D.1*.2K< DE TOESTAND WITTE KRUIS RHENEN AMERONGEN RENSWOUDE VEENENDAAL t OVERBERG TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' WOENSDAG 15 APRIL 1959 Nr. 30 KORFBAL SKF behaalde ongeslagen kampioenschap en promoveert Zwak spelend Veenendaal moest de punten aan WO laten GVW zet opmars voort en won van Maarssen TAFELTENNIS Het Climaxtoernooi Ook in Harderwijk was Wim ter Haar weer niet te kloppen! Gymnastiekvereniging Amerongen bestaat 20 jaar Alle voertuigen ver sierd met oranje in de schaduw van Genève Het is het eerste twaalftal van de sportieve SKF-korfbalfamilie gelukt beslag te leggen op het ongeslagen kampioenschap van de tweede klas in de G.U.K.B. Dit is een prachtige prestatie voor deze pas drie jaar oude korfbalclub. Reeds vorig jaar deden zy mee om de bovenste plaats, maar moesten in een beslissings wedstrijd in Amersfoort het onderspit delven tegen K.V.O. uit Soesterberg. De SKF-ers verklaarden toen echter al dat het alleen maar uitstel was en dat zij vol goede moed waren voor het volgende seizoen. Thans hebben zij deze voor spelling waar gemaakt en wel op een voortreffelijke manier. Niet alleen hebben zü tot nu toe alle wedstryden gewonnen, maar hebben tevens getoond met kop en schouders boven de andere twaalftallen uit te steken, door grote overwin ningen, waarvan sommige zelfs met dubbele cijfers. Bij elkaar hebben zij dan ook in deze competitie meer dan honderdmaal de bal in de korf gewipt en zoiets wil heel wat zeggen. Dit prachtige resultaat kon bereikt worden door een goede geest in en de prima conditie van de ploeg, welke tot stand gebracht werden door een inten sieve en alles opofferende training. zich echter volkomen, met een prima doorloopbal 3-1. Een minuut voor de rust had Doorn bijna nog wat van de achter stand ingelopen, maar jammer genoeg voor de gasten rolde de bal over de mand. Na de hervatting was het tempo be langrijk gezakt, waardoor het een spel- beeld werd van gelijke krachten met wisselende kansen. Acht minuten was de strijd weer oud, toen na een ogenschijn lijk afgeslagen Veenendaalse aanval Diepgrond met een flitsende beweging de bal-toch nog in de korf plaatste 4-1. Hoewel de gasten zich nog niet gewon nen gaven, was het toen al wel bekeken. De spanning was toen geweken en dat Diepgrond met een beheerste worp de stand nog op 5-1 bracht was alleen maar om het doelgemiddelde omhoog te bren gen. Na het eindsignaal van de prima lei dende scheidsrechter Kroes, kwamen al spoedig de bloemen en gelukwensen voor de dag. Verschillende sprekers voerden het woord, waarbij door SKF vertegen woordigers een blijvende herinnering werd aangeboden. De laatste punten werden behaald door de 5-1 overwining van zaterdagmiddag op Doorn. Het was een eerlijke en span nende strijd, waarbij de gasten het be slist niet cadeau gegeven hebben. Het valt niet te ontkennen, dat de overwin ning, hoewel volkomen verdiend, met de 5-1 uitslag toch wel wat geflatteerd ge noemd mag worden, maar ja, doelpunten tellen nu eenmaal en tegen pech is moei lijk te vechten. In het begin konden de Veenendalers maar moeilijk op dreef komen, waarbij men vooral in de verdediging nog al eens een steek liet vallen. Na twaalf minuten spelen kon SKF, na goed samenspel, met een prima doelpunt van van Rossen de leiding nemen 1-0. Even later bleek het dat Jo Huydnik de score verhogen zou, maar de bal stuitte van de rand van de korf af. Toch bleek ook dit maar uitstel te zijn, want in de twintigste minuut gaf deze speelster keurig door aan Far- ber, die met een mooi afstandschot de stand op 2-0 bracht. De gasten namen dit echter niet en na enkele mislukte po gingen, scoorde zij vijf minuten later het verdiende tegenpuntje 2-1. Even later dacht de gehelen SKF aanhang, dat van Jaarsveld er 3-1 van