Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Ds* K* v* d* Pol 25 jaar predikant MULDER I.L.R. pleit voor werktijdverkorting in de landbouw Ageiula Zeer korte vergadering van de gemeenteraad li ooi OU lip VOrk Loog, is men met minder personeel toch x. V cci ïLvfvrs "I' iv doorgegaan met deze uitbreiding. Naast Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid herdenkt 40-jarig bestaan AMERONGEN EDER VEEN RENSWOUDE Na 22 Veenendaalse dienstjaren gaat „Groene Kruis*"-zuster Van Leeuwen met pensioen OVERBERG Wat nu weer... ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 33e jaargang WOENSDAG 21 JANUARI 1959 Nr. 5 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ontroerende herdenkingsrede in Julianakerk Vandaag is het precies vijfentwintig jaar geleden dat ds. K. van de Pol werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Ter gelegenheid van dit feit sprak ds. v. d. Pol j.l. zondagavond in de Julianakerk een herdenkings rede uit, die o.m. werd bijgewoond door een aantal plaatselijke predikanten, het voltallig college van B. en W., gemeente-secretaris D. Blankespoor en tal van andere kerkelijke autoriteiten, ouderlingen en diakenen. Op donderdag 22 januari a.s. zal ds. K. v. d. Pol in gebouw „Eltheto" een receptie houden. sel met schroom doch ook met blijdschap en dankbaarheid beklommen te hebben. Slechts met korte onderbrekingen wegens lichte ongesteldheid heeft Ds. Van de Pol zondag aan zondag gepredikt. In totaal heeft hij 3352 maal het Woord Gods ge bracht, hierbij niet inbegrepen de vele huwelijksplechtigheden e.d. „Dat ik 25 jaar mocht arbeiden in Gods Koninkrijk is te danken aan de trouw en goedheid van de Here", aldus Ds. Van de Pol, „Wij zijn in die 25 jaar in alles te kortgeschoten. Het was alles met zonde bevlekt en het verwondert me dat God mij de gunst geeft deze avond te geden ken." Als tekst voor deze avond koos Ds. Van de Pol Ps. 71 vers 17 „O God! Gij hebt mij geleerd van mijne jeugd aan en tot nog too verkondig ik uwe wonderen." Zijn rede was verdeeld in twee punten n.l. „Wat God zijn knecht leert" en „Wat zij anderen te leren hebben." Zichtbaar ontroerd sprak Ds. Van de Pol over zijn kinderjaren, waarin reeds de vurige be geerte leefde om dominee te worden. „Ik was echter bestemd om boer te worden", zei Ds. Van de Pol, „en toen ik de lagere school verliet scheen mijn wens verloren. (Zie verder pagina 2) Ds. K. van de Pol uit Veenendaal werd op 26 juni 1898 uit een landbouwersgezin te Putten geboren en was eerst tot 1922 werkzaam op de boerderij. Daarna be zocht hij het gymnasium te Amersfoort en studeerde vervolgens nog aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat ds. Van de Pol in november 1933 door het provinci aal kerkbestuur van Noord-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 21 januari van het daarop volgend jaar (1934) door wijlen ds. H. A. de Geus uit De Bilt in Utrecht te Boven Hardinxveld in het ambt bevestigd. In aprH 1937 ver wisselde de jubilaris deze gemeente met die van Wierden, vanwaar hij drie jaar later naar die van s'-Gravenhage vertrok, waar hij was beroepen in de vakature van ds. S. van Dorp, aan wie met ingang van 1 januari 1940 om gezondheidsreden vervroegd emeritaat werd verleend. Ds. Van de Pol is te Den Haag ruim twee en een half jaar werkzaam geweest in wijkgemeente IV/V met als centrum de wijkgebouwen „Elim" aan de Hooigracht en „Pniël" aan de Boomsluiterskade. Daarna stond de jubilaris nog ruim zes en een half jaar te Ede in Gelderland en sinds 10 juli 1949 dient hij de hervormde gemeente van Veenendaal, waar hij