f37.90 f 51.50 T eg en LAGE PRIJZEN Laten wij dit instrument niet misbruiken Goed concert van „Con A more" met religieus karakter ELST RENSW OUDE Raad van Scherpenzeel gaat in beroep bij de Kroon VAV houdt jaarlijk se atletiekwedstrijden wederom in Ede AMERONGEN Zeer de mooie ENG. LEDIKANTEN in cie moderne kleuren met sleevoet en voetbord ongekend l pers, 80/190 2 pers. 120/190 Divanbed 80/190 f23.90 WONINGINRICHTING KORBAN m Officiële bekendmaking OVERBERG Voor de kantonrechter EDE Ds. Woestijne bij ingebruikname kerkorgel: „De schat in aarden vaten" Bromfietser veroorzaakte aanrijding en reed door Jongetje onder auto Huur van de eierhal werd verhoogd Nic. van Leeuwen opende textielzaak Verwachtingen hoog gespannen Firma v. d. Pol demonstreerde wonderen der techniek Verzwakt SEV toch nog veel te sterk voor DSO Algehele reconstructie van de Barneveldsestraat Wij brengen vanaf a.s. vrijdag 10 april in de verkoop Alles met 15 jaar garantie! HOOFDSTRAAT 23 TEL. 2223 de verschrikkelijke Loodrecht omhoog en loodrecht omlaag Een niet geheel gevuld kerkgebouw van de Ger. Gem. aan de Fluitersstraat is er maandagavond j.l. getuige van geweest dat tydens een speciale kerk dienst, geleid door ds. Woestijne uit Barneveld, het nieuwe kerkorgel in gebruik werd genomen. Het instrument werd deze avond bespeeld door de bouwer, de heer M. K. Koppejan uit Ederveen, terwijl vele organisten uit Veenendaal en omgeving van hun be langstelling blijk gaven. Aan het slot van zijn-predikatie bracht ds. Woestijne namens de kerkeraad de dank over aan de gemeente voor de grote finan ciële offers die zü zich had getroost. Ook de orgelcommissie kreeg een woord van dank voor de vele verrichte werkzaamheden, alsmede de bouwer, de heer M. K. Koppejan en de advi seur A. P. Oosterhof uit Leeuwarden. Na het lezen van 2 Samuel 6 en ge bed sprak ds. Woestijne allereerst over de gevaren die een kerkorgel met zich meebrengt. Men kan iets gebruiken en misbruiken. Het allerbelangrijkste was het doel van het nieuwe kerkorgel. „Wij zijn altijd geneigd om alles te misbruiken", aldus ds. Woestijne, „maar gemeente van Veenendaal, laat het doel van het instrument niet de ver ering van het vlees zijn, maar dat God geprezen mocht worden op dit orgel." Hierbij nauw betrokken noemde spre ker de organist, die niet achter het orgel mocht gaan zitten om zijn gaven te tonen, maar er voor moet zorgen dat de kerkdienst ordelijk en in alle eenvoud verloopt. „Gaat de organist zijn talent uitbuiten op het orgel, dan wordt de aandacht van het Woord af geleid, zei ds. Woestijne, en het is juist het Woord dat wij zo hard nodig heb ben." Als tekst had ds. Woestijne 1 Kro nieken 15 vers 27 t.m. 29 gekozen. Dit Bijbelgedeelte handelt over de opvoe ring van de Ark des Verbonds door koning David. Ds. Woestijne wilde hierbij wijzen op: le. Davids vreugde en eenvoud; 2e. Israels gezang en mu ziek; en 3e. Michels verachting en god delijke vergelding. (Vervolg van pagina 1) genade blijft ook een dienaar nietig. Spreker hoopte, dat een ieder dit goed besefte. Hier voor u, aldus spreker, staat geen heilig, maar een zondig mens, die geneigd is tot alle kwaad. Verwacht niets van mij, maar wel moet ik u wijzen op de genade van Christus. Deze aarden vaten - de predikanten - ontvangen de hemelse schat uit de voorraadschuur van Christus. Ondanks alle studie enz. zijn zij met een broos aarden vat te vergelijken. Maar de Heere wil deze zondige nietige mensen juist in Zijn dienst gebruiken. Waarom koos God geen engelen uit als Zijn dienstknechten, maar zondige mensen? Juist omdat het doel Gods eer is. Op deze manier krijgt Hij alleen de eer. Als dan een mens wordt wederge boren ervaart hij de uitnemendheid van God in zijn eigen hart. Ds. v. d. Berg hoopte, dat het zo