Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Lyceisten ruilden de schoolbanken voor de Leersumse Plassen. DE BOUSSAC-SHOW: Voor de KANTONRECHTER 'MULDER Schaatsfestijn in een prachtige omgeving een ,Rhapsodie' in katoen en kleuren op een geraffineerd Frans thema Nieuwe predikant bij de Chr. Gereformeerde Kerk Renswoude heeft mogelijkheden om uit te groeien Godsdienstonderwijzer Van Noort gaat Overberg verlaten 33e jaargang WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 Nr. 11 Eedactie: W. F. ter Hoeven Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuws uit de omgeving Agenda Ook in Veenendaal 30e vrouwen- wereldgebedsdag Vossenjacht en schaatswed strijden op ijsbaan MINISTER STRUYCKEN: Zielenaantal daalt door grenswijziging Overzicht van de stand van de werkloosheid per eind januari 1959 Ruim twintig jaar werkzaam geweest op kerkelijk terrein ELST Oiiiiiitia, Wal ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 advertenties en abonnementen kuni.en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De Leersumse Plassen, in de zomer een geliefd oord van ontelbare meeuwen, en 's winters een eldorado voor de schaatsliefhebbers, werden dinsdag j.l. voor een groot deel in beslag genomen door leraren en leerlingen van het Christelijk Lyceum te Veenendaal. De organisator van deze ijsdag, de heer Buys, had groot materiaal laten aanrukken, want niet minder dan vijf grote bussen waren nodig om personen en materiaal naar het ijs over te brengen. Temidden van de prachtige natuur en wat belangrijker is, op prima en betrouwbaar ijs, hebben de jongelui genoten van dit uitstapje, waarbij boeken en schriften ongetwijfeld niet in gedachten geweest zijn. Het duurde even voordat we de heer Buys te pakken hadden, daar hij juist - natuurlijk ook op de gladde ijzers - een inspectietocht maakte over de in de nevel onafzienbare ijsvlakte. „Ja we zijn met ons hele hebben en houwen vandaag verhuisd naar het ijs" vertelde de heer Buys. „Aanvanke lijk lag het in de bedoeling naar Loos- drecht te gaan, maar omdat het ijs daar onbetrouwbaar was, hebben we besloten naar de Leersumse Plassen te gaan en zoals u ziet, de pret is er niet minder om." En inderdaad, de jongelui amuseer den zich uitstekend. De verzorging van de inwendige mens was niet vergeten, want aan de zuidkant van de plas stond een grote tent waar diverse con sumpties te koop waren tegen zeer lage prijzen. Volgens de heer Buys waren deze lage prijzen mogelijk geworden, dank zij de spontane medewerking van de ouders van de leerlingen. Wij hebben zo'n idee dat de leraar Neder lands niet aanwezig was want op de prijslijst van de „Koek en zooppies- tent" kwamen onder meer de volgende gerechten voor: reepen gewoon - reepen dezelfde - Iettaallijanorollen - wareme wors en sjokkoollademelk. Alhoewel de spelling niet geheel klopte, de kwaliteit was er niet minder om. Het ons aangeboden kopje choco lademelk smaakte uitstekend! Wat de worstjes betreft, men had een voorraad van 600 stuks ingeslagen die door mid del van een butagasstel op de juiste temperatuur werden gebracht. Vorige week, toen het ijsfeest wegens weersomstandigheden niet kon door gaan, waren er ook al 400 worstjes in gekocht die binnen een kwartier tijds RHENEN. De rijkspolitie te Rhenen werd vorige week gealarmeerd voor een vechtpartij in het woonwagen kamp tussen de kampbewoners G. en V. Toen de sterke arm arriveerde, wa ren de gemoederen nog hevig in be roering doch de vechtersbazen hadden zich al scheldend van elkaar gedistan- cieerd. Later op de avond laaide de strijd nog even op, doch het bleef bij grote woorden. LUNTEREN. Bij graafwerkzaamhe den langs de Kruisbeekweg