Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Negentig personen maken gratis reis naar Duitsland mui§ Voor de KANTONRECHTER MULDER Aantrekkelijke prijzen en een gevarieerd programma tijdens Voor j aars winkel week in Veenendaal Volledig programma Winkelweek Handel in verdovende middelen bloeit in vele landen Negentig medici vergaderden in kantine van Ritmeester 33e jaargang WOENSDAG 15 APRIL 1959 Nr. 30 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Elke zegel heeft kel,ne gekomen Gemeenteraadsvergadering verzet Marktberichten waarde Dlieutvs uit de omgeving 't Is nog april Kijkers voor Uw vakantie! Prisma vanaf f 90. Denk om de buslichtingen Onbekende deelt prijzen uit Wat kan men doen met de zegels? Vrijdag 17 april Zaterdag 18 april Maandag 20 april Dinsdag 21 april Vrijdag 24 april Zaterdag 25 april Winkels tot 9 uur open Buslichtingen RHENEN In Israël stevige aanpak van nationaal kwaad Wat nu weer. SCHERPENZEEL Vooraf excursie in twee bedrijven AMERONGEN ASSURANTIEKANTOOR' ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kuiu.en ook worden opgegeven t>0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VA 1 LEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Acht dagen lang, van vrijdag 17 april tot en met zaterdag 25 april, zal Veenendaal weer in het teken staan van een grote Voor j aars winkel week georganiseerd door de Veenendaalse Winke liersvereniging Handel Nijverheid'. Behalve de vele aantrekkelijke prijzen is er bovendien een gevarieerd programma samengesteld waar door het weer extra gezellig kan worden. Deze gezelligheid wordt wellicht nog verhoogd, door de versiering met bloemen die de winkeliers in hun etalages gaan aanbrengen. Het aantrekke lijkste van de gehele actie is wel de kans een prachtige dagreis naar Duitsland te winnen, die op zaterdag 30 mei a.s. gemaakt zal worden. Het hoogtepunt van het gevarieerde programma is ongetwijfeld het optreden van de Twentsche Folkloristische dansgroep ,De Schaddenrieders' uit Enschede, die via de televisie in binnen-» en buitenland grote bekendheid hebben gekregen. In verband met deze actie zijn de winkels ge durende de week van 17 t/m 25 april a.s. tot 9 uur 's avonds geopend, behalve op de zater dagen en op woensdag 22 april. Op laatstge noemde datum zijn de winkels ook 's middags gesloten. Het kopend publiek zal deze actie, die behalve dat zij vele voordelen biedt, ook Veenendaal weer in het middelpunt der belangstelling plaatst, zeker weten te waarderen en men ver wacht dan ook de komende dagen een grote drukte in Veenendaals winkelstraten. De gemeenteraad zal niet, zoals reeds werd aangekondigd vergaderen op 23 april a.s., maar op woensdag 29 april a.s., eveneens om half acht 's avonds. Eiermarkt: aanvoer 120.000 stuks. Prij zen van 9,tot. 10,25 per stuk. Handel vlug. Biggcnmarkt: aanvoer 75 stuks. Prij zen van 62,tot 76,per stuk. Handel redelijk. Bij aankoop van elke gulden geven de deelnemende winkeliers in deze week een zegeltje, waarmee men twee kanten uit kan. Als men 25 van deze zegeltjes plakt op een opplakvel dat gratis bij de winkeliers verkrijgbaar is, en een slagzin op dit formulier schrijft, dan heeft men een kans de prachtige dagreis naar Duitsland mee te maken. Voor degene die een reis krijgt toe gewezen (een prijswinnaar krijgt twee kaarten) is het wellicht aardig nu al iets te weten over deze tocht. Elke dag wijst een jury zes winnaars aan voor twee plaatsen in de autobus. In totaal kunnen dus 90 personen van deze reis genieten. Per bus gaat de tocht door Zuid-Limburg, waarna bij Vaals de grens wordt gepasseerd. Vervolgens loopt de route via Aken naar het be roemde Monschau. Van hieruit wordt de tocht voortgezet naar Gemund en Heimbach waar de „grosze Rurtal- sperre" bezichtigd wordt. Over Zulpich en Euskirchen gaat de tocht naar de hoofdstad van West-Duitsland, Bonn, langs de regeringsgebouwen naar Keu len, waar wellicht nog gelegenheid zal zijn om de Dom te bezichtigen. Over de autobaan langs Düsseldorf en Duis burg gaat de terugtocht via Oberhau- sen, Elten en Arnhem. De definitieve datum van de reis is vastgesteld op 30 mei a.s. Omstreeks deze tijd is de natuur tot volle ontwik- BENNEKOM. Het hoogtepunt van Ben- nekom's koninginnedag is de grote lucht vaartshow, die gehouden wordt op de weide voor kasteel Hoekelüm. Het be kende ballonvaarders-echtpaar Boesman zal met een luchtballon opstijgen, terwijl de Johan Willem Friso-kapel voor de mu zikale omlijsting zorgt. EDE. De auteur ds. J. Wit uit Ede is door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen uitgenodigd voor een opdracht tot het schrijven van een lekespel dat zal kunnen bijdragen tot de bevordering van de vredesgedachte. De heer de Wit heeft de uitnodiging aan vaard. LEERSUM. In hotel Damlust vond vo rige week de overdracht plaats van de nieuwe trekker - manschappenwagen - een GMC-truck voor de Leersumse brand weer. Na de overdracht werd een demon stratie gegeven die veel bekijks had. Tot slot volgde een rondrit door het dorp. LUNTEREN. De uitzichttoren op de Galgenberg te Lunteren (de bekende Koepel) is door kwajongens ernstig ver-" nield. Vrijwel alle ruiten zijn ingegooid. Het Bosbuurtbestuur overweegt de toe gang tot de Lunterse bossen afhankelijk te stellen van het bezit van een wandel- kaart. Zeer velen denken reeds dat 't mei is En dat de koude reeds voorbij is Gezien de schoonmaak hier en daar Men is zo graag voor meimaand klaar 't Vind de brandende haard behaag'lijk Kou daartegenover onverdraaglijk Dan maar geen kolen uitgespaard En voor 't volgend seizoen bewaard Wie de kachel reeds heeft weggezet (En voor 't volgend seizoen goed ingevet) Zal dit nog wel een keer betreuren De schoonmaak zal toch wel gebeuren 'k Denk meer dan eens, zo ook m'n vrouw April komt nog te vaak met kou Om in deze tijd reeds schoon te maken En er vaak verkouden door te raken Waar 't op tè veel bezwaren stuit Namen wij samen het besluit Te wachten op bestendig weer Wat ik ook persoonlijk prefereer Verslijt mij nu niet voor een pessimist Zeer velen denken zeer beslist 'k Ben 't roerend eens met wat je schrijft Zolang de kachel branden blijft Heb ik geen hinder van de kou En geen last van schoonmaak en gesjouw Met alle narigheid van dien Door velen wordt het zo gezien. J. M. Zomerse tinten in brillen Koopt nu Uw nieuwe bril of zonnebril Telescoop-kijkers vanaf f 52.50 Hoofdstraat 51 - Veenendaal Telefoon 3184 en kunnen de deel nemers genieten van een onbeschrijf lijk mooi natuurschoon, waardoor deze rit onvergetelijk zal blijven. Behalve de zes dagelijkse winnaars van de reis, worden er ook elke dag vijf slagzinnen bekroond voor een rijk gevarieerd levensmiddelenpakket. Ver der kunnen de zegeltjes ook gebruikt worden om in het bezit te komen van een heerlijk pak sprits. Daarvoor moet men 50 zegeltjes - zonder slagzin - in leveren op het bureau van de Veenen daalse Winkeliersvereniging, Hoofd straat 98. Voor 100 bonnen krijgt men twee pak sprits, enz. Vanaf aanstaande vrijdag worden de bekende rode bussen - met uitzonde ring van woensdag 22 april - iedere avond om 9 uur gelicht. Een jury gaat daarna de slagzinnen beoordelen en de winnaars krijgen hun kaart per post toegestuurd. Bovendien worden de winnaars van de slagzinwedstrijd in de plaatselijke pers en dagelijks door mid del van raambiljetten bekendgemaakt. De bekende rode VWV-bussen be vinden zich op het V. W. V.