Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken X De Wereld van WEEK-tot-WEEK Door spontane medewerking van Veenendaalse burgerij nieuw ontspanningscentrum voor bejaarden SfmMciU Wist 17... Vijftienjarig Veenendaals meisje vermist r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Dr. Spanjaard sprak op meesterlijke wijze over Dostojewsky Schoonmaak 33e jaargang VRIJDAG 10 APRIL 1959 Nr. 27 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Officiële opening vrijdag 17 april a.s. Voorlopig programma Koninginnedag Mill Sinds dinsdagmorgen spoorloos Agenda Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER. In Amerongen werd hij ontdekt AB 953266 Volksuniversiteit Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel BELANGRIJK Oproep Scheepjeswolharmonie in Amsterdam BEHANG 1959 VLINDERWAS Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het is al weer ruim twee jaar geleden dat voor de eerste maal de stichting tot oprichting en instandhouding van een ontspanningscentrum O.C.B. te Vee nendaal, de Veenendaalse bejaarden de gelegenheid bood vijf middagen in de week in gebouw „Eltheto" gezellig bijeen te komen. Het bestuur was toen direct al van mening dat de twee kleine zalen van gebouw Eltheto eigenlijk niet aan het gestelde doel beoogden, maar bij gebrek aan beter was men in zijn nopjes met dit tijdelijke onderdak. Toch dacht men aan de toekomst en de commissie die toentertijd in het leven werd geroepen om een eigen gebouw te verkrijgen, ziet volgende week vrijdag met de officiële opening van het nieuwe ontspan ningscentrum aan de Verlengde Helling bij het Postkantoor zijn werk beloond. Burgemeester A. Bakker zal bij deze plechtigheid aanwezig zijn. Zoals in vele gevallen was hier natuur- dit aantal uit te breiden. lijk ook de moeilijkheid, de financiële middelen. Een woord van lof Is hier zeker op zijn plaats aan de Veenendaalse burgerij die de jaarlijkse gehouden collecte voor de bejaarden altijd extra bedacht. En de op brengst van deze collecten én de bijdra gen van fabrikanten, winkeliers, gros siers en niet te vergeten de gemeentelijke subsidie hebben het mogelijk gemaakt een prachtig gebouw als ontspannlgscentrum voor de bejaarden in te richten, waar voor zij die van een welverdiende rust ge nieten allen ook dankbaar zijn. Toen het Hoofdbestuur van de Ned. Chr. Bond'van werknemers in de Textiel en Kledingin dustrie „Unitas" zich bereid verklaarde krediet voor de bouw te verlenen, werd in het najaar van 1958 onder leiding van architect Brouwer met de bouw begonnen. Als enigst geschikt terrein in het cen trum van Veenendaal werd de verleng de Helling gekozen. Het gebouw staat momenteel vrij eenzaam maar het past geheel in de bestaande plannen voor de toekomstige Schrijverswijk. Er is één grote biljartzaal, waarin voor lopig twee biljarts geplaatst zullen wor den. De bedoeling is na verloop van tijd De vereniging „Oranjedag" heeft voor 30 april a.s. een voorlopig pro gramma opgesteld. In de morgenuren is er weer de traditionele kinderzang op de Markt waaraan alle schoolkin deren van Veenendaal deelnemen. 's Middags verzorgt de ruitervereni- ging „De Valouwe" uit Ede ruitersport demonstraties op het terrein bij het Postkantoor. Voor de kinderen wordt een kindervoorstelling gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan 's avonds wordt in het verenigingsgebouw een hersengymnastiekwedstrijd tussen verschillende teams van alle Veenen daalse bedrijven gehouden. De dag wordt besloten met een groots vuur werk, eveneens op het terrein bij de Sandbrinkstraat. Verder is er een kleine zaal waar een leestafel wordt ingericht. Hier kunnen de bejaarden dus rustig hun „bakje leut" opdrinken en gezellig babbelen. De entree-hal heeft een prachtige gar derobe en aan de achterzijde van het ge bouw bevindt zich de keuken. Iedere Veenendaler van 65 jaar Cï ou der, ongeacht welke gezindte, is van har te welkom. Men behoeft geen contribu tie of iets van dien aard te betalen. De openingsuren zijn vastgesteld op maandag tot en met vrijdag 's-middags