Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voorjaarswinkelweek Voor de KANTONRECHTER van 17 tot en met 25 april a*s+ MULDER Hoofdprijsdagreis naar Duitsland Loodrecht omhoog en loodrecht omlaag *De schat in aarden vaten", intreeprediking van ds. D. v. d. Berg Botsing tussen twee straaljagers boven Veenendaal Roofdierverzorger Frits Verbrugge in Ouwehands Dierenpark bijna door leeuwen verscheurd Marinierskapel werkt mee aan Stichtse Heuvelrugwandeltocht 33e jaargang WOENSDAG 8 APRIL 1959 Nr. 28 Eedactie: W. F. ter Hoeven Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Schipbreuk op de Grift Op Prattenburg 2l/' ha bos en hei door brand verloren Wensdroom van velen gaat in vervulling Waarschuwing Nieuws uit de omgeving Drie auto's tegen elkaar Collega Ruui Sitters redde zijn leven s Opbrengst bestemd voor Marine Sanatoriumfonds Agenda lIDIIHIIilflllIll llUJMBfflllllfflMlIllnii Muziekvereniging „O.B.K." richt jeugdkorps op Lichtspel in de Grebbe Wat nu Meer. Natuurwacht ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Advertenties en abonnementen fcnnuen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De jaarlijkse voorjaarswinkelweek, georganiseerd door de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid", wordt ditmaal gehouden van 17 tot en met 25 april a.s. Het bestuur is bezig een aantrekkelijk programma samen te stellen waarvan één evene ment reeds vaststaat. Verder zijn aan deze actie weer fraaie prijzen verbon den met als hoofdprijs een dagtocht per autobus naar Duitsland. Bij aankoop van elke gulden wordt door de deelnemende winkelier een zegeltje verstrekt. Hiermede kan men twee dingen doen. Ten eerste kan men 25 van deze zegels gebruiken voor de slagzinwedstrijd. Men moet de zegels clan OpplsiJ^ken en vergezeld van een slagzin, in de r.ode bussen de poneren. Per dag worden—et. 12 slag zinnen gekozen die gelden voor de dag reis naar Duitsland, die op 23 mei a.s. zal plaats vinden. In totaal gaan dus 90 personen op reis. Behalve de 12 dage lijkse hoofdprijswinnaars worden er ook (dagelijks) vijf slagzinnen be kroond met een rijk gevarieerd levens middelenpakket. De tweede mogelijk heid bestaat uit het inleveren van 50 Twee 8-jarige Veenendaalse knapen, die waarschijnlijk zeemansbloed in hun aderen hebben, voeren woensdagmid dag met een door hen zelf gefabriceerd vlotje de Grift op. Het spelevaren duurde echter niet lang, want midden in de Grift liep het vlot aan de grond zodat de beide opvarenden met luid hulpgeroep de aandacht van voorbij gangers probeerden te trekken. Een passerende politieman hoorde de nood kreten en bracht de onfortuinlijke op varenden met behulp van een dreg aan de kant. Het einde van de overigens korte reis was het schrijven van straf regels op het politiebureau GEVAAR OP DE WEG Tijdens een deze week gehouden ver keerscontrole heeft de politie twee vrachtwagens uit het verkeer genomen. Het eerste voertuig betrof een zware vrachtwagen met aanhangwagen, be laden met stenen, waarbij de veer- pakketten in een dusdanige staat ver keerden dat ze zonder meer onder de wagen uit konden schieten. Het voer tuig zou hierdoor geheel stuurloos ge worden zijn. In het tweede geval was er even eens sprake van een vrachtwagen waar ook de veerpakketten verschoven wa ren. Bovendien was de stuurinrichting ondeugdelijk. Beide wagens waren eigendom van firma's buiten Veenen daal. opgeplakte zegels op het