DE ARMALITE AUTORULES De nieuwe manier van theezetten I L UXOR Veenendaal Theater P F A F F Dc Laatste Brug ECHT! TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 Nr. 12 Nieuw Nato-geweer wordt in Nederland gefabriceerd 700 schoten per minuut Zware beproevingen TAFELTENNIS DAMNIEUWS J. Edink weer een plaats hoger ROUW- Itrouwkleding I hoofdstraat 46 VERMEULEN U° A. W. de Haas Garage firma J. Hogendoorn Zn .de vallei' uw blad STENO-TYPISTE JONGEMAN SER VICE-monteur nette en RECTER's actieve meisjes FABRIEKEN N.V. Orertreding art. 251 bis Zij, die het lieht schuwen PAF van de moderne Al ruim een jaar worden by de Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug voorbereidingen getroffen voor de produktie van een nieuw infanteriegeweer, dat ontworpen is door de Amerikaanse Fairchild vliegtuigfabrieken. De naam van dit nieuwe wapen, dat opvalt door het opmerkelijk lage ge wicht, is „Armalite A.R. 10". Het zal hier in Nederland in licentie worden ver vaardigd. De „Legerkoerier", het officiële orgaan van de Koninklijke Landmacht, heeft en kele nadere gegevens over dat opzienba rende wapen verstrekt. Het lage gewicht (3,25 kg.) kon worden bereikt door ge bruik te maken van zeer lichte vlieg tuigmetalen en plastic. De Fairchild fa briek, die nauwe contacten met de Ne derlandse maatschappijen onderhoud en onder andere ook de Nederlandse Fokker Friendship in licentie vervaardigt, heeft in de verwerking van deze materialen ervaring opgedaan bij de productie van een „survival rifle", een geweer, dat in de tweede wereldoorlog door piloten werd gebruikt en dat zodanig was ge construeerd, dat het op het water bleef drijven. Vooal de kolf van de ruim een meter lange Armalite heeft een belangrijk aan deel in de gewichtsbesparing. De buiten wand is gemaakt van een plastic-variant versterkt met glas (fiber-glas) en de vul ling is gevormd uit een soort verhard schuimplastic. De vreemde materie kan misschien argwaan wekken en het (ta melijk smalle) uiterlijk de veronderstel ling doen leven, dat het geheel nogal zwak is; het tegendeel is waar. Proeven hebben aangetoond, dat de kolf bijzon der sterk is. Wel is door het gebruik van deze lichte materialen het zwaartepunt van het wapen meer naar voren verlegd, een factor waaraan men in het gebruik wel even zal moeten wennen. Wanneer men het geweer bij de draagbeugel, waar in het vizier is ingebouwd, pakt, helt het wapen dan ook onder het dragen naar voren. Ook de vorm van de kolf wijkt van de traditionele af. Bij de tot nu toe gebruik te handvuurwapens vormde de kolf een lichte hoek met de loop. Bij de Armalite is dit niet het geval. Kolf en loop vormen één lijn, waarmee wordt voorkomen, dat het wapen, wanneer vanuit schouder positie automatisch vuur wordt gegeven, omhoog gaat. Men moest hierbij wel de handicap aanvaarden, dat het vizier ten opzichte van de loop hoger moet staan dan bij andere types het geval is. Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. tabletten, poederi of cachets Het nieuwe Amerikaans-Nederlandse geweer is automatisch. Dit wil zeggen, dat het voortdurend vanuit het magazijn wordt bijgeladen zonder verdere in grepen van de man, die het wapen han teert. Om dit te verwezenlijken heeft men gebruik gemaakt van het gasaftap- systeem. Op ongeveer vijftien centimeter afstand van de monding van .de loop werd een gat geboord van waaruit een gedeelte van het gas, dat zich achter de pas afgevuurde kogel bevindt, in een buis wordt geleid. De kracht van dit gas stelt het laadmechanisme in werking. Op deze manier kunnen per minuut 700 scho ten worden gelost. In de praktijk zal dit natuurlijk nooit voor kunnen komen, omdat het standaard magazijn slechts 20 patronen bevat. De mogelijkheid bestaat om een inrichting aan te brengen waar mee met losse patronen van het Nato- kaliber 7,62 m.m. automatisch vuur kan worden gegeven. Dan nog zit men echter met het probleem van de wrijvingshitte. Natuurlijk