Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Centrale kerkeraad bouwt rusthuis van twee miljoen gulden MULDER Na de derde - geslaagde - toneelavond komt de Kunstkring nog met een gevarieerde avond Ds. Van Enk gaat voor de derde maal naar Curasao Dr. J. Schouten sprak in Amerongen voor A.-R. Kiesvereniging Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Oude rusthuis wordt afgebroken Nieuws uit de omgeving Agenda Volksuniversiteit Deelname aan foto- en tekenwedstrijd van „De Instuif' nog steeds mogelijk Een boef is ook een mens Ritmeester stelde nieuwe kantine in gebruik RENSU OUDE Wat iiu weer ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 33e jaargang WOENSDAG 4 MAART 1959 Nr. 17 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kum.en ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent HET NIEUWE RUSTHUIS naar een ontwerp van architect De Geit In een byeenkomst van de centrale kerkeraad van Veenendaal met de diaconie is besloten een nieuw rusthuis te bouwen aan de Kerkewijk op dezelfde plaats waar nu het oude gebouw staat. Om de huidige bewoners onder te kunnen bren gen zal eerst één vleugel gebouwd worden, waarna met de afbraak van het oude gebouw een begin gemaakt wordt. Het gehele plan vergt een investering van ongeveer twee miljoen gulden. Met de bouw van het nieuwe rusthuis zal dit jaar nog begonnen worden. Reeds geruime tijd bestonden er plannen tot deze nieuwbouw, die ech ter wegens velerlei omstandigheden tot nu toe geen doorgang konden vin den. Bij zijn besluit is de kerkeraad uit gegaan van de overweging, dat het voor de bejaarden prettig moet zijn nog midden in de gemeente te wonen en zij gemakkelijk kerk, winkelstraat e.d. kunnen bereiken. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling om in het rusthuis alleen maar kamers voor bejaarden op te nemen. Nu is er, onder leiding van architect G. de Geit, ook een vleugel flatwoningen geprojecteerd, waardoor bejaarden nog geheel zelfstandig zullen kunnen wo nen. Bedoelde woningen zijn centraal verwarmd en bij ziekte kan de be woner een beroep doen op het huis voor maaltijden en verdere verzorging. Er zijn 27 flatwoningen die bewoond kunnen worden door een echtpaar. Zulk een woning bestaat uit een ruime zitkamer, eigen keuken, toilet, douche en verschillende kasten. Behalve de flatwoningen zijn er 13 tweepersoonskamers en ongeveer 110 éénpersoonskamers. Een eigen was- en toiletgelegenheid is op iedere kamer aanwezig. Op elke afdeling wordt een gemeen schappelijke keuken ingericht, waar de bejaarden bij visite een kopje thee en koffie kunnen zetten. BARNEVELD. Dinsdag 10 maart a.s. omstreeks half twee zal de automatisering van het Barneveldse telefoonnet een feit zijn. Ter gelegenheid hiervan wordt 's middags in het concertgebouw een bij eenkomst voor genodigden gehouden, waarna het gezelschap de nieuwe tele fooncentrale zal bezichtigen. Met deze automatisering zal het gehele telefoon district Utrecht voltooid zijn. LUNTEREN. Toen de motorrijder H. uit Lunteren zaterdagavond over de Postweg reed merkte hij door de duisternis te laat op dat er iemand op de weg liep. Ont wijken was niet meer mogelijk en de voet ganger, de heer P. eveneens uit Lunteren, werd aangereden en kwam te vallen. P. liep diverse verwondingen op. H. kwam met de schrik vrij maar zijn motor werd vrij zwaar beschadigd. EDE. Om de verkeersdrukte in het cen trum van Ede te verminderen, zijn er plannen in studie om voor het doorgaand verkeer een nieuwe noord-zuidverbinding ean te leggen. Deze