Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bouw van derde Chr* Nat* school dringend noodzakelijk Voor de KANTONRECHTER MULDER Eigen home van Jeugdwerk „De Instuif' is bijna gereed Ontvlucht met auto van gevangenisdirecteur v. Wat moet mijn zoon of dochter worden OVERBERG Ruim vijfhonderd kinderen deden mee aan Palmpaasoptocht Gevarieerd concert van „De Veenzangers" Wat 33e jaargang WOENSDAG 25 MAART 1959 Nr. 23 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel A.S. WOENSDAG RAADSVERGADERING Voorlopig komt er één noodlokaal Nieuws uit de omgeving Wijziging vuilnisafhaaldienst Paasrit van motorclub De inrichting verzorgt de jeugd zelf SCHERPENZEEL Vrije tijd wordt opgeofferd voor het gebouw Kievitseieren rapen Beroepenvoorlichting bij Arbeidsbureau Grote publieke belangstelling Donati nog op vrije voeten nu HPor. ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De agenda voor de gemeenteraadsvergadering van hedenavond ziet er nogal „magertjes" uit en zo bezien zal de raad zich nogal vrij lichtvoetig door de 16 niet erg belangrijke punten heenbewegen. De ervaring leert echter, dat men nooit van tevoren een voorspelling omtrent de duur van een raadsvergadering kan maken. Het blijft altijd een verrassing De kring U 3 van de Bescherming Bevolking, waaronder ook Veenendaal res sorteert, heeft over 1957 een batig slot geboekt van 25.882,71. Het aandeel van de gemeente Veenendaal hierin bedraagt 4.912.92. Het zal echter binnenkort noodzakelijk zijn, dat binnen afzienbare tyd de commandopost te Doorn wordt verbouwd, welke verbouwing op 90.000,komt. Ter voorbereiding van deze plannen heeft de kringraad besloten de kring gemeenten te verzoeken het t.z.t. te restitueren aandeel in dit batig slot weer ter beschikking te stellen van de kring U 3, om reeds thans een reserve te vormen voor deze verbouwing. B. en w. stellen de raad voor het Veenendaalse aandeel wederom ter beschik king van de B.B. te stellen. Volgens de Veenendaalse precariover- ordening moet voor het hebben van een ondergronds reservoir, dat behoort bij een benzine- of andere pompinstallatie, een jaarlijks recht van 15,worden betaald. Hieruit vloeit voort, dat voor een onder gronds reservoir waarbij geen pompinstal latie aanwezig is ook geen recht kan wor den geheven en bovendien zullen op deze manier alleen ondergrondse reservoirs worden belast. Dit is naar de mening van b. en w. niet juist en zij willen dan ook voor alle reservoirs hetzij in- of boven de grond en al dan niet bij een pomp installatie behorend, laten betalen. Naast een voorstel tot verkoop van OPKOMST VOOR VERKEERS- COMPETITIE WAS TE GERING Een plaats als Veenendaal met zijn in tensieve wegverkeer en vele automobilis ten, motorrijders e.d. had meer belang stelling moeten opbrengen voor de lande lijke verkeerscompetite van de K.N.M.V., welke voor Veenendaal plaatsvond in ho tel „La Montagne". De leider van deze competitie, inspec teur van de politie W. C. H. Dekker vond het dan ook jammer, dat dergelijke ver- keersavonden niet drukker worden be zocht, temeer daar het aantal verkeers ongevallen in Veenendaal het afgelopen jaar nog aanmerkelijk is toegenomen. Er waren slechts twintig deelnemers en een veel grotere belangstelling was ook nog gezien de resultaten heus geen overbodige luxe geweest. Van de 41 vra gen die beantwoord moesten worden had de deelnemer met de minste fouten er nog 10 gemist. Na afloop van de competjte lichtte de heer Dekker diverse verkeersproblemen toe, terwijl door de deelnemers gestelde vragen door hem werden beantwoord. De drie beste kandidaten waren: J. de Gooijer (10 fouten), E. Vos (11 fouten en A. N. Diepeveen (12 fouten). Enkele