Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Bouw van stuw in de Rijn bij Amerongen zal spoedig beginnen MULDER Chr. Nat. school I bovenaan bij schriftelijk schoolverkeersexamen 1959 Het nut van inenting tegen kinder verlamming Aansprakelijkheid van werkgevers voor hun ondergeschikten Nationale inzameling 1959 van het I<eger des Heils 33e jaargang WOENSDAG 18 MAART 1959 Nr. 21 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderhuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Grondwerk reeds aanbesteed Nieuws uit de omgeving Agenda Burgemeester Bakker heeft het eerste kievitsei al Veenendaalse zwemclub viert deze zomer haar 25-jarig bestaan VOLKSUNIVERSITEIT Cursus „Moderne beeldhouw kunst" Krasse D.S.-werker onderscheiden Verraad van bankbediende de nodige bescheiden te verschaffen, wel ke de door hem gedane mededelingen Weer bekende schaakmeesters bij Ritmeester- toernooi RENSWOUDE Helpen is duurder dan u denkt! Chauffeur geeft stuur uit handen en gaat slapen Aansprakelijkheid voor vertegenwoordiger Wat nu Mevr ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 9 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 Eedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen tram .en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Aan de oever van de Rijn waar, zoals het Amerongs lied dat uitdrukt, lang geleên de Batavier eens leefde frank en vrij, zal binnenkort een voor de om geving ongekende bedrijvigheid gaan heersen. Verleden week is n.l. het grond werk voor de bouw van de grote stuw in de Ryn bij Amerongen aanbesteed. Het plan is spoedig met de werkzaamheden te beginnen. Nauw betrokken bij de bouw van deze stuw is de grenswijziging tussen de provincies Gelderland en Utrecht en de gemeenten Amerongen en Maunk. De grenswijziging is een gevolg van het feit dat er een omlegging zal komen van de bedding van de Rijn, in het kader van de kanalisatie van de rivier. Bij die grenswijziging is dan inbegrepen de bouw van een grote stuw met sluis, die zal dienen voor de waterbeheersing op de rivier. Op de middelste pijler van deze stuw dam zal een installatie worden aange bracht nodig voor het opwekken van elektrische stroom door middel van wa terkracht, evenals dit het geval is bij de stuw te Hagenstein. Uit praktische over wegingen komt de grens tussen de pro vincie Gelderland en Utrecht, juist aan de Zuidzijde van de opwekkingsinstalla tie te liggen. Dit heeft tot gevolg dat de opgewekte energie aan de Prov. Utr. Electriciteits Mij. geleverd zal kunnen worden. Door de omlegging van de bedding van de Rijn worden riviergedeelten afgesne den, die echter voorlopig niet gedempt zullen worden. Het een en ander heeft tot gevolg dat de gemeente Amerongen een groot aan tal hectaren weideland zal moeten gaan missen. Hoewel de raad in eerste verga dering wel akkoord kon gaan met deze wijzigingen, werd in een latere vergade ring toch nog een motie ingediend tot behoud van de uiterwaarden, en werd tevens te kennen gegeven dat bij nader inzien het beter geacht werd de grens in zijn oorspronkelijke toestand te handha ven. Bedoeling was het onstane eiland dat het gevolg was van de omlegging van de bedding der Rijn voor Amerongen te behouden. Dit eiland komt er niet zomaar plomp verloren te liggen. In het plan zijn enke le verbindingswegen geprojecteerd die het mogelijk maken de dijk aan de Gel derse zijde te bereiken. Via de stuw zal men ook verbinding kunnen onderhouden met het vasteland aan de Utrechtse zijde. RENSWOUDE JAARVERGADERING VROUWEN BOND De afdeling Renswoude van de Ned. Christenvrouwenbond hoopt op donder dagavond, 19 «naait a.$. haar jaarverga dering te houden. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw Rehoboth en begint om 7.45 uur. EDE. De Edenaar van V. die vrijdag met een rustig gangetje van 25 km p.u. op zijn bromfiets over de Lunterse weg reed, kreeg de schrik van zijn leven toen hij onder het rijden plotseling door zijn ve hikel zakte. Een breuk bij het balhoofd was de oorzaak hiervan. De heer V. die schaafwonden opliep, is voor nader on derzoek naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht. VALKENHEIDE. De door het opvoe dingsgesticht „Valkenheide" jaarlijks ge organiseerde wandelmars zal dit jaar niet plaats vinden. Deze wandelmars trok elk jaar enkele duizenden en had de reputa tie te voeren door de mooiste delen van de Utrechtse heuvelrug. Bezwaren van de grote onkosten, alsmede van organi satorische aard noodzaakten de leiding van „Valkenheide" dit besluit te nemen. LEERSUM. Ter hoogte van de Burg. v. d. Boschlaan vond maandag een ongeval plaats dat gelukkig nog vrij goed afliep. Een 14-jarige wielrijdster uit Langbroek kwam met grote vaart genoemde laan af rijden. Bij de Rijksstraatweg gekomen weigerden haar remmen, waardoor het meisje de straat overschoot en met een klap tegen de zijkant van een juist voor bijrijdende NBM-bus reed. Het slacht offer is naar het ziekenhuis overgebracht. MAARSBERGEN. Met een snelheid van ongeveer 120 km per uur reed maandag j.l. een Mercedes bestuurd door de heer V. uit Maarsbergen, op het Hazenpad in de richting Arnhem. De naast hem zit tende P. wilde de as van zijn sigaar doen en daarvoor het raampje openen. Per vergissing opende hij het portier dat door de luchtdruk met een klap naar achteren schoot en waardoor de heer P. uit de auto op de weg gesmakt werd. Zijn toe stand is zorgwekkend. VEENENDAAL Woensdag 18 maart: Cursus Volksuniversiteit Veenen- m daal in 't Trefpunt „Moderne beeldhouwkunst". Aanvang 20.00 gg uur. Modeshow Hein van Schuppen m in Eltheto. Aanvang 15 en 20 uur. Donderdag 19 maart: Motoren- en scootershow van fa. jj§§ Jansen in gebouw Eltheto van 14.00 tot 22.00 uur. Vrfjdag 20 maart: Motoren- en scootershow van fa. g Jansen in Eltheto van 14.00 tot g 22.00 uur. Uitvoering van Sparta in Ver. Gebouw. Aanvang 19.30 uur. ELST Donderdag 19 maart: C.N.V.-film in Pniël. Het verloop van het een en ander wordt met grote belangstelling gevolgd door de famiie van der Lee, bewoners van het huis De Duinen. Hun woonverblijf ligt n.l. midden in het plan. Als alles verwe zenlijkt is, zijn de vier leden van dit ge zin geen inwoners van Amerongen meer. Zij gaan dan deel uit maken van de ge meente Maurik. Het wordt een gigantisch geheel, waar van de uitvoering lange tijd in beslag zal nemen. LEDENVERGADERING ROODE KRUIS De afdeling Veenendaal van het Ned. Roode Kruis houdt op dinsdag 24 maart a.s. in de „Korenbeurs" haar jaarlijkse ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. bestuursver kiezing. Aftredend zijn mej. A. Parle- vliet en de heer J. v. Viegen, welke her kiesbaar zijn. Voor de leden bestaat de gelegenheid schriftelijk tegencandidaten in te dienen vóór 23 maart bij de secre taris Hoofdstraat 90. BIJENHOUDERS GAAN VERGADEREN De afdeling Veenendaal van de Vere niging tot bevordering der bijenteelt in Nederland houdt op 20 maart a.s. in hotel „de Korenbeurs" een jaarvergadering. Tevens bestaat er gelegenheid suiker te bestellen. Op de agenda staan o.m. benoeming af gevaardigden Algemene vergadering en bespreking honingprijs. Het late uur van vergaderen is te wijten aan het feit, dat de zaal niet eerder beschikbaar is. Evenals vorig jaar is het thans weer een inwoner van Gelders Veenendaal, die het eerste kievitsei aan burgemees ter A. Bakker heeft aangeboden. Maandagmorgen in alle vroegte om zeven uur heeft de vinder, de 14-jarige Frans Roseboom, Trapjesweg 6, het ei aan Veenendaals burgemeester over handigd. Voor de goede orde moet worden ver meld, dat het ei op Veenendaals grond gebied was gedeponeerd en door Frans Roseboom werd gevonden. De Chr. Nationale school I aan het „Boslaanplein" (hoofd de heer D. Dillingh) heeft dit jaar het beste verkeersexamen gemaakt van de elf deelnemende Vee- nendaalsc scholen. Deze school behaalde by het schriftelijke gedeelte van dit schoolverkeersexamen