PAUK Jan van Schuppen Gratis Ral-bezoek naar Amsterdam Wout Waaye Goed gekleed met maatkleding Zal Koning Winter komend weekeind weer veldsporten toestaan Burgemeester W. Martens 12'/2 jaar eerste burger van Amerongen Burgerli jke stand KERKDIENSTEN HET OOG VAN SIVA maatkostuum r HP* RMSfVOUDE SPORTOVERZICHT rummel fidfjieS Tere huid? Schaaltjes Stoffers Trappen Ingekomen en vertrokken ^Qadio ^Ballogoyen ótaat altijd voor Cl{ klaar EDRRVKEN VOOR DE BOER Verbetering huisvesting landarbeiders Zondagsdienst doktoren Nieuwe Salamander Pockets Fa. Jac. van Hardeveld Officiële bekendmaking Van 26 februari tot en met 8 maart bezoeken wij MET U de RAl-TENTOONSTELLING Hebt U interesse voor een nieuwe Motor, Scooter, Bromfiets of f ets Jan kunt U zich persoonlijk vanaf heden opgeven bij Weederom heb et mijn getroffe, beste vrinde en minder opgetooge bewonderaars van me, dat ik mit me praatstoel toch niet heelegaar in leeg en duister gat staai te roepe. Dur is een brief gekomme en dat mot effe vermeld.Want dat komt niet elke week veur en daarom raak ik gelijk in staat van oorlog en beleg as dur iemand et schrijfgerei mit mijn wil kruise. Bij wijze van uitzondering en ok veur et gemak - want waarom zou ie gien an der veur je laate schrijve? - heb ik de riddekteur zoover kenne drijve, dat de ganse antijging in me hoekie geflanst wier Dat leste ok weer bij wijze van uitzonde ring en dat zeg ik mar effe veur degeene, die ok wel es' onder me leutermeubel wil le prijke en zoodoende de toevloed an ge schrijf te groot zou kenne worde. Let dus wel: nurmaal verzeile de in- gekomme stukke - en dat zijn ok de brie ve an mijn persoon gericht - naar et daar- veur gerisserveerde lappie van de Vallei. Welnu, gaa dur effe veur zitte, want hier komt et: Veenendaal, 18 febr. 1959 Beste Wout, Het is voor de Veenendaalse bevolking natuurlijk reuze leuk, als in hun lijfblad een hoekje is ingeruimd voor hun eigen Veense dialect. Alhoewel ik er aan twij fel of de brave Veenendalers niet meer moeite hebben met het lezen daarvan, dan met de rest van de krant. Per slot van rekening heeft iedereen op school „hoog" Nederlands geleerd en is het Vee nendaalse dialect meer voor het gehoor oestemd. Maar goed, daarover wil ik niet hebben. Ik wilde eigenlijk eens met je praten over je laatste praatje (van 13/2). Het staat je natuurlijk vrij er een eigen me ning op na te houden, maar als die mening wordt gedrukt, is het zaak op te passen, dat er geen onjuistheden insluipen. O Wout, je snapt het zeker al. Het gaat weer over die veelbesproken „cultuur". Nu moet mij van het hart, dat ik geloof, dat je van de betekenis van het woord niet helemaal op de hoogte bent. En als jij nu schrijft, dat er een V.U. is, alsof daarmee de hele zaak is afgedaan, ben je er toch wel een beetje naast. De V.U. bestrijkt maar een klein cultureel gebied en is in de eerste plaats onder wijzend, d.w.z. dat hij zorgt voor een gro tere algemene ontwikkeling en dat is slechts een gedeelte van wat men onder cultuur verstaat. Nu staat voor mij voorlopig nog als een paal boven water, dat er hier tot nu toe bijzonder weinig aan kunstzinnige voorlichting wordt gedaan. Op muzikaal gebied wordt hier geluk kig, in vergelijking tot andere takken van kunst veel gebracht! Veenendaal telt en kele voortreffelijke koren, het U.S.O. treedt regelmatig op en er zijn verschei dene harmoniekorpsen, die op hoogtij dagen verdienstelijke uitvoeringen in de openlucht geven. Je ziet het Wout, voor lopig stel ik niet eens al te hoge eisen. Maar dan is er verder een grote leegte. Goed, er zijn in een zaal die zich er bij zonder slecht voor leent, zo nu en dan aardige toneeluitvoeringen. Maar m'n lieve Wout, je wilt dergelijke amateur uitvoeringen toch niet vergelijken met het artistieke peil van beroepsgezelschap pen. Ik noem slechts stukken als „De Hu morist", „Danton's Dood" en „Onder het Melkwoud", die toch moeilijk kunnen worden vergeleken met wat in Veenen daal op de planken komt. Natuurlijk, de Kunstkring van het NVV verzorgt regelmatig avonden, maar per slot van rekening