zou gaan maken, maar wat ieder voor onmogelijk had ge houden gebeurde, hij miste in vrije schietpositie. In de 40ste minuut rehabiliteerde hij De nul is weg! Veenendaal heeft tegen het Velpse VVO weer eens een doelpunt gescoord! Het is toch wel droevig, dat zoiets een van de belangrijkste dingen is, die men van een voetbalwedstrijd ver tellen kan. Er staat echter tegenover dat de Velpenaren er drie produceerden, zo dat het weer een 3-1 nederlaag werd. Toch hebben de Veenendalers hun best gedaan, maar het ploegverband is totaal zoek. Zagen we van de gasten nog wel eens een vloeiende combinatie, de Vee nendalers ploeterden allemaal maar zo'n beetje en het leek wel of zij zich er he lemaal niet van bewust waren, dat zij ook met elf man waren. Zoals de laatste tijd gebruikelijk is, waren ook nu weer de nodige wijzigingen aangebracht. Zo stond Drost op de links buitenplaats opgesteld. Deze speler deed het voor de rest niet onfortuinlijk, doch zakte in de tweede helft met de overige spelers naar een betrekkelijk laag tempo. Jan Heikamp bezette de midvoorplaats en bracht er door te egoistisch spel niet veel van terecht, terwijl Gerritsen nu op de rechtsbackplaats opereerde. Laats- genoemde deed het daar behoorlijk, maar we hadden hem toch liever op de spil- plaats gezien, waar de Kleuver wel een zeer slechte dag had. De eerste aanvallen waren voor Veenen daal en het leek er werkelijk op, dat zij spoedig de score zouden openen. Er kwam al direct een hard schot van de voet van Rebergen, waarbij de bal echter langs de verkeerde zijde van de paal ging. Even later kreeg Jan Heikamp een re delijke kans, maar hij had te lang werk om die kans te benutten. Direct daarna kwamen de gasten sterk opzetten en drukte de Veenendalers in de verdediging. Toen de Kleuver in de twaalfde minuut te zacht op zijn doelman terug kopte, kwam de Velpse midvoor Gerritsen naar voren stormen en wist doelman v. d. Weide te beletten om in te grijpen 0-1. Na een half uur spelen kwam de thuisclub iets meer in de aanval en wist enkele kansen op de gelijkmaker te scheppen, maar deze werden op jammer lijke wijze om zeep gebracht. Na de hervatting was de gedachte van de supporters, dat Veenendaal het met de wind in de rug nog wel klaren kon. Het liep echter anders, want reeds in de tweede minuut was het weer Gerrit sen, die v. d. Weide kansloos wist te pas seren 0-2. Acht minuten later had Veenendaal tegen de verwachting in succes. Bij een aanval over links, werd de bal voor het Velpse doel geplaatst, waar Rebergen precies op tijd startte om met een ferme trap de bal langs doelman Wielhesen te schieten 1-2. Aan beide kanten kwamen daarna nog enkele doelrijpe kansen, maar door on- productiviteit van de beide voorhoeden, waren ook deze gedoemd te mislukken. Na een half uur moest Gaasbeek zich wegens een blessure laten vervangen door Lindeboom. Een verbetering was dit zeker niet. Acht minuten voor tijd kon Daams uit een prima voorzet van linksbuiten Bosveld de zege voor zijn club veiligstellen 1-3. Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! - onder protest - GVW heeft tegen Maarssen in een harde en wat rommelige wedstrijd een verdiende 2-1 zege geboekt, zij het dan onder protest van Maarssen. In de eerste helft was GVW over wegend in de aanval, maar stug ver dedigen van de thuisclub kon aanvanke lijk doelpunten voorkomen, zodat met een dubbel blanke stand de rust inging. Een kwartier na de hervatting schoot Ditewig hard in, maar de scheidsrechter meende hands geconstateerd te hebben en gaf een strafschop. Hoedeman plaatste zich achter de bal en schoot beheerst in (0-1). Dit was echter niet naar de zin van Maarssen. Zij protesteerden heftig, waar bij de linkshalf zich enkele onbeleefde opmerkingen liet ontvallen, waarop