DE VALLEI schoentjes Vs EEH - »kWEM"K X en De Gruyter betaalt Durger Bk 2» SC"X HALVE PRHS HALVE PR»s HALVE prijs HET SNOEPJE VAN DE WEEK De Laatste Brug Kruiswoord-puzzle Voor de Jeugd w m m WITTE KRUIS Zonder De Gruyter had ik ze beslist niet kunnen kopen. Maar mijn kassabons brach ten uitkomst: bijna 25 gulden kreeg ik ervoor uitbetaald, in minder dan een half jaar. Een fijn eigen kleedgeldje, zeg ik maar! mm r.i FROU-FROU - Oplossing opgave nr. 2 Horizontaal: 1. ever; 5. kant; 9. mens; 11. ader; 12 Est; 13. lol; 15. Ede; 16. stelt; 20. ter; 22. eigen; 26. Piet; 27. ham; 29. not; 31. node; 32. oer; 33. mise rabel; 35. mee; 36. 4; 37. want; 38. egel; 39. Nr; 40. tand; 41. es; 43. ras; 44. rok; 45. Dr; 46. duur; 48. Hl.; 50. lans; 52. eeuw 53. er; 55. eer; 57. kilometer; 60. mei; 61. rein; 63. sol; 64. nel; 65. Gent; 66. traan; 68. tin; 70. bende; 71. dor; 73. eed; 74. mos 75. Eger; 77. tint; 78. rand; 79. oase. Verticaal: 1. emelt; 2. vest; 3. ent; 4. R.S.; 5. ka; 6. adé; 7. Nede; 8. trein; 10. dot; 14.. Lena; 16. spot; 17. Tiel; 18 eer; 19. last; 21. robe; 23. gom; 24. eden; 25. Neer; 27. hindernis 28. me; 30. tegendeel; 33. man; 34. les; 37. was; 40. tam; 42. por; 44. ruw; 45. dak; 47. uur; 48. hert; 49. leer; 51. slot; 52. eten; 53. eend; 54. rite; 56. Ria; 58. olie; 59. en; 60. men; 62. nader 65. geste; 67. noga; 69. neg; 70. bons; 72. ren; 74. Mia; 76. R.D.; 77. To. OPOAVE Nr. 3 Horizontaal: 1. moeilijk; 4. schaal dier; 7. strijdperk; 9. vreemd; 10. niet een; 12. vervoermiddel; 13. slot; 14. kleur; 15. wijnglas; 18. hoofddeksel; 20. koren; 23. stoere vent; 25. scharlakenrode vrucht; 26. onrechtvaardig gebruik van kracht of macht; 27. bode aan een universiteit; 29. vogel; 31. cilindervormig voorwerp; 32. broeikas; 37. vlek; 39. ouderwetse dans; 40. kenteken; 41. ongaarne; 42. deel van het aangezicht; 43. telwoord; 44. vaartuig voor de visserij; 45. vroeger. Verticaal: 1. gelogen kwaad; 2. stel spelers; 3. gesponnen draad; 4. tegen stelling van vet; 5. hemellichaam; 6. stad in Engeland; 8. hetzelfde; 9. venster; 11. slaapziekte; 16. marterachtig roofdier; 17. gemeente in Drente; 18. jongensnaam; 19. platte gebakken steen; 21. stok; 22. niet dezelfde; 23. hoofddeksel; 24. deel van het oor; 28 munt in Amerika; 29. water in Noord-Holland ;^0. lusthof; 33. lichte be dwelming; 34. wederkerend voornaam woord; 35. lans; 36. familielid; 38. platvis; 40. stenen wand. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 20 febr. Henny v. d. Weerd 20 Jan van Engelenburg 21 Jannie van Beek 23 Jan Hootsen 24 Evertje van Ingen, Rhenen 24 Tini ter Maaten, Overberg Hartelijk gefeliciteerd! Beste Bertie, Ik heb je brief ontvangen en ik vind het fijn dat je met ons mee wilt doen. Doe maar goed je best op de raadsels, dan win je misschien wel een prijs. Na tuurlijk mag je ook zilverpapier sparen en ik hoop dat er gauw een heleboel uit Overberg komt. Als je nog meer vriendjes of vrien dinnetjes weet, vraag dan of ze ook eens willen schrijven. Hoe meer neven en nichten, des te gezelliger wordt het. Bertie, de hartelijke groeten van Tante Jos. OPLOSSING RAADSELS I. Kan, Arie. Kanarie. II. Veere, stier, benen, kudde, schip, boord, zeven, steel, benen. Eindhoven. III. Pauw, gans, leeuwerik, valk