OG De Laatste Brug Nieuwtjes rond Ouwehands Dierenpark en Ouwehands Natuurbad EDEKVEEN WITTE KRUIS HELPT ECHT! WITTE KRUIS VEENENDAAL Spit, Spierpijn E A TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 13 MAART 1959 Nr. 20 RENSWOUDE ACHTERBERG AMEROIXCi;\ „School met de Bijbel" te Overberg hield ouderavond Wat is oud? Tweede nationale „Doe-het-zelf'-tentoonstelling op voorjaarsbeurs KORFBAL Slechte wedstrijd van SKF I Tweede team behoudt kans Motorclub houdt KN.M.V.- verkeerscompetitie Jan Jansen geeft motoren- en scootershow SCUERPEi\ZLEL Het mag dan nog erg vroeg in de tijd zijn, in Ouwehands Natuurbad en ook in het Dierenpark wordt al héél hard gewerkt om straks klaar te zijn wanneer het seizoen zich aankondigt. Het zomerse weer van afgelopen zondag bracht al enkele duizenden bezoekers naar het bekende en altijd weer in trek zijnde park, maar dat was dan evenals het klimaat zelf een grote uitzondering. Het eigenlijke seizoen begint pas met Pasen. Voor het Dierenpark althans. Want de heer Ouwehand vertelde ons in een kort telefoongesprek, dat het bad wel eventjes later opengaat. Het streven is dit op 7 mei (Hemelvaartsdag) te doen plaatsvinden, maar vóórdat het zover is, moet er heel wat gebeuren. Het zwemmend publiek heeft vorig jaar nogal huis gehouden. Vooral in de heren afdeling waren de badhokjes wel zodanig beschadigd, dat de schilders nog weken lang werk hebben om alles weer een fat soenlijk verfje te geven. Met messen en allerlei andere scherpe voorwerpen is er op de binnenkant van de deuren gekrast. Er is zelfs in vele ge vallen liederlijke taal op gekladderd. En waarom? Geen wonder dan ook, dat de heer Ouwehand graag een beroep doet op het zwemminnend publiek, zich behoorlijk te gedragen en zich niet te bezondigen aan het nutteloos vernielen van andermans eigendommen. Maar niet alleen die badhokjes vragen de aandacht. De uitgebreide parkaanleg rond het bad eist ook alle aandacht op. De tuinlieden zijn volop in de weer, opdat de bezoeker van het komende seizoen zal kunnen genieten van een schitterende flora. Een nieuwtje is wel, dat vlakbij het diepe bassin een paviljoen wordt ge bouwd, zodat de zwemmers niet meer de grote afstand naar het Badrestaurant be hoeven af te leggen, om na een misschien wat fris bad in alle vroegte een lekker warm kopje koffie te kunnen nuttigen. Dit nieuwe paviljoen zal ongetwijfeld ook hèt trefpunt worden van de leden van de zwemclub .,De Forellen". Als proef werd vorig jaar de spring- kuil voorzien van een diep blauwe kleur verf, waardoor het water er uit zag als aan de Middellandse zee. De directie van het bad zal hierover graag de mening vernemen van het zwemmend publiek. Mocht deze proef zijn ingeslagen, dan overweegt men de wanden van het ge hele bad dezelfde behandeling te geven. Het toch al heldere water, een gevolg van de hyper-moderne zuiveringsinstal latie, had vorig jaar door deze verfbehan- deling van de wand van de springkuil in elk geval een aantrekkelijke kleur ge kregen door de weerspiegeling van het kleureneffect, waardoor wij in onze me ning worden gesterkt, dat niemand be zwaar zal hebben tegen dit verfje, „uitge streken" over het hele bad. De heer Ouwehand verklaarde desge vraagd ook nog, dat de zwemprijzen voor het komende seizoen niet verhoogd zijn. Dit zal voor de liefhebbers een aange naam geluid zijn. In Rhenen en omliggen de plaatsen wordt begin april weer een huis-aan-huis bericht gezonden, waarin men alles over het Grebbeberg-bad kan vinden. DE LEVENDE HAVE Tengevolge van de dichte mist van en kele weken geleden zijn alle