Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Industrialisatie en geestelijk leven in Veenendalal Wist 17... Schoonmaak Goede a-capella zang van mannenkoor „De Veenzangers" Agenda WAAR IS DE VALLEI-RIKS? N.R.V.-film „Naar roepende verten" was zeer afwisselend ELST rrKd„x ahr Per trein en liftend zwierf Corrie Groot door Nederland Durfde niet naar huis EDERVEEN Verjaarsgeschenk aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar 50e verjaardag 33e jaargang VRIJDAG 17 APRIL 1959 Nr. 31 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Er is zeer veel werk te doen op dit gebied IIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIII Nieuwe Christelijke Kleuter school Prachtige solo-partij van Aafje Heynis -fr— £ttjU(rUe H00FDSTP, 91 VEENENDAAL M. de Man onderscheiden in goud Bij kas opmaken ontdekt AB 953266 Geparkeerde auto kreeg rake klap Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER AMERONGEN RENSWOUDE OVERRERG BEHANG 1959 VLINDERWAS Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl[ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In de kringen van de leden der Veenendaalse Fabrikantenvereniging heeft men zich sinds enige tyd bezonnen op de geestelijke vragen en problemen die in een industrieplaats als Veenendaal samenhangen met de voortgaande indu strialisatie. De vele vraagstukken die op het gebied van het gezinsleven, van de kerk, van het gezin en van het jeugdwerk hiermede samenhangen zyn uitvoerig be sproken in een voorbereidende vergadering waarin verschillende geestelijke groepen die in Veenendaal op kerkelijk terrein werkzaam zijn, waren ver tegenwoordigd. Als resultaat wan deze voorbespreking kon cp 14 dezer in hotel ,,De Wageningse Berg" een conferentie worden belegd waar een vijftigtal personen discussieerde naar aanleiding van een tweetal referaten van Dr. C. J. Rupp, directeur van het Instituut Vormingswerk Bedrijfsleven en van Dr. Joh. Schreurer, personeelschef van de N.V. Van der Heem te 's-Graven- hage. Laatstgenoemde was helaas door ziekte verhinderd zijn rede zelf uit te spreken. Het opmerkelijke van deze vergadering was dat naast fabrikanten en hun hoger en lager personeel ook de geestelijke leiding van Veenendaal in alle schakerin gen vertegenwoordigd was, waaronder wij opmerkten: Ned. Hervormde, Gere formeerde en Chr. Gereformeerde predi kanten, de Ned. Protestantenbond en de R.K. geestelijkheid ter plaatse. Nadat in de morgenvergadering door Dr. Rupp beide referaten waren behan deld, werd gezamenlijk geluncht; hierna ging de vergadering, die uit omstreeks 50 personen bestond, in discussiegroepen uiteen onder leiding van daartoe aange wezen groepsleiders. Het aldus verzamelde materiaal werd hierna, in de loop van de middag, door groepsleiders bij wijze van reportage ter tafel gebracht. Uit deze reportage bleek wel, dat er in Veenendaal, zoals de voorzitter der fabri kantenvereniging, tevens conferentie voorzitter H. G. Hey, dit samenvatte, zeer veel werk op dit gebied te doen is. De voorzitter constateerde, dat dank zij de voortreffelijke conferentietechniek van Dr. Rupp een gesprek tussen de ver schillende groeperingen mogelijk gewor den was, dat positieve resultaten oplever de. E.H.B.O.