werden een aantal nog uit de oorlog daterende granaatkoppen gevonden. De mij ^op ruimingsdienst heeft de gevaarlijke projectieldelen onschadelijk gemaakt. EDE. Als verdacht van diefstal heeft de Edese politie een zekere Van T. aangehouden. Aanvankelijk ging het hier om een bedrag van 120,dat T. bij een kennis waar hij veel op be zoek kwam, ontvreemdde. Bij het on derzoek bleek echter dat T. in de loop van de laatste paar jaar tijdens zijn bezoeken bij deze kennis niet minder dan ƒ3000,ontvreemd had. NIJKERK. De familie A. in Nijkerk is verleden week verblijd met de ge boorte van een drieling, een jongen en twee meisjes. De jongen woog 4 pond en 300 gram en de meisjes 4 en 5 pond. De 37-jarige moeder heeft thans twaalf spruiten, waaronder een twee ling, waarvan er echter een is over leden. De drieling kwam in een kwar tier tijd ter wereld. VEENENDAAL Woensdag 11 februari: Jaarvergadering CBTB in Tref punt Aanvang 19.00 uur. Streekvergadering A.R.-partij in Eltheto. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 13 februari: Emigratievoorlichtingavond in hotel „De Korenbeurs". Zaterdag 14 februari: Toneelavond van Veenendaals Wandelcomite in Eltheto. Aan vang 19.00 uur. Uitvoering Chr. Gem. Zangver. „Zang en Vriendschap" in Ver. gebouw. Aanvang 19.30 uur. Maandag 16 februari: Verkiezingsvergadering P.v.d.A. in „De Samenwerking" Aanvang 19.30 uur. AMERONGEN Woensdag 11 februari: Nutsavond in Clubhuis lezing over „Folklore". EDERVEEN Donderdag 12 februari: Filmavond van imkersvereniging in café Bastiaan. Aanvang 19.30 uur. Lezing voor CBTB in hotel Hup- kes. Aanvang 19.30 uur. RENSWOUDE Zaterdag 14 februari: Uitvoering „Ons Genoegen" in gebouw „Rehoboth". HOOFDSTR 51 TEL 3I8WEENEN0RRL op school aan de „man" gebracht waren. De heer Bax, rector van het Chr. Lyceum verrichtte 's morgens de offi ciële opening met het drinken van de eerste kop chocolademelk. Tot etenstijd - de jongelui hadden allen een lunchpakket bij zich - werd er vrij gereden, terwijl om één uur een begin gemaakt werd met de langebaan- kampioenschappen van de school. De heer Buys, die tijdens het onder houd van links en rechts door leer lingen met allerlei vragen werd be stookt, ging bij ons vertrek een grote scheepstoeter halen om zijn volgelin gen op te roepen voor de kampioens- strijd. En de heer Buys en niet te vergeten de heer Van Doorn, hebben ruim drie honderd lyceïsten een onvergetelijke dag bezorgd. Op vrijdag 13 februari a.s. zullen alle christen vrouwen over de gehele wereld weer haar gebedsdag houden. In Neder land zal het de dertigste keer zijn dat men hieraan meedoet. Negen Egyptische vrouwen van de kop tisch, orthodoxe, de anglikaanse en de evangelische kerken en de C.J.V.F. heb ben voor die dag de liturgie samenge steld. Deze liturgie bevat o.a. de geloofs belijdenis van Nicea, gedeelten uit een lied van Clemens van Alexandrië en een liturgie van een der kerkvaders. Vorig jaar hebben meer dan 100.000 vrouwen en meisjes in ons land aan het gebedsuur deelgenomen. Een groot be drag aan geld is toen van al die bijeen komsten afgedragen aan het Nederlans Comité dat dit geld onder verschillende zendingsgroepen heeft verdeeld. Aan deze wereldgebedsdag zullen mil joenen vrouwen uit 144 landen deelne men. Voor Veenendaal is het gebedsuur vast gesteld op vrijdag 19 febr. a.s. 