Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Optreden van Otto Sterman: glansnummer van CJ*V^Bondsdag MULDER „Appèl 3" Gibraltar, omstreden bolwerk 2000 schoolkinderen maakten kennis met Jeugdnatuurwacht ELST iMi:nd\Gi:\ EDERVEEN Wat nu weer. 33e jaargang WOENSDAG 1 APRIL 1959 Nr. 26 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! Ondanks aanhoudende regen grote opkomst (Wees er als de kippen bij) Wedstrijd voor de jeugd Julianaziekenhuis krijgt modern oproepsysteem Zondagsschool-paasdienst in Chr. Ger. Kerk „Het Ritmeesterkoor" neemt deel aan zangfestiviteiten Voorlopig geen Amerikaanse industrie in Veenendaal Kerkdienst in Juliana ziekenhuis „Het Ritmeesterkoor" benoemde nieuwe dirigent Musketiers 2 kampioen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent mÊm Nat, doornat kwam maandagmorgen, tweede Paasdag, een groep C.J.V.-leden uit Nijkerkerveen op de fiets bij het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan aan, voor het bijwonen van de Provinciale Bondsdag van het Christelijk Jongeren Verbond voor Utrecht en 't Gooi. Toch waren zy niet de enigen die van droge kleding voorzien moesten worden alvorens het feest, dat van half elf 's morgens tot vijf uur 's avonds duurde, te kunnen bijwonen. Ook afgevaardigden uit andere plaatsen ondergingen hetzelfde lot, maar ondanks de aanhoudende regen waren er nog ruim tweehonderd leden in het verenigingsgebouw byeen, toen om half elf de Bondspresidente mevrouw Hoeve-Linschoten - beter bekend als Nel Snel, bü de hoorspelkern van de N.C.R.V. - het programma opende. Het enigszins zwaar beladen programma werd vlot achter elkaar afgewerkt, waarbij het optreden van de neger-voordrachtskunstenaar Otto Sterman het hoogtepunt vormde. ruimtevaart. De mensen op de wereld van vandaag zijn zich aan het voor bereiden om de ruimte in te gaan, al dus spreker. De twee grote mogendhe den gebruiken iedere minuut om de prestaties op dit gebied steeds hoger naar de top te voeren. Is dat nu fout, zo vroeg ds. Hoeve. Zijn antwoord luidde: neen. Waarom zou het fout zijn het heelal wat God ons gegeven heeft te onderzoeken? Maar ik ben bang dat heel deze ruimtevaart als achtergrond heeft dat we elkaar hier op aarde de levensruimte niet gunnen. Pasen nu is, dat God ons in Christus de ruimte geeft op aarde om met elkander te leven en te werken en de levensstijl is daarbij natuurlijk zeer belangrijk. Ds. Hoeve besloot zijn rede met de aanwezigen op te roepen blij en vrolijk in het leven te staan, in de ruimte die God ons geeft. Het middagprogramma werd geopend met een welkomstwoord van burge meester A. Bakker. Hierin zei hij veer tig jaar geleden ook lid te zijn geweest van de bond, „maar in die tijd ging het heel anders toe dan nu" volgens bur gemeester Bakker. In zijn gezellige, geheel op de jongeren afgestemde speech, sprak hij over diverse bijzon derheden van Veenendaal, met name de industrie. Een schot in de roos was zijn opmerking tegenover de dames, toen hij zei „Als ik u hier zo aanzie, dan houdt u ook van mooie jurkjes en die kunt u in Veenendaal ook kopen", een opmerking die de dames met luid applaus beloonden. Het danspaar Martine en Antoine voerde vervolgens volksdansen uit van Israël en Finland. Een charmant paar, dat zich uitstekend van zijn taak kweet. In haar openingswoord sprak de presidente haar vreugde erover uit, dat niettegenstaande het slechte weer er nog zo velen naar de Bondsdag