hij naar de kleedkamer gezonden werd. Toen begon het eigenlijk pas goed. De strijd werd steeds feller en harder. De Veenen dalers konden dan ook niet meer in hun •spel komen en moesten toestaan dat Maarssen met tien man spelende gelijk maakte (1-1). Twee minuten later bracht J. v. d. Bo- venkamp na een goede voorzet van Dite wig, GVW opnieuw aan de leiding (1-2). De gastheren stelden daarna alles in het werk om opnieuw gelijK te maken, maar de Veenendaalse achterhoede stond geen doelpunt meer toe. Na de wedstrijd werd er aan alle kan ten door Maarssen naar de scheidsrechter getrapt en geslagen. Hij werd echter door spelers en bestuur van GVW onder be scherming genomen, tot de politie een einde aan het tumult maakte. IIET KAMPIOEN-KORFBALTEAM VAN S.K.F. Dames: v.l.n.r.: Gré de Wit, Tine ke van Beek, Suus van Dyk, Aagje Hil- gers, Jo Iluydink, Griet van Dijk en Letty Hament. Heren: George Farber, Symcn Schoeman, Herman Diepgrond, Ger van Jaarsveld, Ger van Fasse, André van Rossen en scheidsrechter Kroes. BILLY WRIGHT SPEELT HONDERDSTE INTERLANDWEDSTRIJD Het meest gelezen sportnieuws van de week in Engeland was, dat de spil van Wolverhampton Wanderers, Billy Wright, is uitgenodigd om als aanvoerder op te treden van het Engelse elftal in de wed strijd in het stadion van Wembley tegen Schotland. Dit zal de honderdste inter land zijn waaraan Billy Wright de kleu ren van Engeland verdedigt. Wright, die thans 35 jaar is, kwam voor het eerst in 1947 voor Engeland uit in de wedstrijd tegen Ierland. Hetzelfde seizoen speelde hij tegen Wales, Schotland, Nederland, Frankrijk, Zwitserland en Portugal. Dit was het begin van een waarlijk inter nationale carrière, die hem over de hele wereld heeft gevoerd, van Spanje tot Zweden, Rusland en Brazilië. Van de 103 wedstrijden die een Engels elftal sedert de oorlog heeft gespeeld, zal Wright er a.s. zaterdag honderd hebben gespeeld. Wright's club, Wolverhampton Wanderers, die vorig jaar het kampioen schap van de League behaalde, zal waar schijnlijk dit jaar wederom kampioen worden. De club staat aan het hoofd van de ranglijst met een totaal van 52 punten uit 37 gespeelde wedstrijden. Manchester United komt op de tweede plaats, even eens met 52 punten, maar uit 29 wedstrij den. In het totaal zijn er 42 wedstrijden te spelen en men verwacht niet dat Wol verhampton Wanderers de leiding uit handen zal geven. Zaterdag 18 april a.s. organiseert Cli max weer haar jaarlijks Geld. Vallei toernooi. Het aantal inschrijvingen is dit jaar belangrijk minder dan voorgaande jaren. Dit is vooral het gevolg van het feit dat de animo bij de dames ditmaal wel bijzonder klein is. Hierdoor komen zowel het dames-enkel- en dubbelspel als het gemengd dubbelspel te vervallen. Nu spelen alleen enkele dames in de heren klasse, waarin ze ook in de competitie uitkomen. Het aantal deelnemers is hier zeventig. Het grootste aantal inschrijvin gen zijn gedaan in de Overg. klasse en bij de junioren. Daar er nu veel minder wedstrijden nodig zijn dan voorgaande jaren en men dus ook minder tafels behoeft te plaat sen, heeft de vereniging Climax besloten het toernooi ditmaal in haar eigen speel zaal te houden, vooral ook daar zaterdag eveneens een volleybaltoernooi wordt ge houden en de organisatoren hiervan gaar ne de beschikking hebben over het ge bouw „Eltheto". Donderdagavond worden reeds enige pouls verspeeld en verder start men za terdagmiddag om half drie in het gym nastieklokaal achter de Koningin Juliana- school. Bondsgedelegeerde is de heer A. Tardijn uit Arnhem. De toegang is gratis en eventueel belangstellenden worden er op gewezen dat de zaal niet met schoenen mag worden betreden. J.l. zaterdag nam een VAV-junioren- ploegje deel aan crosses welke waren ge organiseerd door de