Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken B. cn W, werden geprezen voor vooruit strevende plannen maar... zuinigheid blijft geboden 1 Voor de KANTONRECHTER MULDER Geld speelde hoofdrol bij toneeluitvoering van V.S.W. Amerikaanse belastingbetalers worden ontevreden „Overbergs Belang" heeft vele wensen 33e jaargang WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 Nr. 15 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Algemene beschouwingen rond de gemeentebegroting 1959 Geheimzinnigheid en zondagsarbeid iVieuiTs uit de omgeving Agenda Bevordering particuliere woningbouw Huurschulden Burgemeester Bakker 1217* jaar in Veenendaal Hanns Berk als boef domineerde Metselaar kreeg steigerpaal op het hoofd Even een boodschap doen: fiets weg Ik geef u nog drie maanden AMEROISGEIS Slachtoffer van ongeluk overleden „Geen gratis wagens voor onze afgevaardigden" KLEINE VOORDEELTJES ELST 1958 een rustig jaar Wat nu weer e' ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunuen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het valt niet te ontkennen, dat door de algemene beschouwingen van de zes fracties die de Veenendaalse gemeenteraad rijk is, eenzelfde optimistische toon heenklonk als door de gemeentebegroting 1959, welke deze week - in twee ver gaderingen - door de raad wordt behandeld. Het jaar 1958, algemeen als hèt jaar van de bestedingsbeperking gedoodverfd, liet toch ook nog een goede indruk achter bij meer dan één van de raadsfracties. Natuurlijk speciaal waar het Veenendaal aanging. 1958 was toch voor Veenen daal ook wel een goed jaar geweest. Moet men de Veenendaalse begroting echter geloven, dan zal 1959 daar met kop en schouders boven uitsteken. En er is geen enkele reden om de hoog gespannen verwachtingen en plannen hiervan in twijfel te trekken, want ver schillende zaken, de nieuwe begroting betreffende, zijn reeds daadwerkelijk aan gepakt. Slechts één daarvan willen we noemen: de bouw van het nieuwe raad huis. Maar daar zijn meer belangrijke zaken, waarvoor het jaar 1959 nog groten deels ligt te wachten en waarover de algemene beschouwingen in hoofdzaak liepen. 1958 was een goed jaar volgens de heer Joh. van Hardeveld, (PvdA), die de frac tie-beschouwingen opende, ondanks het verlies van één raadszetel door de PvdA. Zijn partij en de ARP moesten elk één plaats laten aan resp. VVD en KVP, wel ke laatste groepering de heer Van Harde veld een definitieve zetel in de raad toe schreef, terwijl hij dat van de VVD niet durfde beweren. Het verlies van de PvdA is te betreuren, maar aan de andere kant ook weer zó, dat de oppositie er sterker en de beraadslagingen in de raad er bre der van opzet door geworden zijn. Joh. v. Harde veld (PvdA): oppositie sterker... 1958, verder een goed jaar om - ondanks bestedingsbeperking - de vele woningen, die gereed kwamen, uitbreiding van on derwijs en vernieuwing van straten. En dan de plannen, die gesmeed werden: raadhuisbouw, streekwerkplaats voor WEKEROM. Komend voorjaar hoopt men de aanbesteding te houden van de bouw van een toren op de hervormde kerk in Wekerom. De totale bouwkos ten zijn geraamd op 17.500,waar van reeds een bedrag van 9.500,is bijeengebracht. Voor het ontbrekende zal de kerkvoogdij een hypotheek ver strekken. SOESTERBERG. Vrijdagmorgen is een straaljager van de vliegbasis Soes- terberg neergestort achter het Bruyn- zeel laboratorium. De piloot kon zich met de schietstoel in veiligheid bren gen. Het toestel brandde volledig uit. Verdere persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. EDE. Op weg naar Veenendaal moest de automobilist J. uit Ede plotseling remmen voor een fazant die de weg overstak. Hierdoor schoof de auto naar links en botste tegen een aldaar langs de weg staande boom. De chauffeur en de naast hem zittende v. H. uit Veenen daal liepen verwondingen op. BENNEKOM. De geneesheren-direc teur van het Prot.