duiven uit het dierenpark verciwenen. Er waren meer dan vijftig verschillende rassen. De vogels vlogen in vrijheid rond en ver bleven al jaren in hun vaste verblijf. Toen de mist was opgetrokken bleken de gevederde vrienden allemaal van huis te zijn. Tot op heden is er nog niet èèntje teruggekeerd. Verdwaald in de mist? De parkdirectie staat betrekkelijk voor een raadsel. Aan diefstal wordt niet gedacht. Dat is bijna uitgesloten. De plannen voor het nieuwe seizoen komen in hoofdzaak neer op een flinke uitbreiding van de dierenstand. Om te beginnen komen er vele jonge leeuwen op het leeuwenterras. Max, de oude, is gestorven en ook zijn harem is weg. Jong bloed komt er voor in de plaats. Er wordt gebouwd aan een nieuw apen- huis. Hierin komen acht soorten apen, allemaal nieuwe dieren. In het leeuwen huis komen nieuwe soorten kleine roof dieren, terwijl daarnaast verschillende andere dieren het park zullen komen be volken. De dierenstand krijgt dus wel een belangrijke „injectie". „MONTY" Met het spinaapje „Monty" gaat het uitstekend. Dit van nature kleine aapje, woog bij de geboorte slechts 300 gram. Dat is zes weken geleden. Moederliefde viel het werkelijk lieve diertje niet ten deel en daarom ontfermde mevrouw Ra- dema, de echtgenote van de parkchef, zich erover. En het resultaat is voortref felijk. Het gewicht is al gebracht op 600 gram. Er was veel geëxperimenteer voor nodig met allerlei soorten melk en vita minepreparaten, maar het is gelukt het beestje in leven te houden en „Monty" heeft het bij de familie Radema opper best naar zijn zin. EXPERIMENT Het mag dan misschien niet helemaal nieuw zijn, omdat wellicht enkele andere dierenparken in Europa hierin zijn voor gegaan, toch is het interssant te weten, dat in Ouwehands Dierenpark twee ver schillende soorten dieren bij elkaar wor den gezet als experiment. In het apen- paradijs komen namelijk steenbokken. Of de dieren elkaar zullen verdragen? Vol gens de deskundigen moet het kunnen. Dit nieuwste experiment zal in elk geval veel belangstelling trekken, daar zijn we heus niet bang voor. Er wordt bijzondere zorg aan besteed, zodat niemand behoeft te vrezen dat er ongelukken van zullen komen. Er wordt flink geïnvesteerd in het Rhe- nense-dierenpark, niet alleen bovengronds maar ook er onder. Een kostbare riole- lering bijvoorbeeld gaat zorgen voor een verantwoorde afvoer uit de dierenver blijven. Zo zijn er nog vele andere wer ken uitgevoerd of nog in uitvoering. Het belooft veel goeds voor de toekomst van dit mooie object op de Grebbeberg, dat jaarlijks steeds meer toerisme trekt. KEURING VAN STIEREN In de gemeente Renswoude zal de voor jaarskeuring van stieren worden gehou den op maandag 6 april a.s. De keuring vindt plaats nabij het kasteel en begint om 13.30 uur. Aangifte van stieren voor de keuring dient te geschieden uiterlijk 14 dagen vóór de keuring bij de secretaris van de Provinciale commissie voor de rundvee fokkerij in Utrecht, Ir. W. van Oijen, alwaar tevens nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. Bij de aanbieding ter keuring moeten worden overgelegd: afstammings- en iden titeitsbewijzen alsmede een geldige ge zondheidsdienstverklaring. Tenslotte wordt nog de aandacht geves tigd op het feit, dat de centrale premie- stierenkeuring van de daarvoor door de commissie aangewezen dieren dit jaar wordt gehouden te Utrecht, op vrijdag 1 mei a.s. MUZIEK- EN TONEELUITVOERING Zaterdagavond geeft de muziekvereni ging „Kunst en Vriendschap" haar jaar lijkse uitvoering in het Buurtschapshuis. Het muzikale gedeelte bestaat uit een viertal nummers die uitgevoerd worden onder leiding van de heer P. Hoolhorst. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „De bruid van mijn vader", een vermakelijk spel van leugen en vergissing in drie be- VERKEERSEXAMEN SCHOLIEREN Dinsdagmiddag hebben 103 scholieren van de drie plaatselijke scholen schrifte lijk verkeersexamen afgelegd. Het mate riaal hiervoor was geleverd door het Verbond voor Veilig Verkeer in Utrecht. Zesendertig kandidaten leverden hun werk foutloos in. Over enkele weken wordt het praktische gedeelte afgenomen. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie, groep A: Maris Veldhuizen 11 A. v. d. Grift Meijer 11 M. v. d. Grift A. v. d. Kolk0—2 Van Loon Faber .20 Groep B: Kleinveld A. Berkhof 0—2 Van Ewijk Swetselaar 11 E. v. d. Grift Rebergen 1—1 De Groot E. v. d. Bergh 20 Viegen Smits 2—0 Veenendaal Reede 02 Visser Reede 11 GESLAAGD Voor het te Den Haag gehouden examen voor het diploma Vakbekwaamheid voor broodbakkers slaagde onze plaatsgenoot de heer D. van Voorthuizen. Nadat de heer Van Voorthuizen tevoren reeds voor het praktische deel was geslaagd, volgde nu het diploma voor het schriftelijk drijven door Oscar Ferket en W. Dumont.theoretische gedeelte. In de Christelijke school te Overberg vond vrijdagavond j.l. de ouderavond plaats, die zich in een behoorlijke belangstelling mocht verheugen. De opening vond plaats om 7 uur toen de ouders in de gelegenheid werden gesteld het werk van hun kinderen te bezichtigen. Tegen 8 uur werd de avond officieel geopend door de heer J. van Noort in zijn functie van voorzitter van het schoolbestuur. Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets Na het openingswoord volgde het verslag van de secretaris, waaruit bleek dat er vele verbeteringen bij de schoolgebouwen waren aangebracht. De prachtige opbrengst van de onlangs gehouden Unie-collecte, die ten goede komt aan de christelijke scholen, was het beste bewijs dat ook het mede leven van de ouders groot is. Vervolgens sprak het hoofd der school, de heer Schreuders, over het onderwerp „Wat moeten onze kinderen na de lagere school?" „Geef de kinde ren zoveel mogelijk hun vrijheid hier in", aldus spreker en dwing ze vooral niet. Het is niet alleen onze taak de kinderen wijsheid bij te brengen, maar ze ook op te voeden voor later als zij in de maatschappij worden opgenomen. Tijdens de pauze werden de aanwe zigen getrakteerd op chocolade. De heer Heslinga, hoofdleider van het Blindeninternaat Barthimeus uit Zeist, sprak na de pauze over blinden onderwijs. Met veel geduld en inzicht benevens passende hulpmiddelen is het onze taak, het blinde kind op te leiden voor een passende werkkring in de maatschappij, aldus spreker. Naast de lessen wordt er ook veel aandacht be steed aan sport en spel. Bij voetballen bijvoorbeeld wordt een bel aan de bal gedaan zodat de kinderen kunnen ho ren waar de bal zich bevindt. Ook schaken en dammen zij als de beste. Aan het slot van zijn betoog vroeg spreker de blinden te behandelen als volwaardige mensen. Beklaag ze niet in hun bijzijn en biedt geen onnodige hulp aan, zij zullen u er dankbaar voor zijn. Drie blinde jongens demonstreerden hierna wat zij op Barthimeus geleerd hadden. De avond werd met dankgebed door de heer Schreuders gesloten. EEN EED VOOR ZES MAANDEN Ds. M. H. Röthlisberger, docent van de predikanten-opleiding der Protestantse Kerk van Kalimanten te Bandjirmasin Borneo, bericht in Kerk en Zending dat de christenen in Bagok nog geen kerkge bouw bezitten. Zij vergaderen in het huis van een ouderling, die ook leider is van