Nieuwsblad voor Veenendaai Omstreken Voor de KANTONRECHTER MULDER Hervormde gemeente krijgt vijfde predikant Veenendaalse Aannemersbond herdacht 30-jarig bestaan Ritmeester speelde „Drie mannen in de sneeuw" van Kastner Academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit is werzaamheden begonnen Werkloosheid daalde 33e jaargang WOENSDAG 11 MAART 1959 Nr. 19 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaai Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaai, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Valhelm ving grootste klap voor motorrijder op Personeelsavond van de Scheepjeswolfabrieken Voor het personeel van de Koninklyke Scheepjeswolfabreken wordt zaterdag 14 maart a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een personeelsavond gehouden, die verzorgd wordt door de Scheepjeswolharmonie o.l.v. de heer M. de Graaff. HOE ZAL VEENENDAAI, STEMMEN? Gemeentepersoneel nam afscheid van oud-gemeentebode H. A. de Kievid „Caecilia" bracht serenade Nieuws uit de omgeving Paasavond Veenendaalse bejaarden Veenendaals oudste inwoonster werd 99 jaar Volksuniversiteit vertoonde interessante natuurfilms Eerste prijs voor Veenendaalse kapper Wat Voortreffelijke lezing te Amerongen over „Schilderijen zien" nu weer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaai Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kum.en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De nieuwe predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente te Veenendaai, Ds. D. v. d. Berg, die beroepen is in de vakature van de vijfde, nieuw gestichte, predikantsplaats, zal zondag 5 april a.s. zijn intree doen in de Oude Kerk aan de Markt te Veenendaai. De bevestiging vindt op dezelfde datum plaats en wel 's morgens, eveneens in dc Oude Kerk, door Ds. A. Vroegindcwey uit Veenendaai. Op 22 inaart a.s. neemt de predikant afscheid van de Hervormde gemeente van Oud-Alhlas in de classis Gorinchem. een avondlyceum en deed vervolgens nog staatsexamen. Verder studeerde hij nog aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1952 zijn kandi daats- en een jaar later zijn kerkelijk examen deed. Nadat kandidaat Van den Berg in de herfst van 1953 enige maanden leervicaris was geweest bij Ds. G. Spilt te Ermelo (thans predi kant te Utrecht) en hij in juli 1954 na een te Utrecht gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk, werd hij op 12 september van datzelfde jaar (1954) door ds. J. Zwij- nenburg uit Oldebroek, toen nog pre dikant te Nieuw-Lekkerland (wijk- gemeente Kinderdijk) te Oud-Alblas in het ambt bevestigd. Ds. Van den Berg was o.m. voor zitter van de afdeling Oud-Alblas van het Nederlands Bijbelgenootschap en verder werd tijdens zijn ambtsbedie ning te Oud-Alblas door hem het ker- Ds. Van den Berg werd op 6 augus- kelijk verenigingsgebouw „Berea" ge- tus 1924 uit een landbouwersgezin te sticht. Jaarsveld geboren en was na de lagere school een paar jaar werkzaam in het landbouwbedrijf. Op ongeveer zestien jarige leeftijd begon de heer Van den Berg te studeren. Hij bezocht toen eerst de Christelijke hbs te Utrecht, daarna Het nut van het dragen van een val helm door motorrijders is weer eens be wezen toen een Veenendaalse motorrijder met een behoorlijke vaart tegen een auto opreed. De motorrijder, de 22-jarige slager H. Breeschoten reed op de Stationsstraat in de richting De Klomp toen de manufac- turenhandelaar van D. wonende aan de Buurtlaan-West plotseling naar links de rijweg op zwenkte. Een botsing was on vermijdelijk en de motorrijder vloog te gen de zijkant van de auto. Gelukkig droeg de heer Br. een val helm, anders waren de gevolgen waar schijnlijk veel ernstiger geweest. Niette min liep hij een ernstige hoofdwond en een schouderwond op. Na eerste hulp verleent door dokter Heij van De