Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken B* en W* geven de moed - om spoorlijn en nieuw station in Veenendaal te krijgen - nog niet op Ir- »De Wereld« van WEEK-tot-WEEK Sp Wist IJ... 1 Dankbaar nam de raad kennis van de vast stelling van de grenswijzigingswet lag< E.H.B.O.-bedrijfsploeg van de Ritmeester bleek de sterkste Ruim 300 jongeren komen 2e Paasdag naar Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Groot badminton-toernooi voor de [ere school Amerongse raad behandelde de begroting Rhenens brandweer werkt aan jeugdcorps ontane felicitatie van Ede aan eenendaal in verband met grenswijziging Schoonmaak 33e jaargang VRIJDAG 27 MAART 1959 Nr. 25 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL Schaakvereniging „Ritmeester" kampioen Winteruitvoering Caecilia EEST Zondagsschool-Paasdienst „Slachtoffers" werden vakkundig behandeld Bondsdag in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan Agenda llmcriowe DAMIS- Eindelijk gevonden! AB 953266 Eerste prijs: wisselbeker De verdwenen bankdirecteur Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER. Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen fcnnnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL 1 El ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Om vyf over half acht opende burgemeester A. Bakker woensdagavond j.l. de vergadering van de gemeente raad en even na kwart voor acht ademden raadsleden, toehoorders en pers alweer buitenlucht in. In een „stief" kwartiertje waren alle zestien punten bekeken en de Veenendaalse raad kwam hiermee - na een aantal langer durende intermezzo's in een reeks van vergaderingen - weer op zijn oude - vlotte - retour. Burgemeester Bakker begon met een zeer belang rijke gebeurtenis mede te delen, waarvan de raad wel verheugd en dankbaar moest kennisnemen, namelijk de aanneming van de wet op de grenswijziging door de Eerste Kamer der Staten Generaal, zonder hoofde lijke stemming en zonder discussie, op 18 maart j.l. en de ondertekening door Hare Majesteit de Koningin, een dag daarna. Een voor heel Veenendaal verblijdend feit, zei bur gemeester Bakker en dat de raad hiermee van harte instemde bleek uit het hieropvolgende spontane ap plaus. De rondvraag bracht nog een be langrijke kwestie ter tafel. De heer J. Scholten (C.H.) had in de krant het bericht gelezen, dat de Ned. Spoorwegen niet van plan waren de spoorlijn Utrecht-Arnhem te verleggen over Veenendaal en een nieuw station in Veenendaal te bouwen. Van alle in dertijd gedane mooie beloften kwam dus niets terecht. Wat nu? vroeg de heer Scholten verder. Leggen b. en w. nu het hoofd in de schoot of gaan zij nog weer po gingen ondernemen? Geenszins het hoofd in de schoot, was uit het antwoord van de voorzit ter op te maken. B. en w. hebben reeds een brief laten uitgaan naar de - nieuwe - president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Enkele maanden geleden heeft de raad geageerd tegen een circulaire van de N.V. Veenendaalse waterleiding maatschappij, gericht aan de water verbruikers, inzake verhoging - of zo men wil: herrubricering - van de wa tertarieven. Ook de heer E. C. Diepeven ageerde tegen deze circulaire en hij kwam er in deze vergadering nog even op terug, omdat hem toen was toegezegd, dat er een rectificatie op deze circulaire in de krant zou verschijnen. Echter, de heer Diepeveen had nog steeds niets in die geest zien verschijnen. Voorts nam de heer Diepeveen aan, dat deze tariefsverhogingen de laatste maanden wel