Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Uitreiking geschenkbonnen en grote vlaggen- parade vormen het slot van de winkelweek Schoonmaak Uitslagen voorjaars winkelweek Rode Kruis opent volgende week nieuw verenigingslokaal Belangrijk WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Verkeersexamens zeer noodzakelijk Onverwacht afscheid van dr. Vergouwen als bestuurslid Bedrijfsleven stelt niet veel vertrouwen in diploma's van Indische Nederlanders 33e jaargang VRIJDAG 24 APRIL 1959 Nr. 33 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Draaiorgel speelt vrijdagavond voor het laatst Agenda Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER 30 april: oranje of vlag Bazars, voorstellingen en sportwedstrijden brachten het benodigde geld op Fa. De Haas verplaatst begin(eind)puiit van busdiensten van Bilderdijkstraat naar Dijkstraat Weer gehele dag markt Waarde nu 7,50 2 AD 219177 Ger. Kerk in O.C.B.-gebouw Burgemeester Bakker: V. Op Groene-Kruisvergadering Jaarverslag sprak van activiteiten op velerlei gebied Meer behoefte aan technici Harmonie „Caecilia" bestaat 55 jaar In juni een muziek-feestweek Veertig jaar in dienst van de Gereformeerde Kerk in Amerongen Koster Boelhouder denkt nog niet aan afscheid Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: XV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het einde van de Voorjaarsactie van dc Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" is weer in zicht. Hedenavond gaan voor het laatst on bekenden op pad om hier en daar enveloppen uit te reiken met als inhoud een geschenkenbon, terwijl de gymnastiekvereniging „Sparta" de winkelweek be sluit met een grote vlaggenparade met medewerking van de Harmonie „Caeci- lia". De route van deze tocht met honderden vlaggen voert door het belang rijkste deel van Veenendaal en hel behoeft geen betoog dat hiervoor veel be langstelling zal bestaan. Het weer heeft zich de laatste dagen van de goede zijde laten zien en wanneer hierin geen verandering komt belooft het weer een druk weekeinde te worden. Het optreden van de Hollandia-meisjes op de Markt van j.l. dinsdag is wel één der hoogtepunten geweest van de winkel week. De zeer grote belangstelling voor dit koor is niet verwonderlijk, temeer omdat dit ook bij vorige uitvoeringen het geval was, maar met dit laatste optreden hebben de meisjes toch wel aller harten veroverd. Met begeleiding van een piano, guitaar, banjo en drum werden frisse en opgewekte liedjes in het populaire genre ten gehore gebracht, die buitengewoon in de smaak vielen van het aanwezige publiek. De dirigent Gijsbert van Zanten en de „Hollandia-meisjes" zullen onge twijfeld in de toekomst vaker in het openbaar optreden. Teleurstellend was het feit, dat vele jongelui die zich met hun bromfiets on der het publiek bevonden, met draaiende motor de stilte verstoorden, waardoor voor velen een gedeelte van de zang ver loren ging. Hopenlijk tonen zij een vol gend maal meer respect voor hun mede luisteraars. Vanaf donderdagmiddag klonken er in het centrum van Veenendaal bekende orgelwijsjes, die uit het draaiorgel „Go liath" van de bekende orgelbouwer G. Perlee kwamen. Voorzover ons bekend is dit orgel op één na het grootste van Ne derland en het weegt bijna vier ton. De drukte in Veenendaals winkel straten neemt vooral 's avonds toe, want de winkelsluiting om 9 uur is voor velen een pracht gelegenheid inkopen te doen. Zaterdag 25 april (morgen) zijn de win kels weer normaal om zes uur gesloten. De slagzinformulieren kunnen tot uiter lijk dinsdagavond 28 april a.s. 9 uur des avonds worden ingeleverd. Elders in dit blad vindt men de lijst met namen van de gelukkigen die een gratis reis naar Duitsland gaan maken. De bonnen voor sprits kan men nog tot zaterdagavond 6 uur op het bureau