en alk, vink, raaf. Eén, twee, drie, wie heeft die bal Beste neven en nichten, Hier is weer onze maandelijkse wed strijd, waarin weer twee ballen kunnen worden gewonnen, één in de groep oude ren en één in de groep jongeren. De voor waarden zullen jullie wel weten. Op je werk duidelijk naam, adres, leef tijd en verjaardagsdatum vermelden. In sturen vóór 25 februari aan het redactie bureau Parallelweg 10. Hier volgen eerst de raadsels voor de groep ouderen (dit is van 11 tot 16 jaar). I. Hier hebben we 25 vierkantjes en de volgende 25 letters: 3 maal een A 2 maal een D 4 maal een E 2 maal een G 3 maal een L 1 maal een M 1 maal een N 2 maal een O 2 maal een P 3 maal een R 1 maal een U 1 maal een W De letters moeten in de hokjes worden geplaatst. Dit moet zo gebeuren, dat op de le rij de hoofdstad van een land in mid den Europa komt. 2e rij een plaats in Noordwest Duitsland. 3e rij een zijrivier van de Schelde (ten zuiden van Antwerpen). 4e rij een plaats ten oosten van Assen. 5e rij een grote rivier in Rusland. II. Het is een kleur, maar zet je een let ter in het midden van zijn naam, dan is het een deel van een huis. III. Geven jullie het juiste antwoord? 1. Florence Nightingale was eens: we reldkampioene tennis; een schrijfster; een verpleegster; een onderwijsspecia- liste; een kinderarts. 2. Jo Juda is: een beroepsvoetballer; een natuurkundige; een zeekapitein; een violist; een bokser. 3. Joost van "den Vondel was: een dich ter; een romanschrijver; een jurist; een diepzee-onderzoeker; een hard loper. 4. Eduard van Beinum is: een zanger; een wereldkampioen schaken; een or kestleider; een geoloog; een motorren ner. En hier zijn de raadsels voor de jongeren (dit is van 6 tot 11 jaar). I. Vullen jullie maar in: 1. Zo zwart als 2. Zo glad als een 3. Zo vrij als een 4. Nijdig als een 5. Zo fris als een 6. Zo trots als een II. Ik ben een ijverig diertje al ben ik maar klein. Verander mijn middelste twee letters dan ben ik iemand met een don kere huid; verander dan nog eens mijn TAFELTENNIS Het Ritac-toernooi Evenals vorige jaren is het Ritac-toer nooi ook dit keer weer een groot succes geworden. Op zeven tafels werden door 96 spelers(ster) 174 wedstrijden gespeeld en het pleit wel voor de organisatie dat geen enkele maal van het tijdschema be hoefde te worden afgeweken. Verder stond het spel dikwijls op een behoorlijk peil en was in verschillende wedstrijden zelfs goed te noemen. - Swift moest de vorig jaar verkregen wisselbeker weer aan Climax afstaan, dat hiermede voor de vierde maal deze trofee in haar bezit kreeg. Swift was dit maal met te weinig deelnemers gekomen om de beker ook maar met enige kans op succes te kunnen verdedigen. Bij de dames was het geen verrassing dat de eerste prijs voor mej. Knevel was, nu haar eeuwige concurrente, mej. Tanis niet meer speelt. Toch is mej. Knevel in haar poule zeer dicht bij een nederlaag geweest en het lag alleen aan het gebrek van zelfvertrouwen van haar tegenstan der mevr. v. Beveren, dat ze in deze par tij een vrijwel hopeloze achterstand toch nog wist in te lopen. Dat Vos in de Overg. kl. de titel voor zich opeiste, wekte ook geen verwonde ring, maar