Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Nog niet tevreden over de verwerking van melkpoeder De X-15: hoop van Amerika MULDER Tweede-Kamerlid Sclieps sprak voor de PvdA afd. Veenendaal Interessante lezing voor C.B.T.B. te Ederveen over agrarisch Denemarken 33e jaargang WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 Nr. 13 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kamerlid stelt schriftelijke vragen Nieutvs uit de omgeving Agenda „De kabinetscrisis is een proces van de teruggang" DE SPRONG IN IIET HEELAL Baanbreker voor ruimtevaart Vandaag viert onze jongste prinses liaar 12e verjaardag EDERVEEN ELST Ongeval met dodelijke afloop V.S.W.-employé was met zijn uitvinding ingenieurs en geleerden de baas Sterker Pater ontving een aanzienlijke beloning Zenuwslopende voorbereidingen Wal nu weer W- ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen ku:u.en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Naar aanleiding van een brief aan de Tweede Kamer, waarin de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, ad interim, ir. C. Staf, mededeling heeft gedaan van de resultaten van een onderzoek betreffende de verwerking van melkpoeder in consumptiemelk (zie „De Vallei" van 6 februari j.l.) heeft het Tweede-Kamerlid, de heer Vreedeling, genoemde minister schriftelijk de volgende vragen gesteld. 1 Kan de minister in aansluiting aan zijn desbetreffende brief d.d. 30 jan. j.l. aan de Tweede Kamer, mededelen op welke wijze de in deze brief genoemde hoeveel heid mager melkpoeder ter bijmenging van consumptiemelk en consumptiemelk- produkten per maand landelijk en per provincie is verdeeld en welk percentage dit per maand landelijk en per provicie uitmaakt van de totale hoeveelheid melk, bestemd voor consumptie? 2 Wordt voor de consumptiemelkvoor- ziening ook gebruik gemaakt van het oplossen van vol melkpoeder en zo ja, kan dè minister hiervan dan een soortge lijk overzicht geven als bedoeld in vraag één? 3 Is de minister van mening, zulks naar aanleiding van zijn opvatting dat de bij menging van opgelost mager melkpoeder in consumptiemelk niet nadelig behoeft te zijn voor de kwaliteit, mits de nodige aandacht aan de bereiding wordt geschon ken, dat deze aandacht steeds door de desbetreffende zuivelfabrieken en melk inrichtingen wordt opgebracht? 4 Is het juist dat de melk, bestemd voor de consumptiesector, de hoogste waarde opbrengt? Indien dit bevestigend wordt beantwoord, geldt dit dan voor alle perio den van het jaar? Als dit het geval is, acht de minister dan het argument, dat de verwerking van melkpoeder voor con- sumptiemelkvoorziening in alle perioden, waarin dit pleegt te geschieden, noodza kelijk is met het oog op het feit dat dan meer volle melk beschikbaar is, door slaggevend? 5 Op welke overwegingen baseert de mi nister zjjn in de slotalinea van zijn brief vervatte algemene reserve, dat het voor alsnog geen overweging verdient in dc BENNEKOM. Een felle uitslaande brand heeft afgelopen vrijdag een grote houten timmerwerkplaats aan de Edeseweg to taal verwoest. Het vuur vond gretig voedsel in de voorraad opgeslagen plan ken zodat de brandweer voor een zware taak stond. Behalve een personenauto kon verder niets worden gered. Een aantal houtbewerkingsmachines ging eveneens verloren. De schade loopt in de duizenden guldens. EDE. De Edese politie hield in de nacht van maandag op dinsdag een drietal kna pen tussen de 15 en 18 jaar aan, die bij ondervraging meedeelden dat ze wegge lopen waren uit een inrichting in Maars- bergen. Na eerst getracht te hebben bij particulieren onderdak te vinden, het geen niet