waren gekomen. Zij heette allen hartelijk wel kom en hoopte dat deze dag er toe mocht bijdragen het niotlo (De CJV) Met de anderen in de wereld" te allen tijde indachtig te blijven en er naar te leven. Atie de Nooi hield hierna een decla matie over psalm 121, even later ge volgd door psalm 150, hetgeen zij op voorbeeldige wijze deed. Het volgende programmapunt was een lekenspel „De brief", dat gebracht werd door leden van het jeugdwerk „De Instuif". Dit lang niet gemakke lijke spel, dat handelde over de brief aan Filemon, werd voortreffelijk uit gevoerd. Het mooiste compliment kre gen de spelers van de presidente die, gezien haar deskundigheid op hoorspel- gebied, „De Brief" als zeer goed en be heerst gespeeld noemde. Om half twaalf beklom ds. J. Hoeve, predikant te Tienhoven, het spreekge stoelte voor het uitspreken van de bondsrede. Zijn rede, die getiteld was „Geef ze de ruimte" handelde over de In het tijdvak van 1 tot en met 29 april 1959 zal een nationale actie ten behoeven van de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers en nagelaten be trekkingen worden gehouden. Loten in vijf verschillende kleuren a 1,per stuk zullen door middel van meer dan 15.000 verkoopadressen in omloop worden gebracht. ƒ225.000,aan belastingvrije prijzen waaronder wéér vijf woonhyizen van 25.000,per stuk (of goederen in vrije keuze) zullen ter beschikking worden gesteld. In alle plaatsen van ons land, zelfs in de allerkleinste ge huchten, zijn verkoopadressen, ken baar aan affiches, gevestigd. Ook dit keer zullen de hoofdprijzen door no taris mr. M. JJ. Meijer (Amsterdam) voor de microfoon (298 m) op 29 april bekend worden gemaakt. Bij de vorige „Appèl"-(1 en 2) acties moesten vele mensen teleurgesteld worden daar de loten binnen enkele dagen bleken te zijn verkocht. De „Appèl"-3 actie begint 1 april en wanneer men „Appèl"-loten wenst te bezitten dan zal men goed doen niet al te lang te wachten met het kopen van loten. Uit de opbrengst van beide vorige „Appèl"-acties ontstond het bungalow dorp in Doorn. De opbrengst van de derde „Appèl"-actie, die ook ditmaal geleid zal worden door de heer A. M. Bergers, Rotterdam, zal worden aan gewend voor de exploitatie van het Moederhuis en zeven dubbele bunga lows, voor de revalidatie van Neder landse militaire oorlogsslachtoffers en de zorg voor nagelaten betrekkingen. In het gebouw „EIthcto" werden vorige week dinsdag en woensdag voor 2000 kinderen filmvoorstellingen gegeven in het kader van de ntauurbescherming. Deze filmvoorstellingen werden, in sa menwerking met het Staatsbosbeheer, ge organiseerd door het comité Jeugdnatuur- wacht Veenendaal. De films werden toe gelicht door de heer Hein Schimmel van die dienst, een bekend radiospreker. Aan de filmvoorstellingen heeft het ge noemde comité een wedstrijd voor de jeugd verbonden. Aan alle leerlingen, die de voorstellingen bijwoonden, is n.l. een door Staatsbosbeheer beschikbaargestelde knipplaat uitgereikt. Met toepassing van deze knipplaat kan een werkstuk(je) wor den gemaakt door de jeugd. De vrije keus is gelaten in wat men wil maken. Het mag een plakboek zijn, een opstel, hout- zaagwerk enz. enz. De gemaakte werkstukken kunnen wor den ingeleverd op de gemeentesecretarie, Hoofdstraat 92. Het eerste werkstuk kwam inmiddels reeds binnen. De laatste datum, waarop de inlevering kan plaats vinden is op 18 april a.s. De kinderen aan wie deze datum niet werd