DE VALLEI 5 Durger 1Vinterkost die weinig kost ANGÉLIKA De Laatste Brug Smokkelaars gebruiken rookgranaten AHEÏiO\GEi\ Voor de Jeugd f\ Kruiswoord-puzzle SU m* r i m WÊËÊÊÊÊÊÊm maakt u het leven goedkoper V Aan boter valt geld te verdienen Wilde avonturen in grensstreek Handlangers langs de weg TAFELTENNIS Climax verlaat laagste plaats Wild-west in Antwerpen Schaaknieuws Oplossing opgave nr. 1 WAT PIETJE BELEEFDE Kwaliteitsgarantie KAPUCIJNERS35 TCMA-TENPUREE 35 SPÏÏTERWTEN.37 SPINAZIE AUGURKEN69 ERWTEN AH heeft de 4 lekkerste koffies GOUDMERK 204 188 mud-geurig k 155 I goedkope ROODMERK kwaliteitsmerk PAARSMERK 152 135 Is uw boodschappentas te zwaar? Onze speciale bestelservice staat tot uw dienst en brengt uw boodschappen (aankopen in de winkel) desgewenst gratis in Veenendaal bij u thuis! Tricotfabriek „PEHAVEE" meisjes p1 aatsen De CEFAV Rhenen De Vallei Uw blad! MEISJES Berends' 7 nft| Wasserij BROOKS. In België kost een kilo roomboter nog altijd ongeveer zeven gulden. Boter is één van de weinige produkten waaraan in de smokkelhandel nog goud is te verdienen: de aktiviteiten van de smokkelaars in de Nederlands- Belgische grenszone is dan ook vooral op dit artikel gericht en hoewel er bijna dagelijks grote partijen in beslag worden genomen, duurt het drama onver minderd voort. Tegen de steeds sterker wordende afweermiddelen van de grensambtenaren, die in de felle strijd vaak hun leven riskeren, gebruiken de smokkelaars met de dag driestere methoden. Zowel de Nederlandse als de Belgische benden werken merendeels met grote, zware, snelle wagens. Hun meest gelief koosde merken zijn Oldsmobile, Pontiac, Lincoln, Buick en Cadillac. Ze kopen deze wagens in België, waar ze van de jaren '51 en '52 te krijgen zijn voor minder dan tienduizend fr. De garagehouder kent goedkope foefjes om de snelheid ervan nog op te voeren en zodra zulks is ge schied en er (soms) enige pantserplaten zijn aangebracht worden de wagens ge laden. Het hele net van handlangers komt nu op een enkel bevel in beweging en overal langs de weg staan plotseling in onopvallende positie helpers op wacht. Er hangt iemand lui in de deur, vijftig meter verder werkt iemand in zijn tuintje, weer vijftig meter verder schildert een jongeman de raamkozijnen en juist op de hoek is iemand bezig zijn hooggeplaatst duivenhok schoon te maken. Op deze wijze is de hele weg „bezet". Zodra de douanen hun hielen lichten steekt de eerste „helper" zijn hand omhoog, een signaal, dat door allen wordt overge- Hebt u griep die zo echt In uw botten is gaan zitten.Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. tabletten, poeders, cachets! Het is Climax gelukt om in een uiterst spannende wedstrijd, op het toch lang niet zo zwakke Tios uit Arnhem, de volle winst te behalen en hiermede de laatste plaats over te doen aan RTTC. Dit laatste team verloor n.l. van Tref fers, dat door dit resultaat gelijk is ge bleven met Climax. Daar ook Kolping hetzelfde puntenaantal heeft, is de stand in de staart van de Overg. klasse uiterst spannend geworden. RTTC heeft vijf punten, Kolping, Tref fers en Climax ieder zespunten en Galto staat met zeven punten hier weer net boven. Bij de wedstrijd Climax—Tios ging aan vankelijk de strijd gelijk op. Vos won in de eerste partij van Lamers. Hierna won Tardijn van Van Manen. Tegen Muller kwam Vos in de derde game alweer ver achter, maar toch wist hij ook deze wed strijd uit het vuur te slepen. Tardijn maakte de stand weer gelijk door van Van Dam te winnen. Doch nu liep Cli max uit. Van Manen zorgde