lukte, braken zij in bij een directiekeet aan de Nieuwe Wageningse- weg. Het beviel hun hier echter niet en besloten werd naar het dorp te gaan, met bovengenoemd gevolg. ACHTERVELD. Bij een inwoner in Ach terveld kwam enige tijd geleden een wit te hond aanlopen, die al gauw goede maatjes werd met de eigen hond van de man. De Achtervelder die aan twee hon den teveel had, bracht de „aanloper" naar een dierenasyl in Amersfoort maar onderweg nam de hond de benen en keerde naar zijn tijdelijke kosthuis te rug. Nu werd de hond met een auto weg gebracht maar enkele dagen later ont vluchtte de viervoeter het asyl en liep de veertien kilometer lange weg terug naar Achterveld, waar hij nu geadop teerd is. LUNTEREN. De nieuwe christelijke kleuterschool aan de Julianastraat te Lunteren nadert haar voltooing. Het be stuur rekent erop, dat per 1 april a.s. het nieuwe gebouw "voor de kleuters kan worden opengesteld. De nieuwe kleuter school krijgt drie frisse ruime lokalen en biedt ruimte aan ongeveer 120 kleuters. VEENENDAAL Woensdag 18 februari Interkerkelijke jeugdbijeen- komst in „Bethel", aanvang 19.45 uur. Vrydag 20 februari Filmvoorstelling van N. V. V. in „De Samenwerking" 's mid dags kinderfilm „Circusvrien den" en 's avonds „Lilli". Ontspanningsavond Veenen- daalse bejaarden in Eltheto. Aanvang i9.30 uur. Uitvoering van V.S.W.-toneel- gezelschap in Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Aan vang 20.00 uur. Zaterdag 21 februari Uitvoering van V.S.W.-toneel- gezelschap in Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Aan vang 19.30 uur. Maandag 23 februari Openbare raadsvergadering van gemeenteraad. Aanvang 20.00 uur. ELST Woensdag 18 februari Vertoning film ouden van da gen in „Sportlust". Zaterdag 21 februari Vertoning film ouden van da gen in „Sportlust". AMERONGEN Zaterdag 21 februari Bazar in clubhuis. bestaande toestand aangaande de mclk- poederverwerking wijziging te brengen? Drs J. J. TIGCHELAAP. SPREEKT VOOR INTERKERKELIJKE JEUGD Hedenavond zal weer een interkerke lijke jeugdbijeenkomst worden gehouden. Tijdens deze bijeenkomst, die wordt ge houden in het gebouw „Bethel" achter de Julianakerk en aanvangt om kwart voor acht, hoopt Drs J. J. Tigchelaar, vicaris der Ned. Herv. gemeente van Veenendaal te spreken over „De zending en wij". Iedereen is welkom en de toegang is vrij. Ililülilll RESTAURATIE CHR GEREF. KERK BEATRIXSTRAAT BIJNA KLAAR De Christelijk gereformeerden zullen binnenkort hun eigen kerkgebouw aan de Beatrixstraatweer kunnen betrekken. Het interieur van deze kerk is geheel ge restaureerd en in moderne tinten geschil derd. De weder-ingebruikneming zal enigszins officieel geschieden in een bijeenkomst op woensdag 25 februari a.s. om half acht. Door de commissie van beheer zal het kerkgebouw worden overgedragen aan de kerkeraad. In een korte dienst hoopt ds. W. Heerma voor te gaan, terwijl voorts medewerking zal worden verleend door het Chr. gereformeerde zangkoor ,Chrigeza". Tijdens de werkzaamheden werd aan de leden van dit kerkgenootschap gastvrij onderdak verleend in de Chr. gerefor meerde kerk aan de Hoofdstraat. Tengevolge van de uitspraak, die een gereformeerd predikant vanaf de kansel in Veenendaal geuit zou hebben dat politiek niets met" godsdienst te maken heeft - dit in verband met een radiorede van de heer Scheps - heeft het be stuur van de PvdA, afdeling Veenendaal, onmiddellijk telefonisch contact op genomen met de heer Scheps die zich bereid verklaarde in Veenendaal een een politieke rede te houden. Deze vond maandagavond j.l. plaats in gebouw „De Samenwerking" waar, voor een niet geheel bezette zaal, het politieke leven in al zjjn schakeringen naar de mening van de heer Scheps uit de doeken werd gedaan. De heer Van Hardeveld, die de bijeenkomst opende, zei in het midden te laten of ds. Van Enk - deze was namelijk de predikant die de gelaakte uitspraak zou hebben gedaan - het Tweede-Kamerlid Scheps bedoeld had, alhoewel er hier omtrent een bijna volledige zekerheid bestond. