PU ROL PANTALONS HET OOG VAN SIVA VOLKSUNIVERSITEIT: Cursus: „Wij en het weer" Festival de la Mode 1959 Marktberichten Worden graven op Veenendaalse begraafplaats niet voldoende onderhouden? De heer H. A- de Kievid ging met pensioen FDFRVFFN Herdenkingsrede van ds. Treure bij jubileum „Dorkas" REKSU OUDE Gaat landelijk karakter van Amerongens dorpskern verdwijnen? SCIIERPEN7EEL AMERO\CEI\ ACHTFRBFRG VOOR DE VROUW De voeding van zuigelingen en peuters De speen Ruwe, schrale huid Voor de boer Veiligheidsvoorschriften voor landbouwtrekkers Grote parade in Soesterberg Voor de kantonrechter Op 10 en 17 februari a.s. geeft de Volks universiteit Veenendaal een cursus, ge titeld „Wij en het weer" met als docent Prof. Dr. W. Bleeker. Dr. Bleeker zal cp toepasselijke wijze allerlei onderwerpen behandelen, waar mee men enigszins vertrouwd is geraakt bij het luisteren naar de radio-weerbe richten zoals fronten, depressies, hoge drukgebieden enz. Aan de actuele vraag of de weersge steldheid beïnvloed wordt door proef explosies met behulp van kernenergie wordt eveneens aandacht besteed. Ock de weersvoorspelling van het K N M.I. te De Bilt, zal uitvoerig be sproken worden. BENOEMD TOT VOORZITTER Tot voorzitter van de afdeling Veenen daal van de Chr. Gezondheidskolonies is benoemd het hoofd van de Juliana van Stclbergschool aan de Nieuweweg. de heer A. Visser, als opvolger van wijlen de heer E. J. ten Kate. PRACHTIG SPEL VAN WAGENINGS GEMEENTETONEELGROEP Op uitnodiging van de Veenedaalse gemeentepersoneelvereniging voerde de toneelgroep van de Wageningse perso neelsvereniging „De Bindrng" j.l. vrij dagavond in gebouw „Eltheto" het to- neclsoel Het witte legioen" op. Leden en introducé's werden vooraf welkom eeheten door de vorzitter van de Veenendaalse vereniging, de heer van Duuren, die het betreurde dat Burge meester Bakker wegens ziekte van zijn echtgenote niet aanwezig kon zijn. In het bijzonder heette hij welkom beide Veenendaalse wethouders, diverse raadsleden waarender het vromveliikr raadslid en afgevaardigde van de gem. personeelsvereniging Ede. Het vertoonde spel stond op hoog peil en werd door de aanwezigen met volle aandacht gevolgd. In de pa"ze vond een verloting plaats met verschillende aantrekkelijke prijzen. Aan het einde van het derde en laatste bedrijf mocht de toneelgroep een dank baar applaus in ontvangst nemen. Zoals reeds eerder bericht, zal de Franse katoenkoning Boussac zich met een groot mode-défilé rechtstreeks tot de consument richten. In dit kader brengt Hein van Schuppen N.V. het „Festival de la Mode 1959" in Eltheto op maandag 9 februari a.s. De modellen worden gepresenteerd door de volgende Franse mannequins: Agnes Delarive, Carole Marthy, Ghis- laine Bigot, Fabiola Degoul en Josepha Travers. ,ZANG EN VRIENDSCHAP' UITVOERING GEEFT De Chr. gemengde zangvereniging „Zang en Vriendschap" geeft op zaterdag 14 februari a s. in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een uitvoering, waar aan modewerking wordt verleend door mei. Meta de Rijk, sopraan en Loes Ciïni. piano. Bovendien zal het reciteergezelschar ven deze vereniging het toneelstuk ,.'t Slocfie" opvoeren, onder regie van A van Beek. Het programma vermeldt o m. werken van J. S. Bach en W. A. Mozart. Eiermarkt: aanvoer 1?0 000 eieren. Prij zen van 10 50 tot 11 80 per 100 stuks Handel traag. Biggenmarkt: aanvoer 65 stuks. Prijzen van f 50,- tot 68,- per stuk. Handel redelijk. (Vervolg van pagina 1) zien van een zerk of steen en zijn het eigendom van de famih'e welke het graf heeft gekocht. Het onderhoud van deze graven komt ten laste van de rechtheb benden, met andere woorden, de nabe staanden zijn onderhoudsplichtig. Zodra op het kerkhof een verwaar lozing is geconstateerd wordt dit door gegeven en ontvangt de onderhoudsplich tige een schrijven van de gemeente, waar in hem wordt verzocht het onderhoud te (laten) verrichten. Deze aanschrijvin gen moeten volgens de ons verstrekte ge gevens nog wel eens geschieden! Bij geen gehoor geven aan zulk een onroen. wordt het graf opgeheven en de stoffelijke resten elders op het kerkhof begraven. In eerste instantie moet men dus zelf het onderhoud verrichten. Daarnaast be staat de mogelijkheid - uiteraard tegen betaling - het onderhoud te laten ver richten of door een particuliere instel ling of door de gemeente. B?i een directe verwantschap - zoals kinderen van overleden ouders - levert het onderhoud vrijwel geen moeilijk heden op. Anders wordt het wanneer bijvoorbeeld kleinkinderen of