695.- Diepeveen Een aparte huiskamer voor een lage prijs Paasrit van motorclub liep op - misleidende - eieren Marktberichten ELST AMERONGEN EDER VEEN RENSWOVDE HET OOG VAN SIVA WONINGINRICHTING Propaganda-avond te De Klomp van de Gelders-Overijselse Coöperatie SC HERPENZEEL 2000 schoolkinderen maakten kennis met Jeugdnatuurwacht o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o Optreden van Otto Sterman °Ê±L mj|f Gibraltar, omstreden bolwerk Meer plezier in het leven met „SHELL BUTAGAS'in de keuken! In elk van de ronde plantsoentjes in het Rembrandtpark stond een bord, respectievelijk met één ei, twee eieren en drie eieren. In de routebeschrijving stond bij dit punt aangegeven „bij paasei rechts". Nagenoeg alle deelne mers zagen het rijmpje over het hoofd, waaruit viel op te maken, dat men pas bij drie eieren rechtsaf moest, omdat deze tezamen één paasei uitmaakten. Valse controles bij één en twee eieren maakten de valstrik compleet en dit Slechts vijf van de meer dan honderd deelnemers aan de traditionele Paasrit van de Motor- en Autoclub, op de morgen van de tweede paasdag verreden, struikelden niet over een bijzonder goed gevonden, maar „gemeen" eierentrucje. Hierdoor waren de strafpunten over het algemeen aan de hoge kant. Velen zullen zich afgevraagd hebben waartoe het bekende rymelarytje onder aan de route-beschrijving diende. „Een ei is geen ei, twee is een half ei, drie ei is een paasei". Het merendeel dacht dan ook dat de organisatoren dit hadden gebruikt als een aardige bladvulling. Maar het had wel degelijk iets met het parcours te maken. werd velen noodlottig. I Dit was wel het grootste struikelblok, maar over het geheel genomen was het geen gemakkelijk ritje. Daar hadden de uitzetters, de heren Orvan, Groen hof, Garritsen en Hasselaar wel voor gezorgd. Het parcours, dat bijna 60 km lang was, liep niet altijd over gepla veide wegen. Er waren verschillende stukjes bos in opgenomen, die er door de overvloedige regenval niet beter op waren geworden. De rit ging o.a. over Rhenen, Eist, Amerongen, Overberg en Veenendaal. In de rust werd het Berg huis te Amerongen aangedaan. Onderweg kwamen de deelnemers nog verschillende attracties tegen, die los van de eigenlijke rit stonden. Zo moest men raden hoeveel krenten er in een geweldig krentenbrood zaten (12758), hoeveel kuikens er in een af gezet gedeelte zaten (30), hoeveel eieren er in een fles advocaat waren verwerkt (19), hoe lang een stuk touw om een rollade was (365 cm) en wie de „ma kers" van een zevental eieren waren. Bovendien moest bij de rust een levend insect worden ingeleverd. De volledige uitslag: Auto's: 1. A. Boers, Veenendaal (13 strafpunten); 2. Nic. van Hall, Veenen daal (15); 3. T. Heij, Lunteren (21); 4. Ossen Koppele (27); 5..M. van Offeren, Veenendaal (29); 6. Jalink, Oosterbeek (53), 7. J. de Ruijter, Veenendaal (55); 8. en 9. Vette (56) en J. van Kooten (56); 10 en 11. Zetstra (57) en L. van de Wan del (57). Motoren: 1. R. van Appeldoorn, Rhe nen (58), 2. J. van Laar (59) en 3. M. Meurs (67). De prijzen bestonden, naast takken en medailles, hoofdzakelijk uit eieren, variërend van één tot acht dozijn. De attractieprijzen waren voor: Ja- link, Oosterbeek (rollade), Van der Möhlen, Huizen (reuze-krentenbrood), P. v. Schuppen, Veenendaal (36 eieren), A. C. Slieker, Veenendaal (fles advo caat) en Driessen, Arnhem (36 eieren). GESLAAGD De heer A. Stomphorst, hoofdcommies op de gemeentesecretarie alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen ge