Harderwijkse atle tiekvereniging VVOG. Jan Edink en Wim ter Haar kwamen uit op de twee kilometer voor A-junioren, waarin zij in de Daventriaan Brinkman - winnaar van de ronde van Sonsbeek - hun sterkste tegenstander hadden. Het waren de beide VAV'ers en Brinkman, die van meet af aan een voorsprong na men op de overige deelnemers. Tot on geveer 500 meter voor het einde bleven zij bij elkaar, doch op dat moment ver hoogde Wim ter Haar het tempo, dat nog wel even kon worden gevolgd door Edink en Brinkman, maar op het laatste rechte einde moesten zij toch loslaten. Wim ter Haar ging met veertig meter voorsprong op Brinkman door de finish. Jan Edink werd derde op zestig meter achter de winnaar, Bij de B-junioren liep de VAV'er Ben nie Diepenveen zijn tweede wedstrijd. Hij bleek in blakende vorm. Hij ging di rect mee met eén kopgroep je van drie, dat zich na honderd meter al losmaakte uit een veld van ruim twintig lopers. Het pechduiveltje achtervolgde hem even wel: in een prachtige positie lopend, werd hij op tweehonderd meter voor de finish gesneden door een der andere deel nemers, waardoor hij kwam te vallen. Het getuigt van de juiste mentale instelling van deze atleet, dat hij onmiddellijk weer opstond om te trachten nog iets van de opgelopen achterstand goed te maken. Hij finishte tenslotten als derde. Eerste werd Mechelen (AAV), tweede Hummel uit Emmeloord. Een verrassing bleek de wedstrijdlei ding nog in petto te hebben, toen de VAV-ploeg na afloop werd medegedeeld, dat zij door hun prestaties beslag hadden gelegd op de verenigingsprijs voor junio ren. Dit was dan nog een pleister op de wonde voor Bennie Diepenveen, die zich op zo'n ongelukkige manier de eerste prijs had zien ontgaan. Bij de senioren tenslotte, was het good- old Klaas de Ruiter, die de vijfduizend meter met een halve minuut voorsprong op Van Telligen en Noordhof wist te win nen. Deze atleet heeft zich nu toch wel aangediend bij de top van onze nationale lange afstandslopers en wij zijn zeer be nieuwd hoe hij zich zal weren op de baanwedstrijden van VAV te Ede, waar hij zal uitkomen op de 3000 meter. RHENEN HEEFT ER WEER NEGEN E.H.B.O.-ERS BIJ In hotel „Het Wapen van Hardenbroek" werden examens afgenomen voor het EHBO-diploma door Dr. van Eyle uit Zeist, die als examinator optrad. Er na men 14 candidaten aan deel. Van hen kwamen 9 in het bezit van het diploma, 5 werden afgewezen. De namen der ge slaagden luiden als volgt: Dames: H. C. Buitenhuis- de Waal; G. Busé-Drenth en C. H. van Dijk-Baak. Heren: W. Th. B. van Hal; E. N. Kruijer; T. J. Opperman; D. J. Rijksen; H. v. d. Spoel en W. v. d. IJssel. De cursus, welke uitging van de R.K.- EHBO-afdeling, stond onder leiding van de plaatselijke arts G. E. Wijchers. De afgewezen candidaten komen over zes weken in aanmerking voor een her examen. Zij maken goede kans dan als nog te zullen slagen. De geslaagden kun nen zich aanmelden als werkend lid van de afdeling Rhenen van het Nederlandse Roode Kruis, waar zij ongetwijfeld van harte welkom zijn en het geleerde in de praktijk kunnen brengen. Omstreekt eind augustus, begin sep tember vangt een nieuwe cursus voor het eenheidsdiploma in het verlenen van eer ste hulp bij ongelukken aan. Men kan zich daartoe opgeven bij Apotheek Post, bij mej. Kruijssen en bij de heer Van Hal. TWEETAL GESTELD De Gereformeerde Gemeente (Syno daal) te Rhenen, heeft in de vakature van ds. P. v. d. Bijl het volgende twee tal gesteld: ds. M. Heerschap van Bors- sele en ds. C. Hogeman van Gene- muiden. Op woensdag 22 april a.s. om 7.30 uur zal ds. Heerschap in de dienst des Woords voorgaan. FOTO- EN FILMDEMONSTRATIE Vrijdagavond a.s. geeft „Foto Cam pagne" uit Tiel in hotel „Het Wapen van Hardenbroek" een foto- en film demonstratie. Voor nadere bijzonder