van twee tot vijf uur. Bovendien voorziet het ge- Het nieuwe bejaardencentrum aan de Verlengde Helling, dat a.s. vrijdag offi cieel wordt geopend. bouw in een dringende behoefte aan ver gaderruimte waartoe het, voor de tijd dat het niet door de bejaarden wordt ge bruikt, beschikbaar wordt gesteld. Het bestuur heeft hierop één uitzondering ge maakt en wel, dat het niet gebruikt kan worden voor het houden van openbare politieke vergaderingen. Dit betekend dus dat er ook bruiloften e.d. in gehouden mogen worden. Vrijdagmiddag 17 april a.s. om half vijf zal burgemeester Bakker het Bejaarden centrum officiéél openen. Diverse depu taties van de Veenendaalse bevolking zijn hierbij uitgenodigd, terwijl zaterdag 18 april iedereen het gebouw kan bezichti gen van 15.30 tot 17.30 uur. Als men weet dat in Eltheto gemiddeld vijftig tot zestig bejaarden per middag bijeen kwamen, dan zijn de verwach tingen dat dit aantal aanmerkelijk zal stijgen, ongetwijfeld niet te hoog gespan nen. Er is de laatste tijd veel geschreven over en gedaan voor de bevolkingsgroep bejaarden. Veenendaal behoeft zich in deze niet te schamen! VEENENDAAL Zaterdag 11 april: Cefa-film „Het lied van Kaprun" in Eltheto. Aanv. 20.00 uur. Concert Mannenkoor „De Veen- zangers" met Aafje Heijnis o.l.v. G. v. Zanten in Ver. Geb. Eiken laan. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 14 april: Film Ned. Reisvereniging in 't Trefpunt „Naar roepende verten" Woensdag 15 april: Volksuniversiteit Veenendaal le deel kursus Fotografie voor ie dereen. In 't Trefpunt. Aanvang 20.00 uur. Luxor Theater: Heden t/m zondag „Het leven be gint bij 16" 14 jr. maandag t/m woensdag „De hel van Dien Bien Phoe" toeg. 18 jr. donderdag „De Blauwe Gardenia" toeg. 18 jr. RHENEN Dinsdag 14 april: Film: „De kinderrechter grijpt in' in geb. Irene aanvang 20.00 u. Clllliilllll!liilllllllli!ll!!l!!lililil:li!iilii «o? WONDKLOKKtN uurwerken H00F0STP 91 VEENENDAAL llMillii Het vijftienjarig Veenendaals meisje Cornelia Groot (noemnaam Corry) is sinds dinsdagavond 7 april j.I. spoorloos verwenen. Tegen half zeven verliet zy per rijwiel met medeneming van haar guitaar de ouderlijke woning om op de Dr. Coljjnstraat naar guitaarles te gaan. Hier is zü echter niet aangekomen. Een dag na haar verwijning, 's woens dagsavonds, heeft zy haar dodelijk onge ruste ouders opgebeld, met de medede ling dat zy zich onder dwang in een voor haar onbekende plaats in Zuid-Limburg zou bevinden. Haar opsporing en terug brenging is per telex aan alle politiebu reaus in Nederland doorgegeven. Vorige week was het meisje enkele da gen bij zeer bevriende kennissen in Utrecht gelogeerd. Hier ontmoette zij een verpleegster, die haar op geraffineerde Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 wijze in contact bracht met haar „broer". Deze jongeman heeft kans gezien het meisje op een motor mee te nemen, waar na zij geheel overstuur de volgende dag bij haar kennissen terugkeerde. Na af loop van het politieonderzoek keerde zij met haar ouders, naar Veenendaal terug. Enkele dagen later 'kregen haar ouders bericht van de kennissen uit Utrecht dat herhaalde malen een onbekend persoon telefonisch gevraagd had waar Corry zich bevond. De kennissen hebben echter haar adres niet doorgegeven. Toen zij dinsdagavond j.I. naar guitaarles ging, die van half zeven tot half acht duurde, is zij spoorloos verdwenen. Haar rijwiel is in de Hoofdstraat teruggevonden. Haar signalement luidt: lang: 1.70 meter, ovaal gezicht, gepermanent donkerblond haar, blauwe ogen, flink postuur, gekleed in een donkerblauwe jopper, waaronder een korenblauwe overgooier, met blauw truitje en rood-wit gestreept vest, koren- blauwe witgerande schoenen en moge lijk in het bezit van een guitaar. Het meisje droeg geen kousen. Zij is geboren 22 - 9 - ,43. Een ieder die inlichtingen kan verstrek ken, die kunnen leiden tot opsporing en terugbrenging van Cornelia Groot wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen bij de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats of bij de Inspecteur