's avonds om half acht in Sola Fide. Het gaat om de stof en niet zozeer om de toiletjes op de met de zwierige naam „Festival de la mode 1959" aangekondigde show van de grote Franse katoen koning Boussac. Hetgeen ook weer niet zeggen wil, dat aan de modellen van dit grote mode-défilé niet de nodige zorg zou zijn besteed en dat deze maar „zo-zo" zijn. Integendeel. De modellen komen uit de Farijse Haute-Couture- huizen en worden gedragen door een keurkorpsje van Franse mannequins. Waarborgen, die elke rechtgeaarde vrouw, die zich maar een beetje naar de mode schikt - en welke vrouw kan zelfs dit principe laten varen? - doen watertanden Modemagazijnen Hein van Schuppen N.V. had het mogelijk gemaakt, dat Veenendaal dit unieke gebeuren kon meemaken. Maandagmiddag en -avond ging deze stoffenparade in „Eltheto" onder overweldigende belangstelling van - overwegend - vrouwelijk publiek. Op de foto: Een der exclusieve modellen getoond tijdens de show „De Boussac" Een vergelijking trekken tussen deze en voorgaande modeshows, met name die van Hein van Schuppen, is wel haast ondoenlijk. Wat maandag werd getoond was zo geheel anders dan an ders. Onvergelijkbaar met de shows, die Veenendaal en omgeving gewend zijn. Maar laten wij het aparte karak ter van de Boussac-show nu eens bui ten beschouwing dan rest ons nog die onvergetelijke indruk, die zij op ons heeft gemaakt. Inderdaad anders dan anders. Ook qua opzet en organisatie. Mannequins van eigen bodem mogen ons dan misschien iets beter „liggen", iets gemoedelijker voorkomen - het hemd is immers nader dan de rok? - toch gaat er iets meer uit van zo'n Frans gezelschapje. De vijf manne quins Agnes, Carole, Ghislaine, Fabio- la, Josepha (we geven u voor de aar digheid de namen er bij, al weten we nu werkelijk niet meer bij wie nu welk figuurtje hoort) lieten ons even mee- proeven van de Franse modesfeer. Dan een gewiekste speaker en een uiterst vaardige pianist, die nu eens speelde op het ritme van de trippelen de meisjes en niet de mannequins op zijn muziek liet lopen. Tempo en raffinement deden de rest. De leidende handen van toplieden uit de wereld van deze soort van „show makers" waren voelbaar. Kortom een perfecte organisatie staat achter deze Boussac-shows. Nu iets over de wellicht magisch aandoende naam „Boussac". Zoals ge zegd is Boussac een grote Franse ka- (Zie verder pagina 2) predikant bij de Christelijk Ge fm* Cerk te Veenendaal, ds. J. Keu- De nieuwe reformeerde Kerk ning, die beroepen is in de vakature van ds. R. Kok, die oktober vorig jaar naar Ede is vertrokken, zal op 5 maart a.s. zijn intree doen in het kerkgebouw Hoofdstraat 80. De dag daarvoor, woensdag 4 maart, zal de bevestiging piaats vinden door ds. H. C. van den Ent uit Rotterdam-west. Op 25 februari a.s. neemt de predikant af scheid van de Christelijk Gereformeerde Kerk in Barendrecht. Ds. J. Keuning werd op 21 maart 1915 te Bergum in Friesland geboren. Hij was eerst enige jaren werkzaam in het druk- kersbedrijf en studeerde naderhand nog aan de theologische school van de Chris telijk Gereformeerde Kerken te Apel doorn, waar hij in februari 1952 zijn candidaatsexamen deed. Nadat kandidaat Keuning toen ook door het curatorium van de theologische school beroepbaar was gesteld in de Chr. Gereformeerde kerken in Nederland, werd hij op 10 juni van datzelfde jaar (1952) door professor L. H. van de Meiden uit Den Haag, toen nog hoogleraar aan de theologische school in Apeldoorn, te Barendrecht in het ambt bevestigd. Ds. Keuning is thans voor de particu- De exploitante van de ijsbaan „Vooruit" deelde ons maandagmiddag mede, dat het ijs toen voortreffelijk was na enige „kin derziekten" in het begin. Na nog een keer flink overgespoten te zijn was de baan maandagmiddag echter prima. IJs en weder dienende zal hedenavond op de ijsbaan een attractieve vossenjacht worden gehouden. Deze jacht gaat als volgt te werk: op de baan zwerven tien vossen, vijf vrouwelijke- en vijf manne lijke. Deze hebben allen een envelop, in