is dit een vereniging met een zeer eigen kleur, die slechts ge lijkgestemden aantrekt. In de bioscoop (eigenlijk heeft Veenen daal er geen!) draaien bij uitzondering waardevolle films. Ook op dit gebied moe ten particuliere instanties voor verant woord materiaal zorgen. Dit gebeurt in derdaad, maar natuurlijk weer met een, hoe kan het anders, zeer eenzijdige strek king. Ik kan me flauw herinneren, dat hier eens een tentoonstelling is geweest van Oosterse kunst. Gezien de destijds grote belangstelling, geloof ik, Wout, dat dus ook de Veenendalers hiervoor wel inte resse hebben! Maar een schilderijententoonstelling van oude of moderne meesters, een expositie van boetseer- en beedhouwwerk heeft men hier de laatste jaren niet gezien. Nu Wout, dat was het wel zowat, wat betreft de cultuur. Maar nu wilde ik je praatje nog even op de voet volgen en ook je kritiek op „de Amsterdammers", die jou zo zwaar op de maag liggen, eens te ontzenuwen. Zelf ben ik er dan wel geen, maar ik voel me hier toch wel aan ze verwant. Weet jij Wout, dat: - op die avondjes met gepaste vrolijkheid (we weten allemaal wel hoe en waar), zich onder het publiek beslist veel meer echte onvervalste Veensen bevinden, dan evenzo echte Amsterdammers? - je de wens van de Amsterdammers (en aanverwante zielen) naar meer cultuur, niet moet verwarren met eenzelfde naar verstrooiing? - het bedrijf, waar de meesten van deze mensen werken, het enige in Veenen- .1 is. dat zijn personeel in staat stelt schouwburg te bezoeken en hier- maandelijks een autobus huurt? ook door de Amsterdammers, met veel animo gebruik van wordt ge- ht. /e Wout, heus, Veenendaal heeft zijn kanten, maar, zoals een moeder nd moet zijn voor de fouten van d?ren. zo mag ook jij je ogen niet /oor alles wat in Veenendaal nog de kan veranderen, vv.llen er heus geen oord van ver- /an maken, maar stellen het wel op jS, naast de geneugten van het natuur schoon, ook zo nu en dan eens andere verstrooiing te zoeken. Maar de onverdraagzaamheid van een brede stroming onder de Veenendaalse bevolking en o.a. het gemis aan cultuur, al of niet voortvloeiend hieruit, maakt, dat er in Veenendaal nog veel zal moeten veranderen, willen ook andersdenkenden zich hier thuis kunnen voelen. N. van der Meijden-Mostert. Daar ken ik et voorloopig mee doen. Een knap stukkie werk, dat mag ik niet ontkenne, mar het ken zoo knap niet zijn of ik kom dur op terug. Mar ik mot de ruimte hebbe, want ik bin nog al breed- praaterig, da's jelui bekend. Dus allemaal - en speesijaal: mevrouw - effe geduld tot de volgendeBlauwkous. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD DOVO A.s. zaterdagmiddag speelt de voetbal vereniging Dovo een vriendschappelijke thuiswedstrijd tegen de westelijke derde klasser IJselmeervogels uit Spakenburg. Aanvang der wedstrijd is vier uur. KAN IN RENSVVOUDE EEN ZANGVER. WORDEN OPGERICHT? Deze vraag dient in de komende week te worden beantwoord. Reeds is voor dit doel op maandagavond j.l. een vergade ring gehouden doch de interesse hiervoor was niet bijzonder groot. Deze avond heb ben zich 21 personen aangemeld, hetgeen voor een op te richten vereniging in ieder geval onvoldoende is. Daarnaast zijn er echter nog meerdere zanglustigen, die nog geen definitieve beslissing hebben geno men, terwijl bovendien een zeker aantal belangstellenden tegen de consequenties opziet. In Renswoude moet evenwel toch zeker een gemengde zangvereniging kunnen be staan. Er wordt dan ook een beroep ge daan op de jongelui en, in het bijzonder ook op de ouderen om hieraan hun mede werking te willen verlenen, opdat de genen, die zich reeds hebben aangemeld niet teleurgesteld worden. Aanmeldingen kunnen alsnog geschie den bij G. Valkenburg, Dorpsstraat 90, J. Lagerweij, Molenstraat 10 en J. Meijer, Taets van Amerongenweg 40 tot en met 28 februari a.s. VERJAARDAGSFONDS DER NED. HERV. KERK De Ned. Herv. gemeente te Renswoude heeft dezer dagen een verjaardagsfonds ingesteld, waarin een drietal leden van het college van kerkvoogden en notabelen alsook een gemeentelid zitting hebben genomen. Door