Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ondanks toneel subsidie voor jeugdwerk SAMEN 1959 IN J. F* TAK „Tussen kerkdeur en fabriekspoort' Nieuwjaarstoespraak door bur gemeester A. Bakker Nog meer dan 850 woningzoekenden Achthonderd Veenendaalse M-brigadiertjes ontvingen ere-tekenen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ACHTERBERG 33e jaargang VRIJDAG 16 JANUARI 1959 Nr. 4 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit de raad van Veenendaal Lof voor sneeuwploeg' van gemeentewerken Veenendaalse familie voor N.C.R.V.-microfoon VOETBALWEDSTRIJDEN AFGELAST Agenda Forum kreeg moeilijke vragen te beantwoorden H.K.H. Prinses Margriet viert maandag 19 januari a.s. haar 16e verjaardag F abrieksarbeid minachtend Nieuwe riks weer 5,- waard AU 502306 Ten onrechte bij Rhenen VOLKSUNIVERSITEIT: „De heerweg der geschiedenis" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Collecte Gezamenlijke Militaire Fondsen Geef Uw kinderen weer LEVERTRAAN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen ku.u.en ook worden opgegeven bR de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het jeugdwerk, dat onder auspiciën van de Ned. Hervormde Kring „Sola Fide" en onder leiding van de heer A. H. van Pijpen, in Veenendaal wordt verricht, ondervindt alom waardering. Weer eens te meer is dit gebleken tijdens de j.I. woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad. In deze vergade ring was een voorstel aan de orde voor dit jeugdwerk een subsidie, groot 2000, toe te kennen voor het verenigingsjaar 1958/1959. Geen der raadsleden stak het waardevolle element van dit jeudwerk onder stoelen of banken. Niet dat iedereen zich kon verenigen met de manier waarop de jeugd werd beziggehouden. En ook niet, dat men maar zo, zonder meer, over dit bedrag van 2000,heenstapte. Er zat een sterk principieel kantje aan deze zaak. Zo verklaarden de heren G. J. van Deelen en G. Vos, beiden S.G.P.-ers, en de heer P. G. van Ojik (C.H.) zich tegen toneel, dat ook op het programma staat. Uit principe, welk standpunt burgemeester Bakker ten volle respecteerde. Anderen - o.a. de heer Jac. Slok (A.R.), F. P. Stal (K.V.P.) en Joh. van Hardeveld (P.v.d.A.) - wezen op de consequenties die er aan vastzitten. Zullen er niet meer van dergelijke verenigingen om subsidie komen? Het was de heer Slok die hierop het eerste attendeerde. „Sola Fide" is voor het jeugdwerk aangesloten bij de Raad voor het Jeugdwerk van de Hervormde Jeugdraad te Amsterdam en zal op grond daarvan in aanmerking komen voor rijkssubsidie. Maar, zei de heer Slok, er zijn hier meer kerkelijke verenigingen, die ook aangesloten zijn en rijkssubsidie ont vangen. Die kunnen dus ook om ge meentelijke subsidie komen. De heer Van Deelen dacht dat kerke- werk een andere opvoedende strekking had dan houtbewerken, toneel enz. Voor de kerk blijft er op die manier bijna geen plaats meer over. De jeugd wordt zo juist van de kerk afgetrokken. De kerk is niet op haar plaats met de jeugd toneel te leren. Dat dit jeugdwerk niet alleen voor hervormden bestemd is, maar voor alle jongeren, ongeacht kerk of in het ge heel geen kerk, nam de heer Stal graag aan. Maar het blijft jeugdwerk op pro testantse - of meer speciaal - op her vormde grondslag. De heer Stal hoopte, dat deze strek king niet zonder meer een afwijzing zou betekenen op aanvragen om subsi die van anders gerichte verenigingen. Volgens mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch (V.V.D.) was dit een stap in de goede richting om de jeugd van de straat te houden. Als de heer Slok zegt, aldus de