voor een verrassing door de uiterst geroutineerde Muller te verslaan. In de wedstrijd die hierna volgde tussen Van Dam en La mers was het een voortdurend gevecht tussen beide spelers om in de aanval te komen. Van Dam trok tenslotte aan het langste eind, mede door het feit dat Lamers veel moeite had met de harde serves van de Climaxspeler. Nu gingen Tardijn en Vos uitmaken wie deze avond ongeslagen zou blijven. Na een uitstekende wedstrijd bleek dit Vos te zijn en hij bracht hiermede de score op 5-2. Climax was dus al zeker van een gelijk spel, maar wie gedacht had dat de Veenendalers nu ook de volle winst spoedig voor devekgens5Saszak-aa drogen uit. Van Dam kon het tegen Mul ler niet bolwerken en ook Van Manen moest in Lamers zijn meerdere erkennen, waarbij nu eens een Climax-speler een prachtige voorsprong in de derde game verloren zag gaan. Het dubbelspel moest dus de beslissing brengen. In de eerste game namen Van Dam en Vos een 13-5 voorsprong, maar nu gingen Tardijn en Lamers de bordjes verhangen en Climax kwam er niet meer aan te pas. 21-16. Ook in de tweede game scoorden de Arnhemmers punt na punt. In de derde game hetzelfde beeld. Tios nam een grote voorsprong en behield die tot 19-13. Toch kwam Climax weer terug en scoorde zevenmaal achtereen. Welis waar maakte Tios nog eenmaal gelijk 20-20 maar verder kwam het niet en met 22-20 werd het dubbelspel en hierdoor de gehele wedstrijd door Climax gewonnen. Climax 2 wist bij Cap in Arnhem een zelfde resultaat te bereiken. Hier ver loren allé drie de Climaxspelers van Nusink, een speler die z'n sporen in deze sport al wel heeft verdient. Hij is n.l. reeds 45 jaar, maar bovenstaand resultaat bewijst wel dat dit hem nog niet belet, spelers die de helft jonger zijn te ver slaan. Zaterdag a.s. gaat Climax de zeer verre reis ondernemen naar Kaatsheuvel. Al bewegen de prestaties zich in stijgende lijn, toch geloven we niet dat hier voor Climax een puntje in zit. Misschien ech ter denken de spelers hier anders over. nomen indien ook in hun-wegdeel de kust veilig is. Sneller dan telefonisch, sneller dan radiografisch ziet de chef op deze wijze of alles veilig is. Deze smokkel- tam-tam, die onder andere in het uiterste westen van de grens steeds meer inge- bruik komt werkt feilloos. De met boter volgeladen wagens, die vaak uren tevoren gereed staan, schieten op het bevel van de chef met topvaart weg. Het is een kwestie van een klein kwartiertje. Daarna zijn de tonnen boter veilig gelost in België. Uitgestotenen of zij die de kosten van deze organisatie te hoog vinden, proberen het op eigen houtje. Hun risico-factor is echter veel groter. Regelmatig worden hun wagens aangestaan en vaak, zoals 21 januari, gaat dit gepaard met een ware wild-west-scène. Op die dag zaten de Bel gische opsporingsambtenaren een vracht wagen na, die geweigerd had te stoppen. Het werd vanaf Putte een dolle rit over de grote weg naar Antwerpen. Men reed door de stoplichten heen. De smokkel- wagen sloeg met topsnelheid in Antwer pen de tunnel in, op de voet gevolgd door zijn achtervolgers om rookgranaten uit te werpen, die de hele tunnel in een gevaar lijke mist gevangen hielden. Hun list ge lukte niet. Fnewel vertraagd hield de achtervolger het contact vast. Op de weg naar Sint-Niklaas gebruikten de achter volgden de klassieke methode: ze strooi den „kraaienpoten" uit over de weg om daarmee de banden van de douanewagen te vernielen, hetgeen niet gelukte. Ten slotte kwamen ze voor een gesloten over weg tot stilstand. Eén der daders wist nog te ontkomen. Deze wagen bleek niet min der dan drie ton boter te bevatten. Maar de gearresteerde L. uit Oostende houdt natuurlijk vol een stroman te zijn. Waar is het einde van deze venijnige strijd op leven en dood tussen smokke laars en douanen? Bij de prijsnivelering. Tot zolang zal het duren. Ritmeester II Het Paard I G. O. Reininga Ir. Barentsz 01 E. Ravenswaay Mos 1/tV* Meulenbroek v. d. Wege.... afgebr. G. Koudijs v. d. Pluym 10 H. J. Ditewig v. d. Kraats.. 