De Erven Goedkoop chemisch J\ „De Vallei' uw blad ZENUWRUST LUXOR Veenendaal Theater Voorjaar VEBOTEX De Laatste Brug Stipt «p¥. ACHTERBERG WITTE RENSWOUDE Vrouwen in boeien Ik ben schuldig Dat de mode eer aan doet Te huur TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 6 MAART 1959 Nr. 18 Jubileumvergadering Gelderse Mij van Landbouw, afd. De Klomp Geen teruggang naar hokjesgeest Fokvereniging „Ederveen en omstreken^ hield jaarvergadering Spectaculaire vondsten Sarita Montiel - Miroslava - Katy Jurado in een aangrijpende film Folco Lull* - Franca Marzi in tegelboard hardboard watervast- hardboard asbestboard vlakasbest zachtboard plasties triplex meubelplaat meubels Schuurblaadjes „TANTE BLANK" Vto A. W. de Haas Aluminium Jalouziën D. van Bruggen autorijles Volkswagen- verhuur A. Bakkenes Voetbehandeling KONINGS „Het Centrum" AUTORIJLESSEN jongste bediende NORBERT KUNZE In hotel Hupkes aan De Klomp hield de afdeling De Klomp van de Gelderse Maatschappij van Landbouw maandagavond haar jaariykse ledenvergadering welke een feestelijk tintje had i.v.m. het 40-jarig bestaan der afdeling in sep tember j.l. De voorzitter, de heer H. P. Hoolboom, opende de vergadering met een kort woord, waarbij hij in het bijzonder welkom heette de 76-jarige ere voorzitter van de afdeling, de heer De Leeuw en de spreker van deze avond, de heer H. Visscher, adjunct-secretaris van de G.M.V.L. Hierna las secretaris Uenk de notu len en volgde een uitgebreid jaarver slag. De heer Uenk wees op het nut van de organisatie, die steeds op de bres staat voor de landbouwbelangen. Bij het punt bestuursverkiezing werd zeer sterke aandrang uitgeoefend op de aftredende secretaris Uenk, die zich aanvankelijk niet meer herkiesbaar stelde. Voorzitter Hoolboom en ere voorzitter De Leeuw stelden de ver gadering voor het bedanken niet au serieus te nemen en vroegen de heer Uenk met klem aan te blijven. Voor deze aandrang bezweek de heer Uenk en hij werd tezamen met de heren J. Nap en C. v. d. Berg herkozen als be stuurslid. Ere-voorzitter De Leeuw gaf daarna een leerzame terugblik over de 40 le vensjaren van de afdeling De Klomp. Spreker bezag o.m. de verhouding en de binding tussen de afdelingen van de G.M.v.L. en de Coöp. Aankoopver. De Klomp. Dit zijn twee peilers, maar als het de belangen van de landbouw betreft, staan zij op hetzelfde funda ment, aldus spreker. De heer De Leeuw besloot zijn be toog met de wens dat het de 40-jarige vereniging ook in de toekomst goed moge gaan en zij tot nut van haar le den moge werken. Hierna was het woord aan de heer Visscher, adjunct-secretaris van de G.M.v.L., die een lezing hield over de landbouwactiviteiten. Uitvoerig stond spreker stil bij de exportmogelijkheden van de agrarische produkten ook in het kader van de Euromarkt, de E.E.G. en de O.E.E.S. Wij moeten exporteren naar Enge land en West-Duitsland, maar de moeilijkheden ontstaan pas als deze landen voor binnenlandse prijsbescher- ming de prijzen van onze produkten op een bepaald niveau brengen, zei de heer Visscher. Ieder land voert een eigen landbouwpolitiek en stimuleert (Vervolg van pagina 1) Ook in kringen van de PvdA werd de bestedingsbeperking niet zo leuk ontvan gen, maar het moest. Onder druk van de rechtse partijen kwam men veel te ge makkelijk tot verlaging van de belastin gen. Over de verklaring van de heer Burger op de fakkeldragersdag van de PvdA, zei prof Samkalden: Deze verklaring deed San de mening van de gehele kamer geen afbreuk. In rechtse perskringen zei men over de zeven eisen van de heer Burger: hier loopt geen bloed uit. Maar toen mi nister Hofstra verlenging van de belas tingmaatregelen voorstelde, zei men: de PvdA forceert de situatie. De KVP en de Christelijke partijen wilden het voor een jaar nemen. Dat Hofstra dit zakelijk ge zien niet kon nemen, deelde het hele ka binet. Men