heden leze men de advertentie in dit blad. De gymnastiekvereniging Amerongen gaat op vrydag- en zaterdagavond a.s. in het Clubhuis een tweetal grote uit voeringen geven. Ditmaal feestelijk op gezet, in verband met het 20-jarig be staan van de vereniging. De vereniging is gegroeid uit een sportvereniging die reeds in 1922 in Amerongen genoemd werd. In 1938 werd deze vereniging uitgebreid met een gymnastiekvereniging, en sinds dien ook onder die naam bekend ge worden. Het initiatief hiervoor was af komstig van de heren H. van Ree en J. Reede, voorzitter en vice-voorzitter, die sinds de oprichting deel uitmaken van het bestuur. Het grootste probleem waarmee de vereniging in die 20 jaren heeft te tob ben gehad, is het gebrek aan een goed gymnastieklokaal. Tot op heden is hiervoor nog steeds geen oplossing ge vonden, hoewel het er iets gunstiger uit gaat zien door de plannen die er van gemeentewege zijn om zo mogelijk te komen tot de bouw van een semi permanent gymnastieklokaal. Maar ook dit is nog toekomstmuziek. Op vele plaatsen moesten de leden in de loop der jaren oefenen. In een eierpakhuis, in een garage, in een schoollokaal en op andere plaatsen. Na de oorlog heeft men de beschikking gekregen over het gebouw Bethel, maar ook dit lokaal voldoet al lang niet meer aan de ge stelde eisen. Een goede zaal is een eerste vereiste. Temeer is daarom het enthousiasme van het bestuur te prijzen. Ondanks de moeilijkheden die verband houden met de oefengelegenheid, wist zij de ver eniging steeds verder op te bouwen. Nu heeft men ruim tweehonderd leden en is het bestaansrecht der vereniging zeker bewezen. Twee personen die in de loop der jaren met de leiding der verschillende afdelingen waren belast, willen we hier nog even noemen, n.l. mevr. B. Kas- Donkervoort en de heer Jan van de Berg. Beiden hebben de vereniging vele successen doen behalen. De leider van nu, de heer Fr. Lep pers uit Veenendaal, is al enige maan den met de voorbereidingen voor het a.s. jubileum bezig. DAMMEN Ondelinge competitie, groep A: A. v. d. Grift Faber1—1 Maris M. v. d. Grift 1—1 Groep B: De Groot Smits 1—1 Rebergen G. v. d. Grift1—1 De Greef Wildeman 20 Na-competitie: W. Viegen C. Viegen 0—2 Van Wamel E. v. d. Grift2—0 UITSLAG STIERENKEURING Maandag j.l. werd de jaarlijkse stieren keuring gehouden, uitgaande van de Bond van Fokverenigingen in de provin cie Utrecht. De keuring vond plaats op de Koetslaan bij het kasteel. De keuringscommissie bestond uit de heren G. van Eek te Utrecht en H. Snoek te Abcoude, arbiters de heer Ir. W. van Oijen, rijksveeteeltconsulent te Utrecht en de heer J. v. d. Goot, inspecteur van het Ned. Rundveestamboek. Aangevoerd wer den in totaal 8 stieren, waarvan werden official Fa. J. v. d. HORST S Rhenen, Tel. K 8376-484 goedgekeurd en ingeschreven: Janna's Friso, 2A premie, opgenomen in N.R.S. met de letter b, eigenaar J. La- gerweij; Jantje's Adema, 2B premie, op genomen met b, eigenaar J. W. Breedijk; Ebert, 2B premie, opgenomen met b, eige naar A. van Ginkel; Setske's Teake, 2B premie, opgenomen met B, eigenaar J. Jochemsen; Ronix, opgenomen met B, eigenaar D. v. d. Brandhof; Sophie's Mar- nix, opgenomen met b, eigenaar Rik v. d. Brandhof; Bernard 53, opgenomen met b, eigenaar Fam. A. N. v. Deelen; Zw. blaar Karei, opgenomen met b, eigenaar M. v. Ginkel. Voor de centrale stierenkeuring op 1 mei a.s. zijn de volgende dieren aange wezen: Jantje's Adema van J. W. Breedijk; Jaana's Friso van J. Lagerweij; Ebert van A. van Ginkel; Setske's Teake van J. Jochemsen; Zw. blaar Karei van M. van Ginkel. Deze keuring is voor de Renswoudse fokkers uitstekend geslaagd, hoewel de weersomstandigheden niet bijzonder mee werkten. De keuringscommissie vond het aangevoerde materiaal in het algemeen van prima