1/t'/s E. Slotboom Ir. Sasenus 1/s R. Sukkel J. H. Bregonje V»V* C. v. d. Kraats Ir. Hoeken 10 KI. van Dijk Droog 1/tH* H. Schoeman Van Dam01 Voorlopige uitslag 4'/24Va. De uit slag wordt waarschijnlijk 55, daar de afgebroken partij de meeste kans op remise biedt. DAMMEN Onderlinge competitie: Groep A: E. v. Zomeren M. v. d. Grift11 A. v. d. Grift A. v. d. Kolk 1—1 Veldhuizen v. Loon 20 Groep B: Rebergen Swetselaar 20 G. v. d. Grift v. d. Berg.20 de Greef Meerwijk 02 Plantinga E. v. d. Grift 02 v. Veenendaal de Groot 0—2 Kleinveld E. v. d. Bergh 20 v. Ewijk v. Wamel 1—1 Horizomaal: 1. gordel; b. kanton; 11. reis; 12. adi; 14. made; 15. als; 16. spons; 18. mes; 19. te; 20. mi; 21. pa; 23. RT; 24. room; 26. lila; 28. sté; 30. nevel; 32. nel; 34 aga; 35. top; 36. ski; 37. Epe; 38. beleg; 40. esp; 42. Lier; 44. leer; 4ö. ra; 48. de; 50. no; 51. nn; 52. dra; 54. riant; 57. rot; 58. eind; 60. ere; 61. mode; 62. raster; 63. somber. Verticaal: 1. gratis; 2. oele; 3. ris; 4. D.S.; 5. lap; 6. kin; 7. N.M.; 8. tam; 9. Oder; 10. nestel; 13. dos; 16. Sion; 17 spil; 20. M.O.; 22. al; 24. regel; 25. meter; 26. lepel; 27. anker; 29. tap; 31. vol; 33. eis; 37. eer der; 38. beer; 39. Gent; 41. panter; 43. id; 45. e.o.; 47. aria; 49. kar; 51. node, 53. Ans; 55. Ier; 56. Nes; 57. rob; 59. Dt; 61. mm. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN 5 febr. Ineke v. d. Weerd 6 Reina Rebergen 6 Willie Bos 7 Nellie Bos 8 Ina Kruininger 10 Gert van Ravenswaaij 11 Erna Breeschoten Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS II. Tabak, Ambon, aster, otter, kever, alles, avond, regen, neger, Anton, Amstel veen. III. Een bloem op de ruit, als het vriest. I. Begin linksonder en teken langs de linkerzijwand naar boven, dan het dak van huisje, vervolgens de zolder, dan dwars door het huisje naar rechts onder, de vloer, door het huisje naar rechts boven en tenslotte de rechterzijwand. II. Esp, alp, wol, ets, vet, ons. Sloten. III. Maan. NIEUWE RAADSELS Voor jongeren: I Welke stoel zou het toch wezen, Die niet in de kamer staat? 'k Wed dat ieder die eens nadenkt In een ogenblik het raadt. II. Welke plaatsnamen kun je hier van maken? L - - r d - - - u i - e n W e-i e - G-ij-sk - u t - e n Z - - n - a m III. Met H ben ik niet gevuld; met J ben ik een vaartuigje; met een M leef ik in de grond; met T ben ik speelgoed; met W gebruikt moeder me. RAADSELS Raadsels voor ouderen worden volgen de week geplaatst. Tante Jos. Verleden week ging de zevenjarige Pietje Pander met zijn vader en moeder naar Amsterdam op familiebezoek. Dat was een heel feest voor Pietje en hij had dan ook erg genoten van de treinreis. Oom Daan haalde hen van het station en na een kwartiertje trammen door de stad, waren ze bij het huis van oom Daan en tante Bets aangekomen. Oom en tante hadden geen kinderen, maar terwijl de grote mensen samen zaten te praten, mocht Pietje door de stereoscoop van oom Daan kijken. Dat was een soort houten kastje met een steel eraan. Er zaten twee glaasjes in het kastje en je kon er een mooie kaart voorzetten. Keek je door de glaasjes dan was het net of het landschap op de kaart echt was. Pietje vond het prachtig en zette telkens een nieuwe kaart voor de glaasjes. Hij vergat zelfs z'n li monade en gebakje, zo druk was hij met de stereoscoop. 