bureau van de V.W.V., waarvoor men dan een pak sprits krijgt. De reis naar Duitsland zal hoogst waarschijnlijk gaan naar het bekende Monschau in het Ahrdal. Eén van de programmapunten is het optreden van de Twentse Folkloristi sche Dansgroep „De Schaddenrieders" uit Enschede. Deze dansgroep is in ver schillende landen met groot succes op getreden en is al meerdere malen voor de Duitse televisie geweest. In Vee nendaal komen zij op zaterdagmiddag 18 april a.s. Een definitief programma zal zo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. Vrijdagmiddag brak op het landgoed „Prattenburg" onder de gemeente Rhenen brand uit waarvan de oorzaak tot nu toe niet bekend is. Aan de blussingswerk- zaamheden werd deelgenomen door de groep „Prattenburg" van de Utrechtse Bosbrandweervereniging, door eenheden van de Rhenense Vrijwillige Brandweer en door een brandweerploeg van Veenen daal. Men kon niet verhinderen dat ongeveer 2V2 ha heide en gedeeltelijk bos, verloren ging. Wie op een zonnige zomerdag een bezoek brengt aan onze grootste luchthaven Schiphol zal ongetwijfeld getroffen worden door de schoonheid van het patroon dat de witte start- en landingsbanen op de uitgestrekte groene grasvelden heb ben uitgetekend. Vooral vanuit de lucht is de aanblik van de duizenden meters lange betonnen linten verrassend. Diezelfde banen echter, die door hun ligging zoveel indruk kunnen maken op de bezoeker of de passagier, bezorgen de mili taire en burgerlijke autoriteiten heel wat last en kopzorg. Iedereen weet hoe noodzakelijk vlieg tuigen zijn voor onze Westerse verdedi ging, maar iedereen weet ook hoe kwets baar be bases zijn, van waaruit zij moe ten opereren. Met de moderne vernie- Zo zag de Volkswagen van de heer L.uit Voorburg er uit, nadat hij op de hoek Prins Bernhardlaan-Buurtlaan twee auto's geramd had. Daar het herhaaldelijk voorkomt dat kinderen zich op de terreinen van de PUEM aan de Kastanjelaan begeven om daar te spelen, verzoekt de Inspec teur van Politie te Veenendaal ons hiervoor ernstig te waarschuwen. De kinderen verschaffen zich toegang door over de hekken te klimmen en riskeren hiermede hun leven. Op bedoelde ter reinen bevinden zich kabels met 30.000 Volt. Door de politie zal hier streng op worden toegezien. EDE. Ter gelegenheid van de herden king van de vijftigste verjaardag van Koningin Juliana heeft de gemeenteraad van Ede besloten, het comité nationale feestdagen Ede een bedrag te verlenen van 1500.Ook Bennekom en Lunte- ren krijgen ieder 400.voor dit doel. RENKUM. Toen de heer G. uit Renkum met zijn vrouw een bezoek ging brengen aan zijn schoonvader, wenste deze het echtpaar niet te ontvangen en deed de deur op slot. G. nam dit niet en sloeg een achterraam stuk waarna een stevige knokpartij volgde. De politie maakte pro- ces-verbaal op. LEERSUM. Groot was de verbazing van vele inwoners van Leersum toen zij j.l. woensdag tot ontdekking kwamen dat een gedeelte van het Bovenpad, waar veel militairen wonen, tot militair gebied te zijn verklaard. Een schildwachthuisje en borden verboden toegang tot dit ge bied. Pas veel later herinnerde men zich de datum: 1 april. RHENEN. Vrijdagmiddag brak op het landgoed „Prattenburg" brand uit waar van de oorzaak tot nu toe niet bekend is. Aan de blussingswerkzaamheden werd deelgenomen door de groep „Pratten burg" van de Utrechtse Bosbrandweer vereniging, door eenheden van Rhenense Vrijwillige