wel was het zeer goede spel van de jeugdige Van Dijk een aangename verrassing en ook De Man had weinig respect voor tegenstanders van naam. In de halve finale tegen Vos, is De Man dan ook zeer dicht bij de overwinning geweest. Van Dam voldeed aan de ver wachtingen door ook door te dringen bij de laatste vier, maar hier hield Van Dijk hem van een finaleplaats af. In de eerste klasse liet v. d. Weert zien dat het vervullen van de dienstplicht nog niet noodzakelijk hoeft in te houden dat de sportprestaties minder worden. Hij versloeg in de finale v. d. Broek, die hier voor in een prachtige wedstrijd N. van Manen had uitgeschakeld. Bij de tweede klassers liet Van Dijk zich de titel niet ontnemen en hij gaf dan ook Stuivenberg geen schijn van kans. In de derde klasse veroverde mej. Kne vel haar tweede titel en hiervan was Re- bergen het slachtoffer. In de vierde klasse lukte het drie Pan- termensen niet om de Ede-speler Van Smalen de baas te blijven. En tenslotte de junioren. Hier waren een verheugend aantal inschrijvingen en het was een genoegen te kijken naar deze jeugdige spelertjes, die elkaar soms fa natiek maar steeds sportief de winst be twisten en bovendien nog aardig spel lieten zien. In de halve finales kwamen hier drie Climax- en 1 Panter-speler. Deze laatste, de jonge Stuivenberg, was onge twijfeld de sterkste en de titel kwam dan ook in zijn bezit. In zijn dankwoord aan spelers en of ficials wees de heer De Waal erop dat gezien de belangstelling voor de diverse toernooien het tafeltennis zich in een enigszins dalende lijn bevindt. Hij was verheugd dat hiervan op het Ritac-toer nooi nauwelijks sprake kon zijn. (Het aan tal deelnemers was slechts twee minder dan vorig jaar). De heer De Waal toonde zich ook verheugd over het grote animo bij de jeugd, maar merkte op dat bij de dames de belangstelling niet overweldi gend was. Hierna reikte de heer De Waal de fraaie prijzen over aan de diverse winnaars. De gedetailleerde uitslagen waren: Dames: 1. mej. B. Knevel, Climax; 2. mej. H. Karsel, Kr. en Vr.; 3. mevr. Van Beveren; 4. mej. T. Vaartjes, beide Ritac. Heren Overg. kl.: 1. E. Vos, Climax; 2. H. v. Dijk, Swift; 3. C. v. Dam, Climax; 4. A. de Man, Ritac. le kl.': 1. T. v. d. Weert, Ritac; 2. H. v. d. Broek, RTTV; 3. N. v. Manen; 4. J. Heikamp, beide Climax. 2e kl.: 1. H. v. Dijk, Swift; 2. J. Stuiven berg, Panter; 3. C. Ruisch, Kr. en Vr.; 4. H. S. Budding, Climax. 3e kl.: 1. mej. B. Knevel, Climax; 2. A. L. Rebergen, Ritac; 3. H. Middelhoven, Panter; 4. J. ten Hove, Ede. 4e kl.: 1. A. v. Smalen, Ede; 2. G. v. d. Pol; 3. A. Middelhoven; 4 J. Sukkel, allen Panter. Junioren: 1. H. Stuivenberg, Panter; 2. Vermeer; 3. C. v. d. Haar; 4. O. W. Dijk stra, allen Climax. Teams: 1. Climax, 24 p.; 2. Panter, 15 p^; 3. Ritac, 11 p.; 4. Swift, 7 p.; 5. Ede, 5 p.; 6. Kr. en Vr., 5 p.; 7. RTTV, 3 punten. -T i rfi Een Koninklijke opmaak. Een Koninklijke service! jpi Wasserij ZEIST - TEL. 2246 eerste letter en ik word een stuk gereed schap. III. Wat is goed? 1. Rembrandt was: een dichter; een ge schiedkundige; een zanger; een schil der. 2. Napoleon was: een keizer; een goud zoeker; een bekend dokter; een mil jonair. 