h b r m m b b Albert Heijn DE VALLEI De Vallei blad De Laatste Brug Hoe rolde de voetbal in het weekeind Kruiswoord-puzzle BEKENDMAKING L'Heures des Dames Sporthuis ALBERS maakt u het leven goedkoper Voor de Jeugd Scherpenzeel stevent op kampioenschap af door verdiende zege op Oranje-Wit Veenendaal kreeg geen loon naar werken en verloor van Theole met 2-0 Dovo verpletterde in beker wedstrijd VVJ met 10-3 Merino's zette opmars voort en won met 2-1 van Altius Zenuwslopend duel tussen SEV en CITO (2-2) GWV won in Ede met 3-2 van DTS '35 Triangelboys won verdiend met 4-2 van Eemnes NSVS won nu weer van Beverweerdse Boys met 4-0 Opgave nr. 5 Oplossing opgave nr. 4 N.V. MEUBELFABRIEK „COJA" STOFFEERDERS onderhoudsbeurt Rotan- ?u,n Meubelen Na het enorme succes in Arnhem nu in Veenendaal O OU PO POPt Roodgrote fles VRUCHTEN-AANBIEDING AH heeft de lekkerste koffie UW Is uw boodschappentas te zwaar Onze speciale bestelservice staat tot uw dienst en brengt uw boodschappen (aankopen in de winkel) desgewenst gratis in Veenendaal by u thuis! Voor de vrouw Stop die ladder in uw kous! Wij zagen in Eist Seherpenzeel een verdiende overwinning behalen op een fel van zich afbijtend Oranje-Wit. Aanvankelijk hadden beide clubs nog bijna dezelfde kansen op de ereplaats, maar na deze wedstrijd zijn de Scherpenzelers wel zover uitgelopen, dat het kampioenschap voor het grijpen ligt. Toch heeft Oranje-Wit het niet bepaald cadeau gegeven, maar het spel der gasten was over alle linies beter. Toch gaf de 2-0 voorsprong bij de rust de gasten nog niet be paald een veilig gevoel. Temeer omdat Eist na de hervatting aanvankelijk het meest in de aanval was. In het laatste kwartier was het echter de veteraan Cozjjnse, die met twee prima individuele doelpunten zqft club de volledige winst bracht. Veenendaal heeft het in Tiel tegen Theole weer niet kunnen redden, om ook maar een puntje in de wacht te slepen. Zij verloren, hoewel een gelijkspel de verhouding zeker beter weer gegeven had. Dovo deed het in de bekercompetitie weer best en schoot tien doelpunten bij elkaar. Uitslag 10-3. GVVV speelde een goede oefenwedstrijd in Ede en klopte derde klasser DTS '35 met 3-2. Merinos stelde zich veilig door met 2-1 van Altius te winnen. Panter verloor in Amerongen met 5-2, een uitslag die overigens geflat teerd genoemd moet worden. Triangel boys boekte de volle winst tegen Eemnes, terwijl NSVS goed werk leverde door Beverweerdse Boys met 4-0 te kloppen. Veenendaal moest in Tiel in de stro mende regen tegen Theole aantreden. Dit is op zich zelf al een moeilijke opgave Doch met Kees Gerritsen op de midvoor plaats leek het toch beter te gaan. Er werd een behoorlijke spelverdeling toe gepast, terwijl de Tielse verdedigers maar weinig vat konden krijgen op de snel switsende Veenendaal voorhoede. Niette min wisten spil van Eist en doelman v. d. Wetering, zij het dan soms met kunst en vliegwerk, herhaaldelijk de snelle aan vallen der Veenendalers af te slaan. Bij de Veenendaalse defensie bleek ook nu de Kleuver, weer een waardige ver vanger voor de naar voren geschoven Gerritsen. Het geluk was echter ook nu weer niet met de geel-blauwen, zodat weer met een nietverdiende nederlaag genoegen moest worden genomen. Hoewel het terrein spiegelglad was, is het toch opmerkelijk, dat de Veenenda lers veelal beter op de been konden blij ven dan te Tielenaren, die dit eigenlijk gewoon zijn. Al in het begin van de strijd dreigde het spel ruw te worden, maar een ver manend woord van de scheidsrechter, bracht de gemoederen weer tot rust. Na een snel op en neer golvend spelletje, was het in de 26ste minuut Grisel, die