brandweer en door een brand- ploeg uit Veenendaal. Men kon niet ver hinderen dat ongeveer 21/* ha. heide en gedeeltelijk bos verloren ging. Stampvol was de Oude Kerk op de Markt toen daar zondagavond de vgfde predikant van de Ned. Herv. gemeente van Veenendaal, Ds. D. van den Berg, zijn intrede deed, na in de morgendienst in dezelfde kerk te zijn bevestigd door Ds. A. Vroegindeweg. Met schroom was Ds. v. d. Berg deze Veenendaalse kansel beklommen. De verschillen tussen Oud-Alblas, zijn vorige predikantsplaats en Veenendaal noemde hü erg groot. Een klein landelijk dorp, met 1350 Ned. Herv. doopleden, tegenover de zich steeds uitbreidende industriegemeente Veenendaal. Echter, in de problemen vertoonden de beide kerkelgke gemeenten veel overeenkomst. En de grote overeenkomst was volgens Ds. v. d. Berg, dat de gemeenteleden van nature in dezelfde mate tegenover God staan. Allen verdoemelgke mensen, die Christus nodig hebben. Het beroep van Veenendaal had Ds. v. d. Berg erg bezwaard, maar toen de Heere zelf de band met Oud-Alblas verbrak, viel de beslissing erg gemakkelijk. Zijn taak was het Gods woord te verkondigen en niet een deel daarvan, maar geheel. „De schat in aarden vaten" had de nieuwe predikant geplaatst boven zijn prediking, die gebaseerd was op 2 Ko- rinthe 4, vers 7, en onderverdeeld in de volgende punten: a. het Evangelie, een hemelse schat; b. de verkondiger, een nietig mens; c. het doel, de eer Gods. Wij zijn schatgravers, aldus ds. Van den Berg, wij streven naar aardse schatten, hoewel Jezus zei: „Vergadert u geen schatten op aarde, maar in de hemel". Ondanks deze woorden staat het materiële bij zeer velen op de voor grond. In deze tijd is er veel vervlak king. Wie wordt er bijvoorbeeld niet beheerst door de geldgod? Dat komt omdat de hemelse schat verzondigd is. De hemelse schat bekoort ons niet, ter wijl juist het Evangelie Gods ons eeuwig voordeel kan brengen. Beseffen wij wel goed welk een voordeel wij bezitten boven miljoenen mensen op de aarde? De laatsten hebben nooit van deze schat gehoord, terwijl wij er da gelijks mee in aanraking komen. Deze schat, dit Evangelie, mocht ds. v. d. Berg, zoals hij zei, de mensen ver kondigen. Als jongen van 22 jaar was hij hiertoe door de Heere geroepen. Nu ligt er een drang in zijn hart om ieder een het rijke Evangelie voor verloren mensen voor te houden. Anderzijds moest spreker allen ern stig waarschuwen, die zich niet be keren en zich verharden. Het Evan gelie gaat tegen de menselijke natuur in en er moet het een en ander gebeu ren voor een vijand daarvan is ver anderd tot een vriend. Dan moet de Heere door de Heilige Geest het men selijk hart herscheppen. Ik, aldus spreker, moet u Gods Woord verkondigen door goed en kwaad ge rucht heen en ik heb daarbij niet te letten op mensen. Ds. v. d. Berg meende, dat Paulus, toen hij zei: wij hebben deze schat in aarden vaten, waarschijnlijk gedacht zal hebben aan de woorden van Jesaja: Wij zijn leem en Gij zijt onze potten bakker. De Heere is de Grote Potten bakker. Hij maakt mensen tot zijn dienstknechten. Maar ondanks deze (Zie verder pagina 2) «Kl. Eerst nu pas kwamen wy in het be zit van de ware toedracht omtrent een botsing tussen een Thunderstreak straaljager van de vliegbasis Eindho ven en een toestel van hetzelfde type, die vorige week woensdag in het luchtruim boven Veenendaal plaats vond. In een weiland bg de Polderweg zgn