-VEENENDAAL BEHAALDE TWEEDE PRIJS De Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. af deling Veenendaal heeft op de j.l. za terdag gehouden districts wedstrijd be slag weten te leggen op de tweede prijs. Bovendien bemachtigde de leidster van deze ploeg de tweede leidersprijs. De ploeg bestond uit de dames C. van Kessel (leidster), J. Kanis en E. Onder stal. Het maximum aantal te behalen punten was 550. De uitslag was als volgt: le prijs afd. Soest 371; 2e prijs afd. Veenendaal 335; 3e prijs afd. Zui len 297; 4e prijs afd. Breukelen 271 en de 5e prijs afd. IJsselstein met 256 p. IN VEENENDAAL VIELEN PRIJZEN Leden van de gymnastiekvereniging „Sparta" verkochten in de afgelopen maanden 2750 loten ten bate van de stichting Ontwikkelings- en recreatiecen tra van het Kon. Ned. Gymnastiekver- bond. In Veenendaal vielen prijzen op de nummers 74017, 74086, 74149 en 74582. Eventuele gelukkigen kunnen zich in verbinding stellen met de secretaris van „Sparta", de heer J. Bouman, Paulus Potterstraat 12. Uit de bijeengebrachte voorstellen kan een werkprogramma worden samenge steld. dat door de, zonodig aangevulde commissie van voorbereiding in nauwe samenwerking tussen de plaatselijke ker ken en bedrijven gezamenlijk tot uitvoe ring kan worden gebracht. Ter begripsverduidelijking werd aan het einde der conferentie nog eens de nadruk gelegd op de betekenis van de begrippen bedrijf en kerk in dit verband. Beide moeten ruim worden gezien, kerk dus als samenvatting der bestaande gedifferen tieerde kerkgenootschappen en bedrijf als een levensgemeenschap tussen werkgevers en werknemers en hun vakverenigingen. Het ligt in de bedoeling het op deze con ferentie gelegde contact door verdere samenspreking uit te bouwen tot een geestelijk vormingswerk waarvoor con crete plannen ter tafel gekomen zijn. Hierbij kan men zich ondermeer spie gelen aan de ervaring, welke door soort gelijke groeperingen in andere industrie gebieden, als b.v. de IJ-mond, Twente, Arnhem en Eindhoven is opgedaan. Het bestuur van de Chr. kleuterscho len in Veenendaal, waarvan uitgaan de oudste Veenendaalse kleuterschool (hoofd mej. Wesselo) en de kleuter school die voorlopig in ,,'t Trefpunt" is gevestigd, heeft dezer dagen de mede deling ontvangen, dat voor haar nieu we kleuterschool in Veenendaal-zuid thans de urgentieverklaring is afgeko men. Er mag dus worden verwacht, dat de bouwplannen spoedig zullen kunnen worden verwezenlijkt. Er is reeds een plan klaar en het is zeer verheugend, dat ook deze tak van onderwijs weldra een - broodnodige - nieuwe school ter beschikking zal hebben. HOUTLOODS IN BRAND Zondagavond werd Veenendaal op geschrikt door een brand in een van de houtloodsen van de firma L. v. d. Bosch aan de Geerseweg. Toen de brandweer arriveerde behoefde zij al leen maar na te blussen, daar de heer v. d. Bosch, door zijn zoontje gewaar schuwd, inmiddels het begin van de brand met een slang op de waterlei ding had geblust. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat kinderen met vuur gespeeld hebben. Dank zij het snelle optreden was het gevaar snel bedwongen. In het algemeen is het uitvoeren van koorzang a capella een enigszins riskante onderneming, terwijl koorzang met orkestbegeleiding er veel eerder in slaagt de luisteraar te bevredigen. Het concert dat zaterdag j.l. door het mannenkoor „De Veenzangers" onder leiding van haar dirigent, de heer Gysbert van Zanten, gegeven werd, vormde op deze regel een uitzondering. Daar waren het de a-capella-werken, die, wat betreft de uitvoering, ver boven de begeleide werken stonden. KAMPEERVOORLICHTINGSAVOND In samenwerking met de A.N.W.B. houdt de firma Van den Bosch, Hoog straat, op woensdag 22 april 's avonds om 8 uur in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" een kampeervoorlich- tingsavond onder het motto „Wij wil len gaan kamperenwat nu?" Een kampeerdeskundige uit de prac- tijk houdt een inleiding