-bureau, Hoofdstraat 98, bij de firma P. v. d. Bovenkamp, Patrimoniumlaan 23 en bij firma Wed. G. v. Eden, Nieuweweg 37. Het programma dat voor deze Voor jaarswinkelweek is samengesteld biedt „elck wat wils". Op de openingsdag vrijdag 17 april maakt de Scheepjes- wolharmonie een muzikale rondgang door Veenendaal. Zaterdagmiddag 18 april treden „De Scharrenrieders" uit Enschede op. Aan gezien de Markt op deze middag niet beschikbaar is moet dit gezelschap de oude volksdansen op het Prins Bern- hardplein ten beste geven. Het voor deel hiervan is dat het plaveisel zich hier beter voor leent dan het Markt terrein. Het is zo goed als zeker dat na het optreden op het Prins Bern- hardplein ook nog een voorstelling volgt op het Dr. SI. de Bruïneplein. Deze groep kan bogen op een succesvol optreden in o.a. Münster, Bremen, Am-i sterdam, Como, Nizza en Wenen. Ook voor de televisie zijn zij vele malen opgetreden. In de typische kleder dracht en natuurlijk op klompen voe ren zij oude volksdansen uit die her inneringen oproepen uit het verleden. Volgende week maandagavond en vrijdagavond zal een onbekende door Veenendaals straten zwerven, die aan willekeurige personen een enveloppe zal overhandigen. In deze enveloppe bevindt zich een kaart waarop een be paald artikel staat vermeld dat gratis bij de betreffende winkelier afgehaald kan worden. In enkele van deze enve loppen zal zich ook een kaart bevinden met de gratis reis naar Duitsland, zo dat men, zonder het inleveren van ze gels en slagzin, ook tot de gelukkigen kan behoren. Dinsdag 21 april zullen lenteliedjes klinken vanuit de muziektent op de Markt van de „Hollandia-meisjes" on der leiding van Gijsbert van Zanten. Degenen die zich het optreden van deze zanggroep van de vorige keer nog her inneren, zullen dit programmapunt met vreugde begroeten. Het slot van de Voorjaarsactie vormt de vlaggenparade van de Gymnastiek vereniging „Sparta". De gehele ver eniging met honderden vlaggen zal met muzikale begeleiding van Caecilia een parade houden die ongetwijfeld veel bekijks zal trekken. Alles is als vanouds tot in de puntjes georgani seerd en hopenlijk zal Pluvius niet van zijn belangstelling blijk geven. b. 25 stuks opplakken met slagzin: kans op gratis reis naar Duitsland en een levensmiddelenpakket. 50 stuks opplakken zonder slagzin: inleveren bij V.W.V.-bureau Hoofd straat 98, waarvoor men dan een pak sprits ontvangt. MONSCHAU: Een opname van het schilderachtige stadje Monschau, dat ook in de route opgenomen is van de gratis reis naar Duitsland. HEDENAVOND ORIëNTATIERIT De motor- en autoclub „Veenendaal" houdt hedenavond een oriëntatierit voor auto's, motoren en scooters. Start om half acht bij hotel „La Montagne". Gelegenheid tot inschrijving vanaf een half uur voor de start. VAN 17 T.M. 25 APRIL 1959 19.30 uur RONDGANG SCHEEPJESWOLHARMONIE Vertrek Zandstraat, Hoofdstraat, Kerkewijk, Patrimoniumlaan, Frans Halslaan, Rembrandtlaan, Kerkewijk, Hoofdstraat Hoogstraat, Zwaai- plein, Hoogstraat, Zandstraat. „DE SCHADDENRIEDERS" uit Enschede. Folkloristische Twentse en Achterhoekse dansen. 16.00 uur: Prins Bernhardplein (bij Gebr. van Leeuwen) 17.15 uur: Slotemaker de Bruïneplein. RADIOWAGEN TUKKER brengt sfeer in Veenendaals straten met muziek. Onbekenden gaan rond met het uitreiken van enveloppen met inhoud. In de enveloppen bevinden zich geschenkenbonnen. Het geschenk kan men bij de betrokken winkelier in ontvangst nemen. „HOLLANDIA MEISJES" zingen in de muziektent op de markt onder leiding van Gijsbert van Zanten vrolijke wijsjes. Aanvang 19.30 uur. Opnieuw gaan onbekenden door Veenendaals schenkenbon. straten met ge- Sparta' GROTE VLAGGENPARADE van de gymnastiekver. Muzikale begeleiding Veenendaalse harmonie „Caecilia". Vertrek 4 uur vanaf J. G. Sandbrinkstraat. Route: J. G. Sandbrinkstraat, Hoofdstraat, Hoogstraat, Prins Bernhard plein, Hoogstraat, Zandstraat, terug naar Hoofdstraat, Kerkewijk, Pa trimoniumlaan, Klaas Katerstraat, Slot. de Bruïnestraat, Dr. Colijn- straat, Patrimoniumlaan, Frans Halslaan, Rembrandtlaan, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat. Tijdens de voor j aars winkel week van 17 tot en met 25 april zal de winkel sluiting in Veenendaal als volgt ge regeld zijn: vrijdag 17 april: geopend tot 9 uur. zaterdag 18 april: geopend tot 6 uur. maandag 20 april: geopend tot 9 uur. dinsdag 21 april: geopend tot 9 uur. woensdag 22 april: als normaal 's mid dags en 's avonds gesloten, donderdag 23 april: geopend tot 9 uur. vrijdag 24 april: geopend tot 9 uur. zaterdag 25 april: geopend tot 6 uur. EMMABLOEM-COLLECTE Het bestuur van het Groene Kruis te Veenendaal verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de Emmabloemcollecte die in de week van 20-25 april a.s. in Veenendaal wordt gehouden. Deze jaarlijkse collecte heeft geen on bekende klank, maar het is toch nood zakelijk dat men er jaarlijks weer van doordrongen wordt hoe belangrijk deze collecte is. Iedere gift, hoe klein ook, is van harte welkom. VERGADERING N.C.V.B. De NCVB afdeling Veenendaal hC&dt op 16 april a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt" een ledenvergadering. De heer E. W. van Ginkel zal deze avond spreken over „Ver zorging van onze planten". De eerste buslichting van de rode VWV-bussen is vrijdag 17 april om 9 uur 's avonds. Verder iedere avond, be halve woensdag 22 april (dan vindt geen buslichting plaats) tot en met dinsdag 28 april a.s. De rode bussen zijn geplaatst bij het Bureau der V.W.V., Hoofdstraat 98, Fa. P. v. d. Bovenkamp, Patrimoniumlaan 23 en Fa. Wed. G. van Eden, Nieuwe weg 37. De verslaafdheid aan narcotica is erger dan een ziekte: zy leidt onafwendbaar naar een a-sociale houding, naar geestelijke en lichamelijke verzwakking en tenslotte naar de dood. Toch heeft misbruik van verdovende middelen in o.a. Amerika, Israël en Duitsland een dermate grote omvang aangenomen, dat voor elk van die landen kan worden gesproken van een nationaal kwaad. De regeringen doen haar best om het kwaad onder de knie te krijgen, maar stuiten dikwijls op zulke intriges en combinaties dat ontrafeling van de vele knopen bijna onmogelijk wordt. In Israël strijdt men op het ogenblik een verbeten strijd tegen de wijdver takte handel in verdovende middelen. De volksgezondheidsdienst treft aan de hand van een, na onderzoek samengesteld, rapport tal van maatregelen die tot doel hebben het onbevoegd gebruik van morfine, opium, heroïne en cocaïne onmogelijk te maken. Israël is een van de landen waarin de verslaafdheid aan narcotica de laatste jaren sterk is toegenomen. Zelfs zo sterk, dat, gerekend naar de bevolkingsomvang, het verbruik dat van de Verenigde Staten overtreft. Het is dus geen wonder dat men zal proberen een halt toe te roepen aan de praktijken van de handelaren in de langzaam dodende vergiften. Het meest schokkende, dat bij een onderzoek in Tel Aviv aan het licht is gekomen, is het feit dat zelfs doktoren apothekers en verpleegsters onbetrouwbaar bleken en, tegen goede betaling, verdovende middelen aan hun cliënten verstrekten. Men zal nu proberen een systeem in het leven te roepen, waarin alle perso nen die gerechtigd zijn- verdovende middelen te bezitten, worden opge tekend, terwijl tevens alle verslaafden, GREBBE-CROSS IN T.T.