Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De W ere van WEEK-tot-WEEK „Hier ben ik, ik mankeer niets!" WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Veenendaal krijgt 17 woningen van Renswoude J- F. TAK Streekvergadering Anti-Revolutionairen vol van kritiek ELST 33e jaargang VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen,, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ongevallen door de gladheid Zandauto reed over stel fietsen Agenda De gouden kooi Vossen waren binnen drie kwartier gevangen Waarde gestegen tot 7,50 4 IV 095227 Alle voetbalwedstrijden afgelast Gemeenteraad van Renswoude in openbare vergadering bijeen Garantie voor streekwerkplaats Clir. boerenorganisaties hielden gezamenlijk j aar vergadering „Tinus de tyran" werd goed gespeeld Geef Uw kinderen weer LEVERTRAAN Hooiberg brandde af Auto slipte en stuur brak af Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, ff ist 19 Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bR de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent »WAAR IS DE K0NINGIN« Tengevolge van de gladheid van de wegen zijn er de afgelopen dagen enkele verkeersongevallen gebeurd. De heer D. uit Gelders Veenendaal, die met zijn bestelauto over de Nieuweweg in de richting Veenendaal reed, wilde de Holle weg inrijden. Een over de Holleweg naderende personenauto, be stuurd door de heer V. uit Amerongen, remde af maar gleed door de gladheid van de weg door en botste tegen de bestelwagen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De personenauto werd licht en de bestelauto zwaar be schadigd. Enkele uren later ontstond er een aanrijding op de hoek Julianastraat- Vendelseweg. Dr. K. uit Veenendaal reed op de Vendelseweg richting Mun- nikenweg. De heer D. uit Ede, die uit de Julianastraat kwam en naar links de Vendelseweg opreed, verleende hierbij geen voorrang aan de voor hem van rechts komende Dr. K., waardoor beide wagens tegen elkaar botsten. Ook hier deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De materiële schade was vrij aanzienlijk. Op de hoek Lijnweberstraat-Vendel- seweg verleende de bestuurder van een personenauto G. uit Veenendaal die komend vanaf de Munnikenweg de Vendelseweg opreed, geen voorrang aan een personenauto die vanaf de Lijnweberstraat de Vendelseweg wilde oprijden. G. probeerde de situatie nog te redden door te remmen, maar zijn auto gleed bijna dertig meter door en raakte de van rechts komende auto, bestuurd door de heer D. uit Gelders Veenendaal. Beide wagens werden licht beschadigd. „Een zondagavond, het was 20 februari 1944, was er een zware inslag vlakby, in het bos; gelijktijdig dreunde een vliegtuig boven ons hoofd en bijna op het zelfde ogenblik viel er met een nog zwaardere slag een volgende bom, nu slechts anderhalve meter van het huis. Eén marechaussee werd onmiddellijk gedood, een andere dodelyk gewond. Beiden stonden op wacht. De omstandigheid dat by het leggen van de fundering van het huis gewapend beton was gebruikt, bewaarde het huis voor instorten. Het gaf wat mee. Prinses Wilhelmina voelde onder haar voeten de schuivende beweging die het huis maakte, een beweging als de deining op zee. Met onbeschrijflijke span ning wachtte ik op de volgende bom, die zeker het einde van ons aller leven zou betekenen. Ik herademde toen deze derde bom uitbleef. Beneden hoorde ik wachtmeester Beerman angstig roepen: „Waar is de Ko ningin?" Tegelijk sloeg een vieze lucht van gas, rook en vlammen mij tegemoet. Ik antwoordde dadelijk: „Hier ben ik, ik mankeer niets." Een zandauto van de firma F. uit Veenendaal is dinsdag j.l. bij de Bat terijen om onverklaarbare redenen over een groep fietsen heengereden, die aan de kant van de weg waren neergelegd door kinderen die op de daar aanwezige plassen aan het schaatsen waren. Een achttal rijwielen werden zwaar beschadigd terwijl de bestuurder, de heer D. uit Veenendaal, na zijn „tank-manoeuvre" doorreed. De politie van Renswoude heeft de zaak in onderzoek. WEER