dit fonds zal worden ge tracht de nodige collectanten aan te trek ken, die aan de gemeenteleden op hun verjaardag een schriftelijke felicitatie komen aanbieden en daarbij voor de kerk een bijdrage zullen vragen. In een gezamenlijke vergadering van kerkeraad en kerkvoogdij met notabelen is men namelijk tot de conclusie gekomen dat in de komende jaren aan het kerk gebouw verschillende voorzieningen die nen te worden getroffen, waarvoor in totaal een bedrag van 15.000,is ge raamd. Deze voorzieningen betreffen on der meer schilderwerk, vervanging van stoelen door banken en vernieuwing van de centrale verwarming. Door middel van genoemd fonds hoopt men een gedeelte van de benodigde gel den bijeen te kunnen brengen, terwijl daarnaast nog andere mogelijkheden zul len worden overwogen. Binnenkort hoopt het verjaardagsfonds met zijn werk een aanvang te maken. Duizenden voetballers slaan met spanning de weersontwikkeling gade Naar het zich laat aanzien, kan er in het komende weekeinde weer een be hoorlijk voetbalprogramma worden afgewerkt. Er kan natuurlijk in een paar dagen nog veel gebeuren, maar het lijkt er toch niet op, dat de vorst weer spel breker zal worden. Mogelijk dat nu weer terreinen afgekeurd moeten worden omdat de grond te drassig is, maar het gros van de wedstrijden zal toch wel door kunnen gaan. Wij zijn dan ook van mening, dat een overzicht van en een prog nose voor de komende wedstrijden niet te voorbarig is. Veenendaal speelt zondag thuis tegen S.D.O.U.C. uit Ulft. Weer geen gemak kelijke tegenstander, maar toch zullen de geel-blauwen eindelijk eens moeten laten zien wat ze waard zijn. Een paar overwinningen is heus geen overbodige luxe, maar harde noodzaak, wil men zich tenminste in de tweede klasse kunnen handhaven. Het blijft een moeilijke opgave, maar ondanks dat de Veenendalers met de rug tegen de muur gedrukt staan, hebben zij het altijd nog in eigen handen. Zy kunnen met hard werken zichzelf uit de moeilykheden helpen. VRC krijgt OWIOS op bezoek. Niet onze R.K. voetbalvrienden, om na de bepaald een zwai'e maar wel een moe dige tegenstander. Deze jongens hou den vol tot de laatste minuut toe. De Veenendalers zijn echter de laatste tijd dermate versterkt, dat een goed resul taat wel zo ongeveer vast staat. Wan neer in de gedwongen rustperiode de botten maar niet al te veel vastgeroest zijn, dan zullen zij de puntjes wel thuishouden. Voor GVVV ligt de zaak heel anders. De Buurtlaanbewoners zijn in hun af deling wel een sterke club, maar om in een bekerwedstrijd van Sportclub Ge- nemuiden te winnen moet men toch wel heel sterk in zijn schoenen staan. Wij geloven dan ook niet dat zo iets maar zonder meer lukken zal. In elk geval is een dergelijke wedstrijd een goede training voor de competitie, waar nog bijkomt, dat de blauw-witten hun huid wel zo duur mogelijk zullen ver kopen. In de zondagcompetitie van de af deling Utrecht gaat het weer spannen. In Rhenen zien we de plaatselijke ont moeting tussen Rhenus en Oranje-Wit met belangstelling tegemoet. De Eiste- naren zijn aan hun stand op de rang lijst verplicht om de volle winst bin nen te halen, terwijl aan de andere kant de Grebbe-bewoners hun uiterste best zullen doen om dit onmogelijk te maken. Laten we hopen op een spor tieve strijd en dan tippen we Oranje- Wit als overwinnaar. Renswoude krijgt het thuis tegen het Leersumse HDS ook al niet gemakke lijk. Dit kon wel eens een heel erg harde strijd worden. Laten we ook hier hopen, dat een sportieve geest overheersen zal, dan is een kleine over winning voor Stutvoet en zijn mannen niet uitgesloten. Voor Scherpenzeel is de volle winst weggelegd, want we geloven niet dat het Amersfoortse WZA in staat is voor een verrassing te zorgen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat ze het nu maar kalm aan kunnen doen, want aan alle kanten liggen de tegenstanders op de loer, om de leiders de voet dwars te zetten. RKVUV gaat bij En Avant op be zoek. Dit is een mooie gelegenheid voor gedwongen rust met een schone lei te beginnen. Wellicht maken zij er eens een