opening Fa. G. KOOMEN Zn. DE VALLEI Naaimachines KORBAN Officiële bekendmaking SCHERPENZFEL Voor de Jeugd Katoen in de buitenlandse mode de verschrikkelijke Van der Zee HERENHOEDEN Buurtvereniging ,Westersingel' organiseert kinderreisje RHEISEN Rudi Sitters kreeg gouden tientje Eén, twee, drie, wie heeft die bal.... Handel in verdovende middelen VOOR DE VROUW van wind en gofcen wordt het doch dan roept Aram plotseling: „Houdt moed, man- bevel het zeil te hijsen, zodat de roeiers kunnen uit- (3) Als een speelbal ranke schip van Aram en zijn mannen heen en weer geslingerd. Met hun laatste krachten bewegen de roeiers de riemen. Zij weten, dat iedere nieuwe golf het einde kan betekenen, doch de bezielende woorden van Aram doen wonderen. Steeds weer weten de roeiers door handig manoeuvreren het schip voor om slaan te behoeden. Urenlang blijft de storm woeden, nen! Het ergste is geleden! Het wordt lichter!" Inder daad begint de hemel zich lichter te kleuren en even snel als de storm is komen opzetten, wordt het eens klaps kalmer. Uitgeput hangen de mannen over hun riemen. Ze zijn tot op hun huid doorweekt en aan het eind van hun krachten. Doch als door een wonder is de mast gespaard gebleven en Aram geeft terstond rusten. Meteen begint de boot vaart te krijgen en vro lijk roept Aram uit: „We gaan naar huis mannen! Het leed is geleden!" Maar dan mompelt Sar somber: „Hm, het begint pas! Wij zijn zover uit de koers geslagen, dat ik geen idee meer heb, waar we ons ergens be vinden!" (Wordt vervolgd). DE SPECIAALZAAK VOOR Wij brengen een enorme keuze in alle kleuren en zeer veel modellen BLAIREAUX JOHN HOWARTH BORSALINO Het is ons een groot genoegen U hierbij te kunnen UITNODIGEN voor de Tevens maken wij U er op attent dat onze voormalige zaak aan de Zandstraat 72, opgeheven zal worden. DE SPECIAALZAAK VOOR AL UW HERENMODES Hoofdstraat 75 Veenendaal Een van de weinige nog bestaande buurtverenigingen „De Westersingel" heeft in verband met de a.s. Koning innedag en het feit dat de opening van de speeltuin nadert, een reisje voor de kinderen van 5 tot en met 13 jaar ge organiseerd. De bedoeling is zaterdagmiddag 18 april a.s. per bus een bezoek te bren gen aan de miniatuurstad .Madurodam' te Den Haag. De route van de reis zal leiden via de prachtige bloembollen- velden. Bij het bekende ontspanningscentrum te Haastrecht zal worden gestopt en krijgen de kinderen een consumptie aangeboden. De buurtvereniging is er in geslaagd een belangrijke reductie op de toegangsprijs van de stichting „Ma durodam" te verkrijgen. De kinderen onder de vijf jaar krijgen als compen satie een verrassing thuisbezorgd, ter wijl er ook voor de ouderen iets in petto is. Men vertrekt om 1 uur 's mid dags en hoopt 's avonds tegen 8 uur weer terug te zijn. Rudi Sitters is zaterdagavond voor de radio geweest, samen met zijn werk gever, de heer A. Ouwehand, in het pro gramma van Theo Eerdmans „Een tien met een griffel". Rudi, die vorige week een collega op passer onder drie bloeddorstige leeuwen wist weg te grabbelen, moest ten aan- hore van héél luisterend Nederland, nog eenmaal vertellen hoe hij dat allemaal zo had gedaan. En hij deed dat op een wijze, alsof het de doodgewoonste zaak van de wereld is mensen te redden uit leeuwenmuilen en -klauwen. Toch is het dat niet. Dat bewees Theo Eerdmans, die Rudi Sitters om zijn grote moed en mens lievendheid optreden, hulde bracht en hem als aandenken een gouden tientje overhandigde met de bekende griffel. De heer Ouwehand vertelde nog in een kort vraaggesprek met de heer Eerdmans, dat niet iedereen een geboren leeuwen temmer is en dat er nog wel een hartig woordje zal worden gesproken, voordat er zich opnieuw iemand met dompteur allures in het hol van de leeuw wil be geven. „R.T.V." BRACHT EEN GOED STUK TONEEL De Rhenense Toneel Vereniging „RTV" is, ondanks het feit, dat zij het zeven tiende levensjaar ingaat en al vele ups en downs te verwerken kreeg, nog zeer jeugdig en springlevend. Dit is vooral bewezen met de opvoering van het blijspel ,De dochters van de baas', dat