-Chr. Streekzieken huis te Bennekom, dr. J. H. van Omme, heeft donderdagmiddag een door de zusters georganiseerde bazaar in ge noemd ziekenhuis geopend. De op brengst hiervan is bestemd voor de inrichting van een bibliotheek voor de zieken. VEENENDAAL Donderdag 26 februari: Openbare raadsvergadering gemeenteraad. Vrijdag 27 februari: Dovo-feestavond in „Eltheto" aanvang 19.45 uur. Zaterdag 28 februari Toneeluitvoering van Arbei derskunstkring in „Sola Fide" Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 3 maart: Propaganda-avond Gelderse Blindenvereniging in „Elthe to". Aanvang 19.30 uur. RHENEN Woensdag 25 februari: Openbare verkiezingsvergade ring van PvdA in „Eigen Ge bouw. AMERONGEN Donderdag 26 februari: A.R.-verkiezingsbij eenkomst in Clubhuis. Aanvang 19.30 u. Zaterdag 28 februari: Winterserie-wandeltocht. Start 14.30 uur. Maandag 2 maart: Propaganda-avond Ned. Blin- denbond in Clubhuis. ELST Donderdag 26 februari: Lezing over ijstijden in hotel Stuyvenberg. Aanvang 19.45 uur. Vrydag 27 februari: Uitvoering van Oranje-Wit in Sportlust. mindervaliden, sanering Achterkerkstraat en de „Schrijverswijk". Minder te spreken was de heer Van Hardeveld over de geheimzinnigheid van b. en w. en het te laat en onvolledig inlichten van de raad over plannen. Ver schillende raadscommissies werden ner gens in gekend. Verder had het de PvdA-fractievoor- zitter verwonderd, dat - ondanks het raadsbesluit ter beperking van de zon dagsarbeid door ambtenaren tot uiterste noodzaak - er op een zondagmiddag in het afgelopen jaar twee ambtenaren uit een luxe auto waren gestapt en het ge meentehuis waren binnengegaan. Waren deze in gemeentedienst? En uiterste nood zaak? had spreker zich afgevraagd. En vroeg hij zich het nog af, want iedereen had erover gezwegen. Abusievelijk hadden b. en w. volgens spreker nagelaten de bestudering van het vervoersprobleem binnen de gemeente. Er is geen enkele mogelijkheid om zich per bus binnen Veenendaal te verplaatsen, afgezien dan van Hoofdstraat en Kerke- wijk. Wat de begroting aangaat beperkte spreker zich tot de opmerking, dat hij zeer onaangenaam getroffen was, uit ue pers te moeten vernemen, dat er van 80 woningen, voor 1959 toegewezen, 17 bij zijn voor het Renswoudse gedeelte, dat door de grenswijziging bij Veenendaal komt. De AR-fractie meende, bij monde van de heer S. Kroesbergen, dat het begro tingstekort van 318.000,niet is weg te werken, zonder het hoognodige ver- zorgingspeil van de gemeente te schaden. Een ruimer financiële verhouding tussen rijk en gemeenten is daarom gewenst. Niettemin vroeg men zich af of de stij ging van het uitgavenpeil (de laatste zes jaar met 100 wel zo door kon gaan. Door de toewijzing van slechts 80 wo ningen zal de achterstand op dit gebied nog worden vergroot. Daarom werd naast bevordering van een ruimere woningwet- bouw ook de stimulering van particuliere bouw tot de mogelijkheden gerekend. De particuliere bouw is achter op de woning- wetbouw en dit zou gelegen zijn in het feit, dat hiervoor niet voldoende grond aanwezig is. Toch moet men meer stimu leren door voorlichting en dergelijke. Teleurgesteld was de heer Kroesbergen over het feit, dat de ontsluiting van de „Schrijverswijk" in 1959 niet mogelijk was. Van AR-zijde had men daarom weer gedacht aan het plan Panhuis, omdat het bouwrijp maken hiervan gunstiger pers pectieven zou bieden. Het kleuteronderwijs - en met name: het Christelijk kleuteronderwijs - komt er bekaaid af in Veenendaal. Velen moe ten, hoewel zij tot een andere gezindte behoren, hun kinderen naar de R.K.