Omzet Veenendaalse winkeliers sinds 1953 met 25 verhoogd De Boussac-show Prachtige uitvoering van „Ons Genoegen HET 00G VAN SIVA WITTE [X KRUIS Jaarvergadering V.W.V. „Handel en Nijverheid" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii Binnenbrandje aan de Bergweg Gelders Veenendaal krijgt opknapbeurt Marktberichten RHENEN Kinderverlamming VOLKSUNIVERSITEIT Prof. Bleeker gaf een kijkje in de weer- kenken van liet K.N.M.I. Kleefsman's Boekhuis ELST AME RONGEIS EDER VEEN SCHERPENZEEL „Eendracht maakt macht" hield 23e jaarvergadering Raadsvergadering o-o-o-o-o-o-o-o-o Voor de kantonrechter Officiële bekendmaking Onder zeer grote belangstelling van de leden heeft de Veenendaalse Winke liersvereniging „Handel en Ny verheid" dinsdagavond in hotel „De Korenbeurs" haar 35ste jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van de heer Ant. de Ruiter. Aan het begin van de vergadering hield de heer R. Pleysier, Rijksmidden- standsconsulent voor de provincie Utrecht een zeer interessante causerie over het groeiend middenstandsbedrijf en de Randstad Holland. De heer Pleysier memoreerde allereerst, dat in de jaren 1953 tot 1958 de vestigingen in de middenstand met 21/s °/o waren toegenomen, maar dat daar tegenover een verhoging van de omzet stond van 25 Aan de hand van een zeer overzich telijke kaart van West-Nederland toon de de heer Pleysier de toekomst van Randstad Holland, waarbij Veenendaal ingeschakeld wordt. In 1930 zal Utrecht 30.000 mensen moeten doorzenden, waarvan Veenendaal naar raming on geveer 10.000 personen zal moeten op vangen, behalve haar normale uit breiding. Terwijl Amersfoort het over schot van 't Gooi zal moeten opvangen, zal Veenendaal één van de belangrijk ste opvangplaatsen van Utrecht wor den, welke afvloeiing wellicht, in de jaren 1965-1970 zal beginnen. Veenen daal ligt in zoverre gunstig, dat het iets van de Utrechtse heuvelrug af ligt, welke heuvelrug als recreatie centrum zal dienst doen. Deze sterke uitbreiding zal ook voor de Veenen daalse middenstand belangrijke gevol gen hebben. De heer Pleysier besloot zijn aandachtig gevolgde toespraak met uiteen te zetten, wat de Rijksvoorlich tingsdienst voor de Middenstand voor de middenstand doet. Nadat de heer Pleysier ook verschil lende vragen had beantwoord, bracht voorzitter De Ruiter de spreker harte- (Vervolg van pagina 1) toenkoning en achter deze naam gaan alieen al een honderd verschillende fa brieken schuil, o.a. spinnerijen, twij- nerijen, weverijen en confectiefabrie ken. Vier-vijf de deel van het vermogen van Boussac zit in deze gigantische textielonderneming, de zogenaamde Boussac-groep. Daarnaast is de heer Boussac kran tenkoning, houder en fokker van ren paarden, terwijl hij de „rest" van zijn vermogen heeft gestoken in huizen van de Haute-Couture en ontelbare andere zaken. Voorwaar, geen kleine knaap, die meneer Boussac. Het is dan misschien leuk om dit er even tussendoor te vertellen, maar het gaat de vrouw bij het bepalen van haar keuze niet om Boussac of wie dan ook. Het gaat om hetgeen Boussac brengt. En dan krijgt men onwille keurig bij nadere kennismaking met een dergelijke grootmeester en de haute-couture de neiging om te gaan denken dat uit deze combinatie een product te voorschijn zou zijn getoverd dat onbereikbaar is voor de doorsnee- Nederlandse vrouw. Ronduit gezegd zijn ook wij met dit enigszins angstige idee naar de show getogen. Wat moest dat allemaal wel niet kosten? Van vier gulden vijf en negentig tot twaalf gulden vijf en zeventig per me ter is, kort gezegd, ons antwoord. Daar tussen natuurlijk een groot aantal va riaties in prijs, afhankelijk van kwali teit, patroon en kleur.. In dit laatste element, de kleur, schuilt een groot deel van de aantrek kelijkheid van de Boussac-stoffen. De grootmeesters van Boussac - de ont werpers - waagden voor u bij het be palen van de kleuren een oogje aan andere meesters, de meesters van de moderne schilderkunst. De ons allen bekende Vincent van Gogh leverde het geel', weer anderen - misschien voor u minder- of onbekenden - het rood, blauw en zwart. Zodoende spreekt men van Bassano-rood, Matisse-blauw, Van Gogh-geel en Dufy-noir. Dit zijn de modekleuren voor 1959. En zo zei het catalogus, al deze kleurnuances harmoniëren, zoals in de schilderijen van deze meesters. En: de vele kleur schakeringen - soms zacht, soms vlam mend - verlenen een verfijnd artistiek