met een slecht gerichte kopbal, Theole toch nog de leiding kon geven 1-0. Even later was het bijna weer gelijk, toen bij een schot van Rebergen, de bal doelman v. d. Wetering al gepasseerd was, maar juist op de lijn kon v. Eist nog redding brengen. Tot de rust wisten de Veenen dalers, sterk op de aanval spelende, en kele corners te forceren, maar hoewel deze goed voor het doel geplaatst werden plukte v. d. Wetering alles weg. Na de hervatting ging men om beurten in de aanval, maar de stugge verdedi gingen lieten geen doelpunten toe. In de 25ste minuut moest Gijs Henzen zich we gens een vrij ernstige blessure laten ver vangen door Gazenbeek. Het laatste kwartier drong Veenendaal ver op en zette alles op de aanval. Dit had tot ge volg dat de Tielenaren de bal herhaalde lijk over de Veenendaalse verdediging heen plaatste en er soms moeilijke situ aties ontstonden, die echter op een na alle weer opgelost werden. Vier minuten voor tijd was het Gennissen, die op het kantje van buitenspel af, de stand op 2-0 bracht. tot gevolg, dat met een kleine voorsprong voor Dovo de rust inging. Na de hervatting bleek al spoedig, dat VVJ zich in de eerste helft danig ver galoppeerd had, want zij moesten lijde lijk toezien, dat Dovo steeds meer de touwtjes in handen nam. Toch bleven de Veenendalers vrij rustig, maar wisten toch met regelmatige tussenpozen, de score tot 10-3 op te voeren. Zo werd de eerste ronde op een gemakkelijke wijze genomen. Dovo heeft in Jutphaas tegen VVJ, voor de bekercompetitie, wel voor vuur werk gezorgd. Liefst met 10-3 moesten de gastheren het onderspit delven. De Vee nendaalse jongens waren van het begin tot het einde heer en meester. Het krachtsverschil was wel zo groot, dat de score aanmerkelijk hoger had kunnen zijn, vooral in de tweede helft waren de VVJ ers nergens meer. Aanvankelijk trachte de gastheren, om met hard spel, de rood-witten hun wil op te leggen. De Veenendalers trapten daar echter niet in en bleven rustig hun eigen spelletje spelen. Een en ander had In deze ontmoeting zagen we twee clubs die allebei op de punten gebrand waren. Altius is n.l. nog steeds met Lo- pik een ernstige candidaat voor het kam pioenschap, terwijl Merinos nog niet he lemaal veilig stond. Toch was er ondanks het standsverschil op de ranglijst, niet veel krachtsverschil te bespeuren. Voor de rust was het zelfs Merinos, die het spel volkomen beheerste, dat zij in de 20ste minuut, in een goed doelpunt van v. Kruistum wisten uit te drukken 1-0. De voorsprong had even later zelfs groter kunnen zijn, ware het niet, dat de lage harde schuiver van Kroes, buiten het bereik van de doelman, door de paal gekeerd werd. Na de rust kwamen de Hilversummers gevaarlijk opzetten, maar de Veenendaal se achterhoede wist onder aanvoering van spil Diepeveen, met groot elan de aanvallen steeds weer af te slaan. Een kwartier voor het einde, was het weer v. Kruistum, die een aanval van Merinos met een keurige boogbal wist af te ron den 2-0. Enkele minuten voor tijd slaagde het steeds volhoudende Altius er in, met een verdiend doelpunt de eer te redden 2-1. ,De overwining bleef echter in han den van de Veenendalers, die nu een sprong naar boven gemaakt hebben en nu zo goed als veilig staan. van de Veenendalers toch steeds goed werd gecompenseerd door de betere techniek van de CITO-ers, technisch viel er namelijk op verschillende Veenendaalse spelers nog wel iets aan te merken. De meesten van hen echter beoefenen deze sport nog niet lang en in dit licht gezien heeft de training toch wel ver bluffende resultaten opgeleverd: het spel wat deze twee ploegen deze middag lie ten zien was