Dames VRAAG EN AANBOD VEENENDAAL RHENEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL Een vijfde deel van al het goud verdwijnt spoorloos Honden en Li ppen ruw?pnpoL Officiële bekendmaking OVERBERG Renswoude diversen Wisselend succes voor Neverdown filigreen „Waar is de koningin?" DAMPO Uit de raadszaal van Renswoude handen HAMEA-GELEHIüi»a) 1,per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 10 cent Te koop 225 hennen, WxH, 7 weken oud. W. C. Beere- mansstraat 14. Veenendaal. Te koop gevraagd aquarium formaat 70x40x40 cm. leeg geen bezwaar. Tevens da mesfiets met trommelrem- men, ook genegen te ruilen tegen herenfiets met terug traprem. Weisfeit, Rembr.- park 761, Veenendaal. Gevraagd net meisje voor de gehele dag. A. Budding, Stationssingel 26, tel. 2355, Veenendaal. Wegens ziekte der tegenw. nette werkster gevraagd. Tevens te koop: prima radio en elktr. fornuis, Stations singel 10, Veenendaal. Te koop de beste Duitse elektr. naaimachines in pr. koffer met ingeb. verlich ting, ingericht voor stoppen, compl. m. apparaten 275,- 10 jaar gar. G. van der Gar de, Naaimachines, Cunera- weg 328, Rhenen, tel. K 8385- 2332. Te koop Kayser zigzag naai machines elektr. in koffer, zo uit de fabr. in de nieuw ste uitvoering 539,- G. van der Garde, Naaimachines, Cuneraweg 328, Rhenen, tel. K 8385-2332. Aangeboden pick-up merk „Trio Track" nieuw. Hoofd straat 67 bis, Veenendaal. Te koop z.g.a.n. orgel in mo derne kast, merk Horügel, 3s/s spel. Tevens te koop tafelbiljart. Julianastraat 21, tel. 3151, Veenendaal. Te koop gevraagd partij hardboard, gebruikt geen bezwaar. Nic. van Leeuwen Davidsstraat 3, Veenendaal. Leerl. bouwk. tekenaar, 3 j. P.B.N.A. bouwk. uitv. 4 jaar erv. bouwv. rijbewijs B.E. zoekt werkkring. Brieven onder nr. 4334 aan het bur. van dit blad. Gevraagd net meisje tegen 1 maart voor halve dagen. Beneden 16 jaar. Bakkerij Koster, Achterberg. Gevraagd net meisje, voor halve dagen. M. v. d. Weerd, Leinweberstraat 48, Veenen daal. Naaiwerk gevraagd: Dames- en kinderjurkjes, rokken en blouses. Vendelseweg 85, Veenendaal. Gevraagd een bediende v. benzinepomp. Te melden bij Hupkes, De Klomp 4. De directrice v. „Onse Blis- cap", Bergweg 16, Ameron- gen, zoekt flinke zelfstandi ge werkster in vaste dienst. Werktijden 9-1 uur. Zondag vrij. Datum indiensttreding 15 maart. Loon 1,10 p. u. Oproep na telef. afspraak K 3431-305. Te koop 100 hennen, 8 we ken W.H. Tevens bromfiets H.M.W. Typhoon en haard kachel ƒ35,- De Sav. Loh- manstraat 42, Veenendaal. Te koop nieuwe zig-zag naaimachines 385,-. Te be zichtigen en inl. De Sav. Lohmanstr. 22, Veenendaal. Woonruimte gevraagd. Jong echtpaar zonder kinderen zoekt woonruimte te Vee nendaal. Brieven onder nr. 4329 aan het bur. van dit blad. Te koop een kruiwagen. Munnikenweg 77, Veenen daal. Verloren: maandagochtend gaande van Julianazieken- huis naar Schokkingstraat een stoffen herenvest be horende bij pak. Tegen be loning gaarne terug te be zorgen bij Dr. Mr. Schok kingstraat 21, Veenendaal. Te koop een bakfiets z.g.a.n. B. Wallet, Mulderslaan 54, Veenendaal. Winkeljuffrouw b.z.a. (niet bij kruidenier). Br. lett. H., Boekh. C. Waiboer, Rhenen. Te koop wit Küpperbusch fornuis m. chroom i,pr.st. adres te bevr. Boekhandel C. Waiboer, Rhenen. Te koop prima kamerkachel Boslaan 79, Veenendaal. Te koop pracht Singer hand naaimachine in koffer 115,- 5 jaar gar. G. van der Garde Naaimachines, Cuneraweg 328, Rhenen, tel. K 8385-2332 Te koop prima Singer ring- spoel elektr. in koffer 195,- 5 jaar gar. G. van der Garde Naaimachines, Cuneraweg 328, Rhenen, tel. K 8385-2332 Te koop groot orgel, 13 reg. Brieven onder nr. 4330 aan het bur. van dit blad. Te koop 200 hennen WxH en 200 HxR, 7 weken oud. Nwe Veenendaalseweg 159, Rhenen. Te koop 200 hennen WxH, 7 weken. Boslandweg 14, Rhenen. Te koop ruim 200 jonge hennen HxR (ook bij ge deelten) 7 weken oud. Prima gezond. Haalboom. W. C. Beeremansstraat 8, Veenen daal. Te koop pracht nieuw hand geknoopt Smyrnatapijt 2.10x 3.10 m. Brieven onder nr. 4331 aan het bur. van dit blad. B. z. a. flinke werkster voor hele of halve dagen Brieven onder nr. 4332 aan het bur. van dit blad. Te koop een pluis kippen mest, ook bij kleine gedeel ten. Middelbuurtseweg 20, Veenendaal. Te koop goudreinetten 20 kg 3,- Jonathan 20 kg 2,75. D. Stam, Cuneraweg 145, Achterberg. Te koop 35 hennen R.H. 8 weken. Dahliastraat 15, Vee nendaal. Te koop alle soorten 2t hands naaimachines in prij zen van 25,- tot 200,-. Fa Koomen, Veenendaal. Te koop gunstig gelegen bouwterrein te Eist (U.) 43 m. breed en 26 m. diep. Br. onder nr. 4333 aan het bur. van dit blad. Te koop herenfiets z.g.a.n. „Germaan" Vendelseweg 42 Veenendaal. Te koop 7 en 8 weekse hen nen WxR en WxH en Reds. Nwe Maanderbuurtseweg 24 Ede. Worden franco thuis gebracht. Bijlessen wiskundevakken Mulo, H.B.S., e.d. inl. Woud weg 29, Eist (U.) Te koop 200 hennen H.R.. 7 weken H. Doornspeek Rijks straatweg 192, Eist (U.) De directrice v. „Onse Blis- cap", Bergweg 16, Ameron- gen, zoekt voor de zaterda gen in het seizoen, enige flinke werksters Loon 1,10 p. u. Oproep na telef. af spraak K 3431-305. De directrice v. „Onse Blis- cap", Bergweg 16, Ameron- gen, zoekt voor de gehele maand mei en twee weken in juni, enige dames voor het verrichten van huishou delijke bezigheden. Oproep na telef. afspraak K 3431-305 Woningruil: Aangeb. eenge zinswoning in de Aart van Gelderstraat. Huur 14,-. Gevraagd andere woning in Veenendaal. Brieven onder nr. 4335 aan het bur. van dit blad. Te koop i.g.st.z. haardkachel Parallelweg 34, Veenendaal. Aangeboden bij bejaarde. Vrije boven-etage geschikt voor dames alleen of jong echtpaar. Brieven onder nr. 4336 aan het bur. van dit blad. Te koop 5000 jonge hennen, 6 weken en ouder, R.I.R., W.L. en W. x H. Allen inge ënt tegen pest en bronchitis. H. Lokhorst, Munnikenweg 42, Veenendaal. Voor alle soorten keuken- uitzetten naar J. van Viegen Rijksstraatweg 59, Eist (U.). 't Beste chemisch reinigen is volledig chemisch reini gen. Depót „De Valk" Nieu- weweg 66, tel. 2986, V'daal. H. A. Sol, steunzolen, breuk banden, corsetten enz. Zit ting iedere donderdag van 2 tot 5 uur in apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, Veenendaal. Te huur 3 nieuwe Renault Dauphine's, waarvan twee 1958 en één 1959. Te bevra gen bij: G. van Wakeren, Jan van Goyenstraat 27, tel. 2949, Veenendaal. De beste golfplaten levert Lambert van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3014, Vee nendaal. Het goedkoopste hout heeft Lambert van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3014, Vee nendaal. Geslepen glas, als legplaten voor tafels, etalages, ven sterbanken, vitrines en toon banken. Verzilverd glas, als pas-spiegels voor winkels, wastafel- gangspiegels. Alles direct uit voorraad lever baar in drie kwaliteiten Handelsvereniging Zimmer man Zn. Sandbrinkstraat 1, (bij postkantoor) Veenen daal. Vebotex levert 't 'm. Kerke- wijk 37, tel. 2730 Veenendaal Goedkope binnendeuren met kleine schade v.a. 12,50, heeft Vebotex, Kerkewijk 37 tel. 2730, Veenendaal. Te huur nieuwe Renault Dauphine. All verz. Drost, Boslaan 15, tel. 3364 Veenen daal. Kuikenfokkers! Wist u dat u met de nieuwe Havé olie- stook-kuikenkachel de beste resultaten hebt bij het op fokken van uw kuikens. De ze kachel verwarmt het ge hele hok, waardoor de ziek tekansen zeer gering zijn. Gaarne geven wij op aan vraag adressen waar deze kachels in gebruik zijn. Vraag uw handelaar uitslui tend naar deze kachel. H. v. Veldhuizen, Klomperweg 19, Lunteren, tel. K 8388-381. Gewolmaniseerde palen heb ben een levensduur van ca. 15 jaar. U koopt ze bij: Lam bert van den Bosch, Geerse weg 38, tel. 3014, Veenendaal