nieuwe verbinding leidt van de Breelaan, via de Detmarlaan over de Arnhemseweg en daarna ten wes ten langs het gemeentehuis naar de rijks weg. BENNEKOM. Op 1 en 2 april a.s. wor den in Bennekom opnieuw de nationale hike-wedstrijden voor verkenners ge houden. De wedstrijden zijn uitgeschre ven door het nationaal hoofdkwartier van de Ned. Padvinders Vereniging. De ver kenners die uit alle delen van het land komen, kunnen inschrijven in vijf afde lingen, t.w. kaart en kompas, natuur, zwerven, streekverkenning, van alles wat en trappers. VEENENDAAL Woensdag 4 maart: Volksuniversiteit lezing „Nieuwe j}i vondsten rondom het Nieuwe Testament" in 't Trefpunt, aan- vang 20.00 uur. Verkiezingsbijeenkomst van CHU in geb. Eltheto, aanv. 20.00 uur. Donderdag 5 maart: Toneelavond Ver. Volksonderwijs in 't Trefpunt. Ritmeester Personeelsavond in Ver. geb. aan de Eikenlaan, aan vang 20.00 uur. Vrijdag 6 maart: Ritmeester Personeelsavond in Ver. geb., aanvang 20.00 uur. Zaterdag 7 maart: Ritmeester Personeelsavond in Ver. geb. aanvang 19.30 uur. AMERONGEN Woensdag 4 maart: Lezing Nutsdepartement in Club huis. In totaal kunnen er 145 bejaarden in het nieuwe rusthuis worden opge nomen. Bovendien zijn er kamers voor de directrice, verpleegsters en hulp krachten. Het gebouw telt vier ver diepingen die zodanig zijn geprojec teerd dat alle kamerbewoners van de zon kunnen genieten. Een lift is aan wezig. De ziekenafdeling heeft een ca paciteit van 22 patiënten. De centrale kerkeraad is zich ervan bewust dat het hier om een niet geringe investering gaat, maar hij acht de verzorging van de ouden van dagen een dergelijk offer waard. Nieuwe vondsten rondom het Nieuwe Testament Vanavond spreekt voor de Volksuniver siteit Veenendaal in gebouw 't Trefpunt professor Dr. W. G. van Unnik over bo vengenoemd onderwerp. Kort na het ein de van de Tweede Wereldoorlog zijn zo wel in Palestina als in Egypte belangrijke vondsten gedaan. In Palestina werden in teressante ruines van een gebouw bene vens restanten van honderden hand schriften uit de tijd tussen 200 vóór Chris tus en 70 na Christus, dus practisch ge lijktijdig met het nieuwe Testament, tevoorschijn. Professor Van Unnik zal uitvoerig vertellen over deze vondsten en de bete kenis hiervan. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar bij de bekende adressen. zeker de moeilijkste vertolking en speelde die vooral in het tweede en derde bedrijf perfect. Van de bekende naam van Han Surink (als hoorspelacteur dan) ging te weinig overtuiging uit tegenover het ster kere spel van de ons minder bekende Anselm van Melis. De avond werd geopend door de on langs benoemde voorzitter van de kunst kring, de heer Jonker, die door de heer T. Verkuijl aan de leden werd voorge steld. Laatstgenoemde bracht voorts dank aan de vorige voorzitters, de heren J. Kempen en J. Willemsen, die om studie redenen hun activiteiten voor de Kunst kring moesten staken. Het toneelstuk „De mooiste ogen van de wereld", j.l. zaterdagavond onder auspiciën van de Kunstkring N.V.V. - Veenendaal door de toneelgroep Studio in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan gespeeld, betekende in feite de af sluiting van het seizoen 1958-1959 van deze kring, ware het niet, dat het bestuur nog een extraatje in petto had. Op 2 mei a.s. komt er nog een vierde avond van een gevarieerd gehalte. Met deze avond zal tegelijkertijd het gehele dan afge werkte programma een meer gevarieerd beeld gekregen hebben. Men is geneigd het bestuur met een louter uit