keer een overwinning van. Zaterdagvoetbal Voor het zaterdagvoetbal in de af deling Utrecht speelt DSVA thuis te gen Hierden. Dat wordt stevig aanpak ken voor de Amerongse voetballers. Wanneer er echter niet te onbesuisd gespeeld wordt, kan er een kleine over winning inzitten. S.V. Panter moet in Scherpenzeel een paar puntjes wijzer kunnen wor den. Zij moeten er echter wel rekening mee houden, dat zij het niet bepaald cadeau zullen krijgen, maar er beslist 90 minuten voor moeten voetballen. Triangelboys krijgt op eigen terrein aan het Barneveldse SDVB een lastige tegenstander, wat echter niet wil zeg gen, dat een nederlaag voor de deur staat. Integendeel, we geloven zelfs dat met een beetje overleg een overwin ning zeker niet uitgesloten is. Advendo '57 zal het er tegen NSC wel slechter afbrengen. Ondanks de thuiswedstrijd zullen zij de Nijkerkers wel niet van de wijs kunnen brengen. Valleivogels gaat haar positie nog meer verbeteren, door met grote cijfers van het bezoekende Valkenheide te winnen. Tenslotte is er nog de plaatselijke ontmoeting tussen NSVS en Kulan. Wie zal dat gaan winnen? Op papier zou men kunnen zeggen dat Kulan de meeste kansen heeft, maar bij een derby weet men nooit wat er gebeurt. Laten we aan de voorzichtige kant blijven en het op een gelijk spel hou den. Huldiging door raad en gemeentepersoneel Slechts ingewijden waren op de hoogte van het feit dat burgemeester W. Martens dezer dagen 12l/s jaar burgemeester van de gemeente Ame rongen en Leersum was. Overeenkomstig de wens van de burgervader zou hieraan zo weinig mogelyk aandacht besteed worden. WIJZIGING AANVANGSTIJD De aanvangstijd van de te spelen voet balwedstrijd VRC—OWIOS is gewijzigd van kwart voor vier in kwart over vier. Burgemeester Martens kon echter niet ontkomen aan een huldiging door de raad en het gemeentepersoneel, die maandag avond j.l. in de ruime en sfeervolle raad zaal plaats vond. De pers werd hiervoor op het laatste moment nog uitgenodigd, zodat wij toch even aandacht aan dit ju bileum kunnen schenken. De persoon van burgemeester Martens is dat zeker waard. De heer Martens werd bij Koninklijk besluit van 26 juli 1948 benoemd tot bur gemeester van de gemeente Amerongen en Leersum, waar hij op 24 augustus ge zeten in een landauer zijn intrede deed. Hij volgde Jkr. H. v. d. Bosch in deze functie op. Nemen we even een vluchtige blik in de daaropvolgende 12V2 jaar, dan zien we vele belangrijke feiten die onder lei ding van de heer Martens tot stand zijn gekomen. De bouw en ingebruikneming van het nieuwe raadhuis neemt daarbij wel de voornaamste plaats in. Voorts was daar de ingebruikneming van het com plex Marinewoningen en de vestiging van een aantal industrieën. Amerongen groei de onder de hoede van hem uit tot een welvarend en gezien dorp. INTIEME HULDIGING IN RAADZAAL Nadat mevrouw Martens en de burge meester binnengeleid waren door de beide wethouders, werd een algemeen wel komstwoord gesproken door wethouder van Barneveld, die vervolgens het woord gaf aan de nestor van de raad de heer E. H. C. Wildeman. In welgekozen be woordingen merkte deze o.a. op dat Amerongen onder burgemeester Martens een bloei periode heeft ondergaan. Even verder: ik heb nog nergens zo'n tegenstander in raadsvergaderingen ont moet als de voorzitter Martens. Hieraan koppelde hij vast, dat dit toch altijd wel op vriendschappelijke wijze ging. De sec retaris de heer F. C. Magendans vertolkte de gevoelens van het gemeentepersoneel, terwijl de heer H. Blankestijn sprak als raadslid met de meeste zittingsjaren. Op warme en vriendschappelijke toon be lichtte wethouder K. de Bonte de per soon van de burgemeester in de B. en W. vergaderingen. Wethouder G. J. van Bar neveld sloot als laatste spreker de rij. Voorafgaande had de heer A. Hasse laar namens raadsleden en gemeenteper soneel de heer Martens een bedrag aan geboden bedoeld voor de aankoop van boeken. Twee dames boden mevrouw Martens een prachtige bloemenmand aan. De gemeentevoorman de heer J. van Boort declameerde nog een op rijm gezet relaas van de verschillende