Korps chef der gemeentepolitie te Veenendaal. Telefoon 0 8385-2222 Het kwam niet vaak voor dat de heer G. Meyer, eigenaar van hotel „Berghuis" te Amerongen by beta ling van een consumptie een ryks- daalder met een rood nummer ont ving, maar toen het zondagmorgen dan toch gebeurde, dacht hy on middellijk aan de Vallei-riks. Gauw werden de nummers vergeleken en by inlevering op ons bureau kreeg de heer Meyer het driedubbele te rugbetaald. De riks die nu weer uitgegeven wordt draagt het rode nummer en is VIJF GULDEN waard. By In levering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur, krijgt men de premie a contant uitbetaald. PROPAGANDA-AVOND VAN CHR. METAALBEWERKERS De afdeling Veenendaal van de Chr. Metaalbedrijfsbond geeft op 18 april a.s. in samenwerking met de Chr. Be sturenbond Veenendaal een propagan da- en feestavond in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan. De heer J. H. Bijsterbos te Amster dam zal een propagandistisch woord spreken. De toneelvereniging van „Zang en Vriendschap" voert het stuk ,,'t Sloofje" op en in de pauze is er een verloting ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Dr. S. H. Spanjaard, die in het vorige seizoen van de Volksuniversiteit Vee nendaal op zo sublieme wyze sprak over het leven en de figuur van Albert Schweitzer, behandelde woensdagavond in een lezing het onsterfelijke werk van de grote Russische schryver Dostojewsky. Uiteraard kon Dr. Spanjaard slechts hier en daar een greep uit Dostojewsky's veelomvattende werken doen, een des te moeilyker taak, omdat nagenoeg alles van deze schryver het be handelen waard is. In verband met de komende voorjaarsactie van de Veenen daalse Winkeliersvereniging, die op vrijdag 17 april a.s. begint, verschijnt „De Vallei" woensdag 15 april a.s. wederom met een huis-aan-huis-verspreiding in Veenendaal en omgeving. H.H. adverteerders worden beleefd verzocht de copy voor deze editie uiterlyk zaterdag 11 april a.s. om 12 uur in ons bezit te doen stel len. Onze correspondenten ver zoeken wy er voor te zorgen dat de copy maandag 13 april in ons bezit Is. Red. AUTO OVER DE KOP In de nacht van zaterdag op zondag is een auto, eigendom van de heer H. en bestuurd door de heer L., komende vanaf de richting Renswoude nabij De Klomp enkele malen over de kop geslagen en praktisch geheel vernield. Voor zover be kend liep de bestuurder hierbij geen let sel op. Dr. Spanjaard deed het op voortref felijke wijze. Hij was er zo „in", dat men op sommige momenten vergat met een causeur te doen te hebben, maar veeleer met een acteur. Het - voor de tijd van het seizoen - nog vrij talrijke publiek, genoot dan ook zichtbaar. De roman „Schuld en boete" van Dostojewsky was de hoofdschotel van Dr. Spanjaards lezing, doch voordien liet hij het publiek op duidelijke wijze kennis maken met de figuur van de grote Russische schrijver. Volgens Dr. Spanjaard was het bijna griezelig om de „voorspellingen" van Dostojewsky te lezen en deze toe te passen op het hedendaagse Rusland. Hij heeft de hele ontwikkeling bijna letterlijk voorspeld. Van de roman „Schuld en boete" werd allereerst de meesterlijke en boeiend uitgewerkte intrige besproken, zoals de auteur deze heeft getekend. Daarna richtte Dr. Spanjaard de aan dacht op de hoofdfiguur uit het boek, INENTING TEGEN KINDER VERLAMMING In de tweede helft van de vorige maand werden de kinderen geboren in de jaren 1945 tot en met 1949 en de allerkleinsten geboren in 1958 voor de eerste maal in geënt tegen kinderverlamming. Van de bijna 2500 opgeroepen kinderen verschenen er bijna 2000. Tevens werd een aantal kinderen ge vaccineerd van de andere geboortejaren, die bij vorige inentingen niet in de ge legenheid waren geweest. Al deze kinderen zullen in de komende dagen de tweede prik ontvangen. Voor de gemeente Veenendaal zullen deze in entingen worden gehouden op maandag 13, dinsdag 14, woensdag 15 en maandag 20 april, iedere middag van twee tot vijf uur in het Groene Kruisgebouw aan de Eikenlaan. Bovendien bestaat dan nogmaals de ge legenheid om