toneelstukken bestaand pro gram eenzijdigheid in de schoenen te schuiven. Geenszins kan dit het bestuur van de Kunstkring worden verweten. Met het oog op de zaalvoorschriften was het bestuur gebonden aan een beperkte keuze; niettegenstaande dat, is men wonderwel geslaagd met de opzet van het programma. Ook een geheel toneelprogramma kan een grote verscheidenheid vertonen; de Kunstkring bewees dit met de drie ver toonde stuuken, die onderling zeer ver schilden, doch één ding gemeen hadden: het prima gehalte, zowel wat betreft de stukken en de uitvoering daarvan. Niettemin moet het mogelijk zijn het „toneel" eens te doorspekken met iets anders, zaalvoorschriften en reikwijdte van de Kunstkring in aanmerking geno men. Het gehele terrein van muziek en voordrachtskunst, om er maar eens twee te noemen, laat men onaangeroerd. Wat de muziek betreft mochten reeds goede geluiden uit de bestuurskring worden gehoord: men onderneemt reeds stappen in die richting. Nu het verhaal van „de mooiste ogen van de wereld", een stuk met een dra matische inslag. Arthur (Han Surink) en Napoléon (An selm van Melis) hebben een vriendin netje, Lucie (Annie van de Vorstenbosch). Een allerliefst meisje, dat met haar vader, een gepensioneerd admiraal (Eduard Palmers) en haar moeder een „rijke" villa aan de Franse Zuidkust be woont. Beiden raken verliefd op haar en omgekeerd mag zij hen beiden even graag. Maar Arthur vraagt haar en zij trouwt met hem. Het tweede bedrijf laat Lucie zien als rijpere vrouw, die getrouwd is met een gevierd acteur, die uit Arthur is ontspro ten. Maar Lucie is er niet gelukkig mee, want Arthur is veelal op pad en boven dien is zij blind geworden. Juist op de dag, dat aan de trouw van Arthur begint te twijfelen en bevreesd is, dat zij hem nimmer terug zal zien, komt Napoléon zijn oude vrienden bezoeken. De vrij buiter van vroeger is een verfomfaaide vagebond geworden. De ontrouw van Arthur en de blind heid van Lucie, waar hij eindelijk achter komt, ontroeren hem sterk. Hij blijft op haar aandringen drie dagen logeren en juist als zij toenadering tot elkaar zoe ken komt Arthur weer op de proppen. Er volgt een heftige woordenwisseling tussen de twee oude vrienden. Maar la ter begrijpen zij elkaar toch weer en tot slot is het tussen Lucie en Arthur weer in orde en Napoléon vervolgt - achter het inmiddels reeds gesloten doek - zijn zwerversbestaan. Het samenvattend oordeel over het stuk kan kort zijn. Origineel was het stuk in geen geval, terwijl de tekst op verschil lende punten nogal gemaakt was. Niette min maakten acteurs en actrices er een levendig geheel van tegen een realistisch decor van Jan van der Wal. Annie van de Vorstenbosch had in de rol van Lucie VOLKSUNIVERSITEIT Kleurenfilm „Zwervend langs wildpaden" Volgens een mededeling van de Volks universiteit Veenendaal vervalt de eerste lezing van de cursus „Moderne Beeldhouwkunst" welke op 10 maart a.s. gehouden zou worden. De aange kondigde avonden op 18 en 24 maart a.s. voor deze cursus gaan normaal door. Ter compensatie vertoont de V.U.V. nu op maandag 9 maart a.s. een fascinerende kleurenfilm „Zwer vend langs wildpaden", ingeleid en toe gelicht door de heer C* Sipkes, land bouwdeskundige te Rockanje. De film wordt vertoond in gebouw ,,'t Tref punt" en begint om 8 uur. „Zwervend langs wildpaden" is een unieke film, die samengesteld is door Hongaarse biologen en cineasten. Zij toont het intieme leven der dieren in het intieme leven dei* dieren in het be roemde natuurreservaat bij Ba ja, 130 km