Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ook in Veenendaal verkiezings-uitslag sterk was de verrassend Definitieve verkiezings-uitslagen in onze eigen omgeving r StyMle - Wist V... Bejaardeninrichtingen komen onder toezicht van provinciale overheid WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Het witte gevaar in het zwarte werelddeel Afrika ontwaakt Schoonmaak 33e jaargang VRIJDAG 13 MAART 1959 Nr. 20 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Volgende week Palmpaasoptocht v Agenda Belangstelling voor Ritmeester-schaaktoernooi is reeds enorm Jeugdvierdaagse in Veenendaal Sparta-uitvoering van twee avonden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij brengt 17,50 op! 1 KF 014544 Inenting tegen kinder verlamming LI. VI Onderscheiding voor bloedgevers Dinsdagavond had in hotel „De Ko renbeurs" alhier de uitreiking plaats van de Landsteiner Plaquettes aan 20 personen, die vijftienmaal een halve ïiter bloed hebben beschikbaar gesteld voor hulp aan hun zieke medemensen en van 29 Landsteiner penningen aan hen, die reeds vyfmaal bloed hebben gegeven. ZETELVERDELING TWEEDE KAMER Partij 1959 1956 P.v.d.A47 50 K.V.P49 49 A.R- 14 15 V.V.D19 13 C.H.U12 13 Bruggroep S.G.P3 3 C.P.N3 7 Boerenpartij G.P.V1 P.S.P2 Prot. Chr. Unie. Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kuiuien ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VAL 1 1 ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Binnen het tijdsbestek van nog geen jaar kan de mening van het kiezersvolk sterk verande ren. Al probeert men dit dan wel het is toch moeilijk op grond van vorige cijfers een te ver wachten uitslag te baseren. In Veenendaal is het beeld van de verhoudin gen sedert de vorig jaar gehouden verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraad weer totaal veranderd. Stond vorig jaar de Christelijk Historische Unie onbetwist aan de kop met bijna 200 stemmen meer dan de A.R. en P.v.d.A., deze keer is het de Partij van de Arbeid, die in Veenendaal als onbedreigde kop loper uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn is ge komen. Deze partij bracht het gisteren tot 2683 stemmen. Dit is ruim 400 meer dan A.R. en C.H.U., die met respectievelijk 2244 en 2275 stemmen uit de bus kwamen. Rekent men de uitbreiding van Vee nendaal sedert de kamerverkiezing in 1956 dan heeft de P.v.d.A. - al is dit na tuurlijk nooit precies te berekenen - zich in Veenendaal, wat de kamerverkie zing betreft gehandhaafd. Toen was zij ook de grootste partij in Veenendaal met 2553 stemmen. Echter, vergeleken bij de verkiezing van 1956, boekten C.H.U. en A.R. een grotere winst, dan de P.v.d.A. De C.H.U. sprong van 2055 op 2275 stemmen en de A.R. van 2091 op 2244. De Staatkundig gereformeerden heb ben zich na kleine achteruitgangen bij de verkiezingen van het vorige jaar weer weten op te werken tot het aantal stem men van 1956, n.l. bijna 1000, terwijl de K.V.P. van 328 in 1956 op 404 kwam. Verhoudingsgewijze werd de grootste winst geboekt door de V.V.D., hoewel deze partij met 553 stemmen slechts één stem meer won dan de vorig jaar ge houden staten- en raadsverkiezing. Ge rekend naar de uitslag van 1956 (296) is het aantal V.V.D.