medegedeeld dienen hiermede dus goed rekening te houden. Zij kunnen de rest van de Paasvakantie op deze wijze nog nuttig besteden. Vooral de kostuums waren een lust voor het oog. Hét hoogtepunt van de bondsdag was het optreden van de bekende neger voordrachtskunstenaar Otto Sterman. Meesterlijk was zijn mimiek en het is werkelijk een gave om op dergelijke wijze te kunnen declameren. Zijn eer ste declamatie heette „Ik ben een ne ger". Geheel in de ban van zijn voor dracht leefden de aanwezigen mee met de geschiedenis van de negers. Hoe door de behandeling die zij als slaven ondervonden, hun geestelijke liederen ontstonden, de negro-spirituals. Moe deloos en geen woorden vindend voor hun ondragelijk leed slaakte tijdens een kerkdienst een der negers een zucht, die door de anderen werd over genomen. Op deze natuurlijke wijze werd toen een spiritual geboren. Later op de middag volgde het twee de optreden van Otto Sterman, waar bij hij „Surinaamse sproken" bracht. Ter navolging van het ziekenhuis in Ede, zal het Julianaziekenhuis er binnen kort toe overgaan het zogenaamde Nira- oproepsysteem in te voeren. Vanuit een centrale zend- en ontvanginstallatie wordt de persoon door middel van een draadloos opgevangen sein op een ont- vangertje in zijn binnenzak (in de vorm van een sigarettendoosje) dat onbreek baar is, opgeroepen zodat het hinderlijke geluid van luidsprekers tot het verleden behoort. Binnenkort hopen wij in een uitvoeriger artikel hierop terug te komen. Vooral van de zijde van de jeugd was er buitengewoon veel belangstelling voor de paasdienst van de zondagsscholen .Thimotheus" en „Abia", die eerste paas dag in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoofd straat werd gehouden. Meer dan 500 kin deren zongen met orgelbegeleiding van de heer Van Bruxvoort. De bijeenkomst werd geopend door de heer Oosterbeek, terwijl de heer Wallet een paasvertelling deed. Daarnaast speelde een blokfluitgroepje op verdienstelijke wijze enkele mooie lie deren. Aan de uitgang werd aan alle kinderen een versnapering uitgereikt. Ter herdenking van het 105-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond, zal het Ritmeester koor deelnemen aan de zangfestivi teiten op 9 mei a.s. te Utrecht in Tivoli. Medewerkenden: Amersfoorts Man nenkoor o.l.v. Nico Grandiek; Kon. Utr. M.Z.V. van 1849, Kon. M.Z.V. Euterpe, Utrecht, M.K. Aurora, Utrecht, Utr. Politie M.Z.V. Excelsior, Zeister Mannenkoor, Het Ritmeesterkoor, Vee nendaal, De Verenigde Zangers, Maar- sen, Zang en Vriendschap, Hilversum, alle o.l.v. Wouter de Rooi (Hengelo). Orkest: Utrechts Stedelijk Orkest. De Amerikaanse onderneming „The Foxboro Company Inc." die, zoals wy eerder reeds meldden, van plan was een filiaalbedrijf in Veenendaal te vestigen, heeft besloten dit niet in Veenendaal te doen, maar in een plaats meer in het westen van Nederland. De redenen van deze voor Veenendaal teleurstellende beslissing zijn o.m. de ver bindingen (de Amerikanen geven er de voorkeur aan zo dicht mogelijk bij Schip hol te zijn) terwijl er in de nieuwe ves tigingsplaats meer werkloosheid heerst dan in Veenendaal, zodat ook de perso neelsvoorziening minder moeilijkheden zou opleveren. Ondanks alle aktiviteiten van het ge meentebestuur van Veenendaal dat de zo gunstigst mogelijke voorwaarden heeft gedaan is het dus ditmaal niet gelukt de werkgelegenheid in onze plaats uit te breiden. Dit behoeft echter volstrekt niet