een algemeen gemiddelde van 92.06 °/o. Tweede werd de Johannes Calvynschool met een gemiddelde van 90 Het schriftelijke gedeelte werd afgenomen aan elf scholen op dinsdag 10 maart j.l. Alleen de leerlingen van het zesde leerjaar kwamen hiervoor in aanmerking. De algehele leiding berustte bij de voorzitter van de afdeling Veenendaal van de Vereniging voor Veilig Verkeer, de inspecteur van de politie, de heer W. C. H. Dekker. Voorgaande jaren werden door de het schriftelijke gedeelte tweede werd verkeersonderwijzer, de heer C. H. J. - zal dan alle zeilen moeten bijzetten van Duuren, hoofdagent van gemeente- om in het bezit te blijven van de Ver- politie alhier, vijf lessen in de B.B.- kelder gegeven. Sinds kort is evenwel het verkeersexamen een verplicht leer vak op de lagere scholen geworden en daarom is dit jaar volstaan met het geven van slechts twee lessen door de politionele verkeersonderwijzer. Deze lessen werden aan de school gegeven. Het verkeersonderwijs wordt dus thans in hoofdzaak verricht door de leer krachten der scholen. Het examen bestond uit twintig vra gen, die - op een enkele uitzondering tja - niet moeilijk waren. Van de *496 deelnemende kandidaten maakten in totaal 61 leerlingen het examen fout loos, terwijl 91 leerlingen met slechts één fout uit de bus kwamen. Dertien kandidaten moesten worden afgewezen. Binnenkort - de organisatoren ho pen nog vóór Pasen - wordt het prak tische examen afgenomen, dat bestaat uit het rijden van een uitgezet par cours, aangepast aan het werkelijke verkeer, dus met verkeersborden, ver keersagent e.d. keerswisselbeker, die deze school vorig jaar in de wacht sleepte. De geslaagde kinderen ontvangen het Jeugdverkeersdiploma en het verkeers- insigne. Aan hen, die beide delen van het examen foutloos hebben gemaakt, wordt een diploma met de aantekening „met lof" uitgereikt, terwijl dezen bo vendien in aanmerking komen voor een prijsje. Over het algemeen liggen de percen tages van het schriftelijke examen la ger dan die van vorige jaren. BENOEMING ONDERWIJZER AAN DE O.L.-SCHOOL De gemeenteraad van Ede zal heden avond de benoeming van een onderwijzer aan de O.L.-school te Gelders-Veenendaal behandelen. In de vacature van de on derwijzer G. J. v. Kolfschoten die per 15 oktober 1958 eervol ontslag is verleend, staat op voordracht de heer B. Bos, woon achtig te Amersfoort die tijdelijk onder wijzer is aan de O.L.-school te Barne- De Joh. Calvijnschool - die thans bij veld. Tijdens de jaarlijkse algemene leden vergadering van de Veenendaalse Zwem club heeft voorzitter J. van Offeren en kele mededelingen gedaan, betreffende het 25-jarig bestaan van deze club. O.a. werd het voorlopig programma bekend gemaakt. dat deze zomer van 15 tot en met 22 augustus zal worden uitgevoerd. Dit voorlopig programma vermeldt o.a. een jeugdzwemfeest, schoolwedstrijden, een groot aantal waterpolotournooien, een tweekamp, een waterpolowedstrijd van het Ned. Jeugdzevental, een grote kunst- zwemshow met onderwaterverlichting en komisch torenspringen. Van tijd tot tijd zullen over dit feest programma nadere mededelingen worden gedaan. De rest der vergadering werd groten deels in beslag genomen door Verslagen van diverse functionasissen en bestuurs- en commissiebenoemingen. De aftredende bestuursleden R. Sipke- ma, Z. H. Slik (penningmeester) en J. van Offeren (voorzitter) werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer I. C. Koomen, die zich niet herkiesbaar had gesteld werd gekozen de heer W. van Beek. De heer E. van de Loosdrecht, die zijn zetel in de technische commissie beschik baar had gesteld, werd vervangen door de heer H. van den Bosch, zodat deze commissie, tevens keuzecommissie voor de waterpolozeventallen thans bestaat uit de heren J. W. Rompes, R. Sipkema en H. van den Bosch. Vanavond en dinsdag 24 maart a.s. geeft de Volksuniversiteit Veenendaal in gebouw ,,'t Trefpunt" een cursus „Moderne beeldhouwkunst" door de heer J. G. Wertheim. Behalve waardering ontmoet de mo derne beeldhouwkunst, evenals andere moderne uitingsvormen van onze kui tuur, kritiek. Soms is deze kritiek te recht, maar dikwijls spruit zij voort uit verkeerd begrip omtrent het we zen van de moderne kunst. De heer Wertheim, die bij uitstek deskundig is op het gebied der beeld houwkunst, wil op deze avonden de gids zijn van hen die aan de cursus deelnemen. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar aan de bekende adressen. Tijdens de personeelsavond van de Kon. Scheepjeswolfabrieken j.l. vrij dagavond is één van de meest krasse werkers van dit bedrijf gehuldigd. Bur gemeester A. Bakker speldde namelijk de 72-jarige heer S. Rebergen de zil veren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, op de borst voor diens maar liefst 60-jarige trouwe dienst als wolspinner. Deze zilveren medaille werd de heer Rebergen bij bevordering toegekend, want reeds bij zijn 50-jarig „D.S.-jubi- leum" kwam hij in het bezit van de bronzen medaille. J.l. maandag heeft de heer Rebergen zijn werk neergelegd; voordien deed hij nog ploegendienst. UITVOERING O.B.K. Op donderdag 19 maart a.s. geeft de Veenendaalse Arbeiders Zangvereniging „Oefening Baart Kunst" een uitvoering in gebouw „De Samenwerking". Onder leiding van de dirigente, mevr. A. Kapoen-Molenaar, wordt een goed verzorgd programma gebracht met wer ken van Mozart, Schubert, Lehar en an deren. Na de pauze wordt medewerking verleend door de toneelgroep „Evata" die de klucht „Het hing in de lucht" van Bert Peets voor het voetlicht zal brengen. Het geheel belooft een prettige avond te worden. Half februari werd in deze provincie, dus ook in onze omgeving, de grote entcampagne tegen de „polio" voortgezet. Allereerst kregen de kinderen, die reeds twee injceties hadden gekregen, hun derde. Nu komen de geheel nieuwe jaarklassen aan de beu.t, i.w. de kinderen geboren in 1945, 1946, 1947, 1948 en 1949; verder ook in 1958 geborenen. Het zyn dus in hoofdzaak de oudere kinderen (10-14 jaar) maar tevens die in het afgelopen jaar geboren zyn. Er zijn nog altijd ouders, die met zo'n jong kind liever wat willen wachten. Waarom? Dat weten zij dikwijls zelf niet. Meestal is het een gevoelskwestie, die in feite volkomen onjuist is. Het is integendeel zó, dat de jonge zuigeling veel minder van zo'n injectie merkt dan een ouder kind. Zy verdragen het zonder uitzondering uitstekend. dat het kind misschien verkouden gaat De twee laatste jaren zijn er opmerke lijk weinig polio-gevallen in Nederland geweest. Dat wil helemaal niet zeggen dat dit een komend jaar ook zo zal zijn. Het is juist een bekend feit dat, na enige jaren van weinig- en goedaardige gevallen, plotseling een heftige opvlamming kan komen. Dit geldt voor alle infectieziekten en dit is juist vorige weken weer duide lijk te zien geweest bij de diptherie, waarbij plotseling in één van de grote steden al direct enige dodelijke verlopen de gevallen waren te betreuren. (Deze kinderen bleken echter niet ingeënt te zijn)! Bij de polio is de tijdige inenting nog veel belangrijker, want hier dreigt voor al de kans op levenslange invaliditeit van de kinderen. Geen weldenkende ouder zal het risico van uitgebreide verlammingen voor zijn kinderen willen lopen en zal dus zijn kind tydig tegen polio laten inenten. Het woord „tijdig" is hier zeer belangrijk, want het duurt ennige maanden voordat de onvatbaarheid tot stand komt. Daar om is het uiterst riskant om tot het laatst met de inenting te wachten. Door de ingewikkelde organisatie van deze massa-vaccinatie kan het ook niet op ieder willekeurig ogenblik gebeuren. Men moet dus precies komen op de dag en het uur waarop men is opgeroepen en in geval van ziekte tenminste bericht van verhindering sturen. Men late zich ook niet weerhouden omdat men vermoedt DE DELTAWERKEN IN BRUINISSE. Ook in Bruinisse wordt hard gewerkt aan een onderdeel van het Delta-plan. Men is er o.a. bezig met de aanleg van een nieuwe vissershaven met sluizen en een werkhaven voor de bouw van de dam in de Greveldingen. Deze dam, tussen Brui nisse en Oude Tonge zal tevens de basis vormen voor de verbindingsweg tussen de randstad Holland en Schauwen-Duive- iand. Op de foto's zien we: 1. het werk in de vissershavcn. Links de nood-dam, die na de ramp werd aangelegd. 