Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken BB in Veenendaal heeft voorlopig nog geen last van noodwachtplicht ms D Wereld« van WEEK-tot-WEEK Wist 17... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Regering heeft wel een stok achter de deur Gemeenteraad gaat volgende week de begroting behandelen Wat hangt de huurder zonder woon vergunning boven het hoofd? Kerk en zending staan op één niveau Kernexplosies hebben geen invloed op het weer J. F* TAK 33e jaargang VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 Nr. 14 i Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scberpenzeel Generaal Calmeyer spreekt voor C.H.U. in twee vergaderingen Mobilofoon voor politie en verkeerslichten op de Kerke wijk Agenda Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, JfeeltUU- Wandklokken De Savornin Lohman- straat gaat voor Vaart achter raadhuis- bouw V inderspremie ƒ10- 2 AD 275842 C.O.V. komt tekort De erfgenaam van Drs. J. J. Tigchelaar voor interkerkelijke jongeren: Voor 190,luister de huurder K.N.M.I-professor voor V.U.: Geef Uw kinderen weer LEVERTRAAN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen tcumen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL 1 El ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Een organisatie die de laatste tyd in het brandpunt der belangstelling stond en nog staat, is de Bescherming Bevolking. Grote artikelen en foto's verschenen er in de pers toen de Nederlandse regering maatregelen ging nemen om de BB- organisatie voor de volle honderd procent in orde te krijgen. Reeds lang sukkelde men met te weinig - vrijwillig - personeel om de diverse taken zowel in vredes- als in oorlogstijd naar behoren uit te voeren. Stop, zei men van hoger hand, als er geen vrijwilligers voldoende zijn dan zullen we het tekort opvullen met een aantal gewoon militair dienstplichtigen en reserve-officieren die geen mobilisatiebestemming hebben, en de noodwachtplicht was een feit. Begonnen wei^I met drie grote steden, alras breidde zich dit uit tot veertien A-kringen, terwijl de noodwachtplicht nu al in zestien A-kringen is ingevoerd. Niettegenstaande de felle protesten, vooral van hen die voor de vervulling van de functie als plichtnoodwachter zijn aangewezen, breidt de noodwacht plicht zich hoe langer hoe verder uit. Ongetwijfeld komt dan de vraag op, hoe is de toestand in Veenendaal? Zijn er in onze plaats vrijwilligers voldoen de of moeten vandaag of morgen de Veenendaalse Indië-gangers hun plun je uit de mottenkist halen en zich bij de BB melden? Op deze en meer vra- plaatselijke BB-functionarissen, de he- gen kregen wij het antwoord van de ren Wilmink en Baars. Allereerst de indeling van de plaat selijke BB. Deze is verdeeld in een „overheidsorganisatie" en in een „zelf bescherming". Eerstgenoemde, die be staat uit een mobiel geneeskundig team, de brandweer en een reddings ploeg, telt in Veenendaal 81 leden maar volgens wettelijke voorschriften moe ten dit er 117 zijn. Hier is dus een te kort van 36 leden oftewel een bezet ting van 72% van de totale sterkte. Bij de zelfbescherming is de situatie niet veel anders. Het percentage ligt hier nog lager, namelijk 70 De voor schriften spreken van 312 leden, ter- De noodwachtplicht heeft voorlopig alleen maar betrekking op de over heidsorganisatie, die, zoals uit boven staande cijfers blijkt, in onze gemeente maar tot 72% komt. Vandaar dat wij de vraag stelden aan de heer Wilmink of de kans be staat dat de resterende 28 nood- wachtplichtig wordt. „Ik hoop dat het niet nodig is", al dus dhr. Wilmink. Indien de cijfers zo gunstig blijven of vooruitgaan, dan zullen wij voorlopig geen last hebben van de noodwachtplicht. De regering wil echter hebben dat de BB voor de volle 100% in orde is en ja, lukt dat met vrijwilligers niet, dan