heer T. Verkuijl (P.v.d.A.): de opvoedende taak hoort «Hereerst bij de oudera, dan maakt hij zich een verkeerde voorstel ling van zaken. Het werk, dat hier ge daan wordt, kunnen de ouders niet. Hier kan de jeugd zich uitleven, althans in opvoedende zin. En verder: drie jaar geleden is het jeugdprobleem uit en te na besproken op een interkerkelijke bijeenkomst. Er zijn plannen gemaakt, maar er is niets van terechtgekomen. „Sola Fide" heeft De familie K. van Manen, woonachtig aan het Kostverloren, zal op 5 febr. a.s. in het avondprogramma van de NCRV deelnemen aan het spel getiteld „Wie, wat, waar?", een soort van familiecompe titie onder leiding van Goos Kamphuis. De tegenstanders bij dit spel, dat in de huiskamer gespeeld wordt, blijven onbe kend totdat de wedstrijd een aanvang neemt. De deelnemers zijn de heren H. van Manen met als onderwerp .wereldnieuws', N. van Manen met „veilig verkeer", G. van Manen met „algemene ontwikkeling" G. van Engelenburg met „sterrenkunde" en mevrouw J. van Manen-Pieters met het onderwerp .vaderlandse geschiedenis'. Ongetwijfeld zullen vele plaatsgenoten deze wedstrijd met spanning volgen. Alle voetbalwedstrijden voor de KNVB zijn wegens de weersomstandigheden voor a.s. zondag afgelast. VEENENDAAL Zaterdag 17 januari: 15.00-17.00 uur rolschaatswedstrijd van Jeugdwerk Veenendaal op Westersingel bij Bergweg (alleen bij gunstige weersomstandigh.) Cefafilm „Angélika" in Eltheto, toegang 14 jaar. Aanv. 20.00 uur- Maandag 19 januari: Openbare boerenvergadering in hotel „La Montagne" Aanvang 19.15 uur. Luxor Theater: Heden t./m. maandag „Tante's laatste stunt" toegang 14 jaar. Dinsdag t./m. donderdag „De sluipschutter" toegang 14 jaar. RHENEN Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmiddag „Richard Leeuwenhart" toeggang 14 jaar. Zondagavond „Afscheid van de wapenen" toegang 18 jaar Donderdagavond „Tempel der verleiding" toegang 18 jaar. ELST Zaterdag 17 januari: Uitvoering van „De Rijnkanters" in Sportlust. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 20 januari: Lezing over Joego-Slavië van Cult. Nat. Hist. Ver. in hotel „Stuyvenberg" toegang vrij. ACHTERBERG Zaterdag 24 januari: Ontspanningsavond van „Excel sior" in Buurtschapshuis. Aanv. 19.30 uur. AMERONGEN Dinsdag 20 januari: Lezing over Nieuw-Guinea van Nutsdepartement in Clubhuis. Yïiodeïnt HEREN- voor betere uurwerken H0QFD5TR 91 VEENENDAAL nu een jeugdleider, die zich intensief op dit werk heeft gegooid. En al vindt men dit nu uit bepaalde richtingen maar „zo-zo", het is toch een stap in de goe de richting. De heer W. van Galen (C.H.) wilde het objectief bekijken. Men moet zich losmaken van de naam „Sola Fide". Het gaat om het belang van de jeugd. En het lijkt wel, dat verschillende lei ders en kerken niet goed weg weten met de jeugd. Dat is te betreuren. Inderdaad zijn de kerk, de catechisatie, de jon gens- en meisjesverenigingen belangrijk. Maar dat is niet genoeg om de jeugd vast te houden. Er is altijd ook nog een randjeugd, een asfaltjeugd, de nozems. „Sola Fide" heeft het voortreffelijk aangepakt, op lofwaardige wijze, aldus de heer Van Galen en hij meende dit werk te moeten steunen. Als er geen toneel bijgestaan had, dan had de heer Van Ojik misschien meegewerkt. Moeten wij de jeugd op voeden bij toneel? Voorts achtte spreker een degelijke sanering van de subsidies wel eens noodzakelijk. Wat gaat dit allemaal wel kosten? vroeg spreker zich af. De voorzitter moest „Sola Fide", al was hij daarvan zelf geen lid, prijzen voor de opzet van het werk. Deze ver eniging vegeteert niet op de overheid, zoals