Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Waterleiding passeerde gemeenteraad D e Wereld van WEEK-tot-WEEK bij verhoging - of herrubricering? - van de tarieven Wist V... Circulaire niet juist; ook B,en W, verleende geen toestemming J- F* TAK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Ned. Herv. gemeente van Veenendaal bood ds. v. d. Pol een toga aan RENSWOUDE 4CHTERBERG %tülv(rlle - 33e jaargang VRIJDAG 2? JANUARI 1959 Nr. 6 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Felle protesten Agenda Gedreigd met afsnijden Woorden van b. en w. verdraaid Tarievenverhouding is scheef Geel Uw kinderen weer LEVERTRAAN VOLKSUNIVERSITEIT: Oeiüja herleef tie hij „De heer weg der geschiedenis" „The Messiah"' van Chr. Oratoriumvereniging Vinderspremie 7,50 T 322041 Zeer druk bezochte receptie in Eltheto Dr. J. van Baal sprak tot Nutsleden te Amerongen over Nieuw-Guinea Interessante en boeiende causerie „Het Ritmeesterkoor" geeft concert Modeshow „Le Boussac" binnenkort in Veenendaal Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kam en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Kleine agenda's kunnen grote gevolgen hebben. Met deze variant op een bekend spreekwoord zou men de gemeenteraadsvergadering van gisterenavond kunnen betitelen. Ogenschijnlijk werd deze vergadering beheerst door een agenda, die niets om het lijf had; behalve de geijkte punten als notulen, inge komen stukken en rondvraag slechts één weinig betekenisvol puntje: de be stemming van „De Smalle Zijde tot openbare weg. Echter, het liep allemaal anders. De rondvraag, meest van tijd de vraagbaak voor lichtpuntjes, hobbelige wegen e.d., lag nu als een addertje onder het gras op de loer. En drie edelachtbare handen gingen al zo omhoog, toen loco-burge meester Ant. de Ruiter, die wegens lichte ongesteldheid van burgemeester Bakker als voorzitter fungeerde, de rondvraag aankondigde. En alle drie de sprekers informeerden naar hetzelfde. Hoe was het mogelijk, dat de Veenendaalse Waterleidingmaatschappij tot verhoging van de tarieven overging zonder toestemming van de gemeenteraad? En dit terwijl de concessie van de gemeente Veenendaal toch duidelijk aangeeft, dat hierop 's raads goed keuring vereist is? Hoe kon het verder, dat in een circulaire van de waterleiding maatschappij aan alle waterverbruikers werd gesproken van toestemming van burgemeester en wethouders, terwijl b. en w. niets goed te keuren hadden? Het waren in eerste instantie de he ren Jac. Slok (A.R.), G. J. van Deelen (S.G.P.) en E. C. Diepeveen (A.R.), die deze vragen op de voorzitter afvuurden. Later kwamen hier nog de heren Joh. van Hardeveld (P.v.d.A.) en W. van Ga len (C.H.) bij en allen zonden hun scherp gestelde afkeuring de raadzaal in. Wethouder C. N. van Kuijk (A.R daartoe aangezocht door de voorzitter, trachtte wat olie op het „woelige wa ter" te gooien. De wethouder had na genoeg de gehele dag van gisteren ge nomen om de zaak door te nemen en uit zijn mond kreeg de raad de hele voorgeschiedenis, welke ruim een jaar in beslag nam, te horen. In feite, kwam wethouder Van Kuyk tot de slotsom, moet hier niet van een tariefsverho ging maar van een herrubricering van de tarieven op grond van de verander de huurwaarden worden gesproken. Zo gezien zou de waterleiding hiertoe wel het recht hebben. Een redenering waar mee de heer Slok het later wel eens was, evenals mevrouw H. Buddingh- de Vries Lentsch (V.V.D.). Herrubricering of niet, hoe men het ook noemt, de raad is gepasseerd, was het oordeel van de verbolgen raads leden. En afgezien van de vraag of b. en w. gerechtigd waren om toestem ming te geven: ook dit college heeft zelfs geen definitieve toestemming ge geven. Toch stuurde de waterleidingdirectie een andersluidende circulaire in zee. En het personeel ging met nieuwe contrac ten op mars, die door velen werden ge tekend, hoewel de rechtmatigheid hier van na deze vergadering sterk moet worden betwijfeld. Een zaak, die iedere waterverbruiker - dus heel Veenen daal - aangaat. De heer Slok stelde de eerste vraag over deze kwestie. Met mij, begon de heer Slok, hebben