meente-administratie II. Eiermarkt: aanvoer 120.000 stuks. Prij zen van 9,50 tot 10,50 per 100 stuks. Handel traag. Biggenmarkt: aanvoer 70 stuks. Prijzen van 64,tot 74,per stuk. Handel redelijk. GEEN VOORRANG VERLEEND Vrijdagavond om zeven uur zijn op de Patrimoniumlaan een auto en een brom fiets met elkaar in botsing gekomen. De personenauto die vanaf de Patrimonium laan de Sav. Lohmanstraat wilde inrijden verleende geen voorrang aan een uit tegenovergestelde richting komende bromfietser. De bromfiets werd bij de botsing zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. ZWIJNTJESJAGERS ACTIEF De laatste dagen werden in onze ge meente weer diverse rijwielen ontvreemd, waaronder enkele gloednieuwe. Veelal gebeurd dit bij het inkopen doen. Men verzuimde om de fiets af te sluiten zodat de zwijntjesjager(s) gemakkelijk spel had den. „ZUID-OOST-UTRECHT" HIELD JAARVERGADERING Dinsdag 24 maart hield de Cultureel Natuur Historische vereniging „Zuid- Oost-Utrecht" haar jaarvergadering in hotel „Stuyvenberg" te Eist. Hierbij bleek dat deze streekvereniging, die leden heeft in Eist, Veenendaal, Rhenen, Leer- sum, Amerongen en de Betuwe, in 1958 een goed jaar heeft gehad. In totaal werden niet minder dan 14 excursies en lezingen gehouden. Ook bleek dat mede door bemoeiingen van de vereniging, de molen tussen Eist en Ame rongen kon worden behouden. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende secretaris bij acclematie her kozen, terwijl de heer W. Budding tot vice-voorzitter werd benoemd. In de kas- commissie namen zitting de heren A. Stuyvenberg en D. van Dam. Voor het komende jaar werd een groot aantal excursies en lezingen vastgesteld, o.a. een grote zomerexcursie. LEDENVERGADERING V.V.V. In de onlangs gehouden jaarvergade ring van V.V.V. bleek uit het jaarverslag dat het seizoen 1958 evenals elders, min der gunstig is geweest als het jaar ervoor. Een probleem vormt het tekort aan hotelruimte. Er zijn ook te weinig bunga lows en kampeerboerderijen. De finan ciële toestand der vereniging is onbe vredigend. De noodzakelijke weerkerende uitgaven laten niet toe iets te doen aan reclame of ontspanning. Dit belemmert in sterke mate het werk der V.V.V. Bij de bestuursverkiezing werd het ge hele bestuur weer herkozen. De leden waren afgetreden in verband met de Kon. goedkeuring der statuten. Een ontwerp huishoudelijk reglement, zal, zodra ge reed, aan de leden worden voorgelegd. In de kascommissie voor de rekening 1959 werden benoemd de heren H. Bos en Dr. A. C. Kars. Bij het aanschaffen van banken en het ontbreken van middelen daartoe, drong de vergadering aan contact op te nemen met het gemeentebestuur over deze aan gelegenheid. Bij de rondvraag kwamen enkele verlangens naar voren omtrent verkeersverbetering en verlichting, waar toe het bestuur zijn invloed zal aanwen- BOTSING MET MATERIëLE SCHADE Op de Lunterseweg ter hoogte van Mariënhof, gebeurde maandagochtend een ongeluk, waarbij gelukkig alleen materiële schade ontstond. Een vee wagen, bestuurd door de heer H. uit Leusden, kwam bij het uitwijken in botsing met een vrachtwagen beladen met stenen uit Lienden. De veewagen werd daarbij zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. VERGADERING C.B.T.B. Op donderdag 2 april a.s. houdt de afd. Ederveen van de C.B.T.B. een ver gadering in hotel Hupkes te De Klomp. De heer J. C. v. d. Kamp zal spreken over de „Economische bedrijfsboek- houding". OPBRENGST COLLECTE In de afgelopen weken is in Rens- woude een huis-aan-huiscollecte