3. Dr. Euwe is: een predikant; een scha ker; een leeuwentemmer; een ballon vaarder. 4. Annie Schmidt is: een zangeres; een schilderes; een schrijfster; een zwem ster. Weten jullie niet alle antwoorden? Toch insturen! DE WEDSTRIJD Er waren schaatswedstrijden uitge schreven voor de hoogste klassen van de lagere school. Die middag kwamen van alle kanten de jongens en meisjes naar de Veenplassen, waar de wedstrijden zou den worden gehouden. De onderwijzers hadden het druk om alles te regelen, maar eindelijk kon er dan begonnen worden. ,,'t Zal me benieuwen wie dit jaar de eerste prijs wint, Kees of Frank", zei Jan Sluis, een zesde klasser, „verleden jaar was Frank Kees te vlug af, maar nu Frank ziek is geweest en nog helemaal niet gereden heeft, weet ik het niet." ,,'k Geef Kees een beste kans op de Noorse doorlopers", zei Andries van Pet ten, „hij heeft de laatste dagen flink ge- HALVE rouffi Geldig tot 24 «•bmart 1959 Voor de kinderen Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda. steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij. i DE GRUYTER oefend." Ja, dat was wat met Frank Bergsma. Juist toen het begon te vriezen, was hij ziek geworden. En dan moet je zo dol zijn op schaatsenrijden. Frank had keel pijn en griep en flink koorts. De jongens van de klas hadden hem samen fruit ge bracht en meteen verteld van de ophan den zijnde wedstrijden op de Veenplassen. „Zou je weer beter zijn volgende week?" vroegen ze, „jij bent de beste van ons allemaal", Kees de Reus, die er ook bij was zei ook: „Zou je mogen van de dokter, Frank?" maar in zijn hart wist hij dat hij het niet zo heel erg zou vinden als Frank niet mee kon doen. Dan had hij Kees, immers een goeie kans om de eerste prijs te winnen? Verleden jaar had hij ook met de tweede prijs genoegen moe ten nemen. Hij had toen een boek ge kregen en Frank een mooie prikslee. Nu bestond de tweede prijs uit gewone schaatsen. Ook fijn natuurlijk, hij zou er best blij mee zijn want zijn oude schaat sen werden hem wat klein, maar, sjonge, die Noorse doorlopers lachten hem ook erg toe. Zo stond Kees te denken en de andere jongens moesten hem aanstoten, omdat hij de chocola, die mevrouw Bergs ma hem ingeschonken had, koud liet wor den. Na die dag was Frank flink vooruit gegaan, 't leek wel of hij extra z'n best deed om maar vlug weer op te knappen. Toen het dinsdag was geworden, de dag vóór de wedstrijd, belde mevrouw Bergs ma de dokter, die nu niet meer kwam, of Frank mee mocht doen met de wed strijd. De dokter had eerst nog wel enige bezwaren, Frank was nog wat slap, maar toen mevrouw Bergsma vertelde hoe graag Frank mee wilde doen, stond hij het toe. „Maar dadelijk na afloop naar huis mevrouw, niet warm geschaatst blijven kijken meer", waarschuwde hij. Wat was die Frank in z'n schik. Die woensdag stond hij voor de laatste rit klaar naast Kees de Reus. Hij had de andere jongens gemakkelijk achter zich gelaten, maar Kees was een kwade con- curent. Een beetje zenuwachtig trok hij z'n trui af, Kees stond ook al te trappelen van ongeduld. Konden ze nu maar be ginnen, 't zou er om spannen hoor. Eindelijk klonk het schrille fluitje van meneer Arends. Tegelijk schoten ze voor uit. „Hup Kees, hup Frank", schreeuw