van de aardige prijzen voor de beste kandida ten waren beschikbaar gesteld door twee Veenendaalse zaken. LUNTEREN. Bij een Lunterse land bouwer aan de Postweg is een drie-kleu rig kalf geboren. Volgens deskundigen is dit een grote zeldzaamheid en het diertje heeft daarom ook veel bekijks. Het kalf is in hoofdzaak roodbont, maar heeft op de rechter achterpoot en op de staart twee vrij grote zwarte vlekken. WAGENINGEN. Op 27, 28, 29 en 30 maart a.s. organiseert de A.N.W.B. een tweetal Paaswandelingen: één in de om geving van Wageningen met vertrekpost in Wageningen en één in de omgeving van Heelsum met een start in Doorwerth. Vanuit beide vertrekposten kunnen wan delingen gemaakt worden over een tra ject van 12 en 18 kilometer. Ook niet- A.N.W.B.-leden kunnen hieraan deelne men. EDE. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad heeft als op volgster van de heer Hali, tot lid van de gemeenteraad benoemd mevrouw M. G. Urbanc-Stuurman te Ede. DRIEBERGEN. Woensdagnacht is er op de Driebergseweg een spannende wieler- race geweest tussen twee mariniers en twee politie-agenten, met als winnaars de agenten. De mariniers, die zonder licht reden, weigerden te stoppen, waarna de politie per fiets de achtervolging inzette. Later bleek dat de rijwielen gestolen waren. enige percelen grond aan de Westersingel (zuid) aan een drietal personen, bestemd voor particuliere woningbouw is er ver der een voorstel tot het aangaan van twee geldleningen; één, groot 218.000—, voor diverse financieringen en een andere, tot een bedrag van 54.530,voor finan ciering van de aanlegkosten van tuinen in het Franse Gat en enkele kleine on derwij sobjecten. Tot slot enkele onderwijsvoorstellen Allereerst het verlenen van een krediet van 26.100,voor de bouw van een noodlokaal bij de Chr. Nat. School II aan het Dr. Slot. de Bruïneplein. Een voor lopige oplossing, want een Chr. Nat. School III, waartoe de raad reeds mede werking verleende, is dringend noodzake lijk, maar de bouw ervan kan nog niet op korte termijn worden verwezenlijkt. Een voorbeeld: in één lokaal van de Chr. Nat. School II zijn momenteel 67 leerlin gen gehuisvest. De Kon. Julianaschool vraagt 3.005,25 voor het treffen van voorzieningen aan de centrale verwarmingsinstallatie, bestaan de uit het vernieuwen van de leidingen en het veranderen van de installatie. In de Chr. Nat. School I zijn tenslotte 21 nieuwe banken nodig, terwijl de Chr. scholen voor buitengewoon lager onder wijs een krediet van ƒ1320,voor diver se noodzakelijke aanschaffingen vragen. In verband met Goede Vrijdag en Paas maandag zal het afhalen van huisvuil als volgt geschieden: In plaats van op vrijdag 27 maart 1959 op donderdag 26 maart 1959; in plaats van op maandag 30 maart 1959 op dinsdag 31 maart 1959. De overige afhaaldiensten blijven on gewijzigd. Op tweede Paasdag - maandag 30 maart a.s. - zal weer de traditionele paasrit, georganiseerd door de motor- en automo bielclub Veenendaal worden verreden. Deze rit, die als een gezelligheidsrit voor het gehele gezin bekend staat, zal ongetwijfeld weer een groot aantal deel nemers trekken. Er zijn o.a. diverse at tracties voor de kinderen in opgenomen. Start om acht uur 's morgens en finish bij hotel „La Montagne". BESTUURSLID GEHULDIGD Tijdens de vrijdagavond gehouden jaarvergadering van de afdeling Vee nendaal van de Vara, is mevr. Schole- Bluel gehuldigd voor het feit dat zij 25 jaar een bestuursfunctie bekleed in het afdelingsbestuur. Met veel dank voor haar onmiskenbare werklust werd haar door een vertegenwoordigster van het hoofdbestuur het insigne op de borst gespeld, benevens bloemen en een aandenken