ge houden t.b.v. de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren voor de bestrijding van de t.b.c. De opbrengst van deze collecte was in totaal 123, VERJAARDAGSFONDS IS GESTART Het Verjaardagsfonds der Ned. Herv. gemeente te Renswoude is vorige week officieel met haar werk begonnen. Er is een bijeenkomst gehouden, waarop alle onderwerpen zijn besproken en daarmede was in feite tevens een be gin gemaakt met de uitvoering. Degenen, die bij de Ned. Herv. kerk behoren kunnen nu derhalve op hun verjaardag een felicitatie namens de kerk verwachten. (Vervolg van pagina 1) want wanneer het plantsoenen e.d. be treft gaat dit ten koste van de belas tingcenten van hun ouders. Spreker meende het als een gelukkige omstan digheid te moeten beschouwen, dat naar zijn mening het vernielen van plantsoenen en het uithalen van vogel nestjes niet altijd boos opzet is of een gevolg van duidelijke wreedheid. Veel al gebeuren dergelijke dingen door on nadenkendheid. De jeugd staat er als regel niet bij stil wat de gevolgen zijn van hun daden. Dat de jeugd als het moet, heus wel zich een vriend van de natuur kan tonen, heeft zij laten blij ken in de winter van 1955/'56. Zóveel brood werd er toen voor de hongerende vogels na een geplaatste oproep bijeen gebracht, dat zelfs daarmede nog an dere plaatsen konden worden geholpen. Als het moet, kan het dus wel. Wat be treft het vernielen van bomen, zei in specteur Dekker, dat het toch geen kunst is de boompjes van deze jonge aanplant in plantsoenen middendoor te breken. Als je een kerel bent moet je dat echter eens proberen met een boom, die zo dik is als je zelf bent. Een an dere onnadenkendheid is b.v. het af branden van droog gras. Hoe vele ma- De heer De Leeuw opende de verga dering met er op te wijzen hoe nuttig het is wanneer de boeren zelf in hun coöperatie over de prijzen van het vlees kunnen meepraten. Ook het nut van gezamenlijk optreden in deze tijd van grote problemen achtte de heer De Leeuw van belang. Hierna was het woord aan de heer 78 Nog enkele dagen blijft Aram als gast van keizer Saladin op het paleis. De rust in het land is volledig teruggekeerd en de keizer weet niet, wat hij moet doen om zijn dankbaarheid te tonen. Hij is niet langer on kundig van de gevoelens van zijn dochter voor de moedige, jonge vreemdeling en in zijn hart hoopt hij, dat haar wens in vervulling zal gaan. Doch hoeveel sympatie Aram ook voor het meisje voelt, hij wordt slechts beheerst door één gedachte: zo spoedig mo gelijk naar huis terug te keren. De keizer heeft een schip en tien man te zijner beschikking gesteld om hem naar Napels terug te brengen en ras nadert het uur van afscheid. Aram kan zijn ontroering nauwe lijks verbergen als Indra hem onder tranen omhelst, (Vervolg van pagina 1) Een van deze sproken ging over de spin die geld ging lenen bij een jager 25,een tijger 50,een haan (ƒ75,en bij een kakkerlak 100, Vanzelfsprekend vroegen de geldschie ters wanneer zij hun geld terug zou den krijgen. Een bepaalde dag werd afgesproken en de spin kreeg zijn geld. Op de terugbetaaldag (er was afgespro ken dat de geldschieters vijf minuten na elkaar terug zouden komen) kwam de haan er aan, zodat de kakkerlak zich achter de deur verborg. Op onnavolgbare wijze gaf Otto Ster man de figuren leven. Zijn nabootsing van de tijger die om geld kwam vra gen (rollende ogen en grauwende stem) en de trotse haan waren niet te eve naren. Prachtig was verder een gedicht van Zack Gilbert, getiteld ,,'t Gebed van een neger", dat als