honderden Veenendalers een schrijven gekregen van de waterleiding maat schappij, waarin o.m. staat, dat b. en w. toestemming hebben verleend tot een tariefsverhoging van het water. Het gaat dan wel niet onder de aanduiding „tariefsverhoging", maar „herrubrice ring". In de concessie van de gemeente Veenendaal - waaraan de maatschappij gebonden is - staat, dat er geen wijzi gingen in de tarieven kunnen plaats vinden zonder de goedkeuring van de raad. De vraag van de heer Slok was dan ook: hebben b. en w. dit toch ge daan? En vervolgens: zijn zij daarmee buiten hun bevoegdheden gegaan of is het schrijven fout. Wordt er soms een misverstand of nog erger: een leugen gebruikt om de mensen te intimideren? De heer Slok meende, dat hieraan iets gedaan moest worden. Niettemin vond hij de thans geldende tarieven on rechtvaardig. Een flatbewoner moet het volle pond betalen, terwijl een huur der van een woning met een „oude VEENENDAAL Vrjjdag 23 januari: Bazaar Rode Kruis in Eltheto van 17.00-23.00 uur. Zaterdag 24 januari: Receptie van Zr. Van Leeuwen gg in Groene Kruisgebouw, Eiken- laan van 16.30-17.30 uur. Receptie Nederl. Chr. Bond van gg Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid in 't Trefpunt v. s 15.00-16.30 uur. 's Avonds feest- avond eveneens in 't Trefpunt, s Aanvang 19.00 uur. Bazaar Rode Kruis in Eltheto v. m 14.30-22.30 uur. Woensdag 28 januari: Propaganda filmavond van Ned. Wandelsport Bond in Eltheto. Pluimvee-voorlichtingsdag in ho- m tel „De Korenbeurs". Aanvang 's m morgens half tien. Luxor Theater: Heden t/m zondag „Gangsters m van 18" toegang 14 jaar, maandag M t/m woensdag „Hyena's van het wilde westen" toegang 14 jaar, g donderdag „De held van Ren- ghazi" toegang 14 jaar. AMERONGEN Zaterdag 24 januari: Derde wandeltocht winterserie. g Start 14.30 uur bij het Clubhuis. g ACHTERBERG Zaterdag 24 januari: Ontspanningsavond van „Excel- m sior" in het Buurtschapshuis. m Aanvang 19.30 uur Toegang vrij. n Woensdag 28 januari: Lezing voor NCVB afdeling Ach- g terberg. Onderwerp: „Van col- bert tot uniform". Vrijdag 30 januari: Pluimvee-voorlichtingsdag in Buurtschapshuis. Aanvang des g morgens half tien. RHENEN Woensdag 28 januari: Toneeluitv. „Het witte schaap" g| van Thalia" in Eigen Gebouw. g Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmiddag „Sissi, keizerin en moeder" Alle gj§ leeft., zondagavond „Je kunt 't haar niet kwalijk nemen" 18 jaar, donderdagavond „Cupido op een dolfijn" 14 jaar. huurwaarde" minder betaalt. Kunnen b. en w. niet stimuleren, dat de tarie ven spoedig genivelleerd worden? Maar vooropgesteld blijft: wat doet het college om deze fout te herstellen? Nadat we een half jaar geleden iets dergelijks hebben gehad, zei de heer Van Deelen, en de centen werden terugge geven, nadat b. en w. er aan te pas kwa men, is thans weer heel Veenendaal in rep en roer over het tekenen van de nieuwe contracten. De heer Van Deelen had bij de water leiding maatschappij geïnformeerd en daar zei men: de schuld ligt bij b. en w. Er is ons beloofd, dat men met een nieuw voorstel zou komen. Omdat b. en w. hier toe in gebreke bleven zegt men nu: wij moeten toch wat aan om de onbillijkheden op te heffen. De heer Diepeveen noemde het wel ty perend, dat hij eenzelfde vraag ging stel len. Hij had, toen hij de brief las, ver baasd gestaan, dat b. en w. toestemming verleenden voor iets, waartoe zij helemaal niet competent waren. Spreker had bij b. en w. geïnformeerd en van wethouder Van Kuijk de toezegging gekregen, dat vóór een volgende raadsvergadering door middel van een advertentie zou worden bekendgemaakt, dat deze - ten onrèchte doorgevoerde - verhoging niet doorging. Ondanks dat ging de waterleiding toch door. Zelfs onder dreigementen van af snijden als men niet tekende. Bovendien was het toch wel vergaand, dat men maar zo, zonder meer, schreef van een toestem ming van b. en w. Een verregaande bru taliteit, waartegen volgens spreker scherp moest worden opgetreden. Hij had dan ook tenminste gedacht, dat via de pers zou worden medegedeeld, dat men niet op de „verzoeken" om contracten te tekenen moest