aangeboden. Donderdagavond. Regen. Duizenden waterdruppels spetteren op het spiegel gladde wegdek van de Industrielaan. De enige voorwerpen die hun best doen iets van de droefgeestige stemming weg te nemen zyn de natriumlampen. Ver der ligt alles ogenschijnlijk verlaten. Ogenschijnlijk ja, want wie even verder doorrijdt in de richting van de SKF, ziet door het regengordijn een gebouw dat in korte tijd als het ware uit de grond gestampt is en waarin nu al drie weken ion» orAi,<i oo„ ovnnH har>l unrHl ppuprkt Hpt. T.iin hiina allemaal ionerelui die nie* direct antwoord gaf. DURE OUDEJAARSVIERING „Ik geloof, dat jongens op die leeftijd denken, dat ze zich alles kunnen per mitteren. Hoe haal je het in je her sens, achttienjarig blaagje, om met vriendjes 36 flesjes bier te kopen. Heel veel lef, maar zo hol van binnen als een vat!" Deze lang niet malse tirade van de Utrechtse Politie-rechter was gericht tot de 18-jarige machine-bankwerker H. D. uit Scherpenzeel, die gemeend had een vrolijk oudejaarsavondje op touw te zetten, dat evenwel heel anders uitpakte. Met een paar vrienden in Wouden berg was de krat met 36 flesjes bier bijna leeggedronken toen de jongens op het idee kwamen tegen middernacht de straat op te gaan om nieuwjaar te wensen. De bankwerker ontmoette daar een vriendinnetje, dat niet van zijn goede wensen was gediend. Uit balorig heid gooide hij toen een bierflesje te gen een juist passerende auto, maar dat liep nog goed af. Enige jongens, die vuurwerk afstaken, kregen een klap te incasseren van D., die zich ver volgens naar het huis van bedoeld meisje begaf, waar hij niet onmiddel lijk werd opengedaan. Daarop liep hij naar de achterzijde van het huis om er een ruit van de keukendeur in te gooien. Opnieuw trokken de jongens het dorp in. Dit keer werd de wagen be schadigd van zekere v. L. en vervol gens trapte D. een hem onbekende man tegen het scheenbeen toen deze hem Het moet in de geschiedenis van Frankrijk worden opgetekend, dat in maart 1959 een gevangene kans zag om in de auto van de directeur de gevangenis uit te rijden en tijdens deze operatie beleefd werd gegroet door de saluerende be wakers. Aldus de minister van justitie, die volgens zyn vrienden hartelijk heeft gelachen toen hij van het gebeuren op de hoogte werd gebracht. De Italiaan Donati, die deze super-ontsnapping leverde, is nog steeds op vrije voeten, maar ook als hij opnieuw wordt gegrepen, zal hij toch een bijna legen darische figuur worden. Veroordeeld wegens een serie misdrijven, waarvan diefstal nog het minste is, moest hij vijf jaar uitbrommen in de beroemde Fresnes-gevangenis te Parijs en daarna zou men dan de nu 37-jarige over de Italiaanse grens hebben gezet, aangezien de Fransen volharden in hun mening, dat ze zelf misdadigers genoeg hebben. lang avond aan avond hard wordt gewerkt. Het zijn bijna allemaal jongelui die druk in de weer zijn een lang gekoesterde wens van het Veenendaalse Jeugd werk „De Instuif" in vervulling te doen gaan: een eigen gebouw waar de jon gens en meisjes kunnen knutselen, tekenen, schilderen en zich nog met vele andere nuttige dingen kunnen bezighouden. Met een ongekend enthousiasme kwijten zy zich van hun vrijwillige taak het interieur van „hun"' gebouw tot in de puntjes in orde te maken. Deze avond waren leden van het Christelijk Jongeren Verbond bezig met een gedeelte van het gebouw een verfje te geven, terwijl op een andere afdeling „mannenwerk" werd verricht bij het aanbrengen van een prachtig plafond. De motor van al dit werk, de jeugd werkleider A. H. van Pijpen, gekleed in een onvervalste manchesterbroek die versierd was met de bij dit werk on- r' Tot en met 12 april a.s. is het wettelijk