volgt luidde: Als ik in Uw glorie kom, Heer Jezus, [geeft 't niet of U me een kruk geeft of een [gouden stoel, Of U me een broek geeft of een [lang gewaad, Een wat strakkere kamer in de lichtere tint. Bekleed naar keuze. Met zuiver wollen geschoren of effen moquette. Royaal dressoir met 3 laden geheel eiken tafel met tuimel- blad zeer apart garnituur 2 lage fauteuils 4 stoelen Hoofdstraat 23 - Veenendaal - Telefoon 2223 Twee keer de hel is wel een beetje vee dat zou je zelfs geen hond aan kunne: [doen -i_ dus als ik in Uw glorie kom Heer Jezus, enkel om secuur te zijn, geef mij dan zacht sluik haar en 'n mager wit gezicht. Voor de vrolijke noot zorgde de Rhe- nense Boerenkapel onder leiding van Ernst de Roter. Het programma wat zij brachten was beschaafd en gezellig en het hoeft geen betoog dat het in de smaak viel. De Bondsdag werd gesloten door de onlangs afgetreden voorzitter, de heer K. Kalf, die een afscheidswoord sprak. De enveloppe met inhoud die hem hierna werd aangeboden bestemde hij zonder aarzelen voor de ziekendienst van het C.J.V., een geste die uiteraard bijzonder op prijs gesteld werd. „Met de anderen in de wereld" zoals het motto van deze provinciale Bondsdag luidde, is op tweede Paasdag in het ver enigingsgebouw tot leven gekomen. Vóórdat de spin de haan zijn geld teruggaf vroeg hij hem even achter de deur te kijken, met het gevolg dat de kakkerlak het leven liet. Dit ging zo door, de tijger at de haan op en de jager schoot de tijger dood, totdat de spin de jager bedreigde de koning te vertellen dat hij zijn lievelingstijger had doodgeschoten. De jager werd bang en gaf de spin een zwijggeld. Dit ver haal symboliseert de slimheid van een neger. De spin is de neger en de geld schieters zijn zijn onderdrukkers. Het is de neger eigenlijk opgedrongen zich met slimheid er uit te redden omdat hij het niet uit eigen kracht kan putten. Heer God, als U mijn ziel maar [redden wilt. Maar, Heer Jehova, voor 't geval - ja, voor 't geval dat ze ook déór Heer God almachtig, om sekuur te zijn, geef mij dan zacht sluik haar en 'n mager wit gezicht. Ik ben best tevreden met mijn [zwarte snuit, heel best tevreden met mijn krullekop. Maar als ik naar de hemel ga, om heel sekuur te zijn, [Heer Jezus, geef mij dan zacht sluik haar en 'n mager wit gezicht. In hotel Hupkes te De Klomp werd dinsdagavond een propaganda-avond be legd voor de leveranciers van slacht-, fok- en gebruiksvee t.b.v. de Gelders- Overüselse Coöperatie, kortweg G.O.S. Het doel was om te komen tot een afdeling van de G.O.S. in De Klomp. Dit doel werd echter niet bereikt, want hoewel de uiteenzetting en de inleiding van de propagandist, de heer Sieders uit Zutfen zeer gefundeerd en uiterst belang wekkend was, kon na afloop geen afdeling worden opgericht omdat de aan wezigen afwijzend stonden tegenover dit streven. Enkelen wilden nog beraad om als lid toe te treden en het merendeel had geen interesse. Sieders, die een uiteenzetting gaf uit het jaarverslag van de G.O.S. in 1958. Er zijn 96 afdelingen in de twee pro vincies. De groei van de G.O.S. bleek uit de cijfers, want in 1947 verhandelde deze coöperatie 30.000 varkens en tien jaar later meer dan 300.000. Ook bij noodslachtingen biedt de G.O.S. grote voordelen. Vervolgens behandelde de heer Sieders uitvoerig de exportproblemen. Vooral nu in het kader van de E.E.G. Nederland terdege op haar tellen moet passen is het ge boden dat de boeren zich verenigen en op hun zaak letten. Er is een strijd ontstaan om de grondstoffen bij