mocht zijn, dat velen getrokken zouden worden uit de duisternis tot het wonderbaar licht. Dan pas zal de heerlijkheid van God uitschitteren met op de achtergrond de dienaar van Göds Woord. Ds. v. d. Berg richtte zich na de predi king allereerst tot zijn bevestiger Ds. A. Vroegindeweij en dankte daarna alle col lega's voor de spontane hartelijkheid in Veenendaal. Welkom werden vervolgens geheten dc godsdienstonderwijzer, de heer J. Gaasbeek, kerkeraadsleden, kerkvoog dij, notabelen, afgevaardigden van de classis, organisten, kosters, administra teur en het college van b. en w., dat we gens verhindering van burgemeester A. Bakker en wethouder C. N. van Kuijk werd vertegenwoordigd door wethouder Ant. de Ruiter en gemeentesecretaris D. Blankespoor. In een kort woord tot de gehele ge meente zei Ds. v. d. Berg o.a. dat zijn huis openstond voor jong en oud. Namens de classis Doorn en de Herv. gemeente van Veenendaal sprak ouder ling G. van Beek, terwijl Ds Jac. Vermaas tot slot een welkomstwoord tot de nieuwe predikant richtte. Deze kon zich de gedachten bij het vertrek uit Oud-Alblas voorstellen. Daar zijn vruchten geplukt en ook teleurstel lingen geboekt natuurlijk. Hosanna roe pen is soms gemakkelijk, maar het „kruist hem" kan er dicht bij liggen. Een predi kant is terecht maar een aarden vat. Daarom bidden wij u veel verwondering toe, aldus Ds. Vermaas, over het feit, dat God die schat aan u heeft toevertrouwd. Daarnaast bidden wij u veel schatgraven toe, maar bedenk, dit gaat alleen goed op de knieën. Ten derde bidden wij u veel kracht van boven toe en tenslotte een stukje een zaamheid. Dit klonk volgens Ds. Vermaas misschien een beetje gek, maar eenzaam heid krijgt de mens nu eenmaal te dragen. En voor een predikant brengt het een stukje eenzaamheid mee, als God hem tegenover de gemeente zet met de bood schap: Waarschuw hen. Maar dan is er juist in die eenzaamheid gemeenschap met de Heere, besloot Ds. Vermaas. Tweemaal werd Ds. v. d. Berg door de gemeente toegezongen en tot slot bracht hij de sprekers hartelijk dank. In zijn predikatie vergeleek ds. Woes tijne de Ark met het orgel. Het ver voeren van de Ark was wel juist, al leen het middel deugde niet. Laten wij er voor waken dat het orgel alleen maar gebruikt wordt waarvoor het be stemd is, zei ds. Woestijne. Tot slot bracht ds. Woestijne dank aan allen die hadden meegewerkt aan het tot stand komen van het orgel. Een bromfietser nam zaterdagavond op de Adr. van Ostadelaan een binnenbocht juist op het moment toen de heer O. met zijn volkswagen nabij de Salvatorkerk reed. De uitwijkmanouvre/ die de heer O. met zijn auto maakte eindigde tegen een betonnen trottoirband. De fonkelnieuwe volkswagen liep hier door schade op. Toen de heer O. na de slippartij uit zijn auto stapte was de bromfietser gevlogen. Hij trok zich ken nelijk niets van zijn daad aan. Het programma van het concert, dat boven te zijn. Toch moet dit eenvoudig De vijfjarige Jacob v. d. B. stak maan dagmorgen in de Fluiterstraat zo pardoes de weg over, dat de heer Van H. die met zijn auto passeerde geen kans meer zag het knaapje te ontwijken. Met hoofd- en beenwonden werd het slachtoffertje naar de woning van zijn ouders aan de Jan. van Goyenstraat vervoerd. zaterdagavond j.l. in „EItheto" werd gegeven door het Hervormde Evange lisatiezangkoor „Con Amore" droeg een zeer religieus karakter. De ere voorzitter van het koor, de heer J. M. Meyer doelde hierop in zyn slotwoord en vatte het programma samen „rond om het centrum van het Evangelie". „Con Amore" droeg het gehele pro gramma, zonder uitzondering, goed voor, onder leiding van dirigent C. Budding. Het programma werd nog aantrekkelijker door de medewerking van de sopraan Tenny Buitink, de pia niste mevrouw Boon, organist