bezuiden Boedapest, aan de oevers van de Donau. De prachtige opnamen van edelher ten en reeën, de bronsgevechten tussen machtige, fiere edelhertmannen, zullen een onvergetelijke indruk op de be zoeker achterlaten. De cineasten hebben zelfs kans ge zien nachtopnamen te maken waardoor behalve het doen en laten van kleine dieren als bunzing, idas, bosuil, rans uil, grootoorvleermu s, ook de activi teit van grote vakkundige en bedacht zame sluiper? nis vo^.r* wolf te zien is. De film doet verder ook goed uitko men waarom en hoe de mens een der gelijk natuurreservaat beheert en er soms in de levensgemeenschap moet ingrijpen. DE ARBEIDSMARKT Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN. Bieden zich aan: stucadoors, opperlieden, stoffeerders, vertegenwoor digers, winkelbediende, chauffeurs, ma gazijn personeel, machinebankwerkers, verwarmingsmonteurs, breiers, kelners, boekhouders, kantoorbedienden (gerepa- trieerden). Worden gevraagd: elektro-monteur (V. E.V.), knopenpolijsters, commis de rang, allround machinebankwerker, jeugdige arbeidskrachten bij -diverse ondernemin gen. VROUWEN. Bieden zich aan: verkoop ster, kantoorbedienden (gerepatrieerden), jongste bediende, serveerster, huishoud ster, telefoniste. Worden gevraagd: Hulpen in de huis houding (in- en extern), analistes, frais- sters, coupeuse, spoelsters, inpaksters, steno-typiste, verpleegsters en kantoor dienden, jeugdige arbeidskrachten bij di verse ondernemingen. Wellicht ten overvloede vestigen wy nog even de aandacht op de mogelijkheid tot deelname aan de door het Jeugdwerk „De Instuif" uitgeschreven foto- en tekenwedstrijd. Zoals bekend is deze wedstrijd uitgeschreven met het doel alle inzendingen by de zeer binnenkort te verwachten opening van het jeugdwerk- gebouw aan de Industrielaan ten toon te stellen onder het motto „De jeugd pre senteert zich". De jeugd van 12 tot en met 21 jaar kan meedoen aan de fotowedstrijd, terwijl voor de jongeren van 6 tot 12 jaar een tekenwedstrijd is uitgeschreven. Behalve dat de inzendingen geëxposeerd zullen worden zijn er bovendien een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor de beste inzendingen, waaronder fototoe stellen en fotomateriaal. Tot op heden zijn er al diverse deel nemers maar om de expositie grootser op te zetten kunnen nog vele tekeningen en foto's gebruikt worden. Het ideale weer van de laatste dagen leent zich uit stekend voor het maken van foto's en vanzelfsprekend ook voor het hanteren van de tekenpen of potlood. De sluitingsdatum is vastgesteld op 14 maart a.s.. zodat het jeugdwerk „De In stuif" nog vele inzendingen verwacht. Formulieren tot deelname zijn verkrijg baar bij de fotografen Artifoto, Hoofd straat 82, Nic. Bakker, Hoofdstraat 24 en Henny Jansen, Zandstraat 7. BOTSING IN DE HOOFDSTRAAT Afgelopen dinsdag reed v. G. met zijn auto zonder op het achteropkomende ver keer te letten vanaf de parkeerstrook in de Hoofdstraat de rijweg op. Een juist naderende volkswagen, bestuurd door P. uit Utrecht, was niet op deze manoeuvre bedacht en een botsing volgde. De mate riële schade was vrij aanzienlijk. De po litie van Veenendaal heeft de zaak in on derzoek. Als buitenstaander is men licht ge neigd te denken, dat politie en onder wereld, twee contrasten, scherp tegen over elkaar staan. Dat het ook anders kan zyn bleek tijdens de maandag avond voor het gemeentepersoneel ge houden causerie door de heer Kraan uit Almelo, een bekende in politie kringen en jarenlang rechercheur by de Amsterdamse politie. De heer Kraan, een