Klomp kon hij naar zijn woning aan de Zand straat worden overgebracht- Beide voer tuigen werden flink beschadigd. Het programma bestaat uit muziek en film. Vóór de pauze speelt het or kest eerst een viertal nummers waar onder de mars „Arnhem" en de Fak- keldans „Marche Flambeaux", waarna het eerste deel van de film „Leven en dood op de noordpool" vertoond wordt. Na de pauze volgt er van het orkest een licht-non-stop programma, met als slot een drietal nummers onder de naam i „Van Blankenburg tot Dixieland" waarbij het bekende „When the Saints go marching in" en de „South Ram- pert Street Parade". Het slot van de veelbelovende avond vormt de vertoning van het tweede deel van de film, met schitterende kleuropnamen van het dierenleven, zo wel onder water, op de eindeloze woeste ijsvlakte, als in de lucht. De rolprent munt uit door fijne, natuur lijke kleuren, spannend en volkomen levensecht scenario en zijn unieke op namen van ijsberen, poolvossep, zee leeuwen en olifanten. Morgen zal dat deel van de Veenendaalse bevolking, dat op 28 januari j.l. 23 jaar was, in één van de 12 Veenendaalse stem bureaus moeten verschijnen. Zoals men wellicht weet is men ver plicht op te komen naar het stemlokaal. In Veenendaai zijn dat welgeteld 9846 stemgerech tigden. Dit impliceert niet, dat dit aantal ook daadwerkelijk stemt. Er is een opkomstplicht, maar of men al dan niet een stembiljet wil invullen en in de bus wenst te werpen wordt aan de beleefdheid van ieder over gelaten. Bovendien zullen er na tuurlijk een aantal mensen weg blijven, die een geldige reden van verhindering hebben. Aan 38 kiezers uit andere ge meenten is voorts toegestaan om in Veenendaai aan de stemming deel te nemen, terwijl 104 kie zers bij volmacht zullen stem men. Volgens de huidige secretaris van de Veenendaalse Aannemersbond, de heer J. Boers, heersten er vóór de oprichting van de bond vreselijke toestanden in de aan nemerswereld. De felle onderlinge con currentie, die soms ook nog niet eens op eerlijke wijze geschiedde, was de aan leiding tot oprichting van een bond waar in alle plaatselijke aannemers zouden samenwerken. Nadat deze poging tot driemaal toe De heer H. A. de Kievid, die onlangs met pensioen is gegaan als gemeente bode van Veenendaai, heeft maandag middag officieel afscheid genomen van het college van burgemeester en wet houders en het kantoorpersoneel van de gemeente Veenendaai. Het voltallige college van b. en w. en het kantoorpersoneel waren hiertoe bijeengekomen in de trouwzaal van het gemeentehuis. Van hun belangstelling gaven o.a. blijk alle hoofden van dienst: de gemeentesecretaris, de heer D. Blankespoor, de gemeente-ontvanger, de heer A. J. Beekman, de directeur van gemeentewerken, de heer Tj. Ja- rings, de inspecteur van politie, de heer W. C. H. Dekker en het hoofd van de B.B., de heer J. H. Wilmink. De heer De Kievid werd toegespro ken door burgemeester Bakker, die voor de ruim 20-jarige dienst van de heer De Kievid bij de gemeente Vee nendaai niets dan prijzende woorden had. U was, zei de burgemeester o.a., niet zoals vele mensen, die hun plaats niet meer weten en naast hun schoenen gaan lopen. U was een dorpelwachter en u wist welke plaats u in deze func tie toekwam. U vervulde uw dienst al tijd zeer trouw en u bleef een be scheiden man. Burgemeester Bakker noemde ook de\ bekendheid en de goede naam, die de heer De Kievid in heel Veenendaai had: een vriendelijk en voorkomend mens. De burgemeester wist daarom zeker, dat de hele Veenendaalse bur gerij gemeentebode De Kievid immer hoog gewaardeerd had. Namens dagelijks bestuur en perso neel bood burgemeester Bakker een envelop met inhoud aan, waarvoor de heer De Kievid - naar hij zei - een Oud-gemeentebode H. A. de Kievid in een I de officiële afscheidsplechtigheid in de blijvend aandenken