achter kleinkinderen moeten zorgen voor het graf van hun grootvader die zij misschien nooit hebben gekend. In dergelijke ge vallen komt het voor dat men met de onderhoudsplicht de hand licht. Gedane suggesties spreken o.m. van een heffing van een luttel bedrag per inwoner van Veenendaal - een vorm van belasting dus - met welke middelen de verzorging van alle graven bekostigd zou kunnen worden. Misschien zou Veenen daal dan verloop van tijd zijn achter stand ingehaald hebben. Er bestaan plannen om de oude be graafplaats aan de Achterkerkstraat - grotendeels verwaarloosd - op te heffen en de daar aanwezige stoffelijke resten naar de nieuwe begraafplaats over te PLUIMVEEVERENIGING VERGADERDE In de bovenzaal van café Vonk hield de pluimveevereniging „Veenendaal en Omstreken" donderdagavond j.l. haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer Van Dam uit Ede, het overlijden van een der trouwste leden der vereniging, de heer F. J. Maatkamp. De voorzitter zei, dat de heer Maatkamp, ondanks zijn zwakke gezondheid, steeds de vergade ringen trouw bezocht en altijd voor de vereniging klaar stond waar dit nodig was. „Wij verliezen in hem een enthou siaste liefhebber van de pluimveesport" aldus de voorzitter. Spreker memoreerde vervolgens de behaalde resultaten van de P.V.O. in het afgelopen jaar, waarbij speciaal ge wezen werd op het feit, dat op de ge houden Landelijke Tentoonstelling te Barneveld het mooiste dier ingezonden was door een der leden van de P.V.O. De vergadering werd besloten met een inleiding door de heer Van Dam over het onderwerp „Hoe houd ik mijn dieren gezond?" Hierbij werd in de eerste plaats het samenstellen van het foktoom en ten tweede de voedering van de jonge kuikens behandeld. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer C. J. de Ruiter, slaagde vorige week te 's-Gra- venhage voor het patroonsexamen van de Bond van Autcgaragehouders (BOVAG). (Vervolg van pagina 1) secretarie verhuisde naar het perceel Hoofdstraat 92, door het Veenendaalse publiek nog steeds met een zekere hardnekkigheid aangeduid onder het oude nummer, n.l. „nummer 100". De dagelijkse „bodedienst", die de heer De Kievid jarenlang tussen deze twee gebouwen onderhield werd enkele jaren geleden nog uitgebreid met een derde station: de dienst van gemeente werken verhuisde in „het oude post kantoor", Kerkéwijk nr. 4. Volgens de statistieken pendelde de gemeentebode de laatste tijd soms 80 maal daags heen en weer! De oorlog was ook voor de gemeen- tebcde een enerverende tijd. Vaak moest hij de kastanjes uit het vuur halen, want als er een storm van de bezetters op til was, verdween alles wat maar enigszins functionaris was uit het gezichtsveld en de gemeente bode vormde het comité van ontvangst. „Ik ben nooit bang geweest", ver trouwde de heer De Kievid ons toe. ondanks het feit, dat hij driemaal werd „eingesperrt". In 1947 werd de gemeentebode in uniform gestoken. Aanvankelijk in donkergrijs surrogaat, maar niet lang daarna in onvervalst zwart laken. Zo begon en eindigde de heer De Kievid zijn overheidsdienst in uniform en ongetwijfeld ligt tussen deze twee punten een schat aan ervaringen. Drie burgemeesters diende bode De Kievid; het langst van allen zijn laat ste „baas", burgemeester Bakker, die n 1946 naar Veenendaal kwam. Dagelijks trok hij met de gemeente- .ijke autoriteiten en het personeel op. vielen zag hij er komen en velen gaan. Tot het tijdstip kwam, dat de ge meentedienaren bode De Kievid node zagen verdwijnen, doch niet vóór hem voor al zijn trouwe diensten te hebben oedankt. Burgemeester Bakker deed dit vorige week in een intieme bijeen komst onder aanbieding van een ge schenk van het gemeentepersoneel. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Ned. Herv. Meisjesver. „Dorkas" sprak de vroegere predikant van Eder- veen, ds. C. Treure uit Hillegersberg woensdag avond een herdenkingsrede uit in de Herv. Kerk. Na het lezen van een gedeelte uit Psalm 118 en Daniël 3 sprak ls. Treure over de roeping die de kerk 'ïeeft t.o.v. de jeugd en de roeping die de jeugd zelf heeft. Ds. Treure wees naar aanleiding van de geschiedenis uit Daniël 3 - waar de drie jongelingen weigerden het gouden beeld te aanbidden - op trouw die wij hebben te betonen aan het woord van God. De jongelingen knielden niet voor het beeld, maar lieten zich in de vurige oven wer pen. Zouden wij een dergelijke proef op ons geloof weerstaan? Knielen wij ons als jonge mensen schamen voor God en Zijn Woord uit te komen b.v. als