Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaalse sigarenindustrie helpt Culemborgse werkelozen Voor de KANTONRECHTER MULDER De heer H. A. de Kievid ging met pensioen Agenda Gaat landelijk karakter van Amerongens dorpskern verdwijnen? „Maria" liep voor Rhenen averij op aan schroef Worden graven op Veenendaalse laats niet voldoende onderhouden? begraaf- pL OVERBERG Wat 33e jaargang WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 Nr. 9 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Reuswoude, Scherpenzeel Panter-sigarenfabrieken vestigen er een filiaal Bromfietser slipte en brak been Cefafilm „Al wat gij hebt" na twintig jaar gemeentelijke „bodedienst" lllllllllllllilllllllllllllllll! Nieuws uit de omgeving EDERVEEN Twee volkswagens tegen elkaar RENSWOUDE B. en W. willen sanering van bebouwde kom Kikvorsmannen herstelden schade Achterstand bij vele andere plaatsen Renswoude 4CHTERBERG fr nu Meer. Vrijdagsweer - Zondagsweer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen Rum en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De Panter-sigarenfabrieken H. en J. van Schuppen N.V. hebben op 26 januari j.l. in de voormalige sigarenfabriek Parool te Culemborg een filiaalfabriek gevestigd. In dit filiaal is thans de afdeling tabakbereiding ondergebracht, welke zal functioneren als toeleveringsbedrijf voor de fabrieken te Veenendaal. Met deze vestiging wordt een belangrijk deel van de werkeloze sigarenmakers, die Culem borg telt, weer opgenonfen in het arbeidsproces en is het ter plaatse grote werke- loosheidsvraagstuk weer iets dichter by een oplossing gekomen. Naar de directie van de Panter ons mededeelde heeft een toenemende vraag naar Panter-producten een uitbreiding noodzakelijk gemaakt. Reeds begin vorig jaar heeft men diverse mogelijkheden onderzocht, maar de schaarste van arbeidskrachten in Veenendaal en omgeving, noopte de directie er toe de productie-uitbreiding buiten Veenendaal te zoeken. Terzelfdertijd kreeg de Culemborgse Eveneens op de gladde Prins Bern- hardlaan slipte de 50-jarige T. v. B. uit Bennekom met zijn bromfiets. Hij kwam ongelukkig te vallen, brak een been en moest worden overgebracht naar het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Bennekom AANBESTEDING UITBREIDING CHR. B.L.O.-SCHOOL Onder leiding van de Veenendaalse architect E. J. van de Hoef werd aanbe steed de uitbreiding van de chr. scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan de Geerseweg. De uitslag bleef ver beneden de ra ming. Het werk was begroot op rond 130.000,de laagste inschrijvers schreven in totaal voor een bedrag van 113.001,terwijl de hoogste inschrij vers gezamenlijk met 132.995,uit de bus kwamen. De gespecificeerde uitslag was: Metsel-, timmer- en smidswerk: hoog ste inschrijver: P. van Doorn, Veenen daal 113.050,laagste inschrijver: G. Croes, Veendaal 100.250, Loodgieters werk: hoogste inschrijver: E. van de Pol, Gelders Veenendaal 8245,laagste inschrijver: J. E. v. Schuppen 5140, Glas- en schilderwerk: hoogste in schrijver: R. van Rotterdam, Veenen daal 8060,—); laagste inschrijver: G. van de Veenendaal (f 6144, Elektra: hoogste inschrijver: fa. Has selaar, Veenendaal 2990,laagste inschrijver: W. Huibers, Veenendaal 1467,—). De gunning is aangehouden. VERKIEZINGSVERGADERING P.v.d.A. Op maandag 16 februari a.s. houdt de Partij van de Arbeid afd. Veenen daal in gebouw „De Samenwerking" een verkiezingsvergadering. Spreker op deze avond is de heer J. H. Scheps, lid der Tweede Kamer, die zal spreken over de aanstaande verkiezingen