^ÊqaATSVQH PAUK Karpetten HARDEVELD Zaterdag vindt in Ritmeesterkantine zesde Ritae-toernooi plaats 'Bril nodig? Bestudering van de maan met behulp van kosmische raketten HET OOG VAN SIV A Burgerlijke stand KERKDIENSTEN HENEN Vöfrt tapijt &HENEN Eenzaam maar niet alleen SPORTOVERZICHT RENSflOUDE r ummel A MER OXG EN EDE II VEEN DE MAAN Russische plannen De Amerikaanse achterstand Schrijfpapier Closetborstel Broodplank Officiële bekendmaking ^Qadio ^Ballegoyen ótaat altijd voor kla Ingekomen en vertrokken Gevonden en verloren Zondagsdienst doktoren Elektro monteur aankomend elektro monteur Heer vraagt ruime kamer RECTER'S Fabrieken N.V. kantoorbediende (rr.) Mevr. J. W. van Hardeveld zelfstandig dagmeisje „Het Centrum" AUTORÏJLESSEN net meisje „De Korenbeurs" Auto-schade? van Herk, We zijn teugeswoordig allemaal meesters op de vremde woorde. En dat wordt nog mit de dag beeter. Van alle kante wordt ons de geleerde taal mgeblaaze. De krant en de raadioo doen dur heftig an mee. Waarom zouwe we ok in onze moerstaal praate as dur zooveul mooie buitelandse woorde veurhande zijn? Ik weet wel, veur een hoop zaake is dur niks anderst dan buitelands in veurraad. Dan motte we wel van oover de grenze sliffere. Mar of dat al niet erg genog is, want kenne we ons wel in et schoone Neerlands uitdrukke dan happe we nog naar de vremde taaie. Dat klinkt ommers zoo deftig en et staat zoo ontwikkeld. Ik veur mijn hoor iemand liever in et Veens „knauwe" - zooas die hoog- praaters dat minachtend neume - dan van die Engels- en Franspruimers. Ik staai wat dat betreft wel niet alleenig. mar et kluppie, dat veur mijn meening is lekt me toch heel bescheije. Je kunt met één mond vremde woorde nou eenmaal bij een hoop minse meer in druk maake dan mit een heel minse- leeve Veense konversaatsje. Sjonge, we zijn zoo bij de - heeden- daagse - tijd. Wij, Nederlanders, hebbe effies een tuttie-fruttie an woorde on der onze boerepette zitte. We volge ieder gesprek op de voet, of et nou over de „bissenis" gaat of oover de polletiek. We staan dur zelfs niet veur om een paar deur mekander heen ge klutste taaltjies te verstaan. Teminste, we doen mar net asof we daar gien moeite mee hebbe. Altijd mar jaa knik- ke ok al begrijp ie dur gien enkele snars van. Stel ie veur, dat we zouwe vraage: „dat woord ken ik niet, wat bedoelt u daar feitelik mee?" Mins. dan zouw onze stand effe lillik keldere. Nee hoor, vremde woorde, kom maar op. We luste ze. Al komme ze van de kiekeboe-eilande. Wie weet dur nouw niet wat „kulte- reel" betekent? Nee, dat zelle we niet weete. Kultereel is alles wat we mooi vinde. Dur staat ommers vaak in de krante: de uitvoering sting op een kultereel hoog peil. Nou dan is et fraai gewist. Zie je nouw wel dat we dek sels goed weete wat kultereel is blauw kous? Ja, dat doch ie ondertusse. Mar 't is niet waar. Een kultereele aavond is gien aavond. waarop slangeminse dur eige dubbelvouwe en mit akkrebaate die an een ijzerdraadjie hange te slin- gere. Kultereel is gien moppie vrolijke meziek. En gien angrijpend vers oover zeemanne mit blonde koppe, die naar verre lande dobbere of oover jaagers die in reebruine ooge staan te koeke- icere. 't Ken weeze, dat dur iemand de traane van oover de wange bungele, mar mit kultereel heb et niks te maake Toch denke hoope minse van wel en die slingere dan graag mit zoo'n woord en andere duure woorde. Ik ken me nog as de dag van gistere herinnere, dat dur een meneer, die vanuit de groote stad naar ons platte land oovergewaaid was in me lijfblad schreef, dat dur in et Veen gien fluiter- defluit te beleeve was veur een bietjie een mins. Hij zat zoo te zegge te snak- ke naar een kultereel happie. En mit hum meer van die minse die dur eige noodgedwonge in et Veen begraave moeste. Ze wouwe daar wel es ietsies an ge daan hebbe. Nou, et kwam. De Volks- uuneversteit draait elke week volop en verders hebben we nog wel es een kesert. Mar veul van die minse, die dat nou zoo noodig meende te hebbe waare