vele, die zonder zelf iets te doen meteen om subsidie komen. Zo niet „Sola Fide". Deze mensen hebben eerst zelf de handen uit de mouwen gesto ken. Men heeft een jeugdleider in dienst genomen. De stichting van het jeugd- gebouw (kosten 25.000,—; inventaris 10.000,—) bedoktert „Sola Fide" zelf. De consequenties vatte burgemeester Bakker niet te zwaar op. Dergelijke in stellingen zullen niet als paddestoelen uit de grond schieten. Men moet dan ook behoorlijk voor de dag komen en het is niet eenvoudig om uit eigen mid delen te beginnen met een jeugdleider en een jeugdgebouw. (Zie verder 2e blad). „Tussen kerkdeur en fabriekspoort" was het thema van de forumvergadering, georganiseerd door de Chr. Besturenbond Veenendaal, die j.I. woensdagavond in hotel „De Korenbeurs" werd gehouden. Het forum bestond uit de heren: E. van Hall (voorzitter Unitas), H. v. Leeuwen (dir. der Hollandia Trico), T. Dijek (bestuurslid Unitas), Ds D. van Enk (Ger. pred.), H. R. Plomp (verbondsbestuurder C.N.V.) en P. Scholts (bestuurslid Chr. sigarenmakersbond). Na opening van de vergadering met gebed en bijbellezing door de voorzitter van deze avond, de heer T. Dijck, werden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld het forum vragen te stellen. Het moet gezegd, het is de heren niet gemakkelijk gemaakt. De beantwoording van de vragen vergde In enkele gevallen büna een uur en de voorzitter moest soms de sprekers in verband met tijdnood verzoeken een punt achter de dis cussie te zetten. dochter liever niet naar de fabriek stuur de ook hierin gelegen, dat het ouderpaar zijn best deed het kind hoger op de maat schappelijke ladder te brengen. WEL OF GEEN INDUSTRIE PREDIKANT TE VEENENDAAL? „Heeft Veenendaal een industrie-predi kant nodig?" Hierover verschilde het fo rum van mening. Omdat deze vraag op kerkelijk terrein thuishoorde gaf de voor zitter, de heer Dijck, Ds. Van Enk het eerst de gelegenheid deze vraag te be antwoorden, die uitvoerig uiteenzette dat dit zeer zeker nodig was. Er is een commissie samengesteld waar van reeds een rapport is verschenen en men is van plan in Veenendaal speciale zondagdiensten te houden voor arbeiders. Na de preek kunnen de mensen blijven en vragen stellen aan de predikant. Bo vendien zal op huisbezoek dit onderwerp speciaal besproken worden en in werk plaatsen zullen affiches met passende spreuken opgehangen worden. „Dit pro bleem, dat interkerkelijk opgelost moet worden, moet bij de mensen gaan leven", zei spreker. Het Woord van God dat zon dags in de kerken verkondigd wordt, is men 's maandags weer vergeten. Het werk neemt de arbeider dusdanig in be slag dat er voor andere dingen geen tijd meer is". De heer Plomp was het - wat betreft Veenendaal - niet met Ds. Van Enk eens. Sprekende over de Hoogovens-streek zei hij dat daar de afval van de kerk ontzag gelijk groot was en een industrie-predi- Aan het begin van de j.I. woensdagavond gehouden vergadering van de ge meenteraad heeft burgemeester A. Bakker, ter gelegenheid van de jaarwisseling, onderstaande rede uitgesproken: Mevrouw, mijne heren, Ter eerste vergadering van uw Raad in 1959 moge ik, dankbaar voor de vele gelukwensen, die wij ontvingen uit uw kring en van de burgers onzer gemeente u allen, mede uit naam van mijn vrouw, een gezegend jaar toewensen, strek ik uit tot héél Veenendaal. Moge God de plaats onzer inwoning bewaren en zegene Hij de Veenendalers in het werk hunner handen. Voor uw personen, uw gezinnen en voor uw beroepsarbeid. Die zegenwens 1958 gaf in uw Raad veel mutatie. Wijlen de heer T. M. van Beek volgde de heer A. Budding op. De