Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Bejaarden brachten dank aan Veenendaalse bevolking bij opening van het 0*C*B* MULDER kreeg kous „Wout Blauwkous op de kop" Verkeerswisselbeker voor de Johan Calvijnschool \eenendaal beleefde druk week-einde Ruim 1400 deelnemers startten voor de Ritmeesterwandeltocht Uitslagen voorjaars winkelweek 33e jaargang WOENSDAG 22 APRIL 1959 Nr 32 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Samenwerking vermag alles Nieuws uit de omgeving Agenda K. BOK - directeur Amsterdamse Bank - OVERLEDEN Koe trapte - landbouwer brak been 452 schoolkinderen krijgen verkeersdiploma Behalve Winkelweek nog diverse andere evenementen Utrechts draaiorgel komt naar Veenendaal Inlevering sprits-bonnen Prachtig parcours door de pas ontloken natuur Wat nu weer. ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent „Wij zijn blij, heel blü en bovendien erg dankbaar dat wij vanaf heden in zo'n prachtig gebouw bijeen kunnen komen. Niet in het minst is dit te danken aan de gehele Veenendaalse bevolking die met milde hand heeft gegeven om het doel: een bejaardencentrum, in korte tijd te kunnen verwezenlijken. Vanaf deze plaats wil ik het O.C.B.-bestuur en heel Veenendaal bedanken voor al hetgeen zij voor de bejaarden heeft gedaan en nog doet." Met deze woorden vertolkte de heer Takken de gedachten van de Veenen daalse bejaarden bij de officiële opening van het nieuwe Bejaarden Centrum aan de Verlengde Helling, welke j.l. vrijdagmiddag plaats vond. Het voltallig college van B. en W., raadsleden, officieren van het Leger des Heils, plaatselijke predikanten, pastoor Beckers, vertegenwoordigers van Veenendaalse industrieën, het bestuur van de Veenendaalse Winkeliersvereniging en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties alsmede een deputatie van de bejaarden waren hierbij o.m. aanwezig. De voorzitter van het Ontspannigs Cen trum Bejaarden, de heer G. G. de Ruiter sprak allereerst een kort welkomstwoord uit waarin hij de vruchtbare samenwer king bij het tot stand komen van het nieuwe gebouw roemde. „Het zou te ver voeren allen op te noemen die hieraan hebben meegewerkt maar wees er van verzekerd dat de oudjes er ontzettend blij mee zijn," aldus de voorzitter. Hierna gaf hij het woord aan de heer Vundering van de Bouwcommissie, die tegen een achtergrond van een prachtig schilderij, voorstellende de plaats Vee nendaal met - hoe kan het ook anders - rokende fabrieksschoorstenen, een over zicht gaf van de bejaarden-geschiedenis in Veenendaal. Door een aantal Veenendaalse bejaar den geattendeerd op een toenmaals be staande leemte n.l. het ontbreken van een goede mogelijkheid tot ontspanning voor de Veenendaalse bejaarden, besloten de heren E. C. Diepeveen, S. Kroesbergen en een inmiddels uit Veenendaal vertrokken persoon het initiatief te nemen om aan bedoelde situatie een einde te maken. Men schreef een aantal verenigingen en organisaties aan en na een tweetal be sprekingen t.w. 25 oktober en 8 november 1956 kon tot oprichting van een bejaar dencentrum worden besloten. Een tijde lijke huisvesting vond men in Eltheto maar het bestuur heeft zich van begin af aan als ideaal gesteld een voor de be jaarden betere huisvesting te scheppen. Binnen één jaar ging het bestuur over tot publikatie van plannen van het EDE. In Ede is onlangs een stichting opgericht die de bouw voorbereidt van een grote congreshal nabij het openlucht theater. De hal is nodig omdat het geven van uitvoeringen of het houden van con gressen in het openluchttheater