wij als jonge ling in militaire dienst zijn? In zijn rede belichtte Ds. Treure de toe stand in de grote steden, waar zelfs de kerkelijke jeugd vraagt naar toneelstuk ken en dansen in het raam van kerk en verenigingsleven. Ook kon men constate ren dat er een grote vervlakking en afval te zien is. In Amsterdam b.v. zijn in kerken van 800 zitplaatsen soms slechts dertig tot zestig plaatsen bezet. De gods dienst ebt weg uit het stedelijk leven en deze geest van de tijd dringt ook lang zaam naar het platteland op. Spreker waarschuwde met klem om als Herv. Ger. jeugd - wier bestaansrecht soms wordt betwijfeld - pal te staan zoals de jonge lingen uit Daniël. Dan worden wij zeker bijgestaan en uit de nood geholpen door de vierde man uit deze geschiedenis God zelf die de jongelingen in hun beproeving nabij was en met hen door de vuurbrand wandelde. Met het zingen van Psalm 33 werd de ernstige herdenkingsrede besloten. Een groep kleinere meisjes zong de jubileren de zustervereniging de zegenbede uit Psalm 121 toe, waarna velen in de con sistoriekamer het bestuur van „Dorkas" kwamen feliciteren. JAARVERGADERING JONGE BOEREN De afdeling Scherpenzeel en omstre ken van de C. J. B. T. B. en van de C.B.P.B. hoopt op woensdag, 4 februari a.s. in het gebouw Rehoboth te Rens- woude haar jaarvergadering te houden. Spreker op deze avond is de heer A. Noorlander, landbouwonderwijzer te Barneveld over het onderwerp „De baan vrij". Bovendien zal een samen spraak in drie bedrijven worden opge voerd, getiteld „Strijd om een hoef nagel", terwijl tenslotte nog een ver loting wordt gehouden, waaraan ver schillende mooie prijzen zijn verbonden. UITVOERING „ONS GENOEGEN" De muziekvereniging „Ons Genoegen" te Renswoude zal op de zaterdagen 7 en 14 februari a.s. in het gebouw Reho both haar tweede uitvoering in dit sei zoen geven. In verband met de grote belangstelling, die hiervoor steeds blijkt te bestaan, zijn hiervoor nu twee avon den bestemd. Het is dan de bedoeling, dat de donateurs in hoofdzaak de eerste uitvoering bezoeken. Het programma vermeldt een concert door de muziekvereniging onder leiding van de heer P. Hoolhorst en het op treden van de bekende Tyroler K pel onder leiding van de heer J. Boom. Bo vendien zal een toneelspel in drie be drijven worden opgevoerd, getiteld „Gerda van Anna's Hoeve" van Bert Beets, terwijl tevens een verloting wordt gehouden. H ULPPOSTKANTOOR VERPLAATST Volgens een mededeling van de Pos terijen is het hulppostkantoor te Rens woude verplaatst naar Dorpsstraat 70. Tevens hebben de openstellingsurcn een kleine wijziging ondergaan. Tot voorheen was het kantoor voormid dags van 9-12 uur geopend voor post zaken. Deze tijden blijven gehandhaafd echter met dien verstande, dat van 9-11 uur postzaken behandeld worden en van 11-12 uur uitsluitend telegraaf en telefoon. Bovendien is het hulp- postkantoor zondags geheel gesloten. CEFA-AVOND EEN SUCCES De door de Cefa, afdeling Renswoude. belegde filmavond op zaterdag 31 jan. j.l. is een volledig succes geworden, zulks ondanks het feit dat de zaal slechts voor tweederde gedeelte was bezet. De avond werd geopend door de bur gemeester, de heer J. A. Hosang, die een uiteenzetting gaf van het doel en het streven van de Cefa in het algemeen en van de plaatselijke commissie in het bij zonder en tevens in het kort de inhoud van de hoofdfilm behandelde. Bovendien herdacht hij de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix en op zijn verzoek werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarbij de leden van het plaatselijk comité als vóórzan gers fungeerden. Vervolgens werd een korte Oranjefilm vertoond, met verschillende opnamen van het Koninklijk gezin en van de beleve nissen van de Prinsessen. De hoofdfilm „Morgen zie ik je weer" heeft verder ge heel aan de bestaande verwachtingen beantwoord. Deze film geeft het leven van de Amerikaanse predikant Peter Marshall weer en het geheel betekende in feite de prediking van het Evangelie door middel van het witte doek. De ver toning ontving de volle belangstelling van alle aanwezigen. Na afloop van de voorstelling werd de bijeenkomst tenslotte door de burgemees ter gesloten. (Vervolg van pagina 1) dan wordt dit in 't algemeen, hoewel na enkele veranderingen, aangenomen. Bedrag acht spreker eveneens te hoog. Zal tegen stemmen. Voorzitter: wat goed is zal blijven, belemmeringen moe ten verdwijnen. Juist voor de inwer king is een deskundige nodig. De heer Tenge heeft geen kritiek maar wel be denkingen op