kan ook semi-automatisch worden geschoten, terwijl tevens de mo gelijkheid bestaat geweergranaten van het gebruikelijke type af te vuren. Voor men besluit een bepaald wapen in produktie te nemen wordt het aan heel wat, beslist niet malse, proeven on derworpen. Ook de Armalite heeft moe ten tonen, dat zij onder alle omstandig heden dienst kan doen. Zo heeft men het wapen bijvoorbeeld ondergedompeld in water en het daarna afgevuurd - het werkte normaal. Bij temperaturen van min zestig graden Celsius voldeed het eveneens aan alle eisen, die men aan een automatisch geweer kan stellen. Dat de A.R. 10 niet door stof, zand en water kan worden aangetast, dankt zij aan de vernuftige constructie van een beschermend klepje, dat bij de opening in het staartstuk is ingebouwd. De uitlaat waardoor de hulzen naar buiten worden geworpen, is de plaats waar stof en vuil in gevaarlijke hoeveelheden naar binnen kunnen dringen. Deze opening kan bij de Armalite worden afgesloten door een stofklep die, als men gaat schieten, auto matisch wordt geopend vóórdat de eerste huls wordt uitgeworpen. Bij het uiterlijk van het nieuwe auto matische geweer vallen vooral de draag beugel, met ingebouwd vizier, de koel- wand om de loop en de pistoolgreep vlak achter de trekker op. Door de bijzondere constructie van de kolf, die zoals gezegd één lijn vormt met de loop, moest men een houvast monteren in de vorm van deze greep. Deze Amerikaans-Nederlandse bijdrage - het prototype is door de Artillerie in richtingen voor de produktie gereedge maakt - aan de bewapening van de Nato- landen is in verscheidene kringen enthou siast ontvangen. Verscheidene landen hebben proefbestellingen gedaan. In de Legerkoerier wordt echter benadrukt, dat men hieruit en uit het feit, dat het Directoraat Materieel Landmacht ook een exemplaar bezit, niet de conclusie mag trekken, dat het Nederlandse leger al besloten heeft de Armalite in haar be wapening op te nemen. Nadruk verboden. Geheel in de lijn der verwachtingen is het Climax niet gelukt om uit de verre reis naar Kaatsheuvel enige winst te be halen. Toch is Climax ook deze keer lang niet kansloos geweest. Van Dam was uit stekend op dreef en won tweemaal. Hij moest echter in Balvers zijn meerdere erkennen. Jammer dat Vos deze avond ondanks goed spel alleen van Berends kon winnen. Van Manen leed tegen alle drie Kat-spelers een nederlaag. Doorda Van Dam en Vos in het dubbel spel hun tegenstanders Balvers en Klein geen kans gaven, werd de nederlaag tot het kleinst mogelijke verschil beperkt. In verband met het Ritac-toernooi speelt Climax pas weer zaterdag 21 febr. en wel tegen Well-Shot in Nijmegen. Ook dan verwachten wij geen succes maar in de vier nog resterende wedstrijden be horen de tegenstanders tot de zwakkere teams en heeft Climax de kans zich de finitief veilig te stellen. In de eerste klasse A behaalde Ritac een verdienstelijke overwinning op RTTV De Ritmeestermensen hadden weer de beschikking over T. van de Weert, die meteen maar ongeslagen bleef. Climax 2 leed een 6-4 nederlaag tegen Swift. Hier bleef Heikamp al zijn tegen standers de baas. Morgen organiseert Ritac haar jaarlijks toernooi in de Ritmeesterkantine. Hier zullen weer tal van spelers uit de Gelder se Vallei elkaar op sportieve wijze be strijden om kampioen te worden in de verschillende klassen. De vereniging die daarbij de meeste punten behaalt komt dan weer voor een jaar in het bezit van de fraaie beker. De eerste tot en met de vierde plaats in elke klas leveren respectievelijk 4, 3, 2 en 1 punt op. De wedstrijdleiding berust weer bij de heer De Waal, die met zijn assistenten zijn sporen op dit gebied al wel heeft verdient. Bondsgedelegeerde is de heer A. H. Hermans. De prestaties van de Veenendaalse dammer J. Edink om het damkam pioenschap van Nederland zijn vorige keer beter geweest dan in zijn beide partijen van veertien dagen geleden. Nu speelde hij de twee partijen re