Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken GRENSWIJZIGING Ede, Renswoude, Rhenen, Veenendaal IS THANS EEN FEIT J. F* TAK De Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist U... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? B. en W. zijn niet geheimzinnig tegenover de raad Wordt de sleutel in het slot van de westerse poort omgedraaid ED ER VEEN RHENEN Uitvoering van het Ritmeesterkoor in stijgende lijn ELSE „De teruggang van liet socialisme speelt zich ook af in het buitenland" 33e jaargang VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 Nr. 16 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Woensdag j.l. nam Tweede Kamer het wetsontwerp aan Inwonertal van Veenendaal met 5500 vermeerderd Agenda Chef van station De Klomp liet z"n laatste trein vertrekken .WEKKERS Waarde nu 12,50 UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL Wellicht nog meer financieringsmiddelen Bungalow-bouw 50 jaar in dienst AANDACHT VOOR HET MIDDEN-OOSTEN Kerkgebouw Beatrixstraat weer in gebruik Paasveetentoonstelling Rhenen Geef Uw kinderen weer LEVERTRAAN Drs. Korthals op VVD-vergadering: Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Er is een einde gekomen aan de slepende zaak der wijziging van de provinciegrens tussen Utrecht en Gelderland, waarbij ook Veenendaal ten nauwste was betrokken en zeer veel belang had. De Tweede Kamer heeft in een woensdag middag gehouden zitting zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp goedgekeurd en op 1 januari 1960 zal de grenswijziging worden uitgevoerd. De behandeling van het wetsontwerp, die in Veenendaal zeker historie zal maken, nam rond een uur in beslag, n.l. van tien over vier tot tien over vijf. Verschillende gemeentebestuur ders woonden de zitting bij, o.a. het voltallige college van burgemeester en wethouders van Veenendaal met de gemeentesecretaris. Enkele van de voornaamste gevolgen voor Veenendaal zijn: vermeerdering van het aantal inwoners tot rond 23.500 (Veenendaal heeft thans bijna 18.000 inwoners), een niet-onaan- zienlijke uitbreiding van het grondgebied der gemeente en uitbreiding van de gemeenteraad tot 19 leden. Wat dit laatste betreft zal nog vóór 1 jan. a.s. wederom een verkiezing voor de gemeenteraad worden gehouden. De juiste datum daarvan wordt bepaald door gedeputeerde staten van Utrecht. Ede hoeft geen raadsverkiezing te hou den, maar mag het huidige aantal raadsleden handhaven tot de verkiezing in 1962. In het ontwerp werd geen wijziging aangebracht. De grenzen van de gemeente Vee nendaal komen dus als volgt te lig gen. Ten noorden wordt de grens ge vormd door de Grift aan het Beneden eind, die geheel bij Veenendaal komt. Vóór de ijsbaan „Vooruit" is een af buiging naar de Buurtlaan-oost (de vroegere Buurtsteeg) die op ruim één kilometer, gerekend vanaf de Prins Bernhardlaan, wordt „overgestoken" naar de Rijksweg 12. Vóór de Rijks weg gaat de nieuwe grens in weste lijke richting tot even vóór de grens van Renswoude (de Nieuweweg). Daar gaat zij omhoog tot de spoorlijn en weer in westelijke richting tot vóór de Kooiweg. De westelijke grens loopt ongeveer parallel aan de Kooiweg tot de Rode Haan, waar zij aansluit op de „oude" Veenendaalse grens. Dit wat Let Noorden van de gemeente betreft en de wijziging met Renswoude en Scherpenzeel. De wijziging van de grens met Rhe nen heeft minder om het lijf. Hiertegen is van Veenendaalse zijde herhaalde malen geageerd, maar het mocht geen wijziging tot gevolg hebben. Het Ju- lianaziekenhuis en het Bergbad, om eens twee door en door Veenendaalse inrichtingen te noemen, blijven bij Rhenen. De grens met Rhenen komt enkele honderden meters zuidelijker te liggen, tenminste vanaf de terreinen van de voetbalvereniging „Veenendaal". Deze komen bij Veenendaal, doch het land goed Prattenburg