's middags besloten vader en moeder, oom en tante een beetje te gaan winkelen en Pietje ging natuurlijk mee. En toen ge beurde het. In een groot warenhuis aan de Nieuwendijk waren de grote mensen zo verdiept geraakt in het bekijken van een bontmantel, die volgens moeder erg goedkoop was, dat ze niet genoeg op Pietje letten. Die wandelde verder de winkel door en kwam zo op een heel andere af deling. Toen hij weer terug wilde gaan wist hij de weg niet goed meer, liep een trap af, weer een afdeling door, waar allemaal herenjassen hingen en kwam bij de voordeur. „Misschien zijn ze al weer naar buiten gegaan", dacht Pietje en hij stapte de winkel uit. Maar daar zag hij z'n ouders ook niet. Inplaats dat hij toen weer naar binnen ging, of wachtte bij de uitgang, liep onze Piet verder in de rich ting van het Centraal station. Hij keek voortdurend om zich heen, maar vader noch moeder, oom noch tante waren te zien. Bij het station gekomen liep Pietje maar mee met de stroom van reizigers die door de controle gingen. Hij kwam op het perron zonder dat iemand op hem lette, 's Morgens was hij met z'n ouders van het tweede perron naar beneden gedaald, nu wandelde hij die trap weer op, want Piet dacht: „ik ga maar weer naar Roo sendaal, naar huis, daar komen vader en moeder vanzelf weer. Op het tweede per ron stond juist een trein klaar voor ver trek. Dat er „Den Haag" stond op het wite bord dat op één der coupé's was be vestigd, had Pietje helemaal niet gezien. Hij klom naar binnen en zette zich rustig in een hoekje neer. Alles ging goed. De trein zette zich in beweging en Pietje keek vol belangstelling naar buiten. Maar even voorbij Haarlem viel het enkele pas sagiers plotseling op, dat Pietje moeder ziel alleen was. Ze waarschuwden een conducteur, die vroeg: „Mannetje, waar moet jij naar toe?" „Roosendaal", zei Pietje een beetje benepen, want hij voelde zich toch wel wat eenzaam, zo tussen al die mensen, zonder z'n ouders. „Wel, wel", zei de conducteur, „dan zit je in een verkeerde trein, ik zal je in Leiden maar bij de stationchef afleveren". Pietje keek verlegen voor zich, maar toen de mensen in de coupé een vriendelijk praatje met hem begonnen, vertelde hij al gauw wat er in Amsterdam gebeurd was. De mensen schudden hun hoofd. „Z'n ouders zitten dus nog rustig in Am sterdam", zei een oude juffrouw,,, 't is me een toestand". Ze haalde een reep choco lade uit haar tas en gaf die aan Pietje. „Hier jongen, eet die maar op voor de schrik", zei ze goedhartig. Nu grabbelden ook de andere mensen in tassen en koffers en Pietje werd overladen met pepermun ten. zuurtjes en chocolade. Hij stopte het allemaal in z'n zak en begon vol goede moed aan de voorraad. In Leiden nam de conducteur hem bij de hand en bracht hem naar de chef van het station. Die zorgde ervoor, dat Pietje met een vol gende trein naar Roosendaal werd door gezonden, terwijl een conducteur ditmaal een wakend oogje op hem hield. Toen de trein vertrokken was belde de chef van het station Leiden, de politie in Roosen daal met het verzoek Pietje bij zijn aan komst daar op te vangen. Zo gebeurde. Met een grote „jeep" werd onze Piet van het station gehaald en naar de Anjerstraat gebracht. „Daar woon ik", had het baasje tegen de agenten gezegd. Maar in de Anjerstraat was niemand thuis, want vader en moeder bevonden zich