het voorstel. Spreker is het in vele opzichten eens met de heer Wildeman. De oude kom is fraai en moet met het oog op de zomergasten ook blijven. Spreker wil eerst een samenspreking om de bedoelingen van de heer Van Asbeck te vernemen. Zijn ervaring bij andere saneringsplannen is, dat er veel is vernield. De heer Van de Dikkenberg is van mening dat, indien sanering AGRARISCHE BEDRIJFSBOND GAAT AUTOTOCHT MAKEN Tijdens een j.l. dinsdag gehouden vér- gadering van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond afd. Scherpen zeel in cafe Marktzicht is besloten in de a.s. vakantie een autotocht te maken met als hoofddoel Den Bosch, de Efteling en Berg en Dal bij Nijmegen. Voor de vergadering die geopend werd door de voorzitter, de heer L. v. Maanen, bestond vrij grote belangstelling. Na het voorlezen van de notulen en het jaarver slag, was het woord aan de penningmees ter die een optimistisch geluid kon laten horen over het kassaldo dat van 2. tot ruim 125.was gestegen. De hierna gehouden bestuursverkiezing leverde weinig moeilijkheden op want alle aftredende bestuursleden werden weer herkozen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. DODE REEBOK GEVONDEN Verleden week zaterdag trof de heer B. aan de Koenestraat een dode reebok in zijn kippenren aan. Het dier had een lichte wond aan de hals en kon nog niet lang dood geweest zijn. Het komt vaak voor dat reeën zich dicht aan de rand van het dorp wagen. Ook op de rond het dorp liggende akkers treft men de dieren wel eens aan. Het is echter onbegrijpelijk hoe of deze ree zo dicht in het bebouwde ge deelte is gekomen. Het vermoeden be staat dat de reebok zijn nek heeft gebro ken bij een een sprong over het gaas. Het dier is bij de politie aangegeven. JAAROVERZICHT 1958 De gemeenteraad kwam 11 maal bijeen. De voornaamste besluiten waren: ver betering openbare lagere school; aankoop grond voor woningbouw; bouw van 17 woningwetwoningen en van een openba re kleuterschool; slopen van 6 krotwo ningen; onbewoonbaar verklaring van 9 woningen; verkoop industrieterrein; aan loopkosten bejaardencentrum en naam geving straten ten oosten van Holle weg; het college van B. en W. vergaderde 45 maal; er werden 58 jongens en 47 meis jes geboren; er overleden 28 inwoners (12 mannen en 16 vrouwen); in 1958 wer den 42 huwelijken voltrokken en 2 echt scheidingen ingeschreven; de totale ge meenteschuld beliep door een verhoging v. f793.283,97 een bedrag van f 4.027.894.98; in totaal werden 423 kinderen tegen po lio ingeënt; het aan tal aansluitingen op de riolering bedraagt thans 573 en bij de vuilnisophaaldienst 631; er werden 61 bouwvergunningen gegeven met een to tale bouwsom van 1.004.305,in de loop van het jaar kwamen in totaal 30 woningen gereed, waaronder 6 partic. woningen; het aantal woningzoekenden daalde van 113 tot 92; het ziet er naar uit dat in 1959 met de bouw van een bejaar denhuis kan worden begonnen; in 1958 waren er 569 schoolkinderen op de lage re scholen in Amerongen en Overberg; ongeveer 100 kinderen hiervan dronken 3484 liter melk (gezamenlijk dan.) noodzakelijk is, oud-Amerongen in casu de raadsleden dit beter in eigen hand kunnen houden dan een buitenstaander. De heer Brinkman wil het voorstel terugnemen en eerst een bespreking houden. De heer Dagnelie is bang dat de sanering verder zal gaan dan strikt noodzakelijk is. Dan moet het verkeer zich maar aanpassen aldus spreker. Wethouder Van Barneveld merkt op, dat al deze bezwaren, die ook bij b. en w. aanwezig waren, aanleiding geweest zijn tot het voortel. Heeft volledig ver trouwen in de heer Van Asbeck. Voor stel wordt hierop aangehouden tot na bespreking. RONDVRAAG De heer Hasselaar zegt dat de oude sneeuwploeg niet meer te gebruiken was. Voorzitter: Overberg moet inder daad op andere manier worden gehol pen. De heer Dagnelie merkt op dat de nieuwe sneeuwploeg prima voldoet, maar de uitwegen d'chtschuift. Vraagt lantaarn op hoek Beatrixlaan-Koene- straat. Wethouder Van Barneveld zegt dat deze er al staat. De heer Van Mu- rik informeert of het opknappen van het Lievendaeltje apart betaald moest worden, hetgeen voorzitter ontkennend beantwoordt. De heer v. d. Dikkenberg maakt be zwaar dat de raadzaal gebruikt is voor het geven van een-uitvoering (met mu ziek) van het Nuti; Dacht dat de raad hiervoor toestemm.feg moest verlenen. De andere raadsleden zijn het hier mee volstrekt niet eens. De heer Has selaar zou het zelfs zonde vinden als de zaal niet beschikbaar gesteld zou worden voor dergelijke