Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken N.C.B. herdacht 40-jarig bestaan Voor de KANTONRECHTER Mikojan, de vertegenwoor diger, weer terug naar Rusland Zuster H* C* van Leeuwen MULDER AMERONGEN RENSWOUDE „The Messiah" in oorspronkelijke Engelse versie RHENEN ELST OVERBERG 33e jaargang WOENSDAG 28 JANUARI 1959 Nr. 7 Uitgave: „De Gelderse Vallei,, Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Aanvankelijk ook strijd moeten voeren tegen kerk en werkgevers iYteittrs uii de omgeving Agenda Brutale inbraak Talrijke successen, maar ook nederlaag in liet Witte Huis WERELDKAMPIOEN BADMINTON IN VEENENDAAL een mens met twee rechterarmen en een ziel - nam afscheid van het Groene Kruis Eis tot schadevergoeding „Oranje-Wit" wil film over Eist kopen Wat nu weer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 jEtedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-lt woorden 1,elk woord meer 10 cent Ahoanementsprffs 1.65 per kwartaal Losse Dammers 10 cent Met 's middags in gebouw ,,'t Trefpunt" een receptie en 's avonds een in intieme kring gehouden feestavond heeft de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid, afd. Veenendaal, zyn veertigjarig jubileum ge vierd. Op de receptie voerden vier sprekers het woord, waarvan er enkelen hun felicitaties vergezeld deden gaan van een geschenk. Naast de vele persoonlijke gelukwensen ontving het bestuur ook een groot aantal bloemstukken van vrien den-organisaties en verdere instanties. Onder degenen die het bestuur kwamen feliciteren merkten wy o.m. op de plaatselijke predikanten ds. Goedhart, ds. Vermaas en cis. Overduin, terwijl later in de middag ook het voltallig college van b. en w., alsmede gemeente-secretaris D. Blankespoor van hun belangstelling blijk gaven. De bondsvoorzitter, de heer J. van Eibergen, sprak 's avonds een feestrede uit, waarna het toneelstuk „Wacht u voor de hond" werd opgevoerd. De receptie die een gezellig karakter droeg, werd geopend door de voorzitter van de afdeling Veenendaal, de heer A. van Dijk, die o.a. zei: „Met dankbaarheid mogen wij terugzien op de weg achter ons. Wij zijn wel eens op een dwaalspoor geweest, maar met Gods hulp hebben wij ons werk mogen volbrengen. Wij hebben getracht en wij zullen blijven trachten in Gods wegen te wandelen op maatschappelijk en geestelijk terrein." Het jubilerend bestuur van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid afdeling Veenendaal. V.l.n.r. staande: ere-voorzitter C. de Bas, 2e voorz. C. van 't Hoog, 2e secr. A. Scholtus en 2e penningm. J. v. d. Haar. Zittend: penningm. G. Boogert, voorz. A. van Dijk en secr. H. Sukkel. LUNTEREN. De 49-jarige mevrouw H. is donderdagavond door een personenauto gegrepen en ernstig gewond. Het ongeval gebeurde doordat het slachtoffer, na uit een autobus te zijn gestapt, zonder op het overige verkeer te letten achter de bus de weg overstak. Een juist naderende per sonenauto kon haar niet meer ontwijken en sleurde haar vele meters mee. De toe stand van het slachtoffer is zorgwekkend. WAGENINGEN. Op een vogelvoeder- plaats vlakbij het voetbalveld op de Wa- geningse Berg verschijnt regelmatig een zogenaamde albinolijster. Deze lijster is, in tegenstelling tot zijn zwarte soortge noten, vrijwel geheel wit van kleur. De vogel is erg mak en men kan hem heel dicht benaderen voordat hij wegvliegt. RHENEN. Het depót Elektronisch Mate rieel Koninklijke Luchtmacht heeft j.l. woensdag bezoek gehad van Z.K.H. Prins Bernhard. De Prins bezichtigde tijdens dit bezoek, dat ongeveer anderhalf uur duur de, het gehele bedrijf. EDE. Op initiatief van de tegenwoor dige garnizoenscommandant worden in Ede-oost een aantal flats gebouwd om de woningnood van de militairen te verlich ten. Om een goede verstandhouding tus sen burgers en militairen te bevorderen zal ongeveer de helft van de woningen bestemd zijn voor burgers. VEENENDAAL Woensdag 28 januari: Propaganda filmavond van Ned. Wandelsport Bond in Eltheto. Pluimvee-voorlichtingsdag in ho tel „De Korenbeurs" Aanvang 's morgens half tien. Donderdag 29 januari: Volksuniversiteit Veenendaal met tweede deel van de cursus „De heerweg der geschiedenis" in 't Trefpunt. Aanvang 20.00 uur. Badmintondemonstratie in geb. Eltheto. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 30 januari: Toneelspel „Het witte legioen" voor Gemeentepersoneelsvereni ging in Eltheto. ACHTERBERG Woensdag 28 januari: Lezing voor NCVB afd. Achter berg. Onderwerp „Van colbert tot uniform". Vrijdag 30 januari: Pluimvee-voorlichtingsdag in Buurtschapshuis. Aanv. 's mor gens half tien. RHENEN Woensdag 28 januari: Toneeluitv. „Het witte schaap van de familie" van „Thalia" in Eigen Gebouw. ELST Vrijdag 30 januari: Voorstelling van film over Eist in „De Morgenster" Aanvang 19 en 21 uur. RENSWOUDE Zaterdag 31 januari: Cefafilm „Morgen zie ik je weer" in Rehoboth. Aanvang 19.30 uur. raro&IWlTOffl W i: H00FDSTR 51 TEL 3184-VEENENDRRL Na deze officiële opening gaf de voor zitter het woord aan ds. Vermaas, die namens de kerkeraad van de Herv. ge meente het jubilerende bestuur zijn gelukwensen aanbood. Ds. Vermaas sprak er zijn vreugde over uit, dat er organisaties als de N.C.B. zijn, met als doelstelling het volk te houden bij het Woord des Heren. Sprekend tot het bestuur zei ds. Ver maas: „Ook uw organisatie wil op het hechte fundament bouwen en dit is, behalve een grote verdienste, ook een grote noodzaak." Namen» de Chr. Besturenbond Vee nendaal sprak de heer T.Deijk, die, zo als hij zei, de zaak kort en krachtig wilde stellen. „Na „Unitas" is de N.C.B. de oudste organisatie met een doelstel ling zoals de vorige spreker (ds. Ver maas) heeft gezegd en voor de rest sluit ik mij gaarne aan bij de woorden van ds. Vermaas." Als geschenk overhan digde de heer Deijk het bestuur een enveloppe met inhoud. De heer Verhal, voorzitter van „Uni tas" had grote bewondering voor de pioniers van deze Veenendaalse afde ling omdat naar hij zei, de mensen in de bouwvakwereld bruusker en ietwat ruwer zijn en dat men, niettegenstaan de dat, heeft durven beginnen met het christelijke organisatieleven. Spreker hoopte dat het bestuur in de toekomst zou blijven streven naar verwezenlij king van sociale en geestelijke gerech tigheid en niet de geest zou gaan heer sen van de man, die vallend van een hoge steiger riep „God helpe mij" maar eenmaal op de grond gevallen zijnde zei „Het hoeft niet meer, ik kan het zelf wel". Het hoofdbestuur was vertegenwoor digd door de heer Bloem, die de eer volle opdracht gekregen had de pio niers en het huidige bestuur dank te zeggen voor het vele werk dat zij heb ben verricht. Er zijn vele moeilijkhe den geweest, volgens spreker, maar er mag toch een dankbare stemming zijn. Als blijk van waardering overhandigde hij het bestuur een enveloppe met in houd. In meer intieme kring werd 's avonds een feestavond gehouden. De opening werd verricht door de afdelingsvoorzit ter, de heer A. van Dijk, die er ver heugd over was dat voor deze avond zo'n grote belangstelling bestond maar het tevens betreurde dat er op vergade ringen zo weinig leden vertegenwoor digd waren. Hij wekte alle aanwezigen op de ledenvergaderingen trouw bij te wonen waarin hij in het bijzonder de jeugd betrok. „Maak een avond vrij", zei spreker, „om de dingen van de or ganisatie te bespreken". De secretaris van de N.C.B., afdeling Veenendaal, de heer Sukkel, gaf vervol gens een kort verslag van het 40-jarig verenigingsleven. Hierin memoreerde hij de strijd die aanvankelijk gevoerd moest worden voor het recht tot organi seren, een strijd die in den beginne ook gevoerd moest worden tegen kerkelijke en werkgeverszijde. Na de feestrede van de bondsvoorzit ter, de heer J. van Eibergen, volgde