PAUK Meisjes ]ongens De Laatste Brug ENORME PRIJSVERLAGING 5De CValkBUD™GV d Burgerlijke stand HET OOG VAN SIVA KERKDIENSTEN Garage Lee wis WolSi Ms HAMEA Zakbijbels 50% korting 4.25 3.— 1.75 2.75 1.75 jong vee, bloem van de boerderjj. Een bril is niet onprettig OPTIEK WESTERA SPORTOVERZICHT Veeiiendaal wacht in Wagenirigen weer een harde strijd tegen W.A.V.V. G.V.V.V. speelt thuis bekerwedstrijd tegen Sportclub Genemuiden DINSDAGKOOPJES Waslijndraad Onderzetters Emmers, plastic Officiële bekendmaking Ingekomen en vertrokken Alweer zo'n mooie bril r u m m e l Gevonden en verloren o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o Zondagsdienst doktoren Fa Jac. v. Hardeveld! NORBERT KUNZE Gaelic ^Batlecfoyen ótaat altijd voor Hi klaar=> Handen en Li ppen ruw? PU ROL VOLLEDIG CHEMISCH REINIGEN Prima Pers- en Strijkwerk Kostuum Mantelkostuum nu 2.25 Winterjas l Mantel Colbert Topper j Pantalon Rok Japonnen vanaf Deux Pieces S Wollen vesten en l Jumpers Aflevering in 3 dagen Nieuweweg oo - Veenendaal SINDS 1834 Telefoon 2986 nu 1.50 nu 0.95 nu 1.50 nu 0.95 N.V. BISCUITFABRIEKEN MEURSING AMERSFOORT Reiskosten worden vergoed. Daarvoor ook de "bloem" van het voer: Hendrix eiwitrijk en eiwitarm kalverenmeel! En ter vervanging van de volle melk: "HeFoKa" het béste dat er op dit gebied bestaat I VEE-EN PLUIMVEEVOEDERFABRIEKEN trouwrijden EMIGRATIE Australië en Nieuw-Zeeland Je ken ok mar niet alles zegge, wat je veur de mond komt, Blauwkous, zee dur van de week iemand teuge mijn. Daar zijn grenze en op de rand van die grenze hang jij wel es heen en weer te wiebele. Je slaat dur wel es gewaagde taal uit. En dan durbij, zee die persoor, wat heb ie dur eigelik an om alted te legge zufte en te zitte roere. Je kregt dur mar kwaa- je minse mee en daar zijn we toch ok weer nie veur op de weereld. Dat zee die persoon allemaal. En nog veul meer, mar dat zal ik jelui bespaare. Nee, die persoon dat was niet Bram. En ok Driek niet. Want die zouwe geen van beije mijn zooiets onder de neus motte vrijve, omdat ze zelf nooit en te nimmer dur snaavel gesloote kenne hou- we. Mar mit degeene die teuge mijn sprak - ze naam zei ik in de midde laate; we zelle em persoon noeme - bin ik et ok al heelegaar niet eens. Ik veur mijn bin blij, dat we in Neder land leeve. Laate we ons eige dan mar es op de vaaderlandse burst slaan, mar je mag hier een hoop zegge. Dat hebbe al es hoogere persienaazies as mijn per- soontjie gezeid en 't is waar. Je mot et hier al heel bont maake as ie veur de beffe gesleept wordt. Dan mot je toch wel zooiets zegge van: me neer die-en-die dat is een viezerik, want die heb en vul nouw zelf mar in. Mar zoolang asdat jie mar niet verders gaat dan iemand veur een sufferd uit- meste dan loopt dat nog zoo'n vaart niet. Dan hoor ie bij de krietiesche schrijvers, zooas ze dat neume. Ik zee daarom ok teuge die persoon: Zouw jij soms liever in Rusland je leeve slijte? As ie daar heel zachies teugen een goete kennis zeit: die Kroetsjef die heb toch eigelik mar een boerekoppie, dan ken het gebeure, dat je de andere dag verhuisd bint naar Sebeerieje. Daar in Rusland mag ie niks zegge en doch ie, dat de minse daar beeter mit mekaar omgaan. Flink de waarheid zegge, dat kan heus nog gien kwaad en daar kan een hoop leering uitgetrokke worde. En zouw Drees et nou zoo erreg vinde as ze hum een keer goed op de hak neeme? Wat hebbe bevurbeld Staf al niet uitgemonsterd? Zou de allerhoogste baas van onze sol- daate nou