-kleu- terschool zenden. De bouw van twee Chr. kleuterscholen is noodzakelijk. De heer Kroesbergen zwaaide zijn par tijgenoot, wethouder Van Kuijk, een extra compliment toe voor zijn energieke op treden ten aanzien van de bouw van de streekwerkplaats. De hoop van de AR-fractie op grenswij ziging was voor 1959 wat optimistischer Niettemin werd er bij het college op aan gedrongen alles in het werk te stellen om dit per 1 jan. 1960 te verwezenlijken, omdat de lasten steeds zwaarder worden. Van noodzakelijk onderhoud in Gelders- Veenendaal is geen sprake; de woning bouw is er zelfs geheel lamgelegd. Als het nieuwe raadhuis er eenmaal staat zijn er verschillende mogelijkheden tot rationalisatie van het gemeentelijke apparaat; hopenlijk werd dan de reorga nisatie daarvan stevig ter hand genomen. S. Kroesbergen (A.R.): fractiesgewijs... Tot slot stelde de heer Kroesbergen een wijziging van het regelement van orde voor de raadsvergaderingen voor, in die zin, dat de raadsleden in het ver volg fractiesgewijs komen te zitten. Dit is noodzakelijk voor het onderlinge con tact dat soms nodig kan zijn. Bezuinigen waar het maar enigszins kan, zei de heer G. J. van Deelen namens de SGP. De uitgaven zijn steeds gestegen de laatste jaren en b. en w. hebben de circulaire van de minister van Binnen landse Zaken, waarin erbij de gemeente besturen op aangedrongen werd om de stijgende lijn der gemeentelijke uitgaven om te buigen, in de wind geslagen. Er wordt gespeculeerd op een verhoging van de algemene uitkering. We kunnen wel zeggen: lopen om het hardst, want andere gemeenten doen dit ook, om maar zoveel mogelijk binnen te krijgen, maar dat is toch een politiek die niet gezond is. G. J. v. Deelen (S.G.P.): zuinig aan... Daarom constateert de SGP nog steeds met leedwezen het stijgen van de subsi dies. Er komt geen eind aan en de ene vereniging richt zich op de andere. De nieuwe puttenzuiger - met nog twee arbeiders erbij - vond de heer Van Dee len ook te duur. Hij had nog geen put zien overstromen. Met angst en beven was spreker ook vervuld over de hoogte van de toekom stige woninghuren in de Schrijverswijk. (Zie verder pagina 2) Op 20 augustus 1946 deed burgemees ter A. Bakker zijn intrede in Veenen daal. J.l. vrijdag was het dus 12Vs jaar geleden, dat burgemeester Bakker naar Veenendaal kwam. Voordien was de jubilaris respectie velijk burgemeester van de gemeenten Koudekerke en Oldebroek. VICARIS TIGCHELAAR GING NAAR ST. ANTHONYPOLDER Drs. J. J. Tigchelaar, vicaris der Ned. Herv. gemeente van Veenendaal, is vo rige week vertrokken naar St. Antho- nypolder (Zuid-Hollandse eilanden), waar hij is benoemd tot hulpprediker. Aangezien de vakature in de wijkge- meente Zuid niet kon worden vervuld, kwam drs. Tigchelaar op 1 juli van het vorige jaar naar Veenendaal om spe ciaal voor deze wijk als hulpprediker op te treden. Thans heeft ds. D. van de Berg te Oud-Alblas inmiddels het beroep aan genomen en deze zal nu als predikant van de Zuidwijk gaan optreden. Be vestiging en intrede van ds. van den Berg zullen plaats vinden op zondag 5 april a.s. in de Oude Kerk op de Markt. Wat de gevolgen kunnen zijn als men het namaken van bankbiljetten als hobby heeft gekozen en deze vervolgens - overigens met de beste bedoelingen - in roulatie brengt, heeft vrijdag- cn zaterdagavond een geheel gevuld Vereni gingsgebouw aanschouwd bij de negende toneeluitvoering van het V.S.W.