2. Het plaat sen van betonnen golfbrekers op^ de nieuwe zeewering by Bruinisse. Als een rcuzelegpuzzle passen de betonnen blok ken in elkaar, zo een hecht oppervlak voor de wering vormend. worden óf omdat het juist de laatste tijd wat lastig is óf dat de baby op het punt staat tanden te krijgen e.d. Zelfs zijn er ouders die wegblijven om dat het kind een paar dagen niet buiten is geweest. Twijfelt men, dan is het veel verstan diger om toch in ieder geval met het kind naar het inentingslokaal te gaan en de vraag of het kind kan worden ingeënt aan de dokter voor te leggen die zonodig het kind eerst zal onderzoeken. De „polio" is een te ernstige ziekte om niet alles te doen wat bij kan dragen om deze ziekte te vermijden. Bij de vorige gelegenheden kwam bijna 90®/» van de opgeroepen kinderen. Het is te hopen dat de 10®/» d;e nog niet kwam thans ook van de '.egenheid gebruik zal maken. Nogmaals: kor t allen als u wordt opgeroepen. I" n vooral op tijd. Neem de o oepingskaart, de blauwe of rose inentingskaart mee en vergeet ooi. de vrijwillige bij drage niet! Een ieder, die zich schuldig heeft gemaakt aan een onrechtmatige daad, is verplicht de daardoor ontstane schade te vergoeden. Indien een ondergeschikte een onrechtmatige daad in dienstbetrekking begaat, is niet alleen hijzelf aan sprakelijk, doch ook zyn patroon. „De meesters en degenen, die anderen aan stellen tot de waarneming hunner zaken, zyn verantwoordelijk voor de schade, door hun dienstboden en ondergeschikten veroorzaakt in de werkzaamheden, waartoe zij dezelve gebruikt hebben", zo luidt ons Burgerlyk Wetboek. Wanneer kan men zeggen, dat een werknemer een bepaalde schade heeft toegebracht by de uitvoering van zyn werkzaamheden? Welk verband moet er bestaan tussen die werkzaamheden en de veroorzaakte schade? Aan de hand van enkele voorbeelden zuilen wy laten zien, hoe deze vragen in de praktyk worden be antwoord. Duitse joden hadden in strijd met de Duitse deviezenbepalingen vermogensbe standdelen ondergebracht bij een bank kantoor in Roermond. Dit werd in 1936 door een bankbediende verraden aan Duitse autoriteiten. De bankbediende ont ving van de Duitse autoriteiten een be loning van 10.000.De Duitse joden werden in Duitsland gearresteerd en ge vangengezet. Na de tweede wereldoorlog vorderden de erfgenamen van de Duitse joden schade vergoeding van de bank. De rechtbank te Amsterdam en vervol gens het gerechtshof, aldaar, achtten de bank aansprakelijk. Het gerechtshof over woog, dat de bediende voor het plegen van de onrechtmatige daad de nodige ge gevens op het kantoor van de bank had verzameld, waartoe zijn dienstbetrekking hem in staat stelde. Krachtens zijn dienst- De organisatie van het Ritmeester schaaktoernooi draait reeds op volle toeren. Onder leiding van wedstrijd leider G. A. Blankestijn is men druk bezig de inschrijvingskaarten klaar te maken, welke zeer binnenkort zullen worden verzonden. Niettemin zijn er al diverse inschrijvingen binnen, o.a. uit verschillende grote steden, zoals Am sterdam, Den Haag en Apeldoorn. Ook aan de samenstelling van de eregroep wordt gewerkt. Drs. C. B. van den Berg heeft zijn deelneming reeds toegezegd, terwijl het zo goed als zeker is, dat ook mr. Ed. Spanjaard zal meespelen. Met de heren N. Cortlever en J. H. Donner is men nog aan het onderhan delen. Het toernooi zal worden gehouden op 17, 24 en 25 april a.s. VRACHTWAGEN VERLIET DE RIJWEG Maandagmorgen j.l. vond op de Rijks weg 12 onder de gemeente Renswoude een ongeval plaats, dat voor de betrokke nen bijzonder goed is