Diepeveen WAT EEN VERSCHIL! Sniiworst POpUlair gram 35 lammer belegen 115 98 Margarine KOFFIEMELK 1 45 140 w Sperziebonen 59 Erwtensoep m%°2 89 Havermout 25 Boterhamkorreisi.35 Aardbeien 65 Engelse drop Wasmiddelzelfwi.k.fr59 FROU-FROU Lucifers 49 f2.26 706 932 SIMON DE WIT HAARVELOUR KARPET WONINGINRICHTING Gemeente stond sterk in conflict met Gasmij. over aanlegkosten van buis, maar betaalt toch DE KLOMP HET OOG VAN SIVA RENSWOUDE 35 3 pakken 9° «melkkoetjes GRATIS1 Algemene beschouwingen rond de gemeentebegroting 1959 Stedeschoon Noord-zuidverbinding 8 DAAGSE C.D. AANBIEDING Prima ijzersterk cn goedblijvend Hei ideale karpet voor de huiskame 140 x 185 200 x 280 225 x 320 I 56.50 I 115.50 I 155.50 BIJPASSENDE KLEEDJES 50 x 85 I 9.75 UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: MOBILOFOON ONMISBAAR BIJ POLITIE Niet tornen aan subsidies Lucratieve buis? o-o-o-o-o-o-o-o-o Grootscheeps De boer: een vrij mens Voor de kantonrechter Geld speelde hoofdrol bij toneeluitvoering van V.S.W. INTERLOCK HEREN HEMDEN HEREN BROEKEN dit betaalt u gemiddeld bij anderen en dit bij SIMON DE WIT 1 blikje 170 gram goudmerk pakken een 200 gramspak Vanille Dat Is weer verdiend HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL (Vervolg van pagina 1) Nu reeds hoort men, dat- een grote plaats niet zover van Veenendaal verwijderd, zit te tobben met grote huurschulden. En waarom ook niet eerst aan het Panhuis gebouwd, waar de grond zoveel goed koper is? Spreker geloofde, dat er al niet zo'n gebrek meer is aan huizen van veer tien tot twintig gulden huur per week. Wel aan huizen van zeven tot negen gulden. Na nog voor verbetering van de Middel- buurtseweg te hebben gepleit en op aan leg van een weg door het Ruisseveen te hebben aangedrongen (de gehele raad hoefde dan ook niet meer in ongerust heid te zitten hoe ik na een vergadering weer thuis moet komen, zei de heer van Deelen) wenste spreker aantekening dat zijn fractie tegen alle verzekeringswetten en subsidies van culturele aard had ge stemd. Met grote dankbaarheid constateerde de heer W. van Galen de uitbreiding van de C.H.-fractie met één zetel tijdens de laatstgehouden verkiezingen. De nieuwe leden van de VVD en KVP vond hij heel wat sympathieker dan de partijen die zij dienden. De meer felle- dan faire aan vallen van de P.v.d.A. op mijn persoon gericht in de verkiezingspamfletten van deze partij, mochten aldus spreker niet verhinderen, dat de P.v.d.A. een zetel verloor. k W. v. Galen (C.H.): te gortig... Ook over het in grote trekken voortref felijke verkiezingskrantje van de A.R. was de, heer Van Galen minder te spre ken, hoewel hij het jammer noemde, dat deze fractie met één man minder terug kwam. Het stukje ..Stemmen" was een lelijke dissonant in deze krant. Dit had vanwege de hoogmoedige toon - een christelijk mens en een christelijke partij onwaardig - niet geplaatst mogen worden. Om een zo rechtlijnige verbinding te leggen tussen doop, belijdenis en A.R. stemmen was spreker te gortig. „Waar moet dat heen?" zei ook de heer Van Galen, lettende op de stijging van het uitgavenpeil en het tekort. B. en w. stap pen over dit alles een beetje te lichtvaar dig heen. Positieve voorstellen tot schrap ping van enige betekenis had spreker niet willen doen. maar hij drong toch aan op aanpassing van uitgaven aan inkomsten. Het plezier van de grenswijziging was er voor de C.H.