heer H. J. van der Woerd, die evenals de heer Budding de gemeente verliet, werd opgevolgd door mevrouw P. J. B. Scholte-Bleuel, die daarmede het eerste vrouwelijke gemeenteraadslid werd in de historie van Vee nendaal. De heer Van Beek ontviel ons, helaas, door de dood. Na de gemeenteraadsverkiezingen keerde hij niet meer in de Raad terug. Ook mevrouw Scholte-Bleuel en de heer Mr. W. A. van Es zagen wij niet meer terug. Als nieuwe raadsleden traden na de verkiezingen op mevrouw H. Buddingh- de Vries Lentsch en de heren F. P. Stal en G. Vos. Het politiek assortiment in de Raad werd uitgebreid met een vertegenwoordigster van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en een vertegenwoordiger van de Katholieke Volkspartij. kant noodzakelijk, maar in Veenendaal waar de onkerkelijkheid onder de arbei ders zijn inziens niet groot is, werkt een specialist op dit gebied juist remmend. Zich richtend tot Ds. Van Enk, zei de EENRICHTINGVERKEER IN Dr. COLIJNSTRAAT Met ingang van 1 maart a.s. zal het gedeelte van de Dr. Colijnstraat vanaf heer Plomp „De hand met de kerk in de kruising Dr. Slotemaker de Bruïne- Veenendaal is nog :.terk, u kunt de men- straat/Dijkstraat tot aan de Patrimo- sen nog - ik zeg nog - bereiken, maar niumlaan slechts in de richting zuid noord mogen worden bereden. De eerste vraag die het forum te be antwoorden kreeg luidde: „Waarom wordt er zo dikwijls minachtend gesproken over fabrieksarbeid en wat is hieraan te doen?" De heer Scholts die als eerste het woord kreeg, vroeg zich af, waar ligt de oor sprong van dit euvel? Het antwoord hier op was volgens hem, dat de fabrieksar beider over het algemeen genomen niet over hoge capaciteiten behoeft te beschik ken en daardoor enigszins gedegradeerd is op de maatschappelijke ladder. Om dit uit de weg te ruimen moest iedere werk nemer een persoonlijke studie maken van alles wat „arbeid" is. Arbeid is een dienst aan de medemens en niet alleen een middel om in onderhoud te voorzien, volgens dit forumlid. De heer Van Leeuwen was van mening dat men tegenwoordig de arbeid alleen om loon beschouwt en was voorstander van het scheppen van prettige verhoudin gen in een goede sfeer. Ds. Van Enk wees erop dat arbeid een goddelijk beroep was, onverschillig welk werk men verricht en dat er in geen ge val met minachting over fabrieksarbeid gesproken mocht worden. Bij de beantwoording van de tweede vraag, die luidde: „Op wie rust de plicht voor de slachtoffers - werklozen - van de mechanisatie te zorgen?", ontspon zich een levendige discussie. De heer Van Leeuwen zag het zo, als er werklozen komen door mechanisatie dan moeten deze mensen een tijdelijke overbrugging ont vangen, een taak voor de vakmensen. De heer Plomp maakte onderscheid tussen mechanisatie. Aan de ene kant de mechanisatie „om des levens wil" dus dat- het bedrijf ertoe gedwongen wordt om te blijven bestaan en aan de andere kant de mechanisatie om grotere winsten te maken. De vraag op wie de plicht nu rust de slachtoffers in beide gevallen te on derhouden liet spreker over aan de vra gensteller. Ds. Van Enk vond de mechanisatie een benauwend beeld en wat hij scherp ver oordeelde was het feit, dat men in deze gevallen de hulp van de kerk minder waardig vindt. Het is geen schande als de kerk hulp biedt, aldus Ds. Van Enk, want het is een opdracht van Christus. HET JONGE MEISJE OP DE FABRIEK Ik stuur mijn dochter liever niet naar de fabriek, was een opmerking die men veel hoorde volgens een vragensteller en het was de taak aan het forum deze op merking te verklaren. „In vele gevallen is het een