te zeer afhankelijk is van het weer. Bovendien zou men dan in de gelegenheid zijn ook in de winter congressen in Ede te be leggen. DOORN. In het komend seizoen zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat het natuurbad Woestduin voor het eerst zijn poorten opende. In verband met de vroege Pinksteren zal de opening van het bad plaatsvinden op zaterdag 16 mei, terwijl het in de bedoeling ligt deze vijfentwin tigste opening een feestelijk tintje te geven. BARNEVELD. De onlangs in Barneveld gehouden „Zilvervloot-actie" waarvan de baten bestemd zijn voor het bouwen van een nood-dierenasyl, heeft een netto-op brengst van ruim tweeduizend gulden. ZEIST. Verleden week heeft de Zeister- se politie een huisvrouw aangehouden, die in de „Kijkgrijp", een zelfbedienings zaak, wel greep maar niet betaalde. Zij trachtte levensmiddelen ter waarde van vier gulden mee te nemen. VEENENDAAL Woensdag 22 april: 2e deel cursus „Fotografie voor iedereen" van Volksuniversiteit Veenendaal in ,,'t Trefpunt". Aanvang 20.00 uur. Zendingsavond in Ger. Kerk (Vaartbrug) Kampeer-voorlichtingsavond in „De Korenbeurs". Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 24 april: Ritmeester Schaaktoernooi in kantine (over 't spoor). 's Avonds uitreiking van geschen kenbonnen in het kader van het Winkelweek-programma in Vee- nendaals winkelstraten. De heer Takken biedt, namens de Vee nendaalse bejaarden, de dames die de verzorging op zich genomen hebben, bloemen aan. Geheel rechts de voor zitter van het O.C.B., de heer De Rui ter. Zittend: burgemeester Bakker en (op de rug gezien) wethouder Ant. de Ruiter. nieuwe gebouw en het deed dit, omdat het zich geruggesteund voelde door de sympathie en steun die het van de Vee nendaalse burgerij ondervond. En de voorspelling van Wout Blauwkous ten spijt die in „De Vallei" van 21 februari 1958 schreef: „Geloof mij nou maar ge rust, die piekfijne behuizing van ons, die staat er voorlopig nog niot", het gebouw staat er nu toch reeds. Daartoe in staat gesteld door een lening van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Textiel- en Kledingbedrijven „Unitas" kon de bouw Zondagmorgen j.l. is in het Veenendaal se Julianaziekenhuis overleden, de heer K. Bok, in leven directeur van de Am sterdamse Bank te Veenendaal. De over ledene, die de leeftijd van 59 jaar be reikte, werd op 1 januari 1944 in deze functie benoemd bij de overname van de Veense Bank door de Amsterdamse Bank. Voordien was de heer Bok directeur van deze bankinstelling te Assen. Hij had 40 dienstjaren bij de Amsterdamse Bank. De heer Bok, die een zeer geziene fi guur was in Veenendaal, bekleedde ook een aantal andere functies op maatschap pelijk en kerkelijk terrein. O.a. was hij voorzitter van het bestuur van de Herv. Evangelisatie „Sola Fide", penningmees ter van de stichting „Arbeid voor onvol- waardigen", afdeling zuid-oost Utrecht, penningmeester van de afdeling Veenen daal van het Kon. Wilhelminafonds (kan kerbestrijding), bestuurslid van de Han delsavondschool en daarnaast was hij vanaf de oprichting tot eind 1957 pen ningmeester van de Chr. scholen voor buitengewoon lager onderwijs te Veenen daal. De teraardebestelling zal a.s. woensdag plaatsvinden op de begraafplaats „Croos- wijk" te Rotterdam. van dit prachtige centrum gefinancierd worden." Verder bracht de heer Vundering dank aan de architekt Brouwer, de uitvoerder fa. Blijleven, het schildersbedrijf v. d. Pol en de installatiebedrijven Hiensch en Schreuder. De beste waardering aan allen die hebben bijgedragen aan de