houdende een aantrekkelijke geldprijs bij zich. Op een beginsein kan men jacht op de ze vossen gaan maken. De dames vragen een heer en omgekeerd de heren een dame. Men schaatst met degene die men heeft gevraagd een volle baan en aan het eind mag men vragen of men misschien met de vos heeft gereden. Is dit inderdaad zo, dan begeleidt men de vos naar de kantine van de ijsbaan, waar de prijs wordt overhandigt. Vervolgens zijn er dan a.s. zaterdag middag wedstrijden in hard- en schoon- rijden. Hiervoor kan men zich tevoren opgeven in de kantine op de baan. Er worut ',n vsr-cLillcnde leef tijdsklassen en voor iedere categorie wor den waardevolle prijzen beschikbaar ge steld. Zie voorts ook de advertentie in dit nummer. liere synode van het Zuiden deputaat ad artikel 49 K.O. en deputaat voor hulpbe hoevende kerken. In de classis Rotter dam is hij o.a. examinator poimeniek. Tijdens zijn ambtbediening te Baren drecht was ds. Keuning daar mede een van de oprichters van de vereniging voor christelijk mulo-onderwijs. In zijn memorie van antwoord inzake de grenswijziging tussen de provincies Gelderland en Utrecht, - welke tevens betrekking heeft op enkele aan weers zijden van die grens gelegen gemeeenten - die minister Struycken de Tweede Kamer heeft doen toekomen, stelt de bewindsman nadrukkelijk, dat het in wonertal van Renswoude geen reden is, genoemde gemeente op te heffen. Al zal de bevolking - als gevolg van de voorgestelde grenswijziging - dalen van 2500 tot 1800 zielen, dan betekent dit niet dat Renswoude op eigen gebied, dan wel in streekverband voor problemen zal worden geplaatst, welke haar kracht te boven gaan. Volgens de minister bestaan er bo vendien voor Renswoude mogelijk heden om uit te groeien. Om die reden is minister Struycken van mening, dat het in geen geval onverantwoord zou zijn, Renswoude een eigen leven te laten. Noch bij de provinciale besturen, noch bij de minister bestaat bezwaar, de grenswijziging waarbij de gemeen ten Amerongen, Maurik en Wijk bij Duurstede zijn betrokken, te doen in gaan voor de kanalisatie aldaar zal zijn voltooid. Het gebied dat aan Maurik Blijkens de cijfers, verstrekt door het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal, heeft zich in de maand januari 1959 een styging van de werkloosheid voor gedaan van 34 t.o.v. december 1958. Eind december 1958 bedroeg het aantal werkloze en op Aanvullende Werken werkzame mannen 253 tegen 340 op eind januari 1959. Gesplitst naar de aard van de bedrijfs tak is de toestand als volgt: bedrijfstak: jan. '58 dec. '58 jan. '59 aardewerk 29 9 46 bouwnijverheid 47 31 62 metaalnijverheid 45 26 25 textielnijverheid 16 5 5 handel 13 13 17 kantoor 9 25 19 losse arbeiders 52 46 46 overige groepen 113 98 121 De vrij sterke stijging in de aardewerk en bouwnijverheid is toe te schrijven aan de seizoeninvloeden o.a. in de baksteen industrie en bouwnijverheid. In de klasse „overige groepen" zijn een veertigtal gerepatrieerde Nederlanders begrepen. Het aantal aanvragen voor mannen is gedaald van 55 in dec. '58 tot 54 in jan. '59 (jan. '58 was dit 52). De vraag doet zich voornamelijk voor in de bedrijfsklassen, OUDERAVOND JOH. CALVIJN- SCHOOL De jaarlijkse ouderavond van de Joh. Calvijnschóol aan de Geersrweg iR vast gesteld op vrijdag 20 februari a.s. Op deze avond is er gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen en met de leraren te spreken. Volkomen onverwacht heeft de Overbergse godsdienstonderwijzer, de heer J. van Noort, een beroep ontvangen van de gemeente Noordwolde en Blesse, welk beroep inmiddels door de heer Van Noort is aangenomen. Na ruim twintig jaar onafgebroken in Overberg op kerkelyk terrein werk zaam te zijn geweest, neemt deze bekende geestelijke verzorger op le Paasdag in de Ned. Herv. Kerk te Overberg afscheid van zijn gemeente. Bevestiging en intrede in de nieuwe gemeenten zal plaats vinden op 5 april a.s. resp. 