- toneelgezelschap. Het uit drie bedrijven bestaande blijspel onder regie van Hanns Berk werd, behoudens enkele spelers die hun rol niet volledig beheers ten, met vaart gebracht en het applaus dat de spelers aan het einde van de voorstelling ten deel viel, was ten volle verdiend. De directeur van de V.S.W., de heer L. M. Bonnike, dankte de spelers aan het slot individueel, hetgeen ge paard ging met de uitreiking van een stoffelijke blyk van waardering. Plaats der handeling was de huis kamer van de familie Eliot. Grootva der, een gepensioneerd graveur, gaat zijn vrije tijd besteden aan het maken van valse bankbiljetten, zeer tot mis noegen van zijn zoon, heer Eliot. Grootvader gaat echter rustig door en als zijn kleinzoon, die met dit geld op straat speelt, in aanraking komt met twee heren uit de onderwereld, beginnen de moeilijkheden. Deze „heren" gaan grootvader be zoeken en ze weten grootvader zo ver te krijgen (de andere familieleden zijn uit) dat hij hen een enorme som vals geld geeft om - zoals ze zeggen - arme mensen mee te helpen. Tegenover zijn huisgenoten rept opa geen woord van dit geval, maar een goede week later vermelden de kranten met grote koppen een grote geldzwen- del met valse bankbiljetten. De familie weet genoeg en opa's bekentenis volgt. Droevig gestemd door het bedrog van de boeven verlaat hij het huis met de rest van zijn (vals) kapitaal. Terwijl de familie aan het beraad slagen is wat hen te doen staat, komen de boeven voor de tweede maal terug om geld te halen en worden dan door de huisgenoten herkend als de mannen die grootvader in het ongeluk gestort hebben. De chef-boef Price geeft zijn helper Camillucci opdracht de familie te bewaken tot hij terug is. De ganse familie Eliot en enkele bekenden wor den de hele nacht door Camillucci met een revolver in bedwang gehouden. Er wordt gebeld en getelefoneerd, maar Tijdens werkzaamheden aan een grossierderij aan de Achterkerkstraat kreeg de 40-jarige metselaar A. M. Bos alhier, zaterdagmorgen een steigerpaal op zijn hoofd. Met een hersenschudding en een hoofdwond werd hij, per ambu lance, naar zijn woning aan de Middel laan overgebracht. Dat het nog steeds gevaarlijk is een fiets onbeheerd te laten staan onder vond mej. De V. alhier vrijdagavond. Zij zette haar rijwiel voor een groente winkel aan de Prins Bernhardlaan neer. Toen zij even later naar buiten kwam was de fiets verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Dit is de titel van het toneelspel in drie bedrijven door Maarten v. Vlucht, dat tijdens de propaganda-avond van de Gelderse Blindenvereniging op 3 maart a.s. in gebouw „Eltheto" opge voerd zal worden. Het stuk, dat onder regie staat van mevrouw Van de Bosch en gebracht zal worden door de toneelvereniging „GETA" uit Arnhem, speelt in een grote stad ten huize van het echtpaar Hoeks. De avond wordt geopend door de heer H. Koops, voorzitter van de Geldersche Blindenvereniging, terwijl in de pauze blindenarbeid gedemon streerd wordt. Kinderen beneden de leeftijd van zestien jaar zonder geleide hebben geen toegang. C.F.A. PRESENTEERT SOLDATENHUMOR Op zaterdag 28 februari a.s. vertoont de C.F.A. een vrolijke soldatenfilm „Op de plaats rust". De toegang tot deze film is bepaald op veertien jaar. Kaart verkoop en plaatsbespreken op de be kende adressen. VERKIEZINGSVERGADERING C.H.U. De C.H.U. afdeling Veenendaal be legt op woensdag 4 maart a.s. in ge bouw „Eltheto" een openbare verkie zingsvergadering met gelegenheid tot vragen stellen. De luitenant-generaal Calmeyer, lid der Tweede Kamer, zal spreken over „Christelijke politiek in de wereld van vandaag". De toegang tot deze avond is vrij. Een scene uit het 3e bedrijf: Juffrouw Barry (Ans Baars) komt weer tot be wustzijn, nadat zij flauwgevallen