de vee- en vleesafzet. De heer Sieders bepleitte met klem om al deze exportbelangen in handen te stel len van rasechte boeren, die in de coöpe raties zitting hebben en dus ook in de G.O.S. Na zijn betoog vertoonde de heer Sie ders een serie lichtbeelden over de var kenshouderij, waarbij een grote verschei denheid aan de dag trad wat kwaliteit en exterieur betrof. Het Deense geïmpor teerde varken bleek het hier in Neder land uitstekend te doen. West-Nederland heeft meer het Yorkshire-type. De zwaar dere varkens vindt men in overig Neder land. De lichtbeelden werden door de aanwezigen met aandacht gevolgd, maar toen na afloop gevraagd werd zich aan te sluiten bij de G.O.S., bleek daarvoor de belangstelling zeer miniem. De meeste aanwezigen wilden zich niet overijld aan sluiten als lid van de G.O.S., hoewel zij wel bereid zijn hun slachtvee aan deze coöperatie te leveren, want ook uit De Klomp worden jaarlijks duizenden var kens door de G.O.S. opgekocht. De heer De Leeuw sloot de avond met de wens dat men zich nog zou beraden en dat men er wellicht volgend jaar an ders over denkt. en wanneer het schip de riviermond uitglijdt blijft hij op het achterdek staan en staart nog lang naar het kleine figuurtje in de verte, dat blijft wuiven, tot zij niets aan boord meer kan onderscheiden EINDE Fa. J. v. d. HORST j Rhenen, Tel. K 8376-484 len worden hierdoor niet vogeleieren of zelfs wel jonge vogels aan de vuurdood prijsgegeven? De inspecteur wekte de jeugd dan ook op dergelijke dingen in het vervolg niet meer te doen. Hierna kreeg de heer Hein Schimmel van het Staatsbosbeheer het woord. Deze heeft op prettige wijze de jeugd vertrouwd gemaakt met de bosbouw en al wat daarmede samenhangt. Daarbij werd vanzelfsprekend de natuurbe scherming in het bijzonder niet ver geten. Vervolgens werden twee filmpjes vertoond. De eerste, getiteld: „Houdt wat u hebt" gaf op zeer suggestieve wijze een beeld van de vernielingen, die allerwege in de natuur zo dikwijls worden aangebracht en tot welke ge volgen een nonchalant weggeworpen sigarettenpeuk kan leiden. Het andere filmpje speelde niet in Nederland, doch in een natuurreservaat in Zuid-Afrika, waar een groot aantal wilde dieren voorkomt, dat tot op vrij korte afstand door de mens kan wor den benaderd. Van de buitengewoon knappe opnamen genoot de jeugd zicht en hoorbaar. Op deze wijze werden in twee dagen 2.000 leerlingen afgewerkt. Aan deze actie heeft het comité ten slotte een wedstrijd voor de jeugd ver bonden. Hierover vertelden wij u reeds iets in een ander artikeltje. Hopenlijk zal deze actie bijdragen tot een beter begrip bij de jeugd voor alles wat in de natuur ons boeit. Het comité verheelt zich niet, dat zij dit alleen niet tot stand zal kunnen bren gen. Ook voor de ouders immers is in dit opzicht een belangrijke taak weg gelegd. Dat een ieder in deze zijn taak wel versta! (Vervolg van pagina 1) finitieve aftakeling als wereldmacht" Het verlies van Gibraltar zou waarschijnlijk veel feller reacties oproepen dan het prijs geven van het toch veel belangrijker India. SPANJE BOOS De Engelsen, zoals gezegd, denken er niet over weg te gaan uit Gibraltar en de Spanjaarden hebben eigenlijk geen hand om een vuist te maken. Daarom nemen ze hun toevlucht tot lawaai. Engeland heeft niet slechts getoond dat het wil blijven waar het is, maar heeft ook bepaalde plannen om van Gi braltar een trekpleister voor vreemdelin genverkeer te maken, een soort Monte Carlo inclusief de speelbank. In heilige toorn verzetten de