zou aanschaffen. genoeglijk kesprek gewikkeld met ge- trouwzaal van het gemeentehuis. Op de meente-secretaris D. Blankenspoor tijdens voorgrond burgemeester A. Bakker. Donderdag 5 maart j.l. was het precies dertig jaar geleden dat, na zeer moei lijke besprekingen, door de plaatselijke aannemers de Veenendaalse Aannemers bond werd opgericht. Ter gelegenheid van dit feit hield het bestuur een zeer druk bezochte receptie in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" aan de Markt, terwijl bovendien door de harmonie „Caecilia" aan het einde van de receptie een serenade werd gebracht voor de veranda van het hotel. Onder de aanwezigen welke het bestuur kwamen feliciteren merkten wij o.m. op het vol tallig college van b. en w. alsmede de gemeentesecretaris de heer D. Blanke spoor, diverse gemeentelijke autoriteiten, aannemersbesturen uit de omtrek, verschillende architecten en vele relaties. LUNTEREN. Een laffe daad van dieren mishandeling heeft zich voorgedaan in Lunteren. Een ingezetene miste al enkele dagen zijn hond, waaraan hij zeer gehecht was. Toen het dier terugkwam bleek het van onder tot boven met verf te zijn be smeerd. Het is de eigenaar gelukt de verf te verwijderen. De politie heeft de zaak in onderzoek. WAGENINGEN. Vorige week zondag heeft in de Nude een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij een jeugdige brom fietsberijdster uit Lent was betrokken. Zij reed (tegen de voorschriften) rechts op de rijbaan in de richting Wageningen. Plotseling stak zij de rijbaan over om het voor haar links van de weg liggende rijwielpad te gaan berijden, waardoor een passerende auto haar niet meer kon ontwijken. Het meisje werd ongeveer 30 meter meegesleurd en is in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis ge bracht. SOEST. Alleen en verlaten zat één dezer dagen op de tribune van het openlucht theater in Soest een jongetje, misschien in afwachting van een toneelvoorstelling of een poppenkast. Op de vraag van een agent hoe het ventje heette, antwoordde hij niet. Later bleek het een 4-jarig ke reltje uit Amersfoort te zijn, die van huis was weggelopen. De vader heeft het zwervertje opgehaald. LANGBROEK. Bij een executoriale ver koop bij landbouwer G. die het gevolg was van het feit dat hij een contributie schuld van 250,aan het Landbouw schap weigerde te betalen, zijn enkele klappen gevallen. Twee serieuze gega digden onder de kopers werden door de in grote getale opgekomen boeren in het nauw gedreven en moesten door de poli tie worden ontzet. Ook de deurwaarder kreeg een paar opstoppers te incasseren. Alle goederen werden voor de kleinste bedragen gekocht (o.a. een prima auto voor 1,met de bedoeling ze later weer aan de weigerachtige contrubant terug te geven. De totale opbrengst van de gehele inboedel was 25,—. De toneelbewerking van Erich Kastners beroemde boek heeft nieuwe succes sen geoogst by de jaarlijkse toneelavond van de Ritmeester Toneelvereniging. Het stuk vereiste een groot aantal acteurs en wü mogen zeggen, dat de meeste rollen zeer goed en een enkele zelfs uitstekend werden vertolkt. Regisseur Hans Berk - die zelf slechts een kleine rol (subliem) voor zyn rekening nam - had spelers en speelsters op kundige wyze voorbereid op deze avond, terwyl hy ook de zeer speciale talenten van b.v. Gerrie Grandia en Jo Ebben ten volle tot hun recht heeft laten komen. Schluter, eigenaar van vele fabrie ken, wordt winnaar van een prijs vraag, die door een van zijn fabrieken werd uitgeschreven. Hij heeft onder de naam Mayer deelgenomen en besluit onder dezelfde naam van de hem toe gevallen verrassing - 14 dagen vakan tie in de bergen - te profiteren. Op deze manier wil hij aan de weet ko men, hoe men een man, die slechts weinig te verteren heeft, behandelt in een luxe hotel. Zijn huisknecht