Geschaafd en geploegd hout koopt u vanaf 3,75 per werkende ms. Bij Lambert van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3014. Veenendaal. Haardblokken koopt u nog voordeliger bij Lambert van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3014, Veenendaal. Adresverandering: Assuran tie- en financieringskantoor Koenders van Wilhelmina- straat 37, naar Rembrandt- laan 63, Veenendaal. Tijde lijk tel. 2091 of 2531. Uit voorraad leverbaar: Mar- ne-, Zonne II-, Adelaar-, Civena- en Zege Haver; Her- ta- en Piroline Gerst, 1 nab., alles kiem I. waardering I. Ook het aangewezen adres voor Voederbietenzaden; se lectie gras- en klaverzaden; weidemengsels; Serradella; Lupinen, enz. Pootaardappe- len alle soorten. Depót N.V. J. L. Robertus, Zaadhandel, tel. 68 en 550, Barneveld. Vanaf heden weer verkrijg baar bruine carbolineum, koolteer groene carbolineum mat en glans. Prima kwal. concurrerende prijzen. J. Kool, Holleweg 4, tel. 2263, Veenendaal. Rijwielen te huur, per uur, per dag, per week en per maand. Rijwielstalling „De Klomp", tel. 241. De Klomp. Te huur 2 nieuwe Fiats en Renault Dauphine. Bij G. Hardeman, Mulderslaan 80, tel. 3168, Veenendaal. Financieringen van: auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. Verzorgt voor u voordelig het Assurantie kantoor Brouwer, Kanaalw. 2, Veenendaal, tel. 2918. Voor plasticzolen 6 x sterker, nylonhakjes, vergroten en verbreden van schoenen en Tana voor elke schoen. Naar machinale schoenmakerij R. Valkenburg Zn. Gortstraat 38, Veenendaal. Emmalaan 39 Hoortoestellen Philips Audium, batterijen. Melis Optiek. Hoofdstraat 51, tel. 3284, Veenendaal. GESLAAGD Van het Handelsinstituut Van Rijs wijk slaagden de volgende cursisten voor het praktijkdiploma van de Ne derlandse Unie voor Stenografie en Machineschrij ven Stenografie Groote, 130 lettergrepen per minuut de dames A. M. van Koo- ten, J. Wagensveld en G. R. W. Wilde- boer. Voor kantoortypist(e): mej. M. A. Brinkman, mej. J. A. Achterberg, mej. C. van Amerongen, dhr. J. Anbeek, mej. A. G. Diepeveen, mej. T. van Don kelaar, mej. C. G. van Essen, dhr. C. de Jong, mej. A. Peursum, mej. W. A. Prette. De uiterst belangrijke wedstrijd Ne verdown IV.E.S. I (Tiel) heeft een zeer spannend verloop gehad. Won V.E.S. I de eerste game met minimaal verschil (16-14), de tweede was voor Neverdown (eveneens 16-14). De derde game moest de beslissing brengen. Leek het er aanvankelijk op, dat Ne verdown snel ging verliezen, toch wist men na 14-6 nog te komen tot 14-12. Op dat moment hervond V.E.S. haar zelfvertrouwen en scoorde het laatste en winnende punt (15-12). Hiermee is V.E.S. I praktisch kampioen en kan Neverdown gaan streven naar een al leszins eervolle tweede plaats. De Ne- verdown-dames deden het nog veel beter. Vrijdagavond werd de tot dan toe ongeslagen koploopster Boemerang (Druten) haar eerste nederlaag toege bracht (15-13, 16-14), terwijl zaterdag avond in een uitwedstrijd Weekenders (Winssen) er aan moest geloven. Een prima prestatie. Waren de dames in het begin van de competitie wat min der aarzelend gestart, dan had een kampioenschap zeker binnen hun be reik gelegen. Neverdown 2 schijnt het kampioenschap haast niet meer te kunnen ontgaan. Maandag werd de uiterst zware uitwedstrijd tegen Sparta uit Opheusden met 2-0 gewonnen. Het argument van de te kleine zaal, des tijds aangevoerd voor de 2-1 nederlaag in Rhenen, gaat dus kennelijk niet op. Vrijdag a.s. ontmoet Neverdown 2 weer een ernstige concurrent, n.l. V.E.S. III. Bovendien wordt dan gespeeld Never down 2Neverdown 3. ZANGVERENIGING IN OPRICHTING Het enige tijd geleden in Renswoude opgerichte Ontspannigscomité, dat onder meer ook de Cefa-voorstellingen ver zorgd, heeft thans besloten pogingen in het werk te stellen om te komen tot de oprichting van een gemengde zangver eniging. Op verzoek van enkele