toen beroepen was in de vakature van ds. R. de Bruin, die in april 1948 naar Barne- veid was vertroKken en bevestigd werd door ds. J. H. Cirkel uit Huizen in Noord- Holland, toen nog predikant te Ede. Ds Van de Pol is in de kringen van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk een bekende figuur. Hij is o.a. lid van het hoofdbestuur van de gereformeerde zendingsbond; bestuurslid van het christelijk streekziekenhuis te Bennekom en praetor van de ring Rhe nen. Tijdens zijn ambtsbediening te Boven Hardinxveld gaf ds. Van de Pol daar ïhe- de de stoot tot de stichting van een ver enigingsgebouw, en verder werd daar in die jaren ook nog de kerk gerestaureerd en vergroot. Te Wierden was hij mede een van de oprichters van een kleuterschool, terwijl daar ook tijdens zijn ambtsbediening de kerk werd vergroot. Tijdens zijn verblijf in Ede werd daar een bejaardenhuis ge sticht, dat na zijn vertrek een nieuw be jaarden centrum is geworden. In zijn te genwoordige gemeente gaf ds. Van de Pol mede de stoot tot de oprichting van de hervormde „Rehoboth" school. Voor de herdenkingsrede bestond grote belangstelling. Na het zingen van Ps. 77:7 en belijdenis des geloofs las Ds. Van de Pol psalm 71, waarna hij voorging in ge bed. Vervolgens hield hij een korte in leiding waarin hij zei deze avond de kan- VEENENDAAL Donderdag 22 januari: Receptie van ds. K. v. d. Pol in gebouw „Eltheto" van 15.30 —21.00 uur. Volksuniversiteit Veenendaal met eerste deel van de cur sus „De heerweg der ge schiedenis" in 't Trefpunt. Aanvang 20.00 uur. Openbare raadsvergadering van gemeente Veenendaal. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 24 januari: Receptie van zuster v. Leeu wen in Groene Kruis-gebouw Eikenlaan, van 16.3017.30 u. Receptie Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid in 't Tref punt, van 15.0016.30 uur. 's Avonds feestavond, even eens in 't Trefpunt. Aanvang 19.00 uur. AMERONGEN Zaterdag 24 januari: Derde wandeltocht winter- serie. Start 14.30 uur bij het Clubhuis. ACHTERBERG Zaterdag 24 januari: Ontspanningsavond van Ex celsior in Buurtschapshuis. Aanvang 19.30 uur. B.L.O.-SCHOOL GAAT UITBREIDEN Blijkens een mededeling in dit num mer vindt volgende week de aanbeste ding plaats van het uitbreiden van de B.L.O.-school met bijbehorende werken aan de Geerseweg. Deze uitbreiding is noodzakelijk ge worden doordat er in het huidige ge bouw twee scholen gevestigd zijn, n.l. de Prinses Wilhelminaschool en de Oranjeschool. Laatstgenoemde school werd in 1953 gesticht en gehuisvest in de Prinses Wilhelminaschool die haar grootste lokaal moest afstaan. In 1957, bij de benoeming van een tweee leer kracht aan de Oranjeschool, moest de Wilhelminaschool weer een lokaliteit afstaan. Het nieuwe bijgebouw, waarin de Oranjeschool gehuisvest zal worden, bestaat uit twee leslokalen en een lo kaal voor Motorische Therapie (een spellokaal waarbij het spel dient voor de geestelijke en lichamelijke ontwik keling van het kind.)'Het achterste lo kaal krijgt een geheel of gedeeltelijk betonnen vloer voor bevestiging van toestellen voor mattenvlechten. Verder zijn een aantal kasten geprojecteerd, alsmede een was- en kleedlokaal, een speelplaats en een rijwielbergplaats. De ingang van het nieuwe gebouw komt aan de zijde van de Achterkerk straat zodat beide scholen geheel apart werken. De Prinses Wilhelminaschool telt mo menteel 4 leerkrachten en 73 leerlin gen. De Oranjeschool heeft ruim 20 leerlingen. Burgemeester Bakker heeft de Vee- nendaalse gemeenteraad tegen donder dagavond a.s. bijeengeroepen voor een Vele boeren maken