te betekenen dat er in de toekomst geen Amerikaanse industrie meer naar Vee nendaal zou komen. Volgens betrouwbare bron blijft Veenendaal op de nominatie voor Amerikaanse ondernemingen die in Nederland een vestigingsplaats zoeken. Het is weer mis tussen Spanjaarden en Engelsen. Franco's regering (die wel een bliksemafleider nodig heeft omdat het binnenslands zeker niet alles rozen geur en maneschyn is) heeft weer eens haar aanspraken op Gibraltar in Londen naar voren gebracht. En aangezien men in Londen nogal heel erg duidelijk kenbaar heeft gemaakt, dat de Britten zullen blyven waar ze zijn, kunnen de Spaanse kranten zich weer heerlijk opwinden; met de zegen van de Baas. En toch vraagt menigeen zich af: hoe komen de Britten toch eigenlijk aan Gi braltar? Slechts weinigen zullen weten, dat wij Nederlanders, hen daarbij nog een handje geholpen hebben in de tijd toen Engeland en Nederland samen streden voor hun zelfstandigheid tegenover een Spaans imperium, dat streefde naar de wereldheerschappij. Het was niemand minder dan onze zee held Jacob van Heemskerck, die met zijn vloot de toegang tot de (ook toen al on neembaar geachte) oorlogshaven forceer de en aan de Spaanse zeemacht een ver nietigende slag toebracht. Bijna honderd jaren later, in 1704, had den we het opnieuw met de Spanjaarden aan de stok en een Nederlands eskader maakte deel uit van de Britse invasie- vloot, die een detachement Hollandse en Zoals bekend bestaat er in onze gemeente een comité, dat zich - onder de naam „Voorlopig Werkcomité Jeugdnatuurwacht Veenendaal" - ten doel stelt van de jeugd natuurliefhebbers te maken. Om de jeugd liefde by te brengen voor alles wat leeft en groeit, teneinde hierdoor te bereiken, dat de jeugd van nu en het geslacht van de toekomst waardering leert krygen voor het mooie in de natuur. Het comité, waarin de diverse scholen zyn vertegenwoordigd en dat onder voorzitterschap staat van de Inspecteur van Politie, de heer W. C. H. Dekker, heeft gemeend dit jaar haar werkzaamheden te moeten aanvangen met het organiseren van filmvoorstellingen voor de schooljeugd, en daaraan een wed strijd te verbinden. Met medewerking van het Staatsbos- Voorlichting van het Staatsbosbeheer. beheer heeft het comité gedurende twee dagen filmvoorstellingen gegeven in het gebouw „Eltheto". De vertoonde films werden geheel belangeloos be schikbaar gesteld door de afdeling BOUW CHR. SCHOOL ELST DIT JAAR? Het bestuur van de bijzondere Christe lijke school voor g.l.o. te Eist heeft dezer dagen van het ministerie het bericht ont vangen dat de bouw van de school op de urgentieiijst 1959 is opgenomen. Waarschijnlijk zal dit jaar nog met de bouw van de permanente school een be gin gemaakt kunnen worden. VERKEERSBORDEN STAAN ER NIET VOOR NIETS Het blijkt steeds weer bij herhaling dat men blind is voor sommige verkeers borden. Dit had woensdagmorgen tot ge volg dat een wielrijdster met een brom fietser in botsing kwam. Aan het einde van de Marijkestraat, waar deze weg uit komt op de Kon. Wilhelminaweg, is een verkeersdruppel met pijl geplaatst, aan gevend dat men de rechterkant moet ne men. Voor gemak nemen velen de linker kant. Zo ook de wielrendster die komende van de Marijkestraat, bovendien geen voorrang verleende aan een bromfietser, komende uit de richting Leersum. Flinke materiële schade was het gevolg van deze dubbele fout. Op eerste Paasdag, 's morgens om half negen, werd in de