stuurde op een kabinetscrisis aan. Als de anderen prijsstelden op voort zetting van de samenwerking met de PvdA dan had men minister Hofstra deze concessie gedaan. Als antwoord op een uitlating van prof. Romme, die een waarschuwing inhield voor een terechtkomen op Franse toe standen zei prof. Samkalden, dat hij hier voor ook bevreesd was. De toestanden in Frankrijk waren zo, dat er telkens wel een meerderheid in het parlement te vin den was, die bereid was om de regering naar huis te sturen. En als bij ons de meerderheden de verantwoording niet hadden voor het naar huis sturen van het kabinet, dan zouden wij in die Franse toestanden verzeild geraken. Wij zouden sterke woorden kunnen ge bruiken, aldus spreker. Met de Anti-revolutionairen waren bij de kabinetsformatie afspraken gemaakt, betreffende de voetbalpool en het zgn. defensie-plafond. Wij vonden het vanzelf sprekend dat wij ons daaraan hielden. Zo niet de ARP waar het de afspraken, betreffende de vervreemding van de landbouwgronden betrof. Dit is een meten met twee maten. Een gebrek aan eerbied voor afspraken, aan eerbied voor de naas te. En des te merkwaardiger voor lieden, die zich op de borst slaan om de Chris telijke politiek die zij voeren. De oplossing is ook niet een Christe- lijk-sociaal kabinet. Er is gezegd, dat kan ook, maar dan zitten de vooruitstreven- den in deze Christelijke partijen gevan gen in het net van de conservatieven in diezelfde partijen. Dit is duidelijk geble ken. Mej. Klompé heeft gezegd: het KVP- verkiezingsmanifest is vooruitstrevend en zij heeft daarbij de vraag gesteld of de PvdA een loyale- of een destructieve op positie zou voeren, als er een dergelijk Christelijk kabinet zou komen. Prof. Samkalden kwam aan de beant woording van de vraag van mej. Klompé niet eens toe, omdat een rechts beleid zal moeten voeren naar een beleid van de conservatieve elementen in de rechtse partijen. 4 eigen landbouw. In het kader van de Euromarkt en E.E.G. worden de toe standen wel wat genivelleerd. Spreker betoogde dat nog slechts 12% van de Nederlandse bevolking in de agrarische beroepen werkt. Men verwacht dat dit percentage in 1985 slechts 7 zal zijn. Spreker bepleitte nog sterker samen gaan van verschillende landen op agra risch gebied. Over het structuurbeleid zei spreker dat de Duitse landbouw wordt klaar gestoomd. De ruilverkaveling gaat daar in een enorm tempo. Ook hier dient men geen struisvogelpolitiek te be drijven en de werkelijkheid te zien. De heer Visscher sprak ook over de werktijdverkorting en zag wel wat problemen i.v.m. werktijdverkorting in de landbouw, maar als deze verkor ting in de industrie realiteit wordt zal de landbouw moeten volgen, wil zij nog werknemers aantrekken. Na deze leerzame lezing van de heer Visscher volgde een gezellige verloting en nadien werden enkele vragen aan de heer Visscher gesteld. Deze vragen werden tot tevredenheid van de stel lers door de spreker beantwoord. Voorzitter Hoolboom dankte voor de opkomst en vroeg nog aandacht voor het werven van jonge leden en ver zocht om adressen van jongeren. Ook zal worden bezien of er een platte landsvrouwenorganisatie kan worden opgericht. BOUW DIEPVRIESCENTRALE NEEMT VASTERE VORM AAN Dinsdagavond j.l. werd in het Buurt schapshuis te Achterberg een vergade ring belegd om te komen tot de oprich ting van een diepvriescentrale. De bijeen komst was georganiseerd door een voor lopige commissie, die door de commissie „Streekbelangen Z.O.-Utrecht" daartoe was aangezocht. De voorzitter van de voorlopige commissie opende de vergade ring met een inleidend woord en gaf daarna het woord aan mevrouw M. B. Egberts-van Dalen, die de huishoudelijke zijde van het diepvriezen belichtte. Zij wees op de grote voordelen die aan deze methode zijn verbonden. Vervolgens sprak de heer Van Dijk, ad viseur voor diepvriesinstallaties, over de technische en financiële zijde van de diepvries. Hij behandelde achtereenvol gens vier typen en wees op verschillende voor- en nadelen. Wat de organisatie be treft, achtte hij de coöperatie de meest wenselijke bestuursvorm. Eén en ander werd door lichtbeelden verduidelijkt. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door ver schillende aanwezigen gebruik werd ge maakt. Indien de plannen doorgang vinden, zal het z.g. caroussel-type worden ge bouwd. Hierin is plaats voor 64 dubbele laden, waardoor ieder gezin ruimte heeft voor 200 liter. Deze caroussel is voorzien van een voorvriesruimte, waardoor een goede conservering is gewaarborgd. De kosten bedragen 50,- inleggeld en de jaarlijkse kosten 60,- 65,-. De voordelen zijn bij een juist gebruik echter zo groot, dat deze bedragen er ruimschoots uitkomen. Ter vergadering gaven zich 27 deel nemers op, terwijl reeds bekend is, dat meerdere zullen volgen. Bij een aantal deelnemers van 42 kunnen de plannen doorgang vinden en zal getracht worden de installatie deze zomer gereed te heb ben. De fokvereniging Ederveen en Omstreken" hield op vrydagavond haar jaar vergadering in hoterHupkes aan De Klomp. Na de opening door voorzitter Den Hartog sprak de heer Ter Avest namens de gewestelijke melkcontroledienst enkele inleidende woorden. De penningmeester, de heer Lagerwey, kwam met zijn jaarverslag en kon een optimistisch geluid laten horen. Er was een batig saldo van 47,47. De aftredende penningmeester, de heer G. Lagerwey, werd met algemene stemmen herkozen. Hierna kreeg voorzitter Den Hartog het woord, waarbij hü de bespreking opende over de te houden fokveedag in de a.s. zomer. Hij stelde de vergadering voor het be stuur te machtigen om contact op te ne men bij de Veeartsenijkundige Dienst te Epe over de eisen, die aan de dieren wor den gesteld, die op de fokveedag verschij nen. Na dit overleg zal nog een ledenver gadering worden gehouden. Over de plaats van de te houden fokveedag werd nog wat dedelibereerd, maar men bleek het toch maar weer op „De Pannekoek" te houden, ondanks de oneffenheid en de kuiltjes die dit weiland kenmerken. Hierna was het woord aan de heer Ter Avest van de P.M.D., die wat vertelde over het eiwitonderzoek. Het eiwitonderzoek in Ederveen en Om streken is nog nihil. Dit is te betreuren aldus spreker. Het bleek voorts dat de Hoofdpijnmaar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. •tabletten, poeders of cachets! DE WERELD HEEFT GEEN WACHTKAMER Op zaterdagavond 14 maart en 21 maart a.s. hoopt het toneelgezelschap TIP te Renswoude een uitvoering te geven in het gebouw Rehoboth. Gebracht zal worden het alom bekende toneelspel in 3 bedrij ven „De wereld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dekker. Muzikale medewerking wordt deze avond verleend door het gezelschap „The Three Happy's". BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID Op het gemeentehuis te Renswoude ligt voor een ieder ter inzage de beschik king van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 8 februari 1957, no. L/PA 3037 en de daarbij behorende kaarten, zoals deze op - dec. 1958 opnieuw zijn vastgesteld. Deze becshikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lijst omschreven gebied, tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op een voor het be trokken teeltjaar in de beschikking ge noemd en op de kaarten aangeduid ge deelte van het gebied. De reeds aangewezen terreinen, waar voor een absoluut teeltverbod geldt van aardappelen, tomaten en enkele andere gewassen, vallen vanzelfsprekend niet onder deze beschikking. Eerstgenoemd verbod geldt, wat be treft de gemeente Renswoude, voor een terrein dat grenst aan de gemeente Scher- penzeel en voor een terrein, gelegen ter weerszijden van de spoorlijn Utrecht- Arnhem, nabij de grens met de gemeente Amerongen. jeugdige