-fractie al grotendeels van af door de allertreurigste manier, waarop de autoriteiten de grenscorrectie met Rhenen hebben aangebracht Ten aanzien van de woningtoewijzing kreeg spreker de indruk, dat hier en daar kleinzielige geesten huizen, die Veenen- daals vooruitgang en ontwikkeling willen afremmen. De bejaardenzorg en de jeugd zorg noemde de heer Van Galen in één adem. De bejaardenzorg zal zeer gediend de Vries Lentsch (VVD) onvermijdelijk. Zij stond er op, niet te tornen aan de subsidies van de verenigingen. Hoewel mevr. Buddingh in feite toe zegde geen algemene beschouwingen te zullen houden wilde zij toch twee punten van het beleid van b. en w. aanstippen. Voor het toch al karige contingent van 80 woningen was maar weinig plaats doof' gebrek aan grond. Maar door de mare chaussee-kazerne te slopen en hier nieuwe woningen te bouwen werd het er niet beter op. Deze kazerne-woningen zijn nog lang niet onbewoonbaar en bo vendien gaan er voor deze bewoners weer vier huizen van het contingent af. Neemt men van de 76 overgebleven hui zen er dan nog af voor woningen van royalere opzet dan schiet er weinig over voor de smalle beurzen. Voorts had mevr. Buddingh uit de begroting niet kunnen opmaken hoeveel grond er bouwrijp ge maakt moest worden. Komt men hiervoor geld tekort dan zal er iets anders van de begroting moeten verdwijnen, b.v. de ver nieuwing van de Kanaalweg. Het is afschuwelijk, maar aldus mevr. Buddingh, het is nog beter wonen aan een enorm slechte weg, dan helemaal niet te wonen. Overigens had mevr. Buddingh weinig kunnen vinden in de begroting, dat over bodig was. Wanneer ik na ga, aldus de heer F. P. Stal, welke de plannen zijn die het colle ge van b. en w. wil realiseren dan meen ik van een verantwoord beleid te mogen spreken. Volledig stond de spreker achter alle voorgestelde werken. Toch had deze KVP-er ook nog wel het een en ander op zijn eigen lijstje staan, o.a. een Noord- Zuid-verbinding over Westelijk Veenen daal (over de Geer). Hij achtte het de moeite waard om ter plaatse eens een verkeerstelling te houden, zelfs nu deze weg voor motorvoertuigen is gesloten. Vermijding van het gevaarlijke kruis punt Rembrandtlaan-Kerkewijk en ont lasting van de overdrukke Kerkewijk re kende de heer Stal tot zijn argumenten voor een spoedige oplossing van dit pro bleem. Hoofdstraat 23 Veenendaal Telefoon 2223 F. P. Stal (KVP): aandacht voor minderheids groepen.. Evenals de heer Van Galen had ook heer Stal Veenendaal in de naaste toe komst een echt park toegedacht. Spreker besloot met een kwestie van principiële aard. Naar zijn mening ver dienden de enkele minderheidsgroepen - o.a. de buitenkerkelijken en de Rooms- Katholieken - evenveel belangstelling en medewerking als hun gelovige, resp. an dersdenkende plaatsgenoten. De heer Stal had de indruk gekregen, dat dit hier en daar nog wel eens iets te wensen over liet en hij deed een beroep op de raad hiermee wat meer rekening te houden. Dit zal de gemeente en de gemeenschaps zin ten goede komen, aldus spreker. Veenendaals burgemeester was vorige week - om precies te z(jn op vrijdag 20 februari - twaalf en een half jaar in Veenendaal. Deze gelegenheid greep wethouder Ant. de Ruiter aan om burgemeester Bakker bij de aanvang van de j.l. maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad enige hartelijke woorden toe te spreken. De wethouder feliciteerde de voorzitter der raad en zei, dat de burgemeester zyn beste krachten aan de gemeente Veenendaal had ge wijd in de voorbijgegane jaren. Er zijn thans nog bergen werk te doen, zei de wethouder en hij hoopte daarom, dat de burgemeester de kracht zou ontvangen om hieraan op de hem eigen prettige en sympathieke wijze mee te werken. Dank bracht de burgemeester daarop voor alle goede wensen, die hij in de afgelopen dagen - ook uit de raad mocht ontvangen. En met de wethouders èn met de raadsleden had hij altijd prettig samengewerkt. Ik hoop, besloot burge meester Bakker, dat wij allen als goede makkers naast elkaar voort zullen gaan en daarvoor Gods kracht zullen ontvangen. Later op de avond, aan het begin van zijn algemene