werkdag van 16 uur In de landbouw worden tegenwoordig nog zeer lange werkdagen gemaakt, zo wenzeerkortte vergadering"van ""wan" schrÜ» ir- A Moens van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, neerlve degebrufkeHjke punten al van een behandeling voor de rad.o over dit onderwerp. Er r.jn notulen, ingekomen stukken en rond- vele bedruv^en waar de boer en z.jn personeel per jaar 3000 tot 1000 uren werkt, vraag niet meerekenen - één punt, n.l. Ee» «eheel andere situatie dan in fabnek en op kantoor, waar 2400 uren per jaar - wordt gewerkt. Er is zelfs een streven in binnen- en buitenland gaande, laatst genoemde arbeidstijd in de toekomst te veriagen tot 2200 uren en lager. Nu mag men bij de vergelijking van deze cijfers niet uit het oog verliezen, dat het karakter van de arbeid in het landbouwbcdrüf sterk verschilt van dat in de fabriek, ondanks het feit dat in moderne fabrieken veelal niet meer die on aangename sfeer heerst als vroeger. Door de kortere werktijden wordt dan ho«e P">duktie per hectare en per koe ook de trek van de arbeiders van het 8taat ho6e arbeidsprestatie tegenwoordig platteland' sterk bevorderd ook door de c vuoigxond.^omdat geblexen is, dat grotere vrije tijd, die fabrieksarbeiders en Voor de derde maal in enkele maanden tyds heeft Veenendaal een bond binnen haar poorten die het veertigjarig bestaan gaat herdenken. Na ..Unitas en „De Eendracht" is het ditmaal de Nederlandse Christelijke Bond van Werk nemers in de Hout- en Bouwnijverheid afdeling Veenendaal, die 40 jaar ge leden „geboren" werd. Het bestuur houdt ter gelegenheid daarvan een receptie en een feestavond in gebouw ,,'t Trefpunt" op 24 januari a.s. Tijdens de feestavond zal o.m. het woord gevoerd worden door de heer A. van Dyk, afdelingsvoorzitter, en de bondsvoorzitter, de heer J. van Eibergen. dec. 1958 telde de afdeling 141 leden. Het. de bestemming van „De Smalle Zijde tot openbare weg. „De Smalle Zijde", een zijweg van de Groeneveldselaan op het industrieter rein is nog niet geheel doorgetrokken en daarom achten b. en w. het gewenst aan het einde van de bestrating een z.g. plaagstrook aan te leggen. Hierdoor kan worden voorkomen, dat gebouwd wordt zonder dat belanghebbenden kunnen worden verplicht tot het betalen van een bijdrage in de kosten van aanleg van de weg. Van de ingekomen stukken vermelden wij nog een verzoekschrift van de Ker- keraad van de Gereformeerde Kerk (Kerkewijk) om toekenning van een eenmalig subsidie uit de gemeentekas voor de bouw van een nieuwe kerk. Hierover zal in deze vergadering nog niet worden beraadslaagd of besloten, doch in een volgende vergadering, als b. en w. een prae-advies hebben uitge bracht. Voor de raadsleden zal de avond niet met deze korte openbare vergadering aflopen; hierna is er nog een besloten informatieve bijeenkomst. Op initiatief van wijlen de heer J. v. d. Loosdrecht, kwamen op 18 januari 1919 enkele personen, die in de bouwbedrijven werkzaam «waren, bijeen in een - inmid dels verdwenen - school aan 't Verlaat. Besloten werd een bond op te richten die de naam kreeg van Nederlandse Christe lijke Bouwarbeidersbond afdeling Vee nendaal en ongeveer 10 leden telde. Het bestuur werd toen als volgt samengesteld: wijlen de heer J. v. d. Loosdrecht, voor zitter, de heer Van Schaik, secretaris en de heer G. van Hardeveld, penningmees ter. De heer Van Hardeveld moest later de bond verlaten omdat hij zelfstandig ging werken en als zodanig geen lid meer mocht zijn van de bond. Het doel der vereniging was verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor perso neel