nog, dodelijk ongerust natuurlijk, in Amsterdam. Gelukkig wist Pietje het adres waar zijn opa woonde, dat was maar enkele straten verder. Opa keek vreemd op toen zijn kleinzoon door de politie bij hem werd gebracht en hij schudde zijn hoofd toen hij hoorde hoe de vork aan de steel zat. De avontuurlijke dag was daarmee voor Pietje ten einde. Hij kreeg van Opa een dikke boterham, een eitje en een glas melk en toen stopte opa hem onder de wol. Intussen waren Pietjes ouders in Am sterdam natuurlijk naar het politiebureau gegaan, om de vermissing van hun zoon tje aan te geven, 's Avonds om zeven uur belde de Roosendaalse politie, het Am sterdamse bureau op en zo konden Pietjes ouders gerustgesteld worden. Hun Pietje lag veilig en wel in zijn opa's huis onder de dekens. Vader en moeder namen toen maar gauw afscheid van oom Daan en tante Bets en reisden naar Roosendaal, blij dat ze hun jongen ongedeerd weer in ontvangst konden nemen. Opgave nr. 2 Horizontaal: 1. wild zwijn; 5. speldenwerk; 9. redelijk schepsel; 11. oioedQuis; 12. Europeaan; 13. pret; 15. gem. in Gelderland; lb. stok met voet trede; 20. voorzetsel; 22 vertrouwelijk; 2b. jongensnaam; 21. bout van een var- Ken; 2y. ontKenning (Eng.); 31. ongaar ne; 32. aardsoort; 33. ellendig; 35. ho- nigdrank; 3b. afkorting van thallium; 37. voegwoord; 38. insectenetend zoog dier; 3tf. nummer (alk.); 40. deel van net gebit; 41. boom; 43. gezwind; 44. kledingstuk; 45 academische titel (afk.); 4b. hoog in prijs; 48. inhoudsmaat afk.; 50. speer; 52. tijdperk; 53. bijwoord; 55. acnting; 57. lengtemaat; 60. maand van het jaar; 61. zuiver; 63. muziek noot; 64. troefkaart; 65. stad in België; bb. oogvocht; 68. metaalsoort; 70. troep; II. scnraal; 73. plechtige gelofte; 74. DedektDloeiende plant; 75. zijtak Elbe; 77. kleur; 78. kant; 79. laagte in de Sahara. Verticaal: 1. muggenlarve; 2. kle dingstuk; 3. boomloot; 4. rijschool afk.; 5. dam langs een water; 6. vaarwel; 7. gem. in Gelderl.; 8. vervoermiddel; 10. huwelijksgift; 14. meisjesnaam; 16. spotternij; 17. gem. in Gelderl.; 18. als 55 hor.; 19. vracht; 21. japon; 23. kleef- middel; 24. lusthof; 25. water in Limb.; 27. belemmering; 28. voornaamwoord; 30. het tegenovergestelde; 33. mens; 34. onderricht; 37. komt van de bijen; 40. mak- 42. duw; 44. oneffen; 45. bedek king van een gebouw; 47. tijdmaat; 48. tweehoevig zoogdier; 49. bereide die renhuid; 51. einde; 52. voedsel; 53. zwemvogel; 54. voorgeschreven kerk gebruik; 56. meisjesnaam; 58. vette vloeistof; 59. voegwoord; 60. onbep. voor- bak uit amandelen, noten en gebrande naamwoord; 62. korter; 65. gebaar; 67. ge- suiker; 69. zelfkant; 70. slag; 72. kippen loop; 74. meisjesnaam; 76. eerwaarde heer (afk. Lat.); 77. meisjesnaam. Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u er voor betaalde, geeft Albert Heyn u het volle bedrag terug. 500 GRAM MAINZNEP JUU B ZUURKOOL EEN ECHTE GELDERSE (200 gram) ROOKWORST 79 2S0 GRAM MAGER mm g* Zuurkoolspek 79 VOL.AROMATISCH 1QJJ 17-19 Ct pak GROENMERK174 155 M.LD-KkACHTlG gg i Oail L IK AlbertHeijn •PU* TOP <3 In onze Confectie-afdelingen kunnen wij enkele ook LEERLINGEN voor diverse werkzaamheden Ruime inwerktijd - Gunstige loonregeling Nette prettige omgeving AANMELDEN TIJDENS KANTOORUREN brengt U (DE ZWIJGENDE ENGEL) Op zaterdag 7 februari, 8 uur in gebouw „IRENE" Verzuim niet deze spannende film te gaan zien. Wij wonen in Utrecht in een moderne flat. parterre: indeling: woon kamer, eetkamer, keuken, douchecel, 4 sl. kamers, rom melkamer. berghok. Plant soen voor en achter. Gel. a.d. grens der stad m. directe busverbinding. Huurpr. c.a. f 14.