over het tent- opzetten, het kamperen en verdere mo gelijkheden. Aan de hand van kleuren dia's zullen de aanwezigen op duide lijke wijze kennis kunnen maken met de kampeertechniek. De toegang tot deze avond is vrij. VEENENDAAL Vrijdag 17 april: Ritmeester-schaaktoernooi in de Ritmeesterkantine. Opening winkelweek 19.30 uur. Rondgang Scheepjeswolharmonie. Zaterdag 18 april: Panter-volleybaltoernooi in de sportzalen van Chr. Lyceum en Mulo. Ritmeesterwandeltoch. Start 14.45 uur bij kantine Kerkewijk 115. Feestavond van Chr. Met. Be- drijfsbond in verenigingsgebouw. Bezichtiging van nieuwe O.C.B.- gebouw van 15.30 tot 17.30 uur. Luxor Theater: Heden t/m zondag „Liefde in Ro me" toegang 14 jaar, maandag t/m woensdag „De prinses van de Canarische eilanden", donder dag „Het rijk van de zon", toe gang 14 jaar. RIIENEN Zaterdag 18 april: Concertavond van de .Roodborst jes" in Eigen Gebouw. Bio Rhenen: Zondagmiddag „Geintjes met geesten", alle leeftijden, zondag avond „Attack", toegang 18 jaar. EDERVEEN Zaterdag 18 april: Uitvoering muziekvereniging „Irene" in Marktgebouw, aan vang 19 uur. UJjFrrfS®?-- voor betere uurwerken Het concert werd geopend met lm- properia van da Palestrina voor man nenkoor a capella, nu niet direct een gemakkelijk werk om mee te beginnen. Doch de kwaliteiten van de Veen zangers kwamen hier zeer goed tot hun recht. In het bijzonder de pianissimo- passages werden zeer mooi gezongen, homogeen en zuiver. In de forte passages liep de homoge niteit wel eens wat terug, maar men kan hier toch van een knappe prestatie spreken. Hetzelfde geldt voor het „Na- tus est Nobis", polyfoner van structuur en warmer van klank, van de Spaanse componist da Vittoria, tijdgenoot van da Palestrina en voor het Veni Creator Spiritus van de Nederlandse componist Diepenbrock, dat, hoewel van deze eeuw, eenzelfde geest ademt als de werken van Palestrina en Vittoria. Wel moet er eens de aandacht op ge vestigd worden dat het applaudiseren na zulke volstrekt geestelijke werken als de onderhavige, ongebruikelijk en inderdaad ook ongepast is. Als punt twee stond op het pro gramma: „Mannenkoor met orkest". De orkestbegeleiding was in handen gelegd van de Utrechtse Orkestvereni ging, wel te onderscheiden van het Utrechts Stedelijk Orkest. Allereerst een woord van waardering voor de heer Van Zanten, die het experiment heeft aangedurfd om de begeleiding aan een amateur-orkest toe te vertrouwen. He laas brengt de begeleiding door een beroepsorkest dermate hoge kosten met zich mede, dat het in vele gevallen tot de onmogelijkheden moet worden gerekend. Vaak neemt men daarom zijn toevlucht maar tot de piano, waar door de uit te voeren werken dikwijls veel aan schoonheid inboeten. Dan is er tenslotte de mogelijkheid van een (Zie verder 2e blad) EMMABLOEM-COLLECTE Het bestuur van het Groene Kruis te Veenendaal verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de Emmabloemcollecte die in de week van 20-25 april a.s. in Veenendaal wordt gehouden. Deze jaarlijkse collecte heeft geen on bekende klank, maar het is toch nood zakelijk dat men er jaarlijks weer van doordrongen wordt hoe belangrijk deze collecte is. Iedere gift, hoe klein ook, is van harte welkom. Een opname van het mannenkoor „De Veenzangers" met de Utrechtse Orkest vereniging. Links op de voorgrond de alt Aafje Heynis. In het midden de dirigent Gysbert van Zanten. LEERZAME FILMAVOND VOOR DUI VENLIEFHEBBERS Voor de duivenliefhebbers in Veenen daal en omstreken werd in het gebouw „De Samenwerking" alhier een film avond gegeven door de heer R. Frijlink