kwaliteit. Het secretariaat van de vereniging „Oranjedag" te Veenendaal heeft van de federatie van Oranjeverenigingen in Ne derland het volgende schryven ontvangen: „Door het bestuur van de Oranjevere niging te Heerlen is tot ons het verzoek gericht te willen bevorderen, dat alle be zitters van auto's, scooters, autobussen, vrachtwagens bromfietsen, fietsen, enz. die zich op 30 april met hun vervoermid del op weg zullen begeven dit zullen tooien met oranjewimpel of een vlaggetje in de nationale kleuren al dan niet in combinatie met een wimpel. Het naar voren gebrachte denkbeeld heeft volkomen onze instemming en gaar ne willen wij trachten hiervoor bijval te vinden. Wij zijn er van overtuigd, dat, indien het plan mocht slagen naast een feeste lijke aanblik van wegen en straten te vens een prachtige manifestatie zou wor den bereikt van onze aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis. In deze zijn we evenwel geheel aange wezen op de medewerking van de pers. Teneinde een ruime publiciteit te ver krijgen zal het noodzakelijk zijn, dat in alle streken van ons land een beroep op deze medewerking wordt gedaan. Wij nodigen U dan ook uit U te wenden tot de redacties van de in Uw plaatst verschijnende of veel gelezen dag- en weekbladen met het verzoek, rijdend Ne derland op te wekken elk vervoermiddel, dat op 30 april a.s. wordt benut van de hiervoren aangegeven versiering te voor zien. Zonodig zoudt U deze circulaire aan be doelde redacties ter kennisneming kunnen voorleggen. Wij houden ons er van verzekerd, dat wij op Uw steun tot het welslagen van de voorgenomen actie mogen rekenen. Namens de federatie van Oran jeverenigingen in Nederland, De secretaris, (w.g.) J. Kleynenberg." Naschrift redactie: De vereniging „Oranjedag" in Veenen daal deelt ons mede in te stemmen met de inhoud van deze circulaire en ver zoekt iedereen aan het gestelde doel: „alle auto's, scooters, autobussen, vracht wagens, bromfietsen, fietsen enz. die op 30 april a.s. op de weg zyn te tooien met een Oranjewimpel of vlaggetje in de nationale kleuren" zijn medewerking te verlenen. RED. BEROEP UITGEBRACHT De kerkeraad van de Ned. Herv. kerk te Overberg heeft in de vacature van voorganger een benoeming uitgebracht op ds Viegen van Achterberg. HOND BRACHT BROMFIETSER TEN VAL Toen de heer V. uit Overberg zater dagavond met zijn bromfiets over de Bovenhaarweg reed, sprong plotseling een hond voor zijn bromfiets. Hij kwam hier door ten val en liep een schouderkneuzing op, terwijl de bromfiets ook beschadigd werd. Het Rode Kruis verleende eerste hulp. „ACCORDEONETTE" GEEFT UITVOERING De accordeonvereniging „Accordeonet- te" uit Overberg geeft op 25 april a.s. in de „Ossenberg" de jaarlijkse uitvoering. Medewerking verleent de toneelvereni ging „Ons Genoegen" uit Renswoude. In Genève treft men al de voorbereidingen voor de ministersconferentie van 11 mei, die een kleine 300 journalisten en een vijftig diplomaten aan de oevers van het zilveren meer zal verzamelen. Maar over de resultaten zyn de verwach tingen niet hoog gespannen. In de Europese kanselarijen is zulks evenmin het geval. Alleen in Parijs maakt men een uitzondering. Daar gloort een klein vleugje optimisme over de Quai d' Orsay, nog aangemoedigd door de lentezon, die de Seine verzilvert. Men baseert zich hierbij vooral op het feit, dat Chroet- sjef met handen en voeten gebonden is aan zijn economisch „inhaalprogramma". Zyn populariteit in de Sovjet-Unie laat nog veel te wensen over, maar hy kan de machtstrijd tot een goed einde brengen, indien hy er inderdaad in slaagt de Amerikanen in te halen voor wat betreft de consumptiegoederen. Het isolement van Rusland is ondanks het ijzeren gordijn aanzienlijk minder geworden; pynlyk dringt het tot de massa door, dat