ver gezelt hem. Deze speelt de rol van een vermogend man. Bijna valt het mooie plan in duigen, als de dochter van de directeur be sluit in te grijpen en zij de hoteldirec tie op de hoogte brengt van de identi teit van de te verwachten gast. De directie ziet evenwel een andere winnaar van dezelfde prijsvraag - Dr. Piper - aan voor Schluter, waardoor Mayer-Schluter toch nog de gelegen heid krygt vast te stellen, dat zijn nog al pessimistische kijk op de behande ling van de kleine man in de z.g. „ho gere kringen" met de werkelijkheid overeenstemt. Wie - gezien de reputatie van de schryver als „asfalt-scribent" - een stuk had verwacht, dat tot op zekere hoogte tendensieus zou zijn, is gelukkig in zijn verwachtingen beschaamd: het gehele stuk ademde een sfeer van goe de humor; bevatte hoogst komische si- (Zie verder pagina 2) mislukt Was, slaagde men erin een be stuur samen te stellen, hetgeen geschiedde in het voormalig hotel Gerth. Het bestuur werd toen als volgt samengesteld: voor zitter M. van Doorn; secretaris J. Baars; penningmeester A. Wagensveld; 2e secre taris H. van Doorn en 2e penningmeester J. Merbis. Het doel waar zolang naar ge streefd was, was bereikt. Alle Veenen daalse aannemers werkten vanaf die tijd samen en, zoals de heer Boers het uit drukte, „inplaats van vijanden waren we vrienden geworden". Tijdens de dertig jaar van bestaan is het tweemaal voorgekomen dat een lid geroyeerd is. De eerste is naderhand weer teruggekeerd toude bond terwijl de fzie verder" pagina 2) Het bestuur van „O.C.B." deelt de Veenendaalse bejaarden nu reeds mee dat het de bedoeling is om op dinsdag 24 maart a.s. weer een wijdingsavond te houden in gebouw „Eltheto". Evenals dat op vorige dergelijke avonden het geval is geweest, hoopt de heer Meijer weer zijn medewerking te verlenen. Het bestuur deelt dit nu reeds mee opdat de bejaarden deze avond hier voor zullen vrijhouden. Ter gelegener tijd worden nadere bijzonderheden bekend gemaakt. Als men een gesprek voert met Vee nendaals oudste inwoonster, mevrouw Gerritje van Ojik-van Remmerden, woonachtig aan de Molenstraat 11 al hier, zou men nog niet zeggen, dat zij j.l. maandag 99 jaar is geworden. Haar gehele levensloop staat nog in haar geheugen opgetekend en als zij hierover gaat vertellen is zy een ge zellige praatster. Haar leeftijd in acht genomen mag zij zich nog verheugen in een goede gezondheid, behalve haar gezichtsvermogen dat minder goed is. Zoals gezegd kan mevrouw Van Ojik een levendig verslag geven van vroeger, dat voor haar heel ver weg ligt. Zij herinnert zich het allemaal echter nog als de dag van gisteren. Dat zij als kind met haar ouders in het Betuwse plaatsje Maurik woonde. Dat, toen zij zeven jaar oud was, het eigen huisje van haar ouders aan de Zand straat te Maurik afbrandde en het met 200,uitkering van de verzekering weer in orde kon worden gemaakt. Toen mevrouw Van Ojik acht jaar was kwam zij met haar ouders naar Veenendaai. Zoals dat vroeger gewoon was moest zij op die leeftijd naar de fabriek. Elke dag - van 's morgens voor dag en dauw tot 's avonds laat - werkte zij op de VSW vooréén gulden per week, waarbij dient te worden aangetekend, dat de christe lijke- en de nationale feestdagen op dat loon in korting werden gebracht. Op 22 oktober 1881 trouwde de toen Een plaquette van het te bouwen zieken- Het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit te Amsterdam, dat ge bouwd wordt aan de Amstelveenseweg in Amsterdam-zuid, zal, indien de plan nen geen stagnatie ondervinden, op 1 januari 1963 gereed zijn. In afwachting daarvan zyn op een aangrenzend terrein zes tydelijke poliklinieken verrezen, waarin dit eerste en enige protestants-christelykc academisch ziekenhuis in ons land zijn werkzaamheden al is begonnen. 