wrakstukken neergekomen die ge lukkig geen schade aanrichtten. Op terugweg van een schietoefening boven de Vliehorst (de toestellen vlo gen in een formatie van drie) botsten op 5000 meter hoogte de vliegtuigen tegen elkaar, waarbij het toestel van luitenant-vlieger De Jong uit Eind hoven met het hoogteroer de cockpit van de machine van de leider der for- Het gevolg hiervan was dat de straal jager met het beschadigde hoogteroer geen landing meer kon uitvoeren. De piloot verzocht de gronddienst een plaats op te geven waar hij zijn toestel het veiligst voor de bewoonde wereld kon verlaten. Het antwoord luidde: het IJselmeer. Eenmaal boven het water kreeg de piloot opdracht zijn toestel te verlaten en werd enige ogenblikken later door een helikopter van de gealarmeerde gronddienst opgepikt. Luitenant Van Leeuwen kon normaal naar Eindhoven doorvliegen en landen. Omwonenden van de Polderweg ver klaarden toen het ongeluk gebeurde een harde klap te hebben gehoord. De tigingsmiddelen is het maar al te gemakkelijk om de start- en landingsba nen volkomen te verwoesten. De straal jagers kunnen echter door hun grote ge wicht en hoge aanvliegsnelheid niet zonder de uitgestrekte vliegvelden optre den, tenzij een manier gevonden wordt waarop de straaljagers en bommenwer pers loodrecht kunnen stijgen en ook weer loodrecht kunnen dalen. OMHOOG GAAT WEL Een gedeeltelijke oplossing heeft men gevonden in de kleine, maar krachtige hulpraketten, die het vliegtuig bij de start een extra duwtje geven. De moderne Amerikaanse jagers, zoals de Thunder- flash en de Starfighter, kunnen hierdoor vanaf een grote, speciaal geconstrueerde vrachtwagen opstijgen. Natuurlijk bete kent dit een vooruitgang wat betreft de actieradius en het verrassingselement, omdat de jagers nu vlak achter de front lijn kunnen worden opgesteld. Men blijft echter toch gebonden aan de lange be tonnen banen, omdat het toestel nu een- matie, reserve eerste-luitenant-vlieger wrakstukken zijn door de Kon. Mare- P. van Leeuwen raakte. chaussee uit Ede in beslag genomen. Ds. D. van den Berg De heer L. uit Voorburg is er maan dagmiddag oorzaak van geweest, dat op het kruispunt Prins Bernhardlaan-Buurt laan drie auto's op elkaar reden. Deze volkswagenbestuurder negeerde het stop bord en toen hij het kruispunt overstak kwam links van hem - uit de Prins Bern- hardlaan - de heer v. d. H. met zijn per sonenwagen aan rijden. Een botsing was onvermijdelijk en werd nog groter toen de volkswagen ook in aanraking kwam met een meelauto van de meelhandelaar Van E., die op de Buurtlaan-West netjes voor de stopstreep stond te wachten om de heer v. d. H. voorrang te verlenen. Alle drie auto's liepen aanzienlijke scha de op. Geen van de bestuurders liep enig letsel op. Het heeft maar een haar gescheeld of de zevenentwintigjarige Frits Verbrugge, roofdierverzorger in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg, was zaterdag middag met huid en haar door drie leeuwen verslonden. Verbrugge was pas twee dagen in dienst, hetgeen oorzaak was, dat de dieren hem nog niet kenden. Desondanks begaf hg zich in één van de verblgven. Bg het binnengaan werd hg vrgwel op slag door de daarin aanwezige drie leeuwen besprongen. Zijn collega Rudi Sitters, drieëntwintig jaar, die het publiek hoorde gillen, stormde op de leeuwenkooi af en zag daar tot zijn niet geringe schrik Frits Verbrugge onder de leeuwen liggen. Eén van de