gemoedelijke fi guur en daarnaast een smakelijk en boeiend verteller, heeft als politieman midden in de werkelijkheid gestaan, d.w.z. het niet van achter een bureau meegemaakt. Hij had daarom op één punt geen bewondering voor de be kende politieromans van één van zijn vroegere chefs, commissaris H. Voor dewind, n.l. ze waren hem teveel „van achter het bureau geschreven" en de sociale achtergronden ontbraken daar door in de Voordewind-boeken. Men moet zelf de toestandén hebben mee gemaakt waaruit de onderwereld op groeit wil men begrip hebben voor dit soort mensen. Deze mensen kunnen er niets aan doen, aldus de heer Kraan, dat zij toevallig zijn geboren in zo'n rothok in zo'n rotsteeg. Diverse achtergronden van de we reld van de misdaad werden door de heer Kraan in een sprankelend be toog als het ware voor het gehoor ge tekend. Uit het betoog viel af te lei den dat de spreker door de in zijn dienst opgedane ervaringen een sterk gevoel voor reclassering had gekregen. Naast politieman deed de heer Kraan zich tekenen als een gevoelig mens. En gaat men op zijn causerie af dan ziet hij zo ook de echte penozejongen als een mens met gevoel. Het werd dan ook geen luchtig of in gewikkeld praatje over justitiezaakjes. De heer Kraan gaf een diepgaand in zicht in deze materie, waarvan de leden van de gemeentepersoneelsvereniging - en de leden van de Veenendaalse re- servepolitie, ook voor deze avond uit genodigd - hem bij monde van voor zitter C. H. J. van Duuren hartelijk dankten. «■r In tegenwoordigheid van directie, talrijke genodigden en personeelsleden, is j.l. vrijdagmiddag bij de Ritmeester Sigarenfabrieken in de zogenaamde „oude fabriek" een prachtige moderne kantine in gebruik genomen. In de nieuwe kantine, waar voorheen een plakzaal geweest is, is ruimschoots gebruik gemaakt van de tegenwoordige kleurencombinaties, zodat alles een frisse en heldere indruk geeft. Een zeer mooie wand met prachtige tekeningen verfraait het geheel. Onder leiding van de fabrieksbouwkundige, de heer Van de Craats en het Architecten bureau Op den Noort uit Amsterdam, is de vroegere plakzaal in een ruimte her schapen, waar het personeel tijdens de rustpauzes in de werktijd van een kopje koffie e.d. kan genieten. Bovendien is de kantine uitermate geschikt voor vergade ringen en bijeenkomsten, waarbij de ont werpers ook rekening hebben gehouden (door het plafond aan de oostzijde voor een gedeelte te verhogen) met de verto ning van films op de grotè witte muur. Diverse sprekers voerden bij de offi ciële ingebruikname het woord en brach ten dank aan allen die hebben meege werkt aan de verwerkelijking van dit project. Aan het slot kregen de aanwezigen koffie aangeboden waarna men nog enige tijd bijeen bleef. F'"" Voor de derde maal in zijn loopbaan als predikant van de Gereformeerde Kerk gaat ds. D. van Enk naar Curasao om ditmaal voor de tijd van een half jaar de plaats in te nemen van de pas overleden predikant ds. Wymenga. Bo vendien zal ds. Van Enk gedurende zijn verblijf in Curacao korte bezoeken aan Venezuela brengen om de protestantse kringen te bezoeken. Het vertrek is vast gesteld op 24 maart a.s. per K.L.M., terwijl ds. Van Enk in september per boot hoopt terug te keren. - Een van de redenen van deze tijde lijke benoeming - waar de predikant overigens zeer verheugd over is - is wel het feit geweest dat ds. Van Enk reeds in 1947 een half jaar in Curagao werkzaam is geweest, ter vervanging van ds. Kroene, die met vakantie ging, waarna in 1950 nog een kort bezoek van