Bob van Stempvoort en klarinettist Thijs Die- peveen. Van de 50 leden, die „Con Amore" telt is vooral de sopraan-afdeling voor treffelijk. De sopraan-soliste Tenny Buitink nam verschillende, niet ge makkelijke, partijen voor haar reke ning. Zij was dan ook bijzonder zwaar belast. Niettemin waren haar vertol kingen buitengewoon en de soli die zij afzonderlijk en met het koor voordroeg waren een waar genoegen om naar te luisteren. Haar stem is opvallend be heerst en met de hoge noten heeft zij niet de minste moeite. Een kleine wei feling in het toontreffen bij psalm 42 kon nauwelijks haar succes beïnvloe den. De begeleiders kweten zich op be heerste en technisch volmaakte wijze van hun taak. Ondanks een uitvoering van „Caeci- lia" op dezelfde avond, was de belang stelling goed. Het euvel van gelijktijdig optreden van verschillende verenigin gen, waardoor natuurlijk aan alle kan ten een veer moet worden gelaten wat de publieke belangstelling betreft, schijnt men in Veenendaal nog niet te RECTIFICATIE N.R.V.-FILM Abusievelijk werd door de plaatselijke consul van de Ned. Reisvereniging de vertoning van de reisfilm „Naar roepen de verten" vastgesteld op woensdag 15 april a.s. Aangezien 't Trefpunt dan bezet is door de Volksuniversiteit zal de N.R.V. film één dag eerder op dinsdag 14 april worden vertoond. te regelen zijn, terwijl iedere vereni ging van een of ander overkoepelend orgaan in zeer eenvoudige vorm profijt kan trekken. Er is enkele jaren geleden zo iets geweest in de vorm van een federatie, welke ook ten doel had hierin verbe tering te brengen, maar van deze fede ratie valt nog geen verbeterend op treden te bespeuren. Wellicht is het mogelijk dit alsnog op korte termijn - en in ieder geval vóór het a.s. win terseizoen - te regelen. „CRESCENDO" GAF UITSTEKENDE UITVOERING Zaterdagavond gaf de Elsterse muziek vereniging „Crescendo" een zeer geslaag de uitvoering in de zaal van café „Sport- lust". Doordat de voorzitter der vereni ging wegens ziekte afwezig was, werd de avond geopend door de heer J. van Lien- den, waarna het programma een aanvang nam. De drumband, onder leiding van de heer v. d. Bovenkamp, sloeg enkele mar sen, waarna de muziekvereniging aan de beurt kwam die drie marsen en twee con certnummers ten gehore bracht. Na het muzikale gedeelte volgde het optreden van het toneelgezelschap N.A.O. uit Veenendaal, dat het toneelspel „Fa milie-problemen" voor het voetlicht bracht. Dit stuk werd op een voortreffe lijke manier gebracht en de spelers kre gen dan ook menig open doekje. In de pauze werd nog een verloting gehouden met vele aantrekkelijke prijzen. RENSWOUDE HEEFT EEN ZANG VERENIGING Woensdagavond vond in het gebouw Rehoboth te Renswoude een vergadering plaats van een aantal ingezetenen, die daartoe waren uitgenodigd. Het doel van deze bijeenkomst was de oprichting van een gemengde zangvereni ging en dit doel is inderdaad bereikt. Er hebben zich reeds 36 leden aangemeld en de verwachting bestaat, dat dit aantal in de komende weken nog zal toenemen. Tevens is tijdens deze vergadering een definitief bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: de heer E. Eskes, voor zitter; mej. H. M. J. Esser, secretaresse; mej. J. van Mourik, penningmeester esse; en de heren B. Vlastuin en G. Valkenburg Het bestuur zal zich thans nader be raden inzake de naam, die aan de vereni ging moet worden gegeven, alsmede om trent de aanstelling van een dirigent. CEFA MET HERSENGYMNASTIEK In het programma van de Cefa-avond, die op zaterdag 11 april a.s. in Renswoude wordt gegeven, is na de pauze een her- sengymnastiekwedstrijd opgenomen. Een aantal vertegenwoordigers van de volgen de plaatselijke verenigingen zullen daar bij elkanders krachten meten: de muziek vereniging Ons Genoegen; de