-stemmen bijna ver dubbeld! Bruggroep en C.P.N. tezamen gerekend liepen terug van 69 communis tische stemmen in 1956 tot 48 thans, ter wijl het Gereformeerd Politiek Verbond - hoewel uiteraard een kleinere partij - in verhouding een nog grotere winst maakte dan de V.V.D. Van 21 op 51. Hier boven uit steekt nog de boerenpartij met 61 stemmen. De opkomst van de Veenendaalse kie zers is evenals andere jaren thans ook weer redelijk te noemen. Het aantal weg blijvers, waaronder zieken en afwezigen gerekend, bedroeg nog geen 400. Van de 9854 opgeroepen kiezers verschenen er 9490 Hoewel men hierop natuurlijk geen peil mag trekken - de gisteren gehouden ver kiezing heeft immers weer bewezen hoe totaal anders de kiezers denken over Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad - moet het toch aardig zijn De Veenendaalse winkeliersver eniging organiseert volgende week zaterdagmiddag 21 maart weer de traditionele palmpaasoptocht. Om drie uur worden de kinderen met een palmpaas of haantjepik in de Eierhal verwacht, vanwaar men om half vier in optocht door de volgende straten trekt: Kost- verloren, Zandstraat. Hoogstraat, Zwaaiplein Hoogstraat. Hoofdstraat naar de J. G. Sandbrinkstraat. Daar aangekomen wordt de stoet ontbonden en ontvangt elk deel nemend kind een paasverrassing. met dien verstande dat deze attrac tie evenals vorige jaren alleen aan die kinderen worden uitgereikt die met een palmpaas of een haantje- pik aan de optocht meedoen. Mu zikale medewerking verleent de Veenendaalse Harmonie Caecilia. JAARVERGADERING N.C.V.B. De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt op donderdag 19 maart a.s. in gebouw 't Trefpunt haar jaarvergadering te houden. De presidente mevrouw A. van Leeuwen-Koning is af tredend en zal opgevolgd worden door mevrouw I. D. Bos-Dikken. in VEENENDAAL Vrijdag 13 maart: Bazar V.V. „Veenendaal' Eierhal van 7-11 uur. Zaterdag 14 maart: Toneelspel van Ger. Jeugdver, in Trefpunt. Aanvang 19.30 uur. Personeelsavond Kon. Scheepjes- wolfabrieken in Ver. Gebouw 19.30 uur. Bazar V.V. „Veenendaal" in Eierhal van 3 tot 11 uur. Maandag 16 maart: Toneelspel van Ger. Jeugdver, in Trefpunt. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 17 maart: USO-concert in Ver. Gebouw. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 18 maart: Volksuniversiteit cursus „Moder ne beeldhouwkunst" in Trefpunt. Aanvang 20.00 uur. Modeshow H. v. Schuppen in Eltheto om 15.00 en 20.00 uur. Verkeerscompetitie van Motor club „Veenendaal" in La Mon- tagne. Luxor Theater: Vrijdag t.e.m. zondag „Scampolo" Toeg. 14 jaar, maandag t.e.m. dinsdag: „Bloed in de prairie" Toeg. 14 jaar, woensdag en don derdag „Schaduwen over de sneeuw" Toeg. 14 jaar. RHENEN Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmiddag „Madri Gras" toeg. a.l., zondag avond „Als een verre glimlach" toeg. 18 jaar. RENSWOUDE Zaterdag 14 maart: Toneeluitvoering van Tip in ge bouw Rehoboth. Maandag 16 maart: Openbare gemeenteraadsverga dering. ACHTERBERG Zaterdag 14 maart: Uitvoering „Kunst en Vriend schap" in Buurtschapshuis. Aan vang 19.30 uur. ELST Zaterdag 14 maart: Uitvoering van V.V. Musketiers in Eikelkamp. voor betere uurwerken - H0QFD5TR 91 VEENENDAAL hier even te vermelden hoe de Veenen daalse raad na de grenswijziging samen gesteld zou zijn als dit de raadsverkiezing voor „Groot-Veenendaal" zou zijn ge weest. De zetelverdeling was dan alsvolgt ge weest: P.v.d.A. 6, A.R. 5, C.H.U. 5, S.G.P. 2 en V.V.D. 1. Hoewel de inschrijvingskaarten nog niet eens verzonaen zijn, is de belang stelling voor het enae Rnmeesier- schaaktoernooi, dat zal worden gehou den op vrijdag 17, vrijdag 24 en zater dag 2o april a.s. thans reeds enorm. In veroand daarmede raadt de toernooio- commissie van de Ritmeester Schaak vereniging aan dat iedere adspirant- aeeinemer zich zo spoeuig mogenjk op geeft bij wedstrijdleider G. A. Bianke- stijn, Dr. Conjnsiraat 117, Veenendaal. Voor het toernooi, dat wederom zal worden gespeeld in de kantine van de Ritmeester Sigarenfaoneken, Kerke- wijk 115, kan men uiscnrijven in de hoofd-, eerste, tweede en derde klasse, in groepen van vier personen. Voor iedere groep zijn twee bijzon der aardige prijzen beschikbaar, ter wijl bovendien die vereniging waarvan een groep van vijf