raffinement. Het catalogus, waarover wij spraken, was een handig te hanteren program ma, dat aan iedere bezoekster - en aan de enkele bezoeker - werd uitge reikt. Heel gemakkelijk kon men reeds tijdens de show een keuze doen uit de ruim honderd verschillende „num mers", variërend in modellen en tinten door eenvoudig een aanduiding te plaatsen of een nummer te onthouden. Voor het lezen van het catalogus moest men toch een - zij het dan een bescheiden - beetje Frans moeten ken nen. Wij plegen nu eenmaal niet te reppen van een „robe d' été" maar van een „zomerjurkje" en we zeggen niet een „ensemble de plage" als we een strandpakje op het oog hebben. Duidelijk was de show in hoofdzaak gericht op de jeugd: de teen-ager en de jonge vrouw. Voor de pauze werden voor het merendeel sportieve dingetjes getoond: o.a. strandpakjes, sportpakjes. strandjurkjes. Onze speciale smaak ging daarbij uit naar verschillende uitvoeringen in badstof. Na de pauze het meer geklede: avondjaponnen, bruidstoiletten, cock- tailjurkjcs en zo meer. Werkelijk te veel om op te noemen en wij zijn ge noodzaakt om het bij een algemene be schouwing te laten, doch nogmaals: de kleuren voerden de boventoon. Opval lend was de tegenstelling japonnen, jurken tegenover ensembles. De laatste categorie was door rokken en blouses en alle mogelijke combinaties - waar onder de meest gedurfde en soms erg grillige - sterk in de meerderheid. Niet onvermeld mag blijven een Italiaanse stof, waar men volgens de spaeker naar believen een potje inkt of een heel flesje cola overheen kan gooien, zonder dat er een vlek ontstaat. lijk dank voor zijn uitmuntende cau serie. Na een korte pauze volgden de ver schillende verslagen. Voorzitter De Ruiter gaf allereerst een overzicht van de algemene economische toestand en wees er op, dat het percentage werk lozen in Veenendaal zeer gering was. Na een kleine inzinking in het eerste halfjaar van 1958 was er in het tweede halfjaar van 1958 weer een opleving te constateren geweest. De secretaris, de heer A. W. Bos, gaf in zijn jaarverslag een overzicht van alle werkzaamheden en bijzonderheden van 1958. De V.W.V. heeft in 1958 zeer veel actie gevoerd, waarvan de Expo-reizen en de illumi natie tijdens de Sint-Nicolaastijd wel als voornaamste geslaagde acties be hoorden. Het jaarverslag van de pen ningmeester liet opnieuw zien, dat er weer zeer veel in de winkelierskas was omgegaan en dat het saldo altijd nog bevredigend blijft. Bij de bestuursverkiezing werd voor zitter Ant. de Ruiter weer met grote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl ook de andere aftredende be stuursleden, t.w. de heren J. van de Bosch, H. Huibers en J. Tak eveneens met grote meerderheid van stemmen herkozen werden. De vergadering ging er verder mee akkoord, dat op zaterdag 21 maart weer de traditionele palmpaasoptocht wordt georganiseerd. Nadat voorzitter De Ruiter deze zeer geanimeerde vergadering had gesloten, was er voor elk aanwezig lid nog een presentje om mee naar huis te nemen. NIEUWE UITGAVE LEERBOEK STENOGRAFIE Dezer dagen ls verschenen het Leer boek der Nederlandse Stenografie Groote door onze plaatsgenoot C. C. M. van Rijs wijk, dat de stenografie volgens de di recte rr.ethode behandelt. Het wordt uit gegeven door de n.v. W. J. Thieme Cie te Zutfen, de uitgeverij, die van dezelf de schrijver de derde druk leerboek ma chine-schrijven uitgeeft. Het nieuwe leerboek Stenografie Groote heeft een fors formaat, het telt 148 blz. druk verdeeld over 15 hoofdst. met een alfabetische lijst van vaste verkortingen. Dit werk geeft veel voorbeelden, 130 oefeningen, is geïllustreerd en het valt onmiddellijk op, dat het stenoschrift dui delijk en overzichtelijk voor de gebrui kers is afgebeeld. Het boek is geschreven voor de scholieren van de middelbare- en Uloscholen en voor praktijkexamen- candidaten. De auteur volgde de ontwer per Groote en heeft de richtlijnen voor de commissie voor eenheid van de Ste nografie Groote toegepast. Het is inte ressant te weten, dat reeds door oude cultuurvolken zoals de Egyptenaren, Ba- byloniërs, Grieken ën Romeinen reeds een of ander stenografiestelsel werd ge bruikt. Een voorbijganger zag gisterenmorgen omstreeks half acht een geweldige rook ontwikkeling in een niet-bewoond huis aan de Bergweg. Onmiddellijk stelde de ze een onderzoek in waarbij bleek, dat door het omvallen van een brandende petroleumkachel de