den de klasgenoten, die vol spanning langs de wedstrijdbaan stonden te kijken. Tot de eindpaal bleven ze precies gelijk, maar toen moesten ze weer terug naar het beginpunt. Ze hadden nu de wind tegen en dat scheelde een stuk, want er stond een stevige bries. Frank beet z'n lippen op elkaar en spande zich tot het uiterste in, nog even toen schoof hij Kees voorbij, die ook z'n uiterste best deed. „Ja Frank, hup Frank, je wint, vooruit!" brulden de jongens, nog tien meter. Maar opeensFrank wist niet hoe hij het had, de hele ijsbaan draaide plotseling rond voor z'n ogen 't leek wel of alles op z'n kop ging staan. Hij voelde hoe het zweet hem uitbrak en hij moest heel vlug afremmen, want hij wist dat hij anders zou vallen. Daar ging Kees hem voorbij en hij zag hoe hij als eerste over de eind streep vloog. Maar meteen was daar ook Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. tabletten, poedert of cachets! al meneer Arends naast hem. „Kerel, ben je niet goed, je ziet zo wit als de ijsbaan, kom vlug mee naar dat tentje en drink iets." De andere jongens, die nog luid schreeuwden om het succes van Kees, die ze op hun schouders hadden genomen, kwamen er nu ook bij. „Als je niet af geremd had, had jij gewonnen Frank, werd je erg akelig?" Frank, die nu de dingen weer gewoon zag, glimlachte en volgde meneer Arends naar de chocolade tent. ,,'t Gaat al weer", lachte hij gerust stellend tegen meneer Arends, toen hij een kop chocolade had gedronken. „De inspanning was toch te groot voor je, vriendje", zei meneer bezorgd, ,,'k Breng je even naar huis, de tweede prijs word je bezorgd, die heb je eerlijk verdiend." Toen kwam opeens Kees naar voren. ,,'k Geloof dat Frank de eerste prijs moet hebben meneer", zei hij met vaste stem, „als hij niet duizelig geworden was, had hij het gewonnen, want hij was me flink voor." Maar daar wilde Frank niet van weten. „Jij hebt gewonnen Kees en dat blijft zo hoor." Meneer Arends keek met welgevallen naar de twee jongens, die toonden niet zelfzuchtig te zijn. „Weet je wat", zei hij, „Kees leent z'n doorlopers maar eens aan Frank, dan kunnen jullie er beiden van genieten." „Dat doen we" zei Kees. Frank moest van zijn ouders meteen naar bed, toen hij thuiskwam en dat leek meneer Arends ook maar het beste. Gelukkig was Frank de volgende dag weer in orde en toen de vorst bleef aanhouden, konden hij en Kees nog volop genieten van de gewonnen prijzen. FEUILLETON door NORBERT KUNZE (24) I-z-n-e-n-a-d-a o-p-e-t-v-i-d-e-t-i-: Plotseling weer zien. D-z-a-k-l-e-t-i-t-i d-a-l-e-k-o-: Zak vliegen ver! M-o-m-c-i-l-l-o t-r-c-a-t-i-: Momcillo er heen lopen! N-e-d-z-a-k-e-o-v-e-k-: Niet zak - man!. L-o-s-e m-o-m-c-i-l-l-o h-v-a-t-a-t-i-a o-e-l-Ê-p-t-i-r-: Erg! - Momcillo vangen als vlinder C-o-v-e-k-n-e-m-r t-a-v-g-o-v-o r-i-t-i e-n-g-l-e-z-: Man dood! - Man niet dood: spreken - Engelsman! M-o-m-c-i-l-l-o t-r-c-a-t-i p-o-l-t-e- w-a u-s-t-a-s-a-: Momcillo lopen: Poltawa. Oestasja! M-o-m-c-i-l-l-o n-e-k-a-z-a-t-i z-n-a-t-i-g d-e-k-a-z-a-t-i-: Momcillo niet zeggen! - Weten, waar zeggen P-r-i-j-a-t-e-l-j m-i-l-a-n p-e-r-i-c v-i-n-o-m-r-a-k- Vriend: Milan Peric. - Wijn - donker, duister D-o-v-e-s-t-i c-o-v-e-k-d-z-a-k-: Halen man en