buiten staanders is deze beslissing genomen en thans kunnen de belangstellenden zich tijdens een oprichtingsbijeenkomst hier voor aanmelden. De bijeenkomst zal wor den gehouden op maandagavond 16 febr. a.s. in het gebouw Rehoboth (podium) van 8 tot 9 uur. Blijkt hiervoor voldoende belangstel ling te bestaan, dan kan tot de oprichting van een vereniging worden overgegaan. Het is derhalve noodzakelijk, dat allen zich die avond opgeven of, zo zij verhin derd zijn, zich laten opgeven, waarbij ook de oudere personen van harte wel kom zijn. Tevens kunnen deze avond bijzondere wensen of verlangens worden besproken. Te koop 120 hennen RxH. Kerkewijk 52. Veenendaal. DAMMEN Het eerste tiental van de Scherpen- zeelse damvereniging heeft het slechte seizoen nog goed besloten door met 14-6 haar uitwedstrijd tegen Kesteren I te winnen. Hierdoor kon men nog juist de laatste plaats verlaten. De persoonlijke uitslagen waren: Kesteren I Scherpenzeel I H. Capel H. G. Valkenburg 0—2 C. Capel D. J. Iprenburg 02 J. Budding J. van Dijk 02 A. J. Budding v. Dusschoten 11 Van Tintelen M. Inkenhaag 02 J. J. Boers J. Visser 11 v. Neerbosch Dzn D. v. Ekris 20 v. Neerbosch Pzn v. Setten 11 v. Neerbosch HznJ. C. Bakker 11 H. v. d. Linden Valkenburg 02 Totale uitslag 614 (van een medewerker) DEN HAAG (T.E.P.) Als u 38 miljard dollar zoudt bezitten, zoudt u al het goud kunnen kopen, dat er momenteel op de wereld is. Het grootste deel daar van ligt in het „Gouden Westen" van Amerika, dat z\jn naam werkelyk eer aandoet. Het afgelopen jaar is er voor een waarde van 965 miljoen dollar aan goud uit do mijnen van Canada, Amerika, Afrika en Australië te voorschijn gekomen. Dat is bijna tweemaal zoveel als vóór de oorlog. Voor het vervoer van deze schat zouden minstens 1000 vrachtwagens nodig zijn. Zoals dat reeds duizend jaar het geval is, regeert het goud de wereld. De gewone sterveling krügt er echter maar weinig van te zien, want wat er in de juwelierszaken of aan de hals van de dames aan goud te zien is, vertegen woordigt slechts het vijfde deel van de hoeveelheid, die achter de dikke kluis deuren van de schatkamers geborgen is. „GOUDHAMSTERAARS" IN NOOD Het kopen van goud is namelijk een dure en riskante zaak. De „goudhamste- raars" hebben de bittere ervaring opge daan, dat hun „absoluut zekere" schat op de vrije markt in koers kan zinken. Bij zonder slechte zaken hebben zij in Frank rijk gedaan, waar sinds 1949 de waarde van een kilo goud met ongeveer 30°/o is gedaald. Desondanks houden nog steeds veel mensen de spaarkous gevuld met goud voor de beste en veiligste bank. Van het in de laatste jaren gedolven goud is reeds meer dan een vijfde deel spoorloos verdwenen. Men schat, dat voor 210 miljoen dollar aan goud in sieraden is verwerkt en dat voor 2000 miljoen dol lar in geheime privékluizen is onderge doken. Waar komt nu al dat goud van daan? Wie direkt aan de bron wil zitten, moet naar Zuid-Afrika reizen, waar de mijnen elk jaar opnieuw records breken. Bijna de helft van al het goud wordt in de zuidpunt van het Zwarte Wereld deel gevonden. Daarop volgen Canada, Amerika en Australië. De „schamele rest" wordt verdeeld door Brits-West-Afrika en Zuid-Rhodesia. De grote onbekende in deze rekening is natuurlijk Rusland, want niemand weet, hoe groot de schatten zijn, die in de velden van Siberië gevonden worden. GOUDGRAVERS En de goudgravers? De enorme, uit het niets geschapen vermogens? De grote rush, die de avonturiers uit de gehele we reld naar de goudvelden drijft? Het bestaat alleen nog maar op de film. De goudgravers van tegenwoordig zijn ijverige mijnwerkers met eeri weekloon en ouderdomsvoorzieningen. Op de goud velden, waar omstreeks de eeuwwisseling zoveel te doen is geweest, is het volko men stil geworden. Weliswaar gaan de berichten over nieuwe vondsten nog steeds zo snel als de wind, maar sneller, dan welke speku- lant ook, is Vadertje Staat op de nieuwe Gemeente Rhenen HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebestuur van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de raad der gemeente Rhenen bij besluit van 13 januari 1959 nr. 5 overeenkomstig artikel 36, 4e lid der woningwet heeft bepaald, dat een herziening van het plan van uitbreiding in onderdelen voor het dorp Eist in voorbereiding is. Rhenen, 7 februari 1959. Het hoofd van het gem.