toegestaan kievitseieren te rapen en tot en met 13 april deze eieren te vervoeren, te ko pen en te verkopen. Na deze da ta zijn genoemde handelingen verboden en strafbaar. Doch ook gedurende de raaptijd kan maar niet iedereen het veld intrekken en „bonte eieren" gaan zoeken. In de eerste plaats is het nodig, dat de zoeker een schriftelijke toestemming heeft van eigenaar of gebruiker van het land. Politie en controleurs Vogel wet houden toezicht op de naleving van dit voorschrift. Verder staat het niet vrij andere eieren dan kievits eieren te rapen. Wie deze voor schriften niet naleeft, loopt kans op een procesverbaal. Deze pu blicatie is bedoeld als een waar schuwing van de Vogelbescher- mingswacht Zuid-West Veluwe te Ede, de vereniging, die als de vies draagt: „Beter tien vogels in de lucht dan één in de hand". H0QFDSTR 51 TEL 3184 VEENENDAAL Dit zijn de leden van het C. J. V-, die donderdag avond in 't jeugd- gebouw aan de Industrielaan hun vrye tijd produc tief maakten met schilderen, schu ren, plafond ma ken en vele an dere karweitjes om zo spoedig mogelijk het ge bouw te kunnen openen. Geheel links (ach ter de ton) dhr. A. II. van Pijpen. Reeds vóór het verlaten van de lagere school moeten de ouders eigenlijk al beslissen welke kant zij met hun kinderen uit moeten. Een gedeelte van de leerlingen blijft nog enkele jaren in vervolgklassen, een ander deel gaat naar Mulo of HBS, weer anderen gaan naar de Lagere Technische School, terwijl er ook nog altijd een aantal is dat direct na de lagere school aan het werk gaat. De meeste ouders zijn er thans wel van overtuigd, dat een goede ontwikkeling voor de jeugd noodzakelijk is. Hoe moeten zy echter de weg vinden temidden van de vele mogelijkheden? Wie kan daarby de helpende hand bieden? Voor elk kind uit de hoogste klas te sfeer. Het Arbeidsbureau Veenen- van de lagere school komt immers de vraag moet het doorstuderen of een betrekking zoeken? Dadelijk daarop komt de volgende vraag: welke studie is het meest geschikt of in welk bedrijf is het kind het best op zijn plaats? Het juiste antwoord kan alleen wor den gegeven wanneer de mogelijkhe den en de eventuele moeilijkheden be kend zijn. Een onjuiste keuze kan reeds op korte termijn teleurstellingen ge ven. In dit geval is verbetering nog wel mogelijk, zij het met tijdverlies. Erger wordt het als pas later ontdekt wordt, dat een verkeerde keuze is ge maakt. Dan is verbetering zeer moei lijk en alleen met grote opofferingen tot stand te brengen. De gevolgen van het bewandelen van een minder juiste weg zijn maar al te goed bekend. Velen, die thans moeilijk aan werk kunnen komen, ondervinden de gevol gen van een onjuiste gedragslijn in hun jonge jaren, te weten: voortijdig afgebroken studie, verkeerde beroeps keuze, geen verdere opleiding op avondscholen of door daal beschikt naast beroepskeuze adviseurs over een afdeling jeugdbe- middeling, die zich tot taak stelt jeug digen van 14 tot 19 jaar o.m. met raad en daad te helpen bij het zoeken naar een passende werkkring. vermij delijke verf vlekken, behoefde zijn personeel geen enkele keer aan te sporen. Intensief en zich bewust van hun belangrijke taak werkten de jon gelui als paarden om zo gauw mogelijk het tijdstip van de officiële opening te bereiken. Het heeft wel even geduurd voordat we de „motor" konden stoppen om hem te vragen hoe het met de werkzaam heden stond. Samenvattend luidde het antwoord: prima. De afdeling handen arbeid die, net als het hele gebouw, echt gezellig belooft te worden, wordt het eerst klaar gemaakt. Men was juist bezig deze ruimte in de grondverf te zetten. „Ook de kleintjes doen het uit stekend", zei de heer Van