een punt van bespreking in de vergaderingen van b. en w. wa ren geweest. Gaarne zou hij het besluit van het college vernemen, aangezien er nog steeds verwarring onder de bevolking heerst of men nu wel moet tekenen of niet. De één weigert om te tekenen en de ander betaalt onder pro test. De heer Van Deelen had dezelfde vraag op zijn lippen. Onlangs hebben de leden van de raad en de wethouder een bespreking gehad met de directie van de waterleiding, maar er is nog niets uit de bus gekomen. Hoe zit het nu? Heeft de raad hier nog niets in te zeggen of niet? Zo niet, dan moet het publiek dit weten. De voorzitter kon niet anders mede delen, dan dat de directeur van de (Zie verder pagina 2) GEEN SPREEKUUR VAN BURGEMEESTER Burgemeester A. Bakker is verhinderd om a.s. dinsdag zijn normale spreekuur te houden. De Schaakvereniging „Ritmeester" speelde gisteravond haar laatste wed strijd van dit seizoen tegen Bennckom en wist deze na een felle stryd met liefst 6'/i3'/i te winnen, waarmee zy tevens kampioen werd. Voor Bennekom stond er eveneens veel op het spel, daar deze vereniging bij een overwinning ook kampioen kon worden. Gedurende het grootste deel van de avond ging de strijd praktisch gelijk op, maar „Ritmeester" kwam op alle borden steeds beter te staan, zodat zij aan het slot met grote cijfers won. „Ritmeester" kan op een prachtig gespeelde wedstrijd terugzien. De gedetailleerde uitslag is als volgt: G. A. Blankestijn J. Kroon V* M. v. d. BovenkampIr. Bosch Va Drs. G. J. Koomen;M. Both 10 G. Achterberg H. van Baren V* C. Beijer T. C. v. d. Kamp 10 G. Davelaar F. de BoerV»Vt E. J. Kalter G. W. Bloemen 0—1 Chr. Baars E. v. Steenbergen 10 G. O. Reininga T. KooyV*V* E. v. Ravenswaay Laarberg 10 TEVEEL NAAR LINKS Woensdagavond is een personenauto, 'bestuurd door de Veenendaler De K., te gen het stoplicht bij de spoorwegovergang op de Kerkewijk gebotst. De auto die van de richting Parallelweg kwam reed met een bocht naar links de Kerkewijk op. D ebestuurder nam bij deze manouevre teveel de binnenbocht met genoemd ge volg. Er ontstond alleen materiële schade. De politie maakte proces-verbaal op. De supportersvereniging „Caecilia" te Veenendaal geeft haar winteruitvoering op zaterdag 4 april in het gebouw aan de Eikenlaan. Het programma vermeldt marsmuziek te verzorgen door de harmonie „Caecilia" en optreden van de Kappersband en to neel. Er zal een blijspel in drie bedrijven worden opgevoerd onder de titel „Tinus de tiran". Op deze avond wordt een verloting ge houden ten bate van het uniformfonds. VOGELVERENIGING BRACHT „KROMME PETER" De uitvoering van de Elsterse Kleur- vogelvereniging, die zaterdag in de zaal van „Sportlust" te Eist werd gegeven, is uitstekend geslaagd. Na het openingswoord van de voorzitter de heer M. Onink, werd het toneelstuk in drie bedrijven „Kromme Peter" van T. J. Hart, door de toneelgroep „O.N.A." uit Maurik opgevoerd. Dit zeer dramatische toneelspel werd op uitstekende wijze vertolkt en de spe lers waren allen rolvast. De zondagsscholen „Abia" en „Timo- thëus" houden op zondag 29 maart a.s. (Ie Paasdag) om 2 uur nam. een gezamen lijke zondagsschool-Paasdienst in de Chr. Ger. kerk, Hoofdstraat. Alle kinderen tot 12 jaar (ook die niet op een zondagsschool zijn) zijn hartelijk welkom! Ieder kind krijgt een kleine tractatie. „Twee huisgenoten lopen samen de trap af. Plotseling schiet tijdens het lopen een traproede los en tuimelen beide personen de trap af. Ze komen beiden zeer ongelukkig terecht. De ene bewoner