op 12 maart. sigarenindustrie als indirect gevolg van de toegenomen mechanisatie in deze tak van industrie een gevoelige klap, waar door vele sigarenmakers op non-actief moesten worden gesteld. De Werknemersorganisatie richtte zich via de Bond der Sigarenfabrikan ten met een verzoek speciaal tot de Veenendaalse sigarindustrie, indien mo gelijk de helpende hand te bieden. Zowel de Ritmeester als de Panter hebben hieraan gehoor gegeven. Eerst genoemd bedrijf heeft een aantal Cu lemborgse sigarenmakers in Veenen daal werk verschaft en onderhoudt ten gerieve van deze groep personeelsleden een pendeldienst tussen beide plaatsen. De Panter maakte van deze gelegen heid gebruik om zowel de uitbreiding te verwezenlijken als het voor Culem borg nijpend werkeloosheidsvraagstuk ten dele tot oplossing te brengen. Het filiaal is gestart met rond vijf entwintig man personeel en het ligt in de bedoeling dit aantal verder uit te breiden. Bovendien zal ook jeugdig personeel aangetrokken worden. De algemene indruk is, dat de vesti ging in Culemborg een permanente werkgelegenheid betekent die voor de stad Culemborg een nieuw perspectief inhoudt. Op zaterdag 7 februari a.s. vertoont de CFA in gebouw „Eltheto" de boeiende Amerikaanse film „Al wat gij hebt" (All that I have). De hoofdfiguur in deze film is dr. Gray son, een welgestelde Amerikaanse chirurg, maar met zijn geld springt hij soms won derlijk om. Aan een man, die pas uit de gevangenis is ontslagen, leent hij zonder verder on derzoek een som geld. Ook anderen helpt hij uit de brand. Dr. Grayson's twee neven en toekom stige erfgenamen kunnen van hun suiker oom wel wat verdragen. Maar wanneer hij op een goede dag het kantoor binnenkomt met de opdracht 50.000 over te maken aan de Kerk, is het uit met hun geduld. Zij vragen de recht bank hem niet-toerekeningsvatbaar te verklaren. „Al wat gij hebtbrengt de toe schouwer in een Amerikaanse rechtzaal, waar een jury over de eis moet beslissen. Zelfs de vrienden van Dr. Grayson laten hem in de steek en vinden hem „vreemd". Maar dan geeft de dokter een uiteen zetting van zijn beweegredenen om aan het eind van zijn leven het grootste deel van zijn bezit ten dienste van de Evan gelie-verbreiding te stellen. Een advocaat, die de zuiverheid van zijn bedoelingen vasthoudt, vraagt iedere ge tuige op de man af, of hij wel eens voor de kerk heeft geofferd Het krachtige geloofsgetuigenis van de oude chirurg en zijn heldere uiteenzetting op grond van de Schrift geven tenslotte de doorslag. Een flim die een ieder aan het denken zet. Er is een figuur uit het Veenendaalse gemeentebeeld verdwenen, n.l. de be kende gemcentebode H. A. de Kievid. Met ingang van 1 februari 1959 heeft de heer De Kievid zijn functie neergelegd om voor de tweede maal met pensioen te gaan. In 1937 ging de heer De Kievid ook reeds met pensioen toen hy er ruim twintig jaar als beroepsmilitair in West-Indië op had zitten. Een jaar daarna trad de heer De Kievid in Veenendaalse gemeentedienst, waar hij ook weer ruim twintig jaar als gemeentebode „meedraaide". Er is een wezenl»i\ verschil tussen de gemeentebode en de andere functiona rissen, die de gemeente Veenendaal dienen. Maar zonder twijfel was de heer üe Kievid degene, die het meest met dit personeel in al zijn geledingen in aan raking kwam. En niet minder met de Veenendaalse bevolking. Om te beginnen kon men hem dage- hebben over de ontvangst ten ge lijks, onberispelijk in zwart gemeente laken gestoken, zien pendelen tussen de drie gebouwen, waarover de ver schillende gemeentelijke