leden gezamenlijk het hoogste winstpercentage behaalt, voor een jaar in het bezit komt van de fraaie wisselbeker. Vorig jaar werd deze beker gewonnen door het Zut- phense Schaakgenootschap. Ben vereniging kan ook met meer dan één groep van vijf leden inschrij ven voor deze wisselbeker. De indeling van het toernooi is als volgt: vrijdagavond 17 april, 19 uur, eerste ronde; vrijdagavond 24 april, 19 uur, twee de ronde; zaterdagmiddag 25 april, 14.30 uur, derde ronde. -» LANDBOUWORGANISATIES VERGADERDEN Donderdag j.l. waren de C.B.T.B. en de C.J.B. f.B. in vergadering bijeen. Op initiatief van de C.J.B.f.B. was ae heer Vroon van de voorlichtingsdienst der Centrale Coöp. Raffaissenoank te Utrecht uitgenodigd, die een rede hield over het bankwezen. Spreker begon zijn referaat met enkele woorden van waardering, naar aanleiding van het plotseling verschei den van twee landDOUwvoormannen, nJ. wijlen de heren Rip en Van de Heuvel. Hij wees er op dat in de sta tuten de belangen der leden primair worden gesteld. Daarom is 't zo be langrijk contact te houden met het be drijfsleven. De bank verleent waar mo gelijk steun aan de bedrijven om zich te kunnen handhaven op de lange weg der mechanisatie, die moet leiaen tot produktieverhoging en kostprijsverla ging. De jeugdspaarwet tenslotte was vol gens spreker een begin op de weg der bezitsvorming waarbij voor de spaar der alleen maar voordeel is te behalen. Na de pauze lichtte de spreker nog enkele punten toe naar aanleiding van vragen uit de vergadering. Hierna sloot de voorzitter van C.J.B.T.B. deze leerzame avond. de VEENENDAALSE BEDRIJVEN HOUDEN E.H.B.O.-WEDSTRIJD Zeven Veenendaalse bedrijfs-E.H.B.O.- ploegen en de plaatselijke E.H.B.O.- ploeg zullen op woensdag 25 maart a.s. in de nieuwe kantine van de Ritmees ter Sigarenfabrieken onderling een wedstrijd houden met als inzet een prachtige wisselbeker. Het is voor de eerste maal dat bij dit jaarlijks terug kerend evenement een wissel beker be schikbaar wordt gesteld. Vorig jaar kwam als winnaar uit de strijd de E.H.B.O.-ploeg van de V.S.W. De ze ven deelnemende ploegen zijn D.S., Leidse Wolspinnerij, V.S.W., Hollandia Trico, Ritmeester, SKF en Panter. CEFA PRESENTEERT „HET VERLEDEN KEERT TERUG" Zaterdag 14 maart a.s. vertoont de Cefa in gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat „Het verleden keert terug" met in de hoofdrol Hans Moser. Hierin speelt hij de rol van opa die de ganse dag moppert. Dat is ook geen wonder, want hij woont met twee ongetrouwde vrouwelijke fa milieleden in een stadje in de bergen en deze bizarre vrouwspersonen domineren het hele huis. Om een daad te stellen besluit opa een „bleekneusje" uit de stad in huis te nemen. Zijn vrouwelijke huis genoten hebben het daar helemaal niet op begrepen, vooral niet als opa de jon gen geregeld aanspoort „voetzoekers" af te steken. Hoe dit allemaal afloopt, laat de film op humoristische wijze zien. Naar wtf uit betrouwbare bron verne men bestaan cr plannen om te komen tot een Jeugdvierdaagse in Veenendaal, waaraan door wandelliefhebbers van 6 tot 20 jaar deelgenomen kan worden. Het doel van dit wandclfestyn, hetgeen uiter aard voor Veenendaal zeer belangrijk kan zyn, is de jeugd voor te bereiden voor de grote vierdaagse in Nymegcn. Nu al zouden er inschrijvingen binnen zijn uit alle delen van Nederland. Zodra de plan nen vastere vorm hebben aangenomen volgen hieromtrent nadere mededelingen. Onze grootste plaatselijke sportvereni ging, de gymnastiekvereniging „Sparta" geeft op vrydag 20 en zaterdag 21 maart a.s. een uitvoering in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Omdat het niet mogelijk is alle leden op één avond ten tonele te brengen, is de uitvoering in twee delen