valt met zijn rechter knie op een scherp uitsteeksel, waardoor een diepe wond aan de buitenzijde van de knie ontstaat, hü tracht met uitgestrekte handen zün val te breken en verstuikt daarbij zijn rechterpols. Dit slachtoffer wordt op zyn rug liggende aangetroffen. De andere huisgenoot komt nog ongelukkiger terecht. Met zyn rechterborsthelft valt hij onderaan de trap op de stenen vloer. Hy klaagt hierna over een heftige be nauwdheid en kan niet goed ademen, wegens pijn in de borst. Bij onderzoek blykt ter hoogte van de 7e rib rechts een wond te bestaan, waarin een 1 cm naar buiten stekende botpunt zichtbaar is. Men treft hem liggende aan op zyn linker zyde". Dit was woordelijk de opdracht die zes verlenen en de slachtoffers vervoeren. plaatselijke E.H.B.O.-bedrijfsploegen j.l. woensdagavond in de nieuwe kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken uit te voeren kregen. Hierbij werden zij letter lijk en figuurlijk op de vingers gekeken door een jury, bestaande uit verschillen de doktoren uit de omliggende plaatsen. Om acht uur werden de deelnemende ploegen verzocht de zaal te verlaten, waarna de „slachtoffers" binnen kwamen. De schmink benaderde zo dicht de reali teit dat men op het eerste gezicht ge loofde dat de verwondingen echt waren. De ploegen, waarvan er twee tegelijker tijd hun opdracht uitvoerden, bestonden uit twee helpers en een leider die binnen vijftien minuten eerste hulp moesten Op 2e Paasdag vindt in het verenigings gebouw aan de Eikenlaan de provinciale Bondsdag voor Utrecht en 't Gooi van het Christelijk Jongerenverbond plaats. On geveer driehonderdvyftig jongeren zullen hieraan deelnemen. Het middagprogram ma is toegankelijk voor niet-leden in de leeftijd van 16 tot 25 jaar tegen een entree van ƒ1,-. Het programma begint 's morgens om half elf met de opening door mevrouw N. Hoeve-Lindschoten. Verder is er, be halve zang en declamatie, een lekenspel „De Brief". Tegen half twaalf spreekt dominee J. Hoeve een bondsrede uit. In de middagpauze is er zowel in de zaal als in de koffiekamers gelegenheid tot het nuttigen van meegebrachte eet waren. Het middagprogramma wordt geopend met een toespraak van burgemeester A. VEENENDAAL Maandag 30 maart: Paasrit van motor- en automo bielclub Veenendaal. Start 8 uur 's morgens bij „La Montagne" Cefa-film „Gustav Streseman" in „Eltheto" Aanvang 20 uur. Toegang 14 jaar. Prov. Bondsdag van het C.J.V. in Ver.geb. vanaf 1.45 uur toeganke lijk voor niet-leden. Dinsdag 31 maart: Badmintontoernooi voor lagere scholen tot en met donderdag 2 april. Luxor Theater: Vrijdag t.e.m. zondag ,Quo Vadis' toegang 14 jaar, maandag en dinsdag „De vleugels van de vloot" toegang 14 jaar, woensdag endonderdag „4 meisjes en een miljonair" toegang 14 jaar. RHENEN Vrydag 3 april: U.S.O.-concert in gebouw „Irene" Aanvang 8 uur. Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmiddag „Gezocht wegens moord" toegang 14 jaar, zondag- en maandag avond „De dictator" toegang 14 jaar, maandag 3 uur „Niets dan pech" alle leeftijden. UJFTSOQ* voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL Bakker. Na het eerste optreden van volks dansers declameert Otto Sterman, bekend van radio en televisie, over de strijd der negers. Voor de vrolijke noot zorgt de Rhenense Boerenkapel. Om vijf uur wordt de Bondsdag gesloten. Het Christelijk Jongeren Verbond is in 1958 tot stand gekomen na een fusie van het Christelijk Jongemannen Verbond met de Christelijke Jongevrouwen Federatie. Voor de eerste keer