-bestuur, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. Gemeente Ede VERPACHTING STANDPLAATSEN VOOR DE VERKOOP VAN CONSUMPTIE-IJS Burgemeester en wethouders van Ede maken bekend, dat door middel van in schrijving voor het seizoen 1959 stand plaatsen zullen worden verpacht voor de verkoop van consumptie-ijs. Inschrijvingen dienen op 23 febr. 1959 tussen 10.30 en 11.00 uur, ter gemeente secretarie, 3e afdeling, in gesloten enve loppe te worden ingediend. Voor de inschrijving dient gebruik te worden gemaakt van inschrijvingsformu lieren, welke met de verpachtingsvoor- waarden kosteloos ter gemeente-secreta rie, 3e afdeling, verkrijgbaar zijn. Ede, 9 februari 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, H. M. OLDENHOF SIEVERS. secretaris. vindplaats en regelt alle zaken. Het grote avontuur is voorbij en wie gauw rijk wil worden, moet het op het ogenblik anders aanpakken. De aardappeltelers van „Van Gogh" Zijn een waar meesterwerk, maar toch... Schildert de natuur, slechts de natuur [alleen 't Mooiste schildewerk in filigreen 't Is steeds een lust, daarna te kijken Als boom en struik met ijzel prijken Wie zijn schreden naar de bossen richt Kan genieten van een groots gezicht Want groots lijkt mij het juiste woord Wat passend bij de ijzel hoort Blijf niet thuis zitten, trek er uit Elk sparretje lijkt wel een bruid Met ijzel is 't bijzonder mooi Geniet, als 't kan, van die wintertooi Na thuiskomst zegt u hoogst voldaan 'k Ben niet voor niets naar 't bos gegaan Zo heeft ook 't winterse seizoen (Al zijn dan boom en struik niet groen) Zijn charme, vooral tijdens de rijp Doch iets is er, wat 'k niet begrijp Mijn inzien blijven te velen nog passief Zeggen ronduit, 'k had net zo lief Of liever een Vincent van Gogh Maar dan vergissen zij zich toch Want 't berijpte bos is niet te evenaren Wie kijken gaat, kan 't zelf ervaren En zeg nu niet, je schrijft te boud Wie het berijpte bos aanschouwt Zegt zeker, 't is geen fantasie 't Is pure schoonheid, wat ik zie Gaat echter de zon eens even schijnen Dan gaat die schoonheid gauw verdwijnen Want 't mooist, wat in de natuur kan [pralen Verdwijnt ras, als de zon gaat stralen J. M. MET FIETS OP HET IJS Het 12-jarige zoontje van de fam. B. uit Overberg die met zijn fiets op het ijs reed, kwam hierbij zodanig te val len, dat hij op dokters advies naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal over gebracht moest worden. Bij het onder zoek bleek hij een bloeduitstorting aan het bovenbeen te hebben. Na te zijn behandeld is de knaap weer naar zijn ouderlijk huis teruggebracht. TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR DE CEFA De Cefa-afdeling Renswoude blijkt zich in een toenemende belangstelling te mo gen verheugen. Na de eerste filmavond op zaterdag 31 januari j.l., hebben zich nu reeds bijna 30 leden en donateurs aangemeld en dit aantal zal in de komen de weken stellig nog aanmerkelijk toe nemen, gezien de reeds gedane toezeg gingen. Het voorlopig bestuur heeft dan ook goede moed voor het welslagen van de verdere plannen en verwacht dat de be langstelling voor de voorstellingen even eens zal toenemen. De volgende filmavond is vastgesteld op zaterdag 7 maart a.s. Nadere bijzon derheden over het programma volgen nog. OPENSTELLING POSTKANTOOR In ons bericht over de verplaatsing van het postkantoor te Renswoude zijn