dieren had het hoofd van de oppasser al in zgn bek. AMERONGEN VEENENDAAL Woensdag 8 april: Lezing Volksuniversiteit „Dosto- jewski" in gebouw ,,'t Trefpunt" Aanvang 20.00 uur. Zendingsavond in Chr. Ger. kerk aan de Beatrixstraat. Donderdag 9 april: M-Brigadiermiddag in „Eltheto" Aanvang 15.45 uur. Vrgdag 10 april: Film „Het Onze Vader" van BZN in „De Korenbeurs" Aanvang 19.45 uur. 1mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBOÊÊÊÊÊÊÊÊÊm ^^0ÊOÊSSÊÊ HOOFDSTR 51 TEL 3184 - VEENENDRRL De Marinierskapel der Koninklyke Ma rine zal op 6 juni a.s. medewerking ver lenen aan de grote jaarlgks terugkomen de N.C.W.B.-tocht, die door „De Woud lopers" wordt georganiseerd onder de naam Stichtse Heuvelrugtocht. De medewerking van de kapel o.l.v. H. C. van Lynschoten, bestaat uit een concert 's avonds en het opluisteren van het défilé der wandelaars 's middags, ter wijl de tamboers- en pijpers de wande laars op de laatste kilometer naar de finish zullen vergezellen. Het aantal wandelaars dat aan deze tocht zal deelnemen, moet gezien de stij gende lijn van de laatste jaren, nu zeker boven de 2000 komen te liggen. Een belangrijke factor is het feit dat de bekende Valkenheide-tocht dit jaar geen doorgang zal vinden, wat het aantal deel nemers in Amerongen ongetwijfeld zal doen stijgen. Iets nieuws aan deze wandeltocht (voor zover bekend ook nieuw in de wandel wereld) is de manier waarop de afstan den van 10, 18 en 25 km zijn uitgelegd. Tot nog toe was het de gewoonte de drie verschillende afstanden in elkaar te laten vloeien. Dit gebeurd deze keer niet. Iede re afstand neemt een gedeelte van de Amerongse omgeving voor zijn rekening. Ook de startplaatsen zijn verschillend. De wandelaars op de 25 km zullen dus geen deelnemers van de 10 of 18 km op hun route aantreffen. Hoogstens zal men elkaar kruisen. De organisatie is al op volle toeren. Amerongen, bekend om zijn prachtige omgeving, gaat een hoogst sportieve dag tegemoet. De netto-opbrengst van de tocht komt in haar geheel ten goede aan het Marine Sanatoriumfonds. Na de afmars zullen de deelnemers langs het gemeentehuis defileren voor een aantal autoriteiten. Sitters opende manmoedig het hek, stormde naar binnen en slaagde er in zijn onfortuinlijke collega te bevrijden. Verbrugge werd met wonden over zijn gehele lichaam naar het ziekenhuis in Wageningen vervoerd. Hij is zeer ernstig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. De gewonde roofdierverzorger was de leeuwenkooi ingestapt met verschil lende attributen bij zich, zoals een zweep, een alarmpistool en een vork. Voordat hij er wat mee kon uitrichten moeten de leeuwen hem al hebben be sprongen. De heer Ouwehand vertelde ons nog, dat de dieren altijd erg rustig zijn. Zelf komt hij ook regelmatig in hun verblijf. Daar Verbrugge pas een paar dagen in dienst was, kenden de dieren hem dus nog niet. Dit heeft hen tot de agres sieve daad gebracht met het voor de verzorger zo noodlottige gevolg. De heer Ouwehand was er van over tuigd, dat door het zeer moedige op treden van verzorger Rudi Sitters de heer Verbrugge er levend is afgeko men. Was Sitters, die totaal ongewa pend was, er niet in geslaagd zijn col lega te bevrijden, dan zouden de leeu wen hem ongetwijfeld hebben verslon den. Verbrugge kwam zwaar bebloed uit het strijdperk en werd, na behan deld te zijn door de Rhenense arts B. Stegeman, onmiddellijk overgebracht naar het in de buurt