Pijpen. „Iedere middag helpen zij met allerlei karweitjes, zodat de oudere jeugd 's avonds direct aan de slag kan gaan." De opening verwachtte de jeugdwerk leider over circa vier v eken. „Weet u wat ik het belangrijkste vind", zei de heer Van Pijpen nog, voordat hij weg geroepen werd om een grote plaat voor het plafond te helpen beuren, „dat de jeugd zelf helpt bij het opbouwen van een eigen home. Zij offeren hiervoor veel vrije tijd op." ....VALT BEST MEE.... Als een volleerd schilder troffen we boven op een soms wiebelende trap Ad (Zie verder pagina 2) De bankwerker wist niets te zeggen op het relaas van zijn avonturen, dat hem door de Politie-rechter werd voor gehouden. „Ik kan me niet voorstellen, dat ik het gedaan heb," antwoordde hij timide. De Officier van Justitie sprak van „plattelands-nozems", die zich misdra gen en tegen wie streng moet worden opgetreden. F 40,of acht dagen er één week voorwaardelijk met drie jaar proeftijd voor het beschadigen van de auto en nóg eens f 40,of 8 dagen voor de mishandeling, luidde zijn eis. Maar de Politie-rechter dacht er an ders over: het werd drie weken voor waardelijk met twee jaar proeftijd en honderd gulden boete of twintig dagen voor beide delicten tezamen. Een duur oude j aarsavond j e JAARFEEST JONGELINGS- EN MEISJESVERENIGING In een gecombineerde vergadering heeft de Jongelingsvereniging „Onder zoekt de Schriften" en de Meisjesver eniging „Dient elkander" woensdag avond j.l. het jaarfeest gehouden. Na opening door de voorzitter hield de heer Van Dijk een inleiding over Genesis 45. Vervolgens werden de ver slagen en notulen voorgelezen. Het verdere verloop van de avond bestond uit zang en voordracht door de leden. Na afloop van het jaarfeest vond de trekking plaats van de verloting, waarna de opbrengst bestemd was voor bestrijding van de onkosten. De Palmpaasoptocht is een traditie geworden. Hoe vaak zou deze optocht in Veenendaal al niet gehouden zyn en toch is het iedere keer weer de moeite ten volle waard de optocht van de kleintjes gade te slaan. Sommigen opgetogen, anderen meer onder de indruk van al die grote mensen langs de route, lopen zy met hun prachtig versierde haantje-pik achter de muziek. Ze voelen zich dan gewichtig en het is een lofwaardig streven van de Veenendaalse Winkeliers vereniging deze traditie in ere te houden, hetgeen in onze tyd van raketten en atoombommen heus niet meevalt. Dat men er toch steeds weer in slaagt is za terdagmiddag wel gebleken, want meer dan vijfhonderd kinderen waren tegen drie uur present bij de Eierhal. Tegen half vier arriveerde de Veenen daalse harmonie „Caecilia", waarna de stoet geformeerd werd. Via het Kostver- loren, Zandstraat, Hoogstraat, Zwaaiplein Hoogstraat en Hoofdstraat ging het in optocht naar de J. G. Sandbrinkstraat, waar de stoet werd ontbonden. De publieke belangstelling was zowel bij het beginpunt als langs de route zeer groot. Enkele kinderen die óf moe van het dragen waren óf honger kregen peu zelden al lopend hun haantje pik lekker op zodat er, voordat men bij het eindpunt aangeland was, al vele haantjes .geslacht' waren. De vreugde was er niet minder om en de kinderen hebben een prettige middag gehad. Alle kinderen die hadden deelgenomen aan de optocht ontvingen een traktatie in de vorm van een zakje met eitjes. Alfred Donati loerde al enige tijd op een gelegenheid om comfortabel te ontsnappen. Al vaak had hij de wagen van de gevangenisdirecteur, een Peu geot, op het gevangenisplein zien staan en steeds als hij met zijn mede-gevan genen naar de werkplaats werd geleid, moest hij er langs. Hij bereidde zijn plan minitieus voor en toen de dag 0 was aangebroken, voerde hij