in de Vallei- riksgeschiedenis doet het geval zich voor dat de gelukkige vinder onbe kend wenst te blyven. De premie van 20,is door de vinder/vind- ster afgestaan aan de Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" als bydrage tot aanschaffing van een bandrecorder. Het bankbiljet was door ons uitge geven by drogistery Paul Groene- veld aan de Patrimoniumlaan. De nieuwe riks die deze week uitgege ven wordt draagt weer het rode nummer en is VIJF GULDEN waard. By in levering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de vinder a contant de premie uitbe taald. NED. ROODE KRUIS VERGADERDE De afdeling Veenendaal van het Ned. Roode Kruis heeft de algemene ver gadering gehouden, die zoals gewoon lijk, matig bezocht werd. De aanwezi gen hebben met belangstelling kennis genomen van de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester. De reke ning over 1958 sloot met een batig sal do van ongeveer ƒ800, Het ledental bleek iets te zijn terug gelopen waardoor het besluit werd ge nomen aan dit onderdeel de uiterste zorg te besteden. De bestuursleden mej. A. Parlevliet en de heer J. van Viegen, werden her benoemd. Met betrekking tot de jaarlijkse in zamelingsactie in de laatste week van mei en de eerste week van juni werd medegedeeld, dat de Roode Kruis drumband uit Den Haag hier te Vee nendaal zal optreden tijdens de gebrui kelijke straatcollecte op zaterdagmid dag. Als eerste kwamen in het strijdperk de ploegen van de SKF en Hollandia. Vijf minuten kregen zij de opdracht ter (Zie verder pagina 4) Alle hoofden van de lagere en voortgezet lagere scholen in Veenendaal hebben dezer dagen een rondschryvcn ontvangen van de Badmintonclub „Flash" en het Jeugdwerk „De Instuif", waarin verzocht wordt deel te nemen aan het in de Paasvakantie te houden badmintontoernooi voor de schoolkinderen. Bij vol doende deelname zullen van dinsdag 31 maart tot vrydag 3 april wedstrijden worden gespeeld in het gymnastieklokaal aan de Hoogstraat en aan de Sand- brinkstraat. Als eerste prijs is een wisselbeker beschikbaar gesteld door het Nieuwsblad „De Vallei", die drie jaar achtereen gewonnen moet worden of vyf keer in het geheel, om volledig bezit van de school te kunnen worden. Behalve dat dit toernooi een sportief Veenendaal-noord worden de wedstrijden Woensdag 18 maart j.l. kwam de gemeenteraad van Amerongen bijeen ter be spreking van de begroting. De heer Schreuders was wegens ziekte afwezig. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, werd de agenda behandeld met als hoofdzaak de begroting voor de gemeente Amerongen. De heer Blankestijn acht de verdeling van de wethouderszetels niet rechtvaardig. Een rechtse en een linkse wethouder zou de samenwerking ten goede gekomen zijn. Volgens spreker kan er nog veel bezuinigd worden op de gemeente-financiën. Bovendien is er te weinig toezicht bij de bouw van de woningwetwoningen De heer Dagnelie spreekt in dezelfde zin. De begroting is een weerspiegeling van het beleid van b. en w. Werkelijke gemeentebelangen komen niet naar voren. Een gedeelte van de raad wordt be- ze waarop de heer Dagnelie deze be wust buiten de dagelijkse gang van groting beziet. Op het ogenblik is alleen zaken gehouden, aldus spr. Het is een semi-permanent houten gym- moeilijk in dit college vertrouwen te nastieklokaal te verwezenlijken. Het hebben. Het dorpshuis staat niet op grootste deel van de Amerongers heeft de begroting. Stelt voor hiervoor als- j vertrouwen in het college, aldus wet- nog een post van 