vloer was gaan bran den. Hij waarschuwde de brandweer, die binnen enkele ogenblikken ter plaatse was met de nevelspuit en de binnenbrand Naar aanleiding van het verzoek van het Edese gemeenteraadslid de heer Van Ekeris (C.H.), om in Gelders Vee nendaal tenminste het allernoodzake lijkste onderhoud aan de wegen te doen plaats vinden, heeft b. en w. van Ede schriftelijk geantwoord, dat Gelders Veenendaal komend voorjaar een goe de opknapbeurt zal krijgen. Voor zover de begroting het toelaat zullen dan eindelijk ook de gaten in de Prins Bernhardlaan en de Polderweg gedicht worden. Zoals bekend heeft woningbouw en wegenonderhoud in Gelders Veenen daal de laatste tijd stilgelegen. Reden hiertoe is dat Gelders Veenendaal waarschijnlijk binnenkort bij Veenen daal gevoegd zal worden en gedepu teerde staten geen kredieten voor der gelijke werken meer goedkeuren. Eiermarkt: aanvoer 126.000 stuks. Prij zen van 10,- tot 10,50 per 100 stuks. Handel traag. Biggenmarkt: aanvoer 70 stuks. Prijzen van 50,- tot 68,- per stuk. Handel matig. Ingezonden Half februari zal in deze provincie, dus ook in de gemeente Rhenen de grote entcampagne tegen de „polio" worden voortgezet. Allereerst zullen de kinderen, die reeds twee injecties hebben gehad nu hun derde krijgen. Daarna half maart) komen geheel bluste. Gelukkig hadden de vlammen niet nieuwe jaarklassen aan de beurt, t.w. de veel vat gehad, doordat de woning gro tendeels was afgesloten. In het andere geval was de brand van ernstiger aard geweest. Nu bleef de schade beperkt tot kinderen geboren in 1945, 1946, 1947, 1948, 1949; verder ook in 1958 geborenen. Het zijn dus in hoofdzaak de oudere kinderen, (10-14 jaar) maar tevens die in de verf, het behang en gesprongen ruiten. het afgelopen jaar geboren zijn. Voor de eigenaar, de heer L., echter I Er zijn nog altijd ouders, die met zo'n een strop, want hij had het huis van bin- jong kind liever wat willen wachten. nen juist helemaal opgeknapt en zou het WaaromDat weten zij dikwijls zelf binnenkort betrekken. De kachel was uit 1 niet. Meestal is het een gevoelskwestie, voorzorg reeds geplaatst, is verzekerd. De eigenaar die in feite onjuist is. Het is in tegendeel zó, dat de jonge zuigeling veel minder van zo'n injectie merkt dan een ouder kind. Zij verdragen het zonder uitzondering uitstekend. De twee laatste jaren zijn er opmerke lijk weinig polio-gevallen in Nederland geweest. Dit wil helemaal niet zeggen dat dit een komend jaar ook zo zal zijn. Het is juist een bekend feit dat, na eni ge jaren van weinig en goedaardige ge- In het eerste deel van de cursus „Wij en het weer" heeft de docent, prof. dr. W. Bleeker, gisteravond in gebouw ,,'t Trefpunt" zijn klein maar zeer aan- dachtig gehoor een duidelijk overzicht gegeven van het K.N.M.I. in De Bilt en vaIlen> plotseling een heftige opvlamming een indruk van de totstandkoming van een weersvoorspelling. De thuisblijvers kan komen. Dit geldt voor alle infectie hebben een boeiende avond met een interessant onderwerp gemist. ziekten e" dif 'ulst de vori«e ™ek*n weer duidelijk t$ zien geweest by de bij het vervoer van chocolade. Het twee- diphterie, waarbij plotseling in één van de deel, hetgeen dinsdag 17 febr. wordt gegeven, behandelt de pogingen die ge daan zijn om het weer te beïnvloeden. Professor Bleeker begon zijn cursus met voorop te stellen dat een weerbericht voornamelijk tot stand komt met behulp van wetenschappelijke methoden. De be wering als zou het weer te voorspellen zijn uit het gedrag van kikkers of het steken van vliegen, doet bij het K.N.M.I. geen opgang. Rijmpjes en gezegden zoals „vrijdagsweer is zondagsweer" en dat het weer te voorspellen is aan het gedrag van de maan wordt evenmin geloof aan gehecht. Wel verklaarde de docent dat ménsen die veel buiten zijn, o.a. boeren en vissers geleerd hebben naar de zon en maan te kijken en met behulp daarvan een weers verwachting op te maken voor de komen de zes uur. Het meteriologisch instituut moet daarentegen een verwachting op maken die geldt voor de eerstkomende zesendertig uur en dan voor geheel Ne derland. „We moeten als het ware achter de horizon kunnen zien", zei prof. Blee ker. Reeds vóór de Franse Revolutie heeft men gegevens in kaart gebracht met be hulp waarvan men wel een indruk van het toekomstige weer kon verkrijgen. Aan de hand van lichtbeelden maakte de docent vervolgens een rondwandeling door het Meteriologisch