ze hoofd omdraaie as dur iemand ankomt die een bietjie lilliks van em uit de pen heb getooverd? Welnee, zee ik teuge de persoon, die staan rustig saame op een resepsjie een glaassie sjerrie te drinke en gezellig te smoeze. Dat hoort dur in Holland bij. En in de niet vervelend en niet lastig. Maar het is prettig voor ons u te kunnen zeggen dat wij alles doen om welke denkbare hin dernis ook, uit de weg te rui men. Aan elke wens wensen wij aandacht te besteden. tegenover gemeentehuis, Rhenen Eigenaar: H. v. d. Berg Voor de zoveelste maal is ook vorige week het weer spelbreker geworden bij de buitensporten. Voor alle Veenendaalse clubs werden de wedstrijden afgelast. Daar de afdelingen Utrecht het gehele programma verschoof naar deze week, kunnen wjj voor de prognose verwijzen naar het sportoverzicht van vorige week vrijdag. Voor de K.N.V.B. is een nieuw programma opgesteld. Er zyn echter slechts twee Veenendaalse clubs die daar op voorkomen, n.l. Veenendaal en G.V.V.V. Veenendaal gaat naar Wageningen om de oude rivaal W.A.V.V. te ont moeten. Dit wordt voor ce Veenen- dalers weer een uitzonderlijk moei lijke wedstrijd. Het is natuurlijk nooit vooruit te zeggen wat er gebeuren zal, maar veel kans geven we Veenendaal niet. Laten we in elk geval het beste er van hopen. G.V.V.V. speelt thuis een bekerwed- plastic, met nylon kern, per streng van 10 meter oZ Ct voor pannen, schalen, enz. verchroomd metaal pracht uitvoering C)c) C l inhoud 5 liter lste keus yy Cl Alleen dinsdag 10 februari Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 hoogere regeljone kijk gien mins daar mekaar kwaad om an. Ze lachen dur ommers om. As et mar gien vuilspuiterij wordt. Nou in de ted, dat de verkiezinge dur weer ankomme zitte ze mekaar deur- loopend in de haare. En niet te mals. En oover een poossie zitte ze saame weer in etzelfde kommenet aardig te doen mit ze alle. En een gewoon mins, die et uit ze daagelijkse krantjie mot haale, die denk: sjonge die keerels van al die verschillende pertijen die mot je niet mit ze alle in één hok zette, want dan vreete ze mekaar op. Gien nood, minse, ze weete heus wel, wat niet en wat lekker is en ze gaan liever mit de heele santemekraam eweges lekker kiep zitte dieneere. Plaatselike autoorieteite kenne van die hooge bonze nog een hoop leere. Dat lees ie nog es geduurig in de krant. Lest nog las ik, dat dur een raadslid zoo hee- vig ontdeugend geworde was. Ik waar schouw van te veure, minse: gaa niet zitte prakkezeere of et meschien een Veens raadslid of zoiets gewist is, want et is elders veurgevalle. Een heel eind hier vandaan. Affijn, dur wier dan deur een verslaggeever geschreeve, dat et raadslid zus en zo, die een heele tijd had zitte zwijmele oover een kuil in de ge meentegrond mit ouwe minse die daar ingetippeld waare, in dezelfde ted de schup had kenne pakke en het zaakkie gelijk had kenne maake. Waarvan die eedelachtbaare in een vollegende vergaadering nog rood was en heevigst veurstelde om de deure veur die kladschrijver gesloote te houwe. Ik denk, dat Drees en Staf en Vonde ling en Zijlstra en domenee Zandt en weet ik wie, as die zooiets ooverkomme was, hadde geroepe. leeve de dimmoo- kraasie. Bies! zeit blauwkous. strijd tegen de derde klasser Sportclub Genemuiden. Ook hier zien we geen winst voor de Veenendalers. Wel wordt er op gerekend dat de huid zo duur mogelijk verkocht zal worden. VEENENDAAL KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat op woensdag 11 februari a.s. om 14.30 uur ten huize van de heer G. Annot, arts, Kerkewijk 56 alhier de gelegenheid zal zijn openge steld tot kosteloze inenting of herinen ting tegen pokken. Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand van de in te enten persoon, raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccinebe- wijzen van de namen en geboortedata der kinderen moeten bij de aanmelding worden meegebracht trouwboekjes der ouders, alsmede de bij de geboorte van het kind uitgereikte inentingskaarten. Veenendaal, 4 februari 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. BAKKER D. BLANKESPOOR, secretaris. EDE INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING Voor de kinderen geboren in '52, '53, '54, '56 en '57 wordt gelegenheid gegeven tot het ontvangen der derde inenting tegen kinderverlamming en wel: Te Ederveen op 20 februari van 2-2.30 uur in café „Ruimzicht". Te Gelders Veenendaal op 25 februari van 2-4.30 uur in het nieuwe Groene Kruisgebouw aan de Kerkewijk te Vee nendaal. Aan de ouders van de betrokken kin deren is een oproepkaart toegezonden. Indien door een of andere oorzaak geen kaart is ontvangen, gelieve men zich te wenden tot de gemeentesecretarie te Ede 2e afdeling. Er wordt de nadruk opgelegd, dat de zgn. herinentingsgelegenheid, welke werd gegeven op de eerste donderdag van de maand, in het vervolg komt te vervallen. VEENENDAAL Geboren: Willem, z. v. J. Schuur en J. C. van Leeuwen; Cornelis, z. v. G. van Appeldoorn en C. H. Donkelaar; Nanda Ria, d. v. S. v. d. Pol en H. Budding; Jan, z. v. C. Vercijs en J. H. van Donke laar; Louisa Camilla, d. v. H. Schellevis en J. B. Y. Meerssman; Anthonie Corne lis, z. v. P. Muller en J. H. A. v. d. Craats Johan Willem Carel, z. v. W. C. H. Dek ker en C. A. van Doorn; Cornelis, z. v. W. van Harselaar en J. Steffers. Getrouwd: C. Baars en J. A. P. Holle- brandse. Overleden: Dirk Versteeg, 4maanden; Gerrit H. van den Dikkenberg, 72 jaar, echtg. van N. Burck; Jan Veldhuizen, 4 dagen. RHENEN Geboren: Wilhelmina, d. v. Th. N. van Spanje en L. W. A. van Beek; Alida Geertruida Francina Leny, d. v. G. van Veenendaal en F. van Maanen; Hendrik Willem, z. v. J. van Hien en H. Zwane- pol; Janne Johanna, d. v. S. M. de Jong en Y. Platte; Sijbertus Hendrik, z. v. H. van Soest en T. Schoeman; Hendrik Jan, z. v. C. van Leeuwen en A. Marcus. Getrouwd: F. van den Dikkenberg en M. J. Boelhouwer. Overleden: Gerrit Hovestad, 50 jaar, geh. met C. Bochane; Dirk Mol, 79 jaar, ongeh. AMERONGEN Geboren: Wilhelmina Catharijna, d. v. D. W. Pater en C. H. Visee; Cornelia, d. v. D. van den Broek en R. Henzen; Wil helmina Cornelia Margaretha, d. v. P. Hardeman en J. de Kruif. Getrouwd: E. van Beek en G. E. van Ree. Ondertrouwd: P. Marchal en H. Riet veld. SCHERPENZEEL Geboren: Johannes, z. v. W. Methorst en C. van Essen; Cornelis W.. z. v. W. Jansen en D. van Ginkel. Geneest ruwheid en schraalheid RHENEN Ingekomen: J. van der Linden (gez.) van Utrecht; M. Nellestijn (gez.) van Veenendaal; J. C. van Ommen g.m. A. M. Swenker van Driebergen-Rijsenburg; G. van Capelleveen g.m. G. J. Onderstal van Renkum; J. Beukhof (gez.) van Ede; C. H. van Dorland g.m. A. Spies van Veenendaal. Vertrokken: W. Velthuizen naar Har derwijk; J. R. de Jong naar Wageningen; A. C. de Jong naar Wageningen; KI. van der Ent (gez.) naar Leersum; G. Hove stad naar Kesteren; B. J. Henzen naar Veenendaal; A. Diepeveen (gez.) naar Ede; B. Kooijmans naar Wageningen. AMERONGEN