blijft bij Rhenen. Nog vóór de Cuneraweg gaat de grens in oostelijke richting tot onge veer aan de Koesteeg (nog voorbij de Brinkersteeg). Het meest krijgt Veenendaal van Ede, n.l. 365 ha. grondgebied (ruim 1 van het totale grondgebied van Ede) en ongeveer 4600 inwoners, doch in verhouding moet Renswoude, dat ook al aan Scherpenzeel kwijtraakt, de grootste veer laten. Zoals bekend zijn een groot aantal gemeenten bij deze zaak betrokken. Gewijzigd werden de grenzen van: a. Hoevelaken, Hoogland, Nijkerk, Stoutenburg en Amersfoort; b. Barneveld en Stoutenburg; c. Scherpenzeel, Renswoude en Woudenberg; d. Veenendaal, Ede, Rhenen en Renswoude; e. Rhenen, Ede en Wageningen; f. Maurik, Amerongen en Wijk bij Duurstede. Tijdens de behandeling heeft de heer Scheps (PvdA) nog geprobeerd een wijziging in het wetsontwerp te VEENENDAAL Zaterdag 28 februari: Toneeluitvoering van Arbeiders- kunstkring in „Sola Fide", aanv. gs 19.30 uur. m Cefafilm „Op de plaats rust" in „Eltheto", aanvang 20.00 uur. Dinsdag 3 maart: Propaganda-avond Geld. Blin- denvereniging in „Eltheto", aan- vang 19.30 uur. g PvdA-verkiezingsvergadering in „De Samenwerking", aanv. 20.00 g uur. s Donderdag 5 maart: Personeelsavond van Ritmeester- g sigarenfabrieken in verenigings- gebouw Eikenlaan. Aanv. 20.00 u. Luxor Theater: Heden t.em. maandag „Königs- gg| walzer" 14 jaar, dinsdag en woensdag „Bastogne" 14 jaar, m donderdag leans" 14 jaar. brengen. Hij stelde voor Scherpenzeel bij Utrecht te voegen. Minister Struij- cken voelde hiervoor niets omdat deze toch al zo lang slepende zaak dan nog langer zou gaan duren. De minister beloofde evenwel dit punt nader te bekijken en de Kamer daarover in te lichten. De heer Scheps trok hierop zijn amendement in. Het amendement Scheps had geen steun van de heren: dr. Albering (KVP), Van der Mei (CH), dr. Verkerk (AR) Kodde (SGP) en Rit meester (VVD). Tot slot noemen wij nog enkele re cente gebeurtenissen, die tot deze grenswijziging hebben geleid. Vér zul len we nu niet teruggaan, want reeds 100 jaar geleden is men er mee doende geweest! Op 28 maart van het vorige jaar werd het wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Daarop volgde op 14 oktober 1958 nef voorlopig verslag van de betreffende kamercommissie, waar op op 6 februari van dit jaar de me morie van antwoord kwam. BOUW GER. KERK IS BEGONNEN Dezer dagen is een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe Gereformeerde kerk aan de Kerkewijk op de hoek van de Dennenlaan. Het nieuwe kerkgebouw, een ontwerp van architect D. Zuiderhoek uit Baarn, zal worden gebouwd door de fa. W. Nieboer te Veenendaal. VERHUIZING GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Naar alle waarschijnlijkheid zal het Ge westelijk Arbeidsbureau, momenteel ge huisvest in het pand hoek Sandbrinkstr.- Kerkewijk, verhuizen naar het onlangs leeg gekomen pand van wijlen mevrouw Diepeveen, Kerkewijk 92. Ruimte tekort en het feit dat het huidige gebouw niet doelmatig is voor een juiste uitoefening van verschillende taken zijn de voor naamste redenen geweest tot deze ver plaatsing. Indien de bestaande plannen doorgang vinden, zal de villa, na enkele interne verbouwingen, over een half jaar voor het bestemde doel gereed zijn. Ds D. VAN ENK GAAT NAAR CURACAO Voor de tweede maal in zijn loopbaan als predikant gaat Ds D. van Enk, geref. prediKaiu alhier, naai Curacao om daar de gereformeerde kerk te dienen. Ds Van Enk zal worden uitgezonden door de gereformeerde kerk te Den Haag. Tot ziens in New Or- g RIIENEN Bio Rhenen: Ij Zaterdag „Hoogspanning in Table Rock" 14 jaar, zondagmiddag „Straatvijand nr. 1" alle leeft, m zondagavond „Het geheim van de zwarte tent" 14 jaar. AMERONGEN Zaterdag 28 februari: Winterserie wandeltocht. 