werkzaam in de Bouwnijverheid, hetgeen later, door een aangegane fusie met de bond voor werknemers in de Hout nijverheid, ook van toepassing was voor personeel werkzaam in laatstgenoemde sector. Aanvankelijk moesten er heel wat moeilijkheden overwonnen worden, vooral als men bedenkt dat een werknemer in die dagen voor een heel uur werken 14 centen ontving. Bestuur en leden zochten echter zoveel mogelijk contact met de werkgevers, met het gevolg dat de toestanden, alhoewel langzaam, inderdaad beter werden. Het bestaan van de bond verliep op rustige wijze totdat er zich omstreeks 1925 een ernstige botsing voordeed tussen werkgevers en de thans jubilerende bond. Aanleiding hiertoe was het feit dat de werkgevers weigerden hun personeel va kantie te geven. De bond reageerde hierop door een staking uit te roepen die het werk een week lang volkomen stil legde. Het directe resultaat hiervan voldeed geenszins aan de verwachtingen, want de toestand bleef zoals die vóór de staking was. Toch heeft de staking ertoe bijge dragen dat vakantie voor de werknemer, zij het dan later, wel werd ingevoerd. In juli 1941 werd de afdeling vrijwillig opgeheven omdat men niet onder de druk der bezetter wilde vergaderen. Bij de op heffing telde de afdeling 23 leden. Tijdens de oorlogsjaren zijn alle vereni gingsbescheiden verloren gegaan, zodat nadere bijzonderheden onbekend zijn. Direct na de bevrijding, in juli 1945, oorzaakte. Na bij een arts behandeld te vond de her-oprichting plaats en op 31 te zijn kon het later naar huis terugkeren. huidige bestuur bestaat uit de heren A. van Dijk (voorzitter), H. Sukkel (secre taris), G. Boogert (penningmeester), C. de Bas (ere-voorzitter), C. van 't Hoog (2e voorzitter), A. Scholtus (2e secretaris) en J. v. d. Haar (2e penningmeester). Het 40-jarig jubileum wordt gevierd met een receptie op zaterdag 24 jan. a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt" van drie uur tot half vijf. 's Avonds is er in hetzelfde gebouw een feestavond waaraan, behalve de genoem de sprekers, ook een toneelgezelschap medewerking zal verlenen. Onder regie van de heer H. v. d. Craats, brengt dit gezelschap een toneelstuk in drie bedrij ven getiteld „Wacht u voor de hond". LOOS ALARM VOOR BRANDWEER EEN SUCCES Toen de chauffeur van de nevelspuit, de heer W. A. van de Boogert, zaterdag middag in de brandweerkazerne werk zaam was, hoorde hij het doordringende geluid van de sirene in Leersum. Van de Boogert bedacht zich geen moment, stapte in de wagen en snelde naar Leersum, om daar te constateren dat het loos alarm was. Ter verduidelijking moet hieraan toe gevoegd worden dat de nevelspuit in Amerongen gestationeerd staat, maar door beide plaatsen gebruikt wordt. Het loze alarm gaf niettemin toch een succesje te zien. Men was n.l. benieuwd hoe de draagwijdte van de sirene in Leer sum zojj zijn. Gezien de reactie in Amerongen is dit zeker niet teleurstellend geweest. Voor de brandweer ook een bewijs van paraat heid. KIND KREEG KOKENDE THEE OVER LICHAAM Het driejarig zoontje van de fam. K. had het ongeluk een pot kokende thee over zijn lichaampje te krijgen. Doordat hij van een stoel viel, raakte hij ook een tafeltje waarop een pot thee stond. Deze viel boven op het kind met het gevolg dat de inhoud flinke brandwonden ver- WAGENINGS GEMFENTETONEEL SPEELT IN VEENENDAAL De toneelgroep van de gemeentelijke personeelsvereniging „Binding" te Wa- geningen zal voor leden en introducé's van de Veenendaalse gemeenteperso neelsvereniging het toneelspel in drie bedrijven „Het Witte Legioen" opvoe ren op vrijdag 30 januari