uit Doorn, voederdeskundige en dui- venexpert. Eerst werd een film ver toond waarin de duivensport voor de oorlog te zien werd gegeven, o.a. het hardlopen met een zakje, waarin de duif zat, naar het lokaal. Daarna wer den de kampioenhokken van Neder land in een kleurenfilm vertoond, waarbij een deskundige voorlichting werd gegeven. Na de pauze werd een forum samengesteld, bestaande uit de heren Frijlink, Schans, Spies, Van Hardeveld. Er werden aan het forum verschillende vragen gesteld, die tot volle tevredenheid van de vragenstel lers werden beantwoord. Al met al was het een leerzame avond voor de dui venliefhebbers. JAARVERGADERING BRANDWEER- BOND IN VEENENDAAL De Utrechtse Provinciale Brandweer- bond zal dit jaar de jaarvergadering houden in Veenendaal. Als datum hier voor is vastgesteld donderdag 18 juni a.s. Nadere bijzonderheden volgen later. GEEN TOEGANG Ingevolge gemeentelijke bepalingen zullen de wedstrijden van het Climax- tafeltennistournooi, die zaterdagmid dag in het gymnastieklokaal achter de Kon. Julianaschool gespeeld worden, niet toegankelijk zijn voor het publiek. Dit in tegenstelling met een bericht in ons woensdagnummer waarin werd vermeld dat eventuele belangstellen den gratis toegang zouden hebben. - 50 jaar by V'daalse IJzerindustrie - De heer M. de Man, procuratiehouder bij de Veenendaalse IJzerindustrie v.h. G. H. van Leeuwen alhier, is door H.M. de Koningin onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in verband met zijn 50-jarig jubileum als employé van dit bedrijf. Deze onderscheiding werd de heer De Man bij bevordering toegekend, aangezien hij reeds in 1949 - bij zijn 40-jarig jubileum - werd onderschei den met de zilveren eremedaille. Gisterenmorgen reikte burgemeester A. Bakker van Veenendaal op het kan toor van de Veenendaalse IJzerindu strie de medaille uit. De burgemeester roemde de trouw en toewijding van de jubilaris, die het van jongste bediende tot procuratiehouder bracht. Ook had burgemeester Bakker prijzende woor den voor het feit, dat de heer De Man jarenlang de administratie van de Ned. Herv. gemeente van Veenendaal heeft verzorgd. Woorden van lof en dank spraken ook de directeur van het bedrijf, de heer B. B. van Leeuwen, de heer Ver- woert, namens de fabriekscommissie en de heer W. A. van Leeuwen, namens het personeel. Mevrouw De Man deelde in de hulde van haar echtgenoot en kreeg bloemen aangeboden. Toen mevrouw Van de Berg van IJssalon „Hollandia" bij het kas op maken een rijksdaalder zag met een rood nummer, dacht zy direct aan de Vallei-riks. Nadat alles klopte werd „De Vallei" er bij gehaald waaruit bleek dat de nummers cor respondeerden. By inlevering op ons bureau ontving zij de premie ad. 5,De nieuwe riks, die dus weer VIJF GULDEN waard is, heeft het rode nummer Degene, die deze rijksdaalder vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau inlevert krijgt de dubbele waarde in contanten uitbetaald. DE HEER v. d. LINDEN GAF VOOR LICHTING OVER AUSTRALIË EN NIEUW-ZEELAND Onder leiding van de emigratievoor lichtingsambtenaar, 6e heer H. v. d. Lin den, werd maandagavond j.l. in het Ge westelijk Arbeidsbureau aan de Kerke wijk een voorlichtingsavond gehouden over Australië en Nieuw-Zeeland. Aan de hand van lichtbeelden gaf spre ker, die persoonlijk deze landen bezocht heeft, een duidelijke uiteenzetting wat de emigrant in de vreemde te wachten staat. Van essentieel belang noemde hij de kennis van de Engelse taal en dat de emigrant van tevoren zijn plannen goed overweegt. Volgens de heer v. d. Linden vertegenwoordigt ieder woord