een plaatselijke afdeling van de Indonesi sche Kommunistische Partij. (P.K.I.). Ge vraagd welke houding de P.K.I. tegen over de religie aannam, was het antwoord dat deze altijd alle godsdiensten respec teerde. Maar de geschriften van Marx en Lenin, die hij overigens niet begreep, had hij niet gelezen. Immers die behoefden de hogere leiders slechts te kennen. Zo wist hij niet, dat de toeleg van het communis me was zich tegen alle godsdienst te ver zetten. Het programma van zijn partij zweeg daarover. Bovendien was het altijd geoorloofd de partij te verlaten, als deze veranderingen aanbracht in de tot nog toe gevolgde politiek. „Van tweeën een, óf het zwijgen op dit punt is eenvoudig tactische veinzerij, öf uw partij is in wer kelijkheid geen communistische partij en zal vroeg of laat door het wereld-commu- nisme niet worden erkend." Hierop ant woordde de aangesprokene daarvan niets te weten en zich alleen te houden aan het programma van de plaatselijke afde ling der P.K.I. Men wordt lid van de partij door het afleggen van een eed voor zes maanden. Na deze termijn moet opnieuw een eed worden afgelegd. PRINSES IRENE OPENT JAARBEURS. E.K.II. prinses Irene, gefotografeerd tij dens de officiële opening van de dertien de Nederlandse textieljaarbeurs: door het trekken aan een koord ging de reus achtige haan van papier-maché kraaien, 4 waarmede de opening een feit was. Ik heb mijzelf de vraag gesteld Wanneer men zeven kruisjes telt Of, pak weg, veertig jaar is getrouwd, Is men dan werkelijk wel oud? Hoe ik zo op die gedachte kwam? Wel, toen ik eens een kijkje nam Op de overstroomde weiden, En keek naar 't schaatsenrijden, Werd ik tussen de rijders iemand [gewaar Van zes maal twaalf of 72 jaar. Bij een maal twaalf, tien tegen een, Rijden de meesten niet alleen, Doch proberen ook kunstjes op het ijs. Vaak ziet men daarvan het bewijs. Bij tweemaal twaalf is men volleerd, Ook jonger nog, zo wordt beweerd. Getuige de succesjes hier en daar. Veel kampioenen bracht dit jaar Bij vijfmaal twaalf houdt het wel op, Dan ben je reeds ver over de top. Maar ga je, als het kan, graag kijken Wat de jongere generatie kan bereiken. Vandaar de vraag, die mij bezig houdt: Is 72 jaar nu jong of oud? Ik kom er niet uit deze keer. In elk geval schaats ik niet meer. 't Blijft voor mij steeds een mooie sport En 't ijs duurt meestal hier maar kort. J. M. Na het grote succes van de eerste nationale „Doe-het-zelf'-tentoonstel ling, die vorig jaar op de Najaarsbeurs te Utrecht ongeveer 60.000 bezoekers trok, is besloten ook aan de komende Voorjaarsbeurs voor Gebruiksgoederen, die van 9 tot en met 14 maart wordt gehouden, een „Doe-het-zelf'-tentoon stelling te verbinden. Deze tentoonstelling, waaraan een vijftigtal firma's deelneemt, zal in de Merwedehal op het Croeselaanterrein, temidden van de expositiegroepen huis houdelijke apparaten, worden gehuis vest. De expositie zal ruimer worden op gezet dan verleden jaar en daardoor aan overzichtelijkheid winnen. De Merwedehal is namelijk tweemaal zo groot als de bovenverdieping van de Julianahal, waar de „Doe-het-zelf'- tentoonstelling tijdens de Najaarsbeurs was ondergebracht. De bezoekers zullen een uitgebreid overzicht vinden van materialen en gereedschappen die voor zelfwerk zaamheid in en om het huis nodig zijn. Ook ditmaal zal een afzonderlijk voorlichtings- en demonstratiecentrum worden ingericht. Zowel handel als publiek heeft de deskundige voorlich ting op de voorgaande tentoonstelling bijzonder gewaardeerd. De „Doe-het-zelf'-tentoonstelling zal dagelijks van 9 tot 18 uur en 's