14.30 uur vanaf Clubhuis. Start VA. tggo?f-Bqg^P ft voor betere uurwerken H0ÜFD5TR 91 VEENENDAAL Om half twaalf dinsdagmorgen heeft de chef van station De Klomp „zijn" laatste trein laten vertrekken. Deze func tionaris - de heer H. J. van Leeuwen, wonende te Veenendaal - gaat namelijk wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de Nederlandse Spoor wegen verlaten. Tijdens zijn ruim 42-jarige diensttijd bij de N.S. is de heer Van Leeuwen op ver schillende standplaatsen werkzaam ge weest, doch het langst wel in Veenendaal. Vele jaren was hij stationsambtenaar in Veenendaal. In juli 1956 werd de kroon op het N.S.- werk van de heer Van Leeuwen gezet; hij werd benoemd tot chef van het station De Klomp. Zaterdagmorgen zal de scheidende chef officieel afscheid nemen op het station De Klomp. DIRECTEUR MINDER-VALIDEN- WERKPLAATS BENOEMD Tot directeur van de streekwerkplaats ,voor minder-validen Z.O.-Utrecht, welke werkplaats diezal worden gebouwd te Veenendaal, is benoemd de heer J. H. J. Evers, thans hoofdambtenaar sociale ar beid bij de dienst van sociale zaken te Arnhem. De heer Evers die 47 jaar oud is, heeft in Arnhem reeds de supervisie over de minder-validen werkplaats. Vorige week is de Vallei-riks uitge geven bij Sigarenmagazijn J. Bud ding, Nieuweweg 66, Veenendaal. en niet gevonden. De vinderspremie wordt dus weer zoals gewoonlijk met 2,50 verhoogd, zodat de riks die deze week uitgegeven wordt en het rode nummer draagt, 12,50 waard is. By inle vering op ons bureau vóór a.s. don derdagmiddag 12 uur, wordt a con tant de premie uitbetaald. BUS SNEED WIELRIJDERS Zaterdagavond tegen acht uur heeft een NBM-bus ter hoogte van de bushalte bij de D.S. twee wielrijders, die in de richting Markt reden, gesneden, waardoor de fiets en de kleding van de buitenste wielrijder flink werden beschadigd. Even voor de halte reed de bus de jongelui voorbij en zwenkte plotseling naar rechts om te stoppen, met bovengenoemd ge volg. De politie maakte proces-verbaal op. Voordat b. en w. in de tweede begrotingsvergadering van de gemeenteraad, die gisterenavond werd gehouden, antwoordden op de algemene beschouwingen van maandagavond j.l. en vóór de afwerking van de andere agendapunten, die overigens niets om het lijf hadden, sprak burgemeester A. Bakker er zijn blijd schap over uit, dat de Tweede Kamer woensdagmiddag het wetsontwerp be treffende de grenswijziging had aangenomen. Deze woensdag noemde de bur gemeester van beslissende aard voor de toekomst van Veenendaal. Ik weet, dat heel Veenendaal verblyd is, zei spreker tot de raad en een overvolle publieke tribune, en ik ben ervan overtuigd, dat dit met 90 °/o van de Geldersen (dit per centage met een korreltje zout te nemen volgens spreker) ook het geval is. Wij op onze beurt zullen de Geldersen met genoegen begroeten. De grootste kluif van het antwoord dus de wethouder, en een verschuiving aan de fractievoorzitters was voor de wethouders van financiën, de heer C. N. van Kuijk (AR). Nader ging deze in op de vragen van de heren W. van Galen (CH), S. Kroes- bergen (AR) en G J. van Deelen (SGP) nl. of de stijging van het uitgavenpeil nu zo maar kan doorgaan. Dit is af hankelijk van twee factoren: a. in hoe verre kunnen inancieringsmiddelen worden aangetroffen voor de zo no dige kapitaafswerken en b. in hoeverre willen G.S. gunstig beschikken op een verzoek om een verhoging uit het ge meentefonds. Als dit alles gunstig uit valt dan kunnen de voorstellen volle dig worden uitgevoerd. Een willig oor daartoe is bij de instanties reeds ge vonden, dus met vertrouwen de toe komst tegemoet. Van de door de heer Joh. van Har- develd (PvdA) veronderstelde geheim zinnigheid van b. en w. tegenover de raad was volgens de wethouder geen sprake. Over de tijdelijke op non-actief plaatsing van een ambtenaar, waar over pers en b. en w. volgens de heer Van Hardeveld hadden gezwegen, zei