22-jarige Gerritje van Remmerden met huiscomplex Peter van Ojik, die in 1946 is over leden en uit hun huwelijk werden 10 kinderen geboren, waarvan er nu nog 7 in leven zijn. Verder zijn er 27 kleinkinderen en 35 achterkleinkinderen. Mevrouw Van Ojik had op haar verjaardag buiten gewoon veel belangstelling o.m. van burgemeester en wethouders en de se cretaris de heer D. Blankespoor, die haar persoonlijk kwamen gelukwensen. De Veenendaalse heren overtreffen de dames in ouderdom. De oudste in woner van Veenendaai is de heer Ger- rit Diepeveen, die verblijf houdt in het rusthuis van de Ned. Herv. gemeente alhier. De heer Diepeveen hoopt, dat hij op 23 juni a.s. zijn honderdste ver jaardag mag beleven. van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Deze poliklinieken, c .idergebracht in drie eenvoudige, maar goed geoutilleerde gebouwtjes, zijn: verloskunde en vrouwenziekten (dr. J. Janssens); kinder ziekten (T. D. Stahlie, kinderarts); oog ziekten (mej. dr. C. M. J. Velzeboer); keel-, neus- en oorziekten (dr. J. Bijtel); röntge nologie (dr. A. S. Sluis); en huidziekten (waarvoor nog een benoeming zal volgen). Vooruitlopend op de volledige moge lijkheden van het ziekenhuis kan men hier nu poliklinische hulp bieden, mede ten behoeve van het poliklinisch onder wijs. Voorts geldt dat aldus relaties met Omdat de eerste lezing van de cursus ,M,odernc beeldhouwkunst" gisteravond uitviel had de Volksuniversiteit Veenendaai op maandagavond j.l. een extra filmavond ingelast. Een zogenaamde populaire avond,- hetgeen ook merkbaar was aan het aantal belangstellenden, dat op deze avonden belangrijk groter is dan op de wetenschappelijke avonden. ,,'t Trefpunt" was dan ook maandag weer geheel bezet. De vertoonde films „Zwervend langs wildpaden" en een filmpje over de merkwaardige ther mometervogel, die in Australië huist, waren dit flinke bezoek ten volle waard. De eerste film zou men kunnen be titelen als een fel-realistische natuur film. Zij liet de natuur zien, zoals zij is. Ongebreideld, de ene keer wreed en dan weer uiterst lieflijk. De film werd samengesteld door een aantal Hongaarse biologen en cineas ten en opgenomen in het beroemde Hongaarse natuurreservaat bij Baja, 130 km ten zuiden van Boedapest. Het Door de pas tegen het eind der maand februari verbeterde weersomstandig heden was slechts een lichte daling der werkloosheid waarneembaar. Deze daling werd vooralsnog in hoofdzaak geconstateerd in de bouwsector. De ver wachting is dat de komende maand een grotere daling der werkloosheid c.q. een een groter werkgelegenheidsvolume zal geven te zien in meerdere sectoren van het bedrijfsleven. Dc toenemende vraag naar arbeidskrachten o.a. in de bouw nijverheid, de textiel- en de metaalnijverheid wyst in deze richting. Geregistreerde arbeidsreserve mannen: Wat vrouwelijke arbeidskrachten be- 1959 1958 treft is er nog voortdurend sprake van eind eind eind tekorten (voor een groot deel betrekking jan. febr. febr. hebbende op jeugdigen) o.a. bij de tex- 4 3 18 tiel- en sigarenindustrie en bij de kleding bedrijven. Bedrijfsklassen Textielnijverheid Voedings en genots middelenindustrie Metaalnijverheid Bouwnijverheid Kantoorpersoneel Overige bedrijfsklassen 3 25 62 19 227 1 21 44 16 228 8 50 64 11 213 Totaal 340 313 Vraag naar mannelijke arbeidskrachten: 54 63 364 26 Vorige week heeft onze plaatsgenoot de heer Van Hardeveld op het kap- concours in Haarlem met zijn equipe een eerste prys, bestaande uit een grote beker en als extra prijs een per manenttoestel weten te behalen. Bo vendien behaalde kapper Hardeveld individueel nog een vijfde prijs. Het concours had een zware bezetting daar alle Technische Clubs uit het westen des lands hieraan deelnamen. Aanbod vr. krachten Vraag naar vr. kr. 1959 1958 eind eind eind jan. febr. febr. 20 16 28 111 111 59 feit, dat dit