is bij het zien van Camillucci's revolver. Camillucci weet ondanks alles de orde te bewaren, hoewel hij enorm veel te verduren krijgt van de gijzelaars. De politie heeft ook lucht van de zaak gekregen en zodra Price terug komt, worden beide boeven ingerekend. Grootvader krijgt geen straf en zijn laatste daad is een koffer vol met echt geld, dat hij van de boeven als belo ning gekregen had, op straat uit te strooien. Door het verhaal heen loopt ook nog een liefdesgeschiedenis (zoals gewoon lijk) van de dochter des huizes Pat. Een kennis, Bernhard Gridley, voelt zich zo goed als verloofd met Pat, maar als Ted Winters, een charmante jonge man, op de proppen komt, heeft Bern hard niet veel kans meer en kan zijn nederlaag moeilijk verwerken. Aan het slot geeft Pat aan de nog steeds in on zekerheid verkerende Ted haar ja woord. De jongeman Ko Mater, die woens dagmiddag j.l. rijdend op een brom fiets in botsing kwam met een vracht wagen en daarbij gewond werd, is za terdagmiddag overleden. Hoewel de toestand zich aanvankelijk niet zo ernstig liet aanzien, zijn er zaterdag ochtend complicaties opgetreden, ten gevolge waarvan hij 's middags is ge storven. WASHINGTON, februari. Tal van leden van het Amerikaanse congres hebben gestemd voor extra kredieten, waaruit men mede-leden van het congres een automobiel ten geschenke kon geven op kosten van de belastingoetaiers. Het betreft geen gewone seriewagens maar enorme limousines mei specxaie car rosserie, uitgerust met een „betaalde chauffeur" eneen stevige voorraad benzine. Joseph Martin (Massachusetts) is de meest bevoorrechte op dit gebied. Zijn „staatswagen", die natuurlijk persoonlijk eigendom wordt, is een speciaie Cadillac, die een slordige veertigduizend gulden kostte. De Amerikaanse pers heeft thans haar kolommen geopend voor de ontevreden belastingoetaiers en publiceert bovendien de foto's van deze sleeën. Een goed deel van het puoliek eist volgens „U.S. News and World Report" dat het volk volledig wordt inge licht over deze extraatjes, die de jaarlijkse vergoeding van de heren afgevaar digden van 22.500 dollar zou opstuwen tot gemiddeld 166.000. De heren van het Capitool kosten in derdaad nogal wat, want ze leven su- per-de-luxe als eerste klas burgers, met kortingen links en rechts. Iedere volksvertegenwoordiger beschikt n.l. over zijn eigen „bureau-suite" bestaan de uit minimaal twee werkkamers, een archiefkamer en een badkamer. In de eetzaal van het Capitool worden voor alle afgevaardigden, senatoren en hun geïnviteerden uitstekende maaltijden geserveerd tegen een ridicule kantine- prijs. Ze hebben bovendien hun eigen kapper, die voor half geld werkt. De senatoren hebben zelfs recht op gratis knippen en scheren. De zeventien vrou welijke leden van het congres en de vrouwen, dochters en vrouwelijke be dienden van de mannelijke leden kun nen zich in de deftige schoonheidssa- LEZING OVER DE IJSTIJDEN Onder auspiciën van de Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuid-Oost-Utrecht", zal op 26 febr. een lezing worden gehouden over de ijstijden, in hotel „Stuyvenberg" te Eist. Spreker op deze avond is de heer G. Elzinga, die verbonden is aan de afdeling historie van het gemeentemuseum in Arnhem. De lezing zal worden verduidelijkt door het vertonen van dia's, terwijl deze bij zondere avond voor een ieder vrij toe gankelijk is. ORANJE-WIT GEEFT UITVOERING De sportvereniging Oranje-Wit zal op 27 februari een uitvoering geven in de zaal van café „Sportlust" te Eist. De ver zorging van deze avond berust bij de heer Schoolenberg. Na afloop van de uitvoe ring zal men een dansje kunnen maken. Ions van het Capitool bijna gratis laten