bureaus zijn versnipperd. De weg naar de burge meester ging via de heer De Kievid en de huwelijksweg begon met hem. Zo zijn ef nog vele andere contacten tus sen de gemeente en haar inwoners op te sommen, welke begonnen met een bezoek aan de alom bekende gemeen tebode. We kunnen ons niet voorstel len, dat er mensen klachten zullen Oud-gemeentebode H. A. de Kievid nog volop in functie. Tot zyn taak be hoorde ook het medewerken aan de handhaving van orde en rust tydens raadsvergaderingen en huwelijksvol trekkingen, hetgeen inhield het ver wijderen van onrustzaaiers en herrie schoppers. Op de foto legt de heer De Kievid een ongenode gast bij een trouwpartij, namelijk een bromvlieg, het zwijgen op... VEENENDAAL Donderdag 5 februari: Uitvoering van „The Messiah" in het verenigingsgeb. aan de Eikenlaan. Aanvan 19.30 uur. Zaterdag 7 februari: 's Middags crosskampioenschap op de Wielingsheuvel. Cefafilm „Al wat gij hebt" in „Eltheto" Aanvang 8 uur. RENSWOUDE Woensdag 4 februari: Jaarvergadering van C.J.B.T.B. C.B.P.B. in Rehoboth" Aanvang 19.00 uur. Zaterdag 7 februari: Uitvoering muziekvereniging „Ons Genoegen" in „Rehoboth" ACHTERBERG Zaterdag 7 februari: Jaarfeest Plattelandsjongeren in Buurtschapshuis. Aanvang 19.30 uur. EDE Bij de pluimveehandelaar R. aan de Lunterseweg is een inbraak gepleegd met als buit 6000.Mevrouw R. die 's nachts gestommel hoorde en op onder zoek uitging zag twee mannen snel door de voordeur verdwijnen. Bij onderzoek bleek de telefoonlijn te zijn doorgesneden terwijl ook een soort papegaai die in de huiskamer in een kooi zat, de hals was afgesneden. DOORN Een 24-jarige inwoner is ver leden week door de Utrechtse Rechtbank veroordeeld wegens overtreding van de Dienstweigeringswet tot zes maanden ge vangenisstraf en één jaar rijkswerkin richting. De verdachte, die als Jehova getuige vrijgesteld was van de militaire dienstplicht, onttrok zich later aan de op roeping om burgerdiensten te verrichten. WAGENINGEN In een droge sloot langs de Dijkgraaf ontdekten surveille rende agenten dinsdagnacht een auto met de wielen omhoog. Aan de hand van het kenteken werd de eigenaar bekend, die enige tijd later zijn auto met een kraan wagen liet verwijderen. De bestuurder verklaarde dat hij slechts met een snel heid van 25 km had gereden en de auto door onbekende oorzaak van de weg was geraakt. BARNEVELD In Barneveld heerst grote verontwaardiging over het feit, dat een geziene ingezetene van deze gemeen te plotseling geëmigreerd is met achter lating van een schuld van ruim 90.000, Onder de vele schuldeisers bevinden zich vele Barneveldse leveranciers die hiermede ernstig gedupeerd zijn. Welke wettelijke maatregelen tegen deze emi grant getroffen kunnen worden, zijn nog niet bekend. meentehuize, want er was altijd een vriendelijke en goedgeluimde bode en een stoel in de bodekamer voor de genen die een ogenblik moesten wach ten. De - soms onvermijdelijke - lo ketjesgeest heerste niet in het domein van de heer De Kievid „Vóór de oorlog was alles veel knus ser" vertelde ons de heer De Kievid. „En gemakkelijker", dachten wij erbij, want het gehele apparaat van de ge meente Veenendaal was toen nog ge concentreerd in één gebouw, thans in de volksmond „het oude gemeentehuis" geheten. Inderdaad heerste nog de ge moedelijke dorpssfeer in Veenendaal toen op 1 juli 1938 gemeentebode De Kievid zich aandiende als opvolger van de heer Vreugdenhil. De gemeentebode deed zijn dienst in een civiel kostuum en slechts bij ge legenheden als raadsvergaderingen e.d. kwam zijn waardigheid naar