ingaan, omdat zeer veel mensen niet wisten waar zij aan toe waren. Een onaangename zaak, zei loco-burge meester De Ruiter, en hij gaf het woord aan wethouder Van Kuijk. Deze wilde trachten zich in deze moei lijke zaak voorzichtig uit te drukken. In november 1957, aldus de wethouder, kwam er een verzoek van de waterleiding om de tarieven met ingang van 1 jan. 1958 te verhogen door nivellering. Door de prijsstop op detarieven in dec. 1957 kon dit niet doorgaan. In de loop van 1958 volgden er heel wat besprekingen omdat wel gemeend werd, dat er hier en daar een herziening in de tarieven moest worden toegepast. Dit was echter een ingewikkelde geschiedenis en het diende met beleid te gebeuren. In nov. 1958 kwam de waterleiding met een voorstel, dat b. en w. enigszins rede lijk leek en er werd afgesproken dit nader te bekijken. Enige weken daarna werd de prijsstop opgeheven en de waterleiding ging over tot herrubricering onder het motto: wij voelen ons niet langer gebonden omdat de besprekingen te lang duren. En op 29 dec. werd in de pers gepubliceerd dat b. en w. toestemming hadden verleend tot herubri- cering van de tarieven. B. en w. hadden echter, aldus nog steeds wethouder Van Kuijk, op het voorstel van de waterleiding geantwoord, dat zij het schrijven voor kennisgeving aannamen, omdat hier naar hun mening geen taak voor b. en w. lag. Dit schrijven van b. en w. nu heeft de waterleiding gebruikt om in de krant te zetten: b. en w. hebben toe stemming verleend. Een vrij moeilijke zaak, verzuchtte de wethouder. En toch was hij van mening, dat de waterleiding hier iets doet, waar toe zij in feite het recht heeft. Nee, nee, interrumpeerde de heer Van Hardeveld, terwijl ook vele andere leden spontaan tegen deze uitspraak van de wethouder protesteerden. Wethouder Van Kuijk: Hoewel men in ieder geval geen toestemming van b. en w. had, geloof ik toch niet, dat de water leiding zwak staat. Over de tarieven kun nen de waterverbruikers nog altijd in be roep gaan bij de burgemeester. Maar of de raad thans een beslissende stem in het kapittel heeft betwijfel ik. Daartegen ageerde de heer Van Harde veld fel. Men kan het noemen een herru bricering, aldus deze, het betekent een verhoging van de tarieven en daar heeft verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL. HALL1TRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 men de goedkeuring van de raad voor nodig. Daarom moeten wij ons hiertegen met hand en tand verzetten. Inderdaad is de verhouding thans scheef en het egaliseren van de tarieven moet onze steun hebben, maar dat betekent niet dat de raad het recht uit handen moet geven. Volgens wethouder Van Kuijk was de waterleiding niet bereid de rectificatie van de berichtgeving op de door b. en w. voorgestelde manier te doen. Men geeft er thans de volgende verklaring van: in de haast is de redactie van het schrijven onjuist geweest. Er had in moeten staan, dat b. en w. in principe geen bezwaar hadden tegen herrubricering van de ta rieven uit billijkheidsoverwegingen. De heer Van Hardeveld: de toestem ming is aan de raad. Bij nader inzien dacht ook de heer Slok, dat de argumentering „herrubricering" toch wel goed was. Anders was de mening van de heer Van Galen. Deze zei, dat er onrust bij de be volking was gewekt. Een zeer onverstan dige daad van de waterleiding, die grote narigheid zou kunnen veroorzaken. Er is zelfs met afsluiting van waterlevering ge dreigd. Dit is heel erg. En ook het rond zenden van circulaires, die onjuist zijn. Zeer onsympathiek, vulde wethouder De Ruiter aan. Mevrouw Budding sprak ten gunste van de waterleiding maatschappij, al ontkende zij niet, dat de circulaire verkeerd was opgesteld. Maar b. en w. hadden de zaak niet zo lang moeten laten sloffen als zij in deze geen taak hadden. Het „b. en w. zien er geen taak in" heeft de waterlei ding omgezet in „zij stemmen er mee in". Voorts is het rechttrekken van een on billijke toestand geen tariefsverhoging. In de hele zaak kwam maar geen schot, terwijl ook de waterleiding - evenals an dere bedrijven - met verhoging van kos ten te kampen heeft. De wethouder stelde