avonds van 19.30 tot 22.30 uur te bezichtigen zijn. De laatste dag, zaterdag 14 maart, is de expositie, evenals de Jaarbeurs van 9 tot 17 uur geopend. In een slechte wedstrijd bleef S.K.F. in Amersfoort de ploeg van die naam ge makkelijk de baas. De uitslag 1-8 is dui delijk genoeg maar geeft niet eens de juiste krachtsverhouding weer, omdat het voor hetzelfde geld ook 1-18 had kunnen worden. Het moge misschien waar zijn dat een ploeg speelt zoals zijn tegenstander, maar het eerste 12-tal van S.K.F. dient te be seffen dat een (eventueel) kampioenschap hen in de zoveel sterkere 1ste klasse zal brengen! Militair Piet de Jong was weer eens van de partij, maar toonde, behalve een uitstekende conditie, al even weinig schotvaardigheid als de anderen in de eerste aanval der S.K.F.-ers. De eerste poging der Amersfoort-men- sen had zowaar al succes, want de tegen stander van Fasse doorboorde al direct de mand (1-0). Niet in 't minst verontrust „wandelde" de snelle Jo Huyding langs haar tegenstanster en reeds was de stand weer gelijk (1-1). Nu werd de stand regel matig opgevoerd tot 1-5 dank zij doelpun ten van Van Jaarsveld (2x) mej. De With en Fasse. De eerste aanval toonde hierna weinig schotvaardigheid. Tenslotte werd het tempo hoger opgevoerd en schoot mej. Van Beek schitterend in (1-6). De scheids rechter keurde daarna tot twee maal toe een doelpunt van Jo Huyding af. Aan voerder Farber kreeg tenslotte de belo ning van z'n gezwoeg en smaakte het genoegen 1-7 te maken. Het einde kwam uiteindelijk met 1-8. Al met al geen beste wedstrijd. Het tweede 12-tal behield zijn kans op een kampioenschap (zij staan één punt achter op EDO) door in Bussum DSV 3 na een doelpuntrijke wedstrijd met 10-6 te kloppen. Topscorer was hier Rien van Kooten met vier doelpunten. Tot de stand 6-6 ging de strijd gelijk op, maar in de slotfase gaf de betere conditie van SKF de doorslag. De SKF-aspiranten brachten het er niet best af. Zowel de B-klein, de C als de D moesten een nederlaag slikken, de D zelfs een grote. Ofschoon ook de B-klein dus verloor, speelden zij een zeer goede wed strijd, waardoor de kampioenskandidaat (Amersfoort C) grote moeite met ze had (2-0). Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar weer door de Motor- en Automo bielclub „Veenendaal", onder auspiciën van de K.N.M.V., een verkeerscompe- titie worden georganiseerd. De leiding van deze competitie zal berusten bij de Inspecteur van de Politie, de heer W. C. H. Dekker.' Ook niet-leden kunnen hieraan deelnemen en onder de deel nemers zullen aardige prijzen worden verloot. Deze competitie zal plaats vinden op woensdag 18 maart a.s. in hotel „La Montagne" alhier. DAMMEN Voor de onderlinge competitie wer den de volgende partijen gespeeld: J. Edink J. van Leeuwen20 D. v. Baaren J. Gaasbeek0—2 C. Heikamp J. Roks afg. W. v. Manen J. Verschuren 20 R. Rotterdam A. Kalter 20 A. Keijman H. Diepe veen afg. J. Wessels E. de Kleuver02 H. v. d. Brandhof J. de Kievid 20 G. v. Dijk R. Rotterdam20 SCHAAKNIEUWS In hotel „De Grebbe" te Rhenen werd voor de Osbo-schaakcompetitie de wed strijd Rhenen 1 Veenendaal 2 gespeeld. Rhenen won deze wedstrijd met 7Vt-2Vt en Veenendaal is hierdoor zo goed als uitgeschakeld voor het kampioenschap van de tweede klasse, tenzij Ritmeester 1 nog zou verliezen van Bennekom. Dit is echter bijna uitgesloten. Bovendien heeft Ritmeester aan een gelijk spel voldoende om met zes matchpunten het kampioen schap in de wacht te slepen. Niettemin handhaaft Veenendaal 2 zich in de tweede klasse. De persoonlijke uitslagen waren: Rhenen 1 Veenendaal 2 D. Busch J. W. Boelens Vt-1/* E. J. Olvers G. R. Kets.