INENTINGEN TEGEN KINDERVERLAMMING A.s. maandag, dinsdag en woensdag en maandag 23 en dinsdag 24 februari zal in het gebouw voor gezondheids zorg aan de Eikenlaan wederom wor den ingeënt tegen kinderverlamming. Het betreft hier de derde injectie voor de kinderen geboren in de jaren 1952 t.m. 1954, 1956 en 1957. In totaal wor den bijna 1500 kinderen opgeroepen. De entingen zullen worden verricht door de Veenendaalse doktoren. Van de zijde der gemeentesecretarie deelt men ons nog mede, dat het kan voorkomen in een enkel geval, dat de derde oproeping niet wordt ontvangen. Men wordt in een dergelijk geval ver zocht dit te melden op de gemeente secretarie, Hoofdstraat 92, afdeling in entingen. Aangezien nog niet alle op roepingen zijn verzonden moet men hiermee wachten tot na woensdag 18 februari a.s. In geen geval zullen deze keer andere injecties dan voor de derde maal wor den gegeven. Kinderen, geboren in de bovengenoemde jaren, die door ziekte of anderszins nog geen twee injecties hebben ontvangen, kunnen worden in geënt tegelijk met de jaarklassen 1945 t.m. 1949 en 1958. Deze entingen zullen omstreeks 16 maart een aanvang ne men. VEENENDAAL Vrjjdag 13 februari: Emigratievoorlichtingsavond in hotel „De Korenbeurs" Vrouwenwereldgebedsdag in .So la Fide' Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 14 februari: Toneelavond van Veenendaals Wandelcomité in „Eltheto" Aan vang 19.00 uur. Uitvoering Chr. gem. zangver. „Zang en Vriendschap" in ver. geb. Aanvang 19.30 uur. Maandag 16 februari: Verkiezingsvergadering P.v.d.A. in „De Samenwerking" Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 17 februari: Volksuniversiteit 2e deel cursus „Wij en het weer" in 't Trefpunt Aanvang 20.00 uur. Luxor Theater: Heden t.em. maandag „Overtre ding art. 251 bis" toegang 18 jaar. dinsdag t.e.m. donderdag „Zij, die het licht schuwen" toegang 18 jaar. RHENEN Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmiddag s „De trein van tien over drie" zondagavond „Spaanse driften" toegang 18 jaar, donderdag „Daar komen de tanks" toegang 14 jaar. RENSWOUDE Zaterdag 14 februari: Uitvoering „Ons Genoegen' Rehoboth. in Dit citaat kunt u vinden op blz. 351 van het zo juist verschenen boek: „Eenzaam maar niet alleen" en het is typerend voor het gehele geschrift „Gods leiding in alles". Daar is de schrijfster vol van, tel kens frappeert het hoe dit geloof in een allesregerend God domineert. Bij al haar beslissingen, in goede of kwade dagen, bij vreugde of verdriet, in ballingschap of waar ook: zij voelt zich verbonden met Christus. „Op de hoogtepunten van mijn bestaan voelde ik in mijn latere jaren in de diepte dit Leven in mij kloppen." (blz. 444). Het boek is boeiend geschreven - wij lazen het in één ruk uit - de eerste hoofd stukken laten duidelijk zien hoe de prin ses in een gouden kooi geleefd heeft on der druk van een Engelse gouvernante en hoe haar bestaan tot haar achttiende jaar een bijna zonloos, triest en gedisci plineerd hofleven is geweest, waarin al leen Koningin Emma het zonnetje was dat zo nu en dan de wolken van somber heid doorbrak. Zelfs toen de Koningin trouwde met Prins Hendrik hebben beiden de groot ste moeite gehad de gouden kooi te door breken. Het beeld van haar man, waar mede zij 23 jaar getrouwd is geweest, komt bij zonder sympathiek naar voren, al is het spijtig dat de Prins der Neder landen stierf zonder dat de Koningin er bij tegenwoordig was. „Het hart had het opgegeven, terwijl hij nog in gesprek was met de verpleegster. Toen ik kwam, leefde hij niet meer(blz. 251). Voor menigeen zal deze uitspraak een openbaring zijn. Zonder nu al te diep in te gaan op de geestelijke achtergronden van haar geloof, die de schrijfster met veel talent omschrijft en die behoren tot het beste wat wij ooit van een vorstin lazen - is het opvallend hoe koel zij in haar jeugdjaren staat tegenover de ker ken. „Zij hebben geen rol van betekenis vervuld in mijn leven. Zij stonden te ver af van mijn persoonlijke