tot stand koming van het gebouw sprak volgens de heer Vundering het gebouw zelf uit. ER KOMEN STEEDS MEER BEJAARDEN Na de rede van de heer Vundering ging burgemeester Bakker er toe over de offi ciële opening te verrichten. Volgens bur- meester Bakker zijn er tegenwoordig veel meer bejaarden dan vroeger. Dit kon hij aantonen met cijfers waaruit tevens bleek dat de vrouwen altijd iets ouder werden dan de mannen omdat ze, zoals hij zei, ontzien wérden door het sterke geslacht, een opmerking die vooral bij de aanwe zige dames enige hilariteit veroorzaakte. (Zie verder pagina 2) NIET VOLDOENDE RUIMTE Maandagmiddag, toen de heer J. de R. uit Veenendaal, die met zijn auto in file opgesteld stond te wachten voor het stoplicht in de Hoofdstraat, weer wilde oprijden, merkte hij dat hij een ander voertuig raakte dat ter plaatse stond geparkeerd. Het bleek een mo tor met zijspan te zijn, eigendom van v. H. uit Wageningen, dat hierdoor ge ringe schade opliep. REM DEUGDE NIET Maandagmiddag om half twee vond in de Hoogstraat een aanrijding plaats die veroorzaakt werd door een niet goed functionerende rem van een VW- bestelauto bestuurd door de Veenen- daler G. J. R. Toen deze af moest rem men voor een vóór hem rijdende vrachtauto van Van Gend en Loos, be stuurd door J. V. uit Renswoude, trap te hij daarbij door zijn rem en botste tegen de achterzijde van de vracht auto. De linkervoorkant van de be stelauto werd enigszins vernield. „FOTOGRAFIE VOOR IEDEREEN" Hedenavond om acht uur houdt de Volksuniversiteit Veenendaal het tweede deel van de cursus „Fotografie voor iedereen" met als docent de heer J. J. Hens. Gezien de belangstelling voor het eerste deel van deze cursus zuilen er ook nu weer veel amateur-fotografen van deze unieke gelegenheid gebruik gebruik maken, om hun kennis op dit gebied te verrijken. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar aan de zaal en op de be kende adressen. Een koe, in afwachting van een blijde gebeurtenis, heeft zaterdag de Gelders- Veenendaalse landbouwer v. d. B. aan de Stationsstraat zo tegen zijn been getrapt, dat deze met een gebroken been naar het Julianaziekenhuis alhier moest worden overgebracht. GEEN VOORRANG VERLEEND Dinsdagmiddag gebeurde onder aan de Markt een aanrijding, doordat een genomen in het „Franse Gat". Het was 12-jarige wielrijder, zonder voorrang te geen gemakkelijk parcours, dat de deel- Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de Johan Calvijnschool (hoofd de heer C. G. Mynders) beslag weten te leg gen op de door dc gemeente Veenendaal beschikbaar gestelde verkeerswisselbe ker. Sleept deze school volgend jaar de beker weer in de wacht dan blijft zy de finitief in haar bezii. In totaal slaagden 452 leerlingen van dc Veenendaalse scholen voor het verkeers- examen, dat bestaat uit een schriftelijk en een praktisch gedeelte. Over de resultaten van het schriftelijke gedeelte schreven wij reeds eerder. Het praktische gedeelte v/erd vorige week af- verlenen 'han een uit de Hoofdstraat komende bromfietser, onverwachts de rijbaan overstak. De bromfietser kon de knaap niet meer ontwijken en reed hem in de flank aan. Er ontstond al leen maar materiële schade. nemers moesten „nemen". Alle mogelijke verkeerssituaties waren er in opgenomen en het wemelde van de verkeersborden en op verschillende punten hadden de kandidaten rekening te houden met aan wijzingen van verkeersagenten. Veenendaal stond dit weekeinde in het teken van een drietal sporttoernooien, een grote wandeltocht en de tot in de verre omtrek bekende