-. Vt-Vt H. Hendriks J. H. Schelll—o P. van Zijdeveld L. Ebskamp 1—0 A. M. Brands M. de KleuverVi-Vi H. Visch S. P. J. Maas1/2-V2 M. ter Haar T. Schuurmans 10 J. Kat W. C. H. van Darn V2-V2 J. Menting D. J. van Manen10 J. Verwoerd J. Ouwerkerk1—0 en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Motoren- en scooterhandel fa. Jan Jansen en Zn alhier geeft op donder dag 19, vrijdag 20 en zaterdag 21 maart a.s. een attractieve show in „Eltheto". Jan Jansen komt op deze show met de motormerken: B.M.W., D.K.W. en Jawa en de Lambretta-, Heinkel- en Iso-scooter. Alle merken zijn hier ver tegenwoordigd met de nieuwste mo dellen in moderne kleuren; Lambretta verschijnt met de nieuwe scooter op Italiaanse leest. De show zal verder spectaculair wor den door een stand van de Heinkel- fabrieken, aan de hand waarva men het fabricage-proces van deze scooter duidelijk kan volgen en de aanwezig heid van de Pionier, een kruising tus sen een motorfiets en een bromfiets. De show is vrij toegankelijk voor iedereen en dagelijke geopend van twee tot tien uur. SCHIETRESULTATEN Schietresultaten van de Veenendaalse schietvereniging „Prins HendriK F.' Heikamp 41 p.; G. van Beek 47 p.; M. van Beek 46 p.; H. v. d. Brandnof 45 p.; C. van Amerongen 46 p.; W. KoodDeen 43 p.; J, van Amerongen 46 p.; G. Bezemer 35 p.; W. Kroesbergen 46 p.; J. Boogaard 44 p.; J. Roks 43 p.; A. W. van Harde veld 42 p.; C. Henken 45 p.; C. Hardeveld 42 punten. DOORGEREDEN NA AANRIJDING Tot een boete van 40,- subs', acht da gen hechtenis, veroordeelde de Utrechtse Politierechter conform de eis van de offi cier van justitie de 58-jarige J. M. alhier wegens doorrijden na een aanrijding waarbij schade was veroorzaakt, zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. Op 13 dec. over het Oosteinde rijdend met zijn fiets, koerste hij op een gegeven moment naar het rijwielpad, tengevolge waarvan hij in botsing kwam met een bromfietser, de 21-jarige landbouwer D.D. uit Woudenberg. Laatstvermelde bekwam schade aan zijn brommer en aan zijn kleding. Beide partijen kwamen te vallen en praatte nadien nog enige ogenblikken, waarop M. zonder zijn naam' te hebben opgegeven aan de beschadigde partij, zijn weg voortzette. Behalve de hierboven vermelde geld boete werd aan M. ook nog de verplich ting tot schadevergoeding opgelegd, zijnde een bedrag van J 42,50 hetwelk door par tijen in de rechtzaal werd vereffend. DAM- EN SCHAAKVERENIGING KOOS NIEUW BESTUUR In een verleden week gehouden jaar vergadering van de Scherpenzeelse dam- en schaakvereniging is een ge heel nieuw bestuur gekozen. Dit be stuur is nu als volgt samengesteld: voorzitter J. Visser; secretaris B. Val kenburg, penningmeester J. C. Bakker en leden J. van Dijk en W. van Setten. Omdat het saldo van de vereniging teruggelopen was met 200,— werd eveneens besloten de contributie met 10 cent te verhogen. Het lid H. G. Valkenburg ontving als kampioen 1958 de wisselbeker, terwijl als winnaar van de hoogste score in de bondscompetitie voor het eerste tiental D. J. Iprenburg uit de bus kwam. Voor het tweede tiental was dit D. van Ekris. Tot slot van de vergadering dankte de nieuwe voorzitter de scheidende bestuursleden voor hetgeen zij in het belang van de vereniging hadden ge daan en sprak de hoop uit dat zij trouwe leden der vereniging zouden blijven. FEUILLETON door NORBERT KUNZE (30) Zij meende echter, dat twee meer kanseh zouden hebben dan één alleen. Dit alleen gaf de doorslag. Zij kon eerst naar de haren gaan, wanneer zij wist, dat Miliza