de voorzitter nog. dit is in der minne opgelost en de commissie voor perso neelszaken moet alleen over voorstel len aan de raad worden gehoord. Voorts heeft de pers de vrijheid om te schrijven en weg te laten, wat zij wil. De zondagsarbeid van ambtenaren, waarop de heer Van Hardeveld maan dagavond doelde, bleek de voorberei ding te betreffen van de opneming van een krankzinnige, dat die zondag on middellijk moest gebeuren. Aan de hand van cijfers (778 woning zoekenden op 1 januari j.l.) lichtte wet houder Van Kuijk de woningnood nog eens toe. Op een toewijzing van meer dan 80 woningen van dit jaar zal wor den aangedrongen. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) was bevreesd geweest voor een gebrek aan bouwrijpe grond bij toe wijzing van meer dan 80 woningen. De wethouder hoopte, dat dit jaar nog kon worden begonnen met het bouwrijp maken van de „Schrijverswijk". Daar mee schoof hij ook het idee van de heren Kroesbergen en Van Deelen van de baan om eerst aan het complex Panhuis te beginnen. De „Schrijvers- wijk" moet toch worden bebouwd, al- betekent alleen een verplaatsing van moeilijkheden naar later. De particuliere bouw kwam ook weer ter sprake. De heer Kroesbergen drong er nogmaals op aan dit te stimuleren door voorlichting e.d. De geluiden van b. en w. over voorhanden komende bouwgrond daarvoor waren nogal (Zie verder pagina 4.) Woensdag was het precies vijftig jaar geleden dat de heer J. Diepenveen, wo nende aan de Dahliastraat, als 12-jarige jongen in dienst trad bij de Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij N.V. Naar aanleiding van dit feit werd de jubilaris, die na een groot aantal jaren als wever gewerkt te hebben momenteel corpspakker is, door de directie gehuldigd Een der directieleden, de heer J. Bot- tenheim, sprak de heer Diepenveen toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud en een kistje sigaren. Hierna bezichtigde de jubilaris met zijn familie het bedrijf. Op de afdeling waar de heer Diepenveen werkt en door zijn collega's versierd was, werd hij toege sproken door de heren J. H. Flake en E. M. Nagel. Bij het 40-jarig jubileum werd de heer Diepenveen onderscheiden met de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Het Midden-Oosten is een gevaarlijk explosief gebied. Van twee zijden wordt er hevige pressie op uitgeoefend, met het gevolg dat het naar boven tracht te ontsnappen in een roes van natianaiiteitsgevoelens. Aan de ene kant wordt de druk uitgeoefend door het Westen, dat zijn posities probeert te beveiligen tegen de aanvallen van het communisme, dat, aan de andere kant, krachtig probeert het schild weg te nemen, dat rond zijn grenzen staat opgesteld. Na de acties in de Libanon en de handige zetten van Nasser, pakken zich op nieuw donkere wolken samen boven het strategisch belangrijke gebied. Wolken, waaruit ieder ogenblik de bliksemstralen van een nieuwe revolutie kunnen schieten. In Irak, het buurland van Egyptes partner Syrië, doet Abdul Kassem, Je premier, vertwijfelde pogingen zijn bewind te redden en het hoofd te niedeo aan de aanvallen van communisten en pro-Nasser elementen. Irak, dat officieel neutraal, maar lijk pro-westerse houding blijft bewa ren. Wanneer én Irak én Perzië voor Europa verloren zijn gegaan, is het bo vendien waarschijnlijk dat ook Turkije moet worden opgegeven. Dan zal de toegebrachte slag compleet en bijna dodend zijn. INGEWIKKELD Stap voor stap probeert het commu nisme zijn doel te verwezenlijken. Daarbij een goede bondgenoot vindend in de economische en sociale tegenstrij digheden. Het Midden-Oosten is rijk (Zie verder pagina 4.) maar voor een groot gedeelte communistisch is, heeft een bijzonder belangrijke lig ging tussen Saoedi Arabië, Iran en Turkije. Het vormt als het ware een sleutel in het slot van de poort, die, als