a.s. in gebouw „Eltheto". BEROEPEN BIJ GER. GEMEENTE Door de kerkeraad van de Gereform. Gemeente te Ederveen is een beroep uitgebracht op Ds. H. Ligtenberg uit Rot terdam-west. kantoorbediende ter beschikking hebben. Behoud van voldoende landarbeiders zal o.a. moeten worden gezocht in werktijd verkorting in de landbouw. Maar ook voor de boer en zijn gezin geldt, dat in vele bedrijven veel te lang wordt gewerkt. Vele boeren maken zelfs langere dagen dan hun personeel, werkdagen van 15 en 16 uur zijn geen uitzondering. Jaren geleden - toen voldoende arbeids krachten beschikbaar waren - werd het bedrijf uitgebreid door meer vee aan te houden, meer kunstmest te strooien en meer hakvruchten te verbouwen. Toen het personeel schaars werd en de lonen VEILIG VERKEERSCURSUS Woensdagavond j.l. heeft de postcom- mandant der rijkspolitie te Renswoude de eerste les gegeven van de veilig verkeers- cursus, die in samenwerking met het ge meentebestuur is georganiseerd. De belangstelling was op deze eerste avond aanmerkelijk minder dan werd verwacht. Waarschijnlijk moet de oorzaak hiervan worden gezocht in de onbekend heid met de aanvangsdatum. In verband hiermede is besloten dat personen, die alsnog aan de cursus willen deelnemen, zich alsnog kunnen aanmelden op de 2e lesavond. Deze 2e les wordt gegeven op woensdag, 21 januari a.s. in het gebouw Rehoboth. het vooral aankomt op de produktie per man. Deze ontwikkeling is gezond, mits ze niet tot overbelasting van boer en per soneel leiden. Want er zijn grenzen, ook aan de last, die men zichzelf en zijn ge zinsleden kan opleggen. Ook in het land bouwbedrijf moet er tijd zijn voor rust en noodzakelijke ontspanning. Het streven moet dan ook zijn: hoge arbeidsprestaties bij redelijke werktijd. IIOE, Oi» DE VEEIIOUDERIJ- BEDRIJVEN? In dit opzicht is het akkerbouwbedrijf verder dan het veehouderijDedrijf. De me chanisatie heeft in het axKeruouwoediijf grote vorderingen gemaaKi met als resul taat, dat gemiddeld over het geneie jaar gerekend, de 48-urige werxwecK vrywei is bereikt. De veenouderij is achtergebleven, om dat verzorging van net vee en meuten, tesamen met minder dan de helft lot tweederde van alle werktijd, in de meeste nedrijven nog op dezeitoe wijze gëueuien als vijftig jaar geleden, terwijl de vee stapel en de produxtie per dier sterk zijn uitgebreid. (Zie verder pagina 4.) Veenendaals bekendste „Groene Kruis"-zuster, mej. H. C. v. Leeuwen, gaat van een welverdiend pensioen genieten. Op 1 oktober 1958 heeft zuster Van Leeuwen afscheid geno men van het Groene Kruis en op za terdag 24 januari a.s., 's middags om half vüf, is er een afscheidsreceptie in het gebouw voor gezondheidszorg aan de Eikenlaan. Door verschillen de omstandigheden moest deze re ceptie tot dat tijdstip worden uit gesteld. Naar onze mening heeft de persoon van zuster Van Leeuwen in Veenen daal geen nadere toelichting nodig. 22 jaar was zij in onze plaats als wijkverpleegster werkzaam en zon der twijfel zijn in deze jaren vele banden gesmeed met patiënten, die zij altijd met uiterste zorg heeft ver pleegd of met families van deze pa tiënten. Zuster Van Leeuwen ging geheel op in haar werk. Het Groene Kruis was haar alles en geen moeite te veel. Bij nacht en ontij, weer of geen weer trok zij er op om haar liefdevolle werk te verrichten. Nooit heeft zij daarbij aan zichzelf ge dacht. Zuster Van Leeuwen is niet altijd in Veenendaal werkzaam geweest. Voor haar indiensttreding bij het Groene Kruis te Veenendaal werkte zij negen jaar als ver pleegster in verschillende ziekenhuizen. Voor het verkrijgen van haar