ooveral, behalve bij dat kultereele. Of zouwe ze daaronder soms ok weer die aavondjies reekene, die ze onder mekaar in gepaste vroolikheid deur- brenge? Begrijp me goed, beste minse. ik gun jelui dat, want ik ken me me jenge jaare nog goed veur de geest toovere. Mar niet denke dat dat iets kulte- reels is en ok niet schelde op de Veen- se plisie as die meent dat et zaater- dagsaavond om twaalf uur ophouwe geblaaze mot zijn. Volleges de reegels en gien uitzonderinge. We leeve nou eenmaal niet in Am sterdam. Gelukkig niet, want as dat zoo was dan sting dur vollegende week in dit hoekie groet alle femielie, vrien- de en vijande, gebuure en leezers Wout Blauwkous. door H.K.H. Prinses Wilhelmina, Prijs f 13.75 geb. Het boek dat iedere Neder lander MOET bezitten. Uw exemplaar ligt gereed bij: BOEKHANDEL F ie. van Hardeveld Hoofdstr. 60, Veenendaal, Tel. 2025 Filialen te Scherpenzeel en Leersum Komend weekeind laatste winterserie-wandeltocht Daar de vorst de voetbalterreinen onbespeelbaar gemaakt heeft, ligt deze tak van sport al enige weken zo goed als geheel stil en het ziet er thans nog niet naar uit, dat er deze week veel verandering in zal komen. Dit is dan ook de oorzaak, dat wij, ondanks dat er wel een programma is vastgesteld, geen uit gebreide prognose geven. Er is nu trouwens een andere tak van sport, n.l. schaatsenrijden, een sport, die momenteel druk beoefend wordt. Toch zijn er nog andere sportgebeurte nissen die de aandacht vragen. In de eerste plaats het Bitac tafeltennistoernooi dat a.s. zaterdag in de Ritmeesterkantine gehouden zal worden. Er zijn voor dit toernooi 96 inschrijvingen binnengeko men, die zowel individueel als in team verband, de krachten zullen meten. Om de respectievelijke winnaars aan te wijzen, zullen op zeven tafels in totaal 169 partijen gespeeld moeten worden. Het ziet er naar uit, dat het wel weer zal gaan spannen in de Ritmeesterkantine. De wedstrijdcommissie bestaat uit de volgende personen: de heer N. de Waal, wedstrijdleider; mej. A. Hardeman, secre taresse; de heer W. Kroesbergen, com missaris en de heer H. A. Hermans, Dondsgedelegeerde. Vervolgens vragen wij toch nog uw aandacht voor een buitensport, n.l. wan delen, want de vierde en laatste winter serie-wandeltocht onder auspiciën van de N.C.W.B., georganiseerd door Scheepjes wol, Hollandia Tricot en Pehavee, gaat onder alle omstandigheden door. Start en finish zijn evenals voorgaande keren ook nu weer bij de school voor Praktische DE ARBEIDSMARKT GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU VEENENDAAL Mannen: Bieden zich aan: reproduktie-fotograaf, timmerlieden, metselaars, beton-ijzer- vlechters, stukadoors, opperlieden, schil ders, meubelstoffeerder straatmaker, ver tegenwoordigers, winkelbediende, chauf feurs, magazijnpersoneel, machinebank werkers, verwarmingsmonteurs, breiers, kelners, boekhouders, kantoorbedienden (gerepatrieerden). Worden gevraagd: elektro-monteur (V.E.V.), knopenpolijsters, commis de rang, jeugdige arbeidskrachten bij diver se ondernemingen. Vrouwen: Bieden zich aan: verkoopster, kantoor bedienden (gerepatrieerden), jongste be diende, 1.1. kapster, serveerster, huis houdster, telefoniste. Worden gevraagd: hulpen in de huis houding (in- en extern), analistes, frais- ters, coupeuse, spoelsters, stiksters, maas- ters, inpaksters, steno-typiste, verpleeg sters en kantoorbedienden, jeugdige ar beidskrachten bij diverse ondernemingen. Vorming aan de Kanaalweg over de Vaart Na afloop van deze laatste tocht wor den medailles, diploma's en de groeps- herinneringen uitgereikt. De deelnemers dienen dan ook hun wandelboekjes te laten aftekenen, terwijl nieuwe wandel boekjes ter plaatse verkrijgbaar zijn. Laten we hopen op enigszins houdbaar weer, dat zal niet alleen de deelneming, maar ook de sfeer ten goede komen. BOUW STREEKWERKPLAATS MINDER-VALIDEN GEGUND De bouw van de streekwerkplaats voor minder-validen, welke zal verrijzen aan de Zuivelstraat alhier, is gegund aan de