zij geopend wordt, de wal, die het westen in de vorm van het Bagdadpact heeft opgebouwd, tot een waardeloos geheel kan maken. Indien die sleutel omgedraaid wordt, wat bij een revolu tie het geval zal zijn, ziet het er voor het westen beslist niet rooskleurig uit. Voor Rusland ligt de weg naar de olie- De leden hebben vrije toegang, terwijl voor de donateurs een plaats wordt ge reserveerd. velden en het Suezkanaal dan prak tisch open en de zuidelijke flank van Europa zal uitermate verzwakt zijn. Wanneer in Irak de communisten het voor het zeggen krijgen is het een grote vraag, of Iran, het land dat gekneld zit tussen de U.S.S.R. en Irak, zijn tame- TIJDREDE DS. RAVENSWAAY In het kerkgebouw van de Ger. Ge meente te Ederveen hoopt ds. J. C. van Ravenswaay, Chr. Ger. Pred. te Scheve- ningen op dinsdag 8 maart een tijdrede te houden. Na ruim drie maanden gastvrijheid genoten te hebben in het kerkgebouw aan de Hoofdstraat, kon de Chr. Ger. Gem. het eigen kerkgebouw aan de Beatrix straat woensdagavond j.l. weer in gebruik nemen. Deze weder-ingebruikneming geschiedde enigszins officieel in een bijeenkomst in de gerestaureerde kerk, waarbij het kerkgebouw door de commissie van beheer aan de kerkeraad werd overgedragen. De voorzitter van de Commissie van Beheer, de heer T. van Beek, bracht allen, die op enige manier aan de res tauratie van het interieur hebben deel genomen, dank en noemde het resul taat van de arbeid een stemmig en fraai geheel dat door zachte kleuren De Rhenense Paasveetentoonstelling wordt dit jaar gehouden op donderdag 5 maart. En wanneer deze bijzondere veemarkt telkenjare wordt aangekondigd, houdt dat tevens in dat de lente niet ver meer kan zijn. Met de Paasveetentoonstelling wordt in de Grebbestad tevens een oude traditie levendig gehouden. Het is elk jaar de eerste in de reeks van veetentoonstellin gen, die vóór pasen in ons land worden gehouden. Dat betekent bovendien, dat Rhenen de toon aangeeft. De fokkers, die met hun vee de ver schillende tentoonstellingen bezoeken, slaan Rhenen nimmer over, omdat de tentoonstelling aan de voet van de Cu- neratoren doorslaggevend is voor de re sultaten welke men elders boekt. Men weet nu eenmaal, dat men landelijk een goed figuur slaat, wanneer men in Rhe nen in de prijzen is gevallen. Rhenens burgemeester heeft opnieuw het ere-voorzitterschap van de tentoon stelling aanvaard. Bij de secretaris van de stichting „De Marktcommissie" zijn bereids de eerste inschrijvingen binnen. Evenals voorheen zal ook nu weer een "Uitgebreid programma worden uitgegeven. Het concert dat dinsdagavond j.l. door het Ritmeesterkoor gegeven werd, ver toonde in kwalitatief opzicht een stijgende lijn. Na een twijfelachtig begin werd men allengs zekerder van zijn zaak; pas na de pauze was het koor echt goed op dreef en heeft het ons vele genoeglijke ogenblikken bezorgd. verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. SINATRAN. SANOSTOL. HALLITRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 In he,t rijk gevarieerdeprogramma had den de werken met een luchtig karakter na de pauze een plaats gekregen, terwijl voor de pauze stukken van min of meer ernstige aard in chronologische volgorde stonden aangekondigd. Helaas maakte men bij de chronologische volgorde één uitzondering, het concert werd geopend met het „Kyrie Meison" (Heer, erbarm U onzer") van Marius Monnikendam, een modern Nederlands componist. Op zich zelf is het prijzenwaardig dat ook deze muziek gebracht wordt, maar meer nog bij de klassieke werken is het hier nodig dat het koor zelf overtuigd is van de schoonheid van het werk en volkomen vertrouwd met de vele dissonanten en ritmische moeilijkheden. Dit was echter niet het geval, het koor zong erg onzeker, met als gevolg onzuiverheid en zakken, nog geaccentueerd door de piano, die