afgelopen. Een zwaar beladen vrachtwagen met aanhanger, die in de richting Utrecht reed, geraakte door onbekende oorzaak van de rijbaan en, via de berm in het enkele meters lager gelegen grasland. Het gevaarte kwam uiteindelijk in een brede sloot tot stilstand. Persoonlijke ongelukken deden zich hier bij niet voor en zelfs de chauffeur kwam met de schrik vrij. De rijkspolitie van de post Renswoude, die was gallarmeerd, stelde ter plaatse een onderzoek in. Een kraanwagen had ettelijke uren nodig om de vrachtwagen weer op de rijweg te plaatsen. Het ver keer kon daarbij tijdelijk slechts van één rijbaan gebruik maken. LEZING DS. HEGGER Hedenavond 18 maart 1959 zal in het Verenigingsgebouw achter de Gerefor meerde Kerk te Renswoude spreken Ds. H. J. Hegger. Ds. Hegger is Rooms-Katholiek priester geweest, maar verliet in 1948 de R.K. Kerk. Hij werd predikant in Denderleeuw in België. Van zijn bekering gaf hij re kenschap in een boek: „Mijn weg naar het licht". Over dit onderwerp zal hij a.s. woensdag ook spreken. Alle belangstel lenden zijn op die avond hartelijk welkom. U ontmoet een man op straa'. Sjofel gekleed, met kapotte schoenen door de winterse sneeuwpulp wadend, 1 "mgerige blikken werpend op de welgevulde etalages. U voelt: die man heeft hel niet al te best. U wilt helpen, het is tenslotte uw naaste, uw medemens. U sprc 'et hem aan.... hy blijkt werkloos, dakloos, aan drank verslaafd, moedeloos, vc bitterd. U schrikt en maakt in gedachten een rekensommetje - het zal maant ti duren voor die man in staat is zelf standig in de maatschappij te staan. Voedsel, kleding, onderdak, dat zal in de honderden lopen - en die heeft u ook -"iet.... nee, u kunt hier niet helpen... als het nu om een paar gulden ging.... Er wordt gebeld - er staat een meisje voor u. Anstige, schichtige ogen staren u aan. Meteen heeft u het gevoel: die wil wat van me, die heeft hulp nodig. U vraagt., aarzelend komt het hoge woord er uit: een vriend - trouwbelofte - mooie woorden - onwetendheid - hij heeft nu een ander en zij verwacht een baby - thuis de deur uitgezetU overlegt en J. A. M., vishandelaar te Wageningen, was met zijn bestelauto uit een uitrit aan de Gen. Foulkesweg in zijn woonplaats komen rijden en daarbij had hij een bromfietser op het rijwielpad zo gehin derd, dat deze tegen de zijkant van de wagen gebotst was en een hersenschud ding had gekregen. Ik ben maar amper op het fietspad geweest, verdedigde M. zich toen hij vrij dag voor het Wagenings kantongerecht verscheen. De wielen stonden nog in de goot en er stak maar een klein stukje van de auto over het pad. Dat moest ik wel omdat ik anders niet uit kon kijken, 't Was 's morgens vroeg en ik had nie mand bij me, die voor me op de uitkijk kon gaan staan. De bromfietser had er echter makkelijk langs gekund. Vermoe delijk is hij geschrokken en daardoor tegen mijn auto geslipt. De bromfietser, J. H. H. J., tuinman te Heteren, had een hersenschudding op gelopen bij de botsing en. zo als dat vaker het geval is bij dergelijke verwondingen, kon hij zich niet alles even duidelijk meer herinneren. Wel wist hij nog, dat geen ruimte meer had gehad om te passeren en ondanks remmen en het stuur omgooi en aan het achterwiel was geraakt. derde maal terecht wegens een verkeers overtreding. Hij wilde uit kijken, doch dat mag niet gebeuren ten koste van an deren. Als het de eerste keer was zou ik deze overtreding nog wel met clemen tie willen bezien. Verdachte moet nu echter maar eens op leren houden met het maken van verkeersovertredingen, zeide de officier. Eis 25.