Instituut in De Bilt. Hierbij kreeg men o.a. het oplaten van een radiosonde te zien, een apparaat dat de luchtdruk, het vochtgehalte en de temperatuur naar de aarde seint. Door middel van een ballon, die met een snelheid van ongeveer 20 km per uur het luchtruim kiest, verricht het apparaat zijn dienst. Op een hoogte van ongeveer 18.000 meter springt de ballon uit elkaar en komt de radiosonde aan een parachute naar de aarde terug. Tijdens zijn vlucht wordt de ballon met een kijker gevolgd. Zodra welken het zicht belemmeren wordt de radar ingeschakeld. Op deze en meer wijzen verkrijgt men allerlei belangrijke gegevens die, gecom bineerd met de gegevens van binnen- en buitenlandse stations, in kaart worden gebracht. Interessant is het te weten, dat alle berichten die per station doorgegeven worden - dit geschiedt per telex - uit sluitend in code geschreven worden. Zo toonde prof. Bleeker dertig cijfers die voor ingewijden niets anders betekenden dan een bericht van alle voorkomende waarnemingen. Heeft men de gegevens in kaart gebracht, dan wordt deze weer kaart geannaliseerd voor de weersvoor spelling. Na de pauze behandelde de docent de vaststelling van een front waaruit veelal regen valt. Aan de hand van de op de weerkaart voorkomende luchtsoorten kan men bepalen hoe het front zich ver plaatst. Verder moet er op luchtdruk ge let worden, waaruit de depressies kun nen ontstaan. Aan het slot van het eerste deel van deze cursus verklaarde professor Bleeker dat metereoloog een zeer verantwoorde lijke taak heeft. De weerkundige krijgt vragen te bantwoorden die variëren van de hoogte van het water tot het adviseren Thans uit voorraad leverbaar Prinses Wilhelmina: „Eenzaam maar niet alleen FILMS VOOR N.V.V.-LEDEN De N.V.V.-Bestuurdersbond afd. Vee nendaal, organiseert voor vrijdagmiddag en avond 20 februari filmvoorstellingen in gebouw „De Samenwerking". Voor de kinderen wordt in de middaguren „Cir cusvrienden" vertoond, terwijl 's avonds de volwassenen genieten kunnen van de kleurenfilm „Lili". Kaarten voor deze films zijn verkrijg baar bij de bode van de diverse afde- de grote steden al direct enige dodelijke verlopende gevallen waren te betreuren. (Deze kinderen bleken echter niet inge ënt te zijn)! Bij de polio is de tijdige inenting nog veel belangrijker, want hier dreigt vooral de kans op levenslange invaliditeit van de kinderen. Geen weldenkende ouder zal het risico van uitgebreide verlammingen voor zijn kinderen willen lopen en zal dus zijn kind tydig tegen polio laten inenten. Het woord „tijdig" is hier zeer belangrijk, want het duurt enige maanden voordat de onvatbaarheid tot stand komt. Daar- BRANDJE SNEL GEBLUST Maandagmiddag werd door de «Irene de brandweer van Eist gealarmeerd voor een brandje bij de heer O. in de Vordel. De brandweer die spoedig ter plaatse was hoefde echter geen dienst meer te doen, daar het brandje reeds was geblust. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: Groep A: Faber M. v. d. Grift 02 Meijer A. v. d. Kolk 20 Van Loon Maris 11 E. v. Zomeren Veldhuizen02 Groep B: Van Viegen G. v. d. Grift02 Meerwijk Reede 02 A. Berkhof Swetselaar 20 Veenendaal Visser 02 ZELDZAME VOGEL Door bemiddeling van de heer Brühl, wonende aan de Bergweg, is de o.l. school in het bezit gekomen van een vrij zeldzame vogel, n.l. een Siberische Notenkraker. Deze vogel komt in ons land enkel voor in de trektijd. Nadat de vogel geprepareerd is wordt hij aan de collectie van de school toe gevoegd. GESLAAGDE FEESTAVOND PLATTELANDS JONGEREN Zaterdagavond j.l. gaf de afdeling Achterberg van de plattelands jonge ren een feestavond in het Buurtschaps huis. Het was jammer dat voor deze avond de zaal niet volledig bezet was. Voorzitter, de heer Polstra, sprak een welkomstwoord, waarna door een to neelgroep van deze vereniging een to neelspel gebracht werd in twee bedrij ven, getiteld „Papa strijkt de vlag". Dit spel, gebracht door amateurs waarvan de meesten voor het eerst op de planken waren, viel bij de aanwezi gen goed in de smaak. De spelers wa ren behoorlijk rolvast en hun spel gaf aanleiding tot menig applaus. Medewerking aan deze avond ver leende ook de heer Koos van Noort uit Zeist, die als humorist de lachspie ren danig in beweging bracht. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden, waarvoor verschillende mooie prijzen beschikbaar waren ge steld. Al met al is het een goed ge slaagde avond geworden. DRUKTE OP IJSBAAN VEROORZAAKT VALPARTIJTJES De ijsbaan in de Fliert te Ederveen was dinsdag zeer druk bevolkt. Vele jongelui uit Ederveen en omgeving ge noten van de ijspret, daar de toestand van het ijs prima was. In Veenendaal was tegen de avond het ijs op de baan aldaar minder goed, zodat velen uit die plaats naar Ederveen togen waar naar harte lust kon worden geschaatst. Zelfs uit Ede en Scherpenzeel waren groepen jongelui gekomen. Tengevolge van deze grote drukte ontstonden enkele valpartijtjes waardoor een knaap uit Ede een vrij ern stige beenwond opliep. Een andere jon gen kreeg een hoofdwond. Deze dissonanten konden niet verhin deren dat men tot laat in de avond lustig over de baan zwierde. Tijdens de vorige week gehouden jaar vergadering in hotel „De Hertog van Gelre" van de Scherpenzeelse Winke liersvereniging .Eendracht maakt macht' zijn er enkele mededelingen gedaan om trent de voorjaarsactie die in april zal plaats hebben. Als onderdeel hiervan worden op een viertal plaatsen in het centrum kerstbomen geplant. Bovendien zullen er in de Dorpsstraat een aantal luidsprekers geplaatst worden waarmee de actie opgeluisterd wordt met muziek. De heer W. Pol noemde 1958 voor de Scherpenzeelse middenstand een goed jaar, mede dank zij de zeer geslaagde najaarsactie, en niettegenstaande er veel kosten gemaakt zijn o.a. voor verlichting, leverden de acties een batig saldo op voor de vereniging. Behalve de reeds bovengenoemde eve nementen zal men ook een vossenjacht in een geheel nieuwe vorm samenstellen. Vervolgens nam de heer Verwoerd af scheid en bracht dank aan zijn mede bestuursleden voor de prettige manier van samenwerken. In zijn plaats werd ge kozen de heer Lemmermans. In de vaca ture ontstaan door het bedanken van de heer B. Methorst werd gekozen de heer Jonker, terwijl de heer J. Pluygers werd herkozen. Na de pauze wijdde de vergadering zich hoofdzakelijk aan besprekingen over de te voeren acties. RENSWOUDE Zaterdag j.l. gaf de Harmonie „Ons Genoegen" te Renswoude haar eerste jaarlijkse uitvoering in het gebouw Rehoboth. De avond op zichzelf is bijzonder goed geslaagd en alle aanwezigen hebben kunnen genieten van een vlot en met zorg uitgevoerd programma. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het verscheiden van de be schermheer van de vereniging, M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Rens woude en .verzocht de bezoekers een minuut stilte in acht te nemen ter na gedachtenis. Vervolgens werden welkom geheten de burgemeester van Rens woude met zyn echtgenote, de afgevaardigden van verschillende zustervereni gingen alsmede de jonkers Taets van Amerongen van Renswoude uit Zeist. Een woord van dank werd bovendien gericht tot de heer Kruger die de attributen voor het toneelspel geheel belangeloos ter beschikking had gesteld. De voor zitter besloot zijn openingswoord met de wens, dat alle aanwezigen een prettige en aangename herinnering aan deze avond zouden behouden. Alvorens het concert een aanvang nam Het concert bestond uit enige marsen. overhandigde de oudste jonker Taets van Amerongen van Renswoude aan de voor zitter een splinternieuwe dirigeerstok met de wens dat deze zou bijdragen tot nog grotere groei en bloei van de harmonie „Ons Genoegen". VAART OP U'ESTERSCHELDE GE STREMD DOOR GESTRANDE SCHEPEN Zondagochtend is de scheepvaart op de Westerschelde gestremd geraakt voor schepen groter dan 30.000 ton, doordat twee schepen in de vaargeul naar Ant werpen ter hoogte van Liefkenshoek zyn gestrand. Eerst liep de 21.000 ton meten de Belgische supertanker „Fina America" aan de grond en later kwam het 4.000 ton metende, uit Japan afkomstige Duitse schip „VVeserstein", dat langs de „Fina America" heen Antwerpen trachtte te bereiken, aan de andere kant van de vaargeul vast te zitten. Het schip maakte al spoedig water en dreigde te breken. Deze luchtfoto toont op de voorgrond de „Weserstein" en op de achtergrond de „Fina America" terwyl sleepboten trach- de schepen vlot te krijgen en bergings schepen een gedeelte van de lading over nemen. (Luchtfoto A.N.P.) De Veenendaalse gemeenteraad, die tot nu toe de gemeentebegroting altijd in een zitting van één avond behandel de, gaat het nu iets kalmer aan doen. Over de begroting 1959 zal namelijk twee avonden worden gedaan. Op maandag 23 februari a.s. komt de raad bijeen om de algemene beschou wingen van de