een toneelstuk in drie bedrijven, getiteld „Wacht u voor de hond" onder regie van de heer H. v. d. Craats. De spelers bezorgden de aanwezigen een aangena me avond, waarop ook het bestuur van de N.C.B. afdeling Veenendaal met vol doening kan terugzien. PREDIKBEURT Ds. Middelkoop van Schiedam hoopt op woensdag 28 januari a.s., en niet op donderdag zoals ons aanvankelijk was medegedeeld, een predikbeurt te vervul len aan het Veeneir.d. Aanvang van de dienst half acht. GELD. KLEUTERSCHOOL WORDT UITGEBREID De gemeenteraad van Ede heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan de Gel derse Kleuterschool in Veenendaal uit te breiden. Deze uitbreiding bestaat uit het inrichten van een tweede lokaal en het aanschaffen en plaatsen van twee olie kachels. VOORLICHTINGSAVOND VOOR EMIGRANTEN Onder auspiciën van het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal zal op 13 februari a.s. een emigratie-voorlich tingsavond gehouden worden in hotel „De Korenbeurs". In het bijzonder zullen de landen Australië en Nieuw-Zeeland behandeld worden. Spreker is de heer v. d. Linden die persoonlijk genoemde emigratie- landen bezocht heef',. Bij afwezigheid van de bewoners heb ben onbevoegden maandagmiddag j.l. zich toegang verschaft tot de woning van de fam. v. d. K. aan het Benedeneind. Vanuit een aangebouwde schuur hebben de da ders kans gezien de woning binnen te dringen. In de woonkamer werden diverse kasten overhoop gehaald waarbij een bedrag van ruim honderd gulden werd ontvreemd. Het onderzoek, waarbij o.a. gebruik ge maakt werd van een speurhond, is in handen van de Veenendaalse politie. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST Zondag 8 febr. a.s. zal het 60 jaar ge leden zijn dat het echtpaar D. van Merke- stijn-van Veenendaal in de echt werd ver bonden. De heer Van Merkestijn is 83 en zijn echtgenote 79 jaar. De bruidegom die een smederij heeft laat zijn werk nog niet in de steek, terwijl ook zijn echtgenote nog een behoorlijke gezondheid geniet. Aan belangstelling zal het op de recep tie, welke vrijdagmiddag 6 febr. wordt ge houden, niet ontbreken. CEFA BRENGT: „MORGEN ZIE IK JE WEER" Op zaterdagavond 31 jan. a.s. hoopt de afdeling Renswoude van de Cefa in het gebouw Rehoboth de film „Morgen zie ik je weer" te vertonen. Deze cinemascope- kleurenfilm is algemeen bekend en zal dan ook ongetwijfeld de nodige belang stelling trekken. Aangezien op deze datum tevens de ge boortedag van H.K.H. Prinses Beatrix wordt herdacht, zal eveneens een korte Oranjefilm worden vertoond. Bedoelde plaatselijke afdeling heeft voor deze eerste filmavond een waardevol programma samengesteld. De propagandareis naar de Verenigde Staten van de heer Anastis Iwanowitsj Mikojan, eerste plv. voorzitter van de ministerraadi van de U.S.S.R., is ten einde. Drie dagen eerder dan verwacht, is hy wegens „oververmoeidheid" naar zijn land teruggekeerd. Nog ruimschoots op tijd om op het 21e congres van de com munistische party, dat op 21 januari is begonnen, rapport uit te brengen. De bijna 64 jaar oude Russische autoriteit heeft in Westeiyke kringen de nodige verwondering over en bewondering voor de manier, waarop hy is omgesprongen met het gevoel, de trots en de, soms eenzydige, kennis van de Amerikanen, achtergelaten. Het is niet zonder grond dat van hem wordt verteld dat hy, ware hy in het Westen geboren en opgevoed, zou zyn uitgegroeid tot een „big business man". Hij heeft twijfel weten te brengen in de harten van heel wat Amerikaanse zakenlieden en geleerden, die overtuigd waren van de kwade bedoelingen van de Sovjet Unie en daarmee een bres geslagen in de verhouding tussen de regering en het bedrijfsleven van de V.S. De slimme Armeniër is er in geslaagd bij enkelen het idee te wekken dat zakendoen met Rusland eigenlijk helemaal niet tot de onmogelijkheden behoort. Daarmee