kinderen laten inenten, die nog geen enkele injectie hebben ge had. Deze kinderen krijgen dan over één maand de tweede injectie. Men dient er goed rekening mee te houden, dat dit ab soluut de laatste gelegenheid is. Ouders, die thans geen oproeping voor de tweede injectie ontvangen worden verzocht dit te melden op de gemeente secretarie, Hoofdstraat 92, afdeling in entingen. De oproepingen worden 4 5 dagen voor de datum van de inenting verzon den. Dr. Pilon bezig met het inenten tegen kinder verlamming. Zo te zien is het genoegen niet wederzyds. FLES. Onderwijzeres mej. Marois zal in haar vensterbank vierhoog boven het politie bureau in een der buitenwijken van Parijs nooit meer een melk fles neerzetten, heeft zij voor de rechter beloofd. Toen zij dat eens wel deed, viel de fles uit het raam bovenop het hoofd van de voor het bureau staande agent. Waardoor de kepie van deze ordebewaarder werd ver nield en hij bewusteloos op de grond viel en daarna zes da gen niet in staat was zijn dienst te doen en zes maanden last van hoofdpijn had. Ik heb niets gezien ver klaarde de agent voor de rech ter, maar ik heb een schok ge voeld, en, zeiden de doktoren, als ik niet zo'n dikke schedel(!) had gehad, dan Dat was dan uw geluk, zei de rechter, zichtbaar onder de indruk. Maar meneer de rechter ik deed het niet met opzet, zei de verdachte. Het was een ongelukje, hielp haar haar verdediger. Bo vendien heeft mijn cliënte de agent een nieuwe kepie ver schaft, de ziekenhuiskosten be taald en de asperines vergoed. Na beraad, veroordeelde de rechter mej. Marois tot een boe te van 10.000 francs, wegens verwonding door onvoorzichtig heid. TOUW. Een student uit Marseille heeft een uur lang het touw vastgehouden waaraan zyn vriend met zijn hoofd naar beneden in een afgrond hing. Eerst toen kwam er hulp op dagen om hem uit zjjn hache lijke positie te bevrijden. ZONDAG. Er gaan in Frankrijk stemmen op tot ka lenderhervorming omdat er te veel feestdagen in mei zijn. Ge durende de eerste helft van de ze maand zijn er dit jaar tien zondagen! Daaronder vallen de dag van de arbeid, het feest van de overwining, het feest van Jeanne d'Arc, enz. Bij deze zondagen rekent men dan ook de zaterdagen want als een feestdag op vrijdag valt, denkt niemand er aan om zaterdags te gaan werken. INVASIE. In het hoge noor van Finland beleeft men een invasie van beren en wolven die uit Rusland vluchten van wege de onrust die daar wordt veroorzaakt door de oprichting van startplaatsen van raketten. WAARHEID. Het verhaal dat regisseur Vadim Brigitte Bardot heeft „gemaakt" of nog liever „uitgevonden", is offi cieel door Brigitte Bardot tegengesproken. „Ik had", zegt zij, „toen nog een wazige per soonlijkheid tengevolge van mijn leeftijd en opvoeding maar reeds pittig, die door Vadim alleen maar is bevrijd". SLEUTEL. Prinses Anne (8) van Engeland krygt sinds kort les in het Frans en is reeds zo ver gevorderd dat zy in die taal kan zeggen: „Wat voor weer is het?" en „Hoe oud is uw hond?", welke twee zinnen naar men zegt de slenteis vor men voor elk goed-Engels ge sprek. ORIGINE. Te Parijs landde een dezer dagen de dirigent Lorin Maazel, van origine Ne derlander, wonende in Rome, getrouwd met een Braziliaanse, studerende bij een Rus, van na tionaliteit Amerikaan en gram mofoonplaten makende voor een Duitse maatschappij. BOOR. Toen Italiaanse ra dioreporters bij de Mont Blanc kwamen om geluidsopnamen te maken van het boren van de tunnel door deze berg, bleek hun dat de werkzaamheden pas over een maand zouden begin nen. Om hun luisteraars niet te leur te stellen hebben zij toen het geluid van de werktuigen van een in de buurt werkende groep arbeiders geregistreerd, zodat men in Italië geloofd dat het werk al flink opschiet. SCHILDERIJ (1) In Ame rika heeft de restaurateur van een schilderij van Gauguin (waarde 200.000) ontdekt dat er achter het doek vier tekenin gen van de schilder verborgen zaten. De waarde ervan be draagt ƒ80.000. SCHILDERIJ (2) De heer Petrides maakt er zijn hobby van valse Utrillo's te ontdekken. Tot