aannemers, die bij de j.l. maandag ge houden aanbesteding als laagste inschrij vers uit de bus kwamen. Het hoofdwerk wordt uitgevoerd door fa. J. Boers en Zonen voor 98.580, het loodgieterswerk door de fa. H. Hui- bers voor 10.292,elektra door fa. W. van Schuppen voor 3.214,en het verf- werk door de fa. R. van Rotterdam voor 8.145,Alle vier Veenendaalse firma's. Tevens is gegund het bouwen van 48 etagewoningen aan de Westersingel al hier. Dit werk zal worden uitgevoerd door bouwbedrijf Boers alhier voor 539.300,—. ZEVEN WONINGEN VOOR 1959 Het aantal nieuw te bouwen woning wetwoningen voor de gemeente Scher penzeel is voor het jaar 1959 vastgesteld op zeven woningen. DE HEER KRUIT SPRAK OP PROPAGANDA-AVOND „Wat wil het Nederlandse volk op 12 maart. Moeten wij op de thans ingesla gen weg voortgaan en de arbeidende be volking steeds een menswaardiger be staan bezorgen of is men zo ver genoeg. Zal er in 1959 een rechts kabinet ko men, dan zullen wij steeds harder moe ten vechten voor ons behoud en mis schien nog wel om afbraak te voorko men". Deze woorden sprak de heer Kruit, distictsbestuurder van „De Eendracht" tijdens een propaganda avond welke ge organiseerd was door de Metaal- en Tex- tielorganisaties aangesloten bij het NVV. Na de opening van de voorzitter van de A.N.M.B. zette de heer Kruit in een korte rede de toestand waarin het NVV thans verkeert, uiteen. Hierbij verdeelde spreker het werk der vakverenigingen in twee periodes, ter wijl aan het slot van zijn rede de heer Kruit wees op de - volgens hem - vele gevaren die de vakbeweging bedreigen. Hierna voerde het toneelgezelschap KNA uit Nijkerk de komische thriller „Pimmetje" op. ZILVEREN JUBILEUM In de komende week wordt in Rens- woude een zilveren jubileum gevierd. De Fok- en Controlevereniging Rens- woude en Omstreken hoopt namelijk op 19 februari a.s. haar 25-jarig bestaan te herdenken. In verband met dit jubileum zal op 20 februari a.s. in het restaurant „De Hof" een feestelijke jaarvergadering worden gehouden. Dan met Uw recept naar: Alweer zo'n mooie bril van opticiën Tijdelijk verkoop: Firma TAK Hoofdstraat 106, Veenendaal Telefoon K 8385-2576 Erkend ziekenfondsleverancier Het adres voor een ruime sortering en vakkundige behandeling van uw brij CURSUS VOOR AUTOMOBILISTEN Het plaatselijke Verbond van Veilig Verkeer gaat een gratis cursus voor auto mobilisten organiseren iij de openbare lagere school Irene. Zoals bekend is het verbond in Amerongen gestart met een cursus voor bromfietsers. Deze cursus heeft nu zijn beslag gekregen. Mr. Peters-Weem is wederom bereid gevonden de leiding van deze nieuwe cursus op zich te nemen. Het komt de plaatselijke afdeling van het verbond voor, dat het uitermate nuttig is (ook al is men in het bezit van een rijbewijs) in cursusverband weer eens geconfronteerd te worden met de verkeersproblemen. Het is de bedoeling dat de cursisten tijdens deze cursus hun ervaringen uit wisselen en problemen aan de cursuslei der voorleggen. Op deze wijze zal de cursus iets meer zijn dan een brok droge theorie. Het is verder de bedoeling zo gauw mogelijk met de cursus te starten. Aanmelding voor deze cursus kan mon deling of schriftelijk geschieden bij de secretaris F. van Bergen, Burgem. v. d. Boschstraat 2 te Amerongen. De cursus wordt op een donderdag avond gegeven. Nader zal nog bekend gemaakt worden op welke donderdag avond er gestart wordt. BEDANKT VOOR BEROEP De kerkeraad van de Ger. Gemeente te Ederveen ontving bericht dat ds. H. Ligtenberg uit Rotterdam voor het be roep naar deze gemeente heeft bedankt. In de Prawda heeft de Russische geleerde, Prof. Koekarkin, een antwoord gegeven op de vraag waarom de Russische ruimteraket, langs de maan is ge gaan. Geheel in de trant van de Sowjes-uitleg - dat de „Lunik" geen gedeelte lijke mislukking maar een prachtig geslaagde poging is om een raket vlak langs de maan te laten vliegen - spreekt hy van een lancering in de richting van de maan. Dat het wel degelijk de bedoeling