mise en kwam zodoende een plaats ho ger op de ranglijst. n Om bij de eerste zes te komen moet Edink nog enkele partijen winnen, waarvan er hedenavond een gespeeld wordt tegen M. H. Vos en zaterdag 14 februari tegen T. Gordijn. Voor de on derlinge competitie werden de volgen de wedstrijden gespeeld: G. van Dijk J. Gaasbeek 20 H. v. d. Brandhof C. Heikamp 20 H. Diepeveen D. Bouman 02 R. Rotterdam E. de Kleuver 0—2 W. van Manen J. de Kievid 20 B. Valkenburg A. Keyman 02 A. Kalten D. van Baaren 02 J. Edink B. van Ruiswijk20 J. van Leeuwen J. Gaasbeek 20 W. v. d. Hor R. Rotterdam 02 TSJECHOSLOWAKIJE BOUWT ILJU- SHINS Wat de Convair en Friend ship zijn voor het westen, is de Iljushin voor de communistische landen. De Ilju shin, van oorsprong Russisch, wordt in Tsjechoslowakjje in licentie gebouwd. De Tsjechen hebben tevens enige verbete ringen aangebracht. Foto links: De mon tagelijn van de TL-14. Foto rechts: Het inbouwen van de motoren. VERHUUR D. v/d Meijden - Veenendaal Het juiste adres voor alle VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN VERKOOP VASTE GOEDEREN WONINGBEHEER TAXATIES Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau Beëdigd als makelaar en taxateur Mr. Heemskerkstraat 9 Veenendaal VOOR UW met auto's zijn wij SPE CIAAL ingericht. 4-8 pers. auto's disponibel. Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerke wijk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL iSPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 pi Veenendaal Voor naar Telefoon 2454 Nieuweweg 151-155 Veenendaal Zet nu thee op de nieuwe manier.met nieuwe groot formaat Pickwick Theezakjes die in het gebruik zo voordelig zijn. De zakjes zijn dubbel en geven daar door snel een maximum aan smaak en geur af. Het staat bovendien zo keurig en verzorgd. Neem de proef H« theezikje blijft bovenin dé theepot drijven, wair het water het heetst Is. Outdoor trekt de thee veel beter af. Altijd thee van precies sterkte door de nauwkeurif piste hoeveelheid. 4 Ni 51 6 minuten, aft de thee voldoende getrokkeo Is, kin het theezikje f«mak kelijk worden verwijderd. De thee blijft dm hier fijne geur en volle smuk geheel behouden. N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS TE VEENENDAAL ZOEKT EEN die tevens werkzaamheden aan de telex zal kunnen verrichten. Hiervoor wordt gezocht een jonge dame met bij voorkeur H.B.S.-5-jarige cursus, leeftijd tot ca. 23 jaar. Behalve zij, die ervaring in boven genoemde werkzaamheden bezitten, komen ook aankomende krachten, mits voldoende geschoold, in aanmer king. Zo nodig wordt door ons bij het zoe ken van huisvesting bemiddeling ver leend. Sollicitaties met gegevens aangaande leeftijd, op leiding, ervaring enz. te richten tot de afdeling Personeelszaken van bovengenoemde maatschappij. Bij ons is plaats voor een min. leeft. 16 jaar. voor opleiding Werkzaamheden in Veenendaal en omg. bij particulieren Bromf.ets beschikbaar. Enige kennis als loodgieter, auto monteur of b.v. Ambachtschoolopl. strekt tot aanbeveling Br. onder no 4319 bur. van dit blad Voor het verpakken van ge neesmiddelen kunnen wij nog enkele tot 21 jaar plaatsen Gunstige arbeids-voorwaarden Prettige werkkring Aanmelden bij de Portier van Parallelweg 50 - Veenendaal Van vrjjdag 13 februari t.e.m. maandag 16 februari Elke dag 7.30 uur, zaterdag 7 en 9 uur, zondag 3 en 7.30 uur MARIANNE KOCH KARLHEINZ BöHM HEIDEMARIE HATHEIJER in: Een jonge dokter zwicht voor de smeekbeden van wanhopige vrouw en offert zijn carrière. Een film met een actueel onderwerp. Toegang 18 jaar. Van dinsdag 17 febr. t.e.m. donderdag 19 febr. Elke dag 7.30 uur CORINNE CALVET ANTONIO CIFARIELLO in: De wegen die men doorkruist, in het duistere van de nacht. Een met span ning „geladen" film. Toegang 18 jaar. Rijwielstalling naast het theater Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, a 10 cent, ook telefonisch: 2376 VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376 