-STIJL De Grebbe motorcross op Hemelvaarts dag gaat steeds groter vormen aanne men en steeds weer worden de organisa toren voor nieuwe problemen gesteld. In de achterliggende jaren heeft het bestuur van de Motor en Automobielclub „Rhenen en Omstreken" (Macro) getoond, dat het in staat is moeilijkheden te overwinnen. Zo ook nu weer. Het probleem, om te voorkomen dat het publiek zich op de baan gaat begeven om over te steken, wordt met één handomdraai opgelost. Op een centraal punt bouwt de Macro een oversteekbrug. Deze brug krijgt een breedte van twee meter en wordt twaalf meter lang. Men wordt verplicht voor het oversteken van het circuit uitsluitend van deze gelegenheid gebruik te maken Wie zich nu nog op de baan begeeft loopt het risico van een proces-verbaal èn verwijdering van het terrein door de politie. Er komt een cordon van contro leurs aan weerszijden van het gehele circuit. Renners melden zich. Dat de cross een goede naam heeft bij de motorrenners wordt opnieuw bewezen. Enkele dagen nadat de inschrijving voor de races was opengesteld stroomden de aanmeldingen binnen. Alle klassen zullen weer goed be zet zijn. Inmiddels zijn bij openbare inschrijving de verkoop van consumpties en de stal ling van rijwielen verpacht. De consump tieverkoop werd gegund aan de heer H. Huzen te Rhenen voor de som van 1509.05, de rijwielstalling werd toege wezen aan de heer P. van Lent, even eens te Rhenen, voor 603,30. EDERVEEN LEDENVERGADERING HERV. SCHOOL Op donderdag 16 april a.s. zal de Ned. Herv. schoolvereniging te Ederveen een ledenvergadering houden in het wijkge- bouw van de kerk. De agend vermeldt behalve de jaarver slagen van secretaris en penningmeester ook bestuursverkiezing. De voorzitter ds v. d. Linden uit Scher penzeel had toegezegd tot deze vergade ring deze functie te willen aannemen, dus is thans niet herkiesbaar. Ook de secretaris, de heer G. Mulder, stelt zich niet herkiesbaar. De heer E. van Veld huizen is ook aftredend en herkiesbaar. UITVOERING VAN MUZIEKVER. „IRENE" De muziekvereniging „Irene" te Eder veen houdt op zaterdag 18 april a.s. haar uitvoering in het Marktgebouw aan de Schras. Onder leiding van de heer Van Hees zal een zeer aantrekkelijk programma worden afgewerkt. Ook het kinderkoor zal medewerken. Overigens zal de Tirolerkapel uit Rens woude enkele nummers ten gehore bren gen, terwijl de toneelvereniging „TIP" eveneens uit Renswoude, een toneelstuk in drie bedrijven zal opvoeren getiteld „Gerda van de Anna's Hoeve". De en treeprijs bedraagt 1,25 per persoon. voor zover zij bekend zijn, in het ar chief zullen voorkomen. Tegelijkertijd zal de rechtspraak onder de loupe worden genomen, daar is gebleken dat in het verleden artsen, die zich schul dig hadden gemaakt aan handel in narcotica, met zeer lichte straffen - in de meeste gevallen geldboeten - naar huis konden gaan. Men wil in Israël vóór alles voor komen, dat ook de opgroeiende jeugd door het kwaad wordt aangetast. De afschrikwekkende gevolgen tekenen zich maar al te duidelijk af in Ame rika, waar een belangrijk percentage van de jeugd aan verdovende middelen verslaafd is geraakt en waar de jeugd criminaliteit evenredig is toegenomen. OORLOGSOVERSCHOTTEN Israël is niet het enige land, waarin op het ogenblik het opium- of morfine- (Zie verder 2e blad) BEROEPEN In de vacature van ds H. v. d. Linden, die binnenkort naar Amsterdam vertrekt, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. kerk een beroep uitgebracht op ds A. L. Smit te Maarssen. KOUDE LIEFDE Zaterdag 18 april a.s. geeft de Scher- penzeelse harmonie „Caecilia" een uit voering in de gemeentelijke Eierhal. Het muzikale gedeelte van de avond staat onder leiding van de heer H. van Rossum uit Vreeswijk. De toneelvereniging „Excelsior" uit Barneveld verleent zijn medewerking met de opvoering van het blijspel „Liefde om de ijskast". VEENENDAAL J.l. zaterdag hebben ongeveer negentig artsen en professoren uit Nederland en België in de nieuwe kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken een ver gadering by gewoond van de Nederlandse vereniging voor Allergie. Onder het gezelschap bevonden zich medici van zeer bekende naam, huid artsen, longartsen, directeuren van ziekenhuizen, bedryfsartsen en een drietal professoren. Tydens deze vergadering, die van elf uur 's morgens tot vyf uur 's avonds duurde, is gesproken over keuringen in het algemeen en in het by- zonder over de verschillende aspecten op allergisch gebied. Het was voor de eeïste maal dat in Veenendaal een dergelyk grote medische vergadering werd gehouden. Dank zy de perfecte organisatie en de medewerking van diverse in stanties, mag dit experiment als zeer geslaagd genoemd worden. Reeds enkele weken vóór de vergader datum hebben de organisatoren, w.o. Dr. Quarles van Ufford uit Utrecht, secre taris van genoemde vereniging en niet te vergeten het hoofd van de Bedrijfsge neeskundige dienst te Veenendaal, Dr. A. C. Harting, contact opgenomen met de politie om de deelnemers, afkomstig uit tal van plaatsen in Nederland en België, zo snel mogelijk naar de plaats van be stemming te dirigeren. Met gebruikma king van goed zichtbare letters die op de voorruit van de auto's geplakt waren, werd het parkeerprobleem snel en doel treffend opgelost. Een woord van waar- Vorige maal stond J. G., landbouwer te Ederveen, voor het kantongerecht omdat een hem toebehorende hond onbeheerd op de rijksweg gelopen zou hebben. Het dier was met hem meegelopen toen hij met zijn paard en wagen een vracht hooi wilde halen. Plotseling sprong de hond echter de rijbaan op, waardoor een nade rende motorist schrok, slipte en viel. G. vertelde in eerste instantie dat hij door het ongeval de schrik van zijn leven ge had had en dat hij bijna onder de wielen van zijn wagen geraakt was omdat het paard schrok. Uit eigen portemonnee had hij de motorrijder reeds enkele honder den guldens schadevergoeding betaald, daar hij niet verzekerd was, maar en daar ging het om, de hond was niet van hem, maar van zijn zoon, die in een nood woning bij hem op het erf woonde. De justitie had nu vrijdag naast de va der ook de zoon, J. W., spinner te Eder veen, gedagvaard en inderdaad gaf deze laatste toe, dat de hond hem toebehoorde. Ik kon er niets aan doen, zo zeide hij, want ik was de hele dag op de fa briek in Veenendaal en pas toen ik thuis kwam hoorde ik wat er gebeurd was. De hond lag vast aan een touw, maar op een of andere manier heeft hij los weten te komen en is hij met mijn vader mee naar het land gegaan. De gedragingen van het dier blijven voor uw verantwoording, antwoordde de rechter. U had br voor dienen te zorgen dat de hond eenvoudig niet los kon breken. Dat hebt u verzuimd, dat is wel gebleken. De officier eiste daarop voor vader G. vrijspraak en tegen zoon G. een boete van 15,- of 3 dagen. Rechter v. d. Brand maakte er echter 10,- of 4 dagen van. J. van V., landbouwer te Eist, had in april van het vorige jaar een koe over de openbare weg vervoerd, waarbij het bewijs, dat het dier tegen mond- en klauwzeer was ingespoten, ontbrak. Het was allemaal gekomen, zo vertelde Van V. vrijdag voor het Wageningse kantonge recht, omdat de slager in Rhenen, waar voor de koe bestemd was, na de gesloten koop een hele tijd gewacht had eer hij opdracht gaf het dier bij hem te bezor gen. Omdat het koebeest toch voor de slacht bestemd was, had hij het niet in laten spuiten en bovendien behoefde dat in dergelijke gevallen ook niet. Dat be weerde Van V. tenminste en hij zei er bij, dat een veearts hem dat zelf verteld had. De zaak werd aangehouden om straks de bewuste veearts als getuige-deskundi- ge te kunnen horen. ■H- E. S., chauffeur te Veenendaal, had met zijn bestelauto op de hoek Prins Bern- hardlaan-Margrietlaan