binding met Christus en Zijn leiding met mij. Dit is mijn ervaring geweest; daarmee vallen zij buiten de sfeer van dit boek." (blz. 81) Maar des te meer genoegen doet het te lezen dat zij gelooft in de jeugd, die opkomt voor een „vernieuwde kerk". „Onmiddellijk voelde ik mij verbonden met deze jongeren door de waarachtig heid, eerlijkheid en oprechtheid die in hun geloof en leven klopten. Van heler harte juich ik het streven toe van al die genen, die het bewijs leveren de geeste lijke noden van onze tijd te verstaan en het hunne doen om die te lenigen en van al die jonge levens, die wachten op de gemeente die eenmaal doortrokken zal zijn van wat zij verwezenlijkt willen zien, de gemeente die zal tonen, dat zij zich ervan bewust is er alleen te zijn om Christus en die Hem wil volgen en dienen in gehoorzaamheid en liefde." (blz. 82). Met deze zelfkennis gewapend blijft het nog een raadsel dat de schrijfster de deuren van de gouden kooi, waarin zij en haar man jaren gevangen zaten, niet eer der heeft opengegooid. Ze zegt ervan: „Volgzaam deed ik wat er van mij werd verlangd." Maar toen na acht jaar ge wacht te hebben op de geboorte van Ju- liaantje, maakte zij definitief een einde aan de „kooisfeer", aan de starre houding van mijn omgeving. Zij erkent volmondig de eerste tijd van haar regering de ceremoniële en officiële zijden van haar taak beschouwd te heb ben als hol en zonder ziel. De schuld hiervan geef ik de kooi. Pas later leerde zij inzien dat deze ceremonies werkelijk inhoud kunnen hebben als zij gedragen worden door menselijke initiatieven. (Zie verder 2e blad). In een ideale omgeving hield het Chr. Lyceum een ijsfeest. Op de achter grond, aan de rand van de plas, de „Koek en Zooppiestent" met aan de boom gespijkerd de prijslijst. Woensdagavond tegen kwart voor negen werd de gezellige muziek op de ijsbaan „Vooruit" aan het Benedeneind onder broken door een stem, die de jacht op de vossen aankondigde. Deze vossenjacht had een enorm aantal schaatsliefhebbers naar het anders zo rustige Benedeneind getrokken en na genoemde mededeling werd vrijwel iedereen aangeklampt met de vraag of hij of zij,, waarmee men een baantje maakte een vos was. Niet-inge- wijden zullen zich ongetwijfeld wel eens afgevraagd hebben of ze in een dieren tuin inplaats van op èen ijsbaan waren. Drie minuten na de opening van de jacht was de eerste vos gevangen, ter wijl de laatste omstreeks half tien onder luid hoera-geroep werd binnengeleid. In totaal waren er tien vossen, t.w. vijf vrouwelijke en vijf mannelijke. De prij zen die met het vangen van een vos ge wonnen werden, varieerden van 10,- tot ƒ2,50. UITSLAGEN IJSWEDSTRIJDEN CHR. LYCEUM Onderstaand volgen de uitslagen van de ijswedstrijden op de Leersumse Plas sen van het Chr. Lyceum Veenendaal: Meisjes hele school 1000 m.: 1. A. van Vliet; 2. N. Spaan; 3. E. Bou- man; 4. T. v. d. Garde. Jongens le en 2e klas 1000 m.: 1. W. v. d. Meulen; 2. J. v. d. Scheur; 3. G. Vink; 4. O. de Kroon; 5. D. v. Asselt. Jongens 3e, 4e en 5e klas 5000 m.: 1. E. Veldhuizen; 2. E. van Baaren; 3. A. de Fluiter; 4. C. Slotboom; 5. H. Buys; 6. J. v. d. Scheur; 7. B. Geurts. Jongens 3e, 4e en 5e klas 10.000 m.: 1. H. Buys; 2. A. de Fluiter. De Vallei-riks welke vorige week is uitgegeven bij Levensmiddelenbe- dryf Schimmel hoek Kerkewyk- Patrimoniumlaan, is niet gevonden. De vinderspremie is hierdoor weer met 2,50 gestegen zodat de riks die deze week uitgegeven wordt en het rode nummer draagt 7,50 waard is. Bij inleve ring op ons bureau vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur wordt a contant de vinderspremie uitbetaald. De afdeling Utrecht van de K.N.V.B. heeft alle wedstrijden voor a.s. zater dag en zondag afgelast. ONTSPANNINGSAVOND VEENENDAALSE BEJAARDEN De volgende ontspanningsavond voor de Veenendaalse bejaarden zal worden gehouden op vrijdag 20 februari a.s. in gebouw „Eltheto". De welbekende to neelvereniging N.A.O. zal weer haar medewerking verlenen. Nadere mededelingen hieromtrent