beschouwing, bracht de nestor, de heer Joh. van Hardeveld, nog de speciale gelukwensen van de raad over. In de ingelaste pauze vóór de algemene beschouwingen liet burgemeester Bakker, ter gelegenheid van dit heuglijke feit, raad en pers een kopje koffie met gebak serveren. Voor het zover was, waren al zeven en twintig punten de revue gepasseerd, waaronder het voorstel tot het aan gaan van een dading met de N.V. Ne derlandse Gasmaatschappij. Verschillende leden waren dan wel niet vierkant tegen deze oplossing ge kant, maar er toch anderzijds ook niet opgetogen over. De zaak waar het om ging had zich, heel in 't kort gezegd, als volgt toe gedragen. In 1952 reeds was er een geschil ge rezen tussen de gasmaatschappij en de gemeente over de vraag wie de gas- leiding naar de SKF-fabriek moest be- i talen. Het ging om een bedrag van bijna dertig duizend gulden. Bij de grondverkoop aan SKF had de gemeente zich verbonden te zorgen I voor een gasleiding naar de fabriek en daarmee had, volgens de gasmaat schappij, de gemeente haar de moge lijkheid ontnomen de kosten hiervan aan SKF in rekening te brengen. Dus. zo redeneerde deze maatschappij, is het logisch dat de gemeente dit be taalt. B. en w. op hun beurt zeiden: Inge volge de concessie heeft de gasmaat schappij zich verbonden om gas te le veren aan alle inwoners, als de ge meente dat vraagt. De regeling is dan zó, dat de afnemer gedurende vijf jaar elk jaar een gas-afname van 15 van de extra aanlegkosten meet garande ren als de gevraagde aansluiting verder dan 25 meter van de hoofdbuizen ligt. Daarbeneden hoeft niet gegarandeerd te worden. De garantie zou dan nog alleen maar behoeven te worden ge geven als het gas gebruik! wordt voor verlichting. In feite zou dus zelfs geen garantie behoeven te worden verleend, maar de gemeente - in de plaats tre dend van SKF - deed dit wel. Maar de gasmaatschappij eiste de totale aanleg kosten. Hieruit vloeide een geschil voort, dat aan de beslissing van een arbitrage commissie werd onderworpen. Beide partijen handhaafden hun standpunt en het verloop van de zaak leek b. en w. voor de gemeente, die inmiddels een rechtskundig adviseur had aangetrok ken, niet ongunstig. Maar onverwachts deed de gasmaat schappij een voorstel om ieder de helft te betalen, hetgeen neerkomt op een dading (een minnelijke schikking. zijn met de plannen voor het nieuwe rusthuis van de Hervormde Kerk. Niet alleen van Sola Fide maar van alle ker ken had spreker enig initiatief op het terrein van de jeugdzorg verwacht. Er moet plaats zijn voor de jeugd, om zich te ontplooien, binnenshuis (jeugdge- bouwen) en buitenshuis (sportvelden). Stedeschoon, een groots woord voor dorp met weinig werkelijk schoons. Daar om hoopte spreker dat er nog eens geld en ruimte zou komen voor een echt plant soen of park. Ik geloof zei de heer Van Galen ten slotte, dat de gemeente niet gelukkig is te prijzen met het soort huizenaanwinst als het Welzenes-complex aan de Middel laan. De koopprijs van deze huizen ligt ver boven de draagkracht. De financiële regeling tussen het rijk en de gemeenten vond mevr. H. Buddingh- HET EINDE VAN EEN DODENRIT. Boven: het Volkswagenbusje en het wrak van de auto, die, bestuurd door een dronken chauffeur, woensdagavond een groot aantal ongelukken veroor zaakte op de Rijksweg 12. De personen auto (rechts) reed in dichte mist over een grote afstand op de linker weg helft. Onder: het wrak van het Volks wagenbusje, waartegen de dronken chauffeur zyn dodenrit beëindigde. STREEKVERGADERING P.v.d.A. De-PvdA afdeling Veenendaal houdt op dinsdag 3 maart a.s. in gebouw „De Sa menwerking" een openbare streekverga- dering. Professor Samkalden, lijstaan voerder voor de PvdA in de kieskring Utrecht, zal spreken over de aanstaande