afgelopen vrijdagavond in „Eigen Gebouw" werd gebracht, onder regie van de heer Joh. Drost. Dat deze weer bij „RTV" de touwtjes in handen heeft, is voor de vereniging een felicitatie waard. Aan het stuk, dat uit drie bedrijven bestaat, werkten mee de dames Lamme, Van Hoogdalem, Baars en Brouwers en de heren Demont, Van den Berg, Lamme, Van Dijk, Van der Kaaij en Baars. De acteurs zijn erin geslaagd hun spel zodanig te ontplooien, dat de zaal tot aan het einde toe geboeid was. Van de heer J. Demont, die nu al zo langzamerhand een mensenleven lang op de planken staat en ook ditmaal weer bij de hoofdrolvertolkers behoorde, kan nog menig acteur een lesje krijgen. Jammer, dat zijn stem soms niet genoeg doorklonk. Dit was echter voor de zaal aanleiding Om met nóg meer aandacht te luisteren, want de heer Demont had ook nu weer zijn gehele ziel in het spel gelegd. Het zou ons te ver voeren alle spelers te noemen. Zij hebben op sublieme wijze tot het succes van de avond bijgedragen. Echter voor één jongedame maken we nog even een uitzondering en dat geldt mej. J. Brouwers. Zij bracht geen spel meer, maar zij bracht de werkelijkheid. Het was in één woord een genot haar te zien en horen spelen. Dat belooft wat voor de toekomst. Gemeente Rhenen SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 17 april 1959 verhinderd is spreekuur te hou den. Rhenen, 13 april 1959 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. GESLAAGDE ORIëNTATIERIT Door de afdelingen Woudenberg van het U.L.G. en het P.J.G.U. werd donder dagavond te Scherpenzeel een oriënte- ringsrit voor leden georganiseerd, waar van de start en finish bij café Marktzicht plaats vond. Na afloop reikte dhr. Ekris voorzitter van de P.J.G.U. de prijzen uit. REEGEIT GEDOOD Door de automobilist v. d. V. werd deze week een reegeit, die plotseling de weg overstak, aangereden en gedood. De auto weifd behoorlijk beschadigd. Later bleek dat het dier drachtig was van twee jongen. van onze GEHEEL NIEUWE ZAAK, welke ge vestigd is op Kerkewijk 17, op vrijdag 17 april a.s. om 3 uur. Door de grote ruimte welke wij in onze nieuwe zaak hebben verkregen kunnen wi) U een werkelijk grootse collectie brei- en naaimachines tonen. Wij zullen het bijzonder op prijs stellen indien U ook een kijkje in onze nieuwe zaak komt nemen. Kerkewijk 17, Veenendaal ONS TELEFOONNUMMER BLIJFT 2924 ■Kwi; Foto 28 de UNO tijdens een vergadering in Ge- nève gewaarschuwd, tegen het gebruik van „taurocolo", zoals het preparaat wordt genoemd. Ook in Nederland is enige tijd een ver dovend middel, dat op chemische wijze was bereid, te koop aangeboden. Het werd vanuit België naar Nederland ge bracht onder o.a. de naam „Palfium" en in diverse advertenties werd aangeduid als een nieuw wondermiddel tegen alle soorten pijn en kramp. Pas na tien maan den werd, op aandringen van de gezond heidsorganisatie van de UNO, de verkoop in Nederland verboden. De „pijnstillende preparaten" vormen een bijzonder groot gevaar doordat het gebruik eveneens naar verslaafdheid kan leiden. Wanneer dan de verkoop plotse ling (gedwongen) wordt gestaakt grijpt de gertouwe klant maar al te makkelijk naar het - dure - opium. Recherses en volksgezondheidsdiensten voeren een verbeten strijd tegen alle mo gelijke vormen van narcotica-misbruik, maar de organisaties, die de klandestiene handel beheersen, zijn alle bijzonder ge slepen en moeilijk te ontdekken. Dikwijls komt men niet verder dan de kleine tus senhandelaartjes, die hun waar leveren aan de restaurants, clubs of café's, die het op hun beurt hun klanten mogelijk maken de vergiften te bemachtigen. Wan neer men er uiteindelijk toch in zou sla gen één van „de grote bazen" te pakken te krijgen, blijft de strijd toch voort duren, want de vraag is groot en een uit geschakelde organisatie snel vervangen door een nieuwe. (Nadruk verboden). Beste jongens en meisjes. Hier is weer de wedstrijd, waarmee ditkeer weer een grote plasticbal is te winnen. In het kort nog even de voor waarden, want er komen telkens weer nieuwe mensen in Veenendaal