stieren. De inwoners van Warschau keken zich veertien dagen geleden de ogen uit toen voor het eerst sinds de oorlog weer bananen bij de groentewinkels te koop waren. In een minimum van tijd waren de vruchten uitverkocht. Regenmakers in Australië hebben op merkelijke successen geboekt. Nadat zij de wolken hadden geïnfecteerd viel er in een uur niet minder dan 25 m.m. regen. Een auto werd door de stroom die ge zwollen was gegrepen en 400 meter mee gesleurd door het water. Het bestuur van de Belgische Kongo heeft straffen met de zweep in gevange nissen afgeschaft. Tot nu toe konden ook de zwarte troepen met de zweep worden gestraft, maar ook hieraan is een einde gemaakt. De ouders van de Britse schoolgaande jeugd mogen persoonlijk tegen de Britse minister van Onderwijs, sir Lloyd, zeggen hoe zij denken over de onderwijspolitiek van de Britse regering. Sir Lloyd is na melijk begonnen aan een serie bezoeken aan ouders, leraren en architecten. breng hierin verbetering met een Hiervoor uw speciaal adres: Hoofdstraat 51 - Telefoon 3184 Veenendaal Erkend detaillist van audiologische apparatuur Wenst u inlichtingen en demonstra tie thuis, vul dan onderstaande bon in Wens demonstratie van hoortoestel- len thuis op: Datum: 's middags/'s avonds Naam: Straat: Woonplaats: (Verzenden als drukwerk) De invloed van televisie op kinderen is veel minder extreem en zeer zeker ook veel minder sinister dan de vele mensen hebben gemeend, die vreesden dat de opgroeiende generatie wordt „bedorven" door verslaafdheid aan het televisie scherm. Anderzijds is het niet bepaald waarschijnlijk dat de televisie een gene ratie van alwetende „bollebozen" zal voortbrengen zoals sommige enthousiasten zichzelf hebben wijsgemaakt. Dit zijn de gevolgtrekkingen van de studie welke onder auspiciën van een Engelse vereniging is gemaakt. Tijdens deze studie, waarmee vier jaar geleden begonnen werd, werden 4.500 kin deren getest, voornamelijk in vier steden: Londen, Portsmouth, Sunderland, Bristol. Vergelijkingen werden getrokken tussen „viewers" en „controls" (in de vorm van kinderen die niet naar de televisie keken). De opening van een nieuwe televisie zender in Norwich maakte het mogelijk om in deze stad een onderzoek „voor" en „na" bij de kinderen in te stellen. Kinde ren in twee leeftijdsgroepen, 10 tot 11 en 13 tot 14 jaar werden bestudeerd. Ten tijde van het onderzoek sloegen beide groepen de televisie gade met een gemid delde duur van iets minder dan twee uur per dag, hetgeen hetzelfde blijkt te zijn als het gemiddelde cijfer voor de volwas senen. Vanaf de leeftijd van 10 jaar keek minstens de helft van de kinderen na 9 uur 's avonds naar programma's voor vol wassenen. In het rapport wordt gezegd dat „hoewel de kinderen veel kijken het stereotype beeld van gehypnotiseerde, gulzige kleine kijkers weinig waarheid bevat". De meeste kinderen gingen bij de keuze van de programma's zeer selectief te werk en een bijzonder belangwekkend feit dat het onderzoek opleverde was, dat hoe ho ger de intelligentie van het kind was, des te minder het naar de televisie keek. Ook wordt in het rapport naar voren gebracht dat het kijken de neiging heeft een ge woonte te worden waarop het kind terug valt als het niets belangwekkenders te doen heeft. Driekwart van de stemmen voor het populairste programma ging naar pro gramma's voor volwassenen, vooral naar thrillers op het gebied van de misdaad en, in mindere mate, naar comedies, variété programma's en vervolgverhalen over ge zinslotgevallen, aldus het overzicht, schijnt op kinderen een diepere indruk te maken dan feiten. Zwaarden en dolken werden angstaanjagender gevonden dan geweren. Er waren geen bewijzen die erop duidden dat het kijken de kinderen passiever of agressiever maaakte; ook was het niet waar dat het kijken lusteloosheid op school veroorzaakte. Over het algemeen was de winst op het gebied van de alge mene ontwikkeling zeer gering. Alleen bij de jongere en dommere kinderen was er winst op dit gebied. Op het gebied van huiswerk bleven de kinderen die naar de televisie keken niet achter bij vergelijk bare klasgenoten, maar de meer schran dere kinderen hadden de neiging om ach ter te raken. In het rapport wordt de ouders voorgesteld om toezicht te houden op het kijken van hun kinderen. Zestig op de honderd ondervraagde kinderen zeiden dat bij hen thuis de televisie de gehele avond aanstond, hetgeen echter niet wilde zeggen dat er ook naar werd gekeken. assurantiekantoor -KtPKÉWIJK 16? -Ttl.JOOO VEENENOAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1