fractievoorzitters aan te horen. In deze vergadering zal, be houdens de rondvraag, niet meer wor den behandeld. De daaropvolgende be grotingszitting is op donderdag 26 fe bruari a.s. om is het uiterst fiskant om tot het laatst met de inenting te wachten. Door de ingewikkelde organisatie van deze massa-vaccinatie kan het ook niet op ieder willekeurig ogenblik gebeuren. Men moet dus precies komen op de dag en het uur waarop men is opgeroepen en in geval van ziekte tenminste bericht van verhindering sturen. Men late zich ook niet weerhouden omdat men vermoedt dat het kind misschien verkouden gaat worden óf omdat het juist de laatste tijd wat lastig is óf dat de baby op het punt staat tanden te krijgen e.d. Zelfs zijn er ouders die wegblijven om dat het kind een paar dagen niet buiten is geweest. Twijfelt men, dan is het veel verstan diger om toch in ieder geval met het kind naar het inentingslokaal te gaan en de vraag of het kind kan worden ingeënt aan de dokter voor te leggen, die zonodig het kind eerst zal onderzoeken. De „polio" is eén te ernstige ziekte om niet alles te doen wat bij kan dragen om deze ziekte te vermijden. Bij de vorige gelegenheden kwam bijna 90 van de opgeroepen kinderen. Het is te hopen dat de 10 die nog niet kwam thans ook van de gelegenheid gebruik zal maken. Nogmaals: komt allen als u wordt op geroepen. Kom vooral op tyd. Neem de oproepingskaart, de blauwe of rose inentingskaart mee en vergeet ook de vrywillige bydrage niet! J. B. 0-0-0-0-0-0-0-0-0 (64) Een ogenblik staart Aram verslagen voor zich uit. „Dan zal er een wonder moeten gebeuren, willen wij het leven er af brengen!" merkte hij op. „Dit is slechts de wraak van Siva! Het moest zo komen!" verzucht Sylvester. Aram weet niet hoe lang zij reeds in het vunze hol vertoefd hebben, als plotseling op nieuw de deur opengaat. Het wrede gelaat van Tarai verschijnt. „Brengt deze honden naar de tempel!" be veelt hij kort. „Heden nog zullen zij aan Siva geofferd worden, opdat de rust zal wederkeren!" Aram en Sylvester worden naar buiten gesleurd. Omstuwd door een joelende en tierende menigte wor den zij door de vuile straten naar de tempel gevoerd, waarvoor het reusachtige beeld van de godheid Siva zich torenhoog verheft. Steeds dreigender worden de kreten die uit de menigte opstijgen. Sylvester strom pelt met knikkende knieën. Hij kan zich nauwelijks meer overeind houden. „Houd moed!" fluistert Aram hem toe, doch zelf heeft hij alle hoop laten varen. (Wordt vervolgd). KERKNIEUWS De heer P. op 't Landt, die blijkens de laatst-gehouden stemming was gekozen tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente, heeft gemeend hiervoor te moeten be danken. In verband hiermede hebben nu de lidmaten wederom gelegenheid tot en met maandag, 16 februari a.s. om namen van candidaten in te leveren bij de Ker- keraad. een ouverture en een potpourri van Weense muziek, welke alle uit de 2e af deling zijn. Alle stukken werden uitste kend uitgevoerd onder leiding van de heer P. Hoolhorst. Hierna trad voor het voetlicht de 13 jarige accordeoniste Gerda Keijman uit Rhenèn, die enkele bijzonder geslaagde nummers speelde als Circus Renz, Tan- zende Finger enz. Vervolgens kwam de alom bekende Tiroler Capel ten tonele onder leiding van de heer J. Boom en ook deze oogstte als vanouds het nodige succes. Na de pauze volgde het optreden van de toneel-afdeling van de vereni ging, met het toneelspel in drie bedrij ven van Bert Beets „Gerda van de Anna's Hoevé". Alle medewerkers speelden hun rol uitstekend en hoewel het niet mogelijk is ieder afzonderlijk te noemen, willen wij voor deze gelegenheid toch één uit zondering maken. Opvallend was wel het alleraardigste spel en de welluidende stem van Gerda Bonzema (alias mej. J. van Mourik). Het slotwoord werd uitgesproken door de oudste jonker Taets van Amerongen van Renswoude. welke eerst ook de over leden beschermheer met een enkel woord memoreerde en verder alle medewerkers aan deze avond dankte voor het gebode- ne. Bovendien bracht hij het publiek dank voor de betoonde rustige belang stelling, die mede het bewijs vormde voor de grote aandacht waarmede het programma was gevolgd. Tenslotte werd nog een verloting gehouden, waaran di verse mooie prijzen waren verbonden. Wij merken hierbij nog op dat de 2e uitvoering plaats vindt op zaterdagavond, 14 februari a.s. aanvang 7 uur. Op deze dag is 's middags van 2 tot 3 uur