van uitstekende kwaliteit. De volgende wedstrijd is wederom een thuiswedstrijd: zaterdag a.s. komt het Doornse Unitas op bezoek. Met deze te genstander zullen de SEV-ers - gezien de resutaten in de uitwedstrijd tegen deze ploeg - niet veel moeite hebben. Aan vang vier uur precies. Het heeft er zaterdagmiddag geducht om gespannen in het (te) kleine zaaltje aan de Hoogstraat, waar SEV en CITO de volleyballdegens moesten kruisen met als inzet de leiding der derde en de waar schijnlijke promotie naar de tweede klas se.In de eerste set was het spel nog maar matig, vooral van Veenendaalse zijde en het wa? dan ook niet te verwonderen, dat deze set - zij het na een uiterst span nend slot - naar CITO ging (16-14). Niet in het minst ontmoedigd door deze tegenslag begonnen de SEV-ers aan de tweede set en het bleek alras, dat beide ploegen zich nu hadden warm- en inge speeld. CITO kwam er niet meer aan te pas en na een snelle 5-0 voorsprong wis ten Sipkema en zijn mannen de stand ge leidelijk op te voeren tot 15-6, ondanks het feit dat de (bijzonder goede) CITO coach door een overvloedig gebruik van zijn recht op time out en wisselen, tal rijke malen het spel liet onderbreken om zodoende te trachten het rythme in de SEV ploeg te verstoren. Ook in de derde set werden de Zeiste- naren overspeeld: prachtige steups wer den vakkundig afgemaakt door Sipkema, van de Bovenkamp en Willemsen, vooral het spel van deze laatste was een ver rassing. In de vierde set kwam de gevreesde inzinking, want hoewel SEV dicht bij de volle winst is geweest - zij stonden op matchpoint: 14-10 - wisten de zeer jeug dige CITO-ers met gewaagde smashes, die gezien de stand, een grote koelbloe digheid eisten, weer naast SEV te komen (14-14). SEV kwam nog even terug en nam door een mooie plaatsbal van Gert van Manen zelfs een 15-14 voorsprong, doch verloor hierna de service om deze niet weer terug te krijgen, zodat de laat ste set met 71-15 en onder groot enthou siasme van de Zeistenaren, door CITO werd gewonnen. Met deze uitslag konden beide ploegen vrede hebben, daar de keiharde smash GVVV benutte haar vrije zaterdagmid dag met een oefenwedstrijd te spelen in Ede, tegen DTS '35. Het is een aardige wedstrijd geworden, waarin de Veenenda lers door beter spel, een overwicht kre gen en dat uiteindelijk in een 3-2 over- winnig uitdrukte. Reeds in de tiende minuut werd een der keurige en snelle GVVV aanvallen door de ver naar voren gekomen van Engelenburg, met een goed doelpunt af gewerkt 0-1. Hierna bleven de Veenen dalers steeds in de aanval en lieten bij vlagen voetbal zien van behoorlijk ge halte, maar doelpunten bleken voorhands niet zo belangrijk te zijn. Direct na de hervatting zagen de Ede naren kans, zij het dan in buitenspelpo sitie, de partijen weer op gelijke voet te brengen 1-1. Het werd zelfs 2-1 toen de scheidsrechter in de onjuiste mening ver keerde, dat doelman v. d. Pavert een bal achter de doellijn gestopt had. Zo bleef het tot een kwartier voor het einde. Het werd toen weer gelijk uit een voorzet van v. Hardeveld, waarbij de bal door een Edese achterspeler van richting veranderd werd 2-2. Tien minuten voor tijd was het dezelf de achterspeler, die een voorzet van v. Hardeveld met de handen opving en zo doende een strafschop veroorzaakte. Het was wederom v. Hardeveld, die deze strafschop omzette in een doelpunt 2-3. Met deze stand kwam het einde van deze wedstrijd, waarin de de Veenendalers steeds de boventoon gevoerd en daardoor verdiend gewonnen hebben. 