gesplitst. Daarom is aan alle kinderen een brief je meegegeven, waarop staat aan welke avond zij zullen meewerken. De ouders worden aangeraden er goed op te letten op welke avond hun kind optreedt. Gezien de enorme populariteit, die „Sparta" geniet, twijfelen we er niet aan, of velen zullen de prestaties van de leden willen zien. Voor bijzonderheden omtrent kaartver koop en plaatsbespreking mogen wij u verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie. Op 1 maart j.l. is de verordening op de bejaarden-, verzorgings- en ver pleeghuizen provincie Utrecht in werking getreden. Dit betekent dus, dat met ingang van die datum de in deze provincie gevestigde tehuizen en inrichtingen, waarin vjjf of meer bejaarden, lichamelijk of geestelijk hulpbehoevenden en zieken worden gehuisvest, verzorgd of verpleegd, onder het toezicht van de provinciale overheid zullen vallen. De bestuurders, beheerders of ondernemers van de desbetreffende inrichtingen zijn gehouden hiervan aangifte te doen en daaromtrent allerlei gegevens te verstrekken, zoals indeling van het tehuis, de bekwaamheid enz. van de leiding en het overig personeel en de regeling van de medische verzorging. Ook van de plaats vindende wijzigingen in de inrichtingen, zoals verbouwing van het tehuis, mutaties in het bestuur of onder het personeel, veranderingen in de medische verzorging enz. dient kennis te worden gegeven. Voor de uitoefening van het toezicht is een inspectrice aangesteld, die regel matig onder de verordening vallende te huizen en inrichtingen zal bezoeken en wier taak voornamelijk daarin is gele gen om in onderling overleg en weder zijds begrip door gesprek en advies het complex der desbetreffende verzorging c.a. in goede banen te houden of te krij gen. Evenwel kan vanwege de provin ciale overheid ook met sanctie tegen on gewenste situaties werden opgetreden. Er kunnen officieel aanwijzigingen tot verbeteringen worden gegeven en in uiterste gevallen kunnen de inrichtingen worden getroffen door een verbod tot het verlenen van huisvesting c.a. In het kader van dit provinciaal toezicht is nog een adviescommissie ingesteld, waarin zitting hebben: de heer Th. baron de Smeth van Deurne. Burgemeester van de gemeente Jutphaas, als voorzitter en als leden: de heer Dr. C. F. Engelhard, voorzitter van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid, Mejuffrouw Dra. C. 's Jacob, directrice van de Stichting voor Maat schappelijk werk, de heer Dr. A. Jonk, revalidatiearts van de Provinciale Utrechtse Revalidatie Stichting, de heer J. J. M. Truijens, voorzitter van de ver eniging van directeuren van overheids organen voor sociale arbeid, Mevrouw Zr. J. Th. de Beus, directrice van een inrich ting tot verpleging van chronisch zieken, mevrouw M. Th. Steenmeyer-van Griet- huysen, bestuurslid van een tehuis voor bejaarden. Ook hebben in deze commissie zitting de heer A. P. N. de Groot, genees kundig-inspecteur van de volksgezond heid voor Noord-Holland en Utrecht, de heer Dr. P. van der Esch, geneeskundig inspecteur voor de Geestelijke Volksge zondheid, de heer Ir. A. Scheffer, Hoofd ingenieur-directeur van de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid, de heer H. D. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd ais makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaaiweg 2 - Tel. 2918 Roest, hoofd van het bureau Utrecht van het ministerie van maatschappelijk werk. Secretaris der commissie is de heer Mr. J. W. Masman. De inrichtingen in de gemeenten Amers foort, Utrecht, Soest en Zeist blijven val len onder het gemeentelijk toezicht krach tens de aldaar geldende plaatselijke ver ordeningen. Hoewel de rijksdaalders met een rood nummer steeds zeldzamer wor den, is het nu al voor de zesde keer dat de door ons uitgegeven Vallei riks (vorige week bü Textielhandel Turkesteen, Hoofdstraat) niet ge vonden is. De uitgifte gaat echter normaal door alsmede de wekelijkse verhoging van de vinderspremie met 2,50. De Vallei-riks die ditmaal in het verspreidingsgebied van „De Vallei" wordt uitgegeven draagt het nummer Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur, wordt de vinder a contant 17,50 uit betaald. Maandag 16 maart a.s. wordt een be gin gemaakt met de inenting tegen kinderverlamming van de kinderen, geboren in de jaren 1945 tot en met 1949 en 1958. Deze inentingen, waar voor bijna 2500 kinderen van gemeen tewege zijn opgeroepen, zullen acht middagen in beslag nemen. De entin gen vinden wederom plaats in het ge bouw voor gezondheidszorg aan de Eikenlaan alhier en wel op 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25 en 26 maart a.s., iedere middag van twee tot vijf uur. Alle kinderen, die voor deze enting in aanmerking komen, ontvangen on geveer vijf dagen van te voren een op roep. Krijgt men geen oproep dan wordt men verzocht dit tijdig te mel den op de gemeentesecretarie, Hoofd straat 92, alhier, 's morgens tussen half negen en half één. Het is in het belang van de ouders van de in te enten kinderen, dat de rose of blauwe entingskaart wordt meegebracht. Voor de oudere kinderen, geboren in de jaren 1945 t.m. 1949, zal veelal geen kaart aanwezig zijn. Deze worden bij de eerste enting uitgereikt. Van de ouders zal, evenals vorige ke ren, een vrijwillige bijdrage van mini mum één gulden per injectie worden gevraagd. Tenslotte wijzen wij er op, dat thans ook de mogelijkheid bestaat om jongere kinderen dan bovengenoemde lichtin gen, die door omstandigheden nog niet zijn gevaccineerd, alsnog te laten in enten. Men wordt verzocht hierover eveneens tijdig tevoren contact op te nemen met de gemeentesecretarie. NAIROBI, febr. 1959. Terwyl we hier volop „genieten" van de bloed-hete tropenzon, huivert u in Nederland waarschijnlijk van de kille na-wmterse buien. Vindt u het vreemd, als we schrijven, dat ook wy echter dagelijks hui veren. Dat is niet van lichamelijke kou. (Jok niet van opennjke angsi voor wat mogelyk zou kunnen gebeuren, wanneer zwart Afrika eens helemaal in opstand zou komen. Maar wel huiveren we van scherpe achteroocht om wat gist in de bush of, zoals men dat in Belgisch of Frans Congo zegt: in de brousse. den uit het oude culturele Europa van Afrika steeds maar grotere „wmsten" willen maken. Afgezien van het ver ouderd zijn van ae koloniale politiek kan men gerust zeggen, dat de onbe heerste hebzucht de Europeanen blind maakt voor wat er in het ontwakende Afrika precies aan de hand is. Toen sprak hij op plechtige toon de volgende voorspelling uit: „Binnen vijf jaar zal de brand zijn uitgebroken. Als een orkaan zullen de viammen over onze stammen loeien en niemand zal in staat zijn de vaart van die ver nieling te stuiten. Het ene volk na het andere zal letterlijk vrij willen zijn. Nog eens vijf jaar en de haat tegen al wat blank is zal onuitroeibaar zijn ge worden. De leiders van al onze, in de grond van de zaak natuurlijk toch nog hulpeloze, volkeren zullen de in Mos kou opgeleide communisten zijn. Vurig bid ik, dat ik de kracht mag behouden om, wanneer ik eenmaal uit deze ge vangenis zal worden ontslagen, voor Afrika positieve krachten te ontkete nen, daarbij inbegrepen een goede vriendschap ten opzichte van een naar ik hoop en verwacht minder hebzuch tig Europa. Het „witte gevaar" is mo menteel het ergste wat ons zwarte we- reladeel bedreigt. Ik hoop u eenmaal als mijn welkome gast in een vrij land te mogen begroeten. Vergeten zal ik u nooit, want u hebt de moed opgebracht om rustig en ernstig