voren door een groot - in metaal uitgevoerd gemeentewapen, dat op des bodes borst zat vastgesnoerd. De dorpse knusheid, waarover wij boven spraken, was allemaal maar tij delijk. Evenals het bodeschap van de heer De Kievid. Na een tijdelijke dienst van anderhalf jaar werd hij op 1 ja nuari 1940 vast aangesteld als gemeen tebode en niet lang daarna kreeghij zijn tweede gebouw te bedienen. De (Zie verder pagina 2) FANTASIERIJKE JONGEMAN GAF ZICH UIT VOOR AMBTENAAR De 23-jarige los-arbeider R. van E. uit Ede vervoegde zich bij verschillende be woners van de Meikade te Ederveen om naar hij beweerde als ambtenaar van de P.G.E.M. de elektriciteitsmeter te contro leren. Hij vertelde enkele mensen dat hun stroom te zwak was en er een transforma tor zou worden bijgebouwd. Een dag later koos hij de Luntersekade en de Hoofdweg als arbeidsterrein, waarbij hij enkele mensen dreigde dat zij 5,— boete moes ten betalen omdat het loodje was verbro ken. Men waarschuwde de politie, die uiter aard de praktijken van Van E. niet kon tolereren en er een eind aan maakte. Daar Van E. voor zijn gemorrel aan verschil lende meters geen geld heeft ontvangen, kan men hem hoogstens vervolgen voor het feit dat hij zich ten onrechte als amb tenaar uitgaf. De mist en de gladde weg waren de oorzaak van een botsing tussen twee volkswagens op de Prins Bernhardlaan. Bij het passeren gingen de auto's, de een bestuurd door de heer v. d. Br uit Lunteren en de ander door de heer A. uit Overberg, aan het slippen met het bovengenoemde gevolg. De materiële schade was aanzienlijk; het ergst was de Lunterse auto er aan toe. Deze moest worden weggesleept. De andere auto kon, hoewel verkreu keld, op eigen wielen zijn weg vervol gen. De beide chauffeurs kwamen er zonder letsel af. N.B.O.B. GAAT IN VEENENDAAL VERGADEREN Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Onbezoldigde Opsporings ambtenaren en Bewakingspersoneel heeft besloten de algemene ledenver gadering in 1959 in Veenendaal te hou den. Hiervoor is gekozen gebouw ,,'t Tref punt" waar genoemde vergadering op 2 en 3 april a.s. zal plaats vinden. De afdeling Veenendaal van de N.B.O.B. is momteel druk bezig met de voorbe reidingen. EVACUATIE-OEFENING IN DE BIES- BOSCH.... In de Biesbosch is een grote evacuatie-oefening gehouden. De hulp verlening was opgedragen aan het pon tonniersbataljon te Keizersveer en de Transportcompagnie Vaartuigendienst te Dordrecht. Boven: Boer Klunder, die midden in de Biesbosch woont, wordt met zijn gezin geëvacueerd. Onder: De pontonniers in hun „vletjes" onderweg naar hun posten in het gebied van de Biesbosch. BEGRAFENIS H. M. VAN BEEK Maandagmiddag j.l. vond op de alge mene begraafplaats te Renswoude onder grote belangstelling de teraardebestel ling plaats van het stoffelijke overschot van de heer H. M. van Beek. Aan het graf werd eerst het woord ge voerd door de burgemeester van Rens woude, de heer J. A. Hosang, die namens het gemeentebestuur de jarenlange werk zaamheid herdacht van de heer Van Beek als raadslid en als wethouder der gemeente. De heer A. P. Wolleswinkel sprak ver volgens namens de Coöp. Boerenleen bank en de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente en stond daarbij in het bijzon der stil bij de grote ijver en de bijzondere oprechtheid van de overledene, die spre ker gedurende de jaren van samenwer king heeft mogen ervaren. Ds. L. van de Peut las tenslotte enkele verzen uit Openbaring 20 en behandelde dit Schriftgedeelte in een korte toepas sing. Een kleinzoon van de heer Van Beek bracht na afloop