Ingekomen: W. Silfhout-Budding van Rhenen. Vertrokken: G. E. van Beek-van Ree naar Doorn. @59 van opticiën Tijdelijk verkoop: Firma TAK Hoofdstraat 106, Veenendaal Telefoon K 8385-2576 Erkend ziekenfondsleverancier Het adres voor een ruime sortering en vakkundige behandeling van uw bril VEENENDAAL In het tijdvak van 28 jan. 1959 tot 3 febr. 1959 werden de volgende voorwer pen aangegeven. Gevonden: paar damesglacé's; shawl; herenglacé; bankbiljet 10,-; ceintuur regenjas; paar wanten; lipssleutel; he renpolshorloge; zwart beursje; dames armbandhorloge; contactsleutel; heren polshorloge met bruin lederen band. Verloren: paar licht-beige dameshand schoenen; beige damesportemonnaie met inhoud; geruite jongens pet; dameswant; loonzakje met inh.; gebreide dameshand schoen; rode autoped; herenhandschoen glacé; beige ceintuur; boodschappentas; bruine herenhandschoen glacé; rugsteun; jongenspet en heren polshorloge met schakelband. RENSWOUDE Vermist: een blauw-witte kat. (63) Als de deur achter hem in het siot wordt gegooid en het geluid van de voetstappen van zijn overwel digers is weggestorven, daalt een diepe stilte om Aram. Half verdoofd gaat hij overeind zitten. Zijn kleren hangen aan rafels. Hij heeft verschillende schaafwon den en de touwen, waarmee hij gebonden is, knellen brandend in zijn vlees. Nauwelijks zijn zijn ogen enigs zins gewend aan het schemerdonker, als hij opnieuw rumoer buiten hoort. Een ogenblik later gaat de deur van de kerker open en Sylvester wordt ruw naar binnen geduwd. Zodra de beide mannen alleen zijn, zegt Aram: „Stel u gerust, dit kan niet van lange duur zijn! Zodra Tarai en zijn trawanten verdreven zijn, zal de keizer ons vrijlaten!" Doch Sylvester schudt somber het hoofd. „De opstandelingen zijn verre in de meer derheid! De paleiswacht is reeds overmeesterd! en keizer Saladin heeft het paleis door een geheime uit gang verlaten!" (Wordt vervolgd). VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur dhr J. Meijer, 5 uur ds J. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds A. Vroegindeweij, 5 uur ds A. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds J. Vermaas, 5 uur ds A. Vermaas. Sionskerk 9.30 uur ds A. Wisgerhof, 5 uur vie. J. J. Tigchelaar. Veeneind 3 uur dhr J. Meijer, woensdag 11 febr. 7.30 uur ds Bouw van Ede. Dijkstraat 2.45 uur ds A. Wisgerhof. Herst. Apost. Gem. i.d. eenh. der Apost. Godsdienst zondag 10.15 en 16 uur, woensdag 19.30 uur. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk (ver.geb.) 8.15 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 8.45 uur Prof. Hovius van Apeldoorn, 10.15 uur ds Jongeleen van Wageningen, 3 uur Prof. Hovius van Apeldoorn, 5 uur ds Kok van Ede. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Nijenhuis- Ockhuijsen van Aalten. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. R.K. kerk Salvatorkerk Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds Goedhart, 5.30 uur dr Thoomes. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Van Hensbergen van Renkum, 5 uur ds Eysenga van Barneveld. Herv. Gem. 10 uur ds Kooreman, 5 uur ds Dijkstra. Prot. Bond afd. Rhenen (hotel „Het Wa pen van Hardenbroek) 10.30 uur ds J. de Pree, jeugddienst, ook voor ouderen. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds H. Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Van de Pol van Veenendaal, 6 uur ds v. d. Peut van Renswoude. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 11 febr. 7.15 uur ds Lichten berg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 10 en 4.30 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr J. van Noort, 6.30 uur ds Baars van Leersum (jeugd dienst). Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Bousema van Wageningen, 3 uur ds Broer van Lun- teren. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds Zwaan. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds v. d. Peut, 6.30 uur dhr Meijer van Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds G. Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds v. d. Linden. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr Ninaber in de Schans. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur lees dienst. Voor hei tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER VEENENDAAL. Dr. H. E. G. Pllon, tel. 2481. RHENEN. Dr. Stegeman, Herenstraat 69, tel. 315. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Dr. Van Ommeren te Eist, tel. 08377-273. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. W. M. van Ringelestjjn te Ederveen tel. 08387-201. RENSWOUDE. Dr. Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). SCHERPENZEEL. Dr. Renken, Holevoet- plein, tel. 03497-250. in leer of kunstleer, met of zonder i duimgreep, vindt u in grote sortering voorradig bij Boekhandel Hoofdstraat 60 - Telefoon 2025 Veenendaal Filialen te Scherpenzeel en Leersum' FEUILLETON door (22) En dan had hij dagen achtereen ergens rondgezworven als een hond zonder baas en zonder tehuis en later was hij plotseling weer beneden in het dorp verschenen en was zwijgend aan een tafel gaan zitten en had meegegeten. Want overal kon hij te eten krijgen. Maar sedert de onderwijzer niet meer in het dorp was, kon niemand meer met hem spreken. De anderen verstonden zijn woorden niet, waarvan hij de let ters één voor één met de vingers en de har.den vormde. Mcmcillo was stom. Zij lachten alleen om zijn komische gebarentaal, met behulp waarvan hij poogde zich verstaanbaar te maken wanneer hij werkelijk eens iets nodig had. Dat kwam maar heel zelden voor; wanneer hij beneden in het dorp was, wi'de hij eigenlijk n:ets anders dan dit Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! beetje eten. Hij kon ieder huis binnen gaan en naar zijn mond wijzen, dan kreeg hij iets, en zo was er dus voor hem gezorgd, beter dan voor vele an deren. Sedert Momcillo de eerste soldaten had gezien, was hij als betoverd. Nu wist hij, wat hij zijn wilde. Herders jongen was in ieder geval te weinig. Hij hield het eenvoudig niet uit bij die on nozele kudde, die iedereen naliep, on verschillig waarheen ze geleid werd. Soldaat zijn was beter. Als soldaat droeg men een pet, die iemand van alle anderen, onderscheidde. Dat het vooral de uniform was, welke dit deed, was voor Momcillo niet zo belangrijk. Hem hield deze pet alleen bezig. Dagen achtereen lag hij op een helling boven het dorp en dacht er over na, hoe hij die kon krijgen. Een pet. Momcillo vond geen oplossing. Hij verliet de helling, die hem in het geheel niet verder hielp en klom hoger de bergen in. Een paar uren later kwam hij drijf nat van het zweet en hijgend bij Milan Peric binnen, bij wie hij nu bijna altijd sliep, sedert diens vrouw, die hij niet had kunnen uitstaan, was gestorven. Milan was een rijke man en bezat een wijnkelder met vele vaten. Desniette min geleken Milan en Momcillo op elkaar. Ook Milan had, aan de zijde van een kijvende vrouw, het spreken afgeleerd. En