Engels een kapitaal. Na eerst Australië behandeld te heb ben - hierbij merkte spreker op dat dit land emigratie-minded is, omdat het Australische volk er graag mensen bij heeft - ging hij over tot Nieuw-Zeeland. Arbeidsvoorwaarden, levensomstandighe den en de verschillende toelatingseisen tot deze landen werden door de aanwezi gen met grote aandacht gevolgd. Aan de hand van lichtbeelden kreeg men een in druk hoe de mensen in deze landen wonen. Interessant was ook de vertoning van de zogenaamde holding-camps waar emigranten bij aankomst een eerste on derdak vinden. Na afloop bestond er gelegenheid vra gen te stellen, waarvan enkele personen gebruik maakten. GROENE KRUIS GAAT VERGADEREN De jaarlijkse algemene vergadering van de vereniging „Het Groene Kruis" te Veenendaal, wordt op woensdag 22 april a.s". gehouden in het gebouw voor Gezondheidszorg aan de Eikenlaan. De agenda vermeldt naast de gebrui kelijke notulen en jaarverslagen ook de begroting 1960 en een bestuursver kiezing. De gewijzigde statuten en het huishoudelijk reglement zijn verkrijg baar bij de secretaris, Zandstraat 66 te Veenendaal. De totaal vernielde auto bij het post kantoor te Eist. De film van de Ned. Reisvereniging getiteld „Naar roepende verten", die voor een goed bezet „Trefpunt" werd vertoond, heeft een sterk propagandistische inslag. Men krijgt bij het zien van deze film sterk de indruk dat de makers zo veel mogelijk reismogelijkheden welke de N.R.V. biedt in één film hebben willen samenvatten. Voor de niet met het N.R.V.-werk bekende bezoeker zal dit aantrekkelijk zijn, terwyl misschien een meer ingewijde de voorkeur zal geven aan een op één of hoogstens enkele reisdoelen gericht filmwerk. Hoe het ook zij en hoe de meningen op vakwerk met prachtige opnamen en een dit gebied ook mogen liggen, de film was, zoals we dit van een grote reisorganisatie als de N.R.V. gewend zijn: een stukje WEINIG BELANGSTELLING VOOR ORIëNTATIERIT De belangstelling voor de oriëntatierit van de motor- en autoclub Veenendaal j.l. woensdagavond (33 deelnemers) was niet overweldigend. Waarschijnlijk moet de oorzaak hiervan worden gezocht in een oriëntatierit in Oosterbeek, die op hetzelfde tijdstip werd gehouden. Bakker v. d. B. uit Eist kreeg woens dagmiddag, tegen half één, de schrik van zijn leven, toen hij met zijn auto, die ter hoogte van het postkantoor te Veenendaal, Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg. De uitslag was: auto's: 1. v. d. Wetering 3 strafp.; 2. H. Veenendaal 4 strafp.; 3. G. van Ee, De Klomp 5 strafp.; 4. Dr. J. H. Kets 6 strafp.; 5. G. van Wakeren 6 strafp.; 6. E. J. van Schuppen 6 strafp. Motoren: 1. O. van Vulpen 3 strafp.; 2. J. Budding 5 strafp.; 3. Spijkhoven 6 strafpunten. Het Veenendaalse meisje Corry Groot, dat ruim een week in het middelpunt der belangstelling heeft gestaan door haar spoorloze verdwijning, is weer bij haar ouders terug. Het blijkt nu wel dat van een zogenaamde ontvoering geen sprake is en dat het meisje na haar vele omzwervingen blij is aan het einde van haar avontuur te zyn. De oorzaak van deze hele geschiedenis is een uit stapje met een jongeman in Utrecht, ten tyde dat zy by kennissen in die stad logeerde. Omdat het nogal laat geworden was, durfde zij niet terug te keren en be sloot de nacht in de open lucht door te brengen. Om dit wegblijven aanneme lijk te maken, wist zij niets anders te doen dan een soort ontvoeringsverhaal te fantaseren, waarop haar kennissen de politie in de arm namen. Na het onderzoek keerde het meisje met haar ouders naar Veenendaal te rug, maar toen zij vernam dat zij han gende het onderzoek nogmaals naar Utrecht zou moeten komen, heeft zij waarschijnlijk besloten voor goed te °1»'1'e„^den; v.