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de spreker die op vlotte wijze zijn visie gaf over de Nederlandse politiek. Spreker begon met te zeggen dat er mensen zijn die niets meer van de poli tiek begrijpen. Ze zeggen, de PvdA heeft grote spanningen en ja, de enige oplos sing is dan uit de regering te stappen en in de oppositie te gaan. Deze en alle an dere verklaringen zijn lekker lopend, al dus spreker, maar wij gaan liever op de feiten af. Bij de KVP, die volgens spreker een groot vermogen tot fantaseren heeft, de AR en de CHU bestaan net zo goed spanningen als bij de PvdA. Toen na de oorlog de KVP ontstond was er alras innerlijke verdeeldheid en in de strijd tegen de PvdA moest de KVP als laatste redmiddel het mandement han teren om te winnen. De AR, die volgens de heer Scheps in doorsnee prachtig werk heeft verricht vooral op illegaal gebied, wilde zich verbinden met de CHU en in dien mogelijk ook nog samengaan met de KVP zodat er één Christelijke politieke partij zou komen. Maar in de CHU was een groep die in geen geval een fusie aan wilden gaan met de AR. Laatstgenoemde partij gaat uit van de antithese, doch de CHU wijst de antithese met nadruk af. Volgens spreker zijn er wel strekkingen van wederzijdse verliefdheid maar naar het stadhuis gaat men toch niet. Daarnaast stond de PvdA die in 1952 een behoorlijke overwinning boekte bij de verkiezing, een feit dat, zoals het Kamerlid zei, Romme nog nooit goed heeft kunnen slikken. De verkiezing 1956 was een herhaling van 1952. Dr Drees kreeg toen opdracht van de Koningin een kabinet te formeren, en stelde een program op. Romme hinkte aanvankelijk op twee gedachten, maar toen bleek dat èn AR èn CHU bereid waren mee te doen ging het nieuwe kabinet in zee. Aan het feit dat er zoveel rechtse partijen aan mee moesten doen, dankt Nederland, zo als spreker het uitdrukte, „die belabber de brede basis". Een lange tijd van touwtrekken volgde. De afspraken die volgens de PvdA ge maakt zouden zijn werden door de recht- (Zie verder pagina 2) TONEELAVOND VAN VOLKS ONDERWIJS Onder auspiciën van de afdeling Vee nendaal van de Vereniging voor Volks onderwijs geeft de toneelclub van de Edese onderwijzersvereniging op donder dag 5 maart a.s. een uitvoering in 't Tref punt. Opgevoerd wordt het blijspel in drie bedrijven „Sproetie neemt de leiding". De afdeling Ederveen van de C.B.T.B. kwam donderdagavond in hotel Hupkes aan De Klomp in ledenvergadering bijeen. Het voornaamste programmapunt was wel een lezing met lichtbeelden over zyn oriëntatiereis naar Denemarken door de heer G. J. v. Roekei, leraar aan de Chr. Landbouwschool te Doetinchem. De vergadering werd door de afdelingsvoorzitter, de heer Van Riesen, ge opend met het lezen van Psalm 27 en gebed. De notulen, gelezen door secretaris Van Kolfschoten, werden goedgekeurd. Hierna was het woord aan de heer Van Roekei, die zei erg op z(jn gemak te zijn om na 24 jaar weer eens in zqn oude omgeving - hij werd aan de Meikade geboren - terug te zijn en begon daarna aan zyn boeiende en soms humoristische vertelling over land en volk van Denemarken, hierbü echter het accent leggend op de agrarische sector van het land. De oostkant van het voornaamste schiereiland Jutland is het