wonen; die worden (natuurlijk) abonnee van „De Vallei" en dus mogen hun kinderen mee doen met onze jeugdrubriek. Er zijn twee plasticballen als prijzen. Eén voor de groep ouderen, één voor de groep jongeren. Naam, adres, leeftijd en verjaarsdatum op je inzending vermelden! Insturen vóór dinsdag 21 april aan het bureau Parallelweg 10. De zomer staat weer voor de deur, met zo'n grote bal kun je buiten heerlijk spelen. Doe dus allen mee, er is kans dat je zo'n mooi stuk speelgoed wint! Voor ouderen (van 11 tot en met 16 jaar) I. Buiten is het voor de groenten, of voor mooie bloemen, maar Is het binnen, dan vindt ieder 't Graag des avonds kant en klaar. 't Is in huis niet voor de groenten En ook niet voor bloemen daar, Doch voor mensen en voor kind'ren Wie het weet schrijft het me maar. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos JARIGE NEVEN EN NICHTEN 17 april Beppie de Ruiter 18 Nelly van Schuppen 18 Emma van Schuppen 18 Jan Gerritsen 20 Hennie van Meurs, Renswoude 21 Jan Damman 21 Ina v. d. Kerk Wel gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Dader, deler, decor, dieper, domper, dier. II. 1. Ledigheid is des duivels oorkussen 2. Honger maakt rauwe bonen zoet 3. Zachte heelmeesters maken stin kende wonden. III. Kat, wijk. Katwijk. I. Purmerend, Harderwijk, Baarn, Zaandam, Appingedam, Breskens. II. Als het oud was, was het een koe. III. Voor jongeren (van 6 tot en met 10 jaar) I. Ik ken een man, Die bakken kan. Maar ziet, Hij lust zijn eigen baksel niet. Hoe heet die man? II. Piet zou op z'n verjaardag een grote bal krijgen, maar geen échte voetbal, had vader gezegd. Toen Piet hierover begon te mopperen, zei vader: „Nou, goed, dan krijg je helemaal geen bal". Toen bond Piet in, want hij dacht aan 't spreekwoord: Beter - verblijfplaats voor baby's - hard metaal - zit in je mond - vloeistof, niet om te drinken - zoete, taaie lekkernij - samengebonden graanhalmen, schoof Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden de naam van een vis. II. Welk woord hoort in de rij niet thuis? Eerst een voorbeeld: Sneek, Akkrum, Warfum, Dokkum, IJlst. Het woord War- fum ligt in Groningen, de andere plaat sen allemaal in Friesland. 1. Trompet, hobo, klarinet, viool, tuba. 2. Engeland, Nederland, Griekenland, Zweden, Frankrijk. 3. Walvis, haai, karper, zeelt, zalm. 4. Buizerd, valk, reiger, havik, arend. 5. Geranium, dovenetel, clivia, cyclamen, amaryllis. III. Mijn eerste deel is een getal onder de tien; mijn tweede deel bevat graan korrels en mijn geheel is een douane plaats in Gelderland. VERJAARDAG H. M. KONINGIN JULIANA In verband met de plannen om aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar 50ste verjaardag op 30 april a.s. een nationaal verjaarsgeschenk aan te bieden, deelt de burgemeester van Amerongen mede, dat hij gaarne de gelegenheid geeft om aan dit geschenk bij te dragen door het plaatsen ter gemeente-secretarie van een speciaal daarvoor bestemde, verzegel de bus, waarin men tot 25 april a.s. een bijdrage kan storten. Bovendien zijn ver zegelde bussen geplaatst in een aantal winkels over de gemeente verdeeld, waar van de eigenaren desgevraagd gaarne hun medewerking toezegden. Elk bedrag, groot of klein, is welkom. Mogen velen van deze gelegenheid ge bruik maken om metterdaad hun liefde, aanhankelijkheid en verering voor onze Koningin te tonen. Foto 25 (Vervolg van pagina 1) gebruik een belangrijk probleem is ge worden. In West-Duitsland is de stij ging van de welvaart hand in hand ge gaan met een toenemende handel in verdovende middelen. Naar men zegt, zijn de hoeveelheden morfine en opium die klandestien worden omgezet, voor een groot gedeelte afkomstig uit oude weermachtvoorraden die tijdens de on dergang van het Hitlerregime werden geplunderd en verborgen. Talloze sol daten, die ernstig gewond van het front terugkeerden, werden tijdens de tweede wereldoorlog op de been gehouden met morfine-injecties. Voor dat doel wer den grote hoeveelheden van het ge vaarlijke geneesmiddel in militaire hospitalen en barakken opgeslagen. De