tenslotte voor de discussie te sluiten. B. en w. wisten het gevoelen van de raad en zouden het ver der bespreken. Na het water, de koffie en daarna een bespreking in - besloten - vergadering, waarvoor de raad hoofdzakelijk bijeen geroepen was. De Volksuniversiteit Veenendaal gaf j.l. donderdagavond het eerste deel van de cursus „De heerweg der geschiede nis" in gebouw ,,'t Trefpunt", waarvoor redelijke belangstelling bestond. De do cent, de heer G. Thole Beishuizen, bracht de aanwezigen terug tot in de Üstyd - ruim 5000 jaar geleden - en hoewel dit onderwerp veel aandacht vergt van de toeschouwer, wist hij met behulp van illustratief materiaal een idee te geven van de ontwikkeling van de mensheid zoals die zich in het Na bije Oosten heeft afgespeeld. Deze avond had enigszins een bijzonder tintje omdat het voor de eerste keer in het bestaan van de Volksuniversiteit was, dat er een historisch onderwerp behan deld werd. De docent vertelde eerst over zijn reis door het oosten. De reis begon in 1930 van Zuid-Frankrijk via Italië naar Joego slavië, om in dit land stof te vinden voor interessante reisartikelen. Echter in Joe goslavië aangekomen besloot de heer Thole Beishuizen een studie te gaan ma ken van het verleden. In 1936 vervolgde hij zijn reis naar Grie kenland, het land van de goudkleurige zandsteen. Na een verblijf van drie jaar in dat land stak hij over naar Turkije waar hij 12 jaar woonde. Over de Turken die eeuwenlang gezucht hebben onder de heerschappij, wist spreker veel te ver tellen. Hij schetste in grote trekken de geschiedenis van dit land, dat langzamer hand opgeklommen is tot een natie die meetelt in de wereldpolitiek. Na de pauze toonde spreker aan de hand van dia's de geschiedenis van de volkeren vanaf de steentijd. Bij ieder voorwerp werd een duidelijke uiteenzetting gegeven, zodat de aanwezigen een inzicht kregen van de kunst van de Egyptenaren, en de Hetieten. Al de getoonde voorwerpen had spreker in de musea ontdekt en het bleek wel dat de mensen duizenden jaren ge leden ook op een hoge trap van bescha ving hebben gestaan. Het tweede deel van deze cursus wordt donderdag 29 januari a.s. gegeven. Op donderdag 5 februari a.s. geeft de Chr. Oratoriumvereniging Veenendaal in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een u tvoering van „The Messiah" met als dirigent Gijsbert van Zanten. Medewerking wordt verleend door de volgende vocale solisten: An- netta de la Bije, sopraan, Watty Krap, alt, Jan Waayer, tenor, David Holle- stelle bas. Het Utrechts Stedelijk Orkest treedt op als instrumentaal koor. Instfumen- taal soliste is Lenie van der Lee met clavecimbel. Toegangsbewijzen voor deze avond zijn verkrijgbaar bij muziekhandel Van Hees en bij muziekhandel v. d. Weerd, Beatrixstraat. Na enkele malen vrij vlug ontdekt te zyn, is de Vallei-riks deze week onvindbaar gebleven. Hij was uit gegeven bij slagerij J. C. v. Hunnik, Da Costastraat 1. De riks die wij leze weck weer uitgeven, brengt bij inlevering op ons bureau 7,50 op en draagt het rode nummer Om de vinderspremie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. don derdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. STROPER GEPAKT De Veenendaler H„ kennelijk op het stroperspad, werd door de Veenendaalse politie op heterdaad betrapt toen hij zich met een dubbelloops jachtgeweer en een lichtbak op een terrein bij de Dijkstraat bevond. Het stroperstuig werd in beslag ge nomen, terwijl tegen H. proces-verbaal werd opgemaakt. „Indonesië verlangt niet Nieuw-Guinea, maar de kwestie Nieuw-Guinea", zo zei dr. J. van Baal, oud-goeverneur van dit gebiedsdeel, in een causerie, welke hij op uitnodiging van het Nutsdepartement Amerongen dinsdagavond j.l. hield. Dr. van Baal begon zijn gesprek met vast te stellen dat Nieuw-Guinea nooit een goede pers heeft gehad, en het heden nog niet heeft. Voor velen is dit ge biedsdeel een onverteerbaar brok. Het hedendaagse probleem heeft een lange voorgeschiedenis. Allereerst is daar de controverse tussen Papoea en Indonesiër, welke laatste een superioriteitsgevoel heeft. Uitvoerig ging spreker in op de over