nu toe kwam hij er in par ticuliere verzamelingen 400 op het spoor. WIE ZEI DAT? Men moet niet bang zijn om met z'n der tienen aan tafel te gaan, be halve wanneer er slechts voor twaalf te eten is. (Grimod de la Reynière) de student Raskoljnikow en een aantal van de belangrijkste bijfiguren. Een weergave van de rake typerin gen, als door Dostojewsky gegeven en door Dr. Spanjaard naverteld, is on doenlijk. Om dit werkelijk zelf te be leven moet men het rechtstreeks door Dr. Spanjaard voorgedragen zien. Kort om, het was een avond als er nog maar weinige van de Volksuniversiteit zijn geweest. GEMEENTERAADSVERGADERING Donderdag 23 april a.s. is er een openbare vergadering van de gemeen teraad, onder voorzitterschap van bur gemeester A. Bakker. DE JEUGD VAN VEENENDAAL PRESENTEERT ZICH Onder dit motto zijn reeds foto- en tekenwedstrijden gehouden, met het doel om bij de opening van het nieuwe jeugdgebouw iets te kunnen laten zien van de prestaties van de Veenendaalse jeugd. Onder hetzelfde motto zal nu een auditie-avond worden gehouden waar- opop de Veenendaalse meisjes en jon gens hun „artistieke" prestaties naar waarde kunnen laten schatten. Alle Veenendaalse meisjes en jongens tot 21 jaar, die een muziekinstrument be spelen, aan voordrachtskunst doen of iets dergelijks, kunnen zich laten be oordelen door een deskundige jury. Naast prijsjes voor verschillende groe pen zullen de uitblinkers worden uit genodigd om op één van de openings avonden op te treden. Hoewel de datum van deze auditie avond nog nader zal worden bekend gemaakt, kunnen de liefhebbers zich vóór vrijdag 17 april a.s. reeds aan melden bij jeugdwerkleider A. H. van Pijpen, Westersingel 23, alhier. De inspecteur korpschef van de Ge meentepolitie alhier, verzoekt de persoon, die op zaterdag 4 april 1959 omstreeks 19.15 uur getuige is geweest van een ver keersongeval op de Adriaan van Ostade- laan, waarby een Volkswagen en een bromfietser waren betrokken, zich te melden op het bureau van politie of te lefonisch onder nummer 0 8385-2222. J.I. woensdagavond heeft het muziek gezelschap van de D. S. van Schuppen Fabrieken in het Olympisch stadion te Amsterdam de muzikale omlijsting ver zorgd van de voetbalwedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en de z.g. „London Combination". Een blijkbaar volledig corps heeft de dertigduizend be zoekers, voor het begin en tijdens de pauze der wedstrijd aangenaam bezigge houden. Vooral het kunstige marcheren, gecom bineerd met de werkelijk prachtige uit monstering van het corps, bracht de dui zenden handen vele malen op elkaar. Een noviteit voor het verwende stadion- publiek vormde de z.g. „wisselpas", wat inderdaad een prachtig staaltje van mars techniek was. Opvallend goed was ook de imponerende drumband, die in het bezit bleek van een prima tambourmaitre. De duizenden toeschouwers zullen met bijzonder veel genoegen terugdenken aan deze avond, die hun behalve een uitste kende wedstrijd, tevens een muzikale entourage gaf, die er wezen mocht. dat enkele branweerwagens, die bij het blussen van de bosbrand op Pratten- burg, assistentie verleenden, met moei lijkheden te kampen kregen? dat Veenendaal net zo ongelukkig was toen één van de twee wagens tot aan zijn assen in de modder zakte? dat de Rhenense branweerauto een lekke band kreeg en men genoodzaakt was al het bluswater er uit te laten lopen om de wagen op te kunnen krikken? dat dinsdagmorgen een biggetje dat op de markt in een mand zat de vrijheid koos? dat hij zo snel als zijn biggepootjes dat toelieten de markt afrende en de Hoofdstraat instormde? dat hij zich niets van de knipperbol- len aantrok en enkele voetgangsters de stuipen op het lijf joeg? dat hij net even voorbij het politie bureau werd ingerekend met behulp van een hond? meer dan 100 verschillende soor ten voorradig Plastic muurverf, in diverse tinten geeft niet af in dozen, ook los verkrijgbaar Zeemleer, Sponsen, Borstelwerk enz. Tel. 2576 Hoofdstraat 106 Hr. Schilders krijgen op behangsel EXTRA KORTING

De Vallei | 1959 | | pagina 1