°5,a lift gaf naar Broek en Waterland.. Omdat het meisje - de jongeman verkeerde in de veronderstelling dat zij minstens twin tig jaar was - zonder middelen van be staan was, bracht hij haar onder in een hotel, waar zij ruim twee dagen door bracht. Op de derde dag toen men arg waan kreeg werd zij door de plaatselijke politie aangehouden. No een aanvankelijke ontkenning gaf ze later toch toe het gezochte meisje te zijn en is toen ter beschikking van haar ouders gesteld. Op de dag van haar aan houding waren de autoriteiten juist van plan haar signalement via de pers met verdwijnen. De dag voordat zij naar de Utrechtse politie zou moeten, dus dins dagsavonds, heeft de jongeman waar mee ze in Utrecht uitgeweest was, haar met een motor in Veenendaal op gehaald. De eerste paar nachten heeft zij in de Domstad doorgebracht, maar het verlan gen naar huis werd haar te machtig. In de trein Utrecht-Arnhem ontbrak haar de moed bij De Klomp uit te stappen, met het gevolg dat zij nu in Arnhem te recht kwam. Hier zwierf zij net zolang rond totdat iemand zich over haar ont fermde, die zij vertelde dat zij naar Zuid- Limburg moest. Opnieuw stapte zij op de trein, maar in Eindhoven aangekomen, wilde zij weer naar huis terug. Al liftend kwam Corry in Purmerend terecht, waar ze in contact kwam met een in deze om geving wonende heer Kok, die haar een Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 ook voor de ouders, is er nu een einde gekomen aan de omzwervingen van Corry Tegen de Utrechtse jongeman, die met het meisje uit geweest is en haar ook in Veenendaal ophaalde, is door de ouders van Corry een aanklacht ingediend. het rond werd geslingerd, over de kop ging en toen opzij werd gesmakt. Won der boven wonder bleef hij ongedeerd. De botsing ontstond doordat een mili taire wagen om de geparkeerd staande auto heenzwenkte. Een vrachtwagen van v. E. uit Amerongen, die hier ach ter reed, merkte dit te laat en botste met een daverende klap op de gepar keerde wagen, met bovengenoemd ge volg. De luxe auto van v. d. B. kwam tot stilstand op een ijzeren paaltje dat het gevaarte afremde, waardoor de hoek van de muur een tiental cm van de be stuurdersplaats afbleef. De inhoud van de geldtas, bestaande uit wisselgeld, lag her en der over de weg verspreid. STIERENKEURING TE ELST Op de gehouden stierenkeuring, die verleden week in Eist werd gehouden, is de stier van de heer W. E. van Laar te Eist, blijvend goedgekeurd. GESCHENK H. M. DE KONINGIN Men verzoekt ons er op attent te ma ken dat behalve op verschillende plaatsen in het dorp, ook in de plaatselijke scho len bussen zijn geplaatst waarin de bij-1 dragen van de leerlingen gestort kunnen worden. heldere, rechtstreeks via de microfoon verstrekte commentaar. Het begon met een wintersportvakantie in Oberammergau; een allerlieflijkst Beiers wintersportplaatsje, dat talrijke mogelijkheden voor een dergelijke va kantie biedt. Van de skisport tot de meer alledaagse wandelsport. Van geheel andere aard is de paasreis naar Rome en omstreken. Een reis door een streek, die zich op dat tijdstip reeds in een heerlijk klimaat mag verheugen, waarvan de Hollandse reiziger natuurlijk ten volle profiteert, o.a. tijdens een boot reis naar het schilderachtige eiland Capri. Naast indrukken van een reis naar de Rivièra waren er beelden van een keuze voetreis naar Zwitserland. Een zeer spor tieve reis met naar keuze meer en minder „voetenwerk" door de prachtige bergen rond Ober-Engadin. Niet minder sportief is een „kletter" cursus in Oostenrijk. Echter, voorwaar geen vakantie voor jonge juffers of stijve oude heertjes. Op vrij grote hoogte bren gen de deelnemers en deelneemsters hun vakantie door in een berghut en het is met recht een vakantie, volgens het sy steem „doe het zelf". De berghut biedt geen hotelcomfort en van de reizigers wordt aanpakken verwacht als het op bergbeklimmen aankomt. Sommige op namen gaven een „griezelig" beeld van onderdelen van deze cursus, maar als men dan weet, dat dit door dezelfde Hol landers bedreven wordt als wij en onder vertrouwde leiding van een ervaren berg gids dan behoeft men er niet afwijzend tegenover te staan. Een land dat niet zo veelvuldig op het reisprogram van de Nederlanders voor komt is Engeland. Toch boekt de N.R.V. verschillende reizen vol en de film liet ons zien, dat ook een bootreis naar dit land een onvergetelijke indruk zal achter laten. AUTODIEVEN OP PAD Zaterdagavond tegen twaalf uur 'werd de autohandel Van G. uit Ederveen door twee hem onbekende personen per tele foon een auto te koop aangeboden. De heer Van G. die het zaakje niet vertrouw de, ook al vanwege het ongewone uur, waarschuwde de politie. Het tweetal arri veerde echter vroeger dan de mannen der wet, zodat de heer Van G. het duo wat aan de praat moest houden. Toen de politie er was bleek de auto in Duitsland gestolen te zijn. De twee verkopers ble ken Amsterdammers en goede bekenden van de politie. Zij hadden uiteraard geen papieren of rijbewijs. De auto werd in beslag genomen en de Amsterdammers in verzekerde bewaring gesteld. RENSWOUDE Gevonden: een wollen grijze das; een rode portemonnee. VEILING WOONHUIS Ten overstaan van de notarissen van Rhijn en Vink werd woensdagmiddag geveild een woonhuis aan de Overstraat van wijlen A. C. Temminck. Koper werd de heer M. van Manen voor 15.900, Nu de vijftigste verjaardag van Hare Majesteit de Koningin aanstaande is, blijkt alom het verlangen levendig niet alleen om 30 april 1959 op buitengewone wijze te vieren, maar ook om aan de jarige persoonlijke aanhankelijkheid te betuigen. De ouderen onder ons herinneren zich nog goed de vreugde, die ons land ver vulde toen op 30 april 1909 in het Oranje huis een Prinsesje het levenslicht zag. Die vreugde is bij het opgroeien van Prinses Juliana het begin gebleken van een grote liefde van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, zich openbarende in een hartelijk medeleven met haar hu welijk en gezinsleven, in een vurig ver langen tijdens haar ballingschap om haar weer in ons midden te zien. Toen zij, na de troonsafstand van Kon. Wilhelmina, bij de inhuldiging op 6 sept. 1948 haar onvergetelijke toespraak hield, Burgemeester Bakker speldt de heer M. beseften wij allen, dat wederom een hoog de Man de ere-medaille in goud, verbon- staande, rijkbegaafde vrouw de troon der den aan de Orde van Oraje-Nassau op. Links de echtgenote van de heer De Man. Oranjes had bestegen, het Koninkrijk der Nederlanden ten zegen. Heden leeft Ko ningin Juliana, wijs met de ouderen en als jeugdige met de jongeren, tesamen met haar gezin te midden van haar volk. Stellig leeft overal in het Koninkrijk de wens om Hare Majesteit ter gelegen- van deze bijzondere verjaardag gezamen lijk een geschenk aan te bieden, een ge schenk waarin ons diep respect en onze warme genegenheid jegens de Draagster der Kroon gestalte kunnen krijgen. Teneinde aan dit verlangen uitvoering te kunnen geven is het noodzakelijk, dat een en ander wordt gecoördineerd en