DE VALLEI en De Gruyter betaalt! i DUBBELDE GOEDKOPER 1 doosje 1 blik HARW6FHEJS GOEDKOPER i ,.l RONDO KOEKJES- t OK HET SNOEPJE VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzle Voor de Jeugd I Wik GEBRADEN 6EHAKTBAUENBtLijK 60E0K0PER oooooooo WITTE KRUIS TWEEDE BLAD „DE VALLEI' WOENSDAG 8 APRIL 1959 Opgave nr. 6 Nr. 28 Oplossing opgave nr. 5 Kukeleku wilde vliegen De verdwenen bankdirekteur door TOM LODEWIJKS In dit tasje reserveer ik nu voortaan een speciaal vakje voor De Gruyter's kassabons, want ik heb gemerkt: die zijn geld waard* Stel je voor: een half jaar kassabons leverde bijna f* 30,- op en toen was de koop gauw gesloten* OploskoHie dreigt Horizontaal: 1. te kengereedschap; 6. voeg woord; 8. aanduider in een breukgetal; 13. voet klavier van een orgel; 15. de keerkringen; 17. Ned. gezag (afk.); 19. strijd; 21. slotwoord van liturgische gebeden; 22. militaire za ken (afk.); 23. achting; 25. familielid; 26. opschik; 28. meisjesnaam; 29. honig- drank; 30. drietenige struis; 32. prov. van Ned.; 35. boterbon; 36. knolra dijs; 38. kalm; 40. water stand (afk.); 41. voeg woord; 42. zoon van Ja cob; 44. afk. van nikkel; 45. muzieknoot; 46. aard rijkskundige aanduiding (afk.); 47. gewicht (afk.); 48. hinderen; 50. afne mend getij; 52. voedsel; 54. rechtsgeding; 55. lak; 56. klasse (afk.); 58. at mosfeer (afk.); 59. plant; 61. oude Rom. munt; 62. godsdienst (afk.); 63. ri vier in Azië; 65. geluid van een ezel; 67. patroon; 68. uitroep; 69. meisjesnaam; 70. met ken nis toegerust; 73. lange dennen heipaal; 76. onbep. voornaamwoord; 77. kruisnet; 80. stad in Italië; 81. latwerk; 82. muziek noot; 83. meisjesnaam; 84. academische titel (afk.); 86. Europeaan; 87. voegwoord; 88. vast rantsoen; 90. stapel; 92. rechten inbegrepen (afk.); 93. nieuwerwets; 95. stad in Engeland; 97 water in N.-Brabant; 98. voedsel om te lokken; 99. telwoord. Verticaal: 1. roofdier; 2. secretaris- penningmeester (afk.); 3. zware zoete wijn 4. gem. in N.-Holland; 5. de maand der grote vasten bij de Mohammedanen; 6. telwoord; 7. sint (afk.); 8. rondzwervende herdersstammen; 9. niet gesloten; 10. tel woord; 11. afk. van mangaan; 12 woedend; 14. van 't vorige jaar (afk. Lat.); 16. oude Egyptische zonnegod; 18. stoomwerktuig om een polder droog te malen; 20. munt in Amerika; 22. paard; 24. onbehouwen: 26. lidwoord; 27. welaan; 29. rivier in Nederland; 31. water in Friesland; 33. boom; 34. let wel (afk. Lat.); 35. volks naam voor de kauw; 37. neringhandel; 39. ondergeschikte; 42. deeg; 43. mist; 46. tevens; 47. spoedig; 48. boom; 49. troef kaart; 51. tweemaal (Lat.); 53. opening ener fuik; 57. gem. in Utrecht; 60 begaafd heid; 62. wijnglas; 64. vertind plaatijzer; 66. opstel in een courant; 68. gem. in N. Brabant; 69. opschik; 70. klaar tot iets; 71. landbouwwerktuig; 72. muzieknoot; 73. per expresse (afk.); 74. munt in Zweden (afk.); 75. handel; 78. afkorting van tita nium; 79. foei; 82. kaasworm; 85. ontgon nen land; 88. jongensnaam; 89. de oudste (afk.); 90. uitroep; 91. voorzetsel; 93. leng temaat (afk.); 94. voorzetsel; 95. staat meestal boven drukwerk; 96. deel van de bijbel (afk.) Horizontaal: 1. weg; 4. Ierseke; 6. ets; 7. toe; 9. tak; 11. pro; 13. offer; 15. tot; 17. dok; 19. ako; 21. armee; 23. arm; 25. opera; 28. Ate; 29. Vermeer; 30. era; 31. linde; 33. kas; 34. alles; 36. are; 38. one; 39. ram; 40. enter; 43. ter; 44. dra; 45. Ier; 47. gek; 49. roerend; 50. lel. Verticaal: 1. wreef; 2. Est; 3. geste; 4. iet; 5. elk; 8. ook; 10. ara; 11. portier; 12. ode; 14. firmant; 15. top; 16. terreur; 18. oever; 20. koran; 21. aal; 22. men; 23. ark; 24. mes; 26. eel; 27. aas; 32. dam; 35. Let; 37. eer; 38. ore; 41. nagel; 42 eikel; 44. dor; 46. rad; 48. ere. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN 9 april Tea Keman 10 12 12 12 13 13 13 14 14 14 14 Evert Hasselaar Gerrie van Dijk Dinie Berends Eefje de Kruijff Adrie van Wakeren Corrie Berends Tiny de Roos Hermien Bruselot Rika de Kleuver Hermina Breeschoten Henny Srübe Allemaal gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Nijl, paard. Nijlpaard. II. Napels, Liberia, Harwich, Kiel, Laken Polen, Rouaan, Glasgow. Abrikoos. III. Cabine, stewardess, konfijten, vita mine C, gezouten steurkuit, een zoog dier, kombuis. I. In oorschelpen. II. R, pop, bezem, rozijnen, lente, web, N Rozijnen. III. Edam, edelweisz, Eems, Eiffeltoren, Eli, Elisabeth, Ezau. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. De middendelen van een aantal woor den staan hier onder elkaar. Deze moeten voorzien worden van een kop en staart d.w.z. één letter ervoor, één letter er achter. De letter ervoor is voor alle woor den hetzelfde, zo ook de letter er achter. Dit is echter wel een andere letter. ADE ELE ECO IEPE OMPE IE II. Hier staan drie maal een aantal let tergrepen door elkaar. Kunnen jullie er spreekwoorden van maken? 1. dig, dui, is, sen, heid, le, oor, des, veis, kus. 2. ger, rau, zoet, hon, we, nen, maakt, bo. 3. ma, heel, ken, te, stin, ters, won, de, mees, zach, ken, den. III. Mijn eerste deel is een huisdier, mijn tweede deel een gedeelte van een stad en mijn geheel een Hollandse badplaats. Voor jongeren: I. Welke plaatsnamen kun je hiervan maken? P - - ME - - ND H-RW-K B - A - N - AAN - - M A - - INGE - - M - R - S - ENS II. Waarom is een kalf altijd jong? III. In deze 9 vierkantjes moeten de cij fers van 1 tot en met 9 zo worden inge vuld, dat van links naar rechts, van bo ven naar beneden, schuin en recht, overal bij optelling der 3 cijfers de uitkomst 15 is. Volgende week weer onze wedstrijd! Een spelletje voor een verjaardagsfeestje Alle kinderen zitten in een kring. Eén fluistert zijn buurman(vrouw) rechts een korte zin van vier of vijf woorden in het oor. Deze moet dan doorgeven, wat hij of zij er van verstaan heeft, goed of slecht. Zo gaat de zin de gehele kring rond. De laatste luisteraar zegt hardop Wat hij tenslotte verstaan heeft. Het re sultaat zal meestal verbazingwekkend zijn. Hier of daar is die zin wel onzin ge worden. Boer Jansen had een fiere haan In 't grote kippenhok, Hij had een mooie lange staart. En pronkte op zijn stok. De haan keek vaak verlangend De mussen achterna. Hij dacht dan: ik geloof beslist, Dat 'k ook eens vliegen ga. Wat drommel, 'k heb toch vleugels, Het moet toch heel best gaan. Ik krijg het zeker net zo goed Als 't mussentuig gedaan. En op een goeie morgen, Verliet de haan zijn stok, En sprong met beide poten Op 't dak van 't kippenhok. Hij riep: „Nu ga ik vliegen, Kom kippen, kijk het aan, Ik wil, net als de vogels, Een luchtreis maken gaan". Hij sloeg wat met zijn vlerken, Endaalde naar de grond, Want ach, hij kon niet vliegen, Hij merkte het terstond. Er stond een teil met