IEDERE VROUW STAAT VRA'AGT VRIJBLIJVEND DEMONSTRATIE Kerkewijk 9 - Veenendaal - Tel. 3043 Reparatie aan alle merken FEUILLETON door NORBERTKUNZE (24) Weet je, dat alleen datgene helpt, wat je zelf hebt gevonden. Dat het alleen je eigen geboden zijn die werkelijk heid hebben. En dat je ze geheel alleen moet leren, allengs allengs, en dat eerst dan beslist wordt, wie je bent en wat. En je kunt naar niemand toe gaan en zeggen: spreek er mij vrij van, geef mij rust, wanneer je je niet zelf kunt vrij spreken, wanneer je zelf geen rust vindt. En had je kunnen dromen, dat al die „eeuwige dingen" zo weinig duurzaam zijn? Dat er nauwelijks nog iets van over is? Dat je ze allen hebt moeten begraven, je goden en afgoden en dat toen eerst de schaarse tekenen zijn gekomen, d'e je zijn bijgebleven? En had je kunnen dromen, dat je het lachen moest verleren en het huilen, om te kunnen lachen en huilen? Had je dat ooit kunnen dromen? Zou je ooit getwijfeld hebben aan de raad, aan de wijsheid van de ouden? Zou je het ooit hebben kunnen dromen, dat zij overal hulpeloos tegenover ston- dat ik aan de oorlog te danken heb? Weet je, dat al het andere verschrik kelijker is dan je het je kunt voorstel len, zo verschrikkelijk, dat het ieder een zou moeten ombrengen, iedereen! En weet je, dat je buurman reeds, de- geen, die je iedere ochtend groet en die tegen je glimlacht en die dezelfde kle ren draagt als jij, dat die er van af weet, maar er niets van weten wil? Weet je, dat hij nog kan slapen, rustig, en het eenvoudig vergeet? En weet je dat je vele buren hebt en dat zij allen vergeten, niet omdat zij het vergeten, maar omdat het eenvoudig hinderlijk voor hen is. Omdat het hun zou kun nen storen daaraan te denken. En weet je, dat je de armste bent, wanneer de oorlog je dwingt jezelf eerst te vinden, wanneer de oorlog je dwingt, je af te zonderen van de anderen, die zich in deze oorlog kunnen handhaven? Want je kunt je niet doen gelden in deze tijd, je kunt alleen telkens weer falen, om dat niets zo groot is, dat het anderen zou doen verstommen. Weet je, dat ik niets ter wereld kan haten, werkelijk haten? Maar de oorlog haat ik! Weet je, dat geen enkel dier zo arm is als jij In de vroegte kwam Miliza en bracht het meisje mee, dat gisteren getrouwd was. Het zou op een van de beide af- den en dat het niets was, niets, dat ze delingen helpen. Haar man was tege- je op de weg meegaven? En weet je, lijkertijd vertrokken, als bode naar het dat dit, en niets anders, het enige is, vrije grondgebied. Hij had opdracht dat ik in de oorlog heb ondervondenjgekregen,- de mensen daar nogmaals de vraag om hulp over te brengen. Men wist niet of hij kans had er door heen te komen. Van de andere boden had men tot dat ogenblik niets meer gehoord. Het meisje - neen, het was immers geen meisje meer - de jonge vrouw was ongedurig en weinig geconcen treerd. Het was de eerste keer, dat Helga zich de sterkste voelde en zon der het te willen, drukte zij de jonge vrouw tegen zich aan, een ogenblik slechts, en streek haar over de haren. Miliza stond er wat verlegen bij en liet haar begaan. Toen de jonge vrouw echter hevig begon te huilen en in een hoek moest gaan zitten omdat het snik ken haar zozeer schokte, snauwde zij haar toe en zei dat iedere dag nieuw was en met de vorige niets te maken had en dat haar bruiloft voorbij was. Helga wist dat Miliza daarmede het jonge vrouwtje alleen wilde helpen en zei niets. Het meisje knikte en begon met haar werk. Zij haalde water en waste de gewonden. Tevoren echter waren Miliza en het meisje Momcillo voorbij gekomen en hij was wakker geworden en had weer getracht, zijn bericht mede te delen. Hij was opgestaan, nog suf van de slaap, was stram in de houding gaan staan en had zijn hand aan de pet ge zet, toen de beide vrouwen voorbij gingen. Toen had hij zijn armen zij waarts uitgestrekt en weer gefladderd ïvenals gisteren en er bij gebromd. En :cen