1 2 3 4 5 6 7 8 V 9 ÏO 1 jll 12 13 14 15 16 rT' 18 1<3 21 22 23 2 4 25 27 28 ten 31 32 33 34 35 3é 37 ha 39 40 41 H 42 13 44 45 46 47 4 8 ~W 50 Op 11 maart 1959 zijn in het huwelijks goederenregister, gehouden ter griffie van de arrondissements-rechtbank te Arnhem, ingeschreven huwelijkse voorwaarden, staande huwelijk gemaakt, tussen Dirk Jan Meijer en Klara Franzika Timmers. echtelieden, wonende te Veenendaal. Hoewel het aanvankelijk niet zo erg vlotten wilde, is Tr. Boys er toch in ge slaagd èen verdienstelijke 4-2 overwining te boeken op het bezoekende Eemnes. Eerst na een half uur spelen slaagde Beckerman er in, om met een boogballet- je de Eemnes doelman in de lure te leg gen 1-0, doch door onvoldoende wegwer-' ken van spil Heikamp, was het al spoedig weer gelijk 1-1. Dit werkte deprimerend op de Veenendalers en nog voor de rust, was het zelfs met een kopbal 1-2. Na de thee speelde Tr. Boys veel beter, terwijl het tempo steeds meer werd op gevoerd, wat tot gevolg had, dat van Deelen, met goede goals zijn club weer aan de leiding bracht 3-2. Nadat aan beide kanten de paal nog eens onder vuur genomen was, kon Slotboom met een prima schot de stand op 4-2 brengen. Slotboom doelpunte daarna nogmaals maar toen had de scheidsrechter al af gefloten. Eindelijk een kwartier te laat kwamen de gasten opdagen, maar moesten de strijd aanvangen met negen spelers. On danks dat, kwamen zij toch aanvankelijk sterk opzetten, maar moesten door op dringen van de Veenendalers al spoedig het accent op de verdediging leggen. Toch was het voor NSVS moeilijk om te scoren, maar eindelijk in de 25ste mi nuut was het v. Beek, die het gat wist te vinden 1-0. Tien minuten later kon v. Manen de stand op 2-0 brengen. Na de rust was het weer een aanvallend NSVS, dat nu echter alle schoten over en langs het doel zond. Eindelijk was het dan v. Leeuwen, die de goede richting weer vond en er 3-0 van maakte. Nadat het nog even gevaarlijk geweest was voor het Veenendaalse doel, kon v. Manen, de zege veilig stellen, door de stand tot 4-0 op te voeren. Dit betekende voor van Manen, echter het einde van de wedstrijd, want hij moest met een blessure het terrein verlaten. Horizontaal: 1. zoek, verloren; 4. gem. in Zeeland; 6. gravure; 7. ge sloten; 9. deel van een boom; 11. vopr; 13. gave; 15. voorzetsel; 17. ligplaats voor schepen; 19. courantenjongen; 21. leger (Fr.)23. lichaamsdeel; 25. muzi kaal toneelspel; 28. onheilaanbrengen de godin; 29. bekend Nederl. kunst schilder; 30. tijdrekening; 31. boom; 33. broeibak; 34. de gezamenlijke hoe veelheid; 36. vlaktemaat; 38. telwoord (Eng.); 39. teken in de dierenriem; 40. eenjarig kalf; 43. voorzetsel; 44. spoe dig; 45. Europeaan; 47. dwaas; 49. aan doenlijk; 50. deel van het oor. Verticaal: 1. voorbovendeel van de voet; 2. Europeaan; 3. gebaar; 4. onbep. voornaamwoord; 5. ieder; 8. tevens; 10. vogel; 11. deur van een wagon; 12. lied; 14. lid ener firma; 15. hoogste punt; 16 schrikbewind in Frankrijk; 18. kant van een stroom; 20. heilig boek der Moslems; 21. vis; 22. onbep. voornmw.; 23. vaartiug; 24. voorwerp om te snijden; 26. bastaard uitgang; 27. voedsel om te lokken; 32. waterkering; 35. Europeaan; 37. ach ting; 38. vreemde munt; 41. spijker; 42. vrucht van.de eik; 44. schraal; 46. wiel; 48. roem. Horizontaal: 1. 