dank voor de vele blij ken van medeleven, die tijdens de ziekte en bij het overlijden zijn ontvangen. Donderdagavond 29 januari kwam de raad van de gemeente Amerongen bij een. Uit de mededelingen blijkt, dat tien bouwpercelen in het uitbreidingsplan aan de heer L. Touwen te Bilthoven worden verkocht, dat Amerongen een bouw- contingent voor 1959 kreeg toegewezen, n.l. 10 woningen en 32 contingenten voor het bejaardencentrum (ongeveer 80 bedden en 12 bejaardenwoningen), dat spoedig in Overberg aan de Haarweg b(j Ulrich een straatlantaarn wordt ge plaatst en in de bochten van de weg naar Scherpenzeel avond-nachtbranders komen. De heer Wildeman juicht de snelheid, de definitieve plaats van het bejaarden waarmee G.S. hun goedkeuring gaven voor de bouw van een bejaarden centrum, toe. B. en w. hebben een be wonderenswaardige activiteit aan de dag gelegd. Spr. waarschuwt echter, dat G.S. verschillende voorwaarden gesteld hebben, die in korte trekken er op neer komen, dat in 1959 een begin met de bouw gemaakt moet worden en de plan nen vóór 1 oktober a.s. een vaste vorm hebben. Spreker wil daarom nu reeds Door een ongelukkige manoeuvre beschadigde schipper J. v. M„ van het 165 ton metende schip „Maria" uit Rotterdam, dat voor de nacht van za terdag op zondag gemeerd lag bij de „Stichtse Oever" te Rhenen, de scheepsschroef. Een ongeluk komt zelden alleen en lÉiÉË De laatste tyd is ons van verschillende zyden de vraag gesteld of het onder houd van de graven op de Veenendaalse begraafplaats aan de Munnikenweg te wensen overlaat. By een vergelijking met andere kerkhoven, o.a. in Ede, Rhenen en Driebergen, zou het opgevallen zijn dat Veenendaal op dit gebied een grote achterstand heeft en er vooral aan graven, welke eigendom zyn van de nabestaanden, te weinig of helemaal geen aandacht wordt besteed. Veelal zou dit zyn oorzaak vinden in het feit, dat nabestaanden, welke geen directe verwantschap meer hebben met de overledene(n), zich in het geheel niet of maar ten dele bekommeren over het tot onderhoud verplichte graf. Aan gezien het onderhoud van een begraafplaats in iedere gemeente weer anders geregeld is, hebben wy informaties ingewonnen by de desbetreffende instanties te Veenendaal. Hieruit blijkt dat de begraafplaats aan de Munnikenweg, wat beplanting betreft, inderdaad ten achter is bij sommige an dere plaatsen. Na de oorlog, toen het kerkhof werd ge sticht, moest men, om wateroverlast het hoofd te bieden, de daar aanwezige grond ophogen, zodat op sommige plekken meer dan twee meter zand gestort is. Om plantengroei mogelijk te maken werd een laag teeltaarde aangebracht. De natuur kan men echter niet dwingen en niettegenstaande dit middel vordert de groei van planten en bomen langzaam. Vele andere plaatsen, zoals bijvoorbeeld Driebergen, hebben hun begraafplaats in bebost terrein. Meestal kan men daar vol staan met het aanleggen van wandelpaden en ruimte voor de graven, terwijl aan de beplanting weinig hoeft te worden gedaan. De situatie in Veenendaal ligt echter zo, dat het door de slechte grond zeer moei lijk is binnen korte tijd een verantwoorde beplanting te kweken, waar nog bijkomt, dat het onkruid een niet te onderschatten vijand is. Ook de ruimte speelt hierbij een grote rol. Het is algemeen bekend dat Veenen daal niet kan woekeren met zijn grond. Vandaar dat de ruimte op de begraaf plaats volledig is uitgebuit, waarbij van zelfsprekend terdege rekening is gehou den met wandelpaden, grasperken enz. Grotere steden, o.a. Utrecht, zien zich zelfs genoodzaakt een graf na tien jaar