he laas de uren van openstelling voor het publiek niet juist vermeld. Als aanvul ling op deze kennisgeving wordt derhalve thans medegedeeld dat bedoeld kantoor elke werkdag, behalve 's zaterdags, tevens voor het publiek geopend is des namid dags van 2 tot 3 uur voor alle handelin gen. (Vervolg van pagina 1) Achteraf blijkt het te betreuren dat het protocol en de hofhouding in hun conservatisme slechts node van toegeven wilden weten, maar het was volgens de prinses ook een „ingeslapen tijd". Knap is dan ook de tekening van de eerste wereldoorlog, haar oorzaken en gevolgen voor ons land en voor geheel de wereld. Met lof spreekt zij over het ministerie Cort v. d. Linden, en over de spanningen die het begrip neutraliteit voor haar re gering meebrachten. Vier jaar duurde dit harde leven, de enige compensatie in die tijd was dat de band tussen ons volk en de Koningin steeds hechter werd. Na 1918 tussen de beide oorlogen concentreerde de Konin gin veel van haar aandacht op Prinses Juliana, die zij een prachtige opvoeding gaf. Zelf beoefende ze in die tijd de schil derkunst. „Mijn kunst is voor mij een stuk religie. Uren kan ik in Gods schep ping doorbrengen enhaar in mij opnemen. Daarom neem ik tekenstift en penseel ter hand om haar zó weer te geven als haar Schepper haar heeft gemaakt. Dit doe ik met tintelende blijdschap." Van die tintelende blijdschap getuigen een twaalftal reprodukties, waarvan wij de waterverftekening „Eenzame boom" de meest geslaagde vinden. Het midden stuk van het boek, is na het enthousiast begin enigszins mat; bij het naderen van de tweede wereldoorlog stijgt de schrijf ster boven zichzelf uit. Dat begint al in Den Haag als zij be grijpt dat de oorlog verloren is, maar dat het Vaderland nog leeft. In al haar redevoeringen voor de B.B.C. is dat het terugkerend motief: Leve het Vaderland. In een onafzienbare rij flitsen nu de gebeurtenissen achter elkaar aan: Vlucht naar Engeland, capitulatie van Neder land, België, Frankrijk; Engelandvaar ders; Pearl Harbour; Slag in de Javazee; Jappen overwinning, verovering van Ja va en andere delen van Ned. Indië enz. enz. Tussen al die gebeurtenissen, volgen de bombardementen op Londen en het is tekenend om te lezen hoeveel malen de Koningin om allerlei redenen moest verhuizen. De staatszaken gunden haar weinig rust en de zorgen om Prins Bern- hard en Prinses Juliana en de kinderen namen eer toe dan af. Prettig is het te lezen hoeveel moeite zij zich getroostte om de Engelandvaar ders, de zeehelden en de vrijheidsstrijders te ontvangen. Vaak sprak zij ze in groep jes toe, maar ook nam zij de mannen vaak mee in de tuin om onder vier ogen met hen te spreken. Op 17 oktober 1942 zei ze voor de B.B.C. dat zij het bitter lijden van de duizenden in gevangenis of concentratiekamp met innig leedwezen volgde en dat haar hart Kq«s en pijn weg- wrijven met brandde van verontwaardiging en smart over het lot onzer Joodse landgenoten. In een rede, die zij op 24 april 1943 voor de microfoon uitsprak, beloofde zij in haar enthousiasme: Allen, wier gezin uit eengerukt is, geef ik de verzekering, dat zodra wij vrij zijn, het uiterste gedaan zal worden om deze nieuwe slachtoffers van het schrikbewind ten spoedigste te doen terugkeren en hun leed en dat hun ner zo zwaar beproefde gezinnen zoveel mogelijk te verzachten. In elk opzicht heeft zij woord gehouden. Toen zij de repressailles van de Duitsers tegenover het dorpje Putten vernam ont waakte zij 's morgens met de gedachte: Hoe kom ik deze nieuwe dag door? Waar toe weer zo'n vreselijke dag? En toch - ik wist het, ik moest volhouden tot het bit tere einde. Toen in de winter van 1944 duizenden van honger stierven en in de Zuiderkerk te Amsterdam de lijken opgehoopt lagen en overal de honger ons tegengrijnsde, was de Koninklijke familie druk bezig „het droppen" van