volgen nog. Maandagavond j.l. opende burgemeester J. A. Hosang om 8 uur de vergade ring van de gemeenteraad, die voor deze gelegenheid voltallig bijeen was. Na de opening werden de leden verzocht nog even te willen blijven staan, waarna de voorzitter de volgende herdenkingsrede uitspreekt: Sedert de laatste vergadering van uw raad zijn de gemeente Renswoude twee ingezetenen, die ieder gedurende zeer talrijke jaren met toewijding aan het bestuur dezer gemeente zeer daadwerkelijk hebben deelgenomen, door de dood ontvallen. Op zondag 7 december 1958 ontsliep - na een kortstondige ongesteldheid - op 76- jarige leeftijd, de heer Maximiliaan Jacob Leonard Baron Taets van Amerongen van Renswoude, die van september 1911 tot november 1947, burgemeester dezer gemeente is geweest. In deze 36-jarige periode van zijn ambtsvervulling - waarin twee wereld oorlogen hebben gewoed - heeft de heer Taets van Amerongen van Renswoude deze gemeente gediend op een wijze zoals hij meende dat dit goed mocht zijn. Was hij voor de dorpsgenoten een raad gever ook voor verschillende verenigin gen is hij een uitermate belangrijke steun geweest. Aan de oprichting van voor deze ge meente belangrijke verenigingen en in stellingen heeft hij mogen medewerken en nadien heeft men in verschillend op zicht van zijn leiding daarin - meesten tijds als voorzitter - mogen profiteren. De heer Taets van Amerongen van Renswoude was een uitnemend kenner van de historie van deze gemeente. Van deze kennis, gevormd door nasporingen tot ver in het verleden, heeft hij - mid- Drie christelijke boerenorganisaties, de C.B.P.B., de C.B.T.B. en de C.J.B.T.B., hebben woensdag j.l. in gebouw ,,'t Trefpunt" gezamenlijk een feestavond ge houden. De belangstelling hiervoor was buiten verwachting want reeds ver vóór het aanvangsuur - en ook er na - kwamen de bezoekers binnen. Een ge varieerd programma zorgde ervoor dat de aanwezigen zich geen moment ver veelden en het applaus aan het einde van de feestavond was voor de organisa toren en medewerkers het beste bewijs dat de avond in alle onderdelen ge slaagd was. OPNIEUW BIJEENKOMST M-BRIGADIERS Woensdag 18 februari a.s., 's middags om kwart voor vier, zal er in gebouw Sola Fide voor de tweede maal een bijeenkomst worden gehouden voor Veenendaalse M-brigadiertjes. Ditmaal zullen de volgende scholen vertegenwoordigd zijn: Joh. Calvijn- school, Oranjeschool, Pr. Wilhelmina- school, Muloschool, Openbare lagere school en de Chr. Nat. School I. Tijdens deze bijeenkomst zullen de kinderen, evenals de vorige maal, ge trakteerd worden op enkele melk- produkten, terwijl bovendien een aan tal interessante films vertoond wor den. Het ligt ook in de bedoeling een goochelaar te laten optreden. De orga nisatie van de bijeenkomst is in han den van de heer Budding van de Sta tionssingel. verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. S1NATRAN, SANOSTOL. HALLITRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 VEENENDAALSE KAPPERS BEHAAL DEN PRACHTIGE SUCCESSEN In de eerste ronde om de landscompe- titie voor dames- en herenkappers, welke 10 februari j.l. in hotel „Boschlust" te Zeist zijn gehouden, heeft de Veenendaal se kapper Mattheu Bermel een tweede prijs weten te behalen, terwijl kapper M. van Hardeveld, eveneens uit Veenen daal de vijfde prijs bemachtigde. In maart volgt de tweede ronde, waar na in Amsterdam de finale zal plaats hebben. De organisatie van dit kappers concours is in handen van de N.B.T.C.K. De heer Van Hardeveld werd december vorig jaar clubkampioen van de club Zeist, terwijl hij vorige maand te Alk maar en Rotterdam de eerste Equipe wedstrijden heeft gewonnen. Vermoedelijk door het spelen met vuur van kinderen, is een hooiberg op het erf van de wed. Van G. aan de Pr. Bernhardlaan in brand geraakt. Een groot deel van het hooi ging in vlam men op. De brandweer van Gelders Veenendaal geassisteerd door de brand weer uit Ede, verzorgde het blussings- werk. De schade wordt niet door verzeke ring gedekt. De heer J. van Eibergen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnyverheid, sprak woensdag avond op een streekvergadering van de A.R.