uitvoeringen. De heer Schreuders verbindt er een restrictie voor politieke vergaderingen aan. De raad wil de burgemeester vrij laten hierover te beslissen. De heer Brinkman wijst er op, dat Eist pas drie dagen na de sneeuwval „geruimd" werd. „Waar blijft het wachthuisje?" vraagt spreker. De heer Blankestijn is verontwaar digd dat de vossenfiarm nog altijd geen maatregelen genomen heeft de hinder lijke afvoer van nértz „afscheid:ngen" te voorkomen. De voorzitter zegt dat een en ander in onderzoek is en er ze ker een oplossing njioet komen. Hierna volgt de Sluiting. „KIDNAPPING" IN DUITSLAND - Enige dagen geleden is uit het ziekenhuis te Munchen-Gladbach een vijf dagen oude baby gestolen. De daderes van de diefstal, een 20-jarige vrouw, die door huiselijke moeilijkheden tot deze daad was gekomen, werd echter al spoedig gegrepen. Op de fotocombinatie zien we links de dolgeluk kige ouders van de kleine Andreas Wester en rechts de ongelukkige Gcrtrud R. uit Viersen, die nu de consequenties van haar daad zal moeten dragen. zich ook Jhr. Bosch Ridder van Ro senthal, burgemeester van Rhenen, en de heer Joh. Riemersma, directeur van de Middelbare Handelsschool te Utrecht. Het hoofd der school, de heer A. M. v. d. Waal, sprak een kort openings woord uit. De heer Riemersma sprak vervolgens over beroepskeuze in verband met de veranderde omstandigheden op het platteland. Spreker wees er op, dat op de eigen bedrijven de plaatsingsmoge lijkheden steeds minder worden. Voor hen die niet meer geplaatst kunnen worden, dient men te zoeken naar een juiste en verantwoorde beroepskeuze. Hiervoor zijn in de naaste omgeving verschillende mogelijkheden. De door de aanwezigen gestelde vra gen werden vlot beantwoord. Ter spra ke kwamen o.a. nog de schooltandver- zorging en het schoolzwemmen. Hieruit bleek, dat nog lang niet alle ouders hun medewerking voor dit zwemmen ver lenen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. de Jong, bij acclamatie her kozen. PRIJSUITREIKING PLUIMVEE- VERZORGINGS WEDSTRIJD Op de pluimveemorgen gehouden op vrijdag j.l. in het Buurtschapshuis, ge organiseerd door de Commissie Streek- belangen Z.0. Utrecht, werden de prijzen uitgereikt van de in de afgelopen zomer te Achterberg gehouden pluimveeverzor- gingswedstrijd. De drie beschikbaar ge stelde prijzen bestaande uit een automa tische droogvoederbak, een kuikendrink- emmer en een eiermandje, werden in de zelfde volgorde uitgereikt aan G. v. d. Vendel, H. Laros en S. C. van Raven- swaaij. Deze prijzen waren beschikbaar gesteld door L. van Baaren, graan- en kunstmesthandel te Rhenen, G. J. van Eden, graan- en kunstmesthandel te Vee nendaal, Coöp. Landbouw-aankoopver- eniging De Klomp en Omstreken, Coöp. Landbouwbelang Rhenen en Commissie Streekbelangen Z.O. Utrecht. Als sprekers traden op Van Heteren over het onderwerp: Opfok van kuikens en Van de Heuvel over de voeding van het pluimvee. Ir. Frings besprak de be langrijkheid van het rapen van schone eieren zowel van de export als voor de binnenlandse consumptie. Hij noemde verschillende punten waardoor de kwali teit en de duurzaamheid bevorderd kun nen worden. OUDERAVOND O.L. SCHOOL Maandagavond j.l. werd in het Buurt schapshuis een ouderavond gehouden, waarvoor vrij veel belangstelling be stond. Onder de aanwezigen bevond VERGADERING N.C.V.B. GOEI) BEZOCHT De afdeling Achterberg van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield woensdagavond j.l. een bijeenkomst in Bethel. Er was voor deze avond veel belangstelling. De presi dente mevrouw Prak-Hensens sprak een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot de heer Moor, secretaris van het P.I.T., die sprak over het onderwerp „Van col bert tot uniform". Spreker begon met de vraag te stellen of er voor ons land nog wel enige toe komst is. Zullen wij straks nog wel een Christelijke natie zijn? Vervolgens gaf hij een overzicht van de ervaringen opge daan door het contact met de jongens die voor het eerst in militaire dienst komen. Daaruit is gebleken dat er bij de meeste jongens een grote mate van onverschillig heid bestaat ten opzichte van de toekomst. Ook van het Godsdienstig leven weten zij weinig af, al zijn zij vaak niet antireli gieus. De oorzaak van dit alles ligt vol gens spreker vaak in de opvoeding van huis uit. De ouders zijn veelal schuldig, men leeft niet meer met God. Spreker wees op de grote verantwoordelijkheid van de ouders en drong erop aan voor en mee te leven met de jeugd. De in dienst gaande jongens