was een raket op onze trouwe natuuriyke satelliet te laten landen, wordt echter aangetoond door het feit, dat de raket een wimpel aan boord heeft met het embleem van de U.S.S.R., waarop ge schreven staat „Unie van Socialistische Sowjet Republieken, januari 1959". Men was zelfs in Westeiyke kringen bevreesd, dat de Sowjet-Unie door het op de maan laten landen van deze vlag aanspraken zou maken op het hemellichaam. Volgens prof. Koekarkin was het doel van deze ruimteraket het verzamelen van gegevens over het magnetisch veld en de radio-activiteit van de maan en het onderzoek van de kosmische straling in de wereldruimte. Hiervoor was een instrumentarium ontwikkeld, dat, inclusief de voedingsbatterijen, een gewicht heeft van 361.3 kg. Hierbij is inbegrepen het apparaat, dat, kennelijk voor pro- meten. Ook zou men een definitief ant woord kunnen geven op de vraag of het maanoppervlak inderdaad bedekt is met een fijne laag gruis, veroorzaakt door de verbrijzeling van de bovenste lagen. Andere Russische plannen spreken van een raket naar Venus of Mars, die om streeks september gelanceerd zou worden. Men heeft al een vrijwilliger aangewe zen. Andere Russische kringen spreken dit echter weer ipgen. De maan, als sateliet van de aarde, is het hemellichaam, dat het meest nabij staat. Zij beweegt zich om onze planeet in een elliptische baan, die een grootste afstand van 405.500 km. en een kleinste van 363.300 km. beschrijft. De duur van de waarneembare onwen- telingen om de aarde is 29,53 etmalen, precies gelijk aan de duur van de om wenteling, die de maan om haar eigen as maakt. Het gevolg hiervan is, dat altijd dezelfde zijde van de maan naar ons is toegekeerd. Toch kunnen wij meer dan de helft, ongeveer 59*/», van het maanopper vlak waarnemen door de z.g.n. maanli- bratie, een soort „schommeling". De oppervlakte van de maan toont een menigte bergen, die of het karakter heb ben van bergketens of gelijken op ring vormige kraters,die soms de gigantische doorsnee van 235 km. bezitten. Volgens de Russische astronomen Kozyrew en Poelwoko is het heel waarschijnlijk, dat deze kraters ontstaan zijn door vulkani sche uitbarstingen en dat nog voortdu rend een vulkanische activiteit op de maan valt waar te nemen. Het zal de taak van de raketten zijn op deze vraag en de vele andere een antwoord te geven. Het is van groot belang voor de uitbrei ding van onze kennis over de aard van het hemellichaam, dat wij alles te weten komen over de radio-activiteit en het magnetisch veld van de maan. De mogelijkheid bestaat, dat ook op de maan verschillende belangrijke mineralen en energiebronnen voorkomen. Zo meent men, aan de hand van verkregen gege vens, de mening te kunnen opperen, dat op de maan grote hoeveelheden olie voor komen. Voor de ruimtevaart kan dit van grote betekenis zijn. Volgens prof. Koekarkin kan de maan zeer goede diensten bewijzen als tussen station voor interplanetaire reizen. Bij een vertrek vanaf de ruimtebasis op de maan heeft men niet te kampen met een dichte atmosfeer waardoor men geen snelheid van 11,2 km. per seconde behoeft op te wekken. De reusachtige hoeveelheid energie, die dan bespaard blijft, kan wor den gebruikt voor het corrigeren van de baan en de snelheid wanneer men een maal onderweg is naar een ander hemel lichaam. Tussen de aarde en de maan denkt men zich eveneens een ruimtesta tion. Ook de Amerikanen, o.a. de Lock heed vliegtuigfabrieken, hebben een tus senstation voor maanreizen geprojecteerd. De Russische astronoom A. A. Jakow- kin, directeur van het astronomisch ob servatorium van de academie van weten schappen in de Oekraine, heeft de moge lijkheid geopperd een kunstmatige satel- I liet om de maan te lanceren Extra-grote moeilijkheden zou dit niet met zich mee brengen omdat deze satelliet slechts een snelheid zou moeten hebben van 1 2 km. per seconde. Het bestaan van een derge lijke satelliet zou leiden tot een nauw keurig onderzoek van het maanmassief, terwijl men eveneens veel