helemaal in de kaart spelend van de Russische toekomstplannen. Het bezoek van Mikojan werd aan- kozen om geen verdenkingen te koeste- „De uitvoering van „The Messiah", welke de Chr. Oratoriumvereniging Veenendaal op 5 februari a.s. zal geven, wordt in de oorspronkelyke versie uitgevoerd." Dit deelde de dirigent Gijsbert van Zanten ons in een kort onderhoud mede. Lange tijd is het in Nederland de ge woonte geweest bij de uitvoeringen „The Messiah" en andere Oratoria van Handel gebruik te maken van de Duitse bewer king die Mozart indertijd vervaardigde. Het is een van de grote verdiensten van de onvergetelijke Evert Cornelis geweest het in 1927 voor 't eerst aan te durven dit Oratorium weer in zijn oospronkelijke vorm uit te voeren. Deze uitvoering werd een openbaring, het bleek dat de Duitse vertaling het karakter van deze muziek ernstig had aangetast. „The Messiah" klonk in het Engels helderder, opener en frisser. De tekstdeclamatie en de thema vorming van Handel zijn organisch ge groeid uit het Engels taai-eigen. Boven dien lokte de „zware" Duitse bewerking de dirigenten uit een te langzaam tempo te nemen. Ook de instrumentatie werd weer in zijn oorspronkelijke vorm teruggebracht, die een geheel ander klankbeeld bleek op te leveren, dan de Mozart-bewerking. Hierin was de blazers-bezetting nogal uit gebreid, o.a. klarinetten en hoorns, waar door het lichte stemmen-coloriet danig werd weggedrukt. Wij mogen er Mozart niet om lastig vallen, dat hij „The Messiah" volgens de smaak van zijn generatie inkleedde. Hij deed dit uit bewondering voor het werk en het tegenwoordige streven om het ori- De reeds eerder aangekondigde komst van de huidige wereldkampioen badmin ton Ferry Sonneville is nu definitief be paald op donderdag 29 januari a.s. Hij zal in Veenendaal n.l. enige wed strijden spelen waarin te zien zal zijn hoe het badminton gespeeld moet worden en daarnaast een demonstratie hoe het ge speeld kan worden. Met dit laatste be doelen wij het enorme aantal variaties en mogelijkheden die er in de badminton- sport zitten. Als medewerkers komen spelers mee, die hun sporen op het bad- minton-gebied reeds dubbel en dwars ver diend hebben. Allereerst de kampioen van Nederland in het heren-enkelspel Rob de Wit. Te vens zal zijn broer aan de avond mee werken waardoor het Ned. kampioen he ren-dubbel volledig is, want deze twee broers hebben deze titel reeds voor de tweede achtereenvolgende maal gewonnen. De dame, welke eventueel mee zou komen, heeft nog geen definitieve toezegging ge daan, dus een naam is hier niet op te geven. Naast deze topspelers zullen er ook nog enige leden van de plaatselijke badmintonclub „Flash" binnen de lijnen komen. De heren-dubbel van Flash zal n.l. gemixed met de kampioen van Neder land spelen, Ruud de Wit met de Veenen- daler Freddy Wuck en Ruud de Wit met Berth Steffers. Voor de mixed zal Truus van Barneveld Ferry Sonneville assis teren, de tegenstanders van deze mixed zijn echter nog niet bekend. Zoals gezegd worden de wedstrijden ge speeld op donderdag 29 jan. in de grote zaal van „Eltheto". In verband met de grote afstand, door de spelers af te leggen, zal de demonstratie pas aanvangen tegen acht uur. gineel zo dicht mogelijk nabij te komen was in zijn tijd nog onbekend. Sedert Evert Cornelis zijn vele dirigen ten ertoe overgegaan niet alleen „The Messiah" maar ook veel andere Oratoria van Handel in het Engels uit te voeren. Deze Handel-renaissance is vrijwel overal doorgedrongen. Slechts bij uitzondering wordt de Duitse bewerking nog gebruikt, aldus de dirigent van de Chr. Oratorium vereniging, de heer Gijsbert van Zanten. EXAMENS TER VERKRIJGING VAN DE GRADEN „GEZEL" EN „MEESTER" Het bestuur van de Vereniging ter Ver edeling van het Ambacht deelt mede dat, bij voldoende deelname, ook dit jaar de gelegenheid zal worden gegeven tot het onder