Coöp. Landbouwvereniging; de Vrijw. Brand weer en de Voetbalvereniging Renswou- Voor de ploeg, die als winnaar uit de bus komt, zijn een aantal prijzen beschik baar gesteld. Dinsdagavond was de raad der ge meente Scherpenzeel In openbare ver gadering byeen. De voorzitter deelde mee dat er vier woningen worden ge bouwd aan de Prinses Irenelaan, ter- wyl tevens de mogelijkheid bestaat dat er in plaats van een drietal wo- ningwetwoingen er zes bejaardenwo ningen gebouwd zullen worden. B. en W. hadden van Ged. Staten be richt ontvangen dat men verplicht was bij te dragen in de reiskosten van twee kin deren van dhr. H., naar de bijzondere school in Renswoude. De reiskosten be droegen 3,25 en hiervan kwam 0,65 voor rekening van dhr. H. De raad had dit indertijd afgewezen omdat men het inkomen van de aanvrager voldoende vond en hij deze kosten gemakkelijk zelf zou kunnen betalen. Op de beslitting van G. S. gaat de raad in beroep bij de Kroon. Een perceel grond hoek Eikenlaan- Marktstraat groot 780 m2 werd verkocht 5.per m2. Na enige discussie werd besloten om A. v. d. Haar als schilder in vaste dienst aan te stellen bij de ge meente. Ter consolidatie van de lopende schuld De Veenendaalse Atletiek Vereniging zal in het tiende jaar van haar bestaan - evenals vorig jaar - wedstryden organiseren op de prachtige „Reehorst" sintelbaan te Ede. Uiteraard had VAV deze wedstrijden by voorkeur in Vee nendaal gehouden, doch de accomodatie ter plaatse is hiervoor nu eenmaal volkomen onvoldoende. Deze wedstryden zullen tevens de opening van het baanseizoen 1959 voor district Oost betekenen. In het pand Achterkerkstraat 65 - naast de eierhal - heeft de heer Nic. van Leeu wen vrijdagmiddag een textielhandel ge opend. Een textielhandel in de meest uit gebreide zin van het woord, omvattend alle soorten klein textiel, woninginrich ting en bedden. De heer Van Leeuwen is geen beginne ling op dit terrein. Hij heeft een jaren lange ervaring in het vak en ongetwijfeld zal het bij hem vertrouwd kopen zijn. De winkel is na verbouwing zeer fraai geworden, licht geschilderd en van hel dere verlichting voorzien. Bij de opening ontbrak het niet aan be langstelling, hetgeen in deze dichtbevolk te buurt in het vervolg wel het geval zal blijven. Door verschillende oorzaken zijn de verwachtingen voor wat betreft kwan titatieve en kwalitatieve deelname hoog gespannen. Reeds vorig jaar trok ken deze wedstrijden door hun attrac tief programma bijna 600 inschrijvin gen, terwijl men ook, de matige weers omstandigheden in aanmerking geno men, niet over belangstelling van het publiek te klagen had. Nu echter wor den op de bewuste dag (7 mei: Hemel vaartsdag) verder geen wedstrijden van enige betekenis gehouden in ons land, zodat het aantal deelnemers mo gelijk nog groter zal zijn. Vorig jaar was aan de gehele Nederlandse ploeg voor Stockholm een startverbod opge legd, daar deze zich voor het grote evenement diende te sparen. Dit jaar evenwel zullen ook de top-atleten aan de start kunnen verschijnen. De organisatie van de wedstrijden heeft een goed verloop, hetgeen niet in het minst te danken is aan de mede werking van particuliere en officiële instanties. De entrees zullen in ver band met het propagandistisch karak ter zo laag mogelijk worden gesteld, zodat een ieder deze wedstrijden zal kunnen bezoeken. Ook voor wat de eigen atleten be- lp de bovenzaal van hotel „De Ko renbeurs" demonstreerde firma J. v. d. pol Zn woensdag j.l. het neusje van de zalm op het gebied van kantoor machines. De prestaties die technici tot nu toe geleverd hebben zijn formi dabel. De techniek staat niet stil, ze ker niet in deze branche. De meeste aantrekkingskracht op de bezoekers oefende de elektrische boekhoudma chine uit. Enkele simpele handbewe