-party in „Eltheto" over het onder werp „Wat is waarheid?" Scherp veroordeelde de spreker het optreden van de PvdA en verschillende uitlatingen van die zyde rond de kabinetscrisis. Het is niet waar, zei de heer Van Eibergen, als men van socialistische zyde stelt, dat wij - de rechtse groeperingen in de kamer - de regering ten val hebben gebracht. Meermalen was het de socialistische kamerfractie die stond tegenover de eigen ministers. Het beleid van de PvdA is in strijd met alle con stitutionele verhoudingen. De PvdA ziet de socialistische ministers als voor uitgeschoven posten van de party, maar regering en parlement zijn radicaal verschillend. De ministers behoren te handelen - en spreker noemde als voor beeld de A.R.-bewindsman Zylstra - onder eigen verantwoordelijkheid en niet gebonden te zijn aan partijdwang of dictatuur. By de PvdA is dit laatste wel het geval. Op de fakkeldragersdag van de PvdA zijn duidelijk de eisen gesteld en daarby is gezegd tot de socialistische ministers: Dat hebt gij te doen en anders gaat gij heen. De heer Van Eibergen waande zich op het ogenblik in een soort sprookjes- tijd. Men smijt met leuzen en program ma's; het is een tegen elkaar opbieden van allerlei goeds. Is het zo, vroeg spreker zich af, dat alleen de programma's en de leuzen bepalend zijn? Hij meende, dat vanuit A.R.-standpunt gezien in hoofdzaak een ander standpunt bepalend is, n.l. dat men het Christen-zijn niet alleen bewaart voor de zondag, maar dit doorvoert in het hele maatschappelijke leven. Het niet alleen belijdt, maar ook beleeft. De A.R.-partij heeft in de eerste plaats te bieden, dat men zich ook op staatkundig gebied richt op Gods Woord. Maar met de dingen principieel te stellen - hoewel dit het allerbe langrijkste is - is men er niet. Aan deze dingen moet ook gestalte worden gegeven en natuurlijk moet er een program van actie zijn. Het oude socialistische sprookje gaat ook nu weer rond. De PvdA zegt, dat zij in hoofdzaak opkomt voor de min dere man; natuurlijk, alle andere par tijen, die als „rechts" op één hoop wor den gesmeten, doen ook wel sociale dingen, maar als het op betalen aan komt zijn zij nergens. De oude samenwerking Rooms-Rood, de brede basis, zou men beter de wan kele basis kunnen noemen. Er was geen enkele binding in het kabinet. Nogmaals nam de heer Van Eibergen de partijdictatuur in de PvdA bij de kop met een ander voorbeeld: Tijdens de behandeling van de belastingvoor stellen had de schrijver van het orgaan van het NVV het bij het juiste eind toen hij schreef: dit zijn de druppels die de emmer aoen overlopen. Spreker zei: het NVV heeft nog geen enkele eis gesteld die niet door de PvdA is over genomen. Op enkele leuzen, die nu door de PvdA op de kiezers worden losgelaten wilde de heer Van Eibergen nader in gaan. Vondeling, aldus spreker, heeft de euvele moed gehad om tijdens een bij eenkomst in Groningen zijn oud-ambt genoot, de A.R.-minister Zijlstra, aan te vallen en de werkloosheid in de noordelijke provincies in diens schoe nen te schuiven. In de eerste plaats meende de heer Van Eibergen, dat minister Suurhof hiervoor als eerste verantwoordelijk was en ten tweede: de A.R.-fractie heeft bij voortduring gepleit voor het lokken van industrie naar het noorden, hetgeen door de PvdA werd getorpedeerd. En nu komt die aanval van Vondeling. Dit is bene den de maat, volgens spreker. En trouwens men spreekt elkaar nog tegen ook; volgens een krantenbericht heeft Hofstra juist gezegd, dat hij zo goed met Zijlstra kon samenwerken. Onbegrijpelijk. (Zie verder pagina 3) De opening werd verricht door de heer M. Hogenboom, die er zijn vreugde over uitsprak dat er, niettegenstaande de ijs- pret en de gladde wegen, zoveel belang stellenden waren opgekomen. In het bij zonder heette spreker welkom de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, ds. J. Over- duin