eenkomst van Lingadjati. Nieuw-Guinea kon toen maar niet zo bij Indonesië ge voegd worden. Dit was een heel ander ge bied, dat anders bestuurd moest worden. Dit verschil wil echter niet zeggen dat staatkundig samengaan onmogelijk is. Ook de Unie werd ter sprake gebracht. Er is niets overgebleven dan een veder lichte Unie, aldus dr. Van Baal. Vertrou wen kon er niet zijn toen de Unie tot stand kwam. Wij hadden ten aanzien hier van al ervaring met het vorige verdrag. Voor Indonesië betekende de Unie een tijdelijk berusten. Zij wilden onafhanke lijkheid voor honderd procent en geen banden met Nederland. De kwestie Nieuw- Guinea spitste zich toe. Nederland werd uit elke positie gedrukt. Het internatio nale gerechtshof werd als arbiter voor gesteld. Hier ging Indonesië niet op in. Ook niet toen men de Verenigde Naties wilde inschakelen. De zeer vergaande stap, Nieuw-Guinea op te dragen aan de Unie, kreeg geen gehoor. Uit alles bleek dat Indonesië niet Nieuw-Guinea wilde, maar de kwestie Nieuw-Guinea. De oplossing is geen eenvoudig vraag stuk. Het is niet Nederland die de moei lijkheden heeft gezocht. Wij waren voor een eerlijke oplossing, zo zei de heer Van Baal. Indonesië eiste wel begrip van Ne derland, daarentegen had Indonesië zelf geen begrip voor ons. Ook wij mogen toch begrip eisen. 'Ouderling Vink vani wijkgemeente Noord overhandigt ds. v. d. Pol een geschenk. V.l.n.r.: ds. v. d. Pol, mevrouw v. d. Pol, hun zoon en ouderling Vink. De jubilerende hervormde predikant van Veenendaal, ds. K. v. d. Pol, heeft tijdens de receptie welke donderdag j.l. in gebouw „Eltheto" zowel 's middags als 's avonds werd gehouden, ontelbare gelukwensen in ontvangst mogen nemen. Een grote stroom gemeenteleden, kerkelijke autoriteiten, vrienden en bekenden van ds. v. d. Pol feliciteerden de predikant met zijn 25-jarig ambtsjubileum. Om enkele sprekers de gelegenheid te geven een kort woord tot ds. v. d. Pol te richten, moest ds. Vroegindewey, die de leiding had van de receptie, enkele malen de aanwezigen verzoeken de felicitaties even stop te zetten. Ook de echt genote van ds. v. d. Pol en zijn zoon deelden in de gelukwensen mee. Ds. Vroegindeweij opende de receptie met het laten zingen van Psalm 103 vers 1 en 9, waarna hij Psalm 103 las. Vervolgens ging hij voor in gebed. In een kort openingswoord memoreerde spreker de loopbaan van ds. v. d. Pol, waarna hij als voorzitter van de kerke- raad, namens de Hervormde gemeente van Veenendaal de jubilaris een toga en een enveloppe met inhoud aanbood. Ds. v. d. Pol, even verrast als blij met dit prachtige cadeau, verzocht, ook me de namens zijn vrouw en zoon, zijn dank over te brengen aan de gehele gemeente. Het aantal belangstellenden was in middels zo groot geworden dat er in allerijl stoelen bijgezet moesten worden om ieder een plaats te geven. Namens de Gereformeerde Zendings- bond sprak ds. Meyers, die ds. v. d. Pol in het bijzonder roemde om zijn werk op zendingsterrein. „U hebt naast een warm mensenhart ook een zendingshart geopenbaard", aldus spreker, „en wij zijn u erg dankbaar voor al het werk dat u voor de zending verricht hebt. Wij hopen dat u nog vele jaren predikant moogt zijn". Als blijk van waardering bood ds. Meyers een prachtige fruit mand aan. Ds. Knier uit Doorn sprak namens de Ring en gewaagde van de hartelijke verstandhouding van ds. v. d. Pol met De voorzitter gaf vervolgens gelegen heid, ds. v. d. Pol en zijn gezin persoonlijk te feliciteren, waarvan druk gebruik ge maakt werd. Om de volgende spreker het woord te kunnen geven, moest ds. Vroegindeweij eerst de felicitaties stopzetten. Deze spre ker was de heer De Man, voorzitter van de Beatrixschool, die de jubilerende pre dikant boeken aanbood. Uit de gemeente Ede, waar ds. v. d. Pol stond vóór hij naar Veenendaal kwam, was ds. Bout naar deze receptie gekomen en sprak namens de kerkeraad van Ede ds. v. d. Pol toe. Ds. Bout zei o.m. „Wij hebben u met lede ogen zien vertrekken en Ede mist u nog steeds". Als geschenk mocht ds. v. d. Pol een enveloppe met inhoud ontvangen. De gemeente Wierden - een plaats waar ds. v. d. Pol ook