wordt de stok achter de deur vandaan gehaald." De reden waarom er over het alge meen zo weinig animo bestaat voor de BB schreef de heer Wilmink toe aan het feit, dat een Hollander een soort struisvogelpolitiek voert. De BB moet altijd praten over oorlog, brand enz., waardoor de mensen begrijpelijkerwijs enigszins schuw worden. Toch is de BB zowel in oorlogstijd als in vredes tijd een onontbeerlijke organisatie. De leden zijn en blijven - ook in tijd van oorlog - burger. Volgens het Verdrag Drs. KORTHALS SPREEKT VOOR V.V.D. Op de verkiezingsbijeenkomst van de V.V.D., welke op maandag 23 febr. a.s. in hotel „De Korenbeurs" gehou den zal worden, spreekt drs. H. A. Korthals, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over het onder werp „Op basis van hechte beginse len". De bijeenkomst is voor een ieder toegankelijk. Het lid van de Tweede Kamer, generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, zal op uitnodiging van de Christelijk Historische kiesver eniging te Veenendaal, spreken over het onderwerp „Christelijke politiek in de wereld van vandaag". De bijeenkomst wordt gehouden op 4 maart a.s. in „Eltheto" en begint om acht uur 's avonds. Voor zover onze herinnering strekt heeft de Veenendaalse gemeenteraad de begroting immer in één avondzitting behandeld. De behandeling van de be groting voor 1959 gaat men iets wijdser opzetten. Thans zijn voor de behande ling van dit ongetwyfeld belangrijke punt twee avonden uitgetrokken. In de vergadering van a.s. maandag zal de raad zich, wat de begroting betreft, be perken tot de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters. A.s. donderdag gaat men dan verder met de begroting en zal „de grote moot" worden be handeld. Het rapport van de begrotingscommissie begint met een jubelzang over de opzet van de ontwerp-begroting, welke een duidelijk overzicht geeft van de diverse grote problemen waarvoor Veenendaal staat en waarvoor dan ook de noodzakelijk geachte investeringen zyn geraamd. Een belangrijk en verheugend contrast met de begroting 1958. Op verschillende punten gaat de com missie nader in. Waarom tijdens raads vergaderingen, welke langer dan b.v. een uur duren geen kopje koffie wordt ge schonken? De kosten daaraan verbonden zijn betrekkelijk gering. B. en w. zijn het er niet mee eens in hun antwoord, dat Binnenkort krijgen een deel van de nood- wachtsters en nood- wachters een nieuw uniform. Van links naar rechts: het uni form voor de dames het gaspak voor de ABC-dienst, het uni form voor dames in de buitendienst, twee maal het herenuni form en tenslotte het uniform van de brandweer. (Foto „De Paladijn") wijl er maar 216 vrijwilligers beschik baar zijn. De voorgeschreven cijfers zijn af hankelijk van het aantal inwoners van de betreffende gemeente, waarbij dient te worden opgemerkt dat Veenendaal in BB-verband dat gedeelte is, wat in de toekomst geannexeerd wordt. VEENENDAAL Vrijdag 20 februari: 's Middags en 's avonds filmvoor stelling van NVV Best. Bond in „Samenwerking" Ontspanningsavond Veenendaalse bejaarden in Eltheto, aanv. 19.30 uur. Maandag 23 februari: VVD-verkiezingsbijeenkomst in „De Korenbeurs", aanvang 20.00 uur. Openbare raadsvergadering van gemeenteraad. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 24 februari: Concert „Het Ritmeesterkoor" in ver. geb. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 26 februari: Openbare raadsvergadering gem. Veenendaal. Aanvang 20.00 uur. Luxor Theater: Heden t.em. zondag „Tarzan vecht voor zijn leven", toegang 14 jaar, maandag t.e.m. woensdag „Wat gebeurde met Julie", toe gang 18 jaar, donderdag ,Mogam- bo' toegang 18 jaar. RHENEN Dinsdag 24 februari: Feestavond van Geld. Blinden- vereniging in gebouw „Irene" Aanvang 19.30 uur. Bio Rhenen: Zaterdag en zondagmiddag Jacht op een scherpschutter" toegang 14 jaar, zondagavond „The Hun- ters" toegang 14 jaar. ELST Zaterdag 21 februari: Vertoning film Ouden van Dagen in Sportlust. AMERONGEN Vrijdag 20 en zaterdag 21 februari: Bazaar in Clubhuis. Donderdag 26 februari: A.R.