te liquideren. Begrijpelijkerwijs is het mede hierdoor niet mogelijk grote en brede oprijlanen en pompeuze grasper ken te projecteren. Een geheel ander geval is het met de individuele verzorging van de graven. Men onderscheidt twee soorten graven en wel de „algemene" en de „eigen" gra ven. Eerstgenoemden hebben alleen maar een nummerpaal en men kan hierop geen rechten doen gelden. Het onderhoud hier van geschiedt door de gemeente. De eigen graven daarentegen zijn voor- (Zie verder pagina 2) zo gebeurde het ook, dat het anker in de diepte verdween, doch dit werd later weer opgevist. Er lagen ongeveer zes schepen naast elkaar voor de wal. Zondagochtend wilde schipper Van M. vertrekken. Hij lag er tussen en trok zijn schip op om het anker te halen. Terwijl hij hiermee bezig was, sloeg zijn schroef op de ketting van het anker van zijn buur man, met het gevolg, dat er één van de schroefbladen werd afgeslagen en het vertrek noodgedwongen moest worden uitgesteld. Maandagochtend vroeg arriveerden 2 kikvorsmannen van W. Smit en Co's Bergingsbedrijf in Rotterdam, die on middellijk aan het werk togen. Kikvorsman Frans Sukkel verwij derde onder water in het pikke donker eerst de restanten van de beschad.gde schroef, waarna in het middaguur de reserveschroef kon worden gemonteerd. Tegen de avond kon schipper Van M. vertrekken. Hij had een lading lijn koeken aan boord voor Munster (Duits land). De verschijning van kikvorsmannen in Rhenen was een nieuwtje. De Rhe- nenaren, die van het voorval op de hoogte waren, haastten zich om dit ongewone schouwspel gade te slaan. DOORGEREDEN NA SCHADE Een boete van 75.of 15 dagen hech tenis eiste de Officier van Justitie bij ver stek tegen de bakkersknecht E. W. de W. uit Renswoude, die voor de Utrechtse Politierechter was gedagvaard wegens het doorrijden met zijn auto na een aanrijding te hebben veroorzaakt. Op de late avond van 17 november van het vorig jaar was de verdachte met zijn wagen ergens op de Arnhemseweg tegen het hek van een woning aangereden, waarna hij zonder gelegenheid tot identi ficatie te geven, was doorgereden. De ei genaar van het hek, die een schade van 125.opliep, deed aangifte van het ge beurde bij de politie, die de dader achter haalde. De Utrechtse Politierechter vond de eis van de officier te mild omdat de bakker al eens eerder zoiets bij de hanc. heeft gehad. Daarom maakte hij er 100.- of twintig dagen hechtenis van. VERGADERING GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Renswoude is tegen maandagavond 9 februari a.s. in openbare vergadering bijeengeroepen. De vergadering zal staan onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Ho sang en begint om acht uur. MOOIE OPBRENGST UNIE-COLLECTE De Unie-collecte die deze week door de schooljeugd van de Christelijke school gehouden is, bracht het mooie bedrag op van 195,50, hetgeen aanmerkelijk hoger is dan vorig jaar, toen de opbrengst 145,was. BENOEMING AANGENOMEN De heer J. van Noort, evangelist van de Ned. Herv. kerk alhier, heeft de be noeming naar Noordwolde-De Blesse (fr.) aangenomen. JAARFEEST PLATTELANDS JONGEREN De Plattelands Jongeren zullen a.s. zaterdag 7 februari in het Buurtschaps huis te Achterberg een jaarfeest hou den. Een vrolijk toneelspel „Papa strijkt de vlag" zal worden opgevoerd, terwijl ook een humorist medewerking verleent. J. P., volgens de dagvaarding verte genwoordiger te Oosterbeek, had, rij dende met zijn personenauto op de Dennekampweg te Renkuïn, geen voor rang verleend aan een van rechts op de Steenislaan naderende bestelauto, waarna