monsternemertjes geen eiwit monster konden trekken, hetgeen de heer Ter Avest bedenkelijk noemde. Sprekende over het verbod van de ge westelijke controle om personen onder 15 jaar met het monsternemen te belasten, zei spreker dat dit een maatregel is, die beslist nodig is. Een kind kan geen ver antwoording dragen over dit gewichtig werk. De heer Ter Avest kondigde voorts aan dat in 1961 de onregelmatige contro le dient te geschieden, waardoor even tueel geknoei uit de wereld wordt gehol pen. Resumerend zei de heer Ter Avest, dat de activiteiten in Ederveen goed zijn, maar enkele moeilijkheden i.v.m. het monsternemen dienen spoedig te zijn op gelost. Hierna volgde een gezellige verloting, waarbij een twaalftal leden nuttige ge bruiksvoorwerpen mee konden nemen. Er werd nog medegedeeld dat op 23 maart a.s. om 1 uur n.m. de stierenkeu ring zal plaats hebben. Bij de rondvraag werd de verhouding tot de controlevereniging nader toege licht en werd gevraagd of de leden, die in Glders Veenendaal wonen, maar die binnen afzienbare tijd inwoners van de provincie Utrecht zijn, lid kunnen blijven van de provinciale Gelderse controle. Er werd geantwoord dat de oude leden normaal bij Gelderland blijven behoren, maar een eventueel nieuw lid zal zich in Utrecht moeten aanmelden. (Vervolg van pagina 1) Interessanter waren de vondsten van handschriften in de grotten. In vier grot ten werden vondsten gedaan en één daar van was bijzonder fascinerend. Onder het stof van jaren, vuil van vleermuizen enz. vond men ontelbare restjes van hand schriften, vele ter grootte van een pink. Stukjes met maar één of twee letter tjes of met helemaal niets erop. Men heeft dit alles niet weggesmeten, maar zorgvuldig uitgezeefd en opgestuurd naar het Rockefeller-museum in Jeruzalem, waar een internationaal team van zes mensen, rooms-kaholieken en protestaten, de puzzle is gaan uitwerken. Het resul taat was verrassend. Hele bladzijden van bekende- en totaal onbekende geschriften kwamen tevoorschijn. In de loop van de tijd werden nog elf van dergelijke grotten gevonden, waar van weer één met een bijzonder rijke oogst, o.a. een kommentaar op het boek Job, dat nog niet is aangekocht. De kosten hiervan belopen rond één miljoen gulden en er wordt reeds ijverig voor gecollecteerd. Wat het belang is van deze handscrif- ten? Ten eerste aldus prof. van Unnik omdat deze collectie ons eeuwen en eeuwen dichter bij het oorspronkelijke brengt. De Bijbeltekst gaat terug tot het Hebreeuwse handschrift en deze vondsten dateren van eeuwen daarvoor. Ten tweede geven deze geschriften een indruk van de godsdienstige stromingen in die tijden. Tenslotte komen veel van de gebruikte woorden, uitdrukkingen en gedachten ook in het Nieuwe Testament voor. Men heeft hierdoor prachtig verge lijkingsmateriaal. Er zijn paralellen tus sen deze geschriften en het Nieuwe Tes tament en men gaat daarom ook na wat de relatie tussen deze geschriften en het Nieuwe Testament is. Een verklaring van het Nieuwe Testa ment zal men in het vervolg niet meer geven, zonder rekening te houden met deze vondsten, besloot prof. Van Unnik. Van vrijdag 6 t.e.m. 9 maart Elke„avond 7.30 uur. Zaterdag 7 en 9 uur. Zondag 3 en 7.30 uur. Hier worden geheimen van een vrouwen-gevangenis in al haar verschrikking geopenbaard. Toegang 18 jaar. Van dinsdag 10 t.e m. donderdag 12 maart Elke avond 7.30 uur. Anderen laat hij boeten voor ZIJN misdaad. Toegang 14 jaar. Rijwielstalling naast het theater Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, a 10 cent, ook telefonisch: 2376 VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376 Alleen de stof al: prachtig door het hoogst luxueuze ruit-effect - Shetland carreaux, multi coloured. Dit pakje heeft Iets wat zich nau welijks onder woorden laat brengen. Staat dan ook buiten gewoon jong en sportief. Wat extra onderstreept wordt door de sublieme gar nering van echt suède (in harmoniërende tin ten) en de gladde rok. t\ m mm m Vroeg besproken, tydig geholpen bij Kerkewijk 37, Telefoon 2730 VEENENDAAL schuta de fornHispliat direct spiegelblanh VOOR UW met auto's zyn wy SPE CIAAL ingericht. 