welvarendst. De westkust, de z.g. aalheide, is dor en daar vindt men kleine boerderijtjes op de zandgrond. Hier worden ook de meeste kippen gehouden. Oostelijk Jutland echter is het eldorado voor de veeteelt. Denemarken besteedt veel aandacht aan de varkensfokkerij, waarbij men er steeds op uit is veredeling na te streven. De Deense varkens zijn dan ook niet te overtreffen, zowel wat kwaliteit als exterieur betreft. Het rundvee dat men aantreft is voor namelijk van één soort, de rode koe. Men moet het op dit gebied afleggen tegen het Friese stamboekvee. Denemarken drijft voornamelijk op de landbouw. Daarom behoefde of kon de landbouw niet gesubsidieerd worden, want dan zouden uiteindelijk de boeren zichzelf moeten betalen. De Denen leggen zich toe op de vleesproduktie, die zij be langrijker achten dan het melkprodukt. Er is in Denemarken een uitstekende ver kaveling en er bestaan zeer goede toe gangswegen tot de boerderijen. De Deen se boer heeft meer ruimte dan zijn Ne derlandse collega, want hij beschikt ge middeld over 15 ha grond, de Nederland se boer over 10 ha. De Denen exporteren veel naar Enge land en is onze grote concurrent, wat de export betreft. Nederland heeft de strijd trouwens al verloren, want onze agra rische export daalde steeds en bedroeg in 1950 slechts 25*/o van de gehele export. De industriële produkten worden hier steeds meer geëxporteerd. Bij de Denen ligt het accent nog steeds op de export van agrarische produkten. De Denen hechten veel waarde aan het landbouwonderwijs. Men wil de boeren niet alleen vakonderwijs geven maar ook algemene ontwikkeling. De heer Van Roekei verduidelijkte zijn interessant betoog met lichtbeelden waar bij hij naar voren kwam dat alle boerde rijen in U-vorm waren gebouwd. Vervolgens behandelde spreker de Deense gebruiken o.a. de maaltijden. Het smorrebrod is schering en inslag. Onder hilariteit vertelde de spreker hoe zo'n smorrebrod is belegd, een torenhoog ge val. Overigens is in Denemarken ook een Amerikaanse geest te ontdekken. Men moderniseert geweldig en de welstand groeit. Er bestaat echter een ontkerkelij king, want de kerken in Denemarken zijn gedegradeerd tot monumenten. Het kerkbezoek is zeer gering. 90 der be volking is Luthers, 5 R.K. en de ove rige 5 meer Calvinistisch. De kerken hebben allen een zadeldak en witte gevels. De bevolking is overigens zeer vriendelijk en gastvrij zo besloot de heer Van Roekei zijn leerzame lezing. De voorzitter dankte de spreker voor zijn lezing en stelde enkele vragen over de voeding van de Deense varkens. Men was het erover eens dat de Denen door het geven van ondermelk een betere fokkerij hebben dan wij in Nederland. Hierna kon men zich opgeven voor een bezoek aan de jubileumvergadering van de Gelderse C.B.T.B. in Arnhem. Ook werd mededgedeeld dat men suggesties van de leden verwacht voor een excursie in de a.s. zomer. Voorzitter Van Riesen sloot de ver gadering met dankgebed. Nog dit jaar zal hoog boven VV'endover Base, een Amerikaans teststation in Californië, een vuurspuwend monster zich losmaken van de romp van een machtige B-52 straalbommenwerpcr. Vluchtend voor het oorverdovend gebrul van zijn krachtige raketmotor zal de North American X-15 bijna loodrecht om hoogsnellen, hei heelal tegemoet. In de kleine cockpit zal de 38-jarige piloot, Scott Crossficld, de ogen sluiten van de pijn en met vertrokken gelaat het ver dere verloop van de gebeurtenissen afwachten. De hevige druk, door de enorme versnellingen veroorzaakt, zal hem bijna verpletteren en hem tijdens zijn klim de kleinste beweging onmogelijk maken. De lancering van de X-15 vanuit een