De Erven I Jonge kaas cc Leverpastei oq Sperzie bonen CO Witte bonen qq 28 29 i REIN VEENENDAAL Boterhamworstoc 1 pot 75 GCmbCrkoekjes CQ SchUUEpoeder I VAN ERK's Shell-Butagascentrale haalboom Rem Uw gezondheidskansen niet! Sinaasappeljam GRATISL Vlaggen sparen en een auto winnen kies een batavus kom eens bij ons kijkeni Zonnige stoffen voor een zonnige zomer Meer plezier in het leven met „SHELL BUT AG AS'' in huis! reeds f 1.32 verdiend chevrolets Reeds vanaf162.95 Grote sortering Batavus Kinderrijwielen voor f 589.- Dank zij de mode-experts van onze inkoopvereniging hebben we de nieuwste stoffen uit binnen- en buitenland voor u klaar liggen. Ook voor oudere dames een pracht sortering Prijzen van 1.95 tot 6.90 per meter NU REEDS MOOIE EN VOORDELIGE COUPONS volvet 250 gram U Hollandse literblik UU AnanaSbiokjes on grote bus I alleen SHELL levert h& échte BUTAGAS in de blauwe fles. alleen SHELL heeft meer dan 25 jaar ervaring met flessengas. (Tutagas Met adverteren werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de fceste vergeten. De verdwenen banktlirekteur door TOM LODEWIJKS Koffie 't Fietsen op uw oude piepkrakende rammelaar kost u onnodige extra energie. Stuur op uw gemak aan! DE FIETS die rijdt alsof u voortdurend de wind in de rug hebt. Fietsen is een vreugde, tenminste op een BATAVUS. Verkrijgbaar in de nieuwste modellen, zowel sport als tour met slot, jasbeschermer en snelbinder. V0OR EIRE LECFTiJVEN (N EIRE PR 1/5 f met remnaaf vanaf 97, STEPS in pracht uitvoering vanaf 25,90 100 •/•Bromfietsluxe by alle BATAVUS-modellen. Wij hebben ze niet voor de pronk staan, hoewel u met een nieuwe BATAVUS BROMFIETS werkelijk pronken kunt! kunt u in het bezit komen van zo'n prachtige BATAVUS. Betaling desgewenst in overleg. Garantie en service alleen van: GOTSTRAAT 1 TELEFOON 2456 Elke dag zon kunnen wij u niet garanderen, maar wat er deze zomer gedragen zal worden, hebben we voor u gekocht Hoogstraat 14 en 16, Veenendaal 90469 dit betaalt u gemiddeld bij anderen ...en dit bij SIMON DE WIT geldig vanaf donderdag 16 i/m woensdag 22 april 150 gram UU 100 gramsblik L bij iedere 13.- aan boodschappen Qücf 9rof gebroken HIJdl droogkokend 500 gramspak UU lijn banketbakkerskoekje 250 gram *U %3 150 gram mm\3 500 gramspak Op deze paar boodschappen 417 Bovendien: waardevolle Melkkoetjes Een goed begin is het halve werk. Een goede dag begint met een warme douche! Warm water in huis, dank zij „SHELL BUTAGAS": prettig, praktisch - en bovendien voordelig L Met één fles „SHELL BUTAGAS'' (inhoud 13 kg!) doet u weken! Maar let goed op: Vraag de depothouder inlichtingen over het zuinige en handige „SHELL BUTAGAS*' voor modern comfort! In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel 2015 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL HOOFDDEALER VOOR VEENENDAAL EN OMSTREKEN: .Altijd tot Uw dienst" Wanneer u een auto gaat huren komt dan eens met ons praten. Wij hebben prima tegen billijke tarieven. AUTOVERHUUR EIKENLAAN 10 VEENENDAAL TELEFOON 2425 Jan Steenlaan 27 Tel. 3274 VEENENDAAL. FEUILLETON (6.) „Doe me het genoegen en zorg dat er niets van uitlekt. Weten die kran tenkerels het al?" „Natuurlijk. Maar zelfmoord komt niet in de krant. Dat is nou eenmaal code. Met fraude is het natuurlijk iets anders, maar als u het ze niet vertelt, van mij komen ze ook niets aan de weet." „Ik ben wat dat betreft ,zo spraak zaam als een overleden oester", glim lachte de directeur. „In ieder geval inspecteur, ik dank u zeer, en mocht u me nodig hebben, u weet waar u me vinden kunt HOOFDSTUK IV „Vader heeft dit niet gedaan." Inspecteur Dankers zat in de wacht kamer van het sanatorium en voelde zich niets prettig. Zijn beroep bracht onaangename plichten met zich mee, maar dit vond hij wel een van de zwaarste taken, die hij ooit te vervul len had gehad. Hij was maar niet in uniform gegaan Een glazen deur zwaaide open en binnen trad Dr. Goedewagen, de ge neesheer-directeur van „Zonnegloren". Met uitgestrekte hand liep hij op de inspecteur toe. „En wat kan ik voor u doen?" vroeg hij met beroepsopgewektheid. „Ik wilde graag een onderhoud heb ben met de verpleegde Thera van Maurik", antwoordde