ook hier de gebruikelijke bot sing niet uitbleef. Ik heb nog wel gekeken, zei P. vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht, maar het was al gebeurd toen ik de ander zag aankomen. Dat is juist uw fout, oordeelde de officier. U had hem tijdig moeten zien naderen. Eis 50,of 20 dagen. Hebt u naar aanleiding van deze eis nog iets op te merken, vroeg rech ter Tiddens. Ja, antwoordde verdachte. M'n be roep klopt niet. Er staat op de dag vaarding dat ik vertegenwoordiger zou zijn, maar ik ben fabrieksarbeider. Het werd in de stukken veranderd, maar verder leverde het niets op. Het bleef ƒ50,of 20 dagen. A. H. M. J., vertegenwoordiger te Den Haag, had met zijn personenauto de voor de bebouwde kommen geldende maximumsnelheid van 50 kilometer overschreden. Zijn vaart had rond de 68 kilometer gelegen. Verdachte gaf het vrijdag voor het Wageningse kantongerecht toe. Hij was de Grebbeberg afgekomen en had toen bemerkt, dat een scherm van zijn auto losgewaaid was. Daaraan had hij teveel aandacht besteed, waardoor hij het bord, dat het begin van de be bouwde kom aangeeft, niet had zien staan. Het kostte hem 40,of 8 dagen, ■fr J. O., predikant te Lunteren, had met zijn personenauto in zijn woonplaats een aanrijding veroorzaakt met een be stelauto, waardoor enige schade was ontstaan. Voor het Wageningse kantongerecht zei verdachte, die zich door een raads man liet bijstaan, dat het glad was ge weest die dag en dat hij bij het afrem men om de ander voorrang te verlenen was doorgegleden. Bovendien zou de andere wagen niet uiterst rechts ge houden hebben. Wist u dat het glad was op de weg, vroeg de officier. Ja, antwoordde verdachte. Dan gaat een beroep op overmacht dus niet op, vervolgde de officier. U was er mee bekend, dat er gevaar voor slippen bestond en u hebt derhalve niet zodanig gereden als de omstandigheden dat eisten. Mr. Leusink oordeelde daarop, dat verdachte de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht had, maar hij wilde het laten bij een schul digverklaring zonder toepassing van straf. Rechter Tiddens ging daarmee ak koord, zij het dat hij bepaalde dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer niet in feite in gevaar gebracht was, maar dat deze beide kostbare zaken door verdachtes rijden in gevaar ge bracht hadden kunnen worden, hetgeen weer enig verschil maakt. ■fr J. B., bezorger van een Wagenings kruideniersbedrijf, was met zijn motor- bakfiets op de Molenweg zo plotseling naar links gezwenkt, dat een tegemoet komende wielrijdster, mevr. A. K., door het voertuig gegrepen en tegen de grond geslingerd werd. Ze liep een her senschudding op, haar kleren en fiets werden beschadigd en bovendien had ze geruime tijd een hulp in huis moeten (Zie verder pagina 2) centrum vaststellen. Voorzitter zegt dat de gestelde voor waarden reeds jaren aan een bouw- contingent verbonden woiden, daarom rustig accepteren. Het oog is gevallen op de hoek Holle- weg-Komngin Wilheimmaw>_g. De agendapunten garantieverlening geldlening voor het bouwen v-n een streekwerkpiaats, aanvaarding geldsom voor grafonderhoud, aanvulling politie verordening, incorporatie en huurcom- pensatie salarissen gemeentepersoneel en begrotingswijziging gaan z.h.st. on der de hamer door. Meer stof gaf de sanering van de bebouwde kom. B. en w. stellen voor de heer Van Asbeck, stedebouwkundige, een saneringsplan voor de kom te laten ontwerpen. Le kosten zullen ca J 58 *0, bedragen. Op verschillende punten zul len verruimingen moeten plaats heb ben, straten moeten verbreed worden, oude