verkiezingen. De toegang tot de vergade ring is vrij. Avonden vol afwisse ling en gezelligheid Jatelevisie in Uw huis zal U een ongekende vol- doenina geven. Vraagt U eens om inlichtingen, Radio Balleqoyen staat al tijd voor U klaar! RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN waarbij beide partijen iets van hun eisen laten vallen). Aanvankelijk voel den b. en w. niet veel voor deze da ding, aangezien zij van mening waren - en nog zijn - dat de gemeente juri disch zeer sterk staat. Echter de juri dische aspecten zijn in dit geval niet doorslaggevend omdat naar billijkheid uitspraak wordt gedaan en daarom ad viseerde de gemeentelijke rechtskun dige tot het aangaan van de dading. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) begreep niet waarop deze „bil- lijkheidsgevoelens" van de rechtskun dige adviseur van de gemeente rusten. Het jaarlijks gasverbruik van SKF be draagt 26.700,—. Dat was volgens mevr. Buddingh niet 15 °/o maar zelfs 93% van de extra aanlegkosten! Hoe heeft dan nog de gasmaatschappij de morele moed om met deze zaak door te gaan. Als dit nog een paar jaar zo doorgaat, dan is die buis er zo hele maal uit. Het is een lucratieve buis. Mevr. Buddingh vond het een schan daal de gemeente voor de helft van de kosten te laten opdraaien. De heren W. van Galen (CH) en S. Kroesbergen (AR) vonden het ook een vreemd zaakje. Eerst een goede kans maken om te winnen en dan ineens een schikkingsvoorstel van de gas maatschappij. Ik denk dat de gasmaat schappij er lucht van gekregen heeft, dat zij zouden verliezen, veronderstel de de heer Vah Galen en de heer Kroesbergen had gedacht, dat deze dading gebeurde op voorstel van een bepaalde instantie. Maar ja, als het zo weid gesteld dan achtten beide heren de kans om te winnen ook niet groot. En bovendien, al die onderzoekingen kosten ook veel. Omdat de heer Joh. van Hardeveld (PvdA) aanvankelijk had gedacht dat de gemeente alles zou moeten betalen viel hem dit voorstel nog mee. Maar, zei hij, als dat verbruik van 93% juist is dan komen de cijfers in een heel an der licht te staan. Het is ook minder geweest dan 93% van de aanlegkosten oftewel een gas verbruik van ruim 26.000 gulden per jaar, antwoordde de voorzitter. Het be drijf is nog steeds gegroeid. En de ge meente heeft een adviseur die zegt: bij een geschil staan jullie sterk, maar bij een arbitrage niet. Als de gemeente dit verliest kost het nog meer. Maar wil de raad anders beslissen, mij goed, zei de burgemeester, maar dan ook voor rekening vdn de raad. De raad riskeerde niets en aanvaard de de dading, zonder de stem van me vrouw Buddingh* STATIONSKAS KLOPTE NIET De laatste weken kwam de stations chef, die tevens dienst doet als loket- iist, van het station De Klomp, regel matig geld tekort in zijn kas. Aanvan kelijk waren het kleine bedragen maar toen het tekort opgelopen was tot on geveer tachtig gulden stelde de politie een onderzoek in, waaruit bleek dat de 11-jarige E. uit Gelders Veenendaal de dader was. Bij aankomst van een trein moest de stationschef het vertrek waar in de kassa stónd, verlaten, waarbij hij verzuimde de kassa zodanig af te sluiten dat er niemand bij kon. Van deze gelegenheid maakte de knaap ge bruik. Bij aanhouding bleek dat het hele bedrag op 60 cent na opgemaakt was aan snoep, vuurwerk e.d. 0-0-0-0-0-0-0-0-0 Mevrouw Buddingh was het ook, die de noodzaak van een mobilofoon voor de Veenendaalse politie niet kon inzien. Er wordt gezegd, dat in alle Utrechtse ge meenten de politie met dit apparaat is uitgerust, maar zijn dit soms erg uitge strekte gemeenten. Een mogelijkheid voor doelmatig gebruik leek haar in Veenen daal niet aanwezig, omdat: a. de gemeente te klein is en b. Veenendaal een rustige gemeente is, zonder veel relletjes