's Heerenhoek; 8. ge; 9. as; 10. re; 12. droom; 15. ma; 16. olm; 18. ami; 19. bed; 20. ons; 22. ree; 24. soda; 25. Deen; 26. erg; 28. wel; 29. eel; 31. ode; 33. dra; 35. re; 36. smeer; 38. A.M.; 39. Ne; 40. in; 42. emancipatie. Verticaal: 1. Serooskerke; 2. eg; 3. eed; 4. Edom; 5. ham; 6. os; 7. Kwa- dendamme; 11.el; 13. ras; 14. oir; 15. me; 17. model; 19. beeld; 21. nar; 23. Ede; 27. gom; 28. wee; 30. Ee; 32. demi; 34. ra; 36. sen; 37. Ria; 39. na; 41. N.T. CULEMBORG vraagt Mondelinge of schriftelijke sollici taties te richten aan ons adres Antbonie van Dieraenstraat 2, CULEMBORG N.V. Koninklijke Scheepjes- wolfabrieken N.V. VRAAGT voor een van haar medewerksters gemeubileerde zit - slaapkamer (incl. warme maaltijd) Brieven te richten aan de Personeels afdeling Zand straat 2, Veenendaal Het is NU TIJD voor een TERRAS Voor weinig geld als NIEUW Desgewenst in één dag uit en thuis Bel of zend bericht aan: Het Rotanhuis Het Rotanbedrijf Nieuweweg 79 Koninginnelaan 7 Fa. B. VAN INGEN ZONEN VEENENDAAL, Telefoon 2938 Een exclusieve collectie sport- en badkleding wordt voor u geshowd op zaterdag 21 maart a.s. in Hotel De Haas te Veenendaal. Aanvang 8 uur. EEN VIERTAL BEKENDE MANNEQUINS SHOWEN VOOR U DE COLLECTIE 1959. Kaarten, inclusief koffie, speciaal a ƒ1,25, aan de zaak verkrijgbaar. Hoofdstraat 15, Veenendaal, Tel. 2869 Portug. sardines in olijfolie 3 blikjes AH-Doperwten fijnliterblik Appelmoes van goudreinetten literblik Zoute pinda's per zak 225 gram Sherry Pale Medium drygrote fles FRAMBOZEN ABRIKOZEN FRUITCOCKTAIL PERZIKSCHIJFJES BLOKJES ANANAS BLIKJES GESORTEERD NAAR KEUZE Kwaliteitsgarantie Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, geeft AH u het volle bedrag terug. MILD KRACHTIG ROODMERK MILD-GEURIG elders 174 bij AH GROENMERK elders 174 bij AH De twee meest geliefde Albert Heijn-melanges ff ff Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Onze jarigen 19 maart Jan van Engelenburg 20 Carola van Os 20 Herman Ariesen 20 Gerai'd Lodder 21 Netty Mollema 21 Gerda Bos 22 Jan Ariessen 24 Willy Diepeveen Hartelijk gefeliciteerd! Oplossing raadsels I Verandering van spijs doet eten. II Hagelstenen. III Maas - bal - maasbal. I Kaas - schaaf - wond, bier - werk, hooi - berg - wand, speen kruid - hoorn, oor - bel - knop. II Knol. Ill Pens - even - nebo - snor. WEDSTRIJD Een, twee, drie, wie heeft die bal Beste neven en nichten, Eerst maar weer even de voorwaarden van onze wedstrijd. Naam, leeftijd, ge boortedatum en adres op de inzending vermelden. Sturen naar het bureau, Parallelweg 10. Inzenden vóór 25 maart! Er worden weer twee ballen beschikbaar gesteld. De raadsels zijn dit keer heus niet moeilijk. Proberen jullie nu eens allemaal of je ze op kunt lossen en waag een kans om een bal te winnen! Hier zijn de raadsels: Groep ouderen (van 11 tot en met 16 jaar) I Ik ben iets, waar je op en af kunt gaan, maar draai je me om, dan ben ik een deel van iets. II X kostbaar, edel metaal X behoeftig, ellendig X zijrivier Rijn (Duitsland) X het tegenovergestelde v. droog X broer van Kaïn X woonschip X het tegenovergestelde v. hoog Op de kruisjeslijn komt de naam van een klein schaaldiertje met twee lange sprie- FEUILLETON door NORBERT KUNZE (31) „Heb je ooit beleefd, dat de mensen onder je handen wegstierven!" riep zij uit. „En je kunt niet helpen, omdat je geen medicamenten hebt! Dan leer je begrijpen, dat er geen vijanden meer zijn!" Martin pakte haar bij de handen. „Wat betekent: vijanden? Bandieten zijn het, gespuis!" „Neen, mensen! In ieder geval! Men sen, zoals jij en ik!" riep Helga snik kend. En toen riep zij: „Toe, laat mij gaan. Ik kom immers terug!" Martin trok haar naar zich toe. „Neen, je gaat niet! Het is oorlog! En in de oorlog moet men weten, waar men behoort!" Zijn heftigheid had haar geholpen. Nu kon zij zich weren. Tegen iedereen. Helga schudde zijn handen met een ruk af en stond vrij. „Ja, dat moet men", zei zij. „En ik weet ook niets anders. Ik behoor daar, waar men mij nodig heeft." Zij was achterwaarts een paar tre den opgeklommen en keek naar Mar tin omlaag. Hij wilde iets