Winkelweek. J.l. vrijdagavond werd het Ritmeester schaaktoernooi geopend en zette de Voor jaarsactie in met een rondgang van de Scheepjeswolharm< nie waarvoor veel belangstelling bestond. De winkelstraten boden een echifc gezellig aanzien en mede door het prachtige weer kwamen velen uit de omgeving naar onze plaats om inkopen te doen of gezellig te winkelen. De correct marcherende Scheepjes- wolharmonie met pittige marsmuziek zorgde voor de juiste stemming en het is geen wonder dat dit muziekkorps overal langs de route grote belangstelling on dervond. Zaterdagmiddag was het nog drukker. In de sportzalen van het Chr. Lyceum en de Mulo werd het Pantervolleybal- toernooi en het Climax-tafeltennistoer- nooi gehouden. Bij beide gebeurte nissen hadden speelsters en spelers geen last van de plotseling ingetreden koude. Geheel anders was het gesteld met de deelnemers aan de Ritmeester wandel tocht, waaronder veel jongeren, die danig veel hinder ondervonden van de kou. Een vlijmscherpe noordenwind vormde toch geen beletsel om moedig en opge wekt door te wandelen en een fleurig schouwspel te leveren voor hen die langs het parcours een beschut plekje hadden gevonden. IETS HOGER? In dezelfde tijd dat de wandelaars het voor hun bestemde parcours aftippelden en in de sportzalen de kanshebbers luide aangemoedigd werden, voerden in het kader van het Winkelweekprogramma de „Schaddenrieders" uit Enschede folkloris tische Twentse en Achterhoekse dansen op. Hun eerste optreden was op het Prins Bernhardplein, waarna nog een voorstel ling op het Slot. de Bruïneplein volgde. Niettegenstaande het winterse weer, zijn er velen naar het optreden van dit internationaal bekende gezelschap komen kijken. Op het Slot. de Bruïneplein be stond het publiek grotendeels uit kinde ren, die blauw van de kou aandachtig de verrichtingen van de klompendansers in hun typische klederdracht volgden. Ook de ouderen zullen met genoegen de volksdansen gadegeslagen hebben, want uit opmerkingen uit het publiek viel op te maken dat men van oordeel was dat het laten optreden van „De Schadden rieders" een goede greep was van de or ganisatoren van het Winkelweek-pro gramma. Maarhierbij dient tevens te worden opgemerkt dat velen totaal niets van de dansgroep hebben kunnen zien. Wellicht verdient het aanbeveling in de toekomst een dergelijk optreden te doen plaatsvinden op een verhoging, zodat een ieder zonder moeite (vooral de vaders hebben nu soms een half uur lang met hun spruit op de arm moeten staan) het programma kan volgen. De anders zo rustige zondag kenmerkte zich ditmaal door een grotere verkeers drukte door het centrum van Veenendaal. Talloze automobilisten passeerden Vee nendaal op hun tocht naar of van de bloeiende Betuwe via de Rijnbrug in Rhenen. In de Betuwe zelf was het één stroom van auto's die in een rustig tempo over de slingerende wegen hun weg zoch ten door een onvergetelijke pracht van bloeiende bomen. Maandagavond zwierven onbekenden rond in Veenendaals straten die plotse ling iemand staande hielden, hem of haar een enveloppe aanbood en dan weer in het publiek verdween. In de enveloppe vonden de soms verbouwereerde „slacht offers" een gesehenkenbon, die bij in levering bij de op de bon vermelde win kelier een mooi cadeau opleverde. Radio wagen Tukker - geen onbekende meer in Veenendaal - zorgde met vrolijke muziek voor de juiste sfeer. Onder de vrolyke tonen van de accor deon voerden „De Schaddenrieders" op het Prins Bernhardplein folkloris tische dansen op. De organisatie berustte bij de Veenen