nauwkeuriger de afstand van de aarde tot de zon kan Tijdens een rede te Neurenberg ver klaarde de Westduitse prof. dr. Oberth, dat Rusland niet zo'n grote voorsprong heeft als op het eerste gezicht lijkt. Wanneer men zo'n voorsprong in een tijdsbestek zou kunnen uitdrukken komt men tot de slotsom, dat de Verenigde Staten hoogstens twee of drie maanden achter zijn. De Russen hebben het voor namelijk gezocht in grof geschut, geen acht slaand op de uitwerking van alle details. De Amerikanen daarentegen zijn op het gebied van besturingssystemen en andere electronische detailwerkzaamhe den ongetwijfeld voor. De Russen hebben een sterkere aandrijfmotor kunnen ont wikkelen maar het is onwaarschijnlijk, dat Amerika dat niet ook zal kunnen. Professor Oberth hoopte, dat daar de Duitse geleerde, dr. Werner von Braun nu eens eindelijk zijn kans zal krijgen om de sterke motoren te bouwen. Het is inderdaad waar, dat in de Ver-' enigde Staten veel tijd verloren is ge gaan door de onderlinge wedijver van leger, vloot en luchtmacht. De lance ringen van de Russische super-raketten zijn echter even zo vele dreunen geweest op het bastion van de Amerikaanse na ijver. De gevolgen zijn niet uitgebleven en men werkt hard aan een coördinatie van alle ruimtewerkzaamheden. De Amerikaanse luchtmacht hoopt bin nenkort te beginnen met haar project „Discover". Vanaf de nieuwe raketbasis Vandenberg (Californië) zal men een groot DINSDAGKOOPJES Kunstbloemen Lelietje van dalen in pracht uitvoering O] nf per tak CL 1 blok prima houtvrij schrijfpapier f.Q 20 enveloppen, samen y flinke borstel 59 ct rond model '7Q pt glad afgedraaid -7 Alleen dinsdag 17 februari Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 Gemeente Veenendaal AARDAPPELMOEHEID De burgemeester der gemeente Vee nendaal maakt bekend, dat aan het po litiebureau voor een ieder ter inzage ligt de beschikking van de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning van 29 okt. 1955, No. L/PA 670, zoals deze gewijzigd is bij de beschikking van 24 nov. 1956, No. L/PA 3001, alsmede de bij eerstgenoemde beschikking behoren de, op deze gemeente betrekking hebben de kaarten en lijsten, waarop zijn aange geven de krachtens artikel 3, 2e lid van het besluit bestrijding aardappelmoeheid aangewezen gebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is ver boden de teelt van: 1 aardappelen en tomaten; 2. bloembollen en knollen, boomkweke- rijprodukten, koolraaplanten, stekbie- ten en andere planten, die met de on dergrondse delen worden gerooid, een en ander voor zover zij kennelijk be stemd zijn om te worden uitgeplant. In de aangewezen gebieden en terreinen is sinds de vorige bekendmaking op 26 februari 1958 geen wijziging gekomen. Veenendaal, 11 februari 1959. De burgemeester voornoemd, A. BAKKER. Streekvergadering van de Anti-Revolutionairen vol van kritiek (Vervolg van pagina 1) Verder: de verkorting van de arbeids tijd. De socialisten hebben zelf steeds gezegd, dat er zoveel belangrijker din gen waren en dat deze aangelegenheid nog wel even kon wachten. Maar nu komt de PvdA met een motie. De ver korting van de arbeidstijd is een zaak van de eerste rang voor het nieuwe kabinet. De heer Van Eibergen diskwa lificeerde deze uitspraak rustig tot boe renbedrog, want hij was van mening, dat men daar geen steek van meende. Ook de VVD kreeg een veeg uit de pan. Deze, aldus spreker, gaat het land door met de boodschap, dat Nederland alleen te redden is met op de V.V.D. te stemmen. Zij zullen niet deelnemen aan een kabinet met socialisten. Alle andere partijen, zei prof. Oud, hebben gediend als gevelversiering van de so cialisten. Als dat zo was, dan had de PvdA geen regeringscrisis behoeven te for ceren, volgens spreker en hij dacht dat Oud hieraan wel genoeg had. En nu wij, zei de heer Van Eibergen, de A.R. Van waaruit wordt onze keuze bepaald? Dit moet zijn vanuit het woord van Paulus, n.l. de overheid is de dienaresse Gods. Dat dus het aan vaarden in geloof van- en het