- p. w. Wij willen ruilen voor woning van soortgel. grootte, liefst vrijstaand met e. v. garage te DOORN, VEENENDAAL of WAGE- N1NGEN Br. lett. G. Boekhandel C. Waiboer, Rhenen. Voor onze N AA1ZAAL vragen wij nog enkele loon naar prestatie Goede sociale voorzie ningen Dagelijks aanmelden van 9-12 en van 2-5 uur Tricotagefabrieken N.V. Vogelenzangweg 37 Rhenen FEUILLETON door NORBERT KUNZE (21) Boro ging langzaam voorop. Het rui sen van de golven bleef in de diepte achter en behalve hun beider stappen op de stenen, was er niets anders dan stilte en nacht. Helga's weg. Nu leidde hij op het spoor van de genen die vooruit waren gegaan, naar een plaats die Morgoljewo heette. Een plaats, ergens in de bergen. De weg was voortdurend smaller geworden, hij was verschrompeld tot een smal nietig paad je, waarop zij voortstapte. Ja, en ook Boro, door de nacht evenzeer opgeslokt als zij. Vreemde krachten hadden hen de duisternis in gedreven, die zozeer zonder een spoor van licht was, dat men de aarde onder zich, de vaste, enige houvast gevende grond, niet meer be speurde. Het ging de diepte in. Misschien nog een eeuwigheid lang misschien nog slechts tot de volgende seconde. Het gevoel van ruimte en tijd was verdwenen. Bestond er nog wel een wereld, waarin men leefde en niet slechts leed? Men kon alleen op de tast verder gaan, blindelings voortstrompelen en wachten, tot men ergens tegenaan sloeg en bleef liggen. Een reis, die ieder punt, ieder keerpunt van het leven aanraak te, was begonnen, op een onbekend tijdstip, maar men herinnerde zich niet meer dat men afscsheid had genomen, dat iemand achter was gebleven. Waar stond Martin? Het was niet werkelijk, dat hij be stond. Dat er een thuis bestond was ook niet werkelijk. Dat men dienst kon doen in een tijd, die men oorlog noem de, was niet werkelijk. Niets was 'meer werkelijk. Alleen de uitputting en een smart, zo groot, dat zij niet meer pijn deed. Die alleen was werkelijk geworden en over heerste al het andere. Altijd. Bij iedere pas. In iedere gedachte. In iedere droom. En die was de oorlog. Toen zij een wijd dal doorkruisten, ontdekte Boro op de steile helling aan de andere zijde de colonne. Lang uitge rekt en moeizaam slingerd zij zich in ontelbare bochten bergopwaarts. Of de genen, die voorop liepen, Morgoljewo al konden zien? De maan stond, helder licht verspreidend, boven de grillige steenwoestijn, welke onder dit licht het kale beeld van een maanlandschap her haalde. Wanneer men de stenen vast greep, zich er aan vasthield, of zich van Neemt gerust een proef. U zult versteld staan over onze geweldige service en prettige prijs ZEIST - TEL. 2246 hen afzette, voelde men, dat zij warm waren van de zonnegloed die zij over dag hadden verzameld. Iets later haal den Boro en Helga de achterhoede in en toen haastten zij zich, langs de colonne verder naar voren te komen. Midden tussen de gewonden liep Scherer. Hij had een paar knopen van zijn uniform losgemaakt en drukte zijn zakdoek tegen een nog steeds bloeden de wond aan de schouder. Helga sprak hem aan, vroeg hem waarom hij niets van zijn verwonding had gezegd, maar Scherer gaf geen antwoord. Toen zij hem aanraakte, duwde hij haar ruw te rug en noemde haar een verraderlijk varken, waarmede hij niets te maken wilde hebben. Dit woord en zijn optre den waren voor haar als een slag in het gezicht. Verraadster? Ja, dat was zij in de ogen van haar landgenoten. Voor de Duitse officier gold alleen het oorlogsrecht. Haar op treden