-verkiezingsbij eenkomst in Clubhuis. Aanvang 19.30 uur. RENSWOUDE Zaterdag 21 februari: Bazaar in Rehoboth. 19.00 uur. Aanvang Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 van Genève kan de BB'er nooit krijgs gevangen worden gemaakt en heeft hij aanspraak op de bijzondere bescher ming die genoemd verdrag aan burgers geeft. De taak van de BB'er is algemeen bekend. Bij zijn aanmelding (lid kun nen alleen zij worden, die buitenge woon of helemaal niet dienstplichtig zijn en militairen boven de leeftijd van 35 jaar) tekent hij een acte van ver bintenis van twee jaar. Er volgt dan een cursus van twaalf avonden (een avond per week) waarna eenmaal per maand een oefening gehouden wordt, die bestaat uit gewonden vervoeren,- ladderoefeningen enz. Per oefenavond ontvangt men 1,vergoeding. Ook vrouwen kunnen in de gelederen van de BB uitstekende diensten verrichten. De Bescherming Bevolking in Vee nendaal is dus voor een klein gedeelte onderbezet en het is niet te hopen dat hier het woord „plicht" gaat meespre ken. De geschiedenis heeft geleerd dat de burgerzin in Veenendaal goed is, alleen voelt men nog te weinig voor de BB-organisatie, die er altijd beter kan zijn zonder oorlog dan een oorlog zon der de BB. roor betere uurwerken H00FDSTP 91 VEENENDAAL tevens het voorstel tot vaststelling van de begroting inhoudt. Dit zou betekenen, aldus b. en w., dat vrijwel in alle ver gaderingen koffie moet worden geschon ken en dit zal de vergaderingen nodeloos rekken. Daarom laten zoals het was, n.l. uitsluitend koffie bij bijzondere gelegen heden en bij langere vergaderingen dan normaal. In de aula op de begraafplaats zijn thans 20 stoelen beschikbaar. Met het voorstel van de commissie om nog 20 stoelen aan te schaffen gaan b. en w. akkoord, omdat het huidige aantal inderdaad enigszins aan de kleine kant is. Vei'heugend vindt ook de commissie het meer positieve geluid van b. en w. ten aanzien van de grenswijziging. 1,50 per inwoner voor onvoorziene uitgaven wordt beslist ontoereikend ge acht door de commissie, tenzij alle nader bekend geworden uitgaven op het tijdstip van vaststelling van de begroting geheel bijgewerkt zijn. In het laatste geval blijft dit volle bedrag van 1,50 pas beschik baar voor uitgaven, welke thans werke lijk nog niet te voorzien zijn. Akkoord zeggen b. en w., inderdaad is de begroting na deze wijziging geheel up to date. De toewijzing van bouwvolume voor 1959 is volgens commissie - en wie is het daar niet mee eens? - veel te laag. Met het oog op de grenswijziging - en het daaruitvoortvloeiende feit, dat de bij Vee nendaal te voegen gebieden wat de wo ningbouw betreft de laatste jaren wel zeer stiefmoederlijk bedeeld zijn - dringt de commissie er bij b. en w. op aan al het mogelijke te doen om vergroting van het toegewezen contingent te verkrijgen. B. en w. beloven nun bqst te doen en zullen gebruik maken van liet door de commis sie genoemde argument. De grondaankopen in de Schrijverswijk hebben een gunstig verloop. Desondanks is het nog niet zover, dat daar in 1959 zal kunnen worden gebouwd. Omdat de kosten van een eigen putten- zuiger/faeciliënauto vier a vijf maal zo hoog zijn dan bij huqr van deze machine van Ede zijn b. en w bereid, ter gedeel telijke dekking, de ieuwe puttenzuiger ook voor particulieren te laten werken. Een regeling met andere gemeenten achten zij niet gewenst, omdat dan extra personeel voor de bediening zou moeten worden aangetrokken. Op aandringen van de commissie heb ben b. en w. de voorgenomen reconstruc tie van Zandstraat en Panhuis geschrapt, en de