woningen zullen moeten verdwij nen en nieuwe hiervoor in de plaats gesteld enz. De heer Wildeman heeft hierin geen voldoende vertrouwen. Wat zal er van het landelijk karakter overblijven? Wil liever eerst de visie van b. en w. horen. Komt de deskundige met een rapport, (Zie verder pagina 2) In de omgeving van Johannesburg (Zuid-Afrika) hebben ongeveer zestig mussen kans gezien een slang van ruim een meter lang die een nest plunderde, te doden. In de strijd die tien minuten duurde lieten twee mussen het leven. Om nozemkleding te voorkomen, kle- dinggeld te besparen en er voor te zorgen dat arme kinderen niet meer jaloers kun nen zijn op kinderen van rijke ouders, zullen alle kinderen van de Indonesische lagere scholen in uniform naar school gaan. Oud-president René Coty,van Frank rijk. die vijf jaar lang verplicht was door alle verkeerslichten heen te rijden, is in zijn geboorteplaats Le Havre op de bón gezet omdat hij, ondanks het stoplicht, doorreed. Het ambteloze burgerschap be valt hem verder uitstekend. Een dezer dagen viel in de Parijse ondergrondse een jongedame flauw ten gevolge van knoflooklucht. Het bestuur van de ondergrondse heeft nu besloten alle wagons kunstmatig te gaan parfume ren om in het toeristenseizoen de EHBO- kosten tegen te gaan. De Britse admiraliteit heeft geslaagde proeven genomen op het gebied van de ontsnapping uit een in het water vastge raakt vliegtuig per schietstoel. De eerste ontsnapping met schietstoel werd gemaakt van een diepte van 25 voet. Vijftien schapen en een hond werden in Italië verscheurd door een troep uit gehongerde wolven, toen de herder, na zich eerst met een stok te hebben ver dedigd, in een boom moest klimmen om dat de overmacht te groot was. De rijke Fransman Gross heeft bij een Engelse firma een bed besteld dat 25.000 gulden gaat kosten. Het is voorzien van een bandrecorder, elektrisch scheerappa- raat, radio, verlichting en telefoon. De sprei is van mink. Een reusachtig gespecialiseerd bedrijf in Pawlodar (Rusland) levert jaarlijks 50.000 ton groente en aardappelen op. Kunstmatige regeninstallaties, die het water uit de machtige Siberische rivier halen, bevloeien een oppervlakte van meer dan 5000 ha. Steeds weer verdween er geld in het gezin van een caféhouder in Bilbao. Hoog lopende ruzies in het gezin waren het ge volg, totdat één der gezinsleden de dader ontdekte in de vorm van een rat, die van het geld een nest gemaakt had. Het geld was nog ongeschonden. Men hoort 't gezegde telkens weer Vrijdags weer is zondags weer De laatste keer heeft men zich vergist Want vrijdags was het heel dikke mist Men waande zich wel haast in Londen Veel hinder werd er ondervonden Met uitzicht van vijf-zes meter Dan was het zondag heel wat beter Vrijdag was de mist bijzonder dicht De auto's rijdend met groot licht Nou ja, rijden is niet het juiste woord Zij sukkelen slechts langzaam voort Juist toen de tweede maand begon Verscheen de februarizon Het bracht de mensheid nieuwe moed Wat doet zo'n zonnetje toch goed Van mij mag het voor eerst zo blijven Hoef ik niet over „smog" te schrijven Houd de „smog" maar aan de overkant Hier zijn wij er niet op gebrand Nu begrijp ik pas, wat 'n last in Londen Vaak van die „smog" wordt ondervonden Van die zware mist, dicht als een deken Dat is hier vrijdag wel gebleken Juist toen 'k een mistmasker wou kopen Was de mist gelukkig afgelopen In de hoop dat zij maar weg mag blijven Wil ik besluiten met dit te schrijven J. M. KERKE WIJK 16? -TC t. 3000 VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1