zijn plan uit. Hij scheidde zich van de rij wer kers, verborg zich enkele ogenblikken onopvallend achter een uitstekende muur en gluurde toen de oprijlaan af. Op het ogenblik, dat niemand zijn in stappen kon gadeslaan, maakte hij de portier van de wagen open, startte de Peugeot, stak een grote sigaar op, die braaf in het dashboardlaatje lagen en reed de oprijlaan uit. Toen ze de wagen van de directeur zagen naderen, maak ten de bewakers de poort open en ze salueerden beleefd toen Donati voorbij reed. Een uur later wilde de directeur gaan autorijden, maar het duurde weer een heel uur voor alle gevangenen in hun cellen waren en de controle kon beginnen. Toen bleek dan tenslotte de ontsnapping van Donati. De achtervol ging werd onmiddellijk ingezet, alle wegen werden afgesloten tot zelfs op 150 km van de Franse hoofdstad. Maar de Italiaan bleek een verstandige knaap te zijn. Ergens in een onooglijk zijstraatje had hij „zijn wagen" laten staan om op eigen gelegenheid verder te gaan. De doos sigaren was met hem ver dwenen, maar daarvoor in de plaats lag een brief, gericht aan de gevange nisdirecteur: „U moet het me niet kwa lijk nemen, de kans was te mooi. Ik zou alle zelfrespect hebben verloren als ik deze gelegenheid niet had ge grepen. Mochten uw mannen mij weer vinden, dan beloof ik niet te zullen schieten. Mochten ze me niet vinden, dan nodig ik u uit om uw zomervakan tie bij mij te komen doorbrengen. Wees gegroet, geachte directeur. De verzeke ring van welgemeende dank en diepe eerbied is goed gemeend." Nu de wagen gevonden is in het uiterste noorden van Parijs is het niet uitgesloten, dat Donati een veilig heen komen heeft gezocht via de Frans- Belgische grens. Zaterdag 11 april a.s. wordt door het man nenkoor „De Veenzangers" een concert gegeven in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan te Veenendaal. Medewerking hieraan verleent de bekende alt Aafje Heynis, verder het Veenendaals dames koor en de Utrechtse Orkestvereniging. Het ge heel o.l.v. GIjsbert van Zanten. Het programma vermeldt eerst enkele werken voor Mannenkoor a capella, o.a. van Falestrina en Diepenbrock. Daarna drie grotere composi ties voor mannenkoor en orkest, waarvan wij speciaal willen noemen de Rhapsodie voor alt en mannenkoor van J. Brahms. De tekst hier van is ontleend aan Goethe's „Harzreise im Winter". De kern van het gedicht slaat op de droeve eenzaamheid van een misan troop. Deze prachtige compositie te horen zingen met Aafje Heynis als so liste is een bijzondere belevenis. Ook een groter werk van een heden daags componist wordt uitgevoerd, n.l. „Het Woord" van Jac. Reuland, naar een gedicht van de Groningse hoog leraar prof. Dr. Heeroma, schuilnaam: Muus Jacobse. „Het Woord" (eveneens voor alt, mannenkoor en orkest) zal sommigen misschien wat „modern" aandoen, doch de luisteraar die niet direct schichtig wordt bij iets wat niet tot het geijkte repertoire van „vroe ger" behoort, zal zeker opmerken, dat ook de componisten van deze tijd ons iets te zeggen hebben. Na de pauze wordt in samenwerking met het Veenendaals Dameskoor een programma van bekende opera-koren gezongen, o.a. Triumfkoor uit „Aïda" van Verdi en „Einzug der Gaste" uit AAFJE HEYNIS Een groepje kinderen met hun prachtig opgemaakte Palmpaas vóór het vertrek van de optocht. „Tannhaüser" van Richard Wagner. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in ons vol gend nummer. LEZING OVER HUWELIJK „De jonge balie" in het Arrondisse ment Arnhem houdt op vrijdag 17 april in café restaurant „Royal" te Arnhem een belangrijke lezing over „Huwelijkse voorwaarden staande hu welijk". Spreker op deze avond is prof. mr. J. M. Polak, hoogleraar in de Rechts- en Staatswetenschappen. Het secretariaat van genoemde vereniging is gevestigd te Ede, Beatrixlaan 41. Mevrouw J. K.