daalse politie, o.l.v. inspecteur Dekker. Aan het praktische gedeelte namen 470 kandidaten deel, waarvan er 21 werden afgewezen en 66 het moeilijke parcours foutloos reden. Van de scholen reed de Johan Calvijn school het beste praktische examen met een gemiddelde van 94.92%>, op de voet gevolgd door de Salvatorschool (hoofd de heer A. F. Tichelhoven), de Chr. Nat. school I (hoofd de heer D. Dillingh) en de Juliana van Stolbergschool (hoofd de heer A. Visser), alle met ruim 94*/«. De andere scholen „zweefden" tussen 84 en 92 */o. Het examen geeft het volgend algeme ne beeld te zien (gerekend dus over schriftelijk- en praktisch examen): 1. Johan Calvijnschool, 92.46°/» 2. Chr. Nat. school I, 89,91*/. 3. Patrimoniumschool (hoofd de heer A. C. Schilperoort), 89.51*/.. Een prestatie op zichzelf waren de re sultaten van 9 leerlingen, die het diplo ma met lof haalden, temeer daar het praktische examen extra zwaar werd be oordeeld. Het aantal deelnemers aan beide gedeel ten, van het examen was: 491, waarvan er in totaal 39 werden afgewezen. Hierbij inbegrepen zijn de kinderen, die ziek wa ren tijdens de examens en later in de gelegenheid zijn gesteld om op het poli tiebureau een mondeling examen af te leggen en op die manier werden beoor deeld op hun verkeerskennis. Van deze categorie moesten er 5 worden afgewezen. Evenals vorige jaren zal ook nu de uit reiking van de diploma's en de verkeers- insignes een bijzonder tintje dragen. Dit zal geschieden op 22 april a.s. in gebouw „Eltheto". Burgemeester A. Bakker zal tijdens deze bijeenkomst de wisselbeker en de negen diploma's „met lof" uitrei ken, terwijl de overige diploma's zullen worden uitgereikt door inspecteur Dek ker. De middag zal verder worden opgeluis terd met enkele films van het landelijk verbond voor veilig verkeer. Ter verhoging van de Winkelweek sfeer zal, behalve het reeds gepubli ceerde programma a.s. donderdag en vrijdag het grote draaiorgel van de Kentie uit Utrecht in Veenendaals straten komen spelen. Het bestuur van de VWV deelt mee dat tot uiterlijk zaterdagavond 6 uur a.s. bonnen voor sprits ingeleverd kun nen worden op het bureau Hoofdstraat 98. Eén der deelnemende groepen aan de Ritmeester Wandeltocht, de Hollandia- meisjes, ditmaal uitgedost met grote witte hoeden. De Ritmeester wandeltocht, welke werd georganiseerd ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Veenendaalse wandelsportvereniging „Ritmeester" behoort weer tot het verleden. Hoewel het zaterdag eigenlijk te koud was, om in wandelkleding op straat te komen, is het toch een tocht geworden om nooit te vergeten. Zelden zullen er routes worden uitgestippeld, waar zoveel aan na tuurschoon te genieten valt, dan hier het geval was. Vooral het gebied van Staatsbosbeheer was met het pas ontluikend groen fantastisch. Maar ondanks al het moois wat te beleven viel, heeft deze tocht ook weer enkele feiten aan het licht gebracht, die een aandachtige studie verdienen. Ten eerste was het aan de start niet helemaal in orde. Nu is het wel zo, dat oorspronkelijke plannen betreffende het laten vertrekken van de troep, werden gedwarsboomd door een autobus die in de weg stond en waarvan de chauffeur nergens te vinden was, maar om een zo groot aantal deelnemers tegelijk te laten starten verdient geen aanbeveling. In de eerste plaats moeten groepen die vroeg tijdig present zijn, veel te lang wachten. Er waren er namelijk die drie kwartier in de kou gestaan hebben. En in de twee de plaats geeft een zo grote gesloten co lonne gauw verkeersmoeilijkheden, zoals