4-8 pers auto's disponibel. Tevens inlichtingen ver- krügbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL zonder chauffeur Renault Dauphine 1958 Alle risk. verzekerd. DROST. Boslaan 15. Tel. 3364, Veenendaal. Levering door: Emmalaan 11, telefoon 2552 Veenendaal NIET ALLEEN VOOR MAAR OOK VOOR NAAR Pakhuisweg 6, Veenendaal Telefoon 08387-332 Laat Uw LIKDOORNS, EELT, INGEGROEIDE EN KALKNAGELS geheel pijnloos behandelen Kan&alweg 5 - Veenendaal Telefoon 2891 Erkende autorijschool voor uw M. VAN BEEK (Gediplomeerd instructeur) Kostverloren 8 Tel. 3068. Veenendaal SPECIAAL in PRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal HOOGSTRAAT 16 TELEFOON 2032 BANKINSTELLING vraagt (mnl.) leeftijd 15 a 16 jaar. Brieven onder nr 4375 a/h bureau v/d blad. FEUILLETON door (29) Hij bracht ze uit de binnenplaats naar de weg en naar een vrachtwagen die daar wachtte. De Oestasji's hadden inheemsen gehaald, die de pioniers by de wegenaanleg moesten helpen. En nu was het Miliza, wier stappen voortdurend langzamer werden. Zij verwachtte iedere seconde, dat Helga zich zou melden en haar daardoor zou verraden. Maar de Duitse liep rustig naast haar voort, naar de wagen toe en toen de mensen bevolen werd, op te stappen, hielp zü haar daarby. De vrachtwagen reed het steile markt plein op en bereikte de plek, waar ge werkt werd, die even buiten het dorp lag. De kelderdeur was opengebleven. Zonder er iets by te denken, kwam de Oestasja-man nog eens op de bin nenplaats terug en keek plotseling aandachtig in de kelder. Hij meende, iets te hebben gehoord en riep, of er nog iemand beneden was. Daar hü geen antwoord kreeg, daalde hij de trap af. Achter een der vaten stond Mom- cillo. De man van de Oestasja lachte luid, toen hij hem zo voor zich zag: stram in de houding, de hand groetend aan de rand van zün pet. Het was een echte pet van de ver zetsstrijders, voor zover de Oestasja- man het kon zien, en hij vond de grap bijzonder. Zo moesten ze er allemaal uitzien, de verzetsstrijders! Momcillo deed zijn naam als dorpsidioot alle eer aan! „Je zult nog opperverzetsman wor den, jij met je stinkpet!" riep hij hem lachend toe. „Speel maar net zo lang tot er één een paar blauwe bonen in je achterste jaagt!" Nog steeds lachend draaide hij zich om en klom de trap weer op. Momcillo haalde Miliza's pistool, dat hü tevoren reeds had opgeraapt, uit zijn zak, liep tot aan het ondereinde van de trap en schoot. De Oestasj a-man hield plotseling stil. Lomp zette hij de reeds opgeheven voet op een plat gedeelte van de trap, toen greep hü met beide handen in de lucht, alsof hij zich daar nog ergens wilde vasthouden. Er vielen nog meer schoten. Zij draaiden zijn in de knieën knikkende lichaam om, en toen viel hij met het hoofd voorover in de kelder.. Momcillo joeg het ene schot na het andere uit het pistool, dat hij met bei de handen vasthield. Het danste op en Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. neer, en een paar schoten troffen een van de grote vaten en deden de hoe pels springen, en het vat rolde van zijn onderstel en op de Oestasja-man. Het magazyn was leeg. Momcillo wierp het pistool weg en ging naar boven. De schoten waren natuurlijk op de weg gehoord, en enige soldaten en Oes tasji's renden naar de binnenplaats. Beneden in de kelder vonden zü de dode Oestasja-man en namen Milan Peric gevangen, die vergeefs verzeker de, dat hü onschuldig was en niet ge schoten had. Momcillo trachtte hun even vergeefs duidelijk te maken, dat hij de held was, die zij zochten. Hij groette, toen scheen het weer alsof hij een pistool