moedervliegtuig zal de kroon zijn op het werk van tientallen geleerden en technici, die sinds 1955 bezig zijn met de bouw en de vervolkmaking van het snelle raketvliegtuig. Als de, speciaal voor deze vlucht opgeleide, Amerikaanse piloot met een snelheid van 6000 kilometer per uur omhoog schiet naar een punt dat nog nooit eerder door een mens is bereikt, zullen de ingewijden beneden op aarde in angstige spanning staren naar de zwak oplichtende radarschermen. Zal Crossfield werkelijk de eerste man worden, die de dampkring overwint? Of zal ook deze vlucht op een mislukking uitlopen? Niemand kan van tevoren ook maar iets met zekerheid zeggen, maar de schattingen van de piloot zelf en van verscheidene ingewijden geven een kans op slagen van 90 De grote haast, waarmee men op het ogenblik aan dit project werkt, wordt veroorzaakt door de vrees dat Rusland, BEVESTIGING EN INTREDE Ds. SCHIPPER De beroepen predikant van de Ned. Herv. gemeente te Ederveen, Ds. K. Schipper uit Waspik, hoopt op zondag 8 maart a.s. in de namiddagdienst zijn intrede te doen in de gemeente Eder veen. In de ochtenddienst zal hij in zijn nieuwe gemeente worden beves tigd door de consulent, Ds. H. v. d Linden uit Scherpenzeel. (ioio: ivi. C. MeijDoom) KNAAP VIEL UIT EEN BOOM De veertienjarige V. uit Renswoude was vorige week dinsdagmorgen op de Schras te Ederveen in een boom geklommen, teneinde uit speelsheid wat rijp van de bomen te schudden, rlij viel echter gelijk met de witte masse paar beneden, waar bij hij zijn bovenarm brak. De knaap werd naar hc-t Julibftaï.-iCMïGilhuis te Ede ge bracht, waar de arm werd gezet en zo kon de jongen weer naar zijn ouderlijke woning worden vervoerd. ARTS REED TEGEN EEN BOOM Vorige week dinsdag reed de arts v. d. V. uit Renswoude op de Brinklanderweg te Ederveen. Op een gegeven moment kwam een bromfiets, bestuurd door J. H. U. uit Eek en Wiel, via een uitrit de rijweg oprijden. Dokter v. d. V. wilde de brommer ontwijken en reed tegen een boom. Hij liep hierbij verwondingen op aan het hoofd, waarna hij naar het Julianaziekenhuis te Ede werd overge-r bracht. Na aldaar te zijn behandeld kon dr. v. d. V. naar zijn woning in Rens woude terugkeren. Tussen Eist en Amerongen, nabij „De Fluit" heeft zich zondagmiddag omstreeks half zes een zeer ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij een dode en drie zwaar gewonden vielen te betreuren. Het ongeval gebeurde toen een volks wagen. komend vanaf de richting Ame rongen. door de gladheid van de weg als gevolg van afgevallen rijp, slipte en in volle vaart met een enorme klap tegen één van de langs de weg staande beuken bomen botste. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bestuurder, de 30-jarige W. Z. uit Rhenen overleed ter plaatse, terwijl de mede-in zittenden, echtgenote, dochtertje en schoonmoeder van de bestuurder, zware verwondingen opliepen. Met een ambulancewagen uit Ameron gen en Veenendaal zijn de slachtoffers naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal overgebracht. De volkswagen werd to taal vernield. In de directiekamer van de Veenendaalsche Stoomspin nerij en Weverij N.V. aan de Zandstraat was dinsdagmiddag de directie en een aantal hoger leiuinggevend personeel aan wezig om de heer H. Pater, werkzaam in de sterkery van genoemd bedrijf, te huldigen voor zijn uitvinding, die voor lopig nog alleen door de V.S.W. gebruikt wordt, maar wel licht later in alle textielbedrijven zijn intrede zal doen. Hoe wel lange tijd meerdere mensen, waaronuer enkelen met universitaire opleiding, zich hiermede hebben bezig gehou den, was het toch de heer Pater, die, door met zijn