en de oud-voorzitter der C.J.B.T.B., de heer J. C. Griffioen. Het welkomst-tableau, verzorgd door leden van de C.B.P.B., stelde een opgaan de zon voor met als spreuk „Dankt God in alles". Onmiddellijk hierna volgde het optreden van een zangkoor, dat enkele prachtige liederen ten gehore bracht. Door het rumoer van de nog binnen komende bezoekers hebben echter de aan wezigen die achter in de zaal zaten hier van jammer genoeg veel gemist. Over het onderwerp „Ora et Labora" sprak vervolgens ds. J. Overduin, die zich afvroeg waarom er tegenwoordig zo weinig spreuken zoals „Ora et Labora", Soli Deo Gloria" en „Gratia" meer op boerderijen en schepen voorkwamen. Spreker zag hierin een verzwakking van het geloof. Bidden en werken moeten samengaan, aldus ds. Overduin. In ver band hiermede haalde hij een geschie- De Veenendaalse grossier G. S. be gon woensdag met zijn auto op de gladde Cuneraweg te slippen. Hij rukte zo krachtig aan zijn stuur om de auto in de goede baan te houden, dat dit afbrak. De auto kwam tegen een paal terecht en werd beschadigd. De be stuurder liep een hoofd- en een knie- wond op. SCHAATSWEDSTRIJDEN IN ELST Zaterdag aanstaande zullen op de ijs baan te Eist schaatswedstrijden worden gehouden. De ijsbaan is gelegen aan de westkant van de Veerweg. Er zullen wedstrijden worden gehou den in hardryden en schoonrijden, ter- wyl er tevens jeugdwedstrijden worden verreden. NA UITBREIDING HEROPEND Hedenmiddag heeft de heer W. van Viegen zijn zaak aan de hoek Franse- weg-Veenendaalsestraat na een ingrij pende verbouwing heropend. De winkel in kruidenierswaren en aanverwante artikelen heeft een vol ledige gedaanteverwisseling ondergaan. Behalve dat de zaak eens zo groot is geworden, is ook het interieur aan de eisen des tijds aangepast, waarmee Eist een prachtig winkelpand rijker is geworden. De verschillende artikelen zijn in moderne vitrines uitgestald. Het geheel doet dan ook zeer smaakvol aan en velen kwamen de heer Van Viegen hun gelukwensen aanbieden. denis aan welke nog niet zo lang geleden in Rusland is gebeurd. Om te bewijzen dat - volgens deze mensen - bidden niet helpt, nam men twee percelen grond. Het ene werd bewerkt zonder te bidden, terwijl voor het andere alleen gebeden mocht worden. Bij opkomst van het gewas zei men toen: „Kijk, het stuk waarvoor niet ge beden is en dat de mens heeft bewerkt draagt vrucht, maar het andere waarvoor alleen maar gebeden is, brengt niets voort. Bidden helpt dus niets." Ds. Overduin wees er met nadruk op dat er èn gebeden èn gewerkt moet wor den. Bij niet bidden en wel werken kan het een mens nooit goed gaan. God is in zo'n geval lankmoedig en geeft de mens een kans om tot een beter inzicht te komen, aldus ds. Overduin. Een typerend voorbeeld gaf spreker, toen hij vertelde van een aantal arbeiders, werkzaam bij de bouw van een kathedraal, die de vraag werden gesteld: Waarvoor werkt u? De antwoorden luidden verschillend. Enkelen zeiden, ik draag stenen voor de kapitalist, weer anderen droegen stenen voor het geld, maar er was er ook een die ant woordde, ik bouw een kathedraal. „Deze man had een roeping" aldus spreker „en dat moet bij de boer, die werkt voor God, zijn naaste en in de laaste plaats voor zichzelf, ook zo zijn." Aan het einde van zijn rede, die' in alle aandacht gevolgd werd, bond ds. Overduin de aanwezigen op het hart, de spreuk „Ora et Labora" altijd voor ogen te houden. Hierna volgden de jaarverslagen, die kort en origineel werden weergegeven. Hieruit bleek dat de drie organisaties er ook financieel goed voorstaan. Na de pauze trad het zangkoor weer op met begeleiding van orgelmuziek. Als laatste deel van het programma nam „Tinus de tyran", de kampioen stier, be zit van het podium. In dit blijspel, waar het huishouden staat of valt met de ge zondheid van Tinus, waren moeilijke rol len te vervullen. Zonder anderen ook maar enigszins tekort te willen doen, verdient het spel van Lies van de Hoef als vrouw Dijkstra de boerin