— of 10 d. en een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Rechter v. d. Brand vond verdachtes verweer wel aan nemelijk en daarom bleef het bij 25. of 10 d. ■fr 't Kan best zijn, dat ik schuld heb, gaf H. C. K., hijsmeester te Renkum toe, toen hij vrijdag voor het Wageningse Verdachte staat vandaag al voor de kantongerecht verscheen omdat hij met zijn auto zou zijn weggereden, terwijl een scooter hem al dicht was genaderd. Ik stond in de Dorpsstraat te Ren kum, vervolgde hij, vlak bij de kruising met de Veerstraat en de Kerkstraat. Het was die dag vrij mistig en waarschijnlijk heb ik daardoor de scooter helemaal niet gezien. U hebt niet voldoende acht geslagen op het verkeer, dat is het, meende de officier. Eis en vonnis 50.of 20 d. -fr R. van G., fabrieksarbeider te Wage ningen, had, toen hij met zijn bromfiets over de Hoogstraat in zijn woonplaats reed, geen voorrang verleend aan een wielrijdster, die uit de Kapelstraat kwam. Een eveneens uit de Kapelstraat komende bromfiets had verdachte wel voorrang gegeven, doch met een daarachter fietsen de dame was hij in botsing gekomen. Het uitzicht op die kruising is zo slecht, dat ik de fiets onmogelijk kon zien, verdedigde verdachte zich. Er is een trottoir tussen de huizen en de straat, dus als U langzamer gere den had, had u de wielrijdster op kunnen merken, oordeelde de rechter. Er is wel eens gezegd, dat op dergelijke kruisingen eigenlijk het van links komende verkeer voorrang zou moeten hebben, doch zo is het nu eenmaal niet en dus blijft u strafbaar. Conform de eis werd het 15.of 6 d. ■fr Toen hij met zijn personenauto van de Hoofdweg te Ederveen rijksweg 24 op draaide, zou A. H. te G., hoofdvertegen woordiger te Ede, geen voorrang verleend hebben aan een van links op de rijksweg naderende personenauto. Te G. sloeg rechtsaf de rijksweg op en moest even later weer naar links zwenken om de Stationsstraat in te rijden in de richting Veenendaal. Dezelfde personenauto had hij daarbij de pas afgesneden. Voor het Wageningse kantongerecht moest Te G. zich dus vrijdag voor twee overtredingen verantwoorden. Zowel Te G. als een mede-inzittende, (Zie verder pagina 2) rekent: voedsel, onderdak, dokter, vroed- v ouw, babykledingDat gaat honder den guldens kostenen die heeft u ook ni tnee, hier kunt u niet helpen als het nu om een paar gulden ging U komt langs een huis. Een oud vrouw tje zit voor het raam. Verbaasd kijkt u op: ze huilt: U voelt medelijden, u belt, maaht een praatje met haar. Vierenze- vent'3 is ze, bij dochter inwonendlief hoor daar niet van, maar er zijn nu vier kind ren en een vijfde op komst, dat la waai en m'n zenuwe zijn al niet zo sterk en soms lig ik dagenlang op bedeen rusthuis? Mevrouw, wie zal dat betalen? Ja, v/ie zal dat betalen? U niet, want wat zal dat niet gaan kosten: verpleeggeld, dokt r noem maar opDat loopt in de h nderden en die heeft u immers niet. Nee, u kunt hier niet helpenals het nu om een paar gulden ging Er zijn nog veel meer mensen die uw hulp nodig hebbenverwaarloosde jochi. s, bedreigde meisjes, ontslagen ge vangenen, chronische zieken, stille armoe lijdersAch, u wilt wel helpen, maar helpen, dat heeft u al gemerkt, is duur der dan u dacht. Blijft u dan niets anders over dan berustend de schouders op te halen? Kan een enkeling dan niets meer doen? Geen sprake van. U kunt namelijk hel pen. Bijvoorbeeld door uw steun te geven aan een organisatie als het Leger des Heils, die in 38 inrichtingen voor maat schappelijk werk (1558 bedden), over al lerlei mogelijkheden beschikt om de mens (man en vrouw, jeugd en bejaarden) in zijn nood bij te staan. Een organisatie, 'die daarnaast in elk (Zie verder pagina 2) verrichtingen voor de bank wist hij zich moesten staven. Tenslotte besliste de Hoge Raad, dat het gerechtshof op grond van deze om standigheden kon oordelen, dat de on rechtmatige daad van de bediende in zo nauw verband stond tot de dienstverrich tingen, waarmede hij was belast, dat hij het feit pleegde in de werkzaamheden, waartoe de bank hem gebruikt had. De chauffeur van een vrachtwagen ging in de cabine slapen na het stuur te heb ben over gegeven aan iemand, van wie hij wist, dat deze niet in het bezit was van een rijbewijs. Deze laatste veroor zaakte een ongeval. De werkgeefster van de chauffeur werd aangesproken voor