gingen en de gewenste mutaties zijn geboekt. Verder vielen er de nieuwste modellen reken-, adresseer-, dicteer- en schrijfmachines te bewonderen. Het viel op dat de traditionele kleur zwart verdrongen is door lichtere kleuren. Zo waren er o.m. schrijfmachines in twee kleuren, crème en grijs. De sneltele- foons zijn een uitkomst voor hen die in het zakenleven over weinig tijd be schikken. Door gebruik van twee, uiter lijk simpele, toestelletjes, kan de per soon in kwestie opgeroepen worden en antwoorden terwijl hij rustig met zijn werk doorgaat. Naast de machines waren er ook kantoormeubels en kantoorbenodigd heden te zien. Alles was op overzich telijke wijze opgesteld en de bezoekers konden rekenen op een deskundige uiteenzetting. treft verwacht men dit jaar in de prij zen te vallen-. VAV beschikt momen teel over enkele juniores, die tot zeer goede prestaties kunnen komen en reeds zijn gekomen, getuige het Oos telijk Crosskampioenschap, dat Wim ter Haar dit jaar won. Ook van de B-junior Bennie Diepenveen heeft trai ner Henzen hoge verwachtingen. Paas maandag liep hij zijn eerste wedstrijd in Arnhem, waar hij in een sterk veld van ruim twintig deelnemers een derde plaats veroverde, in een veldloop over 2.200 meter. Wim ter Haar en Jan Edink starten op de 2 km, terwijl Ad van Dolderen en Benie Diepenveen het op de kilo meter zullen proberen. Zaterdag a.s. gaan de junioren naar Harderwijk, waar vooral voor Jan Edink prettige herinneringen liggen. Met invallers voor Roel Sipkema en Gert v. d. Bovenkamp bleek de SEV- ploeg toch nog veel te sterk voor hek- kesluiter DSO 3 uit Utrecht. Het was een bijzonder vervelende wedstrijd zonder hoogtepunten of spanning. Reeds het toch niet sterke serveren der Veenendalers bleek al teveel te zijn voor de jeugdige Utrech tenaren: vooral in de eerste en de laatste set werden hier talloze punten mee verzameld. De setstanden spreken overigens duidelijke taal over het grote overwicht der SEV'ers. De eerste set werd met 15-5, de tweede met 15-11 en de derde met 15-7 door SEV gewonnen, waardoor de zoveelste 3-0 zege een feit werd. Door een beslissing van de compe titieleider is Cito weer op één punt tot SEV genaderd: Cito werden namelijk twee strafpunten, die het had opge lopen wegens het niet opkomen in een uitwedstrijd tegen Salvo, kwijtgeschol den. SEV is echter nog steeds onge slagen en daar de twee resterende wedstrijden - ondanks het gemis van Sipkema - geen moeilijkheden behoe ven op te leveren zal Cito er waar schijnlijk niet in slagen het SEV nog moeilijk te maken. Wij laten hieronder het standenlijstje volgen opgemaakt per 28 maart. De ploegen waar SEV nog tegen zal spelen zijn gemerkt. SEV 1 15 27 Laetitia 1 16 22 CITO 3 12 20 USS 6 17 15 USS 3 15 15 Pioniers 1 15 15 Salvo 2 13 13 Phylos 3 15 12 DSS 2* 14 9 't Zand 3* 16 2 DSO 3 16 2 BOUWBEDRIJF VAN ELST-KOSTERS NEEMT GROTE WERKEN AAN De bouwmaatschappij N.V. Van Eist- Kosters te Eist die als eerste werk uit voerde het bouwen van 16 woningen aan de Groeneveldselaan te Veenendaal, heeft de laatste weken enkele belangrijke wer ken aangenomen. Zo is deze N.V. die pas een jaar bestaat, begonnen aan de bouw van een school in Apeldoorn voor de sbm van 200.000,— Ook een huishoudschool te Ede werd ge gund voor een bedïag van 600.000, Deze week werd ook onderhands door het gemeentebestuur van Zeist opgedra gen de bouw van 134 flatwoningen voor 1.734.800,—. PAS OP VOOR MARIJKE! Een vrolijk beeld uit het Italiaanse wintersportplaats je Cervinia, waar het Nederlandse Kon. gezin een korte wintersportvakantie door brengt. H.K.H. prinses Marijke op het punt iemand met een sneeuwbal te bekogelen. GRONDWERK VOOR STUWDAM BEGONNEN Éind vorige week is de aannemer Joh. Mourik uit Groot-Ammers begonnen met de voorbereidingen