handen en zijn hersens te werken, dè oplossing van het probleem vond. Een der directieleden, de heer L. M. Bonnike, sprak de ietwat bedeesde Pater toe en roemde hem om zijn scherp inzicht en werklust. De heer Bonnike zei o.m. „Ongeveer zes maanden geleden hebben wij reeds onze dank uitgesproken voor hetgeen u tot stand hebt gebracht. Wij hebben een grote appreciatie voor de vinding welke u in de sterkerij hebt toegepast en wij hebben toen gemeend u reeds een „voorschot" te geven als beloning." Na het experimentele stadium van de „Pater uitvinding" volgde het praktische en, zoals spreker zei, had de directie niets geloofd maar was alleen op de cijfers af gegaan. Hieruit bleek overduidelijk dat de toepassing van de uitvinding van de heer Pater een aanmerkelijke kosten besparende factor is. „Ons bereiken vele voorstellen tot verbetering en opvoe ring van de productie, aldus de heer Bonnike, „maar er zijn er zeker acht van de tien die niets of heel weinig om het lijf hebben." „Jij, Pater, komt hier al voor de tweede keer en daarmee willen wij bewijzen dat het werk dat door jou verricht is, door de V.S.W. gehonoreerd wordt. Uit de toespraak bleek dat bij de eer ste huldiging van de heer Pater, welke op 14 januari van dit jaar plaats vond, de directie reeds in overweging had genomen de uitvinder een tweede be loning ter hand te stellen, zodra er ze kerheid bestond omtrent de praktische werking van de uitvinding. Deze zekerheid had de directie van daag gekregen en de heer Pater, die zich onder al deze lof - terecht - zeer verheugd gevoeld zal hebben, bleek in genieurs en verdere geleerden op dit punt de baas geweest te zijn. De heer Bonnike besloot zijn toe spraak met te zeggen dat de V.S.W. trots is op zulke mensen, die behalve hun handen ook hun hersens gebrui ken. Hierna mocht de heer Pater een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen als beloning voor het geleverde werk. Vervolgens sprak de weverij- bedrijfsleider, de heer Vlake, en de In januari j.l. werd de heer Pater reeds gehuldigd door directie en personeel. Hier neemt hij de felici taties in ontvangst van de directeur, de heer Bonnike (met bril). Links van de heer Pater de heren H. Schoonderbeek en J. van Barneveld chef van de werkplaats, de heer A. La- bee een kort woord. Zij spoorden de heer Pater aan zijn „ontdekkingsgeest" te laten blijven werken zodat wellicht in de toekomst verdere verbeteringen aangebracht kunnen worden. Bij nadere informatie bleek ons, dat het hier een vinding aan het weefge touw betreft, die naast kwaliteitsver betering ook een belangrijke kosten besparing betekent. De 49-jarige heer Pater is 28 jaar bij genoemd bedrijf werkzaam. De student E. M. B. uit Delft, aan wie vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht ten laste werd gelegd met zijn bromfiets op het fietspad langs de Nude te Wageningen niet voldoende te zijn uit geweken voor een andere, uit tegenover gestelde richting naderende bromfietser, had geluk. M. was met deze bromfietser, S. G., in botsing geweest, doch, zo verklaarde hij, dit was niet aan een foutieve manouvre van hem te wijten. Zelf had hij goed rechts gehouden en verder uitwijken was niet mogelijk geweest omdat er bomen langs het pad stonden. De tegenligger had echter plotseling een zwenking naar links gemaakt. Tot zover stonden de verklaringen van M. en G. lijnrecht tegenover elkaar. Er was echter een getuige - een familielid van G., die achter hem gereden had - en tegen de politie had deze gezegd, dat M. naar links gekomen was, waarop de sturen in elkaar geraakt waren. Althans zo stond in het proces-verbaal. Vrijdag