verzorgen. Als senator Humphrey zich nerveus voelt tengevolge van de de menti van Mister K. dan gaat hij zwemmen in het privé-zwembad van de senaat. Hij kan eveneens op kosten van de schatkist wat sport bedrijven in de gymnastiekzaal of een Turks bad nemen, gevolgd door langdurige en vakkundige massages, uitgevoerd door gediplomeerd personeel, lviocht hij toch ziek worden dan staan de klinieken van marine en leger ter zijner beschik king zonder dat hij een halve dollar behoeft te betalen. Men kan dus niet zeggen, dat de heren afgevaardigden het niet goed hebben. De afgevaardigden hebben dan bo vendien nog eigen „winkels" waar ze hun schrijfbehoeften, levensmiddelen en dranken tegen extra lage prijzen kunnen aanschaffen. Ze hebben voorts een uiterst voordelige levensverzeke ring, minimale belastingen, bijslag voor hun personeel enz. Niemand wil of durft uitrekenen hoe groot de winsten zijn van „kleine voordelen buiten het Capitool" maar vooral hierover doen er de vreemdste geruchten de ronde: men beweert zelfs, dat de heren maar naar iets moois en duurs behoeven te kijken om er zeker van te zijn, dat ze het nog dezelfde dagen krijgen. De belastingbetaler heeft er geen bezwaar tegen, dat zijn afgevaardigde het goed heeft. Nooit heeft hij gemop perd tegen het salaris van 22.500 dol lar per jaar en zelfs als de heren wat opslag zouden wensen, zou hij zulks wel goed vinden. Hij kan echter niet verdragen, dat men hem zand in de ogen strooit via niet te controleren voordeeltjes-op-zijn-kosten. De afge vaardigden beweren echter op hun beurt, dat ze niet beter worden be taald „dan redelijk geslaagde zaken mensen." Maar hiermee zal het laatste woord wel niet gezegd zijn. Tijdens de j.l. maandagavond gehouden jaarvergadering van de vereniging „Overbergs Belang" hebben vele ingezetenen van deze plaats wensen kenbaar gemaakt tot verbetering van wegen en uitbreiding van Overbergs welstand. Het bestuur zegde toe alle wensen nader te bezien en de nodige stappen te onder- BIJEENKOMST GEMEENSCHAPS- BOND Donderdagavond .komt de Ned. Chr. Gemeenschapsbond bijeen ten huize van mevrouw Wolf. Spreekster is zr. (Zie verder pagina 2)Geene uit Utrecht. Direct na het openingswoord van de voorzitter, de heer Regeling, werd het woord gegeven aan de secretaris voor het lezen van de notulen. Uit het jaar verslag van de heer Hasselaar bleek dat 1958 voor Overberg een rustig jaar was geweest, alhoewel „Overbergs Be lang" verschillende resultaten heeft bereikt. Het aantal leden bedraagt mo menteel 81. Ook financieel heeft de vereniging een gezonde basis. Volgens de penning meester was er een batig saldo van ruim 180,De kascontrole vond plaats door de heren Merkestein en Van Barneveld. Bij de hierna volgende bestuursver kiezing werden beide aftredende leden, t.w. de heren Regeling en Van Gar deren, met grote meerderheid van stemmen herkozen. De rondvraag vergde meer tijd. De heer Van Gent vroeg om afsnoeiing van takken in Leersums Overberg en de heer Davelaar verlenging van het fietspad naar Veenendaal. De heei Henken vond de Bergweg erg gevaar lijk en was voorstander van het plaat sen van waarschuwingsborden of - vol gens hem was dat meer afdoende - een groot aantal bochten in deze weg laten verdwijnen. Een sportveld en een kleu terschool in Overberg stond op het verlanglijstje van de heer Van de Brandhof, terwijl de heer De Leeuw vroeg om verbetering van de Parallel weg. Volgens de heer Breeschoten werd het tijd dat het oorlogs-soevenir op de Slaperdijk (de versperring) verdween en een verzoek tot verbetering van de Groeperweg werd ingediend door de heer Merkestein. De heren Van Barneveld, Henken en Hek