zeggen, maar hij kon het woord niet vinden, waar mede hij haar nog zou hebben kunnen bereiken. Hij was verslagen, maar hij wilde het nog niet toegeven! Martin zei: „En onze gewonden? Hebben die je niet nodig? En ik, heb ik je niet nodig?" „Ik kom terug", zei Helga. „Geloof mij, ook wanneer je mij niet kunt be grijpen!" Martin was geschokt en verbijsterd. Zijn handen hingen als vreemde han den naast zijn lichaam neer. Hij keek haar na. toen zij langzaam de treden opliep en hij stond nog steeds bewe gingloos, toen zij zich nog eens om wendde. Maar nu werd haar stem door tranen verstikt. „Ik kom terug." Helga verliet de kelder. Zij liep de binnenplaats over en had alles achter zich gelaten. Al hetgeen zij ooit be zeten had, alles, dat iets voor haar be tekend had. Zij voelde, dat de tranen over haar wangen liepen, maar verder bespeurde zij niets meer. Niet dat zij ging, niet dat de soldaten haar na ke ken, niet dat zij de weg bereikte en dat de brug bij iedere stap naderbij kwam. Alles was achter de sluier van haar tranen verborgen. Langzaam verzette zij de ene voet na de andere. Nu was zij nog op het oude gedeelte van de brug, dat van steen was. Haar hand raakte de muur, die de brug af sloot en streek er overheen. Het was het laatste houvast aan deze zijde. Ver derop, waar de door de pioniers ge legde nieuwe planken kwamen, was er geen muur meer. Op dit ogenblik begon het geschut vuur aan de overzijde. De lichtsporen van de machinegeweren streken als banen vuur over de rivier heen en de stenen van de weg vlogen omhoog, overal waar de projectielen neerkwa men. De bestorming van Poltewa was begonnen. Reeds na enkele seconden hadden de Duitsers zich geconcentreerd en be antwoordden het vuur. De beide pant- serverkenningswagens schoten met hun kanonnen en de machinegeweren van de posten op de brug begonnen te knet teren. Helga drukte zich tegen het laatste stuk van de muur aan. Het was warm van de zon. Over haar heen zochten de projec tielen aan beide zijden hun doel. Een paar schoten raakten de muur en ketsten snerpend als schrille orgel klanken af. Helga voelde de scherven steen neerregenen en zij verborg haar tas met het serum onder haar lichaam. Martin zag haar op de brug liggen en schreeuwde naar de andere oever, dat zij het vuren moesten staken. Hij riep vertwijfeld en wanhopig Helga's naam, sprong toen uit zijn dekking en zwaai de met zijn machinepistool. Nu begrepen zij hem ook aan de overkant. En nu eerst bemerkten zij ook de Duitse, die tegen de muur gedrukt, midden op de brug lag. Een paar schoten floten nog heen en weer, toen was het stil. Ook Sawa had bevel gegeven, het vuren te staken. Martin riep haar naam en Helga hoorde het roepen, dat uit de verte scheen te komen, en langzaam vond zij, alsof zij uit een laatste diepe droom ontwaakte, de weg naar de werkelijk heid terug. Ook van de andere zijde riep iemand. Met een diepe stem, die zij reeds sedert lang niet meer gehoord had. En achter haar schreeuwde een ander en be zwoer haar, terug te komen. Maar er bestond nu geen vooruit of terug meer. Zij richtte zich enigszins op en plot seling vonden haar handen de borst wering van de brug. Zij trok zich daar langzaam aan omhoog. Toen bukte zij en nam de tas op. Wanneer zij een stap verder deed, zou zij de stenen brug verlaten en op de planken stappen. De tas trok als een zwaar gewicht haar hand omlaag. Zij trachtte haar voet op te tillen en bespeurde tot haar verbazing, dat zij reeds liep. De planken kraakten onder haar voeten. Het was nu anders dan tevoren op de vaste ondergrond van steen. Zij keek op en zag, dat zij de andere oever naderdeToen zij