de welstand van de arbeiders in de westelijke landen aanzienlijk groter is. Het „inlopen" is echter ook theoretisch slechts mogelijk, indien de militaire las ten niet groter worden, of beter nog: af nemen. Vandaar, aldus redeneert men in Parijs, zal Croetsjef tenslotte wel genoe gen willen nemen met de status quo en opnieuw een poging doen om een ten dele ontwapende zóne te scheppen, waar voor immers ook de Britten enige be langstelling kunnen opbrengen. De ge dachte, dat de West-Duitsers in het bezit zouden komen van atoomwapenen maakt de Russen dol. Maar volgens Parijse bron heeft Macmillan in Moskou zonder meer beweerd, dat Croetsjef in dit opzicht bij de Britten een open deur instampt, omdat ook Downingstreet gekant blijft tegen eenatoombewapening van de West-Duit sers. Deze te duidelijke bewering van de Engelse premier is overigens ook oor zaak van de niet te miskennen malaise in de Brits-Duitse betrekkingen. Voor het eerst sedert jaren heeft Rus land er ook politiek belang bij, dat de steeds kostbaarder wordende bewape ningswedloop eindelijk eens ophoudt. Vandaar, dat de heer C. in Genève zal nastreven om de bestaande grenzen te handhaven en indien hij in dit opzicht garanties krijgt zullen de Russen van hun kant gaarne de hete Berlijnse soep laten afkoelen. Oppervlakkig gezien kunnen de westelijke mogendheden de Russen niet tegemoetkomen zonder dat ze eerst hun goede wil hebben getoond. Want de ver trouwenscrisis is nog altijd hevig. In de Navo-raad kwam het weliswaar tot hef tige debatten, toen Von Bretano zijn koers uitstippelde, maar vooral dank zij de steun van Parijs, is zijn standpunt ten slotte toch in grote lijnen geaccepteerd. Dit betekent: geen vredesvrdrag met Oost-Duitsland, geen erkenning van Oost- Duitsland, geen vrijstad West-Berlijn. Nadrukkelijk hebben Amerika, Enge land en Frankrijk nog onderlijnd, dat ze hun troepen in West-Berlijn zullen hand haven, maaren hier zit weer een mo gelijkheid voor vergelijk, wel willen ze onder zekere voorwaarden op die troe pen en op West-Berlijn toezicht accepte ren van de Verenigde Naties. Ook deze concessie komt uit de koker van MacMil- lan. Het is nu de grote vraag of de Britse diplomatie nog een tweede concessie weet te bereiken, namelijk op het gebied van de gecontroleerde zóne. Het is een pu bliek geheim, dat Macmillan in dit op zicht Washington, Parijs en Bonn in eén ultime poging om de conferentie te doen slagen heeft verzocht nogmaals te willen onderzoeken in hoeverre zij enige be langstelling kunnen tonen voor een ten dele ontwapende zóne, bestaande uit West-Duitsland en Oost-Duitsland. Het ontwapende karakter zou dan slechts be staan uit de afwezigheid van atoomwape nen en uit vrije controle. Het is wel dui delijk, dat K; zijn Engelse gast de bood schap heeft meegegeven, dat hij op dit gebied ook een geringe concessie weet te waarderen. Over deze laatste kwestie lopen de me- nngen van de westelijke mogendheden nog sterk uitéén en men zal hard moeten werken om voor 11 mei een eensgezinde gedragslijn te hebben gevonden. De Brit ten zijn er zonder meer voor. Washington is er a priori niet tegen, maar zou een dergelijke concessie afhankelijk willen maken van Russische garanties inzake de hereniging. Het standpunt van Parijs en Bonn is bekend. Maar nu typeert het de ontwikkeling van de laatste dagen, dat Couve de Murville en zijn grote vriend de Gaulle toch menen, dat er in deze warwinkel van mogelijkheden en waar schijnlijkheden een vergelijk is te vinden. Wre hopen het gaarne. Maar het zonnet je schijnt bij ons niet zo fel als in Parijs. M. v. d. B. Telefoto: Zondag is de verloving bekend gemaakt van Prins Albert van België met Donna Paolo Ruffu Di Calabria, wier foto wy hiernaast tonen.

De Vallei | 1959 | | pagina 3