de schade. Zij beriep er zich op, dat de schade niet veroorzaakt was in de werkzaamheden, waartoe zij de chauffeur had gebruikt. Zij had immers haar chauffeur niet opgedragen het stuur uit handen te geven - en zeker niet aan iemand, die de rijkunst niet machtig was- en zelf te gaan slapen. Doch de tot oordelen geroepen kanton rechter te Gouda verwierp dit verweer. De aansprakelijkheid van de werkge ver is niet beperkt tot schade, veroor zaakt door daden, die ondergeschikten verrichten ter uitvoering van de hun op gedragen taak. Die aansprakelijkheid strekt zich ook uit tot de schade, die is teweeg gebracht door daden, welke bui ten die taak vallen, maar daarmede in zodanig verband staan, dat zij zijn te be schouwen als verricht in de werkzaamhe den, waartoe ondergeschikten worden ge bruikt. Een vertegenwoordiger had van zijn werkgever de algehele vrije beschikking over een auto gekregen. Met deze auto reed de vertegenwoordiger een andere auto aan. De inzittende van de andere auto vorderde schadevergoeding van de werkgever van de vertegenwoordiger. Maar de rechtbank te Rotterdam ver klaarde de vordering niet ontvankelijk. Het feit, dat de vertegenwoordiger de auto tot zijn algehele en vrije beschikking heeft gekregen, houdt in, dat de verte genwoordiger de auto ook voor andere doeleinden dan voor werkzaamheden ten dienste van zijn werkgever mocht ge bruiken, derhalve ook los van zijn po sitie van ondergeschikte. De vordering tegen de werkgever zou daarom alleen (Zie verder pagina 2) De Engelse spoorwegen hebben va- cantie-wagons geplaatst op zestien prach tige plekjes aan zee, die gehuurd kunnen worden voor 60,— per week in mei en 100.in de zomermaanden. Zij bevat ten zes slaapkamers, een huiskamer en een volledig ingerichte keuken. Op de 50e jaarlijkse vergadering van de H.E.A. verklaarde prof. Miles dat in Michigan (US) niet minder dan 3200 ha. pepermunt wordt verbouwd. De peper muntolie, die uit deze planten wordt be reid, is bestemd voor de fabricage van kauwgom. Vijftig gulden boete zal de burgemees ter van het Noorse plaatsje Saeboe moe ten betalen, omdat hij zonder toestem ming van de regering een openbaar toi let liet bouwen. De plaatselijke recht bank sprak het vonnis uit. De opdracht tot het ontwerpen van een hotel van 12 etages en 200 kamers in het centrum van Leicester (Eng.) is thans gegeven. De geschatte kosten zijn onge veer 10 miljoen gulden. Het hotel krijgt de naam „Europa". De konijnenbestrijders in Zuid- Australië zijn aangemoedigd in hun werk door een nieuwe golf van myxomatosis die het land teistert. In één gebied wer den meer dan 50®/» van de dieren door gevreesde ziekte getroffen. Arbeiders die in Soest bezig waren met het leggen van een kabel hebben tijdens deze werkzaamheden een 'groot aantal armen opgegraven. Deze lugubere vondst viel later mee toen bleek dat het ledematen van reclamepoppen waren, die er, blijkens een bijgevoegde krant van 1929, al heel lang gelegen hebben. In ruim honderd Dtisseldorfse tele fooncellen heeft de PTT twee geldstukken gelegd met een bordje waarop stond. „Personen in nood, als U geen geld hebt, gebruik dit dan om politie of branweer op te bellen". Nog diezelfde avond kwam men tot de ontdekking dat deze eerlijk- heidsproef grandioos was mislukt Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse lichte muziek is een Ne derlands werkje achter „het ijzeren gor dijn" geëxporteerd. „Het is nooit meer „Het is nooit meer als weleer" werd van een Duitse tekst voorzien en zal in Oost- Duitsland op de plaat worden uitgebracht. Spaar honderd etiketten van mijn scheerzeep en U krijgt een gratis vlieg tocht naar Mars, zo adverteerde een Amerikaanse zakenman. Niemand ge loofde dit, behalve een onderwijzer die nu met zijn echtgenote naar het Duitse plaatsje Mars gevlogen zal worden. KEPKEWIJK 16? - TEL.3000"VEENENDAAL Company of North America Gevolmachtigde van de Insurance

De Vallei | 1959 | | pagina 1