Savornin Lohmanstraat hiervoor in de plaats gesteld. De commissie achtte de verbetering van deze laatstgenoemde straat urgenter. Het bouwen van een Chr. nationale school III aan een Chr. kleuterschool (voor welke laatste school is bestemd een bin nenterrein tussen Dr Colijnstraat en Mr. Heemskerkstraat) is alsnog geplaatst op de urgentielijst scholenbouw 1959 van het ministerie. De stichtingskosten van deze scholen zijn daarom verwerkt in de eerste wijziging van de nieuwe begroting. De maandag te houden vergadering wort opgevuld met een aantal andere punten. Achter de reeds bij de aanbieding van Ook ditmaal is de Vallei-riks, die uitgegeven is bij Muziekhandel A. v. d. Weerd, Beatrixstraat 60, niet gevonden. Hierdoor stügt de vin derspremie weer met 2,50, zodat de Vallei-riks welke deze week uit gegeven wordt en het rode nummer draagt, 10,waard is. By inleve ring op ons bureau vóór a.s. don derdagmiddag 12 uur, wordt a con tant de premie uitbetaald. de begroting 1959 aangekondigde raad- huisbouw wordt vaartgezet. B. en w. vra gen nu reeds een krediet van twee mil joen aan de raad. Dit bedrag kan nog veranderen, want - zo schrijven b. en w. in hun voorstel - de mogelijkheid bestaat dat nog wijzigingen in het huidige plan worden aangebracht, omdat de besprekin gen hierover op dit moment nog niet zijn beëindigd. De ontwerper van dit plan is Veenendaals stedebouwkundige, Ir S. J. van Embden te Delft en diens tekeningen zijn inmiddels aan de raad getoond. Als de raad het goed vindt zal de Vee nendaalse politie de beschikking krijgen over een mobilofoon-installatie, een ap paratuur die het mogelijk maakt de auto- en motorpatrouilles op ieder gewenst mo ment te bereiken en onmiddellijk naar de plaats te dirigeren waar zij nodig zijn. Omgekeerd kan ook door de patrouilles aan het bureau om assistentie worden ge vraagd. Tot de noodzaak van een dergelijke in stallatie voeren b. en w. o.m. aan dat thans steeds de politie-auto of de motor met-zijspan in reserve moet blijven, ter wijl dit met een mobilofoon niet nodig is, omdat men dan voortdurend met elkaar in verbinding staat. Voorts schrijven b. en w., dat bij de controle van het weg verkeer de rijwielagent reeds praktisch uitgeschakeld is. De politieman moet daarbij over een voertuig beschikken, dat in ieder geval eenzelfde snelheid kan ont wikkelen als degene heeft, die gecontro leerd wordt. Een bromfietsbestuurder, die het stopteken van de rijwielagent negeert, gehoorzaamt onmiddellijk aan dat van de motoragent. Verreweg de meeste politiekorpsen zijn reeds met mobilofoon uitgerust; in de provincie Utrecht allemaal, behalve Vee nendaal. De kosten zullen 10.800,gaan be dragen. Zo ligt ook ongeveer de prijs van een nieuwe - vaste - verkeersregelingsinstal latie, die b. en w. noodzakelijk vinden op de kruisingen Kerkewijk, Rembrandtlaan, Spoorlaan en Patrimoniumlaan. Door de frequentie van het verkeer op die punten is daar de verkeersveiligheid verre van ideaal. Daarom vinden b. en w. de finan ciële consequenties 10.500,ruim schoots opwegen tegen de opheffing van de gevaren, waaraan de weggebruikers dagelijks op deze kruispunten zijn bloot gesteld. Onder de percelen die de gemeente reeds in de Schrijverswijk heeft aange kocht bevindt zich een boomgaard met 320 bomen. Deze zijn onlangs bij inschrij ving te koop aangeboden om te worden gerooid. De inschrijvingen liepen nogal uiteen. Drie van de vier inschrijvers vroe gen resp. 900,800,en 440,toe voor het rooien. De vierde bood de ge meente 25, De Christelijke Oratorium komt niet In vroeger tijden, toen er nog geen woningnood heerste, besliste de eigenaar naar eigen goedvinden, wie er in zijn huis zou wonen. Het stond hem vrij zijn huis zelf te bewonen. Hij kon het huis ook verhuren of het in een arbeidsover eenkomst als dienstwoning