diploma's was zij werkzaam in het Diaconessen- huis te Arnhem, op de Wijkschool te Utrecht en op de Rijksvroedvrouwen- school te Rotterdam. Haar eerste standplaats als wijkver pleegster was Rhenen. Op 1 oktober 1936 kwam zuster Van Leeuwen naar Veenen- BOTSING TUSSEN TWEE LUXE WAuENS Op de Dwarsweg zijn j.l. dinsdagmid dag twee autos aoor gladheid van de weg met elkaar in botsing gekomen. De heer B. uit Veenendaal remde oy een scherpe bocht af en slipte. Een juist uit tegenovergestelde richting naderen de auto, bestuurd door de heer v. G. uit Overberg, kon hij niet meer ontwij ken en een ootsing volgde. Persoonlijke ongelukxen deden zich niet voor. De materiële schade was groot waardoor beide wagens door een kraanwagen moesten worden wegge sleept. De politie uit Amerongen heeft de zaak in onderzoek. Politieagenten in Nottingham, die hun ronde doen, kunnen individueel vanuit het hoofdkwartier opgeroepen worden. Daartoe dragen de agenten in de zak van hun uniformjas een radio- ontvanger. Echtscheiding is in de moslimse ge meenschap aan de orde van de dag. De meeste mannen leven tegenwoordig niet meer in polygamie, maar geven er de voorkeur aan zich van hun eerste vrouw te laten scheiden en een nieuwe te nemen. Door het Amerikaans Bijbelgenoot schap werden gedurende de laatste vijf jaar in de Veienigde Staten en eiders jaarlijks bijna 14 miljoen Schriftge deelten in meer dan 270 talen ver spreid. iwee negerjongetjes - 10 en 8 jaar- zijn door een rechtbank in Noord- Carolina naar een opvoedingsgesticht gezonden omdat zij een 6-jarig blank meisje hadden gezoend. Een verzoek ™S'5 I?°cnoafgebroken werk" om vrijlating is geweigerd. Oostburg (Zeeland) krijgt geen toe- zaam tot 1 oktober 1958. Zuster Van Leeuwen liet het niet bij haar verpleegstersarbeid; zij begaf zich ook daadwerkelijk op maatschappelijk terrein. O.a. was zij bestuurslid van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappe lijke zorg te Veenendaal en bestuurslid van de Chr. Vereniging voor gezondheids- en vakantiekolonies, afd. Veenendaal. Wij weten zeker, dat het niet in de be scheiden aard van zuster Van Leeuwen ligt om blij te zijn met een publieke op somming van al haar ervaringen en bij zondere verdiensten. Daarom zullen we dit achterwege laten, maar weest er van overtuigd, dat het er vele geweest zijn. Daarom twijfelen we er ook niet aan of zeer velen zullen niet nalaten om haar op de afscheidsreceptie de hand te komen daal om in dienst te treden bij het Groene drukken. S. T., granietwerker te Ede, was op de Schaapsweg in zijn woonplaats met zijn auto tegen de achterzijde van een andere wagen gebotst en hij zou dus te weinig afstand gehouden hebben om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Een vorige maal verdedigde hij zich voor het Wageningse kantongerecht met de op merking, dat hij voldoende ruimte tussen beide voertuigen gelaten had, maar dat de remmen van zijn auto plotseling had den geweigerd. Vrijdag werd nu de verbalisant, hoofd agent E. van de Edese verkeerspolitie als getuige gehoord, doch deze achtte het on waarschijnlijk, dat de remmen manke menten vertoond hadden. Hij had ze ge probeerd en in orde bevonden. Na de aanrijding ben ik meteen naar een garage gegaan om ze wat te laten bij stellen, maar desondanks stonden toen ik thuis kwam de remtrommels van de wa gen bijna roodgloeiend. Wel een bewijs dat er iets niet deugde, want ik moest er weer mee terug naar de garage, wierp verdachte tegen. De getuige-verbalisant, die tevens als deskundige mocht gelden vond het hele maal geen wonder. De remmen waren goed, maar