noodzaak dat een meisje direct van school naar de fabriek moet", zei de heer Van Hall „en de invloed van haar oudere collega's is funest voor haar." Spreker vond daarom de aanwezige sfeer in het bedrijf bepalend voor de vraag of een meisje daar kan werken of niet. De heer Van Leeuwen was het hier mede volkomen eens en verklaarde dat de overgang van school naar fabriek moeilijk is. De manier waarop een meisje - uiter aard geldt dit ook voor andere employes - in de fabriek wordt ingeleid is zeer be langrijk, want zoals je begint zo blijf je ook werken. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan Ds. Van Enk, die naar zijn zeggen al vele malen het verzoek gehoord had een bruggenhoofd te vormen tussen doch ter en fabriek. Zijn inziens lag de schuld niet alleen bij de fabriek maar ook bij de ouders. Hoofdzaak is hier, uit welk gezin komt het meisje. Er kan veel verholpen woden, aldus Ds. Van Enk als we weten „ze komen uit een goed nest". Op de fa briek vond spreker de pauzes de fataalste ogenblikken in de werktijd. De meisjes op de fabriek moeten bescherming hebben waarop zij recht hebben, besloot Ds. Van Enk. De heer Scholts als laatste spreker over dit onderwerp zag het feit dat men zijn als er in Veenendrld een specialist-domi nee op het terrein van de arbeid komt dan is het gevolg (iat alle andere predi kanten, die op de1 kansel moeten door stoten naar het leven, dit niet zo goed meer doen omdat .r toch een specialist is". Ds. Van Enk feStTeèvde hierop met te zeggen dat de onkerkelijkheid in Veenen daal onrustbarende vormen aanneemt. „Het neemt droeve vormen aan en wij gaan gelijk op met de Hoogovenstreek". Wij gaan in Veenendaal naar beneden en juist om die reden is een specialist die de zaken bekijkt en de overige dominees aanspoort en inlicht een noodzakelijk heid geworden". BEROEPSKEUZE REEDS OP SCHOOL Op de vraag of er voldoende aandacht wordt besteed aan beroepskeuze, was het forum van mening dat beroepskeuze reeds op de lagere school behandeld moest wor den. De fabrikantenkring Veenendaal heeft hier, volgens de heer Van Leeuwen, kontakt opgenomen met het onderwijs. Ds. Van Enk was het al diverse malen opgevallen dat ouders zeer onkundig zijn bij keuze van beroep. Hij pleitte daarom voor meer voorlichting omtrent de moge lijkheden van studie. „Als men bedenkt dat er in dit leven veel kinderen met gaven verongelukken die bij een juiste voorlichting van de ouders op het gebied van de studiemogelijkheden (verkrijging van studiebeurzen) meer bereikt zouden hebben, dan is het hoog tijd, dit probleem doeltreffend op te lossen. Na het behandelen van enkele vragen op politiek terrein werd deze interessante forumvergadering die ongetwijfeld in de toekomst herhaald zal worden, met dank gebed door de heer Dijck gesloten. Dit houdt in, dat dit gedeelte van de Dr. Colijnstraat gesloten is verklaard in de richting noord-zuid voor alle voertuigen, rij-, trekdieren en vee. Het verkeer zal van deze maatregel geen hinder ondervinden. Immers, om vanaf de Patrimoniumlaan ae Dijk- straat te bereiken kan men nu de Pa trimoniumlaan uitrijden en gebruik ma ken van het laatste gedeelte van de Adr. van Ostadelaan. Bovendien hebben burgemeester en wethouders van Veenendaal aangewe zen als voorrangskruising de kruising van de Adr. van Ostadelaan met de zuidelijke rijbaan van de Jan Steen laan, met dien verstande dat het ver keer op de Adr. van Ostadelaan - uit sluitend op dit kruispunt - voorrang heeft. Van het gemeentepersoneel verliet ons mejuffrouw T. Simonsz en de heer R. A. van Nuissenburg. Tien personen traden, in