van de grote stuw in de Rijn bij Amerongen. De voorbereidin gen bestaan uit het graven van een grote bouwput. Reeds in 1955 heeft de N.V. Grontmij in opdracht van het gemeentebestuur van Renswoude een plan met begroting ont worpen voor de verbetering van de Bar neveldsestraat. Door verschillende om standigheden is de uitvoering van dit plan aanvankelijk uitgesteld, terwijl daarna de bestedingsbeperking een realisering on mogelijk maakte. Thans is het echter wel zeker, dat nog dit jaar de ontworpen algehele recon structie kan worden uitgevoerd. De in vestering is door het college van gedepu teerde staten goedgekeurd, terwijl boven dien voor deze kapitaalsuitgaaf een geld lening ad 360.000,is aangegaan. Het verbeteringsplan voorzief in ver schillende belangrijke bochtafsnijdingen die zeker niet voor de tijd zullen zijn. Hierdoor en ook door de verbreding van het wegdek is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over de daarvoor benodigde grond. De onderhan delingen met de grondeigenaren met be trekking tot de overdracht zijn reeds in volle gang en vertonen goede vorderingen. De gehele weg, over een lengte van ongeveer 3>/2 km, wordt voorzien van een koud-asfalt-deklaag. De thans nog be staande bestrating zal daarbij als fun dering worden gebruikt. De verharding wordt vijf meter breed met aan weers zijden een berm van twee meter, terwijl het gedeelte vanaf de Dorpsstraat tot aan het gebouw van de Coöp. Landbouwver eniging wordt voorzien van een riolering en een trottoir. De aansluiting aan de Dorpsstraat wordt bovendien verbreed en zodanig ge wijzigd. dat een officieel gescheiden uit en inrit wordt aangelegd. De directie over het gehele werk wordt gevoerd door de N.V. Grontmij en deze hoopt binnenkort de aanbesteding te kun nen houden. Helaas kan de gemeente Barneveld nog niet overgaan tot verbetering van het ge deelte van deze weg, dat tot haar grond gebied behoort. Het gehele wegbeloop wordt zodoende niet gelijkwaardig en speciaal de wegversmalling op de grens is uit een oogpunt van verkeersveiligheid niet juist. Een spoedige reconstructie van dit gedeelte is dan ook zeker noodzake lijk. Voor de gemeente Renswoude betekent deze investering echter een zeer waarde volle verbetering en moet dan ook als één der belangrijkste objecten van de laatste jaren worden gezien. werd een lening aangegaan groot 8000.- tegen een rente van 4'/t*/». Besloten werd een oliestook installatie aan te brengen op de verwarming van de dienstwoning van de burgemeester, kosten 2500. De huur voor de gemeentelijke eierhal werd gebracht van 10.op 25.— per dag. Ook de verhuur van pakloodsen voor andere doeleinden als de markt werd verhoogd met 6.per m2 per jaar. Op een vraag van H. Berendse of men reeds rekening met de grenswijziging had gehouden, deelde de voorzitter mede dat er voor sommige plannen reeds credieten waren aangevraagd. SPOTPRIJZEN Diepeveen (1) Reeds zijn vele dagen verstreken sinds het ogen blik, dat Aram afscheid heeft genomen van keizer Saladin en prinses Indra en zich heeft ingescheept op het vaartuig, dat de dankbare keizer hem ter beschik king heeft gesteld om hem naar Napels terug te bren gen. Dank zij de gunstige wind hebben de opvarenden een voorspoedige reis gehad en Aram ziet met ver langen uit naar het moment waarop hij de kusten van zijn geliefd Napels aan de horizon zal zien opdoemen. Er heerst een opgewekte stemming aan boord en al leen de roerganger, Sar, zit somber voor zich uit te staren. „Wat is er vriend?" vraagt Aram hem. „Over enkele dagen zal ik mijn bestemming bereikt hebben en dan kunt ge de terugweg aanvaarden! Waarom dan zo somber?" „Omdat er in enkele dagen veel gebeuren kan", antwoordde de man kort en terwijl hij naar de einder wees, vervolgde hij: „Als de tekenen niet be driegen, zult ge spoedig genoeg de waarheid van mijn woorden ervaren! Ziet ge die donkere wolken zich opstapelen in de verte? En voelt ge niet, hoe de wind opsteekt?" (Wordt vervolgd). Gemeente Rhenen DESTRUCTIE-VERORDENING Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat krachtens de destructie-ver- ordening dezer gemeente de aangifte van destructiemateriaal moet plaats hebben dagelijks tussen 8.30 en 9.30 uur ten ge meentehuize, afdeling algemene zaken. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat van de aanwezigheid van be dorven vlees of vleeswaren onmiddellijk aangifte moet worden gedaan. Gemeente Rhenen VERJAARSGESCHENK AAN H.M. DE KONINGIN Inzamelingsbus in gemeentehuis Nu de vijftigste verjaardag van Hare Majesteit de Koningin aanstaande is, blijkt alom het verlangen levendig niet alleen om 30 april 1959 op buitengewone wijze te vieren, maar ook om aan de ja rige persoonlijke aanhankelijkheid te be tuigen. Met instemming van de regering is een comité gevormd ter aanbieding van een gezamenlijk verjaarsgeschenk van de be volking van het Koninkrijk, een geschenk waarin ons diep respect en onze warme genegenheid jegens de Draagster der Kroon gestalte kunnen krijgen. Via radio en pers hebt u reeds kennis kunnen nemen van dit initiatief. Het comité meent te handelen in de geest van de Koningin, wanneer Haar een bedrag ter beschikking wordt gesteld, dat Zij naar Haar inzicht kan bestemmen voor een algemeen doel. Daarnaast hoopt het comité een deel van de bijdragen te mogen aanwenden voor een persoonlijk geschenk. Naast de mogelijkheid van storting van de giften tot 25 april a.s. hetzij bij de postcheque- en girodienst op nummer 640.000 Amsterdam, hetzij bij de Neder landse Handelmij N.V. te Amsterdam, beide ten gunste van de rekening „Ver jaarsgeschenk H.M. de Koningin", of bij de bankkantoren in deze gemeente, heb ik thans voor die ingezetenen, die op een andere wijze dan per giro of bank hun steentje willen bijdragen de gelegenheid opengesteld om hun gift voor bovenom schreven doel te deponeren in een inza melingsbus, welke in de hal van het ge meentehuis is geplaatst. Mogen velen in de komende dagen de weg naar deze bua weten te vinden 1 DE HEER VAN NOORT BEVESTIGD Zondag j.l. is de heer Van Noort voor malig godsdienstonderwijzer van Over- berg, in zijn nieuwe gemeente Noord- Wolde en De Blesse door ds Speelman uit Vledder bevestigd. 's Middags deed de heer Van Noort zijn intrede in De Blesse, waarbij hij als tekst gekozen had Exodus 14-15 „Zeg tot de Israëlieten dat ze opbreken". Vervolgens richtte ds Snijders uit Noord-Wolde een kort welkomstwoord tot de heer Van Noort. Ook ds Speelman en ds Altena uit Steggerda zegden de heer Van Noort hun volle medewerking toe. Tot slot zong men de nieuwe voor ganger psalm 121 vers 4 toe. GESLAAGD In Utrecht slaagde dezer dagen de heer A. Ulrich voor het analysten-examen. (Vervolg van pagina 1) De 22-jarige W. P. arbeider te Bochum (Dlcl.) zou op 28 september van het vorige jaar met zijn personenauto op rijksweg 12 een andere auto zijn gaan passeren, terwijl hij zelf reeds ingehaald werd. Vrijdag verscheen P. voor het Wage- nings kantongerecht en als tolk in deze zaak trad hier op de Wageningse leraar W. Hoekstra. Ik reed in een file en zag in mijn spiegeltje, dat achter mij, op het linker weggedeelte een zware personenauto reed. Ik wilde gaan passeren en volgens mij was deze auto nog ver genoeg weg om dat te kunnen doen. Tijdens het in halen voelde ik echter een schok en het bleek, dat die zware wagen mijn auto had aangereden. Hij reed echter na de botsing door. Ik verloor de macht over het stuur, raakte de auto voor me en sloeg over de kop, evenals de achter me rijdende auto, die bij het remmen ook kantelde