10.000,op te ne- houder De Bonte. Ook wethouder Van men. Zijn eindoordeel luidt: een matte Barneveld is getroffen door de bittere treffen wordt tusseri de schooljeugd is het hoofdzakelijk de bedoeling een aan tal kinderen in de Paasvakantie prettig bezig te houden. De organisatoren, de secretaris van de Badmintonclub „Flash" de heer A. H. Steffers en de Veenendaalse jeugdwerk leider A. H. van Pijpen, hebben van de gemeente de beschikking gekregen over twee Sportzalen (Hoogstraat en Sand- brinkstraat) zodat, wat de organisatori sche kant betreft, het toernooi door kan gaan. In het rondschrijven wordt de hoop uit gesproken dat door de gewaardeerde medewerking van de schoolhoofden het aantal deelnemers voldoende - of nog liever - meer dan voldoende zal worden. Het is de bedoeling -dat elke school een team van vier meisjes en vier jongens zal vormen, dat namens de betreffende school afgevaardigd wordt naar het toer nooi. De kinderen moeten in de leeftijd zijn van 11 tot 14 jaar. Voor de scholen in XV„. De Hollandia E. H. B. O.-bedrijfsploeg bezig met het ondervragen van de ge- wonden. De twee doktoren-juryleden zien nauwlettend toe. gespeeld aan de Hoogstraat en die voor Veenendaal-zuid aan de Sandbrinkstraat. Behalve de wisselbeker als eerste prijs, zijn er nog een gouden en zilveren me daille voor de tweede en derde prijs. Er zijn geen kosten verbonden aan deelname aan het toernooi, omdat de za len gratis ter beschikking zijn gesteld, terwijl de organisatoren zorgen voor de leidinggevende personen. De Plataanstraat, zo overpeinsde agent le klasse Huisintveld, terwijl hij in een filosofische stemming zijn ronde fietste, bood nu precies het beeld van de dagtaak van een politieman-als-hij-zelf. Een keurig- nette straat waarin nooit iets ge beurde. Wat zegt u? Nooit iets ge beurde? En die man dan op num mer 39 die over een stoel heen hing en een revolver op de grond? Ja maarafijn leest u zelf deze spannende geschiedenis, welke wij vanaf heden in oiis blad als feuille ton opnemen. U zult steeds met spanning de volgende aflevering tegemoet zien. begroting zonder ziel en vooruitzicht, een jaar van stilstand. Wat de waterleiding betreft bepleit spr. nauwe samenwerking met Doorn en Rhenen om niet ingelijfd te worden bij een provinciale waterleidingmij. De heer v. d. Dikkenberg wil alleen gel den verstrekken voor nuttige doel einden. Principieel is hij tegen de vol gende posten: onderhoud sportterrein, subsidie zweminrichting en muziek korps, verzekeringsposten. De heer Wildeman wijst op de vol gende punten: 1. radicale oplossing Dorpshuis en gymnastieklokaal; 2. af werking kern gemeente; 3. in orde ma ken van de pompen. Spr. steit de vol gende moties voor: a. Is de raad van mening dat een toekomstige leidraad in uitgewerkte vorm bij de begroting ge wenst is en b. met het oog op zeer dringende voorzieningen spreekt de raad haar oordeel uit, dat onvoldoende middelen verstrekt worden om nood zakelijke maatregelen in de gemeente te nemen. Voorstel: Post van ƒ90.000, op de begroting voor de bouw van het Dorpshuis en gymnastieklokaal. De heer Brinkman acht de verwijten van de heer Dagnelie ongegrond, daar deze in het verleden zelf de kansen voorbij heeft laten gaan. Wil de kwes tie Dorpshuis in handen van b. en w. laten. De heer Dagnelie betwijfelt op de heer Brinkman meer bereikt zou heb ben. De heer De Bonte laakt de zure wij- toon van de heer Dagnelie. Dit is zeker de nasmaak van de gemeenteraadsver kiezingen, zegt spr. Er is door b. en