natuurreservaat aan de boorden van de Donau ligt, gaf de ma kers van de film de mogelijkheid om een zeer gevarieerd beeld van flora en fauna te geven, zowel te land als in het water. De film, met gesynchroniseerde die rengeluiden, was van een Engelse com mentaar voorzien. Ten gerieve van het publiek werd dit Engelse commentaar vervangen door een via de microfoon verstrekte toelichting van de bioloog J. W. Varossieau. Hoofdrollen werden vervuld door een jachtopziener, die geheel van de buitenwereld afgesneden, met zijn ge zin midden in dit „Europese" oerwoud woont en zijn uitgebreide dierlijke in ventaris, waaronder diverse honden, een paard, een machtige keizersarend, een oehoe en een vos, alle getemde dieren. Vóór de film „Zwervend langs wild paden" werd een interessant filmpje vertoond over de Australische thermo metervogel, die er een eigenaardige manier van uitbroeden van eieren op nahoudt. Deze vogels - een soort kal koenen - leggen hun eieren in kuilen die zij zelf graven. Zij bedekken de eieren met bladeren e.d. en werken de kuil weer dicht. De eieren laten zij door de zonnewarmte uitbroeden, waarbij zij de temperatuur zelf rege len door naar behoefte zand weg te halen en weer toe te voegen. De tem peratuur meten zij tot op 1 graad nauwkeurig met hun snavel op. Hier mee zijn zij jaar in jaar uit bezig. En dan te bedenken dat hun jongen zich geen zier van de oudelui aantrekken en onmiddellijk hun eigen weg zoeken. de Amsterdamse geneeskundige wereld gevormd worden, terwijl ook de patiën ten reeds de weg naar het nieuwe zie kenhuis kunnen vinden. De geneeskundige faculteit van de Vrije Universiteit omvatte al een paar polikli nieken, gevestigd in de Galerij te Amster dam: inwendige geneeskunde (prof. dr. G. A. Lindeboom) en heelkunde (prof. dr. P. R. Michaël). Bij de poliklinische hulp gaat het in hoofdzaak om zogenaamde lopende patiënten; is opname nodig dan kan men beschikken over afdelingen van bestaande ziekenhuizen. Het complex van het ziekenhuis der Vrije Universiteit zal bestaan uit het ei genlijke ziekenhuis met daaraan verbon den het instituut voor pathologie en bac teriologie; voorts het definitieve polikli niekgebouw en de woongebouwen voor het inwonende personeel. Directeur ge neesheer is de heer F. H. A. Kothe. Het ligt in de bedoeling voor de op leiding van verpleegsters aan dit zieken huis een eigen, moderne verpleegsters- school te verbinden. Straks zal het aca demisch ziekenhuis der Vrije Universi teit met zijn eigen plaats en betekenis in het Nederlandse ziekenhuiswezen mede voorzien in de zich ontplooiende behoef ten van de gezondheidszorg in ons land- het ziekenhuis zal 700 bedden tellen -en voorzien in de behoefte naar uitbreiding van het hoger onderwijs. Het is van de oprichting der Vrije Uni versiteit, die uitgaat van de vereniging voor hoger onderwijs op gereformeerden grondslag, in 1880 af de bedoeling ook medici op te leiden. Maar omdat een ge neeskundige faculteit vele en kostbare voorzieningen vergt, is bij de gestage uit bouw der universiteit op grond van prac- tische overwegingen aan de opbouw* van deze faculteit eerst later begonnen. Al in 1907 is een hoogleraar psychiatrie en neurologie benoemd: vakken waarbij de levensbeschouwing zeer duidelijk en direct een rol meespeelt; in 1914 volgde de benoeming van een lector, later hoog leraar, in de physiologie. De Nutsavond welke de Nutsleden verleden week woensdag werd aangeboden, is ongetwijfeld een der belangrijkste van dit seizoen geworden. De kunstschilder en criticus Jelle Troelstra uit Amersfoort verzorgde op deze avond een voor ieder begrypelyke lezing over „Schilderijen zien". Hy vertoonde daarby een groot aantal lichtbeelden van beroemde meesterwerken van alle tyden. Zijn doel was om door het vergelijken van de verschillende manieren, waarop