e.d. Bovendien waren er nogal wat bezwa ren verbonden aan een mobilofoon in een motor met zijspan. Dat had men mevrouw Buddingh door de Utrechtse- en Rotter damse politie uitgelegd. Ook de heer Kroesbergen vond het een beetje grootscheeps, zo'n mobilofoon. De rijwielagent is bij de controle van het verkeer reeds praktisch uitgeschakeld, schrijft men in het voorstel, maar de heer Kroesbergen meende, dat dit ook mét mo bilofoon wel zo zou blijven. Voordelen zag spreker in het apparaat bij verkeers ongevallen en bij uitbreiding der gemeen te. Onlangs, aldus de heer Van Hardeveld, is door een raadslid de opmerking ge maakt of het niet vér gaat iemand te be keuren <3ie op de grote rijbaan fietst, om dat het rijwielpad ondergesneeuwd is. De heer Van Hardeveld wist niet of dit kwaad bloed bij de politie had gezet, maar een feit is, dat de controle thans scherper is. ckhelderen w,.was, En door die mobilofoon wordt dat mis schien nog erger. Laat de politie toch vooral zorgen, dat zij ook mens blijft. Volgens de voorzitter zijn nagenoeg alle Utrechtse- èn Gelderse gemeenten met mobilofoon uitgerust. Naast grotere mo torisering heeft de Commissaris der Ko ningin bij de burgemeester reeds een tijd geleden op mobilofoon voor de politie aangedrongen. Het is een onmisbaar in strument bij elk snel optreden van de politie, alleen al bij ongevallen. Bovendien komt de grenswijziging er aan en dan krijgt de gemeente er een be langrijk stuk bij. De politie krijgt mobilofoon, want de raad ging ermee akkoord evenals met het plaatsen van verkeerslichten op de Kerkewijk - Rembrandtlaan - Spoorlaan- Patrimoniumlaan. Uit principe was de heer G. J. van Deelen tegen het verlenen van een sub sidie van 100,- per jaar aan de Fok- en Melkcontrolevereniging „VIOS" te Rhe- nen-Veenendaal. Ik ben hiervan zelf lid zei de heer Van Deelen, maar de boer is altijd geweest: een vrij mens en die vrijheid moet hoog gehouden worden. Dat had ik nu gans anders van u ver wacht, zei de voorzitter. Deze subsidie verlening tast toch de vrijheid niet aan. De heer Van Galen vond het ook al raar. Waarom moet de boer alleen vrij zijn? Spreker vond in deze geen verschil tussen een boer en een ander mens. Verder vond spreker het raar van de heer Van Deelen omdat deze als boer al, heel wat geïncasseerd had van de staat. Het draaide tenslotte uit op een praatje van de heer Van Deelen over melk- en andere subsidies, maar hij bleef tegen. RODE KRUIS GAAT MELKFLES- DOPPEN INZAMELEN Ten behoeve van de „Vakantieweek jeugdinvaliden" start de Veenendaalse afdeling van het Ned. Roode Kruis binnenkort met een inzamelingsactie van melkflesdoppen. Met dit materiaal kan worden be reikt, dat vele jeugdige invaliden een week vakantie kunnen doorbrengen in het Henri Dunanthuis te Zeist. Men kan nu reeds beginnen met het bewaren van de melkflessluitingen. Binnenkort worden deze dan opgehaald of kunnen zij worden ingeleverd. Adressen hiervoor worden nog bekend gemaakt. M-BRIGADIERS HADDEN FEESTMIDDAG M-Brigadiers van de Kon. Julianaschool, de openbare school, de Pr. Wilhelmina- school, de Joh. Calvijnschool en „De Kleuterhof", hebben woensdagmiddag een daverende feestmiddag gehad in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. De organisator van deze middag, de heer Budding van de Stationssingel, heeft met zijn helpers en helpsters, de handen vol gehad om de wriemelende massa kleintjes op hun plaats te krijgen, wat echter uit stekend lukte. Aanvankelijk lag het in de bedoeling ook een goochelaar te laten op treden, maar wegens bijzondere omstan digheden kon dit punt van het program ma geen doorgang vinden. Niettegenstaan de dat hebben de melk-drinkertjes zich uitermate goed geamuseerd. In de pauze werden ze getrakteerd op chocolademelk en