Miliza hem verbaasd had aange keken, had Momcillo tegen haar ge sproken. Met zijn vingers natuurlijk, met de handen, en Miliza had hem ge zegd, dat zij hem niet verstond. Nu vroeg zij Helga, of die het stom- menalfabet kende, want zij was toch dokter en moest het eigenlijk kennen. Ja, Helga kende de tekens, en Miliza was naar buiten gegaan en had Mom cillo geroepen. Hij kwam en Miliza zei hem, dat hij met Helga kon spreken. Momcillo was voor haar in postuur gaan staan, ge heel soldaat, zich zijn betekenis vol ledig bewust; toen Miliza hem toeblafte deze fratsen toch eindelijk achterwege te laten en te zeggen, wat hij wilde, was Momcillo beginnen te spreken. Helga had de letters van zijn vingers afgelezen. M-e-d- M-e-d-i-, ja medicijn betekende dat! Helga zei: „Begin nog eens!" Maar Momcillo had haar niet verstaan, en pas toen Miliza het vertaalde, had hij het woord herhaald: M-e-d-i-z-i-n! Ja, zo heette het, er was geen twijfel meer mogelijk. Plotseling had ook Miliza begrepen, waar het misschien over ging, en zo waren zij gedrieën naar het huis ge lopen, waarin Sawa en zijn staf waren ingekwartierd. Miliza had gerappor teerd en men had Momcillo, die reeds weer, als een militair standbeeld, stijf en vol waardigheid in postuur was gaan staan, verzocht, de Duitse te ver tellen wat hij wist. Sawa had hem aan de tafel gezet, waar anders de kaarten op lagen, en Momcillo keek trots om zich heen, zegevierend over zijn klaar blijkelijke promotie. Eindelijk begon hij! Een spannende film werd voor hen afgedraaid. Momcillo's handen, zijn vingers maakten zo snel het ene teken na het andere, dat Helga ze nauwe lijks kon volgen. Miliza moest hem enige malen remmen, in het bijzonder in het begin. Hij sprak te snel. Maar toen klopte het eindelijk. Helga las de ene letter na de andere van zijn vin gers af, zei hardop, wat zij gelezen had en dicteerde Miliza op deze wijze de afzonderlijke tekens. Miliza schreef ze op en sprak de woorden in hun ver band uit. Allen hingen aan haar lippen. En om de Duitse verder te helpen, ver taalde Miliza tegelijkertijd, wat Mom cillo hun allen vertelde. Zo begreep ook Helga het verband en na enkele aanvankelijke moeilijkheden, speelde alles zich snel, als een demonstratie, voor hen af. Momcillo begon: Het eerste dat Miliza voor Helga vertaalde was duister genoeg. Momcillo verstond het onbewust, de opwinding van alle deelnemers op de spits te drijven. De eerste woorden luidden: Momcillo weide liggen Verder dansten de vingers, werden op elkaar gelegd, geopend, sloegen zacht op de andere handpalm. De stom me kruiste telkens de armen over de borst waarmede het einde van de af zonderlijke woorden werd aangewezen. Door de snelheid van het aflezen vie len echter de woorden gedeeltelijk sa men en werden tot woordconstructies vervormd, die pas in het zinsverband te ontraadselen waren. Helga las. Zij was zelf zo opgewon den, dat zij slechts zeer zacht sprak. Eerst uit de mond van Miliza, die de afgelezen letters opschreef, klonken zij bijna nuchter, hardop in het vertrek. Allen luisterden mee: N-e-m-i-s-l-i-t-i: Niet denken. M -o-m-c-i-l-l-o-c-u-t-i- Momcillo horen N-i-s-t-a-v-i-d-e-t-i j-o-s n-i-s-t-a- v-i-d-e-t-i-: Niets zien - nog niets denken I-z-n-e-n-a-d-a-v-i-d-e-t-i-: Plotseling zien! De woorden die op zo wonderlijke wijze ontstonden, schetsten voor ieder der aanwezigen taferelen. Taferelen, die even fragmentarisch, mozaïek achtig waren samengesteld, als zich uit Momcillo's eigenaardig verhaal iets zinrijks, samenhangends liet verklaren. Het was, alsof een zeer primitieve kunstenaar voor zijn doek stond en de grote onsamenhangende penseelstreken langzaam in hun gezamenlijkheid toch een geheel zouden opleveren. Momcillo's vingers bewogen voort. Helga las. Miliza schreef en vertaalde. D-z-a-k-l-e-t-i-t-i m-o-m-c-i-l-l-o t-a-m-o: Zak vliegen - Momcillo er heen! S-t-r-a-h-: Angst!(Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 3