-S. te Veenendaal had haar dertienjarig dochtertje zo ongeveer de halve maand oktober en nog enkele dagen in november van school thuis ge houden en dat bracht haar vrijdag voor het Wageningse kantongerecht, omdat zo iets nu eenmaal in strijd is met de leer plichtwet. Het is al de vierde keer. U bent al driemaal eerder voor een zelfde feit ver oordeeld, zei de officier. Verdachte gaf het toe. Alle moeilijk heden waren ontstaan toen zij vorig jaar ernstig ziek was geweest en daarna had weer een zoontje vier weken in een zie kenhuis moeten verblijven. Er was geen andere oplossing dan m'n dochtertje te laten helpen. Er was nergens anders hulp in de huishouding vakcursussen, te krijgen, betoogde mevr. K. Ik doe niet deelnemen aan de mogelijkheden overigens alles voor het kind en straks die het leerlingstelsel biedt enz. krijgt het bijlessen om de opgelopen ach- Meerdere deskundigen op het ge- terstand weer in te halen, bied van de beroepen en de studie- In feite pleegt u een soort diefstal mogelijkheden zijn gaarne bereid de op uw dochtertje. Het is nu al de vierde ouders adviezen te geven. Veelal zal maal en u belet haar de kennis op te doen daarbij niet één enkele mogelijkheid die noodzakelijk is in haar verdere leven, worden aangegeven, maar waarschijn- zei rechter Tiddens. lijk wel drie of vier, waaruit tenslotte Als de omstandigheden anders waren de ouders en het kind zelf een eigen keuze kunnen doen. Is deze keuze bepaald, dan hangt in meerdere gevallen het bereiken van het gestelde doel in hoge mate af van het verkrijgen van een passende werk kring in een onderneming, welke mo gelijkheden biedt voor een zo breed mogelijke praktijkopleiding en de juis- geweest, zou ik onvoorwaardelijke hech tenis gevorderd hebben, merkte de offi cier op. Voor dit keer wil ik het nog laten bij 40,- of 8 dagen, waarvan 20,- voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Rechter Tiddens vonniste conform, doch hij legde verdachte de voorwaarde op, dat zij haar dochtertje inderdaad de ach terstand zou laten inhalen. M. A. van R., bedrijfsleider te Zalt- bommel, zou met zijn personenauto op de Kerkewijk te Veenendaal de maxi mum snelheid overschreden hebben. Door drie agenten, die in een auto achter hem gereden hadden, was het geconstateerd en deze overtreding bracht Van R. vrij dag voor het kantongerecht te Wagenin gen. Ik heb het niet bewust gedaan, ver dedigde verdachte zich. Toen ik Veenen daal in reed heb ik vaart geminderd en later heb ik pas weer gas bij gegeven toen ik het bord aan het einde van de bebouwde kom passeerde. Hebt u steeds op uw snelheidsmeter gekeken, informeerde de rechter. Verdachte moest toegeven, dat hij dat niet gedaan had. Ik vroeg de verbalisanten of zij even voor mij uit wilden rijden, zodat ik mijn meter aan de hunne kon toetsen, maar dat weigerden ze, zei hij. Natuurlijk vond de officier, ze heb ben wel wat anders te doen. Ook de A.N.W.B., waar ik het later probeerde, kon mijn meter niet ijken, vervolgde verdachte, en toen heb ik hem vergeleken met enkele andere auto's die door de politie uit Tiel gecontroleerd wa ren. Mijn meter wees precies dezelfde snelheid aan als de hunne. Dat kan best waar zijn, maar op die bewuste dag hebben drie politiemannen op hun geijkte meter gezien, dat u aan zienlijk harder reed dan het maximum van 50 km, terwijl u zelf toegeeft uw me ter niet voortdurend in de gaten te heb ben gehouden, antwoordde de officier, mr F. O. Leusink. Eis 35.of 7 d. Rechter Tiddens verlaagde tot 30.