's morgens om 10 uur in Noordwolde en 's middags om 2 uur in Blesse. Op dinsdag 24 maart bestaat de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de familie Van Noort. te van Overberg, heeft de heer van Noort bout-, kurk- en hoornbewerking; de tex tielnijverheid en bij de voedings- en ge- notmiddelenbedrijven. De geregistreerde arbeidsreserve voor vrouwen is t.o.v. dec. '58 gedaald met 13 °/o. Het aantal werkloze vrouwen be droeg eind dec. '58 23, tegen eind jan. '59 20. bedrijfstak: jan. '58 kleding 6 textielnijverheid 1 handel 6 11 kantoor 3 8 5 overige groepen 17 13 12 De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten steeg van 104 in dec. '58 tot 111 in jan. '59 (jan. '58 waren dit er 86). De stijging van het aantal aanvragen vindt voornamelijk plaats in de bedrijfs klassen kleding, textielnijverheid en bij de voedings- en genotmiddelenindustrie. Deze gegevens hebben betrekking op vijf gemeenten, t.w. Amerongen, Leer- sum, Renswoude, Rhenen en Veenendaal. dec. 1 '58 jan. '59 2 Na het behalen van de akte voor de Classis Wijk, werd de heer van Noort in 1938 te Rhenen aangesteld als godsdienst onderwijzer en - zoals het heette - zon der bezwaren van de kerkelijke kas. Op 1 februari 1939 volgde zijn voorlo pige aanstelling te Overberg, welke ne gen maanden later definitief werd. Bij zijn komst in Overberg kon deze plaats aangemerkt worden als een Evan- gelisatiepost, maar in nov. 1939 kreeg Overberg, door de benoeming van de toen aanwezige commissieleden W. A. Hasselaar en T. Ploeg resp. tot ouderling en diaken, een meer officieel kerkelijk karakter. Meer dan twintig jaar lang heeft de ook in de omtrek bekende evangelist de herv. gemeente van Overberg gediend. Alle kerkelijke activiteiten, waaronder begrepen de predikbeurten, cathechisa- ties, verenigingswerk, zondagschool, huisbezoek enz., werden door hem ver zorgd. Hierbij heeft hij een belangrijke steun gehad aan zijn echtgenote, die o.m. leidster van de meisjesvereniging is. De laatste 'tijd moesten zelfs zijn beide doch ters ingeschakeld worden om alles goed te doen verlopen. Naast zijn arbeid voor de herv. gemeen- bovendien 12 jaar de geestelijke verzor ging gehad van het in de onmiddellijke nabijheid liggende Observatie en Op vangcentrum „Kamp Overberg". Hier door kon het herhaaldelijk voorkomen dat dhr. van Noort driemaal op één zon dag moest preken, een taak die hij ove rigens geenszins te zwaar vond. Een glo bale berekening toont aan dat hij ruim 2500 keer de kansel heeft beklommen. Tijdens zijn periode heeft het interieur van het kerkgebouw een grondige ver andering ondergaan, terwijl tevens zijn benoeming tot voorzitter van het bestuur der Chr. School een feit werd. Over zijn - ook voor de gemeente on verwacht - vertrek zei de heer van Noort, dat vijf jaar geleden zijn positie in „Kamp Overberg" in gevaar kwam in verband met plannen tot aanstelling van een full-time werker. „Men heeft de zaak tenslotte doorgedreven", aldus dhr. van Noort, „en men heeft mij ontslag aange zegd". „Van de kant van de Interkerkelijke Commissie wilde men mij echter helpen in het vinden van een andere betrekking waarbij ik financieel geen schade zou lijden. Voor één betrekking heb ik ge- MINDER-VALIDEN-WERKPLAATS AANBESTEED Maandagmorgen vond de aanbesteding plaats voor de bouw van de streekwerk- plaats voor minder-validen aan de Zui- velstraat alhier. Dit werk zal onder lei ding van de Veenendaalse