te Bennekom geen voorrang verleend aan een van rechts naderende wagen, hetgeen een botsing ten gevolge had. Het is een erg onoverzichtelijke krui sing, verweerde S. zich vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Ik had de an der natuurlijk moeten zien, ma.r ver moedelijk heb ik een moment niet vol doende opgelet. In 1956 hebt u ook al eens een bot sing veroorzaakt omdat u geen voorrang verleende, zei de officier. Het moet niet meer gebeuren anders dreigen er andere maatregelen. Eis en vonnis 60,- of 20 d. In de Hoofdstraat te Veenendaal zou A. S., directeur van een melkinrichting te Hoenderlo, met zijn personenauto uit stilstand zijn weggereden, terwijl een bromfietses, C. van H., spinner te Vee nendaal, hem al dicht was genaderd. Van H. had de auto niet meer kunnen ont wijken en had bij de botsing zowel schade aan zijn brommer als letsel opgelopen. Een week lang had hij tengevolge daar van niet kunnen werken. Vrijdag voor het Wagenings kantonge- gerecht vertelde S., dat hij zo voorzichtig als mogelijk was gereden had. Ik werd echter gehinderd, zo zeide hij door twee naast elkaar staande vracht auto's achter mijn wagen. Ze benamen me het hele uitzicht. Ik heb daarom eerst voorzichtig vooruit en weer wat terug gemanoeuvreerd om beter uit te kunnen kijken. Ik zag wel, dat het gevaarlijk was en daarom ben ik uiterst langzaam weg gereden. Ik heb echt mijn best gedaan al heb ik dan de bromfietser niet gezien. De officier, mr. Leusink, vorderde een boete van 40,- of 16 dagen. Rechter v. d. Brand vonniste conform en tevens wees hij een door Van H. ingestelde schade vordering van 96,67 toe. De overtreding gaat S. bovendien nog 50,- kosten als eigen verzekeringsrisico voor de schade aan zijn auto. dering aan de politie is hier zeer zeker op zijn plaats. Na aankomst bij de Ritmeester sigaren fabriek volgde eerst een excursie bij de Leidse wolspinnerij en de Ritmeester si garenfabrieken. Weer teruggekeerd in de kantine sprak de directeur van de Rit meester, de heer F. van Schuppen, een welkomstwoord uit, waarna spreker de leiding van het congres overdroeg aan de voorzitter, Prof. Dr. H. A. E. v. Dishoeck. De adj. directeur Rijks geneeskundige dienst, Dr. K. Modderaar hield als eerste een rede over „Waarom keuringen?" Ver volgens werd door verschillende sprekers de onderwerpen „Verhouding keurende arts met huisarts en specialist", „De con sequenties van de afkeuring" en de „Keu ringseisen" behandeld. Als laatste onder deel van het programma voerden een viertal sprekers, w.o. de le geneesheer van de Koningin Emmakliniek te Ren- kum, Dr. P. J. van Oostrum, het woord over het allergisch onderzoek en aller gische aandoeningen bij de keuringen. Ter verduidelijking zij vermeld, dat onder allergie verstaan wordt de over gevoeligheid die kan optreden door tal loze stoffen, bijv. voedingsmiddelen, kle dingstoffen en soms door grondstoffen die in de industrie gebruikt worden. De ver schijnselen van deze ziekte kunnen o.a. zijn asthma, bronchitis, cronisch lopende neus en een grote groep van huidaan doeningen. De reden dat dit congres in Veenendaal gehouden werd moet gezocht worden in het feit, dat. behalve dat Veenendaal centraal gelegen is, hier ter plaatse de industrie de mogelijkheid bood de theorie aan de praktijk te toetsen. De gehele vergadering bestond uit twaalf lezingen van twintig minuten. Het betrof hier een gesloten vergadering die uit sluitend toegankelijk was voor medici. Het is de bedoeling deze voordrachten in druk uit te geven. Na discussie werd het congres, dat mede door de medewerking van de de Ritmees ter-leiding. alle verwachtingen overtrof, gesloten door de voorzitter Prof. Dr. van Dishoeck. Britse ambtenaren, van typisten tot