de inspecteur. „Wat heeft dat lieve meisje met de Hermandad te maken?" glimlachte de geneesheer. „Een ongeluk, dat haar vader over komen isantwoordde de inspec teur. „Dood?' „Ja." „Sjongedat is erg. Ik bedoel, vooral voor de patiente. Ze knapte zo lekker op. Weet u, de genezing is zo dikwijls afhankelijk van de zielstoe stand van de patiënt. Als dit kind door deze tijding instort „Dat risico moeten we lopen. Ze kan er niet onkundig van blijven." „Haar vaderdat was toch die oude stijve heer, die zo steil rechtop liep? Hij bezocht haar iedere zaterdag. Maar ehmoet de politie het haar vertellen? Dat maakt het erger." „Wij zijn geen automaten, dokter." „O, nee, dat bedoel ik niet." „En ik ben expres niet in uniform gekomen." „Heel juist. Enfin, zal ik u dan maar voorgaan? Als 't toch gebeuren moet, dan maar hoe eer hoe beter." Even later stond Jan Dankers naast een rustbed dat buiten op een balkon was geschoven. Rondom hem was het geruis van de dennen, en verder stilte. „Juffrouw Van Maurik, hier is een meneer uit Dalen, die u even wil spre ken. Meneer Dankers, maakt u het niet te lang?" En met die woorden verwij derde zich de dokter. Jan Dankers was niet spoedig met een situatie verlegen, maar dit was moeilijk. Daar lag een meisje met grote grijze ogen in een smal, blank gezicht, het blonde haar in strakke vlechten, en zag met angstige verwachting naar hem op. Op het witte laken rusteloos twee witte handen. „Inspecteur Dankers, juffrouw Van Maurik. Ik moet u iets over uw vader vertellen." „Wat is er met hem?" vroeg ze scherp en angstig. Hij zweeg, zoekend naar de juiste woorden. „Is hijdood?" Haar stem had bijna geen klank. Hij knikte langzaam. Ze sloot de ogen. En zo zat hij naast haar bed en durfde niet te spreken. Opeens gingen de ogen open. „Vertellendrong ze zacht. „Wat...." Inspecteur Dankers waagde het er op. „Hartverlamming" zei hij „zo opeens. Hij zat aan tafel. Juffrouw De Bas heeft hem gevonden." Hij zag een traan over een bleke wang wegglijden. „Vaderfluisterde ze„arme stakker „Waarom" vroeg inspecteur Dankers, „was uw vader een arme stakker?" „Hij kende zo weinig geluk", ant woordde ze zacht, altijd zat hij in zorg, om mij, om alles." „Had uw vadergeldzorgen?" „Wat? Jaof neehij was erg precies, betaalde altijd prompt. Maar ik vroeg me wel eens af hoe hij het allemaal voor mekaar kreeg. De bank betaalde niet zoveel „Uw vader was toch procuratiehou der „Wat zegt dat? Dat is een titel. Ze bulkten daar van 't geld, maar vader bleef een minimumlijder. En hij had geen.. ..hij had geen zelfvertrouwen, geen moed, geen gevoel van eigen waarde. Hij was er de man niet naar om te zeggen: meer salaris, of ik ga naar een ander. Hij was er als jongste I bediende gekomen, en hij bleef altijd Johan, de loopjongen, zelfs als pro curatiehouder. Die directeur had er wel slag van hem onder de duim te hou den." „Meneer IJzerman leek mij anders een heel sympathiek mens" zei inspec teur Dankers. „O jazei ze scham per, „heel sympathiek, zolang 't geen geld kost." Ze is verbitterd, dacht hij. Ze is in opstand. Ze is jaloers op de mensen die het beter hebben dan zij. Ze ziet alles door een zwarte bril, of door een rode bril, wie weet. „Dus uw vader had geen geld?" „Wat zit u toch over dat geld? Wie bent u eigenlijk?" „Ik ben de inspecteur van politie uit Dalen", zei hij behoedzaam. „Politie? Wat moet die er bij?" „Toeval", loog hij. „Toen juffrouw De Bas uw vader vond, liep ze in haar al teratie, zoals ze dat noemde, meteen de straat op en pal tegen een agent aan. Die heeft mij toen gewaarschuwd, er is een dokter bijgekomen. Wij politie mensen moesten in dit geval natuurlijk vaststellen, dat er geen sprake was van misdrijf „Misdrijf? Wie zou ,,'t Zou toch kunnen? Uw vader was gestorven. Wij wisten niet hoe. Er was niemand bij. Iemand kon hem net zo goed een klap op zijn hoofd gegeven hebben. Zo werd de politie er in ge moeid. En omdat iemand het u moest vertellen, dacht ik, dat ik het maar moest zijn. Ik wist zo gauw niet iemand anders. U hebt geloof ik geen familie in de stad?" „Nee, geen mensDank u voor de moeite .,'t Was moeilijk, juffrouw Van Mau rik. Het was een van de