verschillen de functies, toe tot het personeel der gemeente. De bevolking onzer gemeente, op 1 januari 1958 tellend 17164 zielen, breid de zich sterk uit. Het aantal geboorten was 412, het aantal overledenen 121: een overschot dus van 291. In 1958 vertrokken 555 personen, maar daartegenover kwamen 967 personen in: een overschot van 412 personen. Een bevolkingstoename met 703 per sonen gaf een inwonertal op 1 januari 1959 van 17867. Het grote vestigingsoverschot was m.i. mede mogelijk door het gereedko men van vele woningen, t.w. 335, dat is 96 meer dan in het jaar 1957. Dat er zoveel woningen konden wor den gebouwd, was een gevolg van het toenmaals geldend woningbeleid der regering. Wie grond en geld had en bouwcapaciteit, kon bouwen naar be lieven. Wij hebben toen - u zult het zich herinneren - alle Veenendaalse aannemers en hun personeel ingescha keld en veel gebouwd. Helaas is, voor de zoveelste maal, het woningbeleid gewijzigd en zijn de voor uitzichten nu minder gunstig. Waren er begin 1958 in aanbouw to taal 360 woningen, nu, een jaar later, is dat aantal 122. De toewijzing voor dit nieuwe jaar bp-'"'"®* "0 v'on-'npen Het aantal wo- WERELDKAMPIOEN BADMINTON IN VEENENDAAL De onlangs aangekondigde wedstrijden van de wereldkampioen Badminton dhr. Ferry Sonneville zullen gehouden worden in gebouw Eltheto aan de Fluiterstraat. De datum is bepaald op donderdag 29 januari a.s. Nadere bijzonderheden vol gen nog. Zoals bekend is door het Ned. Zui- velbureau een zo genaamd ,M'-plan gelanceerd dat ten doel heeft het melkdrinken voor al b(j de jeugd weer populair te maken. Eén van de on derdelen van deze actie is het gedu rende dertig da gen achtereen in vullen door kin deren van 5 tot 15 jaar van een log boek, waarin zij hun ,M'-daad (da- gelijks drinken van een glas melk, beker karnemelk, bord pap of vla e.d.) kunnen aan tekenen. Het inge vulde en mede door de ouders ondertekende log boek wordt dan opgezonden naar het Nederlands Zuivelbureau of tewel het „Hoofd kwartier van de M-brigade" dat dan de inzender tot „M"-brigadier verheft. Op initiatief van een Veenendaalse melkslijter, de heer Rynders, is er woensdagmid dag een bijeen komst gehouden in „Sola Fide" waar ruim 800 kinderen de ere-tekenen en onderscheidingen werden uitgereikt. De organisator met zijn helpers hebben hun handen vol gehad om de grote schare brigadiertjes op hun plaats te krijgen. De stroom was zo groot dat er stoelen aan te pas kwamen om ieder kind een plaats ROLSCHAATSWEDSTRIJD EEN WEEK UITGESTELD In verband met de ongunstige weers omstandigheden van zaterdag j.I. kon de door het jeugdwerk Veenendaal georga niseerde rolschaatswedstrijd voor de Vee nendaalse kinderen geen doorgang vin den. Deze wedstrijd is nu een week uitgesteld en zal - bij goed weer - plaats vinden op zaterdagmiddag 17 januari a.s. op de Westersingel bij de Bergweg om 3 uur. Mevrouw H. E. de Fluiter, wonende aan de Bergweg, heeft ditmaal de Valleiriks, die 7,50 waard was, ontdekt. Zy ontving by kapsalon Kerkhoven aan het Slotemaker de Bruïneplein een rijksdaalder met een rood nummer en meteen kwam bij haar de gedachte op „Het zou de Valleiriks wel eens kunnen zijn". Het nummer werd vergeleken en op ons bureau kreeg zij 7,50 terug. De nieuwe riks draagt het rode nummer B(j inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur ont vangt men a contant de vinders premie ad. 5, 1 januari ningzoekenden bedroeg op van dit jaar meer dan 850. Als men in aanmerking neemt dat er per jaar een kleine 200 huwelijken worden gesloten en men houdt er te vens rekening mee dat industrieën, die