toen S. de garagehouder op dracht had gegeven ze wat strakker te stellen, was de remvoering zo stevig tegen de remtrommel gedrukt, dat de remmen al enigszins werkten zonder dat er op het rempedaal getrapt werd. De daardoor tij dens het rijden ontstane wrijving had de door verdachte genoemde warmte opge wekt. De officier vond het inmiddels wel duidelijk, dat de remmen niets met de botsing te maken hadden gehad, maar dat verdachte te weinig oplettend was ge weest. Eis en vonnis luidden daarna 30,- of 12 d. -B- Op een onoverzichtelijk kruispunt te Veenendaal had de nog jeugdige W. M., chauffeur te Huissen, met zijn trekker met oplegger geen voorrang verleend aan een van rechts naderende personenauto, hetgeen een botsing met enige materiale schade tengevolge had. Uit het verhaal, dat verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht deed bleek overigens, dat hij op wondere wijze voor ernstig letsel of erger gespaard was gebleven. Ik zag de andere wagen pas op het laatste moment naderen, zo vertelde hij, zodat ik plotseling remmen moest om voorrang te verlenen. Alles zou goed ge gaan zijn als de lading op de oplegger niet was gaan schuiven. Een aantal bo men - daaruit bestond de vracht - drong de cabine binnen, zodat ik zo vlug moge lijk naar beneden moest duiken om niet geraakt te worden. De wagen schoof toen door, maar had ik het niet gedaan, dan had ik er waarschijnlijk het leven niet af gebracht. Dan hebt u niet goed geladen, want het mag toch niet voorkomen, dat de vracht gaat schuiven, meende rechter v. d. Brand. Verdachte erkende het, maar het was de eerste keer dat hij met de trekker met oplegger reed. De eigenlijke chauffeur had vrij omdat hij die dag het huwelijksbootje boven de auto verkoos. Het kruispunt is niet zo onoverzich telijk als verdachte beweert, zei de offi cier. Hij had dus eerder met remmen kun nen beginnen. Overigens vond Mr. Leu- sink, dat M. een goede tegenwoordigheid van geest had getoond toen de lading de cabine binnendrong. Eis en vonnis luidden 40,- of 16 d. -Ö- L., sjouwerman te Bennekom, stond voor het Wageningse kantongerecht om te pogen tekst en uitleg te geven voor het feit, dat hij onlangs in verre van nuchtere staat langs de openbare weg ge vonden was. Het is u al zo vaak overkomen en er is ook al eens een rapport over u uit gebracht. Waarom gebeurt dat nu steeds (Zie verder pagina 2) stemming meer om geld uit te geven voor straatverlichting. Men behelpt zich nu met stallantaarns die bij toer beurt door de omwonenden opgepompt moeten worden. Het Zweedse leger neemt weer oor logswapenen uit de middeleeuwen in gebruik. Voor aanvallen op vijandelijke wachtposten is men van plan parachu tisten met kruisbogen uit te rusten. Het voordeel hiervan is dat dit wapen geen geluid voortbrengt. De auto van de toekomst is te zien in Chicago. Dit proefmodel wordt op lucht inpiaats van wielen voortbewogen en kan snelheden halen van 800 km per uu. De auto wordt door geperste lucht ongeveer 4 centimeter boven de grond gehouden. In de Sowjet-Unie worden elke mi nuut tien mensen geboren en sterven er drie. De bevolking van dit land neemt elke dag met 10.000 mensen toe. Het to taal aantal inwoners bedroeg in 1958 200 miljoen. Eénvierde hiervan is scho lier of student. Inwoners van een dorp in Libanon uitten bij een begrafenis hun verdriet door schoten in de lucht. De inwoners van een naburig dorp dachten toen dat er een aanval werd gepleegd en scho ten raak. Er vielen drie doden. ASSURANTIEKANTOOR keokewijk 167 -te 1.3000- veenendaal Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1