gele genheid tot plaatsbespreken. INENTING TEGEN POKKEN Op vrijdag 13 februari a.s. zal in Rens woude gelegenheid worden gegeven tot het kosteloos inenten tegen pokken. De gemeente-arts zal daartoe in het gemeen tehuis zitting houden, des namiddags om 2.30 uur. JONGE BOEREN EN BOERINNEN IN JAARVERGADERING BIJEEN Woendagavond j.l. hield in het gebouw Rehoboth te Renswoude de afd. Scher penzeel en Omstreken van de C.J.B.T.B. en van de C.B.P.B. de traditionele jaar vergadering, waarvoor behoorlijk belang stelling bestond. De avond werd geopend door de voorzitter van de C.J.B.T.B., de heer J. Lagerweij uit Renswoude, die alle aanwezigen, en in het bijzonder de burgemeester van Renswoude met zijn echtgenote, hartelijk welkom heette. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer J. Bieshaar en aan mej. D. van Voorthuizen, die als secretris en secretresse hun jaarverslagen uitbrach ten, welke voor deze gelegenheid geheel op rijm waren gesteld. Het volgende pro grammapunt vermeldde een declamato- rium, waarbij de dames J. van de Lage- maat en L. Gerritsen een gedicht over de watersnood voordroegen. De spreker voor deze avond, de heer A. Noorlander uit Barneveld, sprak daar na over het onderwerp De Baan Vrij. De heer Noorlander vond een aandachtig gehoor voor zijn boeiende lezing, die handelde over de levensweg door Chris tus gebaand en waarbij de eigen kracht van de mens, die tegenwoordig steeds meer wordt gepropageerd, volkomen waardeloos is. Na het zingen van de bondsliederen en pauze werd een samenspraak in drie be drijven opgevoerd, getiteld „Onrust om een hoefnagel". De spelers waren allen goed voor hun taak berekend terwijl enkelen opvielen door een bijzonder goede vertolking van hun rol. De vergadering werd tenslotte gesloten door de heer Rijlaarsdam, voor zitter van de C.B.T.B. te Woudenberg. Nog dient ter vermelding, dat deze avond een verloting werd gehouden, waaraan een bijzonder groot aantal waardevolle prijzen was verbonden. dreigt Biedt weerstand met W V mam poeders, tabletten, cachets (Vervolg van pagina 1) en M. besloot daar dan maar genoegen mee te nemen. Het vonnis voor F.'s onvoorzichtige wij ze van rijden luidde, conform de eis, 40,- of dagen met toewijzing van de ci viele vordering van 45,-. -ö- C. M. W., exploitant te Wageningen, kwam enige tijd geleden in Heelsum met zijn personenauto in botsing met een groentekar, die langs de weg geparkeerd stond. Vrijdag verscheen W. voor het Wageningse kantongerecht om zich voor deze fout te verantwoorden. Op zeker ogenblik werd ik door de felle zon verblind. Ik remde onmiddellijk af, doch kon een lichte aanrijding met de groentewagen niet meer voorkomen. In ieder geval was mijn snelheid op het mo ment van de botsing maar heel gering, want de hit voor de kar overkwam niets, terwijl het lichte wagentje zelf ook niet ernstig beschadigd werd, verdedigde ver dachte zich. Ik lees anders in het proces-verbaal, dat de groente her- en derwaarts over de straat vloog, interrumpeerde rechter Tiddens. Alleen maar wat appels en peren, vergoeilijkte verdachte. In ieder geval is de schade al lang en breed vergoed. Ht bleef voor W., fonform het door mr. Leusink geeiste, bij 25.— of 5 d. DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK Prima Luiers van een zeer bekend merk nu I 0.98 Plastic Broekjes van f 1.25 nu I 0.75 Prachtige wollen Baby Jurk jes en Pakjes vuil geworden voor minder dan de helft van de prijs MANUFACTUREN^ W BE00ENSIEWKAMTE* VEENENDAAL GORTSTR.39 TEIEE. 2321 VEENENDAAL ELEKTRISCHE SCHRIKDRADEN Het hoofd van de plaatselijke politie te Veenendaal herinnert eraan, dat hoofden of bestuurders van ondernemingen van landbouw, tuinbouw, bosbouw of veehou derij, waarin gebruik wordt gemaakt van schrikdraden, in het bezit moeten zijn van een door een bevoegd deskundige opgemaakt en geldig bewijs, waaruit blijkt, dat ten tijde dat het bewijs werd afgegeven, aan de bepalingen van het veiligheidsbesluit elektrische schrikdra den was voldaan. Zij zijn verplicht een duplicaat van het bewijs, uiterlijk de der de dag nadat het is opgemaakt, te zenden aan het districtshoofd van de arbeids inspectie. De bewyzen verliezen hun geldigheid op 1 april van het jaar volgende op dat van afgifte. Zij, aan wie in het afgelopen kalender jaar een bewijs is afgegeven, dienen zich dus in het bezit van een nieuw, door een bevoegd deskundige op te maken bewijs te stellen