MAANDAG 20 APRIL 1959 Dagtocht naar Duitsland, voor 2 pers. D. J. Bouman, Gerard Doustraat 10, Veenendaal; H. K. Budding, Rijnban- dijk 183, Resteren; E. M. Croes-Goote, Kanaal weg 3, Veenendaal; R. de Flui ter, Gortstraat 60, Veenendaal; G. J. Gerritsen, Valleistraat 32, Veenendaal; A. de Rooder, P. H. van Rijnstraat 23, Veenendaal. Levensmiddelenpakket: D. Drost, Rijksstraat 139, Eist (U.); Fam. Methorst, Nieuwstraat 13, Scher penzeel; v. Nieuw-Amerongen, Hoofd straat 99, Veenendaal; v. Soest-Zijlstra, Beatrixstraat 45, Veenendaal; J. van Viegen, Vijgendam 46, Veenendaal. DINSDAG 21 APRIL 1959 Dagtocht naar Duitsland, voor 2 pers. St. van de Berg, Zwijnsbergen 41, Eist (U.)E. de Blauw, Westersingel 1272, Veenendaal; Mevr. Nijhoff-Stege- man, Lindenlaan 4, Veenendaal; J. Tijssen, Patrimoniumlaan 66, Veenen daal. H. van Wakeren, Dr. de Visser straat 22, Veenendaal; G. v. d. Wal- Wind, Bergweg 17, Veenendaal. Levensmiddelenpakket: H. Boers, Gelderland 6, Veenendaal; H. Prins, Eenvoudlaan 12a, Veenendaal; G. v. Veldhuisen, Pr. Bernhardlaan 287, Veenendaal; P. Will, Rembrandtlaan 75, Veenendaal; M. van Zetten, Zand straat 137, Veenendaal. VEENENDAAL Vrijdag 24 april: Onbekenden reiken geschenken bonnen uit in het kader van de Winkelweek. Muziek in Veenendaals straten van het draaiorgel „Goliath". Ritmeesterschaaktoernooi in Rit meesterkantine. Zaterdag 25 april: Receptie van K.A.B. in hotel „La Campagne" van 3.30-5.00 uur. Grote vlaggenparade van de gymnastiekvereniging „Sparta". Vertrek vanaf Sandbrinkstraat om 4 uur. 's Middags finale van Ritmeester schaaktoernooi in Ritmeesterkan tine. Luxor Theater: Heden t.m. donderdag „Fanfare" toegang 14 jaar. RHENEN Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmiddag „Quantez de dode stad", zondag avond „Carnaval des doods" toegang 18 jaar. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 van de V.W.V. Hoofdstraat 98 inleveren. Daarna wordt er geen sprits meer uitge reikt. Tussen de enveloppen die vanavond door onbekenden uitgereikt zullen wor den, bevinden zich er enkele met als in houd een levensmiddelenpakket. Het draaiorgel „Goliath", dat tijdens de Winkelweek in Veenendaals straten speelt staat vooral by de jeugd in het middel punt der belangstelling. Zoals bekend heeft de Federatie van Oranjeverenigingen in Neder land, waarbij ook de vereniging „Oranjedag" in Veenendaal is aan gesloten, voorgesteld op de ver jaardag van H. M. de Koningin, 30 april a.s., alle voertuigen die dan op de weg zijn te versieren met een oranjewimpel of een vlaggetje in de nationale kleuren. Ongetwijfeld zal Veenendaal bij deze kleurrijke manifestatie die in geheel Nederland opgang vindt, niet achter willen blijven. Daarom: versier uw auto, scootex-, autobus, vrachtwagen, bromfiets, fiets of welk ander voertuig op 30 april a.s. met oranje of een vlaggetje. De medewerking van de Veenen daalse bevolking in dezen wordt al bij voorbaat gewaardeerd door de vereniging „Oranjedag". Voor het Rode Kruis afdeling Veenendaal gaat volgende week dinsdag een lang gekoesterde wens in vervulling. Op die dag vindt namelyk de officiële opening plaats van het nieuwe verenigingslokaal dat aan het, onlangs geopende, bejaardencentrum is gebouwd. Het is een eenvoudig gebouw dat uitermate ge schikt is voor het houden van oefeningen van de colonne en biedt plaats aan ongeveer zeventig personen. Deze gezamenlijke bouw met het O.C.B. bracht natuurlijk een grote kostenbesparing met zich mee en bovendien kunnen de „buren" elkaar in noodgevallen snel en doeltreffend helpen. Burgemeester Bakker zal de opening verrichten, terwijl de ontvangst van de genodigden in het O.C.B.