zou de getuige, C. J. van K., boekbinder te Dordrecht, zijn verklaring voor het kantongerecht komen herhalen, doch toen vertelde hij zoiets in het ge heel niet gezien te hebben en nog minder gezegd te hebben. Het werd daarop een vlotte vrijspraak voor M. Aan een veroordeling dienen nu eenmaal betere bewijzen ten grondslag te liggen. -ö- Onlangs vond in de Nude te Wagenin gen een zeer ernstig verkeersongeval plaats dat het leven kostte aan twee per sonen. J. H. A. A., stucadoor te Venraay, botste toen met zijn personenauto tegen een voor hem stoppende bus en schoof de wagen weer de weg op waarna een tweede botsing met tegenligger volgde. Vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht werd A. nu ten laste gelegd, dat hij met zijn personenauto onvoldoende afstand tot de bus gehouden had en dat de remmen van zijn voertuig zich in on deugdelijke staat bevonden hadden. Ook waren een paar banden van de auto reeds te glad afgesleten, maar daarvoor was geen vervolging ingesteld. Aanvankelijk meende ik A. voor de rechtbank te moeten dagen wegens het veroorzaken van dood door schuld, maar ik heb daarvan afgezien, zo zeide de of ficier van justitie, omdat verdachte reeds zo ernstig door het ongeval werd getrof fen. Een van zijn kinderen en zijn schoonvader verloren namelijk het leven. Verdacht voerde voor het kantonge recht maar weinig verweer. Hij had niet geweten, dat de remmen niet goed func tioneerden. Dat had hij pas gemerkt toen hij achter de bus had willen stoppen. U reed toch steeds met de wagen en in ieder geval zult u toch wel gezien hebben, dat enkele banden glad waren. Verdachte gaf het schouderophalend toe. De officier eiste zowel voor het te wei nig afstand houden als voor de ondeug delijke remmen 50.— of 20 d., alsmede een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Voor de remmen vonniste rechter v. d. Brand conform, doch voor het niet vol doende afstand bewaren, waardoor in eerste instantie de botsing ontstond leg de hij A. een onvoorwaardelijke hechte nis van 7 dagen op. Twee doden kunnen niet met een geldboete afgedaan worden, oordeelde de rechter. ■fr B. uit Beekbergen en zijn echtgenote, mevr. E. B.-H., hadden de afgelopen zo mer in Arnhem een auto gehuurd, waar mee zij een dag uit waren geweest. Toen zij de volgende dag de auto weer terug wilden brengen naar de verhuurder, slip te de wagen in een bocht van de Grind weg te Wageningen. Mevr. B. had de auto bestuurd en daarom moest zij zich vrijdag voor het Wagenings kantonge recht komen verantwoorden. Ik zag een tegenligger door de bocht komen en daarom remde ik af. Waar schijnlijk had ik dat beter achterwege kunnen laten, want de wegen bleken plaatselijk glad te zijn door de regen en daardoor slipte ik. In Beekbergen, waar we vandaan kwamen, had het die dag niet geregend, verdedigde mevr. B. zich. 45.— of 8 d., eiste de officier. Wat vreselijk veel, schrok verdachte, (Vervolg van pagina 1) het onberekenbare ruimtevaartland, eerder pogingen zal doen, een bemande satelliet te lanceren. Na de lancering van de eerste Russische Spoetnik, op 4 oktober 1957, wil men vermijden dat opnieuw de kans op een primeur ver loren gaat. Daarvoor is de, niet mili taire, strijd waarin de beide grote we reldmachten op het ogenblik zijn ge wikkeld tè gigantisch. Noch de één, noch de ander gunt de tegenpartij een beslissende voorsprong op het gebied van de ruimtevaart. Met alle mogelijke middelen en zonder acht te slaan op de gevaren zoekt men naar een oplos sing van de vraagstukken die een men selijk^ reis door het heelal nog in de weg staan. Dat inderdaad voorzichtig heid geboden is, blijkt