aan zijn werknemer in gebruik geven. Krachtens eigendomsrecht, huurovereenkomst of arbeidscontract waren resp. de eigenaar, de huurder en de werknemer zonder meer gerechtigd het huis te bewonen. Het woonrecht lag dus uitsluitend op het terrein van het privaatrecht, dat de rechts verhoudingen tussen de burgers onderling regelt. De woningnood bracht het huurbeschermingsrecht, eveneens een stukje pri vaatrecht. Krachtens het huurbeschermingsrecht kan de huurder na het eindigen der huurovereenkomst in het genot van de woning blijven; slechts op enkele gronden kan de verhuurder ontruiming eisen. Het huurbeschermingsrecht is dus een soort verlengstuk van het huurrecht. Daarentegen ligt de „Woonruimtewet 1947" op het terrein van het publiek recht, dat de rechtsverhoudingen regelt tussen de overheid en haar onderdanen. De „Woonruimtewet 1947" stelt het woonrecht afhankelijk van een schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders. Wordt een woning in gebruik genomen zonder die vergunning, dan kan de burgemeester de ontruiming daar van bevelen. Tegenwoordig moet men dus tweeërlei rechten hebben om een woning te be trekken. Het ontbreken van de privaatrechtelijke of de publiekrechtelijke be voegdheid maakt de bewoning onrechtmatig. Aan de hand van enkele rechter lijke beslissingen zullen wij thans nagaan, welke gevolgen kunnen voortvloeien uit het ontbreken der publiekrechtelijke vergunning. De strafrechtelijke kant blijft daarbij buiten beschouwing. De wereld schjjnt onheilspellend en er gebeuren elke dag weer dingen, waar van we denken: „Hoe is het mogelijk, dat God dit alles toelaat?" Toch is het niet minder wonderlijk, dat God ook nog steeds gelegenheid schept tot uit breiding van Zijn kerk. Deze zending moet ons gehele leven doorkruisen. Wy moeten de boodschap van het geloof doorgeven aan onze naaste. Dan is er ook geen sprake meer van een bepaald soort zending; dan is er geen grens meer tussen de uitwendige en de inwendige zending. Dit zijn enkele frasen uit het slot van het referaat, dat drs. J. J. Tigchelaar, vicaris der Ned. Herv. gemeente van Veenendaal en daarnaast nog studerende aan de Zendingshogeschool te Oegstgeest, woensdagavond voor de interkerke lijke jeugd van Veenendaal hield. „De zending en wij" was de titel van een soort zedelijke verplichting, voort- dit referaat en drs. Tigchelaar begon met het begrip „zending" toe te lichten. Vroeger, aldus spreker, was men ge neigd bij zending aan iets vreemds, iets wonderbaarlijks te denken. Het deed exotisch aan en de zendeling werd een ontdekkingsreiziger, die veel verhalen kon. Verder wekte men de gedachte op aan arme blinde heidenen, waarmee men medelijden moest hebben. En hierop werd dan ook vaak gezinspeeld door predikanten als het ging om een opwekking bij een collecte voor de zending. Tenslotte zag men de zending als spruitend uit de koloniale gedachte. Tegenover het geld, dat de koloniën opbrachten, stelde men dan de ver- 'plichting van zending. Deze ideeën over de zending zijn veranderd, aldus drs. Tigchelaar. De kerk kijkt thans niet meer uit de hoog te op zending neer. Thans is het sta dium bereikt, dat kerk en zending op één niveau staan. Dit wijst ons op het Nieuwe Testament, dat gelijkwaardige kerken kent. De één heeft niets te zeggen over de ander en alle kerken èn de zending staan op één lijn. (Zie verder 2e blad). PING-PONG. De heer Cha- ban-Delmas, voorzitter van de Franse nationale vergadering heeft op de tweede verdieping van het vergaderingsgebouw een ping-pong-tafel laten neer zetten. Dit tot vreugde van een half dozijn leden van het En gelse parlement, die gewoon waren daar met hun Franse collega's een balletje te slaan, maar daarin de laatste tijd ver hinderd werden door de te snel elkaar opvolgende Franse ka binetscrisissen. De