gehoor zamen aan de overheid van een be paalde signatuur is. Zo bezien begrijpt men ook het A.R. standpunt ten opzichte van Nieuw- Guinea. Dit is radicaal anders dan het PvdA-standpunt. Als deze partij zegt: „Wat hebben we aan dat land? dan zeggen wij: „Fout. Oer-conservatief! De overheid heeft dat land te bescher men." De PvdA is tegen uitzending van land- en luchtmacht naar Nieuw-Gui- nea. Hoeven deze mensen dan geen be scherming? vroeg spreker zich af. Is men vergeten: de Nederlandse deel neming aan de Korea-oorlog en Indo nesië met tweemaal een politionele actie van Hollandse militairen? Alles onder verantwoordelijkheid van Drees? De heer Van Eibergen kon het niet anders zien: er is iets aan de hand in de kring van de PvdA. Verkorting dienstplicht. Wie is er niet voor? Maar wij zullen er toch op hebben te wijzen, dat als er - wat God verhoede - een oorlog uitbreekt, de opleiding van onze militairen driemaal minder is dan die van de vijand. Belastingverlaging; de vennootschaps belasting omhoog en dan de andere be- aantal grote kunstmanen lanceren, die een grote verscheidenheid aan apparaten aan boord hebben. Enkele van hen zullen dieren aan boord hebben. Men hoopt er in te slagen een 600 kg. wegende satelliet in een baan over de beide polen te krij gen. Mochten deze lanceringen slagen dan is het niet onwaarschijnlijk, dat satel lieten zullen volgen, die in staat zijn alles te registreren wat zich op aarde voordoet. De instrumenten daarvoor staan reeds ter beschikking. (NADRUK VERBODEN) Uw uitzicht op goed zicht en een bij uw gezicht passende bril zal bevredigd kunnen worden door OPTIEK WESTERA tegenover gemeentehuis, Rhenen Eigenaar:'H. v. d. Berg o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o (65) Als zij bij het beeld zijn aangekomen, geeft Tarai opnieuw een kort bevel. Aram en Sylvester worden opgetild en op een soort stenen tafel, vlak voor het beeld gelegd. Dan ziet Aram een aantal priesters en vreemde, kleurige gewaden op hen toetreden. De voorste heeft een lange, wonderlijk gevormde dolk in de opgeheven handEr is een doodse stilte over de menigte gedaald, een stilte, die plotseling ver stoord wordt door een enkele schrille kreet. „Het oog! Het andere oog!" schreeuwt iemand en verschrikt volgen de blikken de richting van zijn uitgestrekte wijsvinger, die sidderend duidt op het hoofd van het afgodsbeeld, waarin thans twee donker gapende oog holten zichtbaar zijn. Ook het tweede oog van Siva is verdwenen! Op hetzelfde ogenblik klinkt het van alle kanten. Een onheilspellend vuur laait op in de ogen van de priester, als hij opnieuw de dolk heft boven Aram's borst(Wordt vervolgd). lastingen omlaag. Nee, zei de heer Van Eibergen, als de vennootschapsbelas ting omhoog gaat dan stijgen ook de prijzen, maar Jan Publiek heeft het op deze manier misschien minder in de gaten. Laat u niet verlakken, waarschuwde spreker. De PvdA is er op uit om de VVD bij de rechtse partijen in te delen, maar alle anderen zonder de PvdA is ook een brede basis. De VVD is even radicaal links als de PvdA. Wij moeten begeren: een christelijke regering. En is dat ook de KVP? Als we haar standpunt ten opzichte van de voetbaltoto en de algemene kinderbij slagwet zien is het antwoord moeilijk te geven. De vraag van nu is niet: hoeveel ze tels krijgen wij? Maar: hoe wordt de regering? En onze taak en opdracht is, dat wij het land ingaan om te zeggen, dat men moet leven naar Gods gebod. Deze strijd tegen de ontmenselijking is alleen mogelijk in gehoorzaamheid en een terugkeren naar God en Zijn woord. Gezien het feit dat dergelijke bij eenkomsten tegenwoordig niet erg in trek zijn was de belangstelling redelijk te noemen. Burgemeester Bakker, die als voor zitter van de provinciale commissie van A.R. kiesverenigingen de bijeen komst opende, veroordeelde ook deze ongeïnteresseerdheid van het kiezend publiek. Dit is jammer, zeker voor mensen van gereformeerde confessie. In mijn jeugd was deze zaal stampvol geweest, maar