heeft gestaan - was ver tegenwoordigd door de heer Noltus, die namens de kerkvoogdij dier gemeente sprak. „Wij herinneren ons goed dat u in onze gemeente bent geweest", zei de heer Noltus. „Uw preken hebben de gemeente veel goed gedaan en door uw toedoen is he kerkbezoek 's middags groter gewor den. Uit uw preken sprak het volle geloof en het is onze wens dat het u nog vele jaren gegeven is op deze wijze door te gaan". Als laatste spreker van deze middag gaf Op dinsdag 24 februari a.s. geeft de Veenendaalse Mannenzangvereniging „Het Ritmeesterkoor", met medewer king van de alt Diet Kloos, de sopraan Greta Krom en de pianiste Ria Borg- meijer, een concert in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan, welk concert onder leiding staat van Wim Hartsuy- ker. Het programma vermeldt o.m. drie Oekraïnse volksliederen van Sj. Djesa- char, Altrapsodie van Brahms en Kyrië Eleison van Marius Monnikendam. De Modemagazijnen Hein van Schup- pen zijn er in geslaagd binnenkort in Veenenaal een modeshow te organi seren welke voorheen alleen in grote steden plaats vond. Deze show wordt gegeven door de bekende Franse fabri kant Boussac, die een kollektie zomer - japonstoffen in aparte dessins brengt. De hypermoderne japonnen die van deze stoffen zijn vervaardigd door de bekende Franse en Italiaanse mode huizen worden getoond door Franse mannequins. de pastorie in Doorn. ds. Vroegindeweij het woord aan ouder- „U is een rechtgeaard persoon en wij ling Vink van de wijkgemeente Noord, wensen u nog veel voorspoed en geluk die de goede verstandhouding prees tus- toe in uw verdere leven", zei ds. Knier, sen predikant en gemeente. Hij sprak er Tijdens de rede van ds. Knier arri- zijn blijdschap over uit dat de jubilaris veerde ook de aanstaande predikant zovele jaren de gemeente heeft gediend van de Ned. Her*.. Kerk in Veenendaal, en hoopte dat ds. v. d. Pol ook in de toe- ds. v. d. Berg, die eveneens ds. v. d. Pol komst in het midden van de gemeente gelukwenste. mocht arbeiden. „STREEKBELANGEN Z.-O.-UTRECHT" HOUDT VOORLICHTINGSDAG OVER EIEREN, VOEDING EN KUIKENS In samenwerking met de Rijkspluimvee teelt voorlichtingsdienst organiseert de commissie .Streekbelangen Z.-O.-Utrecht' een tweetal pluimveevoorlichtingsdagen en wel op woensdag 28 jan. a.s. in hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal en op vrijdag 30 jan. a.s. in het „Buurtschaps huis" te Achterberg. Tijdens deze voorlichtingsdag zullen drie korte inleidingen worden gehouden. Ir. Frings zal spreken over „ieder ei een prima ei", de heer v. d. Heuvel over de voeding en de heer Van Heteren over „de opfok van kuikens". Daarnaast zullen ook de uitslagen be kend gemaakt worden van de deze zomer gehouden pluimveeverzorgingswedstrijden in Veenendaal en Achterberg, waarna de prijsuitreiking plaats vindt. Tot slot zullen de drie genoemde spre kers een forum vormen waaraan allerlei vragen op pluimveegebied gesteld kunnen worden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningheheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Spreker besteedde vervolgens aandacht aan Nieuw-Guinea als bolwerk voor het westen. Uitvoerig werden de mogelijk heden van dit gebiedsdeel besproken. Hoe wel de olieproduktie niet groot is wil dit nog niet zeggen dat het slecht blijft. De cacao doet het goed evenals de copra. In tussen heeft men nikkel en kobalt gevon den. Het aantrekken van kapitaal geeft echter nog de grootste moeilijkheden. Toch liggen in Nieuty-Guinea grote mo gelijkheden. Land en vólk veranderd van aanzien er groeit een ander geslacht op, dat verwachtingen heeft. Er is op Nieuw- Guinea goed werk te verrichten. Wij mo gen iets opbouwen en openleggen. Maar men kan het probleem niet oplossen door te vluchten, maar door het aan te pakken. Na de pauze beantwoordde dr. Van Baal nog enkele vragen. Een bijzondere en boeiende avond, waar van het hartelijke applaus nog getuigde. Dr. A. C. Kars, voorzitter van het Nut, sprak nog enkele dankwoorden. De aanwezigen werden deze avond ge trakteerd op een kopje gratis koffie van het feit dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen dit jaar 175 jaar bestaat. De voorzitter herdacht dit feit in zijn ope ningswoord. SUCCESSEN VOOR VEENENDAALSE KONIJNENFOKKERS Door een aantal leden der V.K.V. te Vee nendaal is deelgenomen aan de grote N.K.B.