en A. van 't Voort als Herman Donker de veearts, bijzondere vermelding. Onder de uit stekende regie van G. Groeneveld werd het spel met vaart gebracht en aan het slot met een dankbaar applaus beloond. dels zijn belangrijk boekwerk - tal van bijzonderheden en feiten voor altoos we ten vast te leggen. Hij was een zeer markante persoon lijkheid, die men in deze gemeente node zal missen. Weinige weken na het verscheiden van de Heer Taets van Amerongen van Rens woude werd de heer Hendrik Marinus van Beek op de 28e januari 1959 - op 79 jarige leeftijd - tot hoger leven geroe pen. Een 42-tal jaren heeft de heer Van Beek als raadslid de gemeente Rens woude op zijn eigene wijze gediend. In nog nauwer contact heeft hij aan het bestuur van Renswoude mogen deelne men gedurende elf jaren dat hij met het wethouderschap belast was. Ook als ambtenaar van de burgerlijke stand - meer dan 37 jaren - heeft hij de ge meente bijzondere diensten bewezen. Met de heer Taets van Amerongen heeft de heer Van Beek tal van functies op kerkelijk - en burgerlijk terrein - zeer vele jaren achtereen - in nooit aflatende toewijding mogen vervullen. De dorpsgemeenschap mag deze beide toegeweide ingezetenen, die zovele jaren achtereen in staat gesteld werden hun krachten te geven op onderscheiden ter rein in onze gemeente, diep erkentelijk blijven voor hun waardevolle medewer king in menig opzicht. Beiden waren raadslieden voor velen. Onze gedachten gaan uit naar de nage laten betrekkingen van de heren Taets van Amerongen van Renswoude en Van Beek. Moge de oppermachtige hen alle troost schenken in het verdriet dat over hen gebracht werd door het verscheiden van twee beminde doden en wij ge denken hier in stilte deze beide bekende figuren uit onze gemeente. Door de raad worden daarna enige ogenblikken van stilte in acht genomen. Na deze plechtigheid wordt een begin gemaakt met de behandeling van de ei genlijke agenda, waarbij allereerst de notulen en de ingekomen stukken wor den behandeld. Vervolgens besluit de raad zonder eni ge discussie en zonder hoofdelijke stem ming aan de bijzondere lagere scholen en aan de Christ, kleuterschool de ge vraagde voorschotten op de onderwijs- vergoedingen te verlenen, terwijl voor laatstgenoemde school bovendien de de finitieve vergoeding voor het jaar 1958 wordt vastgesteld. De vaststelling van een vleeskeuringsverordening, die als agendapunt 8 aan de orde wordt gesteld, geeft echter meer stof tot praten. In deze verordening, zijn aldus de voor zitter, bepaalde opdrachten gegeven aan (Zie verder 2e blad). Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 KLUIF. In de laatste vijftig jaar zijn 117 dompteurs slacht offer van hun beroep geworden. 27 werden er gedood door leeu wen, 16 door olifanten, 8 door beren en 66 door tijgers. VRIEND. Te Lorient werd op het dak van een huis in de Rue Bellefontaine 's morgens een man ontdekt, die om hulp riep. Er moest een lange ladder van de brandweer komen om hem naar beneden te halen. Toen bleek dat het geen slaap wandelaar was maar een ma troos, die bij een vriendin op bezoek was geweest en toen de echtgenoot thuiskwam op het dak was gevlucht, waar hij twaalf uur in de kou had ge zeten. VADER. Een jongen van 10 jaar liet in de dorpskrant van Lancashire de volgende adver tentie plaatsen: „Ik wil graag kennis maken met de heren die in 1923 by myn vader in de klas zaten om te weten te komen of hy in derdaad zo'n goede leerling was als hy my elke dag wil doen geloven." GEHEIM. Op zijn 83ste verjaardag heeft kanselier Adenauer een brief ontvangen van een gepensioneerd kolonel, die hem schrijft een flinke som te willen betalen als hij hem het middel om zó oud te wor den aan de hand wil doen. Berbetty in Texas wil van haar man scheiden omdat, zo zei zy tegen de rechter, hy haar te vaak beboet. De heer Berbetty legt namelyk zyn vrouw een boete op van 5 dollar wanneer zy hem 's morgens te laat wekt, een boete van 2 dollar wanneer de koffie niet warm genoeg is, een van