zak! S-a-k-r-i-t-i c-o-v-e-k-d-z-a-k- Verstoppen man - zak! M-e-d-i-k-a-m-e-n-t s-e-r-u-m- b-u-r-e-: Medicamenten, serumvat! E-n-g-l-e-z t-e-s-k-o-r-a-n-j-e n-a-l-i-p-i-s-e-: Engelsman ernstig gewond - maar schrijft! N-e-z-n-a-t-i-k-s k-o-d-o-v-e-s-t-i p-a-r-t-i-z-a-n-e- Niet weten hoe brengen verzetsstrij der! M-i-l-a-n s-t-r-a-h u-s-t-a-s-e m-o-m- c-i-l-l-o n-e-s-t-r-a-h-u-z-e-t i-p-i-s m-o-t-r-c-a-t-i- Milan angst Oestasja. - Momcillo niet angst! - Nemen brief, lopen! M-o-m-c-i-l-l-o t-r-c-a-t-i-l-e-t-i-t-i- Momcillo lopen - vliegen! Momcillo was klaar. Het was stil in de kamer en ieder hield zich met zijn eigen uitlegging van de geschiedenis bezig, maar iedereen had haar begre pen. Momcillo zocht iets in zijn zakken. De Engelsman had geschreven, had hij gezegd, en hij had het meegenomen. Plotseling besefte Sawa, dat het be langrijkste nog ontbrak: de brief! De brief van de Engelse piloot! De tergende traagheid, waarmede Momcillo steentje voor steentje van zijn mozaïek voor hen had bijeenge legd, was ontzettend en had hun ze nuwen tot het uiterste op de proef ge steld. En toen het nu duidelijk werd, dat hij een geschreven bericht bij zich had, dat hun dit alles bespaard zou kunnen hebben, werd de kamer vol op gewonden stemmen. Ieder schreeuwde Momcillo iets toe! Maar Momcillo droeg een pet en was soldaat! Men kon niet zo eenvoudig met hem omspringen, daar viel niet aan te denken. En wan neer de anderen dat over het hoofd wilden zien, zelf kon hij dat in geen geval. Momcillo stond op en salueerde, de vuist aan zijn pet. Natuurlijk was de brief nog in zijn bezit. Hij wist ook al, waar hij hem kon vinden. Het toeval had zijn herinneringsvermogen gehol pen! Hij had het papier in de borstzak van zijn hemd bespeurd. Sawa moest stilte gebieden. Eerst toen ging Momcillo er toe over, een einde te maken aan zijn militaire eerbetoon. Hij had de waardigheid van het ogenblik naar behoren onderstreept nu kon hij met goed geweten op het ongeduld van de verzetsstrijders in gaan. Hij nam een gemakkelijke houding aan en viste triomfantelijk het briefje pit zijn zak op. Het werd hem uit de hand gerukt, nog voor hij het had open gevouwen. Momcillo schudde het hoofd. Hij keurde dit informele optreden sterk af, maar wat kon hij eraan doen. De men sen wisten het nu eenmaal niet beter. Het was doodstil in het vertrek. Daar was zij eindelijk, de boodschap van de bondgenoten. Wat zij voor de verzetsstrijders op dit ogenblik be tekende, was meer dan redding, meer dan het vooruitzicht op hulp. Sawa had het briefje vlug gelezen en keek zijn mannen aan. Daarop las hij hun luid en met nadruk voor, wat de Inglesi geschreven had: „Brenger van dit bericht houdt mij verborgen. Aangevraagde tyfusmedica- menten zijn bij mij in veiligheid. Ben bij sprong uit het vliegtuig gewond en niet in staat opdracht verder uit te voeren. Verzoek ondersteuning, verzoek medische hulp en mededeling aan de brigade. - Victory." De commandant hief de hand op en maakte het teken dat zij allen kenden: Victory! Overwinning! Voor het eerst sinds lange tijd be speurden zij weer, dat er een smalle brug was, die hen met hun vrienden verbond. Victory! Het was alsof dwars door de bossen, waarin