dienst gemeen tewerken worden uitgevoerd. De belang stelling voor deze aanbesteding was over weldigend; er waren op alle percelen een groot aantal inschrijvers. De uitslag bleef ongeveer 3.000,be neden de raming. Het werk was begroot op 123.000,terwijl de gezamenlijke inschrijvers 120.231,voor zich lieten noteren. De uitslag was: hoofdwerk, laagste in schrijver fa. J. Boers en Zn., Zandstraat 135, Veenendaal 98.580,—); hoogste in schrijver Systeembouw en Exploitatie Mij „Samenwerking", Utrecht 155.800,—); loodgieterswerk laagste inschrijver fa. H. Huibers, Zandstr. 60, V'daal 10.292,—) hoogste inschrijver loodgietersbedrijf „De Hoop", Utrecht 18.800,—); elektra laag ste inschrijver fa. W. van Schuppen, Vee nendaal 3.214,hoogste inschrijver installatiebedrijf „De Dom", Utrecht 4.300,—); glas- en schilderwerk laagste inschrijver fa. R. van Rotterdam, Vee nendaal 8.145,—), hoogste inschrijver fa. Gebrs. Rietveld, Utrecht 9.695, De gunning van het werk is aangehou den. meend te moeten bedanken." Door bemoeienis van de Raad van Ca- thachesen die de Evangelisaties Noord wolde en Blesse in hun vacature attent maakten op dhr. van Noort, is dit be roep tot stand gekomen. „Het valt niet gemakkelijk na deze jarenlange arbeid in Overberg waarin ik lief en leed met de bevolking gedeeld heb (ik denk hierbij aan de evacuatie naar Streefkerk) zich hiervan los te ma ken, maar we meenden in deze de hand des Heeren te zien" besloot de heer van Noort. De gemeente Noordwolde heeft een in wonertal van ongeveer 5000 zielen en ligt op negen kilometer afstand van de Bles se. Volgens niet officieele bron zouden er plannen bestaan van de Overbergse bevolking de bevestiging en intrede van de heer van Noort bij te wonen. zal worden toggevoegd en waarop een steenfabriek is gelegen, behoort reeds kerkelijk, maatschappelijk en geogra fisch tot die gemeente. Verder schrijft de minister dat het gedeelte in de Barneveldse Beek, dat de grens vormt tussen Gelderland en Utrecht, genormaliseerd en verbeterd is, waardoor Gedeputeerde Staten van beide provincies hebben voorgesteld de grens te verleggen naar het midden van genoemde beek. De minister kan hiermede akkoord gaan. ELST VERMAAKT ZICH OP HET IJS Ondanks dat Eist geen ijsvereniging heeft en zodoende ook geen officiële ijs baan, kan men er toch volop van de ijs- pret genieten. Velen schaatsliefhebbers maken dan ook van de twee natuurlijke ijsbanen op de uiterwaard een druk ge bruik. Met het weekeinde was het een gezellige drukte op beide banen en velen die zelf niet schaatsten, kwamen er een kijkje nemen. Ook 's avonds kan men er een baantje rijden, want één van de ba nen is door de heer Drost elektrisch ver licht. Zelf staan er op het ijs enkele kraampjes, voor versterking van de in wendige mens. Maandagmiddag zakte echter een pa- tatteskraam door het ijs, maar met ver eende krachten, werd de wagen weer op het droge gebracht. Door enkele valpar- tijtjes, werden enkele personen gewond, waarvan mevrouw W. zich onder dokters behandeling moest stellen. OUDJES VAN ELST OP DE FILM De film die tijdens de uitgaansdag van de ouden van dagen uit Eist, verleden jaar door de amateur-cineast, de heer Van Erk uit Veenendaal, van het reisje is opgenomen, zal één dezer dagen wor den vertoond. En wei op i3 tn <-i ieuruari in de zaai van eaté „Spordusi ue op brengst van deze geluids-Kleurenfnm komt geheel ten goede aan de volgende reis voor de Elster oudjes. REISYERENIGINQ OPGERICHT Een dezer dagén is te Overberg een nieuwe vereniging opgericht. Het betreft hier een reisvereniging waarvoor men zal trachten een groot aanial leden te werven. Alle inwoners van Overberg boven de 16 jaar