nu eenmaal te beperkt is om mee te zakken. Het leek ons ook niet verstandig om met het moeilijkste werk van de avond te beginnen. Solistische medewerking aan deze avond werd gegeven door Greta Krom, sopraan en Diet Kloos, alt. Behalve in die werken, waarin wij hen samen met het koor hoor- VLUCHT. Tüdens de carna valsviering te Rio de Janeiro moest filmster Jane Mansfield in vliegende haast de balzaal in hun y'ver om een stukje van de filmster te bemachtigen haar de kleren van het l(jf trokken. SOEP. Drieëntachtig pro cent van de Franse huisvrou wen besteden 60 tot 90 minuten per dag aan het klaarmaken van de soep. Dat is ongeveer 15 dagen per jaar. FIETS. De fiets, voor ons een gewoon gebruiksapparaat, is voor een Amerikaan iets heel bijzonders. De crème van de Amerikaanse geldadel, zich zon nend aan het strand te Palm Beach, heeft om de verveling te verdrijven de Cadillacs en Alfa-Romeos „opgelegd" en een fiets aangeschaft. Het is er nu bon ton in gesloten gelederen met een boterhamzakje op de rug per fiets te gaan picknicken. den, zongen zij ook nog enkele soli, voor treffelijk begeleid door Ria Borgmeijer, piano. Zowel Greta Krom als Diet Kloos bezitten een fraaie stem. Van de door de sopraan gezongen liederen willen wij wel speciaal noemen: „Gretchen am Spinrade" van Franz Schubert, wat zij bijzonder mooi en muzikaal zong. Na de pauze hoor den wij haar nog in: „Tema e Variazioni" van een zekere Prock, een alleraardigste etude voor de zangstem. Gebroken ac- coorden, trillers, alles kreeg een beurt. Overigens viel het nummertje bij het pu bliek wel in de smaak. Diet Kloos zong aria's van Carissinie, Gluck en Saint-Sacns. Ook haar stem en voordracht waren zeer goed. Jammer al leen was het, dat de sterkte van haar (Zie verder 2e blad). beheerst wordt. Hierna vond de overdracht van het gebouw aan de kerkeraad plaats. De zangvereniging „Cnrigcza", onder lei ding van ae neer Huinsveid, zong ps. 103, waarna ds. Heerma, ais voorzuter van de kerkeraad, mee een üarteiijK dankwoord aan oe Commissie van Be heer het geoouw overnam. Tot slot van de uijeenkomst volgde een korte kerkdienst, geieid door os. Heerma, waarin ais lenst was gekozen 1 Kon. 8 2/b en Hebr. 3 6 miuden. De opbrengst van de coliecte die deze avond gehouden werd bedroeg bij na 1500,—. Het schilderwerk verzorgden de fir ma's Van Geenhuizen en Moienbeek, terwijl de firma Huibers van de Bea trixstraat het loodgieterswerk ver richtte. Voor gordijnen en vloerbedek king zorgde de firma van Dalen. Als kleuren-adviseur trad op de heer Hey uit Bennekom. Ook de consistorie en het catechisa tielokaal ondergingen een algehele ge daanteverwisseling, terwijl eveneens het achter de kerk staande jeugdge- bouw een grondige beurt heeft gekre- MET BROMMER TEGEN BOOM Vrijdagmorgen tegen 6 uur is de brom fietser, de heer Van Th. uit Ingen, op de hoek Franseweg-Veenendaalsestraat te Eist, waarschijnlijk door de mist misleid, tegen een boom gereden. Het slachtoffer moest in bewusteloze toestand naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal worden vervoerd. Dr. S. M. van Ommeren ver leende eerste hulp. .dat het Ritmeester Schaaktoernooi 1959 op 17, 24 en 25 april a.s. zal worden gehouden? dat j.l. zondag een jongeman kans heeft gezien te ontsnappen uit „Kamp Overberg"? dat hij, na een wandeling over de berg, in Leersum een onbeheerd staande auto pikte? dat zijn vrijheid echter van korte duur was daar de Amsterdamse politie hem in de hoofdstad snapte? dat alle houders van een giroreke ning in Veenendaal een schrijven hebben ontvangen van het jeugdwerk ,De Instuif' om mee te doen aan de „Staart-actie"? dat met het giro-staartje het bedrag bedoeld wordt dat op de girorekening achter de komma staat? dat het jeugdwerk van plan is uit de opbrengst van deze actie een hout draaibankje