gelegen Pieter Pauw Ziekenhuis in Wageningen. Op het nachtkastje naast zijn bed ligt nu nog het alarmpistool. Verbrugge, die doorlopend bij zijn volle bewustzijn is gebleven, verklaar de tegenover zijn redder, dat hij na zijn genezing opnieuw de leeuwenkooi zal binnengaan. Onder de vele toeschouwers, die het gevecht met de leeuwen bijwoonden, vielen er enkelen flauw. Rudi Sitters werkt al enige jaren op het bekende park. De dieren kennen hem alle zeer goed. Dit heeft kennelijk bij de leeuwen de doorslag gegeven. Toen zij Sitters zagen binnenstormen, moeten zij even geschrokken zijn. Sit ters heeft eerst het hoofd van Ver brugge uit de leeuwenbek bevrijd en hem daarna uit de kooi getrokken. Terwijl hij hiermee bezig was, kreeg hij nog wel een forse klap van een leeuwenklauw, maar daar is het bij gebleven. Sitters heeft er dus alleen maar een dikke arm van overgehou den. Tijdens de jaarvergadering van de Rhe nense arbeidersmuziekvereniging „Oefe ning Baart Kunst" is besloten over te gaan tot de oprichting van een jeugd korps. Teneinde dit plan ten spoedigste te kunnen verwezenlijken, zijn al onder handelingen geopend over de aanschaf fing van voor de jeugd geschikte instru menten. Het bestuur van „O.B.K." ver wacht een grote toeloop van jongeren. Reeds verschillende jongelui werden zelfs al als lid ingeschreven. De bedoeling is voorts het jeugdkorps zelfstandig te laten optreden, terwijl voor bekwame leiding zal worden zorggedra gen. „Oefening Baart Kunst" nodigt Rhenens jeugd uit deel te nemen aan deze wijze van vrije tijdsbesteding. Jongelui kunnen zich aanmelden bij de heren E. H. ter Burg, Populierenlaan 5-1 en K. de Jong, Esdoornlaan 50. Hotel „De Grebbe", de plaats waar in vroeger eeuwen de postkoets tussen Utrecht en Arnhem van paarden wis selde, heeft bij avond een complete gedaanteverwisseling ondergaan. Met medewerking van de Rhenense firma M. van Waveren, is de zuid-oos telijke gevel van het gebouw van een fantastische verlichting voorzien. Reeds op grote afstand, zelfs vanaf de dijk in Opheusden aan de overkant van de Rijn, is dit werkelijk feeërieke lichtspel gade te slaan. Met de donkere bossen op de achtergrond lijkt het van af een grote afstand alsof er een decor is opgebouwd, alsof er alleen maar één gevel staat. maal niet eeuwig kan blijven vliegen en eens zal moeten landen. De ontwikkelde methoden om het vlieg tuig bij de start sterk af te remmen blij ken nog steeds niet te voldoen. Men is daarom wel genoodzaakt een oplossing te zoeken in systemen die een loodrechte start en landing mogelijk maken. GEEN HELIKOPTERS Natuurlijk denkt men allereerst aan de helikopters. Immers deze toestellen zien kans om vanaf een platform, dat niet veel (Zie verder pagina 2) Omdat de 22-jarige Italiaan Maiale niet mocht trouwen met zijn Elisa, heeft hij haar vader en haar twee broers om het leven gebracht en daarna zelfmoord gepleegd. In Amerika is een 19-jarige Hongaarse vluchtelinge veroordeeld tot 25 dollar boete omdat ze de Russische minister Mikojan met een steen gegooid had. Sinds kort is voor de openbare dienst in Oostenrijk de 45-urige werkweek in gevoerd. Zij geldt ook reeds in de handel en industrie. Drie Engelse tuinlieden die het eerst hulp verleenden toen een Turks vliegtuig neerstortte, hebben als beloning van de Turkse minister een zilveren sigaretten koker gekregen. In Rusland is noordelijk van het Aral- meer in een droge