bevinden zich juist in de moeilijke puberteitsjaren en missen in de dienst het contact met de gezinnen juist als zij de bescherming en de raad van de ouders van node hebben. Toch was hij verheugd, dat er in ons leger geestelijke verzorgers zijn, bij wie de jongens met al hun problemen terecht kunnen en met raad en daad terzijde worden gestaan. Ook schetste hij het grote nut van de militaire tehuizen, waar de jongens nog iets terugvinden van de gezinssfeer welke zij moeten missen. Zij vinden daar goede lectuur, culturele avonden en verschillen de spelen. De dagsluiting geschiedt iedere avond met bijbellezing en gebed. Vervolgens wekte hij de aanwezigen op veel te bidden voor dit mooie werk en dit alles met de daad te steunen, door een voorbeeld te zijn voor anderen. De jon gens kunnen innerlijk sterker worden doordat zij een fundament hebben waar uit zij leven. Tijdens de pauze werden er verschillen de foto's getoond van militaire tehuizen, zowel uit Nederland als uit Overzeese gewesten. Nadat spreker verschillende vragen had beantwoord en twintig gulden in ont vangst had genomen voor de aanschaf van nieuwe boeken, ging hij voor in dank gebed. Deze moet goed stevig zijn. In een nieuwe speen prikt men met een dunne naald, die in een gasvlam gloeiend is ge maakt, een gaatje. De grootte van de opening is goed wanneer de voeding er vrij snel uitdruppelt, zonder een straal te vormen. Na het gebruik wordt de speen onder de kraan schoongemaakt en in een glas schoon water bewaard. Voorts moet zij eenmaal per dag worden uitgekookt. Men legt de speen 5 minuten in kokend water, nefmt de pan van het vuur en laat de speen daarin afkoelen. De speen blijft in dë pan liggen tot hij weer gebruikt wordt. HET KLAARMAKEN VAN DE FLESVOEDING Neem als vaste gewoonte aan om, zodra de verse melk in huis is, de babyvoeding gereed te maken. De hoeveelheid melk, water en suiker, nodig voor de eerste 24 uur, wordt gedurende 3 a 5 minuten door gekookt. Het opkoken van de melk is dus niet voldoende. Het mengsel is dan zeker wat ingekookt. D-O-O-O-O-O-O-O-O o-o-o-o-o-o-o-o-o (62) Aram verweert zich als een wanhopige. „Sylves ter!" schreeuwt hij boven het gewoel van de massa uit. ..Sylvester! Hierheen!" Doch op hetzelfde ogenblik dat hij Sylvester in de gaten krijgt, springt een der aanvallers hem op de rug. Aram verliest het evenwicht en komt ruggelings tussen de strijdenden terecht. Het laatste, wat hij van Sylvester ziet, is dat deze, rugge lings tegen de paleismuur, zich tracht te verdedigen tegen een overmacht van zeker zes aanvallers. Dan hoort hij van vlakbij de stem van de lange man met de knots. „Bindt hem en voert hem weg! Denk eraan, dat hij in leven moet blijvenl" De haveloze kerels storten zich op hem en in minder daö geen tijd is Aram aan handen en voeten gebonden. Hij voelt zich op genomen en weggedragen en even later smijten Tarai's trawanten hem onzacht op een bos stro in een donkere vunzige kerker.. (Wordt vervolgd). Met gekookt water vult men het tot de oorspronkelijke hoeveelheid aan. Het pan netje wordt daarna in stromend koud water gezet, zodat het snel afkoelt. Wan neer het volkomen afgekoeld is, wordt het met een deksel afgesloten en op een koele plaats bewaard. Wanneer het tijd is voor de voeding wordt de fles mét de benodigde hoeveel heid gevuld en dan in warm water gezet om haar op temperatuur te brengen. Alleen bij heel warm weer wordt van deze regel afgeweken en wordt de hoe veelheid in twee keer gekookt, waarbij men er zich telkens goed van overtuigt, dat de melk niet zuur geworden is. Door de fles tegen ooglid, wang of bo venarm te houden, kan men voelen of de voeding niet te warm is. Men kan ook een paar druppeltjes uit de fles met speen op de rug van de hand aanbrengen. NA DE DERDE LEVENSMAAND Zowel borst- als fleskinderen hebben hun vitamines en zouten nodig, want bij een tekort daaraan kunnen zij ziek wor den. Voornamelijk gaat het hier om de vitamines C en D. De kleintjes krijgen daarom, te begin nen wanneer ze 3 maanden oud zijn, si naasappelsap, rozebottelsiroop of goed to- matesap (er is veel slecht tomatesap in de handel, vers tomatesap is het allerbeste). De gewenste hoeveelheid sinaasappel- of tomatesap is 3 tot 5 theelepeltjes per dag. met niet meer dan één afgestreken thee lepeltje suiker in het geheel. Van roze bottelsiroop geve men 2 3 theelepels, tenzij de arts het anders voorschrijft. Is het kindje wat ouder, dan kunnen dit 4 a 5 theelepels worden, die eventueel in de vorm van limonade te