levensmiddelen te be vorderen. Door een beroep op Zweden te doen, kregen we het Zweedse brood. Herhaaldelijk telefoneerde de Koningin met Amerika en Engeland om hulp en deed Prins Bernhard met zijn Irenebri- gade alle mogelijke pogingen om de vij and te decimeren. Teruggekomen in het bevrijde Neder land - in de chaos - was een van haar eerste daden een beroep te doen op de mijnwerkers en daarna op het gehele volk. Met al haar vitaliteit, energie en geloof poogde zij de regeringsmachine weer aan het lopen te krijgen en ofschoon ook zij in Zeeland de grootste moeite had bij het zien van de verschrikkelijke won den die het eiland Walcheren had opge lopen, zich te beheersen - toch was zij steeds weer opnieuw bereid de bevolking te troosten als een echte Moeder des Vaderlands. Het magnifieke boek eindigt met een groots slotwoord. Lezer, zijt gij bereid het heil dat Christus ons brengt te aan vaarden en u te voegen naaf Gods Vader lijke ordening? Zijt gij bereid alle vraag stukken in de geest van Christus te hel pen oplossen? De handen ineen te slaan voor opheffing van misstanden, van ar moede, honger, ontheming en misdaad? Mogen velen van het Nederlandse volk antwoorden: Ja, wij willen! „Eenzaam maar niet alleen" door Wil- helmina - 1959. - 465 blz. Geb. in grijze band met goudopdruk - prijs 13,75. Uitgave W. ten Have, Amsterdam. WATERLEIDING IN HET KERKGEBOUW Het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente te Renswoude is nog steeds niet op het waterleidingnet aangeslo ten, hoewel voor verschillende doel einden toch de beschikking over water noodzakelijk is. Aan deze ongewenste toestand zal waarschijnlijk binnen af zienbare tijd een einde komen, daar een damescomité onder de leiding van de echtgenote van de plaatselijke pre dikant, mevr. M. C. van de Peut-Tissen, een verkoopavond organiseert ten einde voor dit doel de nodige finan ciën bijeen te brengen. De opbrengst van deze avond was aanvankelijk be stemd voor de aanschaffing van een bandrecorder, doch hiervoor is aan giften en bijdragen reeds voldoende ontvangen. De verkoopavond wordt gehouden op zaterdag 21 februari a.s. in het ge bouw Rehoboth en daarbij zal tevens gelegenheid zijn om door middel van diverse attracties prijzen te winnen, terwijl bovendien een theeschenkerij zal worden ingericht. (Vervolg van pagina 1) het College van Burgemeester en Wet houders van Scherpenzeel, welke op drachten voortvloeien uit de gemeen schappelijke regeling met de gemeenten Scherpenzeel en Woudenberg inzake de vleeskeuringsdienst. Deze regeling da teert reeds van 1923 en geeft alle be voegdheid aan genoemd college. Naar het oordeel van spreker behoeft deze regeling een dringende herziening, waar door ook gemeentebesturen van Wou denberg en Scherpenzeel medezeggen schap zullen ontvangen. De heren Hardeman en Wolleswinkel achten deze herziening eveneens van groot belang en zullen het op prijs stel len, indien hiertoe door Burgemeester en Wethouders de nodige voorbereidende besprekingen worden gevoerd. Hierna wordt de verordening conform het voorstel van Burgemeester en Wet houders vastgesteld. Vervolgens is de raad voorgesteld om over te gaan tot de vaststelling van een destructieverordening. Deze verordening regelt in hoofdzaak de aangifte, de be waring, het ophalen, het vervoer en de overdracht van gestorven, doodgeboren of in nood gedode dieren. Hoewel de heer Hardeman opmerkt, dat de toepassing van de verordening wellicht moeilijkheden zal opleveren met betrekking tot b.v. overreden honden en katten, wordt tocht overeenkomstig het voorstel besloten. De Streekwerkplaats voor minder va liden te Veenendaal zal naar wordt ver wacht binnenkort kunnen worden ge bouwd. Voor de financiering van deze bouw dient het rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam „Streekwerkplaats Zuid- Oost Utrecht" echter