opstoppingen. Verder is het juist om 's zomers de verplichte rust in de openlucht te houden, maar met het koude weer van j.l. zater dag, was het bijna niet te doen om in sportkleding in de openlucht een ver plichte rust te genieten. Vooral de hele kleintjes waren in sommige gevallen be klagenswaardig. Het is vanzelfsprekend niet de bedoeling deze tocht te bekriti seren, maar het zijn enkele feiten die de aandacht van de organisatoren verdienen. Bij de finish in de Ritmeesterkantine was de sfeer ondanks het vrij lange wach ten op de prijsuitreiking verrassend goed. De wandelaars zaten daar in groepjes bij elkaar hun wandelervaringen uit te wisselen, nadat zij door de drumband Rhenen, die de wandelaars uitgeleide had gedaan, weer naar de finish waren terug gebracht. Wij hebben daar met enkele deelnemers nog een praatje gemaakt over deze tocht VRIJDAG 17 APRIL 1959 Dagtocht naar Duitsland, voor 2 pers. Mej. Gerrie Anbeek, P. H. van Rijn straat 48; Mevr. M. A. Koehoorn-van Barneveld, Eenvoudlaan 10a; Fam. G. van Manen, Gortstraat 115; Fam. G. P. Smit, Patrimoniumlaan 79; Fam. J. Turkesteen, Rembrandtpark 54s; Fam. D. J. Wester, Westersingel 15s, allen te Veenendaal. Levensmiddelenpakket: Fam. P. Bor, Panhuis 49, Veenen daal; Fam. G. v. Engelenburg, Vallei straat 57, Veenendaal; Fam. A. van Garderen, Dorpsstraat 35, Renswoude; Fam. v. Nieuw-Amerongen, Valleistraat 78, Veenendaal; Fam. J. Schoemaker- Tijssen, v. Heutzlaan 114, Ede. en wel in het bijzonder aangaande het parcours. De nog jeugdige mej. Dicky Wagens- veld uit Scherpenzeel, die voor het eerst als leidster van de kleine Scherpenzeelse tippelaars op pad was (kinderen van zes tot twaalf jaar) vond het prachtig. Zij vond het leuk om met de kleintjes op stap te gaan, hoewel ze er in het begin wel wat last mee gehad had. Zij wil dit werk in de toekomst echter graag blijven doen. De Zeisterse NTV'ers vonden het par cours prachtig en hadden fijn gewandeld. Zij waren natuurlijk enthousiast over het feit dat zij op alle afstanden de eerste prijzen in de wacht gesleept hadden. Mej. Van Amerongen, leidster bij de kleintjes van SSS, vond het erg prettig bij de kinderen. Het mooiste was volgens haar, dat zij als eerste binnenkomende groep strak achter de muziek naar de finish mocht marcheren. De leden van de WSV Woudenberg, hadden nog maar zelden zo'n mooi par cours gelopen, maar vonden de rust in de kou verschrikkelijk. Hun mening was, dat men bij de rust even moet kunpen gaan zitten en dat was hier niet mogelijk door de kou. De leider van Pehavee vond de tocht buitengewoon, maar klaagde ook over de kou. SKF, dat met keurige nieuwe uniformen op de weg kwam, was dezelfde mening toegedaan. Het liep lekker en alles ging als vanzelf. Over nieuwe uniformen gesproken. Ook de Hollandia-meisjes waren in het nieuw en zagen er met de grote hoeden op fleu rig uit. De uitslag van de jury luidde als volgt: 10 km: 1. NTV, Zeist 629 p.; 2. Nic. Beetsschool, Zeist 591 p.; 3. WSV Wou denberg 585 p.; 4. Groentjes, Veenendaal 583 p.; 5. Mercurius, Utrecht 580 p.; 6. WSK, Amersfoort 574 punten. 15 km: 1. NTV, Zeist 610 p.; 2. Mercu rius, Utrecht 591 p.; 3. VGLO-school Vee nendaal 590 p.; 4. VGLO-school Veenen daal 575 punten. 