werkzaamhe den. Na al deze hartelijke felicitaties en woorden, kwam de burgemeester zelf aan het woord. Hij roemde de samenwerking die er steeds ondanks verschil van inzich ten geweest was. Voor iedere spreker had hij een zeer persoonlijk dankwoord. Het was een gezellige en eenvoudige bijeenkomst, gezellig omdat al het offi ciële geweerd was. Overeenkomstig de wens van burgemeester Martens zal er verder geen ophef van dit jubileum ge maakt worden. Alleen zal er in Leersum nog een zelfde huldiging van raad en personeel plaatsvinden. Aardig was maandagavond nog de at tentie van de Fok- en Controlevereniging die juist in vergadering bijeen was. Zij stuurden een deputatie naar de raadszaal om felicitaties aan te bieden. Een soort gelijke huldiging had vooraf in Leersum plaats. Weer een ernstig ongeval Met ernstige verwondingen moest woensdagmiddag de 23-jarige bromfiets berijder J. M. naar een ziekenhuis ver voerd worden. Dit tengevolge van een botsing die M. had op de kruising Burg. v. d. Boschstr.-Imminkstraat. Komende uit de Imminkstraat, wilde hij de B. v. d. Boschstraat .kruisen, juist op het moment dat rechts uit deze straat een vrachtwa gen van Van Gent en Loos naderde. Een botsing kon niet uitblijven. De bromfiets berijder brak een been op drie plaatsen, en liep verwondingen aan het gezicht op. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Alweer zo'n mooie bril vanv opticiën Tijdelijk verkoop: Firma TAK Hoofdstraat 106, Veenendaal Telefoon K 8385-2576 Erkend ziekenfondsleverancier Het adres voor een ruime sortering en vakkundige behandeling van uw bril STICHTING VERENIGINGSGEBOUW HEEFT GEZONDE FINANCIëLE BASIS Dinsdagavond j.l. kwam de Stichting Verenigingsgegbouw in een algemene vergadering bijeen. Deze vergadering werd voorafgegaan door een bijeenkomst van de raad van beheer. In het bestuur hiervan werd in de plaats van A. J. Bud ding gekozen de heer H. Blankestijn. De ledenvergadering werd bezocht door 18 verenigingen, vertegenwoordigd door één of meer bestuursleden. Uit de ver slagen bleek dat de stichting financieel gezond is. Het kapitaal dat belegd is in obligaties en aandelen bedraagt momen teel circa 16.500.De dividenden die deze belegging afwerpt worden groten deels aangewend voor de stimulering van het verenigingsleven. Dit wordt gedaan door teruggave van een gedeelte van de betaalde zaalhuur welke door de vereni gingen wordt uitgegeven bij het beleggen van openbare avonden. Deze werkzaam heden heeft de stichting op zich genomen omdat de huidige algemene toestand nog niet toelaat een verenigingsgebouw te bouwen. In de plaats van de vertrokken heer Icke werd in het verenigingsbestuur ge kozen de heer A. Brinkman. In de loop van de vergadering bleek verder dat aan vulling van de statuten nodig was. Een voorstel hiertoe zal gereed gemaakt wor den. Babyderrn-zeep DINSDAGKOOPJES compote of puddingschaaltjes /-v r-v Leerdam glas 3 voor U.OU flinke handstoffer 0.59 zeer solide keukentrap 5 treden, geschroefd i .OU Alleen dinsdag 24 februari 1959 Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 RECEPTIE DAMVERENIGING Het heeft de damvereniging, welke vo rige week ter gelegenheid van het zilve ren jubileum een receptie in „Buitenkist" hield, zeker niet aan belangstelling ont broken. Naast burgemeester Martens en de beide wethouders de Bonte en van Barneveld, waren bijna alle plaatselijke verenigingen vertegenwoordigd. Voor de Utr. Prov'. Dambond sprak secretaris De Zwart, terwijl ook vele damclubs blijk gaven van hun medeleven met de jubila- resse, die een graag geziene tegenstan- ster is, zoals alle afgevaardigden om strijd beweerden. Het hoogtepunt van de feestavond, die werd opgeluisterd door de conferencier humorist Swartsenburg uit Utrecht, was ongetwijfeld de benoeming van E. van Zomeren, Visser en G. v. d. Kolk tot le den van verdienste. E. v. Zomeren was jarenlang penningmeester en is ook thans nog bestuurslid, Visser was lange tijd secretaris. C. v. d. Kolk ontving de onder scheiding voor het vele werk voor de jeugd gedaan. VEENENDAAL Geboren: Cornelis