water, Daar kwam hij in terecht. Hij spartelde en schreeuwde, Wat had de haan het slecht. Daar kwam de boer aanlopen, Die zei: „Jij domme haan, Jij kunt alleen maar kraaien, En jij wou vliegen gaan? Och, och, wat een verbeelding, Ga maar weer gauw in 't hok". De haan sprong nat en druipend Beschaamd weer op z'n stok. De kippen moesten lachen Ze riepen: „Beste haan, Die fijne demonstratie Kwam jou maar duur te staan. Laat voortaan nu dat vliegen Maar uit je domme kop. Je ziet het tegen mussen Kun jij nog zelfs niet op! FEUILLETON (4) „Nee, wij gaan niet op de schijn af. Dat is het onderscheid tussen de poli tie en de pers, weet je", legde hij be minnelijk uit en zag Hans Miedema grijnzen. „Pas wanneer het onderzoek in deze zaak voltooid is, weten we waar we aan toe zijn. Maar ook in dat geval zal een ontijdige publikatie meer kwaad dan goed doen. Ik reken dus op je discretie en medewerking." „Ja-ja", zei Hans Miedema, „me eerst het jak uitvegen, allerlei gemene insinuaties te berde brengen en dan een beroep op mijn discretie en mede werking! Weet je wat jij bent, Jan Dankers? Je bent eenMephisto." „En dan die arme juffrouw De Bas zeker het onschuldige Gretchen", lach te de inspecteur vermaakt. „Dus Hans als ik je verzoeken mag, houd dit bui ten de krant." „En als die andere kerels van de grote dagbladen - - vs/A-y; Wm kubbeUjes goeükop Bi) elke ■e CHOCOUÓÈ WWjjJgSi goedkoper Geld'O *ot 14 «prtl 1959 Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda. Voor de kinderen steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij. DE GRUYTER •0408 „Horen van mij niets. En niemand weet beter of het is zelfmoord. Dus ze hebben er ook niets aan. Zet maar een berichtje, daar kun je natuurlijk niet buiten, dat de heer Van Maurik plot seling is overleden. Heel Dalen weet het over een uur toch. En laat ze dan maar naar hartelust meieren." „Maar je belooft me Jan, dat als er méér in zit, dat ik een tip van je krijg." „Ik beloof niets, maar we zien me kaar nog wel eens. Nou moet ik gauw naar de Discontobank, want ik zal met de directeur, meneer IJzerman, ook wel een woordje moeten spreken na tuurlijk. De groeten, en het spijt me voor je primeur." „Dat zal jou hard spijten", zei Hans Miedema grimmig, maar hij lachte toch. Desondanks was hij diep in gedach ten, toen hij de hardstenen stoep van het politiebureau afliep. Waarom zou een man als Van Maurik zelfmoord plegenjuist hij? HOOFDSTUK III „Zorg dat er niet van uitlekt!" De heer Bernard IJzerman, directeur van de Discontobank n.v. te Dalen, keek door zijn schitterende brillegla- zen naar zijn bezoeker. Zoals hij daar zat, vertegenwoordigde hij al de soli diteit van de bank, een der weinige die haar zelfstandigheid had weten te handhaven tegenover de grote natio nale concerns en die door allerlei crises heen het vertrouwen van de be volking in wijde omtrek ongeschokt had weten te bewaren. Dat was zeker niet in de laatste plaats te wijten aan het beleid en in zicht van Bernard IJzerman. Hij was correct, zakelijk, nuchter, maar geen dorre bankman. De industriëlen uit de omgeving vonden hem geschikt, op de sociëteit was hij een vooraanstaande figuur. Hij was iemand die allergezel ligst kon praten, een vrolijke vrien denkring een ganse avond bezig hou den, maar die ook kon luisteren wan neer iemand hem om raad of advies vroeg, en dat dan altijd