tafel is er nu met nog meer recht geïnstal leerd omdat onder het half dic tatoriale bewind van de Ve Republiek er minder tijd aan vergaderingen zal worden be steed en er dus meer tijd over blijft voor het pingpongen. Wanneer dus in de toekomst bepaalde leden in het Engelse parlement geregeld afwezig mochten blijken, dan weet men waar zij zijn De Fransen zitten nu nog met één probleem: in de nieuwe na tionale vergadering is slechts één van de oude ping-pong- cracks gekozen. Men overweegt nu enkele andere afgevaardig- den (met aanleg) op te kweken om de Engelsen waardig party te kunnen geven. BESLOTEN. Te Nice stapte een dezer dagen een belangrijke jongeman uit het vliegtuig. Het was de voorzitter van de club van portiers van grote hotels, een zeer besloten club met een duizend leden. Ondanks die be slotenheid liet hij zich een ge heim ontvallen: tot de code van de club behoort dat de portier het etiket van zijn hotel plakt op de linkerbovenhoek van de koffer wanneer de fooi naar genoegen is en in de rechter bovenhoek wanneer de gast zich niet royaal genoeg betoont. BEBOET. Een politie-agent te Spezia kwam met zyn auto in botsing met een scooter. Hy stapte uit, reconstrueerde de aanryding, constateerde dat hy in overtreding was en gaf zich zelf een bon van 1000 lire. Zo zijn de Italianen: altijd correct. DANS. Toen de passagiers in paniek raakten omdat van een vliegtuig boven Rio de Ja neiro het landingsgestel niet werkte en men vier uur lang moest rondcirkelen voordat de benzinevoorraad zover vermin derd was dat de piloot een buik landing kon wagen, heeft de stewardess de aanwezigen al die tijd afleiding bezorgd door onafgebroken Zuidamerikaanse dansen uit te voeren. Haar in spanningen konden echter niet verhinderen dat een van de passagiers uitgebreid de tijd nam om zijn testament te schrij ven. De landing had tenslotte met goed gevolg plaats. MARIA. De beroemde Ita liaanse zangeres Maria Callas zal met Laurence Olivier de hoofdrol spelen in de film An na Boleyn. Maar Callas zou Callas niet zijn als ze niet een of ander bezwaar had gehad. Dat was tegen het slot van het scenario, dat zij veranderd wil zien, omdat „het publiek nooit zal accepteren dat een zangeres als ik op het schavot eindigt". HéLèNE. Te Cagnes-sur-Mer is op 70-jarige leeftyd overle den mevrouw Hélène Belon, die in haar jeugd vaak model stond voor de beroemde Franse schil der Renoir. Volgens haar ver diende ze daarmee 2 francs per uur, wat in die tyd het dubbele was van het salaris van een dienstbode voor dag en nacht. VERBOD. Op zijn tocht om de wereld is de hoela-hoepel in tal van landen even snel ver dwenen als hij verscheen. Het snelst ging dit in Perzië, waar na de eerste rage-week het hoela-hoepelen officieel werd verboden in café's, restaurants, nachtclubs en andere oorden van plezier. ANNONCE. In een krant te New York stond de volgende kleine annonce: „Wolkenkrab ber te koop, 50 a 100 duizend gulden". WIE ZEI DAT? „Alles wat ik verzin zal altijd bij de wer kelijkheid ten achter blijven omdat er een dag zal komen waarop de schepping van de wetenschap die van de verbeel dingskracht zullen overtreffen" (Jules Verne) uit met het gemeentelijk subsidie van 100,voor de jaarlijkse uitvoering van een oratorium. Hoewel de belangstelling toeneemt en de lasten zo laag mogelijk worden gehouden werd het bestuur bij de laatste uitvoering - van „The Messiah" - opnieuw geconfronteerd met de financiële lasten van zulk een onderneming. Het financiële resultaat wordt steeds ongunstiger. B. en w. vinden dat deze vereniging een niet onbelangrijke bijdrage levert aan het culturele leven in Veenen daal en stellen daarom voor het subsidie per oratorium te yerhogen tot 200, Ook het mannenkoor „De Veenzangers" vraagt om subsidie en wel voor het con cert dat op 11 april