w. wel degelijk veel tot stand gekomen. De heer v. d. Dikkenberg is tegen de bouw van een gymnastieklokaal. De heer Wildeman waarschuwt tegen de bouw van een houten noodgym- nastiekzaal. Voorstel Dagnelie aange nomen met zes voor en vier tegen (De Bonte, v. d. Dikkenberg, v. Barneveld en Brinkman). Motie a. (Wildeman) door b. en w. overgenomen. Motie b. (Wildeman) verworpen met zes tegen en vier voor. Voorstel Wildeman ver worpen in zelfde verhouding. Het voorstel van de commissie van onderzoek van de begroting om de wethoudersvergoedingen van 900, op 1200,te brengen, vindt geen genade in de ogen van de raadsleden. Na ampele discussies wordt het ver worpen met vijf stemmen tegen en drie voor (Tenge, Hasselaar en Brinkman). De heer Hasselaar beschouwt de brandweer in Overberg door slechte toestand van het materiaal totaal over bodig. Opruimen of vernieuwen is het enige redmiddel. Het schoonhouden van de sloten kost 3000,Hiervoor zou men een gemeentearbeider kunnen aanstellen. De heer v. d. Dikkenberg wil de Haarweg verharden. Hierna wordt de begroting in stem ming gebracht en aangenomen met ze ven stemmen voor. (De heren Blanke stijn, Wildeman en Dagnelie waren te gen.) In tegenwoordigheid van Rhenens burgemeester en afgevaardigden van de corpsen Amerongen, Kesteren en Achterberg, kwam de vrijwillige brandweer woensdagavond in restaurant Bollé in algemene ledenvergadering byeen onder voorzitterschap van de heer N. Souwerbren, die tevens het commando voert over de drie Rhenense corpsen. Naar het voorbeeld van de Parijse brandweer tracht Rhenen eveneens een jeugdbrandweer in het leven te roepen, waarvoor reeds vergevorderde plannen bestaan. Eind november hoopt men het 35-jarig bestaan te vieren met demon straties en herdenkingsavonden. De heer F. van Hemen hoopt dan zijn 40-jarig jubileum als brandweerfunc tionaris te vieren, de heren A. Baars, R. van Laar en M. C. v. d. Berg hun 35-jarig jubileum en de heren W. Re- bergen, J. H. van Daalen en J. Baars hun 30-jarig dienstverband. De blus- eenheden zijn in uitstekende conditie. Dit jaar zal worden deelgenomen aan districtswedstrijden met de hogedruk- nevelspuit. De geest en de activiteit in het corps zijn nog altijd prima, terwijl de verstandhouding met het gemeente bestuur en de omliggende corpsen niets Burgemeester en wethouders van Ede hebben tegenover Veenendaal op bui tengewoon hartelyke wyze gereageerd op de vaststelling van de wet op de grenswyziging. 4 Gisterenmorgen werd ten gemeentehuize van Veenendaal het volgende tele gram ontvangen: „Nu grenswyziging feit gaat worden wensen wy u van harte geluk met het bereiken van uw ideaal: een groot Veenendaal. Burgemeester en wethouders van Ede. OLDENHOF, burgemeester, S IE VERS, secretaris." Het was de bedoeling geweest, dat dit telegram tijdens de woensdagavond ge houden gemeenteraadsvergadering aan gekomen was. Jammer genoeg kwam er een kink in de kabel, omdat het Veenendaalse post kantoor na zeven uur 's avonds geen telegrammen meer bezorgd. Hiervan was men in Ede niet op de hoogte en daar door kwam deze spontane reactie niet helemaal tot zijn recht. Men heeft toen geprobeerd een copie van het telegram nog op een andere ma nier in de vergadering van de raad te krijgen, n.l. per ijlbode via de Edese brandweer. Toen deze echter arriveerde was raadsvergadering - die nog géén kwartier duurde - reeds afgelopen. Niettemin was het Veenendaalse ge meentebestuur zeer erkentelijk voor deze geste van Ede en onmiddellijk na ont vangst hebben b. en w. van Veenendaal het volgende antwoordtelegram verzon den: „Mede namens de raad dezer gemeen te danken wij u zeer hartelijk voor het telegram van gelukwens. Groter Veenendaal vertrouwt ook in de toekomst op blijvende prettige verhouding en samenwerking met haar grote oosterbuurvrouw." Burgemeester en wethou ders van Veenendaal, BAKKER, burgemeester BLANKESPOOR, secretaris. Burgemeester en wethouders hebben gisterenmorgen de gemeenteraad per ijl- brief van dit alles in kennis gesteld. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 TAND DES TIJDS. Goed nieuws voor Chroestsjef: onder de Amerikanen die hem willen bijten zijn er 21 miljoen die al hun tanden kwijt zijn en een groeiend aantal met kunstkuiten van caoutchouc, die onzicht baar onder de kousen gedragen worden, verder ontelbaren die aan zenuwcrisissen lijden ten gevolge van het maar steeds oplopende levenstempo en dan nog enkele miljoenen, die alleen nog maar tot actie te bewegen zijn als er een persvers toneel stuk in première gaat zoals nu het nieuwe stuk van Tennes see Williams waarin de hoofd rollen worden gespeeld door gigolo, een aan verdovende middelen verslaafde sloerie en een mooi onschuldig meisje. Er zijn twaalf loketten geopend om de plaatsbesprekingen te rg- gistreren tot eind 1960 en Mé- tro-Goldwyn-Mayer zond de auteur 600.000 gulden handgeld om te kunnen dingen naar de filmrechten van een kleine twee miljoen gulden. Ondertussen importeert Chroestsjef voor twee miljoen gulden boeken uit Frankrijk om zich verder te ontwikkelen. Aan de Ameri- kaanse literatuur is hij nog niet toe en een hoogstand op de bij eenkomst van de Grote Vier durft hij nog aan zonder kunst kuiten. BONT. Over de Amerikanen zyn we nog niet uitgepraat: duizend doodgravers van de kerkhoven tc New York hebben lustig tien dagen gestaakt en daarby particulieren, die zelf hun doden wilden begraven, ge- molestreerd. Zij ontnamen hen hun schoppen, wierpen de ge graven kuilen weer dicht en liepen de doodkisten omver. SHOW. Veertig miljoen Amerikaanse t.v.-kijkers hebben tussen een reclame van sham pooing en een van ongevallen verzekering het meest realis tische schouwspel kunnen mee maken dat ooit op de Ameri kaanse t.v. is vertoond. Het was de film naar het boek „Voor wie de klok luidt" van Ernest Hemingway. Maria Schell had voor dit realisme haar mooie haren moeten laten afknippen en er waren vijftien paarden met klompen aan (van caout chouc), 150 bomen van zes meter hoog, 450 kg kunstsneeuw, tanks en vliegtuigen naar de studio's gebracht om de oorlogsscène „waarheidsgetrouw" in beeld te zetten. BAD. Hoe snel dat Ameri kaanse levenstempo dan ook moge zijn, de Amerikanen heb ben toch verwonderd gestaan toen de Italiaanse actrice Sil- vana Pampanini bij hen op be zoek was en met de acteur George de Witt in het huwelijk trad vierentwintig uur nadat zij hem in het zwembad van het hotel waar zij beiden logeerden had leren kennen. Beiden ver klaarden dat het een ontmoe ting „voor het leven" was ge weest. VORM. Don Loper, coutu rier (van Marlène Dietrich) te Hollywood: „De monsterlijke gedeproportioneerdheden van de vormen van Marilyn Monroe en Jayne Mansfield te verber gen is een te zware opgave dan dat ik me er aan zou wagen". HET KAN NOG.' Het kan □og, mogen zy denken, die op school niet mee kunnen komen: op elfjarige leeftyd kon de be roemde Franse dichter Lamar- tine lezen noch schryven. NAAM. Het Franse restau rant Albert te New York heeft zeven „public-relations" in dienst, die