een stukje overheer lijke kaas, terwijl ieder kind en M-speldje en een receptenboekje ontving. Het programma bestond grotendeels uit films, waaronder een tekenfilm die nog lang het onderwerp van gesprek zal blijven. Geheel nieuw was de quiz onder leiding van de heer De Jong, van het Zuivelbureau. Een aantal M-Brigadiers werden vragen gesteld over het M-Briga- dierschap waartoe zij behoren en het bleek wel dat het bekende „M"-embleem met ere gedragen kan worden. De organi- van deze middag hebben de kinderen een onvergetelijke middag bezorgd. *>8-15 (68) Zo onopvallend mogelijk mengen Aram en Syl vester zich tussen de menigte, die naar de stad terug stroomt. Nog steeds heerst er een opgewonden stem ming. „Wat moeten wij beginnen?" vraagt Sylvester. „Laat ons zo spoedig mogelijk hier vandaan gaan! Over enkele uren kan het wellicht weer te laat zijn!" Doch Aram schudt vastbesloien nei hooid. „Neen, Ik heb een vermoeden, dat prinses Indra zich in groot gevaar bevindt! Weliswaar heeft zij ons het leven gered, doch zij speelt wel een zeer hoog spel en Tarai is een sluwe tegenstander, die voor niets terugdeinst! Bovendien moet ik eerst weten, wat er van de keizer geworden is!" Nauwelijks heeft hij die woorden ge sproken, of er treedt een zwaar gesluierde gedaante op hen toe en fluistert tegen Aram: „Zeg niets! Geen woord! Volg mij naar het park, daarginds!" (Wordt vervolgd) VEILIG VERKEERSCURSUS BESLOTEN Woensdagavond j.l. werd in het ge bouw Rehoboth te Renswoude de laat ste les gegeven van de veilig-verkeers- cursus, georganiseerd door de post- commandant der rijkspolitie, de heer A. van de Ham. Begonnen werd met een behandeling van het schriftelijk examen. Geen der kandidaten was erin geslaagd dit fout loos te maken, twee personen hadden echter slechts één vergissing gemaakt en ontvingen derhalve een prijs voor de beste uitslag. Aan de hersengymnastiek op veilig- verkeersgebied, die hierna volgde, werd actief door vier ploegen deelgenomen. De eerste prijs werd hierbij behaald door de groep, bestaande uit mevrouw Eijkelkamp, H. van Ginkel, J. van Voorthuizen en G. Bakkenes, terwijl de tweede prijs werd toegekend aan de ploegen met de volgende deelnemers: J. van Brummelen. J. Hoogeweg Jr., B van Wolfswinkel, H. W. Schoolderman en J. van Roekei. Aan het einde van deze gewaardeerde avond werd aan de cursusleider een aardige attentie aan gebeden, terwijl mej. G. Schreuder en de heren C. Boers en D. de Fluiter dank werd gebracht voor de verleende assistentie. VERGADERING VROUWENBOND De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op 26 febr. a.s. haar maandelijkse bijeenkomst te houden in het gebouw Rehoboth. Het programma vermeldt onder meer een bestuursverkiezing en een lezing, ver zorgd door de Textielfabriek van Span jaard te Borne, over textiel en hoe dit wordt gefabriceerd. (Vervolg van pagina 1) J. W. T„ autoplaatwerker te Ederveen, verscheen vrijdag voor het Wagennings kantongerecht omdat zijn hond veertig hennen van D. uit Ederveen doodgebeten zou hebben. 't Kan best waar zijn, zei T., de hond heeft inderdaad losgelopen, maar een be wijs is er niet. De benadeelde D. vertelde hoe hij na de moordpartij in het kippenhok samen met een politieagent op wacht was gaan zitten. Op zeker ogenblik kwam de hond van T. tevoorschijn en die had tekenen van herkenning gegeven en geprobeerd opnieuw in het hok binnen te dringen. Al met al was duidelijk geworden, dat de veertig doodgebeten hennen op reke ning van T.'s hond gezet moesten wor den en daar de dieren een prijs van 2,— per stuk op hadden moeten brengen, diende D. een schadeverordening van 80 in. De eis luidde 20.of 8 d., doch rech ter v. d. Brand verlaagde tot 10.of 4 d. en toewijzing van D.'s vordering. (Vervolg van pagina 