streek een groot on dergronds waterbassin ontdekt. Uit de boorputten spuit prima zoet water om hoog. Bij een uitvoering van Louis Arm strongs band in Zürich heeft de brand weer de verhitte gemoederen van de jeugd met waterstralen moeten bekoelen. In het gebied van de Ver. Ar. Rep. mogen geen films van Elizabeth Taylor worden gedraaid omdat zij voor 100.000 dollar Israëlische staatsobligaties heeft gekocht. De lsaapwagen van de vroegere offi ciële trein van Goering is verbouwd tot Rode Kruiswagen voor het vervoer van zieken naar de bedevaartplaats Lourdes. KON. GEZIN NAAR CERVINIA. H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Maryke, gefotografeerd by de aankomst op het vliegveld van Turyn, vanwaar de Kon. familie de tocht naar Cervinia aan de voet van de Matterhorn per auto maakte. TWEE LEDEN NAMEN AFSCHEID VAN RESERVE-POLITIE Na jaren van dienst hebben de heren G. A. Dagnelie en F. Stob, resp. reserve wachtmeester le klasse en reserve-adju dant afscheid genomen van de Amerong se afdeling der reserve-politie. Dit ge beurde vrijdagavond in intieme kring in het zaaltje van Lievendael. Er werden vele hartelijke woorden ge sproken aan het adres van deze heren, o.a. door de postcommandant, de heer Dingemanse en burgemeester W. Martens. De heer W. Reede sloot de rij namens de leden, waarna men nog enige tijd genoeg lijk bijeen bleef. COLLECTE BEJAARDENTOCIIT Het comité Ontspanning Bejaarden houdt volgende week een huis-aan-huis collecte voor de jaarlijks terugkerende zomerreis. P. C. D., aannemer te Dodewaard, verleende maandag 10 november 1958 op het kruispunt Polderweg-Vijgen dam te Gelders Veenendaal met een personenauto geen voorrang aan een van rechts komende auto, waardoor een botsing ontstond. Zowel D. als twee knechts, timmer man P. J. K. en opperman G. M. B., die bij hem in de wagen zaten, ver klaarden vrijdag voor het Wagenings kantongerecht, dat een botsing niet te vermijden was geweest. De andere auto had namelijk geen groot groot en mis schien zelfs wel in het geheel geen licht gevoerd en was daardoor plot seling als een donkere schim in hun gezichtsveld geschoven. Het was toen niet meer mogelijk geweest nog met succes te remmen, zo verklaarde men. Het doet er niet toe of die auto wel of geen brandende lampen had, want hij behoefde nog geen licht te voeren, wierp rechter Tiddens tegen. Volgens de wet was het nog steeds dag, al duurde het inderdaad niet erg lang meer. Het was in ieder geval donker en mistig weer en alle andere auo's reden al met licht, voerde verdachte aan. Wanneer men slecht zicht heeft, dient iedere automobilist nog beter dan anders uit te kijken, betoogde de officier, mr. Leusink. Eis ƒ40,of 16 dagen. Rechter Tiddens vond, dat de om- standigheden in dit geval wel enige ver lichting van de straf rechtvaardig en vonniste met ƒ30,of 6 dagen. -fr J. W. J., chauffeur te Bennekom en A. J. H., fabrieksarbeider te Veenen daal, verschenen vrijdag samen voor de balie van het Wageningse kanton gerecht. J. was namelijk op de Veen- derweg te Bennekom met zijn vracht auto zo plotseling een inrit ingezwenkt, dat H., die in een personenauto achter hem reed, een botsing niet meer wist te voorkomen. Bij het politie-onder- zoek bleek echter, dat de banden van H's personenauto zo glad afgesleten waren, dat het voertuig daardoor rij- technisch niet meer aan de eisen vol deed. J. had weinig tot zijn verdediging aan te