geven zijn. Een baby van 5 maanden krijgt l/t tot uit geperste sinaasappel, eventueel met een theelepeltje suiker per dag. Ter voorkoming van Engelse ziekte (ra chitis) is het van groot belang om de zui geling na zijn derde levensmaand regel matig levertraan of een vitamine D-pre- paraat te geven, speciaal in de winter- en voorjaarsmaanden. Men dient de doRter hierover te raadplegen. Het kind moet bovendien zoveel mogelijk in de buiten lucht zijn, zodat licht en lucht op hem in kunnen werken. Hierdoor wordt er n.l. vitamine D in zijn huidje gevormd; dit dringt via de huid het lichaam binnen. Men moet er echter voor zorgen de baby niet met het hoofdje in de zon te leggen en de wagen of wieg niet op een te warme plaats in de zon te zetten. (Wordt vervolgd). 1 februari treden twee belangrijke voor schriften van het Landbouwveiligheids- besluit in werking: 1. Trekkers moeten zodanig zjjn ingericht of beschut of van zodanige inrichtin gen zyn voorzien, dat het veroorzaken van gevaar zoveel mogelijk wordt voor komen. Dit voorschrift heeft betrekking op de inrichting van de trekker. Op veel trek kers worden laadvakken, hefinrichtingen of andere apparaten gemonteerd; ook wij zigt men de bedieningsorganen wel. Dit alles is niet verboden, maar het moet zo geschieden, dat geen gevaren kunnen ont staan. Vooral dient men hierbij te letten op de stabiliteit van het geheel, de moge lijkheid van het veilig besturen en be dienen van de trekker en het vereiste zicht op het werk en op de weg. 2. Indien een trekker aan een voertuig, werktuig of last of aan een vastzittend voorwerp is gekoppeld, moeten zoda nige maatregelen zijn getroffen, dat zowel het achteroverslaan als het op andere wyze kantelen van de trekker wordt voorkomen. Dit voorschrift heeft ten doel het - le vensgevaarlijke - achteroverslaan van trekkers te voorkomen. Het steigeren en achteroverslaan wordt veroorzaakt door het boven de achterwielas aankoppelen van voertuigen, werktuigen en lasten. Men moet daarom lager dan de achter wielas aankoppelen óf een betrouwbare steigerbegrenzer aanbrengen. Als betrouwbare steigerbegrenzer kan een vaste stalen dwarsbalk achter aan de trekker worden gemonteerd, voldoende sterk uitgevoerd en zodanig bevestigd dat de trekker niet steiler dan 30 graden ten opzichte van het horizontale vlak kan steigeren. Ook kan men gebruik maken van een veiligheidsketting tussen de trekker en het aangekoppelde object, laag en zoveel mogelijk naar voren aan de trekker be vestigd, Deze ketting komt bij het steige ren strak te staan en voorkomt aldus het achteroverslaan. De districtshoofden van de Arbeidsin spectie zijn bevoegd ten aanzien van de uitvoering van de beveiliging nadere eisen te stellen. Bij het aanbrengen van wijzigingen en beveiligingen van trekkers raadplege men derhalve het betrokken districtshoofd. Elk "jaar maken de staten de balans op. Het» gelukt echter slechts aan weinig sta ten om de muntstandaard met goud te dekken. Het beste komt Amerika nog voor de dag, waar in de schatkist 57*/» van de gouddekking ligt, die op de hele wereld voorkomt. Nog in 1948 bezat Ame rika 70®/» van al het op de wereld beschik bare goud. Inmiddels is hiervan steeds meer naar Europa gekomen. De dekkings reserves worden zienderogen groter, zodat op het ogenblik bijna elke Europese bank noot weer een „gouden glans" heeft. Door verbetering van de positie van de dekking, krijgt men weer vertrouwen in geld. Sparen is geen risico meer. Het is een zekere voorzorg, die men neemt voor slechtere tijden. Na de oorlog dachten veel mensen, dat het veiliger was geld in goud te beleggen, inplaats van het naar de spaarbank te brengen. Wie het zich maar kon permitteren, kocht een ring, een hor loge of een of ander sieraad. De slimsten hamsterden zelfs zuiver goud. Maar de slimmen van gisteren zijn de dommen van heden. DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK Lange Dames- en Meisjes voor de helft van de prijs I MANUFACTUREN^^ W BE DDE NHEDIK ANTEN VEENENOflAl GORTSTR.39 TEtif. 2)21 Naar alle waarschijnlijkheid zal, ter ere van de verjaardag van H.M. de Ko ningin, op de vliegbasis Soesterberg een grote parade gehouden worden. De juiste datum is nog niet bekend, maar men verwacht dat deze parade, waaraan on derdelen van land-, zee- en luchtmacht meewerken, op 29 of 30 april zal plaats hebben. Indien de plannen werkelijkheid wor den dan zal de grootste parade tot stand komen, die ooit in ons land is gehouden. De basis za^ die dag voor het publiek toegankelijk zijn. K.N.A.C.