twee maanden volgde. Aangezien door het overlijdefi van de Curagaose predikant, ds. Wymenga, niet direct een opvolger te vinden was, heeft de gereformeerde kerk te Den Haag ds. Van Enk - gezien zijn ervaring - ver zocht de overleden predikant voor de tijd van een half jaar te vervangen. Het eiland Curagao is wat opper vlakte betreft, te vergelijken met Zuid- Beveland. Naar ruwe schatting wonen er ongeveer 100.000 mensen waarvan er 80.000 negers zijn. De protestantse gemeente is om en de nabij 500 zielen groot, allemaal Ne derlanders die in de olie-industrie of bij het Gouvernement werkzaam zijn. Behalve deze groepen zijn er ook mili tairen onder begrepen. Momenteel heeft Curagao een Koop- vaardijpredikant die na een maanden lange ziekte tijdelijk de werkzaam heden van de overleden predikant waarneemt totdat ds. Van Enk zal zijn gearriveerd. In Veenendaal zal ds. Van Enk, wat het pastoraal werk betreft, vervangen worden door ds. T. v. Vliet, die woon achtig is in Ermelo en nog niet zolang geleden als zendeling uit Indonesië ge komen is. Ds. v. Vliet komt drie dagen per week naar Veenendaal, terwijl de zon dagse predikbeurten door verschillende dominees gehouden zullen worden. Het afscheid van ds. Van Enk, die zonder zijn gezin naar Curagao ver trekt, zal een niet-officieel karakter dragen. AANRIJDING MET GOEDE AFLOOP Maandagochtend j.l. vond in de Dorps straat te Renswoude een ongeval plaats, waarbij een jongen, die per fiets op weg was naar school, door een vrachtwagen werd aangereden. Deze wielrijder wilde ter hoogte van de Kerkstraat de Dorpsstraat oversteken en gaf daarbij niet voldoende aandacht aan het achteropkomende verkeer. Een juist op dat moment naderende vrachtauto kon een aanrijding niet meer voorkomen, hoe wel de chauffeur hiertoe nog wel pogin gen in het werk stelde. Als door een wonder kwam de school jongen met de schrik vrij; de fiets werd echter volkomen vernield. De rijkspolitie van de post Renswoude stelde ter plaatse een onderzoek in. KERKNIEUWS Ter voorziening in de vacature van ouderling heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Renswoude wederom een aanbeveling van 2 personen opge maakt. Op deze aanbeveling staan thans vermeld de heren H. van de Broek en J. H. Worst. Op maandag 9 maart a.s. hebben de lid maten der gemeente gelegenheid hier voor hun stem uit te brengen. Een kijkje in de nieuwe kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken. Rechts een gedeelte van de wand met prachtige tekeningen. Oproep tot Christelijke politiek Een Christen kan in zijn leven niets losmaken van God. Het Bijbels licht valt op alle menselyke verhoudingen in kerk en staat. Door dit licht moet alles ont wikkeld en geleid worden, zo sprak dr. Jan Schouten donderdagavond j.l. op een a.-r. verkiezingsbijeenkomst. Dr. Schouten besprak in het eerste ge deelte van zijn rede het ontstaan van de kabinetscrisis. Uitvoerig stond hij stil bij het bekende amendement van de heer Biewinga. Al jaren lang heerste er onte vredenheid in de P.v.d.A. kringen. Het socialistisch beleid in de kamer moest in radicale zin omgebogen worden, ook dat van de socialistische ministers. Sprekende over een Christelijke poli tiek kwam het dr. Schouten onbegrijpe lijk voor dat een bijbels Christen lid kan zijn van de PvdA en VVD. Deze partijen zwijgen over de geloofskwesties. Even verder sprekende over de dooi de heer Oud gevolgde politiek, meende hij dat deze de laatste 14 jaar een eigen aardige schaats heeft gereden en een zig zag politiek heeft gevolgd. De