-tentoonstelling te Nijmegen, welke vorige week is gehouden. Deze tentoon stelling was de grootste en tevens de laat ste van het seizoen, ruim 4700 dieren waren ingeschreven, w.o. 550 Vlaamse Reuzen en 300 Weeners. Met Vlaamse Reuzen behaalde H. W. Bergmeijer 2 x G.G., met Blauwe Weeners J. A. van Kooten 2 x G.G.. In Rexen, M. Jansen 2 x Z.G. en 1 x G.G. Met de Hol landers H. J. van Kruistum Z.Z.G. - Z.G. en G.G., H. v. d. Lustgraaf 2 x Z.G., met Russen. J. W. de Fluiter Z.G. met Pool, rood-oog. In kleurdwergen J. C. Bijl 4 x Z.G. en E. v. d. Weerdhof Z.Z.G.. Met deze predikaten hebben de inzen ders der V.K.V. bewezen dat er prima dieren in de vereniging zijn. Thans zijn er plannen in voorbereiding bij de V.K.V. voor 1959, waarover in de komende belangrijke ledenvergadering zal worden beslist. Het afgelopen tentoonstel lingsseizoen was voor de V.K.V. en haar leden succesvol, gezien de behaalde resul taten. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude ver zoekt ons mede te delen, dat hij verhin derd is op woensdag 28 jan. a.s. spreekuur te houden. De eerstvolgende zitting daar toe zal nu worden gehouden op woensdag 4 febr. a.s. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar (voorber. H.A.). KERKNIEUWS Voor de voorziening in de vakature van ouderling der Ned. Herv. gemeente te Renswoude heeft de kerkeraad we derom een dubbeltal opgemaakt, be staande uit de heren P. op 't Landt en J. Vink. De lidmaten hebben op maan dag, 26 januari a.s. gelegenheid hier voor hun stem uit te brengen. De verkiezing van een notabel heeft tot resultaat gehad, dat de heer G. de Vries met algemene stemmen als zo danig is gekozen. De heer De Vries heeft inmiddels verklaard zijn benoe ming te willen aanvaarden. UW EERSTE VLOEK? Her innert u zich nog dat u in uw wieg liggend voor de eerste keer „mamma" murmelde? Na tuurlijk niet. En dat is maar ge lukkig ook. Uw geest was op dat moment nog slechts onbewust (of onderbewust?) werkzaam, rqaar uw moeder stormde op u af in de heerlijke mening dat ze geroepen werd, voor de eer ste keer door (toen nog ,jouw') geroepen werd en zich herkend waande, als móeder. Wat een ondersteboven gooiend beleve nis dit herkend worden, wat im mers inhoudt érkend worden, voor moeder! Eilacie! Dit mensenoude ver voerende gebeuren heeft al die honderden eeuwen door op een misverstand berust, op een zeld zaam mistasten van moeders in hun moederlijke hoogmoed. En nu wij, twintigste eeuwers als nooit mensen tevoren het onze roeping voelea misverstanden, vooroordelen en voetstukken op te ruimen, om, zeggen wij, rea listischer en onbedrogener te mogen leven, nu moet ook dit misverstand de wereld uit. Amerikaanse dokters hebben er veel tijd en moeite aan be steed! Want het bleek een taai misverstand. En men wilde be wijzen, alvorens de moeders met een revolutionaire uitkomst uit hun waan te stoten. De uit komst is er dan ook naar! Om alle moeders voor altijd het ge- SPORTSPETTERS. Na met een staking te hebben gedreigd hebben de scheidsrechters ge kregen wat ze wilden: persoon lijke bescherming door een po litiemacht vóór, tijdens en na de match. Waar? In Argen tinië natuurlijk. LEZING VOOR N.C.V.B. De afdeling Achterberg van de Ned. Chr. Vrouwenbond komt woensdagavond 28 jan. a.s. bijeen. De heer De Moor van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) zal een lezing houden over het onderwerp „Van colbert naar uniform". Het geheel belooft een leerzame avond te worden. Ook niet- leden zijn welkom. dat men in gevolge de plaatselijke politieverordening verplicht is het trottoir of voetpad voor het eigen huis sneeuw- en ijsvrij te houden? dat men er althans voor dient te zorgen dat voorbijgangers niet door de gladheid ten val kunnen komen? dat aan deze verplichting tijdens de laatste „sneeuwperiode" niet door een ieder de hand is gehouden? dat bij een eventueel voorkomend loof in de wetenschap te doen laten varen, óls ze er al ooit in geloofd hadden! Nu dan: als de baby voor de eerste keer in zyn leventje „mamma" murmelt dan bete kent dat zyn eerste vloek (of zyn eerste bezwering, daarover is men het nog niet eens). Pas later, wanneer geregeld „mam ma" roepen, wat hier dus wil zeggen geregeld vloeken, steeds de moeder aan de wieg brengt, krijgt het woord geleidelijk voor het kind inhoud, wordt het in verband gebracht met de moe der en gaat het geleidelijk .moe der' betekenen. Zo zit dat dus EXPLOSIE. De maag van de 19-jarige Amerikaanse t.v.