rijkstoezicht afleggen van de exa mens ter verkrijging van de graden van „gezel" en „meester" in de onderstaande ambachten en wel in de week van 13-18 juli te Apeldoorn voor het examen gezel in timmeren en machinebankwerken. Voor gezel en meester in de vakken timmeren, timmerman-bouwpatroon (al leen meester) meubelmaken, huisschilde ren, metselen, modelmaken en steenhou- wen worden in de week van 20-25 juli te Utrecht examens gehouden. De kandidaten voor het examen „gezel" in de vakken timmeren, meubelmaken, huisschilderen, metselen en steenhouwen moeten in 1959 ten minste de leeftijd van 19, die voor het examen „gezel" in de overige vakken tenminste de leeftijd van 22 jaar bereiken. De kandidaten voor het meester-examen in de vakken timmeren, timmerman bouwpatroon, meubelmaken, huisschilde ren, metselen en steenhouwen moeten dit jaar de leeftijd van 23 jaar bereiken, die voor het meester-examen in de overige vakken de leeftijd van 25 jaar. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het secretariaat van genoemde vereniging Kerkstraat 363 te Amsterdam-C. Bovenstaande betiteling is wei het meest typerend voor de persoon van zuster H. C. van Leeuwen, die zaterdagmiddag j.l. officieel afscheid nam van het Vee nendaalse Groene Kruis. Een betiteling die volkomen „raak" is en waaraan weinig behoeft te worden toegevoegd. Zo had een patiënt, volgens dokter J. P. Vergouwen, voorzitter van het Groene Kruis, zuster Van Leeuwen eens ge noemd. Nu, wie in Veenendaal deze wijkverpleegster kennen en wie kennen haar niet? weten, dat hiermee geen woord teveel of te weinig is gezegd. „Een ongeloofiyke hoeveelheid arbeid verzet; altyd opgewekt - altyd vol hu mor; een krachtfiguur: resoluut en beslist; bewogenheid voor de nood van de lydende mens; sterk gevoel voor het persoonlyke". Dit zyn nog maar enkele van de deugden van de scheidende wykverpleegster, die door de verschillende spre kers naar voren werden gehaald. In feite was zuster Van Leeuwen op 1 oktober van het vorige jaar reeds met pensioen gegaan, nuar door omstandigheden moest het officiële afscheid tot j.l. zaterdag ^wo^den uy;esteld. Het was een waardig afscheid in de wachtkamer van het nog nieuwe gebouw voor gezondheidszorg, die zich gemakkelijk laat omtoveren tot een prachtige ontvangzaal. Er was een veelzijdige belangstelling: van het voltallige college van b. en w. met de gemeentesecretaris, de plaatselijke huisartsen, wethouder Roseboom van Ede, geneeskundigen van diverse instanties, vertegenwoordigers van instellingen enz. De 11-jarige Fieteke van Dijk viel de eer te beurt om zuster Van Leeuwen te verwelkomen met een ruiker bloemen. Dokter Vergouwen, die de bijeen komst opende, zei, dat zuster Van Leeu wen in de 22 Veenendaalse jaren een ongelooflijke hoeveelheid arbeid had verzet in haar wijk - het centrale oude deel van Veenendaal. Een zware taak, maar telkens had zij toch belangstel ling voor het wel en wee van iedere persoon. Volgens dokter Vergouwen waren er in Veenendaal nu ook nog wijkver pleegsters „met twee rechterhanden en een ziel", maar die konden toch nog niet tippen aan de staat van dienst van zuster Van Leeuwen; de zuster, die de wijkverpleging volkomen beheerst. En dit staat niet in de kranten, aldus dok ter Vergouwen; denkt men in 't Veen aan zuster Van Leeuwen, dan denkt De 11-jarige Fieteke van Dijk verwel komt zuster Van Leeuwen met een ruiker bloemen, hierbij geassisteerd door dokter Engel. men aan het Groene Kruis en omge keerd. Mevrouw Spilger bood namens het hoofdbestuur van de provinciale Groene Kruisvereniging zuster Van Leeuwen de zilveren Groene-Kruismedaille aan onder dankzegging voor de wijze waar op zij immer voor het Groene Kruis op de bres had gestaan. U was een buiten gewoon goede propagandiste, zei mevr. Spilger. 