bewering dat de AR een puur ker kelijke gereformeerde partij is, noemde hij onjuist. Wij hebben leden in vele kerken. Dat er zoveel verbrokkeling ge komen is, heeft niet aan de AR gelegen. Wij staan de hoofdwaarheden van de re formatie voor en ontlenen onze opdrach ten aan de bijbel. Dr. Schouten veroordeelde ook nog de door socialisten toegepaste politieke pro paganda. Uitlatingen van de socialistische ministers geven aan dat men als een blad aan de boom is omgezwaaid. Wat deze ministers enige tijd geleden nog afwezen, is nu een punt in hun programma gewor den. Over de politieke belangstelling meende spreker, dat iedere Nederlander die lid is van de staatsgemeenschap belangstel ling dient te hebben voor het regerings beleid. Is dat er niet, dan verzwakt die staatsgemeenschap. Dr. Schouten kreeg ook nog een aantal vragen te beantwoorden. Over de kritiek op de AR zei hij: Wij krijgen zoveel kri tiek omdat wij niet bereid zijn op grond slag van hoffelijkheid ons principe prijs te geven. Men is bevreest voor de AR. De vrijgezellenbelasting drukt te zwaar zo meende dr. Schouten, als reactie op een vraag. De vergadering die niet het aantal be langstellenden heeft getrokken dat men had verwacht, stond onder leiding van G. J. van Barneveld, voorzitter der AR- kiesvereniging. Aan J. V-, groentehandelaar te Barne veld werd vrijdag voor het Wagenings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij enige tijd geleden op de Barneveldseweg te Lunteren met een motor uit de bocht gevlogen zou zijn. Het slippende voertuig had een wielrijdster geraakt, die hierdoor verschillende, vrij ernstige kwetsuren had opgelopen. Ook V. zelf, die een vriend op de duo mee had laten rijden en die niet in het bezit was van een rijbewijs, was er niet zonder verwondingen afgekomen. Hij was o.a. met een hersenschudding en een kaakfractuur in het ziekenhuis opgeno men en zou zelfs binnenkort voor dit laatste opnieuw -een operatie moeten on dergaan. Zoals meestal het geval is met mensen, die een hersenschudding hebben gehad, kon verdachte zich maar weinig herinne ren van hetgeen vlak voor het ongeval was gebeurd. Ik weet nog steeds niet zeker wie op dat bewuste ogenblik de motor bestuurde, verklaarde hij. Iedereen beweert, dat ik het was en dat zal dan ook wel waar zijn, maar ik meende beslist, dat mijn vriend reed en ik op de duo zat. Inderdaad zijn er verschillende ge- tuigen, die u herkend hebben en die ook zeggen, dat u de motor reed, bevestigde rechter v. d. Brand. Nu, dan zal ik me wel vergissen, be rustte verdachte. Hoe is het nu met die dame? infor meerde de rechter. Alleen haar been is nog stijf; verder is gelukkig alles weer in orde gekomen, antwoordde verdachte. De schade is nu ook geregeld. In totaal heeft het me 3000,— gekost. Omdat ik geen rijbewijs had, kon ik me ook niet laten verzekeren en dus moet ik het allemaal zelf betalen. En hebt u het rijbewijs nu inmiddels gehaald, wilde de rechter weten. Nee, en ik ben het ook niet van plan. Van mijn leven ga ik niet meer op een motor zitten, luidde het antwoord. 't Scheelde niet veel of verdachte had niet alleen hier voor het kantonge- aanmerkelijk boven het in de bebouwde recht, maar ook in Arnhem voor de recht bank moeten verschijnen wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, zeide de officier in zijn requisitoir. Nu wordt hij alleen voor de overtreding ver volgd. In de eis zal ik rekening houden met de enorme schade, die verdachte al heeft geleden: ƒ40,of 16 dagen. 