schilders hetzelfde of een soortgelijk on- H0QFDSTR 51 TEL 3184 VEENENDRRL In de Hoogstraat te Veenendaai zou G. K., werktuigbouwkundige te Ede, met zijn auto door een rood stoplicht gereden zijn, doch toen hij vrijdag voor het Wa- genings kantongerecht verscheen, ver klaarde hij van de hele geschiedenis niets af te weten. Op 25 juni zou het gebeurd zijn en de agent had hem niet staande kunnen houden, doch het kenteken van de auto genoteerd. Ruim een maand later was hij pas gehoord en hij had toen niet meer geweten of hij op de bewuste dag nu in Veenendaai geweest was of niet. Ik meen van niet, maar het is heel goed mogelijk, dat iemand anders met mijn auto gereden heeft, want dat ge beurt nogal eens, aldus verdachte. Al met al bleek er te weinig bewijs om tot een veroordeling te komen en daar om werd het vrijspraak. Rechter v. d. Brand attendererde er de officier op, dat het aanbeveling verdient de politie op te dragen in dergelijke ge vallen niet zo lang te wachten met het horen van de verdachte. Het wordt wat moeilijk zich nog precies te herinneren wat meer dan een maand geleden gebeur de. ■fr A. J. M. van L. had in zijn café aan de Veenendaalsestraatweg te Eist in de ge meente Rhenen op een zondagavond ge legenheid gegeven tot dansen en daar hij hiervoor niet de vereiste vergunning be zat, bracht het hem vrijdag voor de kan tonrechter te Wageningen. Ik weet best, dat ik een vergunning nodig heb als ik gelegenheid wil geven tot dansen en in mijn café is zoiets dan ook beslist niet gebeurd, verklaarde ver dachte pertinent. Er is zelfs niet eens ruimte voor, want alles staat vol met stoelen en tafeltjes. Toch heeft de politie het gezien, wist rechter v. d. Brand. Onmogelijk, ontkende verdachte. Omstreeks tien over elf gingen een paar klanten in een wat vrolijke bui hossend de deur uit, maar daar kon ik niets aan doen. Een café is nu eenmaal geen be waarschool. Verder is er niets gebeurd. In zijn proces-verbaal schrijft de agent, dat hij van de straat af zes paren in de cafézaal kon zien dansen. Het bleek te gebeuren op grammofoonmuziek of, om in de terminologie van proces-verbalen te blijven, op muziek, die werd voortge bracht door een mechanisch instrument. De verbalisant is naar binnen gegaan en pas na herhaald aandringen bleek u bereid de muziek af te zetten, waarop het dansen ophield. Nauwelijks weer op straat hoorde en zag hij echter, dat het dansen opnieuw begon. Hij is toen voor de tweede maal bij u gekomen en heeft gedreigd met ontruiming, waarna men inderdaad opgehouden is, las de rechter. Niets van waar, hield de verdachte vol. Er is helemaal niet gedanst en er is ook geen agent bij me binnen geweest. De zaak werd hierop aangehouden, op dat de verbalisant als getuige gehoord kan worden. T. N. D., koopman te Rhenen, was op een en dezelfde dag (16 augustus) twee maal bekeurd omdat hij zonder daarvoor een geldige vergunning te hebben in een kraampje patates frites verkocht had. De eerste maal gebeurde het te Rhenen op de openbare weg en de tweede keer op een particulier erf aan diezelfde weg. Ik had wel een vergunning gehad, maar helemaal vergeten die te verlengen, vertelde D. vrijdag voor het kantonge recht te Wageningen. Pas toen de ver balisant hem in wilde zien, merkte ik, dat hij verlopen was. Ik ben toen direct van de openbare weg afgegaan en heb toe stemming gevraagd om zolang op een particulier erf te mogen staan. Ik dacht, dat ik daar wel verkopen mocht. U mag zonder vergunning niet op of langs een openbare weg venten en hier was dus het langs van toepassing, legde de officier uit. Verdachte begreep het en daar hij in middels al weer een vergunning gekre gen had, wilde de officier volstaan met 2 x 5,- of 2x1 dag. Voor het eerste feit vonniste rechter v. d. Brand conform. In het tweede was D. te goeder