22 jaar leek volgens burgemeester A. Bakker niet zo machtig veel, maar de wijkverpleging op zichzelf is geen licht werk. Men zou zich afvragen, al dus burgemeester Bakker, hoe houdt een mens het 22 jaar vol, om nacht en dag klaar te staan. Voor rijk en arm. Maar, vroeg burgemeester zich ver volgens af, hoe houdt men het vol zoals u het deed. Altijd opgewekt en altijd vol humor. En rust had u evenmin als een huisarts. Er is een modewoord, n.l. sociaal en dat is zoveel aan de lucht tegenwoordig, dat ik er draaierig van wordt, maar bij u gezien is het naastenliefde. De prestatie en arbeid achtte de bur- (Zie verder pagina 2) gekondigd als een particuliere reis. Hij zou gewoon toerist zijn en het feit, dat hij uit Rusland kwam, mocht geen in vloed hebben op de manier waarop men hem zou ontvangen. De goedge mutste, altijd vriendelijke Mikojan heeft echter tijdens zijn „particuliere reis" wel wat al te veel toespraken ge houden en het tijdstip was te mooi ge- De eis tot schadevergoeding van Ouwehands Dierenpark aan gemeente Tiel komt binnenkort voor de Arnhemse rechtbank De directie van Ouwehands Dieren park te Rhenen heeft de gemeente Tiel wettelijk aansprakelijk gesteld voor het miltvuur-geval dat zich in het die renpark heeft voorgedaan en waardoor verschillende wilde dieren, waaronder tijgers en leeuwen, de dood vonden. Het vlees dat aan de dieren was gevoerd, was afkomstig van een verdronken koe uit de Tielse vleeskeuringskring, besmet met miltvuur. Onmiddellijk na dit incident heeft de directie van het dierenpark contact op genomen met de burgemeester van de gemeente Tiel voor schadevergoeding. Hierbij bleek dat de gemeente Tiel ver zekerd was tegen wettelijke aanspra kelijkheid door derden en verwees de zaak naar de betreffende verzekerings maatschappij. De burgemeester van Tiel voegde hieraan toe, dat wanneer het hoofd van de vleeskeuringsdienst te horen zou komen, dat Ouwehands Die renpark een claim zou hebben inge diend, hij wel geen vlees meer zou willen leveren. Met het inmiddels ingediende scha- derapport, dat een bedrag van ruim 35.000,beslaat, gaat de gemeente Tiel niet accoord. Wel is zij bereid een derde deel van de schadevergoeding te betalen. De zaak gaat binnenkort dienen voor de Arnhemse rechtbank. Ter gelegenheid van het jubileum van de Elsterse Sportvereniging „Oranje- Wit" is afgelopen zomer een film op genomen van de Elsterse bevolking. In oktober jj. is deze film al vier maal vertoond maar op veelvuldig ver zoek wordt de film nogmaals gedraaid en wel in de zaal van „De Morgenster" op vrijdag 30 januari a.s. Uit de opbrengst hoopt de Sportver eniging de aankoop van deze film te kunnen bekostigen, zodat de Elstenaren zich over vele jaren nog op het witte doek kunnen zien. Als bijprogramma zal een kleuren film vertoond worden van de opening van de Rijnbrug in Rhenen. ren jegens de eigenlijke opzet. Het is wel zeker dat het doel van Mi- kojans reis is geweest, het maken van propaganda voor de Russische maat schappij en markt en het toetsen van de Amerikaanse opinie ten opzichte van Rusland als staat. Er zijn bovendien nog heel wat diplomaten die de good- willreis beschouwen als een eerste voorhoedegevecht voor een uitbreken de economische oorlog. De militaire verhoudingen zijn dus danig, dat een wereldoorlog zal leiden tot minstens de vernietiging van Ame rika en Rusland. De communistische leer preekt wel de uitschakeling van het kapitalisme, maar gewaagt niet van de eigen vernietiging. Men moet dus in Moskou andere dan militaire middelen vinden om het gebied van het commu nisme uit te breiden. En wat blijft er dan nog meer over dan een scherpe politiek en een snijdende concurrentie? Rusland moet het westen verdringen van de wereldmarkt en al spreekt Mi kojan nog zo hard over het vredig naast elkaar bestaan van communisme en kapitalisme, de strijd is hard en misschien veel gevaarlijker dan het ge vecht met