uit de mede deling van een Italiaans Persbureau dat in de Sovjet Unie 2400 doden zijn gevallen bij de proeven met raketten. Eigenlijk is de X-15 niets anders dan een halte langs de (lange) weg, die nog moet worden afgelegd. Maar dan wel een zeer belangrijke halte. Men wil met de proefneming meer te weten ko men over de manier hoe een ruimte voertuig weer veilig in de dampkring van de aarde te krijgen zonder het ge vaar te lopen dat de raket door de enorme wrijvingshitte wordt vernie tigd. Het raketvliegtuig zal zijn piloot dan ook niet lang door de ruimte voe ren. Na zijn steile klim zal Crossfield ongeveer vijf minuten in de ruimte verblijven, om daarna een ingewikkel de procedure te volgen voor een veilige terugkeer naar de aarde. Sprongsgewijs moet hij trachten zijn toestel in de dampkring te brengen, direct reagerend op iedere gevaarlijke stijging van de temperatuur. In een langzaam dalende, golvende baan, zal hij steeds verder in de luchtlagen doordringen. Iedere sprong omhoog zal de X-15 afkoelen en tegelijk de snelheid ver minderen en eindelijk zal het moment gekomen zijn waarop hij, zonder ge vaar voor verbranding, definitief naar de aarde terug kan duiken om te lan den op het vooraf gereedgemaakte zandterrein van de Mojave-woestijn. De spectaculaire vlucht met het Amerikaanse raketvliegtuig vereist een beklimming van een reusachtige berg voorbereidend werk. Vele technische problemen moesten - en moeten - wor den opgelost en nieuwe snufjes uitge werkt en beproefd. (Zie verder pagina 2) Door toedoen van generaal de Gaulle zal de Mohammedaan in Algerie zijn hu welijk niet meer kunnen ontbinden door in aanwezigheid van getuigen drie keer te zeggen „ik verstoot je". Echtscheiding zal nu bij rechterlijk besluit moeten ge schieden. De vrouwelijke studenten van de uni versiteit van Wolfville hebben hun haar zilvergrijs laten verven als protest tegen het toenemend gebruik onder hun man nelijke collega's hun baard te laten groeien. Tengevolge van gladheid van de weg zijn in Oostenrijk twee kermisklanten met hun auto, waarin zich een beer, een aap, een vos en een schilpad bevonden, in een meer gereden. Alleen de schilpad overleefde het ongeluk. Op de wereldtentoonstelling 1958 werden in de kiosken bij het Protestants Paviljoen en bij de Expobijbel (de kiosk die onder de grote verlichte bijbel stond) meer dan 7000 bijbels en evangeliën ver kocht in ruim 175 talen. Het Amerikaanse echtpaar Stillion, dat een tweeling van acht jaar uit het eerste huwelijk van mevr. Stillion heeft verkocht voor 2000 gulden, zal niet ver volgd worden. Volgens de rechter heeft het echtpaar eerder hulp dan straf nodig. In Egypte heeft men de mogelijkheid van de aanleg van verlichting langs het gehelen Suezkanaal in studie genomen. Kunnen de plannen verwezenlijkt wor den, dan zal het gehele kanaal ook 's nachts ten volle voor de scheepvaart gebruikt kunnen worden. Volgens een verklaring van de Ame rikaanse minister van de P.T.T. staan de Verenigde Staten op het punt, post met geleide projectielen via de ruimte naar alle delen van de wereld te zenden. De beroemde 75-jarige schilder Cha gall heeft een fiets gekocht om naar hij zegt-handtekeningjagers te ontfietsen. In werkelijkheid zou hij dertig kilometer per dag fietsen om lenig te blijven. Vorige week, is een 50-jarige man, die in de buurt van Sydney een wande ling maakte, in het dichte kreupelhout verdwaald. Pas vier dagen later vond hij de bewoonde wereld terug. De man leef de van sprinkhanen, mieren en bessen. ASSURANTIEKANTOOR "Kt O KE WIJK 167 -TEL. 3000 - VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1