trouw geweest en daarom werd het daarvoor een schuldig verkla ring zonder oplegging van straf. J. Th. C. G., chauffeur te 's-Gravenhage was op de Edeseweg te Wekerom met een personenauto een andere, voor hem rijdende auto gaan inhalen, terwijl uit tegenovergestelde richting een bromfiets naderde. (Zie verder pagina 2) derwerp zien en uitbeelden, het eigene, de persoonlijke zegging van iedere kun stenaar apart en gemakkelijk te benade ren. Hij vertoonde daartoe steeds twee of meer reprodukties van bekende werken van verschillende meesters, en wist door zijn toelichting zelfs een leek te boeien. We zagen plaatjes van werken van Rembrandt, van Gogh, Maris, de Goya, e.a. en uit ieder werk haalde hij het per soonlijke van de schilder. Zelfs een moderne Picasso werd na zijn toelichting voor een buitenstaander aan vaardbaar. Het ging de heer Troelstra deze avond niet om het feit of het ene stuk mooier en indrukwekkender was als het andere. Ieder werk op zichzelf was mooi, maar met een andere persoon lijke zegging. Vooral de wijze waarop b.v. twee meesters de Judas-figuur uitgebeeld hadden maakte indruk. Een werkelijk voortreffende lezing. Een genre waar ook belangstelling voor was en voor herhaling in andere zin vatbaar is. Dr. A. C. Kars dankte de spreker, en maakte de leden er op attent dat zeer binnenkort een enquete gehouden zal worden. Dit met het oog op het samen stellen van het programma voor het vol gende seizoen. De leden ontvangen hier voor binnenkort nadere mededelingen. De bovengenoemde lezing is in de plaats gekomen van de uiteenzetting welke Romke de Waard zou geven over draai orgels. Deze was door ziekte verhinderd. Dat een casino niet altijd winst maakt is bewezen in Nioe. De baccarattafel van het casino „Palais de la Meditterranee" moest sluiten omdat acht spelers op één avond de bank een verlies toebrachten van zeshonderdduizend gulden. De treinen van de buurtspoorwegen in Rio de Janeiro hadden steeds vertra ging. Meer dan drieduizend treinreizigers waren hierover ze verbitterd, dat ze een stationsgebouw en een loods met rijtuigen in brand staken. Bij het vertrek van de „Waterman" uit Kaapstad bleek plotseling dat er nog een dame aan boord was, die vergeten had uit te stappen. Het schip was al enkele uren op zee toen de loodsboot haar ophaalde en veilig aan land zette. De verhoging van de kinderbijslag in West-Duitsland is door de Westduitse Bondsdag goedgekeurd. De bijslag die pas bij het derde kind begint, is m.i.v. 1 maart van 30 op 40 Mark (36 gulden) per maand gebracht. Een elfjarig meisje uit Miami las in de krant dat president Eisenhower moei lijkheden had met zijn begroting. Zij ledigde haar spaarpot (61 dollar) en zond hetbedrag aan de president, die het echter onder dankzegging terugzond. In de Spaanse plaats Murcia bestond zo'n enorme belangstelling voor het pro ces tegen een man die wegens moord terecht stond dat de publieke tribune be zweek. Twaalf ernstig gewonden werden naar een ziekenhuis gebracht. De Amerikaanse komiek Lou Castello die samen met Bud Abbott in vele Ame rikaanse humoristische films is opgetre den is dinsdag op 53-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. .Mijn gelukwensen, mijnheer de di recteur, uw gevangenis is een modelin richting", zei een lid van een inspectie- groep voordat hij de inrichting verliet. De directeur was hiermee zeer ingeno men, totdat hij tot de ontdekking kwam dat de zegsman een gevangene was die zich bij de inspecteurs had ingesloten. Vorige week is een 23-jarige man in New-York van de 26ste verdieping van een wolkenkrabber gevallen. Hij over leefde de val doordat hij in een reusach tige watertank ter hoogte van de zevende verdieping terecht kwam. KEO'KEWIJK 167 TEL SOOO VEE N E N DA AL_ Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1