naar mij te luiste ren." Aan dit laatste nu moet u eens va ker denken, dan begrijpt u dat ook wij hier soms kunnen huiveren in de tro penzon. Maar al te levendig immers herinne ren we ons hier, hoe ae toestand maan den lang voor de blanken schier on houdbaar was tengevolge van de ter reur van de Mau Mau. We huiveren, omdat we hier beter dan u beseffen, hoe snel de vlam van het Afrikaanse nationalisme kan oplaaien tot een alles en allen verslindend vuur, dat vlijtig en met grote kracht zal worden aan geblazen door de communisten. Nog niet zo lang geleden was de schrijver van dit artikel in Kampala, een grote stad in Oeganda. Daar staat een grote universiteit voor de zwarte bevolking. Er zijn golflinks ener staat een enorme gevangenis. We moesten den ken aan een bezoek, dat we - nu al weer een jaar of wat geleden - aan deze gevangenis brachten. We ont moetten daar namelijk een „opstande lingen-leider", spraken langdurig met hem en hebben sedert die dag veel over het gesprokene nagedacht. Nu in Leopoldstad en in Brazzaville de on rust telkens weer opflakkert, komen ons vele woorden van deze intelligente neger (hij studeerde aan een Britse universiteit en behaalde zijn graad) in de herinnering terug. Wanneer Afrika gedwongen wordt zich letterlijk vrij te gaan vechten vari de Europese overheersing, zo betoogde hij, dan zal het „domme Europa" er te laat achterkomen, hoe sterk de invloed van Moskou hier is. Duizenden en nog eens duizenden krijgen van de Sovjets de kans om in Moskou hogere studies te maken. Helemaal gratis. En met de wetenschap wordt de communistische heilsleer in de gedachten en in de har ten van de zwarten „gepompt". Daar staat dan helaas tegenover, dat de lan- dokter J. H. Kets het nut van het ge ven van bloed en hij wees op de moei- DIEFSTALLEN GESTRAFT De Utrechtse rechtbank veroordeelde de 25-jarige motordrijver G. P. uit Eist wegens een aantal door hem gepleeg de diefstallen tot acht maanden gevan- lijkheden om nieuwe donors te knie-r genisstraf met aftrek alsmede onvoor- voor dit nuttige doel De aanwezigen waren de bewijzen, dat hier geen risir«, aan verbonden is, aldus dokter Kets en het blijkt, dat wanneer men een maal zover is, dat men bloed geeft, er geen bezwaar tegen is, dit regelmatig één- of tweemaal per jaar te doen. Dr Van Enter, de leider van de bloed transfusiedienst van het Julianazieken- huis alhier, deed nog een extra beroep op de mensen om zich op te geven waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. In december j.l. eigende de verdachte zich een postwissel van een broer uit Barneveld toe, welke hij door middel van een valse handtekening wist te innen. Een rijwiel van zijn broer, dat hij slechts in bruikleen had, werd door hem eigenmachtig verkocht terwijl hij zich de opbrengst toeeigende. Geëist was één jaar met aftrek en voorwaardelijk^. ter beschikkingstelling van de regering. BRAND OP DUITS VRACHTSCHIP. Het Duitse vrachtschip ,Vormann Rass' is woensdag voor de Britse kust uitge brand. Acht van de veertien leden van de bemanning gingen van boord en werden door een Frans schip opgepikt; de andere zes bleven aan boord om met behulp van toegeschoten schepen het vuur te lyf te gaan. Na een urenlang gevecht met de vlammen slaagden de moedige zeelieden er inderdaad in het vuur te doven. Op deze luchtopname zien we de brandende „Vormann Ras" met aan haar zyde een Brits oorlogs schip, dat met spuiten aan het blussingswerk deelnam. Voor hij tot het uitreiken van de on derscheidingen overging onderstreepte voor de bloedtransfusiedienst. Het zie kenhuis heeft een dusdanige uitbrei ding ondergaan, dat veel nieuwe donors nodig zijn. Het komt thans voor, dat voor bloed van sommige groepen een beroep op Utrecht