een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 160.000, De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten is bereid deze lening te verstrekken mits de deelnemende gemeenten de betaling van rente en aflossing willen garanderen. De kosten, die eventueel uit deze borg stelling zullen voortvloeien, worden dan over de deelnemende gemeenten omge slagen. Deze werkplaats is van bijzonder be lang en de gevraagde garantie wordt dan ook zonder meer verleend. Zonder op of aanmerkingen besluit de raad daarna tevens tot vastelling van de 7e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1958 en, na een korte toelichting door de voorzitter, de 2e en 3e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1959. Als aanvullend agendapunt werd de raad voorgesteld het grasgewas op de bermen van de Veenweg te verpachten aan de heer J. Dirksen en de betreffen de pachtovereenkomst met Mevr. de Wed. J. Vonk-Donkervoort te beëindigen. Aldus werd besloten. Voor de rond vraag bestond wederom de nodige be langstelling. De heer Joh. van den Brandhof opende de rij van sprekers en informeerde of de gemeente iets kan doen voor de verbe tering van de z.g. Parallelweg langs de spoorlijn. De voorzitter antwoordde hier op ontkennend daar de weg geen ge meente-eigendom is en de gemeente niet onderhoudsplichtig is. De belanghebben den zullen derhalve zelf maatregelen moeten treffen. De heer Hardeman vroeg nogmaals om omzetting van het lichtpunt bij de Hope- seweg in een nachtbrander, terwijl hij tevens informeerde naar de verbeterings plannen van de Barneveldsestraat. De voorzitter gaf ten antwoord dat het Col lege voornemens is de gehele straatver lichting in de gemeente nader te bezien en dat daarbij dan ook bedoeld licht punt zal worden bethrokken. Met be trekking tot de verbetering van de Bar neveldsestraat deelde hij mede, dat de U AMFA.f ruw of schraal nodige goedkeuring nog niet is verkregen en dat alleen daarop alles vast zit. De heer Zweers zou gaarne enkele ver keersborden met de aanduiding „School" aan de Dorpsstraat geplaatst zien ter hoogte van de Kerkstraat, daar ter plaat se de kinderen van de kleuterschool moe ten oversteken. De voorzitter zegt toe hiernaar te zullen informeren. Tevens vraagt de heer Zweers naar de woningbouwplannen voor 1959. De voor zitter antwoordt dat ook het bouwrijp maken van de betreffende grond wacht op de hogere goedkeuring. Wat betreft de toewijzing van bouwvolume deelt hij mede, dat voor het jaar 1959 in totaal 14 woningen -aan Renswoude zijn toege wezen. Men is tot dit aantal gekomen na aftrek van 17 woningen, die met het oog op de grenswijziging, reeds nu aan de gemeente Veenendaal zijn toegewezen. Het college van b. en w. acht deze han delwijze zeer onredelijk en heeft zijn misnoegen dan ook kenbaar gemaakt aan het college van Gedeputeerde Staten. Hierop moet nog antwoord worden ont vangen. (De Renswoudenaren, die in het om streden gebied wonen zullen dan voor een woning naar Veenendaal moeten. Red.) Verschillende raadsleden betuigen daar op ook hun ontstemming met deze voor barige handelwijze. De heer Vermeulen vestigt nogmaals de aandacht op de vervuiling van de Barneveldsestraat en de Molenstraat. De toestand is volgens spreker in feite on houdbaar. De voorzitter is het hiermede volledig eens en nadere maatregelen zullen dan ook worden overwogen. Gelet op de con sequenties is deze zaak echter niet een voudig. Tenslotte vraagt de heer Vermeulen nog naar de mogelijkheid van verbete ring van de aansluiting van het reeds verharde gedeelte van de Schalm aan het zandgedeelte. De voorzitter antwoordt dat ter plaatse eerst nog een riool moet worden gelegd, waarna deze aansluiting beter zal wor den afgewerkt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter daarop de vergadering met dankgebed.

De Vallei | 1959 | | pagina 4