-gebouw plaats vindt. Na eerst lange tijd in kantines van diverse Veenendaalse bedrijven te heb ben geoefend, kreeg het Rode Kruis afdeling Veenendaal de beschikking over een bovenzaal van ,,'t Trefpunt". Dit tijdelijk onderdak werd met vreug de begroet maar het bleek al vrij spoe dig dat deze ruimte niet voldoende was. Toen ontstond de gedachte een eigen verenigingslokaal te bouwen en bij de viering van het 25-jarig bestaan kreeg het bestuur van de colonne een eerste schenking van 100, Met het houden van bazars en sport wedstrijden en met het geven van voorstellingen werd het bouwfonds groter en een inmiddels benoemde bouwcommissie stelde een bouwplan op. Hierna volgden nog vele andere plannen die echter wegens gebrek aan voldoende middelen niet uitvoerbaar bleken. Noodgedwongen moest men een bouw op bescheiden schaal zoeken en toen men van de plannen van het O.C.B. vernam, werd weldra overeengekomen onder één dak te bouwen. De bouw kosten konden hierdoor drastisch wor den beperkt en het is tot dusver in Veenendaal nog niet voorgekomen dat twee verenigingen op deze wijze sa menwerkten. Het nieuwe lokaal is een grote vierkante ruimte welke uitermate geschikt is voor het houden van oefe ningen en verder gebruikt kan worden voor vergaderingen en bijeenkomsten. Het ligt niet in de bedoeling het lokaal te exploiteren. Het interieur bestaat uit het hoogst noodzakelijke. Aan de muren worden prachtige portretten van belangrijke Rode-Kruisfiguren zoals Henri Dunant en Florence Nightingale opgehangen. Het Rode Kruis afdeling Veenendaal met zijn ruim tweeduizend leden, heeft eindelijk een „onderdak" gevonden, dat er in alle opzichten zijn mag. Gemeente Veenendaal BEKENDMAKING De burgemeester van Veenendaal maakt bekend, dat aanvragen om een paspoort of een toeristenkaart tenminste één week voor de reisdatum op de gemeentesecre tarie, Hoofdstraat 92, moeten worden ge daan. Indien de aanvragen later worden ge daan kan er niet voor worden ingestaan, dat men het paspoort of de toeristenkaart tijdig in zijn bezit heeft, uitgezonderd in ziekte- of sterfgevallen e.d. Veenendaal, 23 april 1959 De burgemeester voornoemd, A. BAKKER. Eind mei, direct met het ingaan van de zomerdienstregeling, zal de N.V. v/h Wed. A. W. de Haas het begin- en eindpunt van de busdiensten verplaatsen van de Biiderdykstraat naar de Dykstraat. Vanaf dit punt ryden de bussen dan via de Dr. Slotemaker de Bruïnestraat en Klaas Ka terstraat naar de Bergweg, om dan over de Kerkewyk de vanouds bekende route te volgen. Een uitzondering hierop vor men de bussen van en naar Eist, die nor maal via de Kerkewyk bljjven rjjden. Ter hoogte van de onlangs gebouwde Sionskerk ligt, parallel lopend aan de Dijkstraat een vrij smalle weg, waardoor een soort plantsoen ontstaan is. Dit weg gedeelte nu zal met het oog op zijn be stemming dusdanig verbreed worden, dat de autobussen zonder moeite om het „plantsoen" heen kunnen rijden. Naar men ons van de zijde van de firma De Haas meedeelde, ligt het niet in de bedoeling op bedoelde plaats een wacht huisje te bouwen, omdat de bussen een vrij behoorlijke wachttijd hebben en de passagiers zodoende direct in kunnen stappen. Het gevolg van deze verplaatsing is o.m. dat de bussen naar Utrecht vijf minuten eerder zullen vertrekken als nu het geval is. Gerekend vanaf het begin(eind)punt is de eerstvolgende halte op de Bergweg. Geruchten als zou de directie van de N.B.M. te Zeist ook van plan zijn Veenen- daal-zuid in de route te gaan betrekken, worden door deze ten stelligste tegen gesproken. In verband met de aanstaan de verjaardag van H. M. de Koningin op donderdag 30 april a.s. verzoeken wij onze adverteerders beleefd doch dringend de copy voor „De Vallei" van vrijdag 1 mei a.s. vóór woensdagmiddag 12 uur in ons bezit te doen stellen. Ook onze correspondenten gelieven aan dit verzoek te voldoen. Op Koninginnedag is ons bu reau geopend van 8 tot 12 uur v.m. Red. Met