stalen wapens. Trouwens, hij heeft zelf in toespraak voor enkele Amerikaanse zakenlieden in New York gepleit voor een concurrentie tussen de beide grootmachten op economisch ter rein. Hij vertelde er niet bij dat een dergelijke concurrentie in de gebouwen van het Kremlin allang is opgezet en tot in alle details uitgewerkt. Dat het nieuwste ze ven jarenplan geen ander doel heeft dan Rusland in die concur rentiestrijd sterker te doen staan. Maar men kan van een gewiekste zakenman dan ook niet verwachten dat hij alles meedeelt wat er in zijn fabriek ge beurt! Mikojan vertelde, dat zijn land niet van plan is de wereldprijzen door mid del van dumping te drukken. Volgens hem is de Sovjet-Unie net zo goed een zakenland als elk ander. Op een goed kope manier wil het aan goederen ko men en het wil zijn produkten op een zo voordelig mogelijke manier weer kwijt. Maar de herinneringen aan de levering van goedkope benzine (nog wel via Rotterdam) en aan het uitran geren van West-Duitsland in Egypte liggen nog vers in het geheugenin West-Europa. De Amerikanen, vooral de zaken lieden, schijnen de naïviteit te bezitten te denken dat economie en politiek (Zie verder pagina 2) AANBESTEDING ZWEMBAD De aanbesteding van het Scherpenzeel- se zwembad vond j.l. zaterdag op het ge meentehuis plaats. De inschrijving was alsvolgt: W. E. Koot Maarsen 89.500. A. v. Bruggen en van Eist 76.380. Zeedrecht Bloemendaal 75.790.Nie- boer Zn. Veenendaal 75.400.Veld huizen Lunteren 74.969.Blijleven Veenendaal 67.700.de Geit Veenen daal 65.395.Deze bedragen hebben betrekking op de bouw van het zwembad zonder glas en schilderwerk. De totale bouwkosten waren geraamd op 65.417.-. BEROEPEN De heer J. van Noort, evangelist te Overberg, heeft een beroep ontvangen uit de gemeente Noordwolde-Blesse. G. van B., landbouwer te Veenendaal, werd ten laste gelegd, dat hij in Veenen- daals Hoofdstraat met zijn auto door een rood stoplicht was gereden. Het gebeurde op Lampegietersavond, het traditionele lichtfestijn, dat ieder na jaar door de gehele Veenendaalse bevol king van jong tot oud gevierd wordt. Uit de aard der zaak was er die be wuste avond dan ook een enorme mensen massa op de been, die dicht rond de auto's drong en hierop grondde verdachte zijn verweer. Het stoplicht werd geheel aan het oog onttrokken door de mensen en door de lampionnen, die de kinderen omhoog hielden, terwijl ik ook aan het andere verkeer niet zien kon, dat ik stoppen moest. Een bus en een auto voor me, die overigens ook doorreden en geverbali seerd werden, benamen me het uitzicht daarop, klaagde hij. Het gerecht vond het zeer onwaarschijnlijk, dat de verkeers lichten, die toch altijd hoog aangebracht worden, in het geheel niet te zien zouden zijn geweest. Aannemelijker achtte men het, dat ver dachte afgeleid was door de mensen om hem heen, temeer daar ook de wagens voor hem doorreden. Eis en vonnis luid den hierop 10,of 4 d. W. V., koopman te Rhenen, moest zich vrijdag voor het Wageningse kantonge recht voor twee overtredingen verant woorden. Ten eerste had hij in Veenen daal met zijn auto een wachtverbod ge negeerd en bovendien zou hij verzuimd hebben aangifte te doen van de aankoop van een televisietoestel, met het gevolg, dat geen kijkgeld betaald werd. De eerste fout gaf verdachte vlot toe. Het bord had hij niet gezien en het was zijn bedoeling geweest het schikkingsbe drag te betalen. Toen hij dit voornemen echter in daden om wilde zette, bleek de termijn reeds verstreken te zijn. Het tweede geval was minder eenvou dig, want, zo beweerde V., de aangifte- kaart had hij wel degelijk op de bus ge daan. De man, die hem het toestel ver kocht had, had hem verteld, dat dat alles was, wat hij behoefde te doen en aan die instructie had hij zich gehouden. Ik begon het juist wat vreemd te vinden, dat het zo lang duurde voor ik er iets op