kunnen hiervan lid worden. Het voorlopige bestuur is als volgt sa mengesteld: G. v. d. Brandhof, haarweg 67, E. van Ginkel, Parallelweg 1 en W. Sanders, Haarweg 18. Eveniuele inlich tingen worden verstrekt door genoemde personen. nu H. J. van R., kassier te Ingen, zou op de Utrechtsew. te Oosterbeek met zijn per sonenauto een knipperbol-oversteekplaats met zo grote snelheid genaderd zijn, dat twee kinderen, die juist over wilden ste ken, bijna werden aangereden. Van R. was nog juist op tijd tot stilstand geko men, doch met de voorwielen van zijn auto al op het zebrapad. Vrijdag voor het Wagenings kantonge recht vertelde verdachte, dat hij de kin deren, die op het trottoir hadden staan wachten, pas op het laatste ogenblik had kunnen zien omdat ze door stilstaande wielrijders aan zijn oog onttrokken wa ren. Toen was hij echter ook onmiddellijk gestopt en al was dat dan ook gedeelte lijk op de oversteekplaats geweest, nie mand had veel hinder van zijn auto on dervonden, meende hij. Volgens de verbalisant liepen de kinderen op de weg wel degelijk gevaar overreden te worden en daarom riep hij hen terug. U zou pas na krachtig rem men tot stilstand hebben kunnen komen, las rechter Tiddens uit het proces-verbaal Beslist niet waar, hield verdachte vol. Ik reed heel kalm en de kinderen waren nog niet op de weg. In dat geval lijkt het me verstandi ger om de zaak maar aan te houden, zo dat ook de verbalisant gehoord kan wor den, oordeelde de rechter. Mag ik dan ook een getuige dé charge meebrengen, informeerde ver dachte. Natuurlijk, net zoveel als u wilt, stemde het gerecht toe. Hierop volgde verdaging voor onbepaalde tijd. •8- Zaterdag 25 okt. 1958 zou een bromfiet ser, G. v. d. B., vertegenwoordiger te Arnhem, van de Utrechtseweg linksaf de Prins Hendrikweg te Oosterbeek inge slagen zijn zonder tijdig richting aan te keer nog meer in de war gebracht, want ondervindt, legden rechter en officier verdachte uit. 't Feit, dat de auto remmen moest, be wijst al dat u fout was, want u moet Heelsum zo plotseling met haar brom fiets linksaf de weg overgestoken, dat een juist uit tegenovergestelde richting naderende bestelauto haar niet meer had kunnen ontwijken. Mevrouw T. liep bij deze aanrijding een hersenschudding op Mevrouw K. vertelde hoe zij toevalli gerwijze ooggetuige was geweest van het gebeurde op die bewuste dag had ze juist uit het raam van haar slaapkamer, dat uitziet op de Bennekomseweg, staan kij ken toen, bijna voor haar woning, het ongeval plaats vond. Haar vriendin was inderdaad zo onverwacht linksaf geslagen dat de bestuurder van de bestelauto geen geven en ook zonder de doorgang vrij te ZOrgen, dat, wanneer u afslaan wilt, het enkel verwijt trof, verklaarde zij. laten voor een hem achteropkomende pesonenauto. Er klopt niets van die dagvaarding, verklaarde verdachte vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Ten eerste heb ik m'n hand al 50 en misschien wel 100 meter tevoren uitgestoken en ten tweede heeft die automobilist achter me ook wel wat erg lang gewacht met remmen. De verbalisant heeft onmogelijk kunnen zien of ik mijn hand wel of niet uitgestoken had, want hij stond met de rug naar me toegekeerd iemand anders te bekeuren. Agent H. J. W. uit Oosterbeek, die het proces-verbaal opgemaakt had en nu als getuige voor de balie verscheen, wist te vertellen, dat verdachte zijn hand had uitgestoken en onmiddellijk daarop zon der uit te kijken naar links was gezwenkt De bestuurder van de auto achter hem had alleen door krachtig remmen nog juist een aanrijding kunnen voorkomen. Als u 50 meter tevoren uw hand al overige verkeer daar geen hinder van odevindt, legden rechter en officier ver dachte uit. Helemaal begrijpen deed verdachte het nog niet. Hij vond het meer dan schan dalig, dat hij werd veroordeeld en stapte onmiddellijk na het vonnis naar de grif fie om hoger beroep aan te tekenen. Mr. Leusink eiste voor beide feiten 15,- of drie dagen. Rechter Tiddens vonnis luidde voor het eerste feithet afslaan zonder tijdig richting aangeven - 10,- of twee dagen en voor het tweede 25,- of vijf dagen. Mevr. de wed. J. K.