ingang van dinsdag 28 april a.s. tot en met de maand september wordt in Veenendaal dc zomcrmarkt weer inge voerd. Behalve des zaterdags zal er dan ook dinsdags van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur markt zijn. K.A.B. AFDELING VEENENDAAL HERDENKT 40-JARIG BESTAAN De Katholieke Arbeiders Beweging afdeling Veenendaal herdenkt zaterdag 25 april a.s. het feit dat zij veertig jaar geleden werd opgericht. Ter gelegen heid hiervan wordt op genoemde da tum 's middags van half vier tot vijf uur een receptie gehouden in hotel „La Campagne" aan de Nieuweweg. Na enkele malen vrij spoedig ont dekt te zijn, is de Vallei-riks deze week onvindbaar gebleven. Hij was uitgegeven by Albert Heyn in de Hoofdstraat. De riks die wy deze week weer uitgeven, brengt by in levering op ons bureau 7,50 op en draagt het rode nummer Om de vinderspremie in ontvangst te nemen, moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bu reau ingeleverd worden. De kerkdiensten van de Gerefor meerde Kerk (predikant ds. C. J. Sme- lik) zullen van 26 april af NIET meer worden gehouden in het verenigings gebouw, maar in het Ontspannings centrum voor Bejaarden aan de Sand brinkstraat. Tevens is een wijziging gekomen in de aanvangsuren. Deze zijn nu v.m. 9 uur en n.m. 3 uur. Het ging er nogal lawaaierig aan toe woensdagmiddag j.l. in „Eltheto", maar daarvoor waren ook ruim 450 schoolkinderen in dit gebouw verzameld, allen in afwachting van het verkeersdiploma met insigne, waarvoor zij in de afgelopen weken met goed gevolg schriftelyk en praktisch examen hadden afgelegd. Ondanks het opgewonden publiekje sprak burgemeester Bakker er zyn blyd- schap over uit de zaal van „Eltheto" voller te zien dan ooit te voren. Er zyn wellicht mensen, die al die drukte die over het verkeersexamen gemaakt wordt, wat overdreven vinden, aldus de burgemeester, maar de cyfers wyzen uit, dat dit zelfs zeer noodzakelijk is. Jullie hebben het voorrecht prima verkeerslessen te hebben gehad en daar door hebben jullie de kans het verkeer veiliger te maken. J Burgemeester Bakker bracht dank aan het personeel van de scholen, de inspec teur van politie, de heer W. C. H. Dekker en de heer C. H. J. van Duuren, hoofd agent van gemeentepolitie, voor het vele werk, dat zij allen voor dit verkeers- onderwijs hadden gedaan. Van de scholen leverde de beste pres tatie de Johan Calvijnschool. Uit handen van burgemeester Bakker mocht het hoofd van deze school, de heer C. G. Mijnders, de verkeerswisselbeker in ont vangst nemen. De Johan Calvijnschool werd winnaar met een gemiddelde van ruim 94 Respectievelijk als tweede en derde waren de Chr. Nat. school I (hoofd de heer D. Dillin^h) en de Patrimonium- seiiool (hoofU- de Aieex A. C. Schilperoort) uit de bus gekomen. De burgemeester had nog meer uit te reiken. Negen leerlingen hadden zowel het schriftelijke- als het praktische werk foutloos geleverd. Zij ontvingen uit han den van de burgemeester een diploma met lof en een cadeautje. Deze - met lof - geslaagden waren: Jan van Wijk en Nellie Klomp (Chr. Nat. school I), Gert Jan Landeweer (Kon. Julianaschool), Gerda van Eden, Gijs van Raay en Elsje Remme (Pr. Beatrixschool), Piet Versteeg (Chr. Nat. school II) en Rein Kok (Johan Cal vijnschool). Inspecteur Dekker, die de leiding had van de vei'keersmiddag, reikte de overige diploma's uit. Bij zijn gelukwens aan de geslaagden voor het eerste examen dat zij in hun leven hadden gedaan, zei de in specteur o.m.: „Dit diploma moeten jullie niet alleen thuis laten zien, maar in de eerste plaats moeten jullie op de weg laten blijken dit diploma te bezitten. Het is nog nooit gebeurd, dat een kind, in het bezit van een verkeersdiploma betrokken was bij een verkeersongeval en ik hoop, dat jullie deze goede traditie zullen voort