van Momcillo wist Mi lan, dat die de mond slechts opendeed, wanneer hij er werkelijk reden voor had. Dat er ook dan niets te horen viel, omdat hij stom was, was echter een andere zaak. Toen Momcillo nu kwam aanrennen en Milan uit zijn beschouwelijke mid dagslaap rukte, was er blijkbaar reden voor. Nog dezelfde dag volgde Milan zijn stomme vriend de bergen in. De dag daarna verliet Momcillo Pol- tewa, waarheen zij nog gedurende de nacht waren teruggekeerd, om de ver zetsstrijders te zoeken. Hij ontdekte twee soldaten van Sa wa's groep, die hout verzamelden, en sloot zich bij hen aan. Zij trachtten hem weg te jagen, maar Momcillo liet zich niet door trappen noch door het gooien van stenen er van afhouden hen te vergezellen. Tenslotte lieten zij hem meelopen en laadden hun vrachten op zijn rug en hij sjouwde alles bereid willig. Momcillo hield ook, gebukt onder de knuppels en takken, die dwars over zijn schouders lagen, niet op, de sol daten door wonderlijke sprongen op te vrolijken, die hij met zijwaarts uit gestrekte armen uitvoerde. Hij bromde daarbij - want dat kon hij - en toen hij telkens weer met zijn armen be gon te fladderen, noemden zij hem vlinder, ofschoon het gebrom niet ge heel bij deze aanduiding paste. En zo fladderde de vlinder Momcillo mee tot in de dode stad, precies zoals een echte vlinder, die, verblind door de glans van bedrieglijk licht, zijn verderf te gemoet gaat. Hoe vele Momcillo's be stonden er toch in de wereld. De oor log had een nieuw slachtoffer gevon den, dat hij stevig vasthield en niet meer losliet. Helga was in de schemering van de avond naar buiten gegaan, de straat op, die zinloos tussen de afgebrande huizen door leidde. Zij was zenuwach tig en dacht telkens aan Scherer en wilde niet op zijn afdeling zijn, wan neer hij werkelijk zou pogen te vluch ten. Het was herfst geworden. Wanneer de zon was ondergegaan, werd het snel koud. Binnen slechts enkele dagen was de zoele hitte die boven de stenen had gehangen, verdwenen. Nu plotseling deed de warmte, die zij nog urenlang uitstraalden, aangenaam aan. Hier en daar flakkerden tussen de dode lemen muren kleine vuren waarbij de vrije wachten zaten. Er was geen onder scheid meer: wie niet op wacht stond, was gewond of had tyfus. En het aan tal wachten werd van dag tot dag kleiner. Een van de mensen, die zich in Po- citelj bij hen hadden aangesloten, liep Helga voorbij en riep haar een paar woorden toe, die zij niet verstond. Hij droeg een oude harmonica, die hij over zijn schouder had geworpen en ver dween op de weg naar een der vuren. Een ogenblik later kwam Boro uit die richting. „Kameraad zeggen, dokterrr chalen. Komen bij vuur voor bruiloft." „Voor wat?" vroeg Helga. „Bruiloft. Niet weten, dokterrr, wan neer meisje en man trouwen?" „Ja", zei Helga. „Maar hier?" Boro zei: „Ja, dokterr, ook chier. Jonge soldaat en jong meisje. Meisje uit Pocitelj. Willen trouwen. Mogen. Commandant zeggen „ja". Uit de richting van het vuur hoorde men muziek. Het dunne, valse gehuil van de harmonica. De verzetsstrijders zongen zacht. Toen werd er gelachen. Hetgeen er gebeurde was zo onwer kelijk: deze kleine, lichte oase, midden in het afgrijselijke. Vlak bij het kamp van de gewonden en zieken. Misschien waren er onder het bruiloftsgezelschap zelfs enigen, die zelf de kiem van de ziekte reeds in zich droegen. Helga was van dag tot dag wan hopiger geworden. De verwachte medi camenten bleven achterwege; van de boodschaplopers had men