verzochten resp. om waarschu wingsborden bij „Kamp Overberg", meer woningbouw in Overberg en ver- Op de Kerkewijk te Veenendaal was W. v. L., bloemist te Eist (U.) met zijn auto rechtsaf geslagen do Stationssingel op, terwijl een bromfietser op het fiets pad rechts achter hem zo dicht genaderd was, dat deze een aanrijding niet meer had kunnen voorkomen. Volgens de wet ben ik natuurlijk strafbaar, gaf Van L. vrijdag voor het Wagenings kantongerecht toe, maar hoe het gebeurd kan zijn begrijp ik nog niet goed. Voor ik afsloeg heb ik omgekeken en toen was er geen bromfietser te zien. De enige mogelijkheid is, dat hij op het ogenblik, dat ik keek, in de dode hoek van de spiegel gereden heeft. De schade die hij had en die in totaal ongeveer 400,bedroeg, is overigens allemaal al door mijn verzekering betaald. Zelf had ik een schaderekening van 40, Tegen het risico van de dode hoek kunt u maatregelen nemen door een twee de spiegel aan te brengen aan de rechter kant van uw auto, antwoordde de officier. Eis 40,of 16 dagen. Vonnis 35,— of 14 dagen. -H- Zonder voorrang te verlenen aan een van rechts uit de .Munnikenweg komende personenauto sloeg een bromfietser, G. v. d. L., slagersknecht te Veenendaal, eni ge tijd geleden van de Gortstraat in zijn woonplaats linksaf de Vendelseweg in. Ik was al ruimschoots de bocht door en zeker 5 of 6 meter op de Vendelseweg, toen de auto mij van achteren greep, ver dedigde v. d. L. zich, toen hij vrijdag voor het Wageningse kantongerecht ver antwoording af kwam leggen. Dat is nog op zo korte afstand van de hoek, dat het kennelijk een gevolg is van het niet voorrang verlenen, betoogde rechter v. d. Brand. Debestuurder van de auto heeft mij niet eens gezien; dat heeft hij zelf later gezegd, vervolgde verdachte. Dat is geen reden voor u om dan maar geen voorrang te verlenen, luidde 's rechters antwoord. Een automobilist moet zelfs niet eens voor u behoeven af te remmen, lichtte de officier nader toe. Waarschijnlijk hebt u zich verkeken op de afstand tussen de auto en u, ver onderstelde mr. v. d. Brand. De officier eiste tegen v. d. L., die bij de aanrijding zelf een hersenschudding en bovendien een schade van 125,- aan zijn kleding en de bromfiets van zijn baas op gelopen had, 25,- of 10 dagen. In ver band met de schade en narigheid, die verdachte al gehad had, maakte rechter v. d. Brand er echter 20,- of 8 dagen van ■fr Een hond van mevrouw M. B.-V. te Doorwerth had los op de weg gelopen en een bromfietser was daardoor ten val gekomen. Evenals in tal van andere plaatsen verbiedt ook de politieverorde ning van de gemeente Renkum, waartoe Doorwerth behoort, dat honden zich on beheerd op de openbare weg bevinden, maar de Renkumse verordening vertoon de een manco, zodat mevrouw B. vrijge sproken werd. Men had namelijk de straf bepaling vergeten. Er stond dus niet in de verordening, dat een overtreder van het bepaalde artikel gestraft kon worden met een boete van 10,- of iets dergelijks. U hebt geluk gehad mevrouw, zei rechter v. d. Brand vrijdag voor het Wa geningse kantongerecht. Maar u kunt voortaan toch beter op uw hond letten, want u hebt nu gemerkt welke ernstige ongevallen een loslopende hond kan ver oorzaken. J. R. H„ gemeente-ambtenaar te Wage- ningen, zou met zijn scooter op de Kerke wijk te Veenendaal de voor de dorpskom geldende maximumsnelheid van 50 kilo meter overschreden hebben. Zijn tempo had volgens de politie rond de zestig kilometer gelegen. De agenten kunnen het nooit juist gecontroleerd hebben, zo zeide H. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht, want even voor ze me staande hielden waren ze met hun auto bezig een andere wagen in te halen. Ze reden daarbij aanmerke lijk harder dan ik. Bovendien bedraagt de maximumsnelheid van m'n scooter 55 kilometer en ik heb nog aan hen gevraagd of ze het zelf even controleren wilden, doch dat weigerden ze. Na dit verweer besloot het gerecht de zaak aan te houden om straks de verbali sant als getuige te kunnen horen. H. S., expediteur te Ederveen was in Strijd met de leerplichtwet gekomen, om dat hij zijn zoontje van veertien jaar van school thuis gehouden had. 't Was maar één dag. Toen is hij bos bessen gaan plukken, verweerde S. zich vrijdag voor het Wageningse kantonge recht. 't Gaat om drie dagen, corrigeerde rechter v. d. Brand. Wat heeft hij die twee andere dagen gedaan. Geholpen bij het aardappelrooien, luidde het antwoord. U hebt veertien kinderen, las de rechter in het proces-verbaal. Kon nie mand anders assisteren. Verdachte ontkende het. Ze waren of getrouwd, of naar school of nog te klein om werkzaamheden te verrichten, 30,- of 12 dagen. U bent nu eenmaal wette lijk verplicht uw zoon naar school te sturen, zei de officier. Hij heeft er anders een grote hekel aan, repliceerde verdachte. Vonnis 25,- of 10 dagen. (Zie verder pagina 2) betering van de weg bij Antonides. De heer Regeling vroeg of er belang stelling bestond tot het plaatsen van een gezamenlijke vriesbox in Over berg. Het bestuur zei alle kenbaar ge maakte wensen nader'te onderzoeken en hierover t.z.t. uitslag te geven. Een soldaat in Praag, die te diep in het glaasje gekeken had en weshalve alles dubbel zag, kwam bij zijn terug komst naar de kazerne tegenover een generaal te staan. Op zijn vraag: „Pardon kameraden generaals, mag ik tussen u door lopen?" antwoordde de generaal: „Ja, mijne vrienden, maar niet tegelijk." Voor het stoffelijk overschot van de Aga Khan is een mausoleum gebouwd bij Assoean in Egypte. Het bouwwerk dat meer dan een miljoen gulden heeft ge kost, staat op een heuvel aan de Nijl en is 25 m. lang, 20 m. breed en 14 m. hoog. Te Krugersdorp (Zuid-Afrika) heeft een verpleegster van een kraamkliniek een 39 dagen oude drieling verkeerde voedingstabletten gegeven. Door deze rampzalige fout overleden de zuigelingen binnen enkele minuten. Twee Poolse vissers hebben na een dramatische vlucht van hun schip in Denemarken politiek asyl verzocht. De overige bemanningsleden hadden zij op gesloten in het schip dat echter op een zandbank liep. Met een roeiboot voltooi den zij de vlucht. De sport heeft in Rusland een onge kende vlucht genomen. Er zijn thans on geveer 200.000 sportverenigingen met meer dan twintig miljoen leden. In de laatste drie jaar vestigden de Sowjet- sporters meer dan 260 wereldrecords. In een schouwburg te Rome is ver leden week bijna een paniek uitgebroken toen er plotseling levende muizen aan kleine parachutes in de zaal neerdaalden. Vooral de dames konden deze grap van een aantal jongelieden niet erg waar deren. Een jongen van elf jaar viel in New York uit een raam van de 17e verdieping. Hij kwam op een modderig grasveld te recht hetgeen zijn behoud betekende want hij brak alleen maar zijn benen. Eveneens New York. Een personeels lid van een kledingbedrijf werd op staan de voet ontslagen. Een half uur later keerde hij met een revolver terug en schoot twee kantoormeisjes dood. In Argentinië staan scheidsrechters vóór, tijdens en na de wedstrijd onder politiebescherming. Bij de voetbalmatch ResistenciaCarrientes heeft een toe schouwer echter kans gezien de referee met een lasso van het veld naar zich toe te halen. Wat hij met de arme man heeft gedaan wordt niet vermeld. ASSURANTIEKANTOOR KERKEWIJK 167 •TEl.3000-VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1