de brug ten aan zijn kop. III Wie kan ze invullen? Door dik en Met huid en Te kust en te Met man en Heg noch In geuren en Van top tot Met schade en Groep jongeren (van 6 tot 11 jaar) I Ik ben een zacht, viervoetig dier, Maar draai mij even om, Dan zit ik rustig aan een boom En ben voor eeuwig stom. II X hoogste punt van een berg X inwoner van Rusland X broer van vader of moeder X dient om voeten op te vegen X geneesmiddel (klein balletje) X een boom X de negerhut van oom Op de kruisjeslijn komt de naam van een koperen blaasinstrument. III De blaft De balkt De huilt De sjilpt De gonst De kraait De piept Debrult Weten jullie niet alle antwoorden? Toch maar insturen! verliet, sprongen een paar verzetsstrij ders op haar toe en gingen voor haar staan. Het was Sawa en enige van zijn mannen, maar Helga herkende hen niet meer. Zij kende alleen Boro nog, die naar haar toe kwam en haar de tas uit de hand nam. Boro. Ja, natuurlijk. Nu was ook Boro er. Helga glimlachte. „Ik moet terug, Boro", zei zij, maar Boro antwoordde niet. Zij wachtte er een ogenblik op, maar toen hij nog steeds niet sprak, zei zij: „Alsjeblieft. Is vriendelijk. Ja, en nu hoorde zij ook hem. Zij voelde, dat zijn hand haar arm aan raakte en toen hoorde zij, dat hij zei: „Ja, Chelga. Nu jij hebben dokterrrr nodig." Boro had haar dus begrepenZij' kon gaan. Zij wendde zich om en week voor zichtig uit voor een kleine steen, die voor haar voeten lag. Nu kwam de brug. De planken kraakten evenals tevo ren, en zij ging langzaam verder. Toen in de na-oorlogse schaarste uit het land in overvloed: Amerika, de eerste nylons binnendruppelden en wij vrouwen alles op alles zetten om zo'n paar won- derkousen te bemachtigen, hadden wij de illusie dat ze niet op konden. Een jaar zou je ermee doen. Het was haast niet te geloven en bleek dan veelal niet waar te zijn, want addertje in het gras bleek in dit geval het laddertje in de kous, dat als een nachtmerrie onze zoete nylons- dromen bedreigt. Immers, zet zo'n ladder door, dan zijn de reparatiekosten, wanneer reparatie althans nog mogelijk is, niet gering. Maar een Nederlands fabrikant, die ook echt genoot is en dus alles kan weten van dit vrouwenverdriet, heeft er iets op gevon den. Hij fabriceerde de NYLONLADDER- STOP, die de vorm van een lippenstift heeft en dus gemakkelijk is mee te nemen. Het is een wasachtig, kleurloos en reukloos stift, waarmee men even voor en achter het einde van de ladder een stevige streep moet trekken. Vooral stevig om de chemische reactie te ver oorzaken die de ladder verhindert ver der te gaan. Kosten van dit stiftje 1.20. Het is te koop bij drogisten en manu- factuurzaken. Het was goed, dat zij nu niet meer moest huilen. Het was goed, dat zij kon glimlachen en dat zij het nauw keurig kon bespeuren, dat zij het deed. Nog enkele passen en dan zou zij de planken verlaten, en dan zou het ste nen gedeelte van de brug weer begin nen. Maar de laatste passen vielen haar moeilijk. Zij wilde er zich toe dwin gen, want zij moest zich ineens haas ten om er over te komen. Maar mis schien was dat nu in het geheel niet meer zo belangrijk. Misschien kon zij hier op de brug rusten en dan, wan neer zij enigszins uitgerust zou zijn, verder gaan, naar de overkant. Plotseling scheen het, alsof de brug onder haar ineenstortte en zij probeer de een houvast te vinden, maar daar zij het oude gedeelte van de brug nog niet bereikt had, waar de muur was, grepen haar handen in de leegte, en zij viel op de grond. Zij lag op de laatste plank, in het midden van de laatste brug. Boven over haar heen raasde de oor log verder EINDE

De Vallei | 1959 | | pagina 4