er doorheen geko men zou zijn - met de medicamenten! Deze gesprekken waren slechts met grote tussenpozen mogelijk, want de opmerkzaamheid der soldaten liet een gesprek van de mensen onderling niet gemakkelijk toe. Onophoudelijk patrouilleerden de soldaten tussen de werkende mensen. En enige malen waren de beide vrou wen ook van elkaar gescheiden en naar verschillende, ver uit elkaar liggende plaatsen van het werk gebracht. Miliza was echter telkens weer teruggekeerd en verloor Helga niet uit het oog. En wanneer er nieuwe ontploffingen plaats hadden - meestal gingen er drie la dingen springstof tegelijk de lucht in stonden zij naast elkaar in dekking. Veel van de mensen, die reeds eerder hier hadden gewerkt, waren reeds af gelost en door een nieuwe ploeg uit de plaats vervangen. Miliza en Helga had den gehoopt, dat ook zij niet al te lang zouden behoeven te blijven, maar nu waren er reeds enige uren geen aflos sers meer gekomen en het zag er niet naar uit, dat zij reeds voor het einde van het werk zouden kunnen heen gaan. De pionier, die belast was met het waarschuwen van de arbeiders, gaf zijn signaal: drie tonen op zijn hoorn. Iedereen zocht dekking. De mensen stonden achter vooruitspringende rot sen De soldaten en ook de mannelijke werkkrachten uit de burgerbevolking gebruikten deze pauze gedurende de explosie meestal om een sigaret te ro ken. Miliza was naar de stapel uitgetrok ken kleren toegelopen en had haar tas bij zich genomen. Daarna liep zij naar de schuilplaats en ging achter Helga staan. Nu was alleen nog de explosiemees- ter op de weg. Hij stak de lonten aan, die op een bepaald punt bijeen kwa men en vandaar naar de verschillende explosiegaten leidden. Sissend liep de vlam over het eerste stuk, dat er als een vlecht uitzag, daar na splitste zij zich en vrat verder, nu vier verschillende banen volgend. De explosiemeester rende naar de dekking. Even later vloog de dichtst bij lig gende lading de lucht in. Brokken rots en stukken aarde vlogen door de lucht en een dichte stofwolk maakte de weg onzichtbaar. Miliza boog voorover en greep Hel- ga's arm. „Blijft u bij uw mensen!" fluisterde zij. „Ik probeer het alleen. Ik ren na de laatste explosie weg. Voor zij weer kunnen zien, ben ik verdwe nen!" De tweede lading ging met oorver- dovd lawaai de lucht in. Weer werden stenen en aarde omhoog geslingerd en het duurde tamelijk lang eer men weer zicht had. Helga had, zonder het te weten, Mi- liza's hand gegrepen. Zij merkte, dat Miliza, die half op haar leunde, over geheel haar lichaam beefde. De span ning, waarmede zij de seconden af wachtte, waarin zij weg zou lopen, deed haar rillen alsof zij koorts had. Helga wilde iets zeggen, maar zij kon niet. Haar keel was droog en als dicht- gesnoerd. Miliza's vingers groefden zich diep in haar arm. „Dovidzenja, Helga, en bedankt voor alles!" De derde explosieve lading ging de lucht in. Helga voelde de ruk, waar mede Miliza zich van haar losmaakte. Zij was buiten op de weg, waarop de stenen neerregenden en verdween in de dichte stofwolk. De explosiemeester riep haar na, dat zij moest blijven staan, toen schoot het hem te binnen, dat zij zijn taal niet verstond en hij brulde „Stoj! Stoj!" Maar het was al te laat. Helga zag de flits van de omhoog gaande lading en schreeuwde haar naam uit: „Milizaaa!" Zij was midden in de vierde explosie terechtgekomen Laat in de namiddag bracht de vrachtauto de mensen van het bouw werk naar de plaats terug. Toen het luik was neergelaten, duw den de Duitsers een kleine handkar naast de auto en de sergeant Haslinger nu