hal van het Ju lianaziekenhuis te Veenendaal een kerkdienst gehouden. De leiding van deze dienst berustte bij ds. C. van Viegen te Achterberg, terwijl het koor o.l.v. de heer Kor Dijkstra vocale medewerking verleen de. Dinsdag 24 maart j.l. om 10.30 uur v.m. startten de eerste voorstellingen. In zijn openingswoord wees de voor zitter, inspecteur Dekker, de jeugd er op, dat het vernielen van andermans eigendommen niet alleen wettelijk ver boden is, maar bovendien nog dom, (Zie verder pagina 2) Zoals wy reeds eerder meldden heeft de heer W. Hartsuyker, dirigent van de mannenzangvereniging „Het Rit meesterkoor" in verband met werk zaamheden van geheel andere aard, af scheid moeten nemen van „Het Rit meesterkoor". Op 2 maart j.l. is dit op waardige wyze geschied. Een week later, op 9 maart, deed de heer Nico Grandiek uit Koog aan de Zaan zijn intrede. Alhoewel deze eerste repetitie als proefrepetitie bedoeld was, heeft het bestuur gemeend aan het einde van de repetitie de leden voor te stellen om de benoemig van de heer Grandiek als dirigent van „Het Ritmeesterkoor" niet langer uit te stel len. Met algemene stemmen werd dit voorstel aanvaard. Het bestuur heeft de overtuiging met de heer Grandiek een goede keuze gedaan te hebben. De nieuwe dirigent genoot zijn op leiding aan het Conservatorium (hoofd vak piano) en daarna koor- en orkest directie bij Antoon Verhey. Tevens is de heer Grandiek lid van de K.N.T.V. in de vakgroepen a. pae- dagogie, b. directie: koor-orkest (sym- phonie-harmonie-fanfare) en is als pianist verbonden aan de Ned. Radio Unie. Zaterdag heeft het tweede elftal van Musketiers door een 5-0 overwinning op NSVS 2 het kampioenschap van hun af deling behaald. Voor de rust, toen Musketiers de wind mee had, konden zij het niet verder bren gen dan 1-0, alhoewel zij een voortdurend overwicht hadden. Tè individueel spel was hier de oorzaak van. Na do thee konden zij de stand geleidelijk aan op voeren tot 5-0. Na afloop werd aan de aanvoerder bloemen overhandigd. VOORTDUREND IN HET NIEUWS - Ex- keizerin Soraya verblijft in Rome op uit nodiging van prins Orsini. Voortdurend doen geruchten de ronde over een huwe lijk van Soraya en de prins, waardoor fotografen en filmmensen haar onophou delijk volgen. C. Z., eierhandelaar te Lunteren, werd ten laste gelegd dat een koe van hem zonder toezicht op de weg gelopen had, waardoor een aanrijding met een auto ontstaan was. Ik begrijp nog steeds niet hoe het gebeurd kan zijn, verklaarde Z. vrijdag- voor het kantongerecht te Wageningen. 's Morgens om half zes werd ik uit bed gehaald en samen met een buurman heb ik toen alles nagekeken. Alles bleek in orde en het hek van de weide was goed dicht. Er zaten rode haren van uw koe aan de auto, las rechter v. d. Brand in het proces-verbaal. Ik geloof ook wel, dat mijn koe het geweest is, want het dier was licht ge wond, maar ik begrijp alleen niet hoe het mogelijk is geweest, repliceerde ver dachte. Volgens mij had ik overal goed voor gezorgd. Ik kan toch niet dag en nacht achter die koeien aan lopen. Het feit stond echter wel vast en de officier eiste daarom 10.of 4 d. Rech ter v. d. Brand vonniste conform. E. B., chauffeur te Veenendaal, zou op de Hoofdstraat in zijn woonplaats met een N.B.M.