was daarmede in strijd. Het was voor hem onmogelijk te begrijpen, dat voor haar temidden van deze verschrik kelijke strijd de gewone begrippen moesten verbleken, dat er nog andere wetten bestonden. Als een hete golf kwam de schaamte in haar op en dreef haar tranen in de ogen. Zij wilde niet huilen, zij wilde de anderen niet laten zien, dat zij, die al len hielp, zelf zo hulpeloos was gewor den, en langzaam zegevierde zij over het bijtende water dat haar over de wangen vloeide. De ogen werden droog en schrijnden. Helga wist dat zij haar optreden nooit aan iemand zou kunnen verklaren. Maar daar ging het haar reeds lang niet meer om. Nog deze nacht zullen zij Morgoljewo bereiken en dan eerst zal het grote leed, dat zich nu nog in zwijgende, naamloze schepsels voortsleept, als oneindig grote smart compact voor haar staan. Er was niets te beslissen of te ver raden voor hetgeen zal komen De kop van de colonne had de top van de berg bereikt en voor hen lag lang en zacht dalend de hoogvlakte, waar het dorp op stond. Het maanlicht wees hen de weg door de steenwoestijn, en het liet hen ook reeds van verre de woestijn der vernietiging ondrscheiden. Morgoljewo was een dode stad. Er stonden slechts kale stenen muren, zwart geblakerd in het schelle witte licht. Het doel van hun hoop was gestorven. Desondanks was Morgoljewo of het geen er van het kleine dorp nog over was, doelwit gebleven. Het ging een voudig niet verder meer, en dus moes ten zij tussen verbrande muren en in gestorte daken plaats maken. Met ver koolde daksparren hadden zij op de muur „TYFUS" geschreven. Het was iedereen verboden, de plaats te betre den of zelfs maar in de nabijheid er van te komen. Alleen Helga ging de weg, misschien duizend maal per dag, naar dat gedeelte aan de overzijde waar de gewonden lagen. De rest van het serum was reeds lang verbruikt en nu kon men niets anders meer doen dan wach ten. Wachten, of de boden tot het be vrijde grondgebied waren doorgedron gen, of van daar hulp zou komen. De dagen vergingen en vraten mensen. Scherer lag tussen de gewonde ver zetsstrijders. Hij was kort voor Mor goljewo nog in elkaar gezakt, dermate verzwakt dat hij sindsdien bewusteloos was gebleven. Maar zijn wond was be handeld en genas. De derde dag be merkte Helga voor het eerst, dat hij haar aankeek. Zij was juist bezig hem te verbinden en ontweek zijn blik. Scherer echter greep haar pols en hield die vast. Hij zei zacht: „Zuster, blijft u bij mij, ik moet u iets zeggen. Ik ben reeds twee dagen bij kennis maar ik heb het niet laten blijken." Helga maakte zich zacht uit zijn greep los. „U mag niet zoveel spreken", zei ze. „U moet proberen te slapen." Scherer schudde zijn hoofd. „Ik moet u iets zeggen, zuster. Ik moet u zeggen, dat ik mij jegens u als een varken gedragen heb, en dat ik dit weet. Ik heb u al die tijd gadegeslagen." Helga knikte en droogde zijn bezwete voorhoofd. „Blijft u nog hier", zei Scherer. „Ik ben nog niet klaar." Helga knielde naast hem neer en zag hem aan. Scherer zei: „Ik zal proberen, van hier weg te gaan. Misschien vanavond nog. Ik geloof, dat ik het kan wagen." „Waarom zegt u mij dat?" vroeg Helga. „Omdat ik u wil meenemen. Gaat u mee, zuster! Wij zullen tot onze mensen doordringen. Daar hoort u ook bij!" Momcillo was een nul. Zij lieten hem niet eens herdersjongen zijn, want het was vaak genoeg voorgekomen, dat hij zijn schapen in de steek liet en een voudig was weggegaan. Misschien naar boven in de bergenof naar de rivier. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 4