met medewerking van de Utrechtse Orkestvereniging en de soliste Aafje Heijnis zal worden gegeven. B. en w. achten het verantwoord een eenmalige subsidie van 100,te geven, omdat de jaarlijkse uitvoering van „De Veenzangers" jaarlijks een volle zaal trekt en verwacht wordt, dat ook de be langstelling voor dit concert zeer groot zal zijn. Andere jaren lukte het dit man nenkoor steeds de kosten van concerten uit eigen middelen te bestrijden. Tot slot wordt voorgesteld aan het Agemeen Streekcomité Betuwe een bij drage te verlenen van 190,—. Dit ter aanvulling van de Veenendaalse bijdrage i.v.m. de kosten van de luister, die werd bijgezet aan de opening van de Rijnbrug in november 1957. De kosten hiervan wer den over de verschillende belanghebben de gemeenten omgeslagen. Veenendaal zou voor 500,zorgen, waarvan reeds 310,door de plaatselijke handel en industrie werd bijeengebracht. Het is slechts weinigen bekend, dat een huurovereenkomst niet eindigt door het overlijden van de huurder. Het huurrecht valt in de nalatenschap van de over ledene. Bij de verdeling der nalatenschap kan het huurrecht aan een of meer erf genamen worden toegewezen. De erf genaam, wie het huurrecht is toebedeeld, heeft tegenover de verhuurder evenveel recht op het gebruik der woning als de overledene had. Zit de erfgenaam nu stevig te paard of kan hij straks uit het zadel worden gelicht, doordat het gemeentebestuur een andere bestemming aan de woning wenst te geven? Deze vraag kreeg de president van de rechtbank te Rotterdam te beantwoorden. Een zoon, wie de huurrechten van zijn overleden vader waren toebedeeld, had diens woning ingebruik genomen zonder vergunning van burgemeester en wet houders van Rotterdam. Hierop vaardig de de burgemeester van Rotterdam een ontruimingsbevel tegen de zoon uit. Deze wendde zich tot de president van de rechtbank met het verzoek het ontrui mingsbevel buiten effect te stellen. Hij betoogde, dat zijn vader rechtmatig huur der van de woning was en dat hij als diens erfgenaam in de rechten van zijn vader was getreden. Van een onrecht matig ingebruik nemen was dus geen sprake, zodat de burgemeester niet ge rechtigd was een ontruimingsbevel tegen hem uit te vaardigen. Doch de president achtte dit standpunt niet juist. De „Woonruimtewet 1947" ver biedt immers een ieder woongelegenheid ingebruik te nemen zonder schriftelijke (Zie verder 2e blad). Het is geenszins verwonderlijk, dat een „weerdeskundige" van het K.N.M.I. in De Bilt, bovendien nog gegradueerd met de titels „professor-doctor" de vraag wordt gesteld: „Hebben atoomontploffingen invloed op de weersomstandig heden?" Feitelijk leeft deze vraag bij een ieder van ons. De mogelijkheid, dat kern explosies een zekere verandering in het klimaat teweeg zouden brengen is immers reeds op allerlei manieren ter sprake gebracht. De nieuwsgierigheid van de mensheid werd hierdoor opgewekt en veelal steeds weer aangewakkerd om dat er vaak geen duidelijke uitspraken werden gedaan. En dat, terwijl wy da gelijks met het weer in al zyn toestanden te maken hebben. Anderzijds zit er natuurlijk een mysterieus kantje aan deze stelling; zo zelfs, dat wy het by diep nadenken benauwend en soms zelfs angstig kunnen gaan vinden. Geen wonder dus, dat prof. dr. W. Bleeker van het K.N.M.I. reeds vorige week tijdens het eerste gedeelte van zijn cursus „Wij en het weer" deze vraag op zich zag gericht. Prof. Bleeker vond dit dermate belangrijk, dat hij er een belang rijk gedeelte van zijn tweede cursusa vond, gisteravond in 't Trefpunt, voor uittrok. Hij benaderde het vraagstuk van ver schillende zijden en diepte hiervoor ver schillende mogelijkheden uit zijn weten schappelijke „weertrommel". In de eerste plaats de mogelijkheid van het ontstaan van een overcompleet aan energie. Het weer wordt beinvloed