-bus een voor hem fietsend meisje -de 19-jarige mej. G. B., winkel juffrouw te Veenendaal- aangereden hebben doordat hij met zijn voertuig te veel naar rechts was gezwenkt. Al had de botsing weinig te betekenen gehad, toch werd er vrijdag voor het Wageningse kantongerecht zeer veel tijd aan gewijd, daar niet minder dan zes getuigen wer den gehoord. De meesten verklaarden dat de bus het meisje bij het passeren inder daad een duw in de rug gegeven had, doch verdachte zelf en zijn conducteur ontkenden deze toedracht. De bus zou niet het meisje ingehaald hebben, doch het meisje zou de bus gepasseerd zijn en -eenmaal voor het voertuig gekomen- een zwenking naar links gemaakt hebben. Gelet op de getuigenverklaringen en op de situatie na het ongeval vond het ge recht verdachte B. wel terdege schuldig, waarna hij conform de eis werd veroor deeld tot 40.— of 16 d. •fr Op de weg tussen Veenendaal en Eist kwamen vorig jaar een personenauto en een bromfiets met elkaar in botsing. Aan de automobilist, de te Amsterdam wonen de Engelsman E. J. H. R. P., werd vrijdag voor het Wageningse kantongerecht ten laste gelegd, dat hij, toen hij uit de uitrit van hotel Het Koetshuis kwam, geen voorrang had verleend aan de brom fietser, die op het rijwielpad reed. Met behulp van een tolk, de politieman, J. W. Besemer te Wageningen, vertelde P. niet te hebben geweten, dat hij een fietspad kruiste. Ik meende, dat het een voetpad was en bovendien werd het uitzicht hierop mij belemmerd door een hoge heg. Ik ben het pad zover opgereden tot ik het kon overzien en heb toen 5 a 6 seconden stil gestaan. Het volgend ogenblik botste de bromfietser tegen mijn wagen, hoewel er voldoende ruimte voor hem was om te passeren, verdedigde verdachte zich. De bromfietser, F. W. S., onderhouds monteur te Ede, die in de richting Vee nendaal reed, verklaarde geen erg hoge snelheid te hebben gehad, zoals ook wel bleek uit de geringe beschadiging aan zijn bromfiets. Ik was maar een meter of twee van de auto vandaan toen hij plotseling te voorschijn kwam, vertelde S. Getuige moet zich vergissen, zei de Engelsman. Hij is remmende tegen mij aangereden, terwijl ik bovendien al een paar seconden stond te wachten. Hij voerde overigens een veel te hoge snel heid en scheen niet voldoende controle over zijn bromfiets te hebben. Het staat vast, aldus de officier, dat verdachte met zijn wagen gedeeltelijk op het fietspad is geweest en al was de af stand tot de bromfiets stellig meer dan twee meter, toch is S. door verdachtes manouvre gehinderd. P. had beter op moeten letten. Eis 20.— of 8 d. Ik kon geen andere positie innemen dan ik nu deed, luidde verdachtes ver weer. Wanneer u zelf het pad niet tijdig kon overzien, had u iemand anders uit moeten laten kijken, repliceerde de offi cier. De uitspraak luidde conform de eis. -fr (Zie verder pagina 2) Britse mariniers aan wal zette. De aan val was zo krachtig, dat de Spanjaarden de vesting overgaven, die toen in bezit bleef van de Engelsen. Drie achtereen volgende verdragen bevestigen het recht der Engelsen, maar daar tussenin hebben de Spanjaarden herhaaldelijk getracht, de rots weer in hun bezit te krijgen. Een maal belegerden ze de vesting drie jaar lang. Maar de Engelse superioriteit ter zee deed iedere Spaanse poging falen, en ook een bod van twee miljoen pond ster ling werd door Londen afgeslagen. De Britten waren in Gibraltar en ze bleven er! ROTSVESTING Hoewel telkens weer wordt betoogd, dat de miltaire betekenis van Gibraltar in een moderne oorlog nihil zou zijn, ge ven de Engelsen duidelijk blijk, dat ze er anders over