als keukenchef optredend, deelde aan iedere arbeider een snede brood en een plak worst uit. Ook Helga ontving haar deel. De mensen keerden naar hun huizen terug. Helga ging het marktplein af, naar Milan's huis toe. Nu was zij de laatste. Miliza's poging was mislukt. Zij zag, dat de brug gereed was gekomen en dat de inwoners haar nu ook mochten gebruiken. Naast de brug waren schuil- trechters gemaakt en de soldaten, die de wacht hielden, zaten aan de rand van de weg en rookten en verdreven de tijd. Zij boog van de weg af, ging achter een paar soldaten om naar het huis toe. De soldaten bemoeiden zich niet met haar. Zij duwde de knarsende deur van de binenplaats open, liep de plaats over, om het huis heen, naar de kelderdeur. Berger had de beveiligingsposten aan de andere oever gecontroleerd en keerde in de plaats terug. Een van de soldaten zei hem, dat iemand het huis binnen was gegaan, waar men de En gelsman uit had gehaald. Berger knikte en ging kijken, wat er gebeurd was. Maar de binnenplaats en ook het huis was leeg. Hij vond niemand. Eindelijk zag hij de openstaande kelderdeur en ging er heen. Hij haalde zijn zaklan taarn te voorschijn en ontstak haar. De lichtstraal deed de plassen van de weggevloeide wijn glanzen. Helga had h^ar tas, die tussen twee vaten was 'gevallen, juist teruggevonden, toen Berger boven aan de trap verscheen en naar beneden riep. Zij hoorde de stem van een Duitser en wilde zich achter de vaten verber gen, maar op dit ogenblik had de licht straal van Martin's zaklantaarn haar bereikt en zij bleef staan. Berger kwam langzaam de trap af. Helga sloot de ogen, toen zij zijn ge zicht herkende. Bijna onhoorbaar sprak zij thans zijn naam uit: „Martin!" Martin herkende haar het eerste ogenblik niet, daar haar halsdoek haar haren en ook haar gezicht verborg. Desniettemin stond hij verbaasd, toen hij haar belichtte en zij met wijd open gesperde ogen in het licht van de lan taarn keek. Neen, hij kon het niet geloven. Het kon niet waar zijn! „Helga?" Jij?" Helga probeerde te antwoorden, maar zij kon geen woord uitbrengen. Zij knikte slechts. Martin was met één stap naast haar en trok de doek weg, die zij onwille keurig stevig tegen haar gezicht drukte. Plotseling week de spanning en hij riep uit: „Helga! Hoe heb je het klaar gespeeld te ontkomen? Daarmee?" En hij wilde haar omhelzen en naar haar kleding grijpen. Helga week achteruit. Zij zei: tin." ,Ik ben niet gevlucht, Mar- „Wat betekent niet gevlucht? Je bent toch hier?" Helga knikte. „Ja. Maar ik moet terug." Martin begreep haar niet. „Waarheen terug?" vroeg hij. „Naar de overkant. Naar de anderen. Laat mij alsjeblieft gaan. Ik kom im mers terug", zei Helga. Martin zette zijn handen op zijn heu pen. Hij schudde ongelovig het hoofd. „Maak mij toch niet gek! Je wilt vrijwillig teruggaan?" „Ja", zei Helga. „Ik moet. Ik kan het je niet verklarenAan de andere kant heerst tyfus. Ik moet er met de medicamenten heen." „Helga, ik begrijp je niet! Wat be tekent dat: je moet? Wie dwingt je dan?" „Dwingen? Niemand meer", zei Hel ga. „Maar ik moet niettemin. Ik moet dat nog doen. Dat ene nogEr is niemand meer op deze wereld, die mij dat kan afnemen." Het kwam Martin voor alsof hij een slag op zijn hoofd had gekregen. Hij begreep haar eenvoudig niet. „Ik begrijp je niet!" zei hij. „Je helpt toch de vijand!" Helga voelde, dat zij zich niet langer kon beheersen. De snikken die in haar opkwamen, snoer den haar keel dicht. Zij kon niet meer denken, maar zij wist, dat zij zich moest losrukken. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 3