weloverwogen en zeer serieus verstrekte. Kortom: Bernard IJzerman was een van de kurken waarop de Dalense gemeen schap dreef. En zoals hij daar nu zat, in zijn keurige donkergrijze pak, het hagel witte overhemd, waarvan de man chetten net eventjes uit de mouw gluurden en een glimp van fraaie gou den manchetknopen deden zien, de beide blanke, goed onderhouden han den met de korte, brede nagels gevou wen op het smetteloze vloeiblad van zijn donkerglanzend bureau, kon hij poseren als de geslaagde en vertrou wenwekkende figuur op een adver tentie van 'n levensverzekeringmaat schappij. De welwillendheid, waarmede hij inspecteur Dankers aanzag, was onge veinsd, maar ze kon een zekere be zorgdheid en gespanneheid niet ver bergen. „Ik ben niet iemand die zijn gevoe lens toont," zei zijn rustige, beheerste stem, „maar ik zal tijd nodig hebben om dit te verwerken, inspecteur. Van Mauriknee, het wil er niet bij me in. Dit was volkomen overbodig, nutteloos, zinneloosal kan ik het wel begrijpen „U bedoelt?" „Er zijn mensen die een misstap be gaan zonder dat 't hun eigen persoon lijkheid schijnt te raken. Keurige huis vaders bedriegen hun vrouw, maar ze blijven keurige huisvaders en toege wijde echtgenoten. Als het niet toe vallig uitkwam, zou het jaren kunnen duren. Het is of een ènder het doet, niet zijzelf, zij leven werkelijk 'n dub bel leven. Och, dat doen er méér, niet altijd in ongunstige zin. Hoeveel men sen hebben niet een kant aan hun le ven, ten goede of ten kwade, waarvan niemand weet. Zoudt u van mij gelo ven, dat ik een hele verzameling suikerzakjes heb?" „Nee," lachte de inspecteur, hoewel de uitersten raken elkaar. Eh u zei zo-even dat u het wel begrijpen kon. U bedoeltdie fraude". „Ja," antwoordde de bankdirecteur „Zo lang het goed ging, niet ontdekt was, zolang de heer Van Maurik voor het oog van de mensen blééf wie hij was, de man met het onbevlekte bla zoen, de voorbeeldige bank-man, kon hij dit leven aan. Toen hij ontdekt was stortte zijn wereld, gebouwd op res pect en fatsoen, ineen. Hij heeft zich ongetwijfeld verschrikkelijke visioe- en van de toekomst voor ogen ge haald Ze waren voor hem wellicht ver schrikkelijk. En hij heeft die toekomst niet aangedurft. Zo heeft hij er een eind aan gemaakt." „Maar dat eind is zo weinig in over eenstemming met z'n persoonlijkheid" betwistte de inspecteur. „Ik had me kunnen voorstellen, dat hij de gas slang had gebruikt, of zich voor de trein gegooid. Maar een revolver dat is toch niets voor deze man! Al is het slechts simpel om de vraag hoe kwam hij er aan?" „Daarop kan ik u natuurlijk geen antwoord geven, maar de heer Van Maurik is in militaire dienst geweest en werd later een steunpilaar van de burgerwacht.al geloof ik dat hij zich het meest bezig hield met het beheer der financiën. Het zou kunnen zijn, dat vuurwapens voor hem zoiets wa ren als voor mijsuikerzakjes. Iets waarvan niemand 'n vermoeden had." „En was die fraude zo belangrijk dat deze man déérvoor een eind aan zijn leven maakte?" „Nogal", zei de directeur en deed z'n stem opzettelijk vlak en ongeëmotio neerd klinken.„Honderdtwintigdui zend guldendat is nog best de moeite waard." De inspecteur dacht na. „Wat mij een raadsel is, meneer IJ zerman waar heeft hij het geléten? (Wordt vervolgd.) Biedt weerstand met poeders, tabletten, cachets V

De Vallei | 1959 | | pagina 3