narcotica vinden nu gretig aftrek onder de tijdens de oorlog daaraan verslaafde soldaten, maar helaas ook onder de rest van de bevolking. De jeugd inbegrepen. Via de grote haven steden, zoals Hamburg enRotter dam en Amsterdam, worden mari- huana-sigaretten aangevoerd, die voor al door de jeugd worden gebruikt. Ma rihuana is een uit Mexico afkomstig vergif, dat het grote gevaar in zich bergt dat de gebruiker na enige tijd geen bevrediging meer vindt en zijn toevlucht gaat nemen tot krachtiger middelen, zoals opium en morfine. SCHERPENZEEL GAF GOED De afdeling Scherpenzeel van het Ned. Rode Kruis heeft het campagne-herinne ringsbord in de kring Utrecht voor de eerste maal veroverd. Het bord is nu te bezichtigen in de hal van de Rotterdamse Bank. Het werd beschikbaar gesteld voor de afdeling die in 1958 het hoogste ge middelde per inwoner heeft verzameld. Dit was namelijk 36,1 cent. Het district Utrecht bestaat uit 32 afdelingen. s TAUROCOLO EN PALFIUM Eén van de bedekste vormen van nar- coticagebruik is de toediening van che mische preparaten die door de pharma- ceutische industrie worden gefabriceerd en verhandeld. Ondanks de strenge con trole van de gezondheidsorganisaties wordt in Duitsland nog altijd een anti hoestmiddel verkocht dat een synthe tisch narcoticum bevat. Reeds in het be gin van dit jaar heeft de opiumraad van nel, Manguin en Jacques Heim, zij allen hebben, naar uit hun laatste mo deshows in Parijs is gebleken, de crea tieve mogelijkheden van bekende en nieuwe katoenen stoffen op verrassen de wijze effectief gemaakt. In Italië was het al niet anders: Schuberth, Veneziani, Antonelli, Vito, Myricae, Scarabocchio en Aida toon den allen fraaie katoenen modellen. De dessins der Italianen zijn in dit seizoen wat de katoen betreft, over het alge meen abstract met als hoofdkleuren lila, groen, blauw en rood. Ook het klassieke zwart-wit contrast komt her haaldelijk voor. In Parijs is de keuze uitgegaan naar zacht geel, paars, vele tinten groen en rose, lila en kleuren van impressionis ten als Sisley (groen), Vuillard (rood) en Gauguin (geel). Uit verschillende Franse en Italiaan se collecties hebben we enige voor beelden gekozen, zoals het stijlvolle zomertoiletje met overgooier (25) van Jacques Heim, die hiervoor heeft ge bruik gemaakt van een katoenen struc tuurweefsel met bloempatroon. Evenals het Nederlandse Katoen In stituut, geeft het Italiaanse Katoen Instituut jaarlijks aan één of meerdere mode-ontwerpers opdracht tot het sa menstellen van een speciale katoen collectie. Giovanno Caracciolo van het Ro meinse modehuis Carosa is de ontwer per van het toiletje op foto 28, dat wel een zeer vrouwelijk silhouet heeft, dank zij ook de soepelheid van de verwerkte katoenen stof. In de collectie van Myricae heeft men zeer kunstzinnig applicatiewerk kunnen bewonderen, zoals dit speelse model (30) te zien geeft. Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Alle modehuizen in Frankrijk en Italië - de zeer bekende en de minder bekende - hebben in hun onlangs ge presenteerde haute couture collecties een ruime plaats gegeven aan de ka toenen stoffen. Het sluit aan bij de algemene opvatting in de internatio nale modewereld, dat de moderne ka toenen stoffen een hoogmodisch mate riaal geworden zijn, waarmee zeer bij zondere effecten bereikt kunnen wor den. Dit is op de allereerste plaats te danken aan de enorme vooruitgang van de textieltechniek gedurende de laatste vijftien jaren, welke, met be houd van de zo zeer geprezen natuur lijke eigenschappen van de katoen vezel, geheel nieuwe methoden van be werking en verwerking glansrijk heeft doen slagen. En nog doen de labora toria der katoenfabrieken over de ge hele wereld nieuwe vondsten, kunnen aan de stoffen nieuwe eigenschappen worden gegeven, rollen uit de weve rijen nieuwe structuurweefsels en ge lukt het aan de dessinateurs de impo santste patronen op het doek aan te brengen. Christian Dior, Pierre Balmain, Jean Patou, Carven, Pierre Cardin, Maggy Rouff, Madeleine de Rauch, Gres, Cha-

De Vallei | 1959 | | pagina 4