vasthield, waarmee hü op zichzelf mikte. Zij begrepen het echter niet. Zij ge loofden, dat hij hun wilde verklaren, wat er gebeurd was. Maar dat wisten zü immers reeds. Daar was de dode en deze Milan Peric was de moorde naar. Wat viel er verder nog te ver klaren? Milan werd ondervraagd, wat hij dan te verbergen had. Hij werd in het nauw gedreven en wikkelde zich meer en meer in tegenstrijdigheden. Zij doorzochten de kelder. En zo vonden zü ook de Engelsman. Er werd een baar gehaald, en de Tom my werd er op gelegd en naar boven gedragen. Naast hem lag de dode Oes tasj aman en nu brachten zy ook voor hem een baar en een deken, waarmede zij het lijk bedekten. De binnenplaats was vol soldaten, en ook een paar burgers hadden zich er op gewaagd. Het was zeer snel bekend geworden, dat Milan Peric een Engelse vliegenier by zich verborgen had ge houden en dat hy een Oestasja neer gelegd had, die dit geheim ontdekt had. Milan werd weggeleid om verhoord te worden. Mannen van de Oestasja droegen de Engelsman en hun dode kameraad achter hem aan. De menigte nieuwsgierigen week aan beide kanten achteruit en liet de stoet passeren. Achter de baren volgde Momcillo. Hij droeg zyn pet zo trots alsof het een kroon was en hij marcheerde met een wonderlyke paradepas, die de mensen deed lachen. Bij ieder paar stappen scheen een onzichtbaar mechanisme te worden ingeschakeld, dat zijn hand naar de rand van zijn pet omhoog hees. Deze groet was voor de Duitsers iets nieuws, want Momcillo salueerde met gesloten vuist. Scherer reed juist bij het huis van de commandant voor, toen de stoet over het marktplein naar boven kwam. Hij stapte uit en sloeg het gebeuren gade. Milan Peric liep kleintjes en ineen gedoken tussen twee soldaten, die hun geweren gereed hielden om te schieten. Toen Momcillo voorby hem defileerde, riep Scherer een man van het escorte toe, dat hij hem de pet moest afnemen. Zo ver was het gelukkig nog niet, dat de broeders hier openlijk hun partij petten konden dragen! De soldaat wilde Momcillo de pet van het hoofd rukken, maar het ge lukte hem niet. Momcillo had zich vlie gensvlug omgedraaid en de hand, die naar zijn idool greep, gepakt. Hy beet er in en de soldaat brulde van de pyn. Voor een ander kon ingrypen was Momcillo door de haag van de toe schouwers gebroken en liep weg. Hy verdween in een zy straat je. De pet had hy echter afgenomen en onder zijn hemd verborgen. Om zich de verzetsstrijders van het lijf te houden, hadden de Italianen by hun aftocht uit Poltewa ook de weg achter zich opgeblazen. Zij hadden daar een bijzonder gevoelig punt voor uit gekozen. Dicht tegen een steile helling gevlijd, leidde de weg om een ver bo ven de afgrond oprijzende rotspunt heen. Wanneer men van Poltewa ko mend de plek naderde waar de weg opgeblazen was, zag het er uit, alsof de weg plotseling in de hemel ver dween. De pioniers van de aangekomen af deling waren nu al urenlang bezig, met behulp van explosies, een nieuwe weg in de rots van de berghelling te maken. De uit de plaats gerequireerde scharen van burgers waren met schoppen en houwelen toegerust en werkten onder leiding van de soldaten. Het werk was snel gevorderd, want de rots bleek brokkelig en verweerd te zyn en de ontploffingen hadden reeds een aanzienlyke geul in de helling ge vreten. Helga en Miliza werkten naast el kaar. Zy waren nauwelijks bij de plaats van de werkzaamheden aangekomen, of Miliza had al gevraagd, waarom Helga de gelegenheid voorbij had laten gaan en niet naar haar mensen was gegaan. Helga had geantwoord, dat zy dat slechts kon doen, wanneer zij al leen was en Miliza niet in gevaar bracht. Miliza had gezegd, dat dil wel geregeld had kunnen worden. Niemand had behoeven te weten, dat zy bij el kaar hoorden. Helga gaf toe, dat het mogelyk zou zyn geweest. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 3