Spaanse kranten (die geen letter mogen schrijven die de regering niet bevalt) zfch tegen de Engelse plannen. Zelfs de godsdienst is er met de haren bijgesleept. Want de pro testantse missie-activiteit in Spanje en de invloed van de vrijmetselarij worden thans beschuldigd vanuit Gibraltar te worden gevoed. Maar voor Franco is het een prachtige afleiding. Er hebben enkele indrukwek kende schandalen plaatsgehad, waarbij regeringspersonen waren betrokken die zich ten koste van het land hadden ver rijkt. Er is onrust in de falange, de facis- tische partij van de oude getrouwen. Er is onrust onder de monarchisten, onder de liberalen en onder de massa, die in naam facistisch is, maar door levens- en ontwikkelingsstandaard rijp voor com munistische propagande. Franco, aan wiens liefde voor zijn vaderland niet ge twijfeld behoeft te worden, heeft de hele situatie altijd te militair-dogmatisch be keken en zich te weinig bekommerd om de sociale, economische en culturele pro blemenmisschien omdat hij begreep dat, wanneer hij aan de oplossing daarvan begon, de dictatuur meteen zou worden opgelost. Nu kunnen de Spanjaarden dus stoom afblazen in de richting van de rots. Maar die trekt zich er net zo min iets van aan als de Britten, die zeggen: „We zullen wel eens zien wie de langste adem heeft!" Nadruk verboden. DE VROUW IN HET LEGER Op uitnodiging van de Ned. Chr. Vrou wenbond, die donderdagavond in het lo kaal achter de Ned. Herv. kerk haar maandelijkse vergadering hield, sprak vaandrig Smeenk van de Milva over! „Meisjes in uniform". De vrouw in het leger, aldus spreekster, kwam al voor onder de oude Grieken en ook zelfs in de kruistochten, waarin voor verzorging van de ridders, vrouwen meetrokken.' Koningin Wilhelmina nam in de oor logsjaren 1940-1945 het initiatief om, even als in het Engelse leger, vrouwen en meisjes in het Nederlandse leger op te nemen. Zij deed een beroep op alle vrouwen en meisjes die buiten ons land waren, zich te melden voor een opleiding in Engeland. In 1942 werd opgericht het WHK, voor alle diensten en het NVVK speciaal voor verpleging van de mili tairen. Na de bevrijding werd het WHK ge splitst in Milva en Marva en het NVVK in de militaire hospitalen geplaatst. Nog weer later, toen ook de militaire lucht macht een eigen wapen werd, werd daar aan de Luva toegevoegd. Het werk bij alle drie de vrouwen afdelingen is specifiek vrouwenwerk. De Milva gaat gekleed in khaki, de Marva in donkerblauw en de Luva in grijsblauw uniform. De aannemingseisen zijn zeer zwaar: men moet voor toelating de Ne derlandse nationaliteit bezitten, tussen 18-35 jaar zijn, ongehuwd en medisch en psychotechnisch goedgekeurd zijn. Men kan bij deze korpsen toetreden zowel al- leep met l.o. als wel met mulo, m.o. of academische studie. Na afloop van deze zeer vlot gebrachte lezing werd de film „Appèl" vertoond, die een duidelijk beeld gaf van het werk in de Milva en Luva. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hoera! Pannekoeken! En morgen krijgen we frites! Alles op „SHELL BUTAGAS" ge bakken. Alles even gauw en gemakkelijk! Koken, bakken en braden op „SHELL BUTA GAS" is een genot voor de huisvrouw - en bovendien voordelig! Met één fles (inhoud 13 kg!) doet u weken! Maar let goed op: alleen SHELL levert het échte BUTAGAS in de blauwe fles. alleen SHELL heeft meer dan 25 jaar ervaring met flessen gas. Vraag de depothouder inlichtingen over het zuinige en handige „SHELL BUTAGAS** voor modern comfort! :SHELLj BUTAGAS

De Vallei | 1959 | | pagina 2