1) Voorwaar geen gemakkelijk stuk voor de spelers. De figuur waar alles om draaide was grootvader, op prachtige wij ze vertolkt door Gé de Jager. Zijn uit beelding van een lichtelijk verdwaasde oude man was subliem. Kostelijk waren zijn scheldwoorden aan het adres van zijn bedreiger Camillucci. Indien nodig, improviseerde hij er lustig op los, maar op zulk een wijze dat de toeschouwer niet beter wist of het behoorde in het stuk thuis. Dezelfde waardering verdient de gent- leman-boef Price, gespeeld door Kees Smit. Aanvankelijk een beetje stroef, maar al gauw op volle toeren komend vertolkte hij bijna levensecht de gedra gingen van dit type mensen. Zijn mimiek, uitspraak en handeling brachten juist die antipathie op. die (een bewijs dat de rol goed gespeeld werd) een boef nu een maal verwekt. Commentaar op het spel van Hans Berk is eigenlijk overbodig. Als Camilluc ci beheerste hij volledig het derde bedrijf en, geknipt als hij is voor een dergelijke rol, wat meer zegt: hij wós Camillucci. Hilly Brouwer als Junior Eliot, Jeanne van de Scheur-Schoeman als Norah en Ali Ouwerkerk-Nak als mevrouw Bron- son, vervulden kleinere rollen. Het spel van Junior, de jongen met de spijker broek. was prima, vooral als men bedenkt dat een meisje deze figuur vertolkte. Norah, het dienstmeisje, had echt het snibbige waarin zij zich goed uitleefde. Mevrouw Bronson als de furieuze admi- nistratice, had iets meer overtuiging in haar spel moeten leggen, alhoewel haar zeer korte rol goed gespeeld werd. Janny v. d. Bcvenkamp als Pat, Chris Muller als Ted en Ruud Ouwerkerk als Bernhard DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK PRIMA zonder korte pijp 50% onder de prijs maten 4 5 6-7 MANUFACTUREN BEDDENSLEDIK ANTEN VEENENDflRL GORTSTR.39 Ttllf. 2321 kwamen ruimschoots boven de middel maat. De botsingen tussen beide kemp hanen Ted en Bernhard, met als inzet de liefde van de bekoorlijke Pat, boeiden een ieder. Rolvast en zonder een spoor van plankenkoorts, droegen zij voor een groot deel tot het welslagen van het stuk bij. Jan van Manen als heer Eliot, kon er niet inkomen. Onrustig en zonder enige overtuigingskracht zei hij zijn rollen op in plaats van te acteren. De souffleuse moest hem vele malen hulp bieden, een hulp die enkele keren in de zaal hoorbaar was. Aan het slot ging het beter maar waar schijnlijk zal de griep hier wel een woord je meegesproken hebben. Corry van Kessel als mevrouw Eliot, kwam beter voor de dag. Met heldere en duidelijke stem gaf zij een moeder te zien die vele ups en downs meemaakte. Herman van de Kraats als Leroy Cuf- tor en Nico Wensveen kwamen pas aan het einde van het derde bedrijf op. Leroy was veel te zwak uitgebeeld. Inderdaad het is moeilijk een niet-intelligente straatagent te spelen, maar de agent die nu op de planken verscheen was een sur rogaat-type. Nico Wensveen was in het begin van zijn optreden onzeker, vooral tijdens het gesprek met grootvader. Dit duurde gelukkig niet lang zodat hij toch de indruk gaf een inspecteur van politie te zijn. Last but not laest noemen wij Ans Baars als reizigster in cosmetische artike len. Ook hier was een actrice aan het werk. Niettegenstaande zij maar vier we ken de tijd gehad heeft om haar rol in te studeren (zij staat regelmatig op de plan ken) zou men haast durven zweren dat zij dag in dag uit dit beroep uitoefende. Al met al was het een goede toneel avond die nog lang in het geheugen zal blijven van hen die ..Geld te geef" gezien hebben. geldig vanaf donderdag 26 februari i/m woensdag 4 maart bij ieder 250 gramspak SdW-koffie GRATIS I bij Iedere f 3,- aan boodschappen Elk artikel ook afzonderlijk verkrijgbaar 0 in Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: lel. 2015

De Vallei | 1959 | | pagina 2