voeren. Hoe het kwam wist hij niet, maar hij had de wagen achter hem in het geheel niet opgemerkt. Het kostte hem 50,of 10 d. H. legde het gerecht uit, dat hij wel bijzondere pech had gehad. In zijn auto had hij juist een nieuwe motor gezet en toen hg even een proefritje was gaan maken, had het ongeval plaats gevonden. De nieuwe banden had ik al klaar liggen en meteen nadat ik thuis kwam had ik ze er op willen leggen, zo zei hij. Aan nieuwe banden die thuis lig gen hebt u niets. Ze hadden om de wielen dienen te zitten, antwoordde de officier, die daarna 50,of 10 d. eiste. Ik heb al zo'n enorme strop, want door de botsing heb ik m'n wagen ver speeld. Hij was zo gehavend, dat ik hem voor de sloop moest verkopen, probeerde H. nog, maar het hielp niet. Rechter Tiddens vonniste conform. ■fr H. S., grondwerker te Veenendaal, moest zich vrijdag voor het Wage ningse kantongerecht verantwoorden omdat hij een kennis, de 16-jarige B.R. uit Veenendaal, op een hem toebeho rende bromfiets had laten rijden waar van de geluiddemper defect was. Het voertuig maakte daardoor aanzienlijk meer lawaai dan de wet toestond. Ik wist niet dat de uitlaat kapot was. Er reden ook anderen op de brom fiets en de jongen ging er alleen maar even mee het dorp in om benzine te halen. In de eerste plaats is het niet erg verstandig van u om een zestienjarige knaap met een bromfiets de weg op te sturen, al is dat dan toegestaan en in de tweede plaats dient u te zorgen dat uw voertuig in orde is. Er is al lawaai genoeg in de wereld, oordeelde de of ficier. Eis 20,of 5 d., met verbeurd verklaring van de defecte knalpot, want die had de politie namelijk in beslag genomen. Het wordt zo wel erg duur, vond verdachte. De nieuwe uitlaat die ik gedwongen was te kopen heeft me ook al 19,gekost. Vonnis 15,of 3 d. •H- N.S., architect te Rhenen, had op Veenendaals Hoofdstraat een niet toe gestane autoverlichting gevoerd. Links brandde namelijk het dimlicht in de koplamp en rechts het stadslicht. De wet eist echter dat de verlichting aan beide zijden van de wagen van gelijke sterkte is. Ik vind het een beetje kinderach tig, zei S. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Het verschil was zo ge ring dat je twee keer moest kijken voor je het zag. Eis 6,of 2 d. en vonnis 5,of 1 d. (Zie verder pagina 2) Als er iets is, wat nodig is, En gans niet overbodig is, Dan is 't de natuurwacht volgens mij. Ter bescherming van bos en hei. Begrip bijbrengen voor wat leeft Wordt door de natuurwacht nagestreefd De jeugd banjert er teveel op los, Getuige de vernieling in het bos. Breng de jeugd dichter bij de natuur, Wijs hen op het gevaar van vuur. Hoe mooi voor hen een „fikkie" is, Meermalen gaat het daarbij mis, Met alle gevolgen van dien. Aan de schroeiplekken kan men 't zien. Natuurwacht staat steeds op de bres, Waakt voor vernieling en de rest. Maar ook op ouders rust de plicht, Dat de jeugd terdege wordt ingelicht. En hen vooral te willen vragen: Geef ons geen reden meer tot klagen, Doch laat boom en struiken ongemoeid Beschadig niet wat leeft en groeit. Juist nu, nu de natuur ontluikt, Men in 't bos de dennegeuren ruikt, Gebeurt het uit onwetendheid, Dan lijkt het mij de hoogste tijd, De natuurwacht extra aan te prijzen, 'k Wacht nu op tastbare bewijzen. J. M. "KE B K E WIJK 16? - TEL.3000 VEENE N DAAL Company of North America Gevolmachtigde van de Insurance

De Vallei | 1959 | | pagina 1