door o.a. twee factoren: de verschillen in ver warming en waterdamp. Hoe groter de verwarming, des te meer waterdamp, hetgeen uiteindelijk weer resulteert neerslag, oftewel regen. Men zou dus kunnen stellen: door atoomontploffingen wordt teveel energie aan de aarde gele verd en vandaar de slechte zomers van de laatste tijd. Volgens Prof. Bleeker is de enex-gie van één atoombom of waterstofbom vergele ken bij het aantal energie-eenheden, dat de aarde ontvangt van de zon slechts een speldeprik. Met cijfers en eenvoudige re kensommetjes werd dit alles verduide lijkt. Deze theorie levert dus niets op. Dan misschien door de verschillen in de ver warming van de aarde? Ook deze moge lijkheid kon zonder al teveel ingewik kelde berekeningen overboord worden geworpen. In één cycloon, waaronder de westkust van Amerika nogal eens te lijden heeft, schuit dezelfde hoeveelheid energie als in 200.000 atoombommen en de energie opgebracht door één onweer staat gelijk aan honderd atoombommen. En toch zegt men nooit, aldus prof. Bleeker, het onweer in Florida of Rus land heeft het weer bij ons beïnvloed. Uit dit alles kon men volgens spreker afleiden, dat de atoombom er bij de ener gie niet aan te pas komt. Een andere veronderstelling noemde prof. Bleeker de vorming van conden- satiekernen; een kern van een zoveelste gedeelte van een milimeter, waardoor verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. S1NATRAN, SANOSTOL. HALLITRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 mistdruppels worden gevormd en waar door b.v. wolken ontstaan. Ook in dit verband zijn de natuurelementen, o.a. een storm veel sterker dan een atoom bom. Voorts een overmatige stofproduktie van een kernexplosie waardoor de zonne stralen - en daarmee de zonnewarmte - zou kunnen worden beïnvloed. Ook deze theorie werd voetstoots van de hand ge wezen. Op de stralingsmeters van de weerkundige stations waren de invloeden van verschillende vulkanische uitbarstin gen - o.a. van de Krakatau - merkbaar en hadden een temperatuursdaling tot gevolg. Van de atoomontploffingen na 1945 is echter geen enkele afwijking op gemeten. Prof. Bleeker achtte het dan ook zeer onwaarschijnlijk - na al deze mogelijk heden te hebben onderzocht - dat er van een verandering in het weer kan worden gesproken tengevolge van kernexplosies. Spreker ontkende evenwel niet, dat er zich langzaam-aan een verandering in temperatuur zou kunnen voltrekken. Mis schien doen wij daar zelf aan mee, ver onderstelde hij, door het opbranden van kolen en olie. Hiermee zorgen wij voor een toevloed aan koolzuur, hetgeen een stijging van temperatuur tot gevolg heeft. En wellicht is in de loop der eeuwen de temperatuur gewijzigd. Het valt niet te ontkennen, dat de winters binnen af zienbare tijd zachter zijn geworden. Een andere factor is het langzaam terugtrek ken van de gletschers. Het zou ook best mogelijk kunnen zijn, dat wij een over gang beleven van de ijstijd naar een an dere periode, besloot prof. Bleeker. dat er in de afgelopen week geen enkele aanrijding in Veenendaal is ge weest? dat dit een unicum is in de Veenen daalse verkeersongevallen-geschiedenis? dat er omtrent de kleuren van de stoplichten nog diverse meningen be staan? dat er zelfs nu nog mensen zijn die menen bij groen licht te moeten stoppen en bij rood rustig door te peddelen? dat bij bromfietsen, behalve de maximumsnelheid van 30 km per uur in de bebouwde kom, ook de zogenaamde amazonezit verboden is? dat de politie momenteel een syste matische controle uitoefent? dat er dan per periode speciaal ge let wordt op verlichting, richtingaan- geven, voetgangersgedragingen enz.? dat er alleen voor huishoudelijk ge bruik in onze gemeente per week van de waterleiding bijna 12 miljoen liter water verbruikt wordt?

De Vallei | 1959 | | pagina 1