vóór 1 april 1959. Formulieren voor deze bewijzen, inge richt volgens het door de minister van Sociale Zaken vastgesteld model, zijn tegen kostende prijs verkrijgbaar bij het districtshoofd van de Arbeidsinspectie te Utrecht, Maliebaan 97. Veenendaal, 7 februari 1959. Het hoofd van de plaatselijke politie, A. BAKKER. RHENEN ELEKTRISCHE SCHRIKDRADEN Het hoofd van de plaatselijke politie te Rhenen herinnert eraan, dat hoofden of bestuurders van ondernemingen van landbouw, tuinbouw, bosbouw of vee houderij, waarin gebruik wordt gemaakt van schrikdraden, in het bezit moeten zijn van een door een bevoegd deskun dige opgemaakt en geldig bewijs, waaruit blijkt, dat ten tijde dat het bewijs werd afgegeven, aan de bepalingen van het veiligheidsbesluit elektrische schrikdra den was voldaan. Zij zijn verplicht een duplicaat van het bewijs, uiterlijk de derde dag nadat het is opgemaakt, te zenden aan het districts hoofd van de arbeidsinspectie. De bewyzen verliezen hun geldigheid op 1 april van het jaar volgende op dat van afgifte. Zij, aan wie in het afgelopen kalender jaar een bewijs is afgegeven, dienen zich dus in het bezit van een nieuw, door een bevoegd deskundige op te maken bewijs te stellen vóór 1 april 1959. Formulieren voor deze bewijzen, in gericht volgens het door de minister van Sociale Zaken vastgesteld model, zijn tegen kostende prijs verkrijgbaar ter ge meentesecretarie, algemene zaken. Onder een schrikdraad als hiervoren bedoeld, wordt verstaan een onder elek trische spanning staande draad, welke ten doel heeft paarden, vee, pluimvee, wild of andere dieren van de plaats, waar de draad gespannen is, verwijderd te houden door de elektrische schok en de daarmede gepaard gaande schrik, welke van een aanraking van de draad het ge volg zijn. Rhenen, 3 februari 1959. Het hoofd van de plaatselijke politie, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. STANDPLAATSEN IJSVERKOOP Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen onder de aandacht van be langhebbenden dat ieder, die deze zomer in aanmerking wil komen voor de ver koop van ijs langs de openbare wegen in deze gemeente vóór 15 maart 1959 een verzoek bij hun college dient in te zenden. Aanvragen na die datum ontvangen zul len niet in behandeling worden genomen. Rhenen. 6 februari 1959. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. 3257 3256 3342 2230 3362 3312 3273 3328 3251 3320 3388 2549 3217 2854 3391 3262 3397 3268 3286 3208 3215 3308 3375 3231 3297 3233 3284 3228 3306 3386 3319 3315 3203 NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Veenendaal A. L. v. Beek, Julianastraat 67 Best. v. d. Sticht. Bedr. Geneesk. Dienst, Stationssingel 14 Best. v. d. Sticht. Bedr. Geneesk. Dienst, Kanaal weg 14 Best. v. d. Ver. Het Groene Kruis te Stichts en Gelders Veenendaal, J. P. C. Leinweberstraat 62 G. v. Doorn, Buurtlaan-oost 191 W. v. Galen, J. P. C. Leinweber straat 76 A. G. v. d. Haar, Valleistraat 61 H. W. Hannink, Westersingel 17 F. Hardeman, Cuneraweg 340, Rhenen L. v. Harten, Ferd. Bolstraat 42 J. Hoedeman, Vendelseweg 13 Fa. Hollandia Wol- en Kousen- fabriek, Rembrandtlaan J. Hoogendijk, Ferd. Bolstraat 18 H. de Kuiper, Spoorlaan 69 M. Kloot, Nieuweweg 240 H. de Koning Jr., Patrimonium laan 46 J. de Koning, Dennenlaan 65 T. v. d. Kraats, Jan Steenlaan 1 P. ter Maaten, Munnikenweg 56, Renswoude H. A. H. Matthijssen, Meindert Hobbemastraat 28 J. Middelhoven, Valleistraat 125 J. v. d. Molen, Gov. Flinckstr. 49 L. ten Napel, P. Potterstraat 21. Ch. C. Onderstal, Cuneraweg 390, Rhenen G. J. Schoonderbeek, Rembrandt laan 13' G. v. Soest, Patrimoniumlaan 74 G. Takken, Eikenlaan 12 J. J. Tigchelaar, Kerkewijk 96. B. Tigchelaar, Rembrandtlaan 15. G. van Wakeren, P. Potterstr. 19. A. Werker, Dr. de Visserstraat 45. G. L. G. Wielaert, Pr. Bernhard laan 128. H. J. Witters, Acacialaan 21. Rhenen Sedert de uitbreiding van de telefoon centrale werden in Rhenen opnieuw en kele percelen op het telefoonnet aange sloten en wel als volgt: 286 J. v. Duuren, Nwe Veenendaalsew. 209 730 Mw. H. W. Jonker-Thijs, Spoorbaan- steeg 39 721 D. Kooistra, Cuneraweg 243, Achter berg. 736 F. J. B. Meyer en Zn, Herenstraat 100 Ederveen 531 T. v. d. Brink, Scheivoor 4 a 562 Hoofddir. v. d. Rijkswaterstaat, Arrondissement Arnhem, Hoofd straat 19 469 H. v. Ravenhorst, Oude Holleweg 40, Renswoude 492 J. Snelzelaar, Renswoudeweg 8

De Vallei | 1959 | | pagina 2