ellendigste klusjes. Ik ben erg blij, dat u het zo flink opneemt. Dokter Goedewagen was bang dat u „Zou instorten? Geen moed meer om verder te leven? Maar we moeten toch verder, inspecteur?" Hij glimlachte. „U ziet er zo frêle uit" bekende hij, „ik had bij u niet zoveel geestkracht verwacht. U neemt me een pak van het hart. Hield u van uw va der?" „Natuurlijk hield ik van hem. Hij was een en al zorg voor me. Maar ik kénde hem niet, inspecteur. Hij was een gesloten mens. Ik weet niet wat er in hem omging. Ik kreeg het idee dat hij na de dood van moeder zichzelf had toegesloten. Ik lijk op moeder, ik denk dat hij daarom zoveel van mij hield. Maar hij liet me nooit in zijn hart kij ken. Ik heb geestelijk altijd op eigen benen moeten staan. Dat zal ik in de toekomst ook moeten blijven doen. Daarom wil ik beter worden. Ook dit mag me niet tegenhouden. Ik vind het ellendig, ik vind 't verschrikkelijk zelfs, maar ik kan er niet over gaan liggen piekeren. Alleen zal ik hem missen. Hij kwam iedere week. Hij was de enige, die me opzocht." „Zoja", zei de inspecteur ver strooid. Toen wendde hij zich opeens weer tot het meisje en zag haar vol aan. „Juffrouw Van Maurik. Ik heb zoeven gelogen. Uw vader is Haar ogen waren zeer verwonderd. „Uw vader is niet overleden aan een hartverlamming. U moet het vroeg of laat weten, ik vind het beter dat u het metéén weet. Hij is gevonden met een revolver naast zich „Zelmhaar bleke lippen maak ten het woord niet af. De inspecteur knikte. „Daar ziet het naar uit, ja. Naast hem lag een bekentenis. Hij had gefraudeerd." Nu had hij haar geraakt. Hij kon het zien. „Neem me niet kwalijk", vroeg hij,, „ik had het niet moeten zeggen. Nog niet." „Waarom niet", zei ze, maar haar ogen staarden ver weg, „ik moest het immers ééns weten. Vaderzichzelf en fraude. Dat kan toch nietdat kan toch niet „Waarom kan dat niet, juffrouw Van Maurik? Ik heb wel méér gevallen meegemaakt „O, inspecteur, theoretisch kan het natuurlijk wél." Haar ogen werden weer levendig, zagen hem vast aan. Deksels, dacht hij, wat een spirit heeft dat kind, zo zwak als zij er uit ziet. Hij begon respect voor dat pa tiëntje te krijgen. „Mijn vader, inspecteur", ging ze voort „ja ik kan me voorstellen, dat hij in financiële moeilijkheden zat. Ik weet dat hij zijn broer geholpen heeft, die failliet is gegaan, geholpen om te emigreren en schuld af te betalen. Ik was daar tegen. Maar hij kon die vlek op onze naam niet dulden. Hij nam het zo nauw met die dingen. En toen werd ik ziek, dat er bovenop. En ik kan meja, ik kan me indenken, dat hij misschien geldgeld van de bank heeft gebruikt, geléénd, om het later terug te boeken." „Toch geen honderdtwintigduizend gulden", zei Dankers vlak. Haar handen lagen nu roerloos op het witte dek. „Neefluisterde ze, dat niet o nee, nóóit! Wat moest hij daarmee doen?" (Wordt vervolgd.) fijnproevers... nü verzamelen bij VéGé! Wie nooit verzamelde., verzamelt nul Niemand laat zich immers de prachtige vlaggen ontgaan die VéGé gratis bij haar kwaliteitskoSie geeft! Zelfs .heeft VéGé een compleet ruilbureau ingericht waar u dubbele vlaggen kunt inruilen. VéGé komt nu met een daverende prijsvraag uit de bus Nu komen de kwaliteitsmerkjes van de koffie die u hebt bewaard goed van pas U kunt er een fonkelnieuwe Ford Anglia mee winnen en andere prachtige prijzea Dit is alles wat u er voor te doen hebt: Schrijf op een vel papier een slagzin of rijmpje van ten hoogste 5 regels, met als onderwerp „De Nederlandse Vlag" Vermeld daaronder uw naam en adres in blokletters en sluit 15 kwali- teitsmerkjes bij (een kwaliteitsmerk vindt u op elk half-ponds pak VéGé-Koffie) Zend de oplossing vóór 20 mei in gesloten envelop waarop 12-cents postzegel aan. VéGé-Nederland, Postbus 1800, Amsterdam. Een deskundige jury zal de inzen dingen beoordelen De toewijzing van de prijzen geschiedt onder notarieel toezicht Hoofdprijs. Ford-Anglia. De 15 volgende prijswin naars zullen ieder een schitterende fiets ontvangen I Elke inzender verklaart, door zijn deelneming, accoord te gaan met bovenstaande voorwaardea Het personeel van ViCi is km deelneming uitgesloten.

De Vallei | 1959 | | pagina 6