zij verblijf hielden een sleuf leidde naar de open zee en naar de anderen die hun bond genoten waren. Victory! De vrijheid van hun eenzame strijd was ook de vrijheid van het grote wor stelen, en de rots waarachter zij lagen, midden in de Karst, midden in de Bos nische bergen, was een steunpunt in het voorterrein, dat zij moesten hou den. Voor zichzelf en voor allen. For Victory! Helga werd verzocht het vertrek te verlaten en zij keerde terug naar haar zieken. Toen werd er beraadslaagd. Zij moesten de Engelsman hulp bie den en zij moesten de medicamenten in veiligheid brengen. De piloot moest naar de brigade worden gebracht. Er waren genoeg mensen in Poltewa op wie zij konden rekenen. En zij moesten op deze mensen kunnen reke nen, want zonder hun hulp was het volkomen onmogelijk, een of ander plan te verwezenlijken. Zij wisten, dat de Oestasja in de plaats was en dat die iedere vreemde ling terstond zou opmerken. Sawa zei: „Wij moeten de Duitse vrouw naar beneden brengen. Zij moet moet de Engelsman voor transport ge schikt maken. - Maar de Njematzka heeft de officier bij de vlucht gehol pen!" „Ja", zei Boro, „maar zelf is zij niet gevlucht." Dat gaf de doorslag. Zij werden het er over eens, dat Mi- liza en Helga des nachts naar Poltewa moesten gaan. Momcillo kon hun als gids dienen. Hij moest hun de schuil plaats aanwijzen, waar de Engelsman lag. Zij zouden des ochtends of in de loop van de namiddag in Poltewa aan komen en het was niet aan te nemen, dat de beide vrouwen zouden opvallen. Momcillo stond stram in de houding toen zij hem mededeelden, dat hij de leiding op zich moest nemen. Thans, nu hij een pet droeg, zou hij alles doen, wat zij van hem eisten Scherer werd gevonden door een pa trouille, die een weg bewaakte, die naar Stolac leidde. Hij was totaal uit geput, maar nadat zij hem uit de veld fles gelaafd hadden en hij na lange tijd eindelijk een sigaret tussen de lippen voelde steken, ging het weer. De sol daten brachten hem het dorp in, dat een heksenketel geleek. Enkele uren geleden was er een nieuw bevel geko men, dat de mannen in de strijd ge worpen zouden worden en de gemeng de afdeling maakte zich gereed voor het vertrek. De voertuigen werden in de hoofdstraat bijeengebracht. Scherers aankomst was een sensatie! Zijn mensen stonden om hem heen en wensten hem geluk met zijn terug komst. De aangifte dat hij vermist werd, was reeds geschreven en het werd algemeen als een goed voorteken beschouwd, wanneer men zijn eigen doodstijding overleefde. Hasi formuleerde de mening van de sectie: „De luitenant is toch een fan tastische vent. Wij hadden allemaal al gedacht „Het heeft ook niet veel gescheeld", zei Scherer. „Bent u gaan passagieren?" „Tja", zei Scherer. „Wanneer dat zo iets als op de loop gaan betekent, dan ben ik gaan passagieren. Wat is er van de anderen terechtgekomen?" Berger bracht verslag uit. Zelf was hij er met een paar schrammen afge komen, maar hij was de enige uit zijn boot, die weer naar de afdeling kon terugkeren. „Neumeister, Kohl, Matulski zijn er aangegaan", zei hij. Schrerer knikte. „Man, dat was me ook een last, die brug!" De omstanders zwegen eerbiedig. (Wordt vervolgd.) 4

De Vallei | 1959 | | pagina 4