denken. Trouwens, tijdens wereldoorlog II was Gibraltar zijn kost nog heel best waard want de invasie in Noord-Afrika had haar welslagen grotendeels te danken aan de grote rol die Gibraltar speelde, met name als basis voor de luchtmacht. Er bestaat een duidelijke afscheiding tussen Spanje en het schiereiland. Het is niet zo, dat de rots van Gibraltar de voortzetting is van de Pyreneëen. Tussen beide gebergten ligt een vlakte, La Linea genaamd, die tot neutraal gebied is ver klaard en Spanje van de Engelse kroon kolonie scheidt. Het gebergte van Gibral tar heeft drie toppen, niet bijzonder hoog (de hoogste is 425 meter), maar de meest bekende is „de" rots, de wachter aan de de Straat van Gibraltar, die twee zeëen verbindt en twee continenten scheidt. In de loop der eeuwen is dit gebergte geworden tot een deels natuurlijke, deels kunstmatige vesting. Engeland onder houdt er een grote marinebasis en (op de vlakte van La Linea) een luchtmacht basis. Nog afgezien van de reëele strategische waarde, die Engeland aan de vesting Gi braltar toekent, zit er nog een andere kant aan het geval. Gibraltar is voor heel de wereld een monument van Engelands macht. Gibraltar verliezen zou voor zeer velen het symbool zijn van Engelands de- (Zie verder pagina 2) PERSONENAUTO TEGEN AUTOBUS Woensdag reed de heer K. uit Ede met zijn personenauto bij het kruis punt aan De Klomp. De heer K. gaf geen voorrang aan een autobus van de firma De Haas uit Veenendaal. Een botsing was het gevolg, waarbij de luxe auto uit Ede behoorlijke schade opliep. VERKEERSEXAMEN VOOR DE SCHOOLJEUGD Ruim 30 leerlingen van de School met de Bijbel uit Ederveen namen deel aan het verkeersexamen te Ede, uitgeschreven door het Verbond voor Veilig Verkeer. Alle leerlingen slaag den voor dit praktische deel van het examen, nadat tevoren - op 10 maart - het schriftelijke deel met succes was afgelegd. De geslaagde jongeren ontvingen een diploma en een verkeersinsigne. Eén der kostbaarste violen ter wereld een 250-jarige Stradivarius, wordt in Londen verkocht. De verkoper kocht hem in 1942 voor 50.000 gulden. In Toulouse is een tienjarige jongen, die na een ongeval bijna drie jaar be wusteloos heeft gelegen, weer ontwaakt. Al die tijd werd hij kunstmatig gevoed. Wiebelend op een kabel die tussen twee torens was gespannen, is in La Ro- chelle een koorddanspaar - zonder onge lukken - in het huwelijk verbonden. Twee inzittenden van een brandende straaljager zijn in Zweden met één para chute behouden op de grond gekomen. Een ervan bleef vrijwel ongedeerd. In Duitsland zijn in het afgelopen jaar ruim 4000 verkeersongevallen ge beurd die het gevolg waren van onvoor zichtig openen van het autoportier. De Parijse rechtbank heeft een voet ganger veroordeeld wegens tè grote snel heid. Hij rende zo hard dat hij een brom mer finaal ondersteboven liep. Dr. Konrad Adenauer, de 79-jarige bondskanselier, werkt iedere dag van des morgens zes tot middernacht. Alleen in de middag doet hij een dutje. Volgens leden van de Hongaarse drankbestrijdingsvereniging zijn er geen goede alcoholvrije dranken in hun land. Men importeert nu wagonladingen Coca Cola. In Californië hebben studenten een nieuw „record" gevestigd door met 32 man in een telefooncel te gaan. De cel moest hiervoor op de zijkant gelegd wor den. 'HtBKEWIJK 167 -TEL. 3000 VEENENDAAL Company of North America Gevolmachtigde van de Insurance

De Vallei | 1959 | | pagina 1