drie dollar wanneer de kinderen 's avonds om negen uur niet in bed liggen, enz. BEEN (1) Bij een verkeers ongeval te Jambe-a-1' Ane werd het been van de heer Yvan Norsic verbrijzeld, zodat het moest worden geamputeerd. Veertien dagen later ontving hij een nota van 2697 francs van de plaatselijke begrafenis onderneming voor „het ter aar de bestellen van een linkerbeen' BEEN (2) De Romein Luigi d'Aguanno heeft een aanklacht ingediend tegen een van Romes beroemdste chirurgen omdat deze hem by vergissing het ver keerde been had geamputeerd. VOET. „Kouwe voeten ver zoenen ons met alles omdat zij al het andere doen vergeten." (Alain) IRIS. Kijk me eens recht in de ogen, hoort men een vader, moeder, onderwijzer, kortom al die mensen die zich met opvoe den bezighouden wel eens zeg gen. Ze moesten eens weten wat daar te zien is! De iris, dat is het gekleurde deel van de oogbol - naar aanleiding waar van men diezelfde lieden kan horen zeggen: wat heeft hij (of zij) een mooie, lieve, of guitige blauwe, bruine, grijze of groene ogen - die iris is de spiegel van onze lichamelijke toestand. Wanneer een iridoloog je recht in de ogen (wat hem betreft liever irissen) kijkt, dan kan hij precies zien welke kwalen je hebt gehad, je nu hebt en in de toekomst nog krijgt. Want elke kwaal wordt weerspiegeld in een verandering van de iris (en de pupil). Men is zelfs zover dat men een maagkwaal, een long- of leverziekte, enz. enz. precies heeft gelocaliseerd, dat wil zeggen, dat bij elke bepaal de ziekte verandering van een zeer speciaal stukje van de kleurige iris optreedt. De Hongaarse dokter Peczely is er mee begonnen. Dat kwam zo. Toen hy een jaar of tien was vond hy een uil met een gebro ken poot en merkte daarby op dat het oog aan de zyde van het verminkte lichaamsdeel afwij kingen vertoonde. Vele jaren later dokter geworden herinner de hy zich dit voorval en begon er een gewoonte van te maken elke patiënt recht in de ogen te kyken. Hy had daar echt feeling voor, want hy bereikte daarmee al spoedig zulke merk waardige resultaten dat hy door zyn patiënten als een wonder dokter werd beschouwd en door zyn collega's als een charlatan. Een van die collega's stak zyn kritiek niet onder stoelen of banken, maar toen Peczely hem op een dag ontmoette, keek hy hem recht in de ogen en ver telde hem vlotweg welke kwa len hy had, had gehad en kans liep nog te krygen. Sindsdien werd die collega een van zyn meest bezeten aanhangers. De drie dames die in Rhenen succes oogstten by schaatswcdstryden op de .Blauwe Kamer". In het midden mej. Rie Meyer, die een Nederlands record vcstig- le op de 1000 meter. Naast haar, links, nej. B. v. d. Brink uit Oldenbroek, die ;erste werd op de 500, 1000 en 1500 meter. Jechts haar zusje, mej. G. v. d. Brink, lie tweede werd op de 500 en 1000 meter. dat er zaterdagmiddag en -avond meer dan 1500 bezoekers op de ijsbaan zijn geweest? dat de totale oppervlakte van de baan twee hectaren bedraagt? dat op een vijftal plaatsen in Veenendaal aanplakborden voor de komende verkiezingen zijn geplaatst? dat verkiezingsleuzen en -affi ches alleen maar op deze borden ge plakt mogen worden? dat er tot nu toe bijna 250 m3 zand over Veenendaals straten ge strooid is door Gemeentewerken? dat dit gelijk staat met negentig volgeladen zandauto's? dat het zand gehaald wordt aan de Berg en vooraf gezeefd moet wor den om het grind er uit te krijgen? dat er bovendien ruim 30 ton zout gestrooid is om de gladheid te be strijden? dat de brandweer maandagmor gen is uitgerukt om een poes, die in het Kostverloren in een hoge boom zat en niet meer naar beneden durfde, uit zijn ellende te verlossen? dat het beest waarschijnlijk door een hond de boom is ingejaagd en er de hele nacht heeft gezeten? dat brandmeester Van Holland de kat niet uit de boom keek, maar hem er met behulp van een ladder uithaal de? dat de nevelspuit hierbij over bodig was, maar een ladderwagen het beestje nog vlugger had kunnen be vrijden?

De Vallei | 1959 | | pagina 1