20 km: 1. NTV, Zeist 621 p.; 2. Vecht- kanters, Maarssen 603 p.; 3. Pehavee, Veenendaal 592 p.; 4. WSV, Woudenberg 587 punten. De beker voor groepen uit geünifor meerde beroepen was voor de groep van de Amsterdamse Tram. Een extra prijs voor bijz<jpdere pres taties ging naar de Prinses Wilhelmina- school. De prijzen werden uitgereikt door de heer Van Amerongen. J. P. K., fabrieksdirecteur te Rhenen, zou een personeelslid, waarvan hij wist dat deze geen rijbewijs bezat, opdracht gegeven hebben per auto een bestelling weg te brengen en men mag een over treding nu eenmaal niet uitlokken. Voor het Wageningse kantongerecht ontkende K. zaterdag er iets vanaf te weten. Het was gebeurd toen hij op reis was en het zou de fabriekschef wel geweest zijn, die de order gegeven had. Het gerecht besloot daarop tot vrij spraak, waarbij de officier mededeelde straks of het bewuste personeelslid - dat overigens een paar dagen na de rit zijn rijbewijs kreeg - of de fabriekschef te zullen laten dagvaarden. Dat kost allemaal weer nieuwe tijd, zei K. Beboet u mij dan maar. Recht is echter recht en daarom ging dat niet, want als K. de opdracht niet gegeven had kon hij er ook niet voor veroordeeld wor den. Deze verdachte wordt dus eigenlijk tegen zijn zin vrijgesproken, merkte rech ter v. d. Brand op. Chauffeur T. H. uit Rhenen had in Oos terbeek met zijn vrachtauto een maai- machientje, dat gebruik werd om het gras in een plantsoen te kortwieken, omver gereden. Twee werklieden die zich met het apparaat bezig hielden hadden boven- dien ijlings opzij moeten springen om niet eveneens in gevaar te komen. Ik had net een lading gelost en het gebeurde toen ik weer weg wilde rijden, vertelde verdachte vrijdag voor het Wa geningse kantongerecht. Het was echter wel een beetje hun eigen schuld, want het maaimachientje scheen defect te zijn en ze zaten het zowat onder mijn auto te repareren. Dat hadden ze beter ergens anders kunnen doen. U mag zomaar niet op iets of iemand inrijden, zei de officier. U dient u er eerst van te overtuigen of de baan vrij is. Verdachte zat hoog in de cabine van zijn zware vrachtwagen en beide mannen met hun machine waren voor hem waar schijnlijk te laag bij de grond, letterlijk bedoeld dan, meende de rechter. Hij zag ze daardoor niet, maar dat pleit hem zeker niet vrij. Het was een riskant gedoe. Het kostte H. 25,- of 5 dagen. ■fr M. S., grossier te Veenendaal, verscheen vrijdag voor het Wagenings kantongerecht omdat hij op 24 september van het vorige jaar met zijn personenauto van een par keerplaats was weggereden, terwijl een naderende wielrijder door die manoeuvre gehinderd werd. Verdachte was namelijk eerst opgetrok ken, doch daarna, toen hij reeds schuin op de weg stond, weer gestopt daar hij een auto zag naderen. Rekening houdend met de snelheid van de wegrijdende auto dacht de fietser, dat hij zonder veel vaart te verminderen achter deze langs zou kunnen rijden. Toen de wagen echter plotseling stopte, ging deze berekening niet meer op. De wielrijder, G. J. B. uit Veenendaal, was toen reeds te dicht ge naderd om nog met succes te kunnen pogen een botsing te vermijden. B. had nog voldoende ruimte om rechts van mijn auto te passeren, luidde S.' verdediging. Dat is wel mogelijk, maar u moest ervoor zorgen, dat hij ongehinderd recht door kon rijden en dat hebt u niet gedaan, antwoordde de officier. Ik heb toch echt mijn best gedaan om zo goed mogelijk te rijden, vervolgde verdachte. U wilde 't extra veilig doen en maakte juist daardoor nog brokken, be greep de rechter. De eis luidde hierop 20,- of 5 dagen. Rechter Pot vonniste conform met toe wijzing van een door de wielrijder in gestelde schadevordering van 42,75. Aan S. B., landbouwer te Ederveen, werd vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht ten laste gelegd, dat hij met zijn jeep met tweewielige