-F. uit Heelsum verscheen vrijdag als getuige voor het Wagenings kantongerecht in de zaak te gen haar vriendin, mevrouw T. uit Heel sum, die verstek liet gaan. Op 22 sept, van het vorige jaar was Gelukkig is alles nog weer goed te recht gekomen, maar dat had ook anders kunnen zijn, zeide de officier, Mr. Leu sink. Eis en vonnis luidden 25,- of 5 dagen. De 19-jarige P. H. F., chauffeur te Bennekom, had op de Bennekomseweg ter hoogte van de Zandlaan zo onhandig gemanoeuvreerd toen hij met zijn brom fiets een andere bromfietser ging inhalen dat hij naast het fietspad belandde, de macht over het stuur verloor en in zijn val ook M., de andere bromfietser, mee sleurde. M., die als civiele partij in de gelegen heid gesteld was ter zitting een schade vordering in te stellen, eiste een vergoe ding van 100,- voor en bij de val ver nielde regenjas. Rechter Tiddens achtte de schade echter niet hoger dan 45,- uitgestoken hebt, hebt u het andere ver- mevrouw T. op de Bennekomseweg te (Zie verder pagina 2) W tT. Te Hamburg is een man, die in een goederenwagon doende was, per ongeluk in d^ze wagon opgesloten. Pas vier dagen later, toen de trein, na een afstand van 500 km, in Neurenberg aankwam, zag de man het dagncht weer. Suiker en zeep zullen in Peking voortaan gerantsoeneerd worden om dat deze artikelen daar zeer schaars zijn. Het rantsoen is vastgesteld op 250 gram suiker pcr maand per persoon en 2 tot 4 stukken zeep van 100 gram. De Italiaan Boldera vraagt echt scheiding aan. In een droom vertelde een vriend hem het juiste nummer waarop in de loterij de hoofdprijs zou vallen. Zijn vrouw die dit lot van hem moest kopen, besteedde het geld aan kleding. De vriend bleek gelijk te heb ben! De Haagse politie kie_g een tp dat woon wagen uewuneis icu» ii„cuoii begraven en nicruij een kruis sloegen. De politie die een misdrijf vermoeude, kwam tot de ontdekking dat de gehele kampbevolking een aapje, dat door ziekte gestorven was, begraven had. Ais gevolg van een ongeluk van de moeder, werd te Lyon een kind ruim drie maanden te vroeg geboren. Het kind, dat bij de geboorte 710 gram woog, is onlangs uit het ziekenhuis ont slagen. Volgens de artsen zijn de le venskansen normaal. Een op hol geslagen olifant in de straten van Tokio heeft een groot aan tal kramen en uitstallingen vernield. Er waren vijftien politieauto's en twin tig circusknechten voor nodig om het dier tot rust te brengen. Verleden week woensdagavond zijn drie Ierse nonnen en een geeste lijke bij Perth in Australië verdronken. Twee nonnen verkeren in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen de plezier boot door straffe wind in moeilijkheden geraakte. Te Parijs heeft een, invloedrijke autoriteit voorgesteld dames te ver bieden onder hun schoenen hoge hak ken te dragen, omdat die - volgens zijn zeggen - in geval van brand verhin deren snel de plaats van de brand te verlaten. Oktober vorig jaar werd in To ronto een negenjarig meisje door een auto aangereden. Na overgebracht te zijn naar een ziekenhuis is zij vorige week, na 107 dagen buiten bewustzijn te zijn geweest, weer bij kennis ge komen. ASSURANTIEKANTOOR KERKE WIJK 167 - TEL. 3000- VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1