- actrice Sherry Rubin is om zo te zeggen ontploft nadat zij in één keer een hoeveelheid voed sel naar binnen had gestouwd die gelijk stond met drie nor male maaltijden. Zij is daarop direct naar een ziekenhuis ver voerd, waar zij spoedig is over leden. PERSONALIA. De Franse liedjeszanger Gilbert Bécaud, onder andere auteur van „Wan neer je dansten „Kom mee dansen", kan zelf niet dansen. Zijn collega Georges Ulmer heeft met zyn chanson „Pigalle" een half miljoen gulden ver diend. De Franse schrijver Georges Simenon, auteur van honderden bestsellers, leest nooit een boek van een andere auteur. „Als ze goed zijn, bezorgen ze me een minderwaardigheidsgevoel en durf ik niet meer te schrijven, zijn ze slecht, dan is het zonde van mijn tijd", zegt hij. Filmster Eddy Constantine zegt het zo vervelend te vinden, dat letterlijk alle vrouwen op hem verliefd zijn. Ja, en als men dan ook nog veel van zich zelf houdt, dan kan het wel wat veel worden, inderdaad.... FEITEN EN CIJFERS. In de laatste twee jaar hebben bank rovers in Frankrijk zich in to taal drieënhalf miljoen gulden toegeëigend. Loont de misdaad dus toch? Amerikaan. Van de staats burgers van de Ver. Staten zyn er 1.427.000 in Italië geboren, 984.000 in Duitsland en 108.000 in Frankryk. Per persoon per jaar leest men in Canada 27 kilo kranten, in Zweden 23 kilo, in Engeland 19 kilo, in Frankrijk 10 kilo en in Rusland slechts 1,6 kilo. Een t.v.-maatschappij te Chi cago geeft dagelijks uitzendin gen voor doven en stommen. De begeleidende tekst wordt ge geven in tekens. Adenauerwagen. Onder de ze naam brengt de Duitse auto- fabriek Mercedes, wagens in de handel voor bestuurders met extra lange benen. WIE ZEI DIT? „Wanneer men vrouw is geweest te Parys, kan men nergens anders meer vrouw zyn." (Montaigne) De nieuwste manier om voet ballers te trainen is in Engeland geval de politie onverbiddelijk zal over ontwikkeld. Men gebruikt daar 633n tot het opmaken van een proces een penny (stuivertje), dat de verbaal? dat volgens gegevens van het Rode spelers met de voet in de hoogte moeten trappen, daarna met het hoofd moeten opvangen en dan op hun knie laten vallen. Dit moet men zo lang mogelijk vol houden zonder dat het geldstuk de grond raakt. „Het talent van Brigitte Bar dot bestaat hoofdzakelijk in het tentoonstellen van sex-appeal ten gebruike van Franse rugby- spelers die verhit zijn door veel bierdrinken", schreef een En gelse filmverslaggever. Waarop een Franse collega hem veront waardigd op de vingers tikte door op te merken dat Franse rugbyspelers wijn drinken zoals elke beschaafde Fransman en alleen maar bier als ze in Enge land spelen omdatdaar geen goede wijn te vinden is. De Duitse atleet en wereld recordhouder Hermann Strauss houdt het echter wel by bier. Hoe zou het ook anders! Drie a vier flessen per dag is zyn rantsoen wanneer hy in training is. Kruis afdeling Veenendaal vorig jaar in geheel Nederland via de bekende lectuur- huisjes 541.827 kg. tijdschriften en 86.522 boeken werden ingezameld? dat Veenendaal een belangrijke bij drage leverde met 5458 kg. tijdschriften en 454 boeken? dat Veenendaal hiermee op de lan delijke ranglijst nummer 6 werd tegen nummer 14 in 1957? dat het aanbeveling verdient tijd schriften regelmatig te deponeren en deze niet tot een jaargang te verzamelen, daar anders de actualiteit verloren gaat? dat een woord van dank aan de Veenendaalse bevolking voor de verleen de medewerking zeer zeker op zijn plaats is? voor betere uurwerken - H00F0STP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1