jongste klerken hebben hun eerste in jecties tegen kinderverlamming gekregen. Men hoopt dat vele miljoenen jonge men sen dit voorbeeld zullen volgen. In 1957 waren er bijna 2.800 miljoen mensen op de wereld, in 1920 1.800 mil joen. 56 procent van de wereldbevolking woont in Azië, de Sovjet-Unie niet in begrepen. Op tal van plaatsen in de wereld is men begonnen met de teelt van ananas. Grote aanplantingen zijn o.m. uitgevoerd in Afrika waar gebieden als Kameroen en Angola al een behoorlijke produktie opbrengen. Voor de stierengevechten in Zuid- Frankrijk en het duiven schieten wordt jaarlijks voor een half miljoen gulden aan stieren en 30.000 gulden aan duiven uit Spanje ingevoerd. Tegen de plankenkoorts drinken dc danseressen van het Ookraïnse ballet voor elke voorstelling een glas pure al cohol (90 procent). Een jonge Italiaan, reeds enige jaren blind tengevolge van een ongeval, heeft het gezicht teruggekregen nadat hij zich twee tanden, die tegen bepaalde zenuwen zouden hebben gedrukt, had laten trekken In de veel omstreden republiek San Salvador telt men in het leger 46 gene raals. Dit houdt in dat er op elke 70 sol daten één generaal is. De Nederlandse regering heeft een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar ge steld ter leniging van de nood van de slachtoffers van de watersnood op Ma dagascar. De nonnen van het klooster Beaune in Frankrijk verdienen drie franc (twee cent) per jaar. Haar salaris bleef onge wijzigd sinds de vijftiende eeuw. SANERING VAN DE BEBOUWDE KOM Dit onderwerp, in de raadsvergadering van 29 januari j.l. ter sprake gebracht, heeft in de gemeente enig misverstand veroorzaakt. Het is misschien goed enige toelichting hierop te geven. Na de onbewoonbaarverklaring van de 5 krotwoningen, staande op de hoek Mo lenstraat/Burg. v. d. Boschstraat (noord zijde) en het afbreken dezer woningen verzochten burgemeester en wethouders de ontwerper van het uitbreidingsplan Ir. J. B. baron van Asbeck te Driebergen om advies over mogelijke nieuwbouw al daar. Het antwoord luidde, dat hierop heel moeilijk incidenteel een antwoord gegeven kan worden; dit dient in groter verband te worden bekeken. Om het zover te krijgen moest de raad zich hiermede accoord verklaren en de nodige gelden beschikbaar stellen. Ter vergadering bleek hoe na de oude kom de raadsleden, evenals burgemeester en wethouders aan het hart ligt. Ver anderingen dienen hierin zeer spaarza- menlijk en dan slechts na rijp beraad te worden aangebracht. Besloten werd, al vorens een opdracht te verlenen aan de heer Van Asbeck, te verzoeken in een speciaal daarvoor belegde bijeenkomst zijn standpunt over deze zaken uiteen te zetten voor de leden van het dagelijks bestuur der gemeente en voor de raads leden. De heer Van Asbeck bleek hiertoe bereid en op 24 maart j.l. had deze bij eenkomst plaats. Uitvoerig zette genoemde deskundige zijn zienswijze uiteen en hieruit bleek dat ook naar zijn mening het ontwerpen van voorschriften voor de bebouwde kom met veel zorgvuldigheid dient te geschieden. Het is heel gemakkelijk om grote schade aan het dorp toe te brengen; dit dient voor alles te worden voorkomen. Spreker gaf hiervan verschillende voor beelden in oude stedelijke kernen. Het toenemende verkeer geeft wel het groot ste probleem. Uit het voorafgaande blijkt, dat het door ieder toegejuichte afbreken van de 5 genoemde krotwoningen niet het begin vormt van een onverantwoorde afbraak woede. Als er in de bebouwde kom even tueel iets zal plaats hebben dan dient dit weloverwogen en met grote zorgvuldig heid te geschieden. KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VE E N E N OA AL Company of North Americs Gevolmachtigde van de Insurance

De Vallei | 1959 | | pagina 1