zich hier willen vestigen, dadelijk be hoefte hebben aan enige woningen, dan is het duidelijk dat er op geheel andere schaal zal moeten worden gebouwd, zal er werkelijk sprake zijn van oplossing of zelfs van afname van de woningnood. Nu ik spreek over woningbouw komt als vanzelf naar voren wat daarmede samenhangt: het maken van uitbrei- dingsplannen en het verwerven van bouwterreinen. In 1958 werd vastgesteld het uitbrei- dingsplan Noord-west, dat o.m. behelst i een sanering van de Van de Pollstraat en omgeving, een verruiming van de Markt, een verbreding van de Kerke- i wijk juist waar die het nauwst is en l een nieuwe toegangsweg naar de toe komstige uitbreiding Noord-west. In het uitbreidingsplan Noord-Oost (de Schrijverswijk) werden vele gron den aangekocht, zodat op dit moment bijna alle eigenaren, op basis van vrij willigheid, met de gemeente tot over eenstemming zijn gekomen. Er zijn zoveel wegen aangelegd of verbeterd, dat ik ze niet zal opsommen. Speciaal in de schilderswijk in Vee- nendaal-zuid werden vele wegen van tussenlaag en asfaltdek voorzien. Het onderwijs, naar de termen van de lager-onderwijswet „een voorwerp van aanhoudende zorg der regering", was dat in niet mindere mate voor ons ge meentebestuur. Medewerking werd door uw raad ver- Op 22 en 29 januari a.s. verzorgt de leend voor de Douw van een Hervormd Volksuniversiteit Veenendaal een kur- sus „De heerweg der geschiedenis" met Zuivelland, maar bij de mededeling van de heer De Jong, medewerker van het Nederlands Zuivelbureau, dat de briga diertjes ieder een fles chocomel kregen ging er zo'n gejuich op dat een vermaning tot stilte geen enkel effect had. De jeugd liet zich de versnapering best smaken en in een mum van tijd verdween het naar de bestemde plaats. Hierna nodigde de heer De Jong een aantal brigadiertjes op het podium die, zoals hij zei, de gehele zaal vertegenwoor digden. Hij prees alle kinderen voor hun „M"-daad en moedigde ze aan het drin ken van melk of pap tot een dagelijkse gewoonte te maken. Vervolgens spelde hij de vertegenwoordigers het bekende „M"-embleem op. De heer Rijnders, die ontzettend veel werk heeft verricht om deze bijeenkomst te doen slagen mocht een cadeau in ont vangst nemen. „U hebt een prachtig ini tiatief genomen en de kinderen een on vergetelijke middag bezorgd", aldus de heer De Jong, waarmee de jeugd van harte instemde door een klaterend ap plaus. Het programma bood verder een aantal mooie kleuren- en tekenfilms die door de kinderen aandachtig werden gevolgd. Bij de uitgang ontving ieder kind een enveloppe inhoudende de ere-tekenen en onderscheidingen die bij het „M"-briga- dierschap behoren. Het was voor de eerste maal dat het Nederlandse Zuivelbureau een geheel en alleen aan „M"-brigadiers gewijde bij eenkomst hield in Nederland. als docent de heer G. Thole Bsishuizen. De kursus wordt toegelicht met licht- beeldkaarten en rijk gevarieerd illustra tief materiaal. De spreker, voormalig leraar te Stamboel, Nicosia en Cairo, Ulo-school met acht lokalen, voor de oprichting van een derde Chr. Nati' .ale School, uitbreiding van de Sal\ .tor- school met twee lokalen en twee Her vormde kleuterscholen. In 1958 vestigden zich twee nieuwe industrieën in onze gemeente: >sna- vertelt over de geschiedenis in het na- Pompen Nederland N.V. en Holla, tor. bije oosten vanaf de steentijd tot he den. In het bijzonder zal aandacht be steed worden aan de actuele situatie in dit gebied. Kaarten voor deze avonden zijn ver krijgbaar aan de bekende adressen en 's avonds aan de zaal. te geven en het heeft maar heel weinig