'k Heb er niets op te zeggen, ant woordde V. Ik mag echt niet zeggen, dat het voor dit geyal te hoog is. Verdachte heeft inderdaad al straf genoeg gehad aan pijn en schade, vond ook de rechter. Vonnis conform. C. C. D., garagehouder te Wekerom, had op de Kerkewijk in Veenendaal met een auto gereden waarvan het achterlicht niet brandde en bovendien zou zijn snelheid kom toegelaten maximum van 50 km ge legen hebben. De politie had hem niet ter plaatse staande kunnen houden, doch een op ronde zijnde agent had het ken tekennummer genoteerd, waarna D. later het proces-verbaal thuis aangezegd was. Vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht werd de bewuste politieman als getuige gehoord en deze vertelde, dat hij de snelheid van verdachte had moeten schatten daar hij te voet was geweest. Hij had dus niet de beschikking gehad over een auto of motor met geijkte snel heidsmeter, maar zo op het blote oog had D. naar zijn mening een tempo gevoerd van tegen de tachtig kilometer. Het scheen een wat wankele bewijsvoering te zullen worden, maar gelukkig voor de justitie hielp verdachte het recht zelf een handje. Het kapotte achterlicht was volgens hem een kwestie waarover niet gepraat be hoefde te worden. Iedereen kan het over komen dat een lampje doorbrandt, maar met de door de getuige-verbalisant ge schatte snelheid van tachtig kilometer was hij het gans niet eens. Zo'n enorme vaart had hij nooit gehad. Hoogstens was het 57 of 58 kilometer geweest. (Zie verder pagina 2) De zanger Frank Sinatra ziet kans elke maand een grammofoonplaat de we reld in te sturen. Van elke verkochte plaat krijgt hij 2'/ï dollarcent provisie. Op deze wijze ontvangt hij - zonder enige moeite van zijn kant - 250.000 dollar per jaar. De officieren van justitie van de volksrechtbanken in Boedapest krijgen les aan de toneelschool in declamatie. Het doel hiervan is dat bij processen hun pleidooien échter zullen klinken. In de Washingtonse winkels waren vorige week wegens de uitverkoop onge dachte koopjes te halen. Zo waren er o.m. een grote Amerikaanse auto voor 85, fietsen voor 19,en bij aankoop van een nieuwe auto een motorboot cadeau. De zakenwereld van Groot-Brittanië gaf in 1956 ongeveer vijf miljard gulden uit voor reclame. Dat is ongeveer 100, per hoofd van de bevolking. Aan de spits staat Amerika met 240,per hoofd. Na maandenlang speuren is de Ita liaanse politie erin geslaagd een uitge breide valse muntersbende op te rollen die Amerikaanse dollarbiljetten namaak te en in omloop bracht. De Engelse schrijver Jerome las in een krant het bericht van zijn overlijden. Direct belde hij de redactie op en vroeg aan de redacteur of hij het nieuws ge lezen had. „Ja", antwoordde deze, „maar propos vanwaar belt u eigenlijk?" Een firma in Cheltenham heeft een machine uitgevonden en vervaardigd die per uur 1500 eieren kan schoonmaken en „poetsen". De machine kan door onge schoolde krachten worden bediend. Bij een onderzoek is gebleken dat drie miljoen Parijzenaars onvoldoende gehuis vest zijn. Er wonen nog ongeveer 200.000 gezinnen zonder waterleiding, toilet en keuken. Men vraagt zich af of het niet beter is Parijs af te breken en een nieuwe stad te bouwen. Een Amerikaanse vrouwelijke arts gaat op het Dodeneiland, Botel-Tabargo, berucht om de vreselijke wandluizen Waarvan één enkele beet dodelijk is, on derzoeken of er een tegengif gemaakt kan worden om deze gevaarlijkste dieren ter wereld te bestrijden. ASSURANTIEKANTOOR KEBKEWIJK 167 -TE 1.3000 - VEE NE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1