daartoe is dan ook onlangs gevormd het „Comité verjaarsgeschenk H.M. de Ko ningin", welk comité alle Nederlanders en alle Nederlandse organisaties, vereni gingen, instellingen, bedrijven en scholen in de gelegenheid wil stellen om aan het geschenk voor H.M. bij te dragen. De per soonlijke bijdrage, hoe bescheiden wel licht van omvang, zal even welkom zijn als het grotere bedrag, dat een collecti viteit, een vereniging of een bedrijf of dergelijke wil schenken. Maar in dit bij zondere geval zal er vanzelfsprekend geen straatcollecte worden gehouden. Het comité, dat dus in deze namens het Nederlandse volk zal optreden, meent te handelen in de geest van de Koningin als het haar een bedrag ter beschikking stelt, dat zij naar haar inzicht kan bestemmen voor een algemeen doel. Daarnaast hoopt het een deel van de bijdrage te mogen aanwenden voor een persoonlijk geschenk voor Hare Majesteit. Deelneming aan deze gezamenlijke ac tie is mogelijk tot 25 april a.s. door stor ting van bijdragen bij de Postcheque- en Girodienst op nummer 640.000, Amster dam of bij de Nederdlandsche Handel- Maatschappij N.V. te Amsterdam, in beide gevallen ten gunste van rekening „Ver jaarsgeschenk H.M. de Koningin". Boven dien kunnen bijdragen ten bate van één dezer beide rekeningen plaatselijk wor den gestort, bij alle bankkantoren in het gehele land,hetgeen niet alleen geldt voor de kantoren der handelsbanken en boe renleenbanken, maar ook voor de spaar banken. De burgemeesters, wier mede werking het comité inroept, zullen plaat selijk wellicht nog nadere aanwijzingen geven. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude is wegens ambtsbezigheden verhinderd op woensdag 22 april a.s. spreekuur te hou den. De eerstvolgende zitting hiertoe zal nu worden gehouden op 29 april a.s., des namiddags van 2 tot 3 uur. BETALING ZITPLAATSGELDEN De kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente te Renswoude zal op woensdag 22 april a.s. voor de tweede maal zitting houden voor het in ontvangst nemen van de zitplaatsgelden voor 1959. De zitting wordt gehouden in de consistoriekamer des avonds van 7 tot 9 uur. INENTING TEGEN POLIO Op 23 april a.s. zal in kamp Over- berg vanaf 's middags 2 uur de tweede inenting tegen polio plaats hebben voor de kinderen die in maart j.l. voor de eerste maal werden ingeënt. Voor hen die de vorige keer ziek waren bestaat gelegenheid aan deze inenting deel te nemen. Hiervan dient vóór 21 april a.s. kennis te worden gegeven ter se cretarie te Amerongen. dat tijdens de hevige regenval van gisterenavond vele straten in Veenendaal blank stonden? dat hierdoor een gedeelte van de rijbaan in de Zandstraat weer is verzakt? dat Gemeentewerken maatregelen heeft genomen om erger te voorkomen? dat een stelletje kwajongens don derdagmiddag een schuurtje in de Tuin straat vakkundig aan het slopen waren? dat omwonenden hiervan de politie in kennis stelden? dat de knapen toen tijdens hun „werkzaamheden" in de kraag werden ge grepen? dat dit grapje hun een vrije avond en zaterdagmiddag kost? dat zij dan op het politiebureau strafwerk moeten maken? dat een driejarig jongetje woensdag op de Groenelaan spelenderwijs tegen een paard, dat voor een melkwagen gespan nen was, is gelopen? dat het ventje er gelukkig met enige schaafwonden afkwam? meer dan 100 verschillende soor ten voorradig Plastic muurverf, in diverse tinten geeft niet af in dozen, ook los verkrijgbaar Zeemleer, Sponsen, Borstelwerk enz. Tel. 2576 Hoofdstraat 106 Hr. Schilders krijgen op behangsel EXTRA KORTING

De Vallei | 1959 | | pagina 1