aanhangwagen in een bocht van het Schras in zijn woon plaats niet voldoende naar rechts zou zijn uitgeweken en zelfs een zwenking naar links gemaakt had, toen hij werd inge haald door een personenauto. Ik ben niet naar links gegaan en bovendien had ik maar een heel lage snelheid. De jeep liep nog in de luie ver snelling en kon dus niet harder dan 20 km. Ik heb de personenauto niet gezien, maar hij moet wel met een vaart van zo'n 100 km achter me gezeten hebben. Hij passeerde mij in de bocht en slipte daar bij, vertelde verdachte. Uit het onderzoek door de politie was echter wel vast komen te staan, dat ver dachte ook niet geheel volgens de regels gereden had en Mr. Leusink eiste daarom een boete van 30,- of 6 dagen. Rechter Pot vonniste conform. ZATERDAG 18 APRIL 1959 Dagtocht naar Duitsland, voor 2 pers. A. W. Brinkhuis, J. van Nassaulaan 22, Gelders Veenendaal; J. Bruys, Kost- verloren 36, Veenendaal; C. Hendrik- sen, Brinkstr. 1, Bennekom; C. Looyen- ga, Jan Steenlaan 28, Veenendaal; C. v. d. Poel-van Kooten, Valleistraat 150, Veenendaal; P. A. van Viegen, Zand straat 56, Veenendaal. Levensmiddelenpakket: G. Boers, Gelderland 4, Veenendaal; H. Haas, Jan van Nassaulaan 10s, Geld. Veenendaal; J. H. de Roder, Bergweg 16, Veenendaal; Truus Slotboom, Adr, van Ostadelaan 42, Veenendaal; J. Tijs- sen, Patrimoniumlaan 66, Veenendaal. MAANDAG 20 APRIL 1959 Dagtocht naar Duitsland, voor 2 pers. D. J. Bouman, Gerard Doustraat 10, Veenendaal; H. K. Budding, Rijnban- dijk 183, Kesteren; E. M. Croes-Goote, Kanaalweg 3, Veenendaal; R. de Flui ter, Gortstraat 60, Veenendaal. G. J. Gerritsen, Valleistraat 32, Veenendaal; A. de Rooder, P. H. van Rijnstraat 23, Veenendaal. Levensmiddelenpakket: D. Drost, Rijksstraat 139, Eist, (U.); fam. Methorst, Nieuwstraat 13, Scher penzeel; Van Nieuwamerongen, Hoofd straat 99, Veenendaal; Van Soest-Zijl- stra, Beatrixstraat 45, Veenendaal; J. van Viegen, Vijgendam 46, Veenendaal. Vorig jaar hebben meer dan zes mil joen mensen Groot-Brittannië's oude mo numenten en historische gebouwen be zocht. De Tower of Londen trok meer dan een miljoen bezoekers. Ongeveer 70 kilometer van Tokio bouwt Japan zijn eerste atoomcentrale ter waarde van ongeveer 200 miljoen gul den. De centrale is beveiligd tegen aard schokken. Als het voorstel van de Engelse ge leerde Hinshelwood aangenomen wordt, dan zal Latijn de wereldtaal worden. Mo menteel is het Russisch bezig vooral in de wetenschap-taal te overheersen. Afgelopen vrijdag is de Sowjet-Rus- sische premier Chroetsjef 65 jaar gewor den. Zijn vader was mijnwerker. De ja rige begon zijn carrière als herdersjongen. De voormalige Amerikaanse piloot Eatholy, die de aanvallen met atoombom men boven Hirosjime Nagasaki leidde, moet voor een onderzoek naar zijn gees tesgesteldheid drie maanden in een hos pitaal opgenomen worden. Noorwegen heeft van Rusland een ernstig protest gehad in verband met een grensschending. De daders waren twee honderd rendieren die in het hoge noor den voedsel zochten. Volgens een buitenlandse geleerde zou men er binnen afzienbare tijd in sla gen de intelligentie van apen door middel van hersenoperatie te vergroten. De die ren zouden dan eenvoudige zinnen kun nen zeggen. Typisch Frans. Een auto-acrobaat heeft bij Caen met zijn vierwielige auto een afstand van 450 meter op twee wielen afgelegd. De gebruikte banden waren na de rit geheel versleten. ASSUR ANT IfcKANTOC^ XEPKEWIJK «67 'T(i. JOOO VEE N( N OAAi Company of North America Gevolmachtigde van de Insurance

De Vallei | 1959 | | pagina 1