dat schijnt niet meer van deze tijd, aldus burgemeester Bak ker. Verheugend noemde spreker daar entegen de aanwezigheid van de on langs heropgerichte Veenendaalse Ar- jos. Deze jongelieden droegen ook hun steentje tot de avond bij, onder de titel „politieke mijmeringen". VEENENDAAL Geboren: Willemina, d. v. J. W. Hei kamp en J. W. B. van Esterik; Hendrik Simon, z. v. R. Flaman en A. R. Simonsz; Jan, z. v. H. ter Haar en L. van der Vlag; Jan, z. v. P. M. Limbeek en J. van Hol land; Pieter, z. v. R. S. Slok en A. van Kruistum; Hendrika Cornelia, d. v. T. Prins en S. Verwoert; Barbara Louisa, d. v. J. Willemsen en W. v. d. Haar. Ondertrouwd: A. Sterkenburg en R. v. Gelder; S. de Kleuver en Z. J. v. Ginkel. Getrouwd: T. Hovestad en R. Drost; H. Looijen en A. W. Ephraim; G. E. van den Brink en D. A. Boogert. Overleden: Dirk Bouwmeester, 67 jaar, echtg. van M. v. Ravenswaaij; Geertrui van Zanten, 87 jaar, wed. van J. van de Lustgraaf. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Willem, z. v. H. G. Joosten en J. C. de Koning; Francina J. en An nette G., d. van N. van Doorn en F. van den Brink; Teunis J., z. v. T. J. Beijer en J. van Geerenstein; Teunis, z. v. J. v. Dijk en J. van de Steeg; Roelofje J., d. v. C. J. Lam en E. Middelman. Ondertrouwd: R. Kroesbergen en M. E. Christiaans. RHENEN Geboren: Dirk Jan, z. v. G. Hovestad en D. J. Blankestijn; Wilma, d. v. A. van der Horst en A. A. van Thuijl; Jantje Lamberta, d. v. W. van Ekris en A. Teu- nissen; Christiaan, z. v. J. R. Opperman en G. Sukkel; Woutje, d. v. J. G. van In- gen en A. Albers; Anna Wijntje, d. v. A. Rebergen en J. M. de Vos; Johannes, z. v. J. Bouman en H. van Ravenswaaij. Ondertrouwd: T. G. van Viegen en W. van de Weetering; J. van Walsem en Cl. van Walsem. Overleden: Jenneke van de Haar, 17 dagen; Arend Johannes van Hensbergen, 74 jaar, wedn. van D. Schreuder; Antonie Hofsommer, 82 jaar, wedn. van J. van Veenendaal; Gerritje Nagel, 72 jaar. wed. van H. van de Klift. SCHERPENZEEL Geboren: Cornelis, z. v. N. J. van Eg- dom en M. de Kruif. Ondertrouwd: G. Breeschoten en N. Valkenburg. Overleden: G. den Hartog, 78 jaar; J. v. Ravenhorst, 72 jaar, wed. v. K. Pater. RENSWOUDE Geboren: Jannetje, d. v. D. van den Brandhof en A. A. Jagtenberg; Maagje, d. v. G. Moesbergen en C. van Dommelen RHENEN Ingekomen: A. van der Schouw (gez.) van Zwolle; J. M. J. Prinsen van Echt; W. A. van den Brandhof g.m. G. Lodder van Veenendaal; E. V. van der Spek van Wageningen; J. Lamers (gez.) van Duiven; KI. de Kievid (gez.) van Utrecht; P. J. Kesselaar van Enschede; W. A. F. Hasse laar van Den Helder; W. G. Cijs (gez.) van Amsterdam; A. de Gruil (gez.) van Veenendaal; H. A. Soies van Apeldoorn. Vertrokken: G. G. Blom naar Utrecht; M. S. van der Burgh g.m. B. B. Glerum (gez.) naar Brazilië; B. Buwalda naar N.-O.-Polder; G. E. van den Brink naar Veenendaal; G. van Laar g.m. M. W. van de Pest (gez.) naar Veenendaal. T. Hovestad naar Veenendaal. VEENENDAAL In het tijdvak van 4 tot en met 11 febr. 1959 werden de navolgende goederen aangegeven. Gevonden: groen lederen hondenriem; grijze tricot dameshandschoen; bektan- getje; geruit kindertasje; bruin kinder wantje; 1 schaats; kinderwant; groen ge breid kinderwantje; geel-zwart kinder wantje; paar herenglacé's; bruine wollen want; zwarte damesglacé; geruite wollen shawl, zakje met 4 strengen wol, gev. damesglacé; rood wollen kinderwant; gr. br. Cyperse kat; wollen shawl; schaats- sleutel; blauw geruite capuchon. Volreren: massief gouden armband; br. linnen dubbele rijwieltas; hond; rechter bruine grbe. herenhandschoen; lichtbr. leren herenportem. inh. 1,70 en foto's; bruine herenglacé; siereend; grijze gev. herenglacé; bril; muntbiljet van 2,50; bruine leren portem. inh. 11,- 12,-; paar rode kinderwanten; lichtbruine gla cé; doublé damespolshorloge; kinderwant; paar bruine herenglacé's; damesglacé; paar herenglacé's; Friese schaats; heren- vest; paar beige wollen wanten; paar Friese schaatsen; herdershond. RENSWOUDE Gevonden: Boodschappentas (inh. een ontbijtkoek) een pakje inh. overall en sokken (gevonden in de Oude Holleweg). VEENENDAAL Oude kerk 9.30 uur ds. K. v. d. Pol 5 uur ds. Lam van Lunteren Julianakerk 9.30 uur cand. A. Romein v. Utrecht 5 uur ds. J. Vermaas Vredeskerk 9 en 10.30 u. ds Vroegindewey 5 uur ds. v. d. Pol Sionskerk 9.30 uur ds. Vermaas 5 uur ds. Vroegindewey Veeneind 3 uur ds. A. Vroegindewey Dijkstraat 2.45 uur ds. C. v. Viegen van Achterberg Herst. Apost. Gem. i. d. eenh. der Apost. Godsdienst zondag 10.15 en 16 uur, woensdag 19.30 uur. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk (ver.geb.) 8.15 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 8.45, 10.15 en 3 uur ds Heerma, 5 uur ds Kok van Ede Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst, donderdag 19 febr. 7.30 uur ds Woestijne. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Richards v. Bussum. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur ouen- luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. R.K. Kerk Salvatorkerk Patrimonumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds Willemse van Hilversum, 5.30 uur ds Goedhart. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. Romein van Vlaardingen Herv. Gem. 10 uur ds J. Dijkstra, 5 uur ds N. Kooreman. Prot. Bond „Wapen van Hardenbroek" 10.30 uur mej. Dra. J. P. H. Feikema van Driebergen. Ger. Kerk 10 uur ds Riemersma van Ben- nekom, 5 uur ds H. Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst, woensdag 18 febr. 7.30 uur ds Steenblok van Gouda. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. kerk 10 uur ds. Kooreman v. Rhenen 6 uur ds. Vos van Bennekom Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 18 febr. 7.15 uur ds. Dorre stij n van Opheusden Oud Ger. Gem. 10 en 4.30 uur leesdienst ACHTERBERG Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst OVERBERG Ned. Herv. kerk 10 en 6.30 uur dhr. J. v. Noort Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst EDERVEEN Ned. Herv. kerk 10 uur ds. v. Viegen v. Achterberg 3 uur ds. de Jong v. Sche- veningen Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 19 febr. 7 uur ds Ligtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. Molenaar. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Goedhart van Veenendaal, 5 uur ds J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds L. Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds R. de Zeeuw van Utrecht. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. v. d. Linden. Vrijz. Herv. 9.45 uur dhr Ninaber in de Schans. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds Griffioen van Nijkerk. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur lees dienst. VEENENDAAL. Dr. E. A. C. ReUdon, tel. 2134. RHENEN. Dr. Wüchers, Achterbergse- straatweg 191, tel. 328. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Dr. A. C. Kars te Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. A. v. d. Scheur, Boslaan, Lunteren, tel. 08388-460. RENSWOUDE. Dr. Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). SCHERPENZEEL. Dr. Wensink, Dorps straat, tel. 03497-220. GEVRAAGD of Brieven onder nr. 4328 a. h. bureau van dit blad met stookgelegenheid, in Veenendaal, al of niet gemeubileerd, met volledig pension of gebruik van warme maal tijden. Br. met volledige inlichtingen worden gaarne ingewacht onder nr. 4327 aan het bureau van dit blad. TE VEENENDAAL vraagt liefst met enige ervaring en vlot kunnende typen Prettige werkkring en hoog salaris Uitvoerige sollicitaties te richten aan de perso neelsafdeling Patrimoniumlaan 40, Veenendaal, Telefoon 2661. Vraagt voor haar klein gezin BOVEN 17 JAAR. Erkende autoryschool voor uw M. VAN BEEK (Gediplomeerd instructeur) Kostverloren 8 Tel. 3068, Veenendaal Gevraagd boven 18 jaar. Hotel Markt 16 - Telefoon 2412 Veenendaal Uitdeuken-lassen Dorpsstraat 8 - Renswoude Tel. 08387-304 STOMEPÜ BEATAIXSTR.37TEL:2<I5 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 2