hoorde, toen ik een proces-verbaal kreeg, vertelde hij. Het was verstandiger geweest, wan neer u de kaart aangetekend verzonden had. Nu hebt u geen enkel bewijs, zeide de officier, Mr. Leusink. Inderdaad, gaf verdachte toe, maar daar heb ik toen niet bij nagedacht. Het kijkgeld is nu in ieder geval betaald. De overtreding van het wachtverbod bezorgde V. conform de eis een boete van 5,- of 2 dagen. Voor de tweeed fout had verdachte een schikkingsvoorstel gekre gen van 25,-. Zowel rechter als officier wilden echter V.'s verweer wel aanvaar den en aannemen, dat hij te goeder trouw had gehandeld. In eis en vonnis bleef het daarom bij 10,- of 4 dagen. ■fr J. v. d. W., stalhouder te Ede, stond vo rige keer reeds voor het Wageningse kan tongerecht, omdat hij voor een woning aan de Schaapsweg in zijn woonplaats twee hopen mest gedeponeerd zou hebben die gedurende geruime tijd een weinig welriekend obstakel voor het verkeer ge vormd hadden. Verdachte bestreed in eerste instantie dat de mest er lang gelegen zou hebben en ook waren er geen twee hopen geweest doch slechts één. Dat laatste wist hij heel zeker, want anders had hij twee rijksdaal ders vracht moeten beuren en het was er maar bij een gebleven. Nu vrijdag werd de verbalisant, agent J., als getuige gehoord en deze verklaarde, dat hij de hopen omstreeks elf uur 's mor gens op de rijbaan had ontdekt en dat hem uit navragingen was gebleken, dat de mest reeds omstreeks half tien was afgeladen. Ook v. d. W. had dat toege geven. Merkwaardigerwijs praatte ver dachte dit keer in het geheel niet meer over de vraag of er nu een of twee hopen waren geweest, maar wel ontkende hij nog ten stelligste, dat de mest lang een hinder gevormd zou hebben. Speciaal op verzoek had hij ze 's morgens al vrij vroeg gebracht en de mensen waarvoor ze bestemd was zouden er voor zorgen dat ze snel naar het land werd getranspor teerd. Dat hebben ze dan blijkbaar niet ge- (Zie verder pagina 2) Als gevolg van de aanvallen met atoombommen in 1945 op Hirosjima en Nagasaki zijn vorig jaar nog 60 personen overleden. Het totaal aantal slachtoffers is daarmede gestegen tot bijna 300.000. Volgens het Russische blad „Prawda" heeft men bij een volkstelling in Toemlat een vrouw ontdekt die 133 jaar is. Zij verbleef haar gehele leven in de toendra en verricht nog haar dagelijkse bezig heden. Op Formosa heeft de politie van het dorp Taipeh de inwoners verzocht goed op hun honden te letten. Reden hiertoe is dat in kleine drukbezochte restaurants hondenvlees wordt gegeten. Op de vraag aan een Franse recruut wat hij in de militaire dienst wilde be reiken, antwoordde deze: „Een burger pakjeDeze ontdekking werd on- middelijk in de officiersopleiding ge plaatst. Een tot levenslang veroordeelde Ita liaan die zijn vrouw gewurgd had, kreeg na 30 jaar gevangenschap gratie. Zijn dochter wilde hem deze misdaad nog niet vergeven waarom hij weer opname in de gevangenis verzocht. Een groep Sowjetdanseressen oogsten in de Verenigde Staten een enorm suc ces. In Los Angelos was een zaal met 6300 zitplaatsen niet voldoende om allen, die de „bekoorlijke Russische meisjes" wil den zien, te bergen. Binnenkort verwacht men de 45 mil joenste Fransman of vrouw. Als deze zich direct bij de geboorte laat inschrijven voor een huis, dan is hij of zij op 38-jari- ge leeftijd aan de beurt. Dit laatste vol gens deskundigen. In New York wordt momenteel zwar te handel bedreven in babies. Voor deze babies, die grotendeels afkomstig zijn uit Chicago en Griekenland, worden prijzen betaald tot 3.700 dollar (ongev. 14.000.-). Drie 15-jarige jongens in de staat New Jersey hebben een raket gemaakt met 10.000 luciferskoppen als brandstof. Bij een poging de raket te „lanceren" is deze ontploft en de drie jongens gewond. -KCPKEWUK 167 ■TIl.SOOO'VEENfNDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1