moet worden ge daan, hetgeen natuurlijk niet nodig moest zijn. De eerstvolgende avond van de plas- madienst zal plaats vinden op dinsdag 26 mei a.s. Men kan zich hiervoor reeds thans opgeven bij de huisarts of bij het secretariaat van het Ned. Rode Kruis, afd. Veenendaal, Hoofdstraat 90, alhier. Veenendaal Veenendaal Veenendaal Veenendaal Rhenen Eist (U.) Achterberg Rhenen Ederveen Renswoude Amerongen Overberg Sch.zeel (gemeente) (Gelders) (Renswoude) Totaal (totaal) (stad) (totaal) (totaal) (Gem. A'rongen) PARTIJEN 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 1956 1959 P.v.d.A 2553 2683 533 553 83 60 3169 3296 2764 2821 690 726 161 120 1913 1975 186 156 282 259 747 697 78 44 461 K.V.P 328 404 85 94 21 22 434 520 251 296 7 20 13 21 231 255 7 7 35 37 72 93 21 16 18 A.R 2091 2244 708 515 50 45 2849 2804 487 604 79 109 58 72 350 423 115 114 197 206 299 296 38 45 215 V.V.D 296 553 61 111 14 21 371 685 387 663 47 84 15 32 325 547 14 43 47 98 126 200 7 10 154 C.H.U 2055 2275 497 592 76 78 2628 2915 1304 1158 233 202 351 331 720 625 284 214 438 430 606 620 138 142 453 Bruggroep 17 5 22 8 1 7 1 1 3 2 2 S.G.P 999 992 359 361 75 65 1433 1418 948 936 166 192 380 359 402 385 377 328 189 175 298 283 141 127 162 C.P.N 69 31 8 2 2 1 79 34 33 17 2 2 1 2 30 13 3 4 2 1 18 3 10 Boerenpartij 61 20 6 87 88 19 38 31 28 33 48 14 11 G.P.V 21 51 1 2 22 53 5 7 2 1 2 3 4 1 1 1 3 6 4 2 1 2 P.S.P 34 7 1 42 39 8 2 29 1 1 15 1 2 Prot. Chr. Unie 1 1 1 1 1 Ongeldige stemmen... 140 144 31 35 5 3 176 182 121 117 30 34 17 4 74 79 13 18 26 23 60 41 3 5 11 In verband met de a.s. grenswijziging zal dit jaar nog een gemeenteraadsverkiezing in Veenendaal moeten plaats vinden. Aan deze stemming zullen alle inwoners van „groot-Veenendaal" deelnemen. dat de uitslag van de Tweede Kamer verkiezing in 1956 en 1959 in pecentages omgerekend het volgende beeld te zien geeft: P.v.d.A. 1956: 30,1 - 1959: 28,7; K.V.P. 1956: 3.9 - 1959: 4.4: AR. 195"- 7 1959: 24; V.V.D, 1956 3,5- 1959 5,9; C.H.U. 1956: 24.3 - 1959: 24,3 en S.G.P. Ljjo: ii,8- 1959: 10.6. dat het hier alleen de grotere - thans in de raad van Veenendaal vertegenwoor digde - partijen betreft. dat burgemeester A. Bakker, voorko mende op een niet verkiesbare plaats op de A.R.-lijst, 30 Veenendaalse stemmen had? dat zoals wij reeds elders schreven, op grond van de uitslag van gisteren in Veenendaal, Gelders-Veenendaal en Rens woude de zetelverdeling voor de „Groot- Veenendaalse" gemeenteraad alsvolgt zou zijn geweest: P.v.d.A.: 6, C.H.U.: 5, A.R.: 5, S.G.P.: 2 en V.V.D. 1? dat dezelfde cijfers voor de huidige raad alleen een zetelverlies zou hebben betekend voor de K.V.P., welke zetel de P.v.d.A. erbij gekregen zou hebben? dat de rest ongewijzigd zou zijn ge bleven? dat de dader van de inbraak bij het Chr. Lyceum door de politie in Utrecht is gepakt? dat het een jeugdige passant uit kamp „Overbeg" bleek te zijn die slechts een klein bedrag aan geld buit maakte? dat een groot dagblad het verslag van de verjaardag van Veenendaals oud ste inwoonster geplaatst heeft onder de vetgedrukte kop „Veenendaals oudste in woonster overleden"? dat er - waarschijnlijk door balda digheid - maandagavond brand uitbrak in het heideveld net over de Slaperdijk? dat de brand, die zich mede door de sterke wind aanvankelijk ernstig liet aan zien, tot op grote afstand zichtbaar was? dat de brandweer, die zo spoedig mo gelijk arriveerde, geen dienst meer be hoefde te doen omdat het vuur inmiddels door omwonende was geblust? BEHANG 1 <?59 m<*er dan 100 verschillende soor len voorradig VLINDFRWAS in dozen, ook los verkrijgbaar Zeemleer, Sponsen, Borstelwerk enz Tel. 2576 Hoofdsiraat 106 Hr Sch Iders krijgen op behang EXTRA KORTl G

De Vallei | 1959 | | pagina 1