voor de handenarbeid-ruimte te kopen? dat er van de benodigde 300,- al 150,- aan „staartjes" binnen zijn en er velen een symbolisch bedrag van 99 cent schonken? dat vooral zij, die eens per maand gireren worden verzocht hun giro-staartje af te staan voor de jeugd? gen, waarbij men aankondigt dat er recht zal geschieden en een algemeen pardon zal wor den afgekondigd, daarna be looft men voorspoed en vrede dames, uiteen, en zweert dat men in de aller eerste plaats de nationale eer zal verdedigen". (Emmanuel Berl in zijn boek Les impostures de l'histoire). Op de verkiezingsbijeenkomst, uitgeschreven door de VVD afdeling Veenen daal, sprak j.l. maandagavond het Tweede-Kamerlid drs. H. A. Korthals in hotel „De Korenbeurs" over de aanstaande verkiezingen. De vergadering werd ge opend door de voorzitter, mr. H. W. A. Bergamin, die er zyn vreugde over uit sprak dat dr. Korthals, niettegenstaande zijn drukke werkzaamheden, toch de tijd gevonden had naar Veenendaal te komen. In een duidelijke rede zette drs. Korthals de beginselen van de VVD voor de aanwezigen, waaronder zeer veel Degenen onder de miljonairs die zich voor het fietsen te moe voelen mogen mee in een rijden de leunstoel. PER KILO. De vader van een jong meisje te Ankara vraagt als bruidsschat voor zijn dochter duizend gulden per kilo (levend gewicht), terwyl een andere vader twee en een half Turks pond per jaar ouderdom bedingt. BEROEP. De heer Richard, doyen van de Parijse klokke- luiders en 86 jaar oud, kan er maar niet mee ophouden leer lingen aan te trekken om hen het klokkeluiden te leren. UUR. Het restaurant „Bij Kiki" ligt in een smal straatje ergens in Tunis. Op het restau- rantraam kan men lezen: „Five O'clock op elk uur". WRAAK. Driehonderd kilo dynamiet heeft te Istanbocl een hotel, twee huizen en de dag bladdrukkerij „Tan" in de lucht doen vliegen. De schuldige bleek Mustafa Atik te heten, die zich wilde wreken voor de chantage die een vriendin op hem had gepleegd. HOND. Voor de bewaking van de afvuurbases van raket ten van het Amerikaanse leger in Duitsland hebben de Ameri kanen 5000 Duitse herdershon den aangeschaft. WIE ZEI DAT? „Wanneer men een staatsgreep wil uitvoe ren, probeer dan gelijkertijd rechts en links in slaap te wie- DE LAATSTE. Alle familie leden van de jonge soldaat Du bois waren bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De ka pitein zei tegen zijn adjudant: Deel het hem op militaire wijze mee, als man onder mannen. De adjudant liet verzamelen blazen en zei: Laten allen die hun familie verloren hebben naar voren treden. Niemand bewoog zich. Waarop de adjudant: Vier dagen zwaar voor Dubois. Allereerst wilde hij er op wijzen dat de politici in een tijd als deze de plicht heb ben voor de kiezers te komen uiteenzet ten wat de juiste bedoelingen van de partij zijn. Verder was uit vorige verkie- zingscijfers af te leiden dat de VVD in Veenendaal in een minderheidspositie leeft, hetgeen met zich mee brengt dat velen niet voor hun mening durven uit komen en het een slechte invloed heeft op vergaderingbezoek. „U leeft in een uiterst rechtse gemeente, aldus spreker, en ik voel me daarom temeer geroepen voor de VVD-groep in deze gemeente te spreken". Drs. Korthals nam de aanwezigen in gedachten mee terug naar het jaar 1939. De jeugd had in de dertiger jaren niet veel vertrouwen in de vrijheid, volgens spreker, want in naam der vrijheid was er zeer veel misdreven. In de oorlogsja ren heeft men echter geleerd dat demo cratie - met welke fouten dan ook - be ter is dan dictatuur. Na de bevrijding ontstond een eenheids drang waarin de Ned. Volks Beweging tegemoet kwam. Toen dit later overging in de PvdA gingen vele mensen mee. In 1946 kreeg de PvdA steun van KVP- (Zie verder 2e blad). Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1959 | | pagina 1