tweehonderd gulden per week verdienen en als enige taak hebben ervoor te zorgen dat de naam Albert elke dag in de roddelrubrieken van de dagbladen wordt genoemd. HAAR. De Rus Kazarian heeft een record gevestigd door een brief van tien woorden te schrijven op een haar. ELAND. De Noorse skikam pioen Joerum is zwaar gewond door een botsing gedurende een afdaling met een eland. WIE ZEI DAT? „Laten we geen enkel middel onbeproefd laten om tot vrede te komen met de Arabieren, dat intelli gente, trotse krijgszuchtige volk van landbouwers. Afrika is groot genoeg en de te exploite ren rijkdommen zijn er zo over dadig dat er plaats is voor iedereen om zijn activiteiten te ontwikkelen volgens zyn eigen natuur, zeden en behoeften. (Napoleon III in 1863). te wensen overlaat. In november be gint een cursus voor brandwacht 2e klas samen met Amerongen. Aan de BB-oefening van dit voorjaar zal met drie corpsen in aanjaagverband wor den deelgenomen. De donateur-actie leverde in twee dagen 85 nieuwe steu nende leden op. De bestuursleden H. Hendriks en J. Baars werden herkozen, terwijl de heer Ziermans dank werd gebracht voor het vele werk aan on derhoud brandkranen en lokaliteiten in de kazerne. Een probleem is nog het werven van nieuwe werkende leden. De jeugd schijnt weinig burgerzin te kunnen op brengen om een taak in vrijwillig ver band op zich te nemen. De burgemeester, jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, dankte het corps voor de werkzaamheden in het afge lopen jaar weer voor de gemeenschap verricht. Een nieuw systeem van alar mering is bij het gemeentebestuur in studie. De gedachten gaan uit naar een zend- en ontvangstinstallatie, zodat iedere brandweerman door middel van een draadloos opgevangen sein op een ontvangertje in zijn binnenzak kan worden opgeroepen bij brand. Proeven in het Julianaziekenhuis zullen worden gevolgd. Voor de jeugdbrandweer stel de de burgemeester gaarne een wed strijdprijsje beschikbaar, evenals het aanwezige erelid de heer G. J. H. Smit. De kwetsbare punten in de gemeente, daar waar nog te weinig brandkranen zijn, o.a. op het uitbreidingsplan Domi- neesberg, zullen worden weggewerkt. Zowel de commandant van Ameron gen als van Kesteren spraken waar derende woorden aan het adres van de Rhenense buren, die getuigden van veel begrip voor onderlinge samenwerking en eventueel nodige hulpverlening. WIST U dat vorige week in de fabriek van Hollantor N.V. aan de Prins Bernhard- laan op één dag 162 kubieke meter beton werd gestort? dat dit des te meer spreekt, wan neer men weet, dat hiervoor, naast grind, zand en water, 1200 zakken cement nodig zijn? dat deze krachtprestatie werd uit gevoerd door Bouwbedrijf Boers alhier in samenwerking met „Transportbeton" (N.V. Bruil) te Ede? dat op 1, 2 en 3 april a.s. de Veenen daalse Padvinderij de bekende actie „Een heitje voor een karweitje" houdt? dat de burgerij vriendelijk wordt verzocht eventuele karweitjes vóór ge noemde data telefonisch of mondeling op te geven? dat men dit kan doen bij Dr. Kets, tel. 3056. dhr Van Leeuwen, Kerkewijk 139 tel. 2558 en Henny Jansen, Zandstraat, tel. 2472? dat er na zo'n opgave zo spoedig mogelijk een padvinder bij u komt om tegen vergoeding van een kwartje het karweitje op te knappen? BEHANG 1959 meer dan 100 verschillende soor ten voorradig VLINDERWAS in dozen, ook los verkrijgbaar Zeemleer, Sponsen, Borstelwerk enz. Tel. 2576 Hoofdstraat 106 Hr. Schilders krijgen op behangsel EXTRA KORTING

De Vallei | 1959 | | pagina 1