niets meer gehoord. De krachteloos geworden mannen stierven onder haar handen en zij kon er niets aan doen. Zij moest zelfs blij zijn, blij over ieder, die plaats maakte voor zijn naaste. En Boro kwam haar voor de bruiloft uitnodigen. Neen, zij kon niet meegaan, zij kon het leed niet vergeten, ook niet voor enkele seconden. Boro begreep haar. Hij ging naast haar zitten. Toen stond hij echter nogmaals op, haalde haar mantel uit het huis en legde hem om haar schouders. Hij lachte. „Ik altijd brengen mantel", zei hij. Helga knikte. „Ja, Boro. Altijd, wanneer ik hem nodig heb." „Moe?" vroeg Boro. Helga schudde het hoofd. „Neen. Niet moe. Alleen dood. Leeg en uitgebrand, zoals dit dorp hier. Het is zo koud, Boro." „Trekken helemaal aan, mantel", zei Boro. Helga glimlachte. „Neen, Boro, niet van buiten koud, bedoel ik. Het is een andere koude. Waar is het antwoord op dat alles? Boro knikte. Nu begreep hij haar. „Waar is de vraag?" zei hij zacht. „Bestaat geen vraag. Bestaat geen ant woord. Bestaat altijd oorlog tussen de mensen. Waarom?" Helga staarde voor zich uit. Langzaam werd het donker en alleen de glans van het kleine vuur flakkerde langs de muren van het uitgebrande huis. „Niet koud aan hoofd?" zei Boro en raakte Helga's mantelzak aan. „Ik heb niets, en ik heb ook niets nodig!" zei Helga en streek met de hand over haar in de war geraakte haar. „Ik ben er al aan gewend ge raakt zo rond te lopen."." Boro zei: „Toch chebben pet. Daar, in zak!" Helga greep er naar. De pet van de dode verzetsstrijder! Zij had die in de zak van haar man tel gestoken, destijds, maar zij was het al lang vergeten. Honderd jaren was Rottsiepers talisman oud. Tegen het nadenken had de talisman moeten die nen! En zij had hem gekregen, destijds, toen zij nog vrij was en onbekommerd. Vrij? Vrij? Neen, ook Rottsiepers talisman kon niet helpen. „Nemen pet, dokterrr. Opzetten, is vriendelijk?" zei Boro. Helga ontweek hem. „Neen, Boro. Is niet vriendelijk", zei ze. Boro begreep het. Hij hield de pet in zijn handen, draaide haar zo, dat de rode vijfpun- tige ster naar boven kwam. „Waarom niet? Wegens ster?" Helga zei: „Ja. Ook." Boro zei: „Is niet Sovjetster. Begrijp? Is onze ster! Ster van volk! Ster van vrijheid!" „Ik weet het, Boro. Maar ikik heb mijn ster. Daar!" Helga tastte naar haar broche met het rode kruis. (Wordt vervolgd.) In verband met deze zeer lage prijzen wordt u verzocht de goederen te brengen en weer af te halen. Voor afhalen of thuisbezorgen wordt 0,50 extra in rekening gebracht. Depót: I I I In onze inpakafdclingen kunnen wij nog plaatsen een aantal Prettig werk Goede beloning Tevens is er nog plaats voor enkele Leeftijd 15-21 jaar Aanmelden aan de fabriek dagelijks van 8-5.30 uur, en 's-Zaterdags van 7.30-1 uur. HENDRIX ONDER WETENSCHAPPELIJKE LEIDING IN EIGEN LABORATORIA EN OP DE PROEFBEDRIJVEN TE BOXMEER. HOFLEVERANCIER VAN Z.K.H. DE PRINS DER NEDERLANDEN Voor Uw adres Nieuweweg 41, Veenendaal Telefoon 2535 MODERNE BRUIDSAUTO EN 6-8 PERSOONS AUTO'S Het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal houdt een voorlichtingsavond over op vrijdag 13 februari 1959 in hotel „De Korenbeurs", Markt 16 te Veenendaal. Spreker is de heer H. v. d. Linden, die Australië en Nieuw-Zeeland bezocht. Het gesproken woord zal met lichtbeelden worden toe gelicht. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Spreekuur emigratievoorlichtingsambtenaar ieder» dinsdag van 10 tot 12 uur.

De Vallei | 1959 | | pagina 2