Albertus, z. v. P. P. Koedam en J. van Stempvoort; Onno Jo hannes, z. v. J. Nannenberg en G. C. Go- verts; Dorothea Emilie, d. v. K. F. van den Brink en B. van den Berg; Martina, d. v. L. Hoogeveen en A. Sonneveld; Aart, z. v. A. Budding en J. van Dolderen; Ge rard. z. v. J. v. d. Lustgraaf en J. Bouman. Ondertrouwd: J. Heikamp en J. van Ravenswaaij. Overleden: Jannetje van Wijk, 71 jaar, ongeh.; Lambertus Arriën Krikke, 49 jaar echtg. van A. K. M. Rolff. RHENEN Geboren: Neeltje Johanna, d. v. G. van Soest en J. van Tuil; Gerrit Jean Bap- tiste, z. v. I. C. Koomen en W. van Spanje Petronella Jacoba, d. v. J. Drost en S. Tollenaar; Hendrik, z. v. I. C. Deurloo en C. de Bruin. Getrouwd: J. van Doesburg en S. Jor- daan. Overleden: Wulf Evert van Swetselaar, 30 jaar, geh. met J. van Ingen. AMERONGEN Geboren: Wilhelmina Catharijna, d. v. D. W. Pater en C. H. Visee; Johannes Andreas, z. v. W. J. Burgers en C. de Rooij; Willemijntje Anja, d. v. A. Wiel- houwer en A. J. Willigenburg; Hendrik Arig, z. v. A. van den Boogert en M. Krouwel; Herbert, z. v. P. van Barneveld en N. Tazelaar; Dirkje Cornelia, d. v. G. Breeschoten en M. van de Pol. Ondertrouwd: H. van Veldhuizen en M. van Gent. Getrouwd: P. Marchal en H. Rietveld. Overleden: Alida Berkhof, 66 jaar geh. met T. J. Ploeg. SCHERPENZEEL Geboren: Anthonia C., d. v. H. A. Wijn bergen en M. Veenvliet. Overleden: W. Methorst, 83 jaar. RHENEN Ingekomen: D. H. Jordaan van Gorssel; H. M. Kuijer g m W. Henzen van Wijk bij Duurstede; J. R. Opperman (gez.) van Veenendaal. Vertrokken: A. Albers naar Leersum; R. Schuring naar Veenendaal; H. Maat- kamp naar Ede; H. Jansen naar Wagenin- gen; S. Jordaan g/m J. van Doesburg naar Boskoop; A. Bor naar 's-Graveland; C. Briene naar 's-Graveland; G. Meurs wed van P. van Beek naar 's-Graveland; M. Woudenberg naar Zeist. IMKERS ZAGEN BOEIENDE VAKFILM In café Bastiaan aan De Klomp hield de imkersvereniging Ederveen een film avond, waarbij de opkomst van de leden weer zeer groot was. De organisatie van deze filmavond berustte bij de bijencon sulent, dr Minderhoud uit Wageningen, terwijl de heer Van Aart, eveneens uit Wageningen, bij de film een toelichting gaf. Voorzitter Van Kessel van de afdeling Ederveen heette allen welkom, in het bijzonder de gasten die de afdeling leer zame gegevens zullen verstrekken over het imkersleven en het bijen houden in het algemeen. De heer Van Aart gaf daar na enkele technische details over het leven van de werkzame honingproducen- ten. De eerste film was een Russische film, die met bijzondere aandacht werd ge volgd. Na de pauze volgde de film „Uw tuin uw trots" waarbij speciaal de fruitteelt werd belicht. Men kon het proces van de fruitgroei volgen vanaf het poten van stekjes tot aan de verkoop van het fruit op de veiling. Ook werd het bestuiven van de fruitbomen onder de aandacht ge bracht. Aardig was de melodie van Cees Laseur, die bij het vallen van vijf appels in een sloot op deze compositie-was ge komen en die nu zacht door de film dwarrelde. De derde film was een Amerikaanse. Uitvoerig werden de bestuivingsmetho- den belicht. Typisch was dat Amerika alleen een gele bijensoort kent. Na de vertoning van deze, voor de imkers leer zame materie, konden door de bijenhou ders vragen worden gesteld, omdat er in de film foutjes waren geslopen, die in het ware imkersleven niet kunnen voor komen. De foutjes waren door de op merkzame imkers goed ontdekt en wer den naar voren gebracht. De imkersavond werd door voorzitter Van Kessel besloten met een dankwoord. Het is bekend, dat de huisvesting van de landarbeiders een achterstand ver toont in vergelijking met het gemiddeld landelijke niveau. Dit is opnieuw dui delijk geworden door de jongste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze achterstand heeft het Landbouwschap reeds enige tyd geleden er toe gebracht zich te beraden over de vraag, welke oplossing hiervoor te vinden is. Een goede huisvesting van de landarbeiders is immers evenzeer van belang voor een gezonde sociale structuur van de plattelandssamenleving als voor