-WEGENINFORMATIE DAG EN NACHT BEREIKBAAR Sinds korte tijd is de Wegeninformatie dienst van de K.N.A.C. dag en nacht be reikbaar. Medewerkers van deze dienst geven tussen zes uur 's morgens en negen uur 's avonds (bij slecht weer tot elf uur) uitgebreide informaties over de toestand van de wegen in Nederland en alle an dere Westeuropese landen. Dit geschiedt via telefoonnummer 01700-635070. Tijdens genoemde periode is op dit te lefoonnummer een automatisch ant woordapparaat geschakeld waardoor men een korte informatie over de wegcon- dities in Nederland en omringende lan den krijgt. Gedurende de week-ends is de dienst eveneens in vol bedrijf. GRAVE, LANGENBOOM, RAVENSTEIN, SCHAYK EN ZEELAND GEAUTOMATISEERD Op vrijdag 13 februari a.s. om 13.00 uur zullen de tot de sector Grave behorende automatische telefooncentrales te Grave, Langenboom, Ravenstein, Schayk en Zee land in dienst gesteld worden. De netnummers zijn: 08860 Grave (hiertoe behoren ook de abonnees van de netten Escharen, Gassel en Reek). Langenboom. Ravenstein (hiertoe behoren ook de abonnees van het net Herpen). 08866 Schayk. 08865 Zeeland. De nieuwe telefoonnummers van de aangeslotenen zijn reeds opgenomen in de districtsgids van Arnhem, uitgaaf 1958. 08863 08867 (Vervolg van pagina 1) nemen, zodat haar vordering de 500,— overschreed. B. gaf vrijdag voor het Wageningse kantongerecht toe, dat hij teveel links gereden had. De Molenweg verkeert in slechte staat en hij had een kuil in het wegdek willen ontwijken, doch hij had daarbij de wielrijdster niet opgemerkt, waarna plotseling de botsing volgde. Ik heb m'n man ook meegebracht, zei mevr. K., die een civiele vordering wilde instellen maar het naliet omdat het kantongerecht slechts een maximum van 100,kan toewijzen. Waarom hebt u dat gedaan, dat was heel niet nodig. U had eventueel zelf die vordering wel kunnen indienen, meende de rechter. 't Staat op het papier, dat ik ge kregen heb, luidde het antwoord. De rechter keek het eens na en moest haar gelijk geven. Ze hebben nog oude formulieren gebruikt, constateerde hij. Tegenwoordig heeft een vrouw de bij stand van haar man echter niet meer nodig. Ze is zelf handelingsbekwaam geworden. Enfin, voor de heer K. werd het dan een onbetaald verzuim. Verdachte B. werd veroordeeld tot 35,of 14 dagen. H. S., loodgieter te Veenendaal, en A. J., autospuiter te Ede, moesten zich vrijdag beiden voor dezelfde overtre ding voor het Wageningse kantonge recht komen verantwoorden. S. had namelijk over de Kerkewijk in zijn woonplaats en J. over de Schutter- steeg te Ede gereden met een bromfiets die wel een deugdelijke achterrem be zat, doch niet beschikte over een even eens goed werkende voorrem. De wet eist echter twee remmen en daar noch S. noch J. een geldig excuus aan kon voeren, werden beiden straf baar bevonden en conform de eis ver oordeeld tot 10,of 2 dagen. Een 19-jarige student uit Wagenin- gen, D. A., verscheen in zijn woonplaats voor het kantongerecht omdat hij in de Hoogstraat te Wageningen linksaf ge zwenkt was zonder de doorgang vol doende vrij te laten voor een bromfiets uit tegenovergestelde richting. Verdachte, die een fiets bereed, was in botsing gekomen met de bromfietser, de 17-jarige W. K., eveneens student te Wageningen, en de valpartij, die hierop volgde - het gebeurde op 10 septem ber van het vorige jaar - bezorgde K. een verblijf in het ziekenhuis van zes weken. Een onbekend gebleven jongetje, dat voor mij fietste, maakte een zwen king naar links en daarom wilde ik hem aan de rechterkant passeren. Toen hij de naderende bromfietser zag kwamhij echter zo plotseling weer terug, dat ik, wilde ik hem niet aan rijden, scherp naar links moest uit halen, verdedigde verdachte zich. Waarom hebt u eigenlijk niet ge remd, informeerde de officier. Dan was al dat geslinger niet nodig geweest. Dat kon ik niet zo gauw, bekende verdachte. Een slordige manier van rijden, vond de rechter. De vader van W. K. wilde een vor dering van 100,— instellen voor de geleden schade, doch bij de posten, waaruit deze was samengesteld, be vond zich onder andere geld voor bij lessen, die K. had moeten nemen om niet achter te raken met zijn studie. Al met al werd de nota daardoor zo ge compliceerd, dat rechter Tiddens K. senior adviseerde de zaak óf bij de burgerlijke rechter aanhangig te ma ken óf met verdachte, die hiertoe wel bereid bleek, een minnelijke schik king aan te gaan. Eis 15,of 6 dagen. Vonnis 10, of 2 dagen.

De Vallei | 1959 | | pagina 2