gescheeld of een veertigtal kinderen moesten zonder hun onderscheidings tekenen huiswaarts keren. Gelukkig kon hiervoor een oplossing gevonden worden. Het oorverdovend lawaai nam af toen de eerste film van deze middag vertoond werd die handelde over Nederland als Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De heer C. A. de Jong spelt de „M"- brigadiertjes de onderscheiding op. V.l.n.r. de broertjes E. Smit, H. Smit en N. Smit, D. van Doorn, C. van Doorn, II. Budding, M. van Doorn (drie zusjes) en de 2-jarige peuter Marietje Meyer. In witte jas de heer Rynders. INGEZONDEN „Al weer een collecte" zal men zeggen en „Waarvoor?" „Voor de G.M.F." De meesten uwer zul len wel weten, dat deze letters een afkor ting zijn van „Gezamenlijke Militaire (Steun-) Fondsen". Deze fondsen zijn: Fonds 1815 voor oud-militairen en nage laten betrekkingen; Koninklijke Nationale Vereniging „Stamil", Vereniging „Ere schuld en Dankbaarheid", Karei Doorman Fonds, Prins Bernhard Stichting en Stich ting „Het Van Weerden Poelman Fonds". Het doel van deze fondsen is om de ge zinnen van gesneuvelde en verminkte mi- liitairen, alsmede de in de maatschappij terugkerende dienstplichtigen en vele oud militairen te steunen, in aanvulling op het staatspensioen. Het rijk zorgt voor de al gemene gevallen, doch de bijzondere ge vallen worden geholpen vanwege de ge noemde fondsen. De G.M.F.-collecte levert in Veenendaal altijd veel geld op. Velen uwer zullen zich de bijzondere acties van vorige jaren - snertacties en ossenmarktbroodjes - nog wel herinneren. Doordat de tijd van voor bereiding ontbrak om weer een bijzondere inzamelingsactie te houden, zal nu in de komende week - van 19 tot en met 24 jan. 1959 - een huis-aan-huiscollecte worden gehouden. Wij mogen deze collecte wel in uw bij zondere aandacht aanbevelen. Indien de collectant volgende week bij u komt, doe dan even de portemonnee open ofals het kan de portefeuille. Dat heeft de militair wel verdiend! Niet alleen, dat hij gereed moet staan als er een oorlog dreigt met al zijn verschrik kingen van de nieuwste vernielende mid delen, maar ook in vredestijd is hij onze steun. Plaatselijk comité G.M.F. De eerstgenoemde maakt d. erse soorten waterpompen, o.m. voor t;rote schepen. Holiantor maakt een geheel nieuw product, dat tot heden werd vervaar digd in de Verenigde Staten en in Engeland: een niet-geweven textielpro duct, dat o.m. wordt gebruikt voor tus- senvoering in de kledingindustrie. In deze Holiantor werken grote Neder landse, Engelse en Amerikaanse tex tielfabrieken samen. Een van de Neder landse deelnemers is de, in onze ge meente vanouds bekende Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij. Wij twij felen niet of deze solide onderneming, die borg staat voor solide weefsels, ook (Zie verder pagina 2) ONTSPANNINGSAVOND G.V. „EXCELSIOR" De gymnastiekvereniging „Excelsior" houdt op zaterdag 24 januari a.s. een ont spanningsavond, zowel voor leden als niet-leden, in het Buurtschaphuis. Door de Chr. ontspanningsclub uit Wa- geningen zal een toneelspel in 5 bedrijven worden opgevoerd van T. van Manen, ge titeld „Wende". Dit stuk speelt in het na oorlogse Nieuw Guinea, een land, dat mo menteel in 't middelpunt der belangstel ling staat. Dit spel is door deze vereniging in een tiental plaatsen van ons land met veel succes opgevoerd. Plaatsbespreken op de dag der uitvoe ring van 2 tot 3 uur nam. aan de zaal. verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. SINATRAN. SANOSTOL. HALLITRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106

De Vallei | 1959 | | pagina 1