het goede verloop van de bedrijfsvoering op de boerdery. Het is niet alleen nodig te zorgen dat de achterstand van de landarbeiders wordt ingehaald, maar de landbouw zal er evenzeer voor moeten waken, dat deze achterstand niet wordt vergroot. Het ge vaar voor dit laatste is zeker niet denk beeldig. Alom in den lande bestaat de noodzaak tot verdergaande industriealisatie. De uitbreiding van de industrie is vaak af hankelijk van de woongelegenheid in een bepaald gebied. Daarom wordt een groot deel van de woningwetwoningen bestemd voor arbeiders in de industrie. Tegenover de sterke aandrang van de industrie om woningen voor de arbeiders beschikbaar te stellen, zal de georgani seerde landbouw een even sterke aan drang moeten uitoefenen. Misschien nog wel sterker, want het is de vraag of men buiten de landbouw voldoende besef heeft voor het belang van een goede huisves ting voor landarbeiders. De landDOUw heeft hierbij een bijzondere moeilijkheid te overwinnen, omdat hij zich niet - even als de industrie - kan beroepen op een sterk uitbreidende bevolkingsgroep. In tegendeel, de beroepsbevolking in de landbouw neemt af. De landbouw zal dan ook de nadruk erop moeten vestigen, dat het peil van de huisvesting van de land arbeiders in veel gevallen beneden het wenselijke ligt. Deze achterstand zou ertoe kunnen lei den, dat landarbeiders een andere beroep zoeken en dat er een tekort aan arbeids krachten komt te bestaan. Dit zou een goede bedrijfsvoering op de boerderij verhinderen en de welvaart van het land niet ten goede komen. Het onderzoek naar de mogelijkheden tot verbetering van de huisvesting van landarbeiders is reeds enige tijd geleden aangevangen door de commissie Boerde- rijenbouw van het Landbouwschap. Thans heeft het dagelijks bestuur daarvoor een afzonderlijke commissie ingesteld, be staande uit leden van de commissie Boer- derijenbouw en van de hoofdafdeling So ciale Zaken. Deze gemengde commissie is onlangs met haar werkzaamheden aangevangen. Zij bestrijkt zowel het terrein van eigen woningen als dat van huurwoningen. Een van de belangrijkste aspecten van haar onderzoek heeft betrekking op de lasten van een goede huisvesting. Deze lasten moeten een aanvaardbaar deel uitmaken van het inkomen. Vanzelfsprekend zal het onderzoek van de commissie niet alleen gaan naar nieuwbouw, doch ook in de richting van woningverbetering. Zij zal daarbij reke ning houden met de mogelijkheden, welke de wet biedt tot het verkrijgen van een financiële bijdrage. GEEN TEELTVERGUNNING Het bureau van de provinciale Voed- selcommissaris voor Utrecht deelt ons mede, dat het Produktschap voor Groen ten en Fruit bekend heeft gemaakt, dat het telen van aardbeien en uien niet aan een erkenning als groenteteler of aan een teeltvergunning is gebonden. Voorts mogen rode bessen, witte bessen, zwarte bessen en kruisbessen door erkende groente- en fruittelers vrij worden ge teeld. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds Wisgerhof, 5 uur ds Eysinga van Barneveld. Julianakerk 9.30 uur ds v. d. Pol, 5 uur ds Vroegindewey. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Vroeginde wey, 5 uur ds Wisgerhof. Sionskerk 9.30 uur vic. Tigchelaar, 5 uur kand. J. Vroegindewey van Barneveld. Veeneind 3 uur vie. J. Tigchelaar, woens dag 25 febr. 7.30 uur ds Middelkoop van Zwolle. Dijkstraat 2.45 uur ds Vroegindewey. Herst. Apost. Gem. i.d. Eenh. d. Apost. zondag 10.15 en 16 uur, woensdag 19.30 u. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk ver.geb. 8.15 en 3 uur ds Smelik Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 8.45, 10.15 en 3 uur ds Heerma, 5 uur ds Kok van Ede. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds mr Mulder van Rotterdam. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst. 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. R.K. Kerk Salvatorkerk Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds Goedhart, 5.30 uur jeugddienst. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Lam van Lunteren, 5 uur ds Vroegindewey van Barneveld. Herv. Gem. 10 uur ds N. Kooreman, 5 uur ds J. Dijkstra. Prot. Bond geen dienst Ger. Kerk 10 uur ds Overduin van Vee nendaal, 5 uur ds Van Enk van Veenen daal. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst, dinsdag 24 febr. 7.30 uur ds Dor- restein van Opheusden. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. woensdag 25 febr. 10 en 7 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJsel (biddag). ELST Ned. Herv. Kerk geen opgave ontvangen. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 4.30 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr J. van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. maandag 23 febr. 7 uur ds Welling van Doetinchem. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Pelleboer van Wageningen, 3 uur ds Vos van Benne- kom. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 26 febr. 7 uur ds Dorrestijn van Opheusden. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds L. Zwaan. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds C. v. Viegen van Achterberg, 6.30 uur ds L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. v. d. Linden. Vrijz. Herv. 10.30 uur dhr E. C. Ninaber in de Schans. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur lees dienst. VEENENDAAL: Dr C. P. Engel, tel. 2529 RHENEN: Dr Almekinders, Br. Engse- weg 44, tel. 577. ELST, AMERONGEN. LEERSUM: Dr Bakker te Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP. LUNTEREN: Dr S. Hey, De Klomp. tel. 08387-200. RENSWOUDE: Dr Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk) SCHERPENZEEL: Dr Renken, Holevoet- plein, tel. 03497-250. Zojuist ontvangen U kunt ze inzien bij BOEKHANDEL Hoofdstr. 60, Veenendaal, Tel. 2025 Filialen te Scherpenzeel en Leersum Gemeente Rhenen DESTRUCTIEVERORDENING Burgemeester en wethouders van Rhe nen maken bekend, dat ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, ge durende drie maanden voor een ieder ter inzage is neergelegd de door de raad de zer gemeente bij zijn besluit van 21 okt. 1958, nr. 7 vastgestelde verordening op de destructie, goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht van 5 januari 1959. 5e afdeling, nr. 3269 '58/12. Rhenen, 12 februari 1959. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. O-O-O-O-O-O-O-O-O 0-0-0-0-0-0-0-0-0 (67) Na deze woorden daalt er een doodse stilte over de menigte. De priesters staan roerloos bij de offer tafel. Dan laat de offerpriester langzaam de opge heven dolk zakken. Hij geeft een bevel in een voor Aram onverstaanbaar gemompel en even later voelen de beide mannen, hoe hun touwen worden doorgesne den. Kreunend van pijn, tracht Sylvester zich op te richten, doch Aram staat reeds op de grond. Langzaam verspreidt de menigte zich. Heftig mompelend trekken zich de priesters terug in de tempel. Van de prinses is geen spoor meer te zien. Zoekend dwalen Aram's blikken in het rond. „Tarai! Waar is die schurk?" mompelt hij verbeten, doch ook de grootvizier is ver dwenen en Aram beseft, dat het onbegonnen werk zal zijn, hem tussen al deze mensen te zoeken. Hij helpt Sylvester overeind en tilt hem als een veertje van de 'offertafel. „Wij moeten onmiddellijk handelen" fluistert hij. „De prinses is in groot gevaar en ieder ogenblik kan de stemming weer veranderen!" (Wordt vervolgd). Laat nu reeds een goed aanmeten, dan gaat u straks weer als heer ge kleed. Een geheel nieu we collectie coupons van de allerbeste kwaliteit in moderne dessins maakt voor u het uitzoeken tot een waar genot. Op aanvraag tonen wy u onze collectie coupons aan huis. Telefoon 2163. SPECIAALZAAK VOOR HEREN- EN JONGENSKLEDING HOOFDSTRAAT 90 - TELEFOON 2163 - VEENENDAAL Hak de knoop door NU SLECHTS 15°/q EERSTE AANBETA LING op al onze merken o.a. Puch, Zündap, Ariel, Matchles, Triumph, Velocette, H.D. Bromfietsen, Solex. Rap, Puch. Magneet-rijwielen. Bij Waayenberg geldt prima service en goede voorlichting; dit is zeer belangrijk bij aankoop van iets dat U met Uw goede geld betaald. Dr. SLOTEMAKER DE BRUïNESTRAAT 3 VEENENDAAL (Zuid) (S.V.P. NIET OPGEVEN PER TELEFOON)

De Vallei | 1959 | | pagina 2