en in de berm belandde, verklaarde verdachte. Volgens het proces-verbaal hebt u over die botsing niets tegen de politie gezegd, wist rechter v. d. Brand. Ik ben één keer gehoord toen ik nog in het ziekenhuis lag en het is best moge lijk. dat ik toen vergeten heb dat te zeg gen, antwoordde verdachte. Doordat P. nu een geheel andere lezing van het geval gaf dan de tenlastelegging, besloot rechter v. d. Brand de zaak aan te houden om bij een volgende behande ling getuigen te kunnen horen. (Vervolg van pagina 1) groter is dan hun eigen omvang, op te stijgen en er ook weer op te landen. Het grote nadeel van de „werkpaarden van de lucht" is echter hun betrekkelijk lage snelheid en hun, tot nu toe, geringe laad- capaciteit. Voor een militair doel zoals verdediging van het luchtruim zijn zij onbruikbaar. De beperkte actieradius maakt hen eveneens ongeschikt voor ver voer van personen of goederen over lange afstanden. Amerikaanse fabrieken als Lockheed en Bel hebben daarom de ontwikkeling van de VTOL-projecten (VTOL betekent Vertical Take-Off, Landing) een geheel andere richting gegeven. Inplaats van hefschroeven maakt men gebruik van draaibare vleugels of verstelbare propel- lors of motoren. De trekkracht van de propellors en later de stuwkracht van de straalmotoren wordt, door het verstellen van vleugel of motorblok, bij het opstij gen naar boven en bij het dalen naar beneden gericht. Wanneer men na de start eenmaal een gewenste hoogte heeft bereikt, worden de vleugels of motoren weer geleidelijk in normale, horizontale, positie terugge bracht. Amerikaanse ingenieurs schijnen de technische problemen te hebben opgelost zonder veel afbreuk te doen aan de snel heid of de prestaties van het conventio nele vleugelvliegtuig. Men verwacht binnen afzienbare tijd de eerste proef vluchten van voor prachtisch gebruik geschikte VTOL-toestellen. TIJDWINST Eindelijk zal dan een einde zijn geko men aan de zorgen van niet alleen mili taire maar ook civiele luchtvaartautori teiten. De luchtvaartmaatschappijen heb ben gemerkt dat de ontwikkeling van de vliegvelden, geen gelijke tred heeft ge houden met de ontwikkeling van de ver- keerstoestellen. Lang niet alle luchthavens zijn geschikt voor de reusachtige straal vliegtuigen die overal worden ingezet en die vliegvelden, die wel over lange en sterke banen beschikken, hebben meestal het nadeel dat zij ver van de stad af liggen. De tijdwinst die door een snellere vlucht wordt verkregen, gaat bij hen verloren door de tijd die nodig is om van het vliegveld in de stad te komen. Ge deeltelijke oplossingen zoals in New-York, waar helikopters de verbinding tussen stad en vliegveld onderhouden, zijn niet overal mogelijk. Wanneer in de toekomst vliegtuigen worden ontwikkeld, die dezelfde presta ties kunnen leveren als de straalver- keerstoestellen van vandaag en die bo vendien of bijna precies verticaal kunnen stijgen en dalen, dan zullen de luchtha vens kunnen worden verplaatst naar de rand of misschien wel het centrum van de stad. In luchtvaartkringen heerst de mening datdergelijke toestellen binnen een tijds bestek van ruim vijf jaren zullen worden gebouwd. VTOL-jagers daarentegen zul len naar alle waarschijnlijkheid veel eer der in de lucht verschijnen. (Nadruk verboden). INENTING TEGEN KINDER VERLAMMING Voor de kinderen geboren in de jaren 1945, 1946, 1947, 1948, 1949 en 1958 wordt gelegenheid gegeven tot het ontvangen van de tweede inenting tegen kinderver lamming en wel: te Ederveen op 14 april 1959 van 2-4 uur in Café Ruimzicht. Aan de ouders van de betrokken kinde ren is een oproepkaart toegezonden. In dien door een of andere oorzaak geen kaart is ontvangen gelieve men zich te wenden tot de gemeente-secretarie te Ede, 2e afdeling.

De Vallei | 1959 | | pagina 2