— of 6 d. H. W. H., vakbondsbestuurder te Vee nendaal en mej. E. van E., hotelhoudster te Rhenen, hadden zich vrijdag voor het Wageningse kantongerecht voor dezelfde overtreding te verantwoorden. Beiden waren ze met hun personenauto op de Hoofdstraat in Veenendaal door een rood stoplicht gereden. Zowel H. als mej. van E. ontkenden. Het licht zou resp. op geel en op groen gestaan hebben toen zij de stopstreep passeerden. Beide zaken werden daarop aangehou den om op een volgende zitting verbali santen als getuigen te horen. I. C. K., naaimachinehandelaar te Vee nendaal, was op 28 augustus met zijn personenauto op de Hoofdstraat in zijn woonplaats een voor hem rijdende auto gaan inhalen, Juist op het moment dat deze linksaf de Zandstraat in wilde zwen ken. Er was toen bijna een botsing ge volgd. Vrijdag voor het Wageningse kan tongerecht vertelde verdachte, dat hij in mening verkeerd had, dat de wagen voor hem rechts van de weg wilde gaan parke ren. Er is daar een groot fabriekskan- toor en dat gebeurt meermalen. Het bleek echter een misrekening, want de ander ging niet stoppen, maar zwenkte met een vrijwel haakse bocht de Zandstraat in. Dat mag toch niet, vroeg verdachte. Hij had toch moeten voorsorteren? Op deze manier geeft het alleen maar ver warring. Rechter en officier betoogden dat de bestuurder van de andere wagen de bocht keurig en volgens voorschrift genomen had. Het bleef echter bij een boete van 5.of 2d. omdat de verbalisant hoofd agent G. Baars uit Veenendaal, als ge tuige verklaarde, dat de situatie ter plaatse de fout van de verdachte wel een beetje in de hand had gewerkt. Een inwoner van Bergen heeft één van de zeventig hanen van zijn buurman opgehangen omdat hij zich ergerde aan het gekrakeel van deze veestapel. Dit grapje kostte hem 100, De West-Duitsers hebben vorig jaar per persoon 201 eieren gegeten, hetgeen neerkomt op vier in de week. De binnen landse produktie was 6,7 miljard en inge voerd werden 4,3 miljard eieren. Voor een gesloten spoorwegovergang in Delft hebben woensdagnacht automo bilisten lange tijd moeten wachten omdat, zoals later bleek, de overwegwachter in slaap was gevallen en vergeten had de bomen te openen. In het Vondelpark te Amsterdam heeft een onbekende kans gezien bij een vrijend paartje de tas van de dame weg te nemen. Zij bemerkten dit pas toen zij tegen twaalven naar huis gingen. Na aankoop van een verzameling van wijlen O. Buchholz bezit een Amerikaans museum de grootste en volledigste ver zameling van de in de V.S. voorkomende vlinders en andere schubvleugelingen ter wereld. De aankoop bestond uit 125.000 exemplaren. De Britse radio- en elektronische in dustrie heeft vorig jaar een rekord aan tal radio en televisietoestellen geprodu ceerd. Definitieve cijfers spraken van bij na 2 miljoen radio's en grammofoons en meer dan 2 miljoen televisietoestellen. In Spanje is enige dagen geleden een man gestorven die zich twintig jaar lang voor de politie verborgen heeft weten te houden op een vliering. Als hij uitging verkleedde hij zich als vrouw. Zijn zoon heeft de zaak nu bij de politie aangege ven. Een Siciliaans kapper heeft een schot in zijn buik gekregen, doordat uit de zak van een klant, die hij aanhet scheren was, een revolver viel. De kapper ligt thans in het ziekenhuis. Een wild fladderend roodborstje bleef voortdurend om de Italiaan Cima heen- vliegen, totdat de man met het beestje meeliep. In de struiken zag hij een grote slang die naar het nest van het diertje kroop. Cima doodde de slang waarna het vogeltje weer rustig werd. ASSURANTIEKANTOOR KE O K E WIJK 167 -TEL.3000 "VEENENDAAL Company of North America Gevolmachtigde van de Insurance

De Vallei | 1959 | | pagina 1