zetten. De verkeersonderwijzer, hoofdagent Van Duuren, werd namens de scholen door de heer Mijnders, een schemerlamp aangeboden. Toen tenslotte nog enkele verkeersfilms waren vertoond, gingen de schoolkinde ren met diploma en insigne èn de ver keersregels onder de knie, opgetogen huiswaarts. WIE HEEFT GELIJK? Op de Gerard Douwstraat vond dins dagmiddag j.l. een aanrijding plaats, waarbij een vrachtauto die een links ge legen inrit in wilde rijden, in botsing kwam met een hem achterop komende personenauto. De juiste toedracht van dit ongeval is de politie nog niet bekend omdat de verklaringen van beide bestuur ders lijnrecht tegen elkaar ingaan. De bestuurder van de vrachtauto beweert namelijk dat zijn wagen tijdens de bot sing stilstond, terwijl de bestuurder van de personenauto op zijn beurt volhoudt dat het zijn voertuig was dat stilstond. Zolang zich geen verdere getuigen mel den zal het wel een probleem blijven. Tydens de j.l. woensdag gehouden algemene ledenvergadering van de Vereni ging „Het Groene Kruis", die door dr. Kets werd geopend, is, alvorens over te gaan tot de agenda, een schryven van dr. J. Vergouwen voorgelezen waarin deze als bestuurslid bedankt. Volgens dr. Kets was ook voor het bestuur deze brief onverwachts gekomen; niettemin eerbiedigde het bestuur de wens van dokter Vergouwen niet op deze vergadering aanwezig te zyn. Aan het slot van de vergadering werd voorgesteld het aftredende bestuurslid dr. Vergouwen tot erelid te benoemen, hetgeen met algemene stemmen werd aangenomen. By de gehouden bestuursverkiezing werd dr. Pilon gekozen om de opengevallen plaats van dr. Vergouwen in te nemen. In zijn openingswoord bracht dr. I». j„+ i gadering tegen tien uur kon sluiten. Kets hulde voor het vele werk dat dr. Weeenq niaatseebrek vol et eon ee- Vergouwen, die vanaf 1930 bestuurslid detailfeerd overzfcht van het faarvlr- en vanaf 1944 voorzitter van het Groe- r overzicht van net jaarver- ne Kruis is geweest, voor deze vereni- sla« ln ons blad van woensdag a.s. ging heeft verricht. In het bijzonder noemde hij zijn medewerking aan de bouw van het nieuwe gezondheids centrum. In een spoed-bestuursvergadering die vrijdag 17 april j.l. gehouden is, werd dr. Kets tot voorzitter gekozen en deze hoopte, naar hij zei, een steentje bij te dragen tot verdere vooruitgang van het Groene Kruis. Vervolgens kwamen de notulen en jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester aan de orde, die door de vergadering werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het Groene Kruis in het af gelopen jaar weer veel werkzaamheden heeft verricht. Het volgende agendapunt vormde de bestuursverkiezing, waarbij mevrouw Ho- genboom en de heer W. J. Schoemaker aftredend waren. Voor de opengevallen plaats van Dr. Vergouwen stelde het be stuur Dr. Pilon kandidaat. Na stemming bleek dat beide aftredende bestuursleden waren herkozen en Dr. Pilon met algehele stemmen was gekozen. Voor de rondvraag bestond weinig be langstelling, zodat de voorzitter de ver- NIEUWE SEIZOEN KUNSTKRING Het nieuwe seizoen 1959/1960 zal op za terdag 14 november 1959 worden geopend met het bekende toneelstuk „Potasch en Perlemoer en de pekinees" met in de hoofdrollen Johan Kaart en Johan Bos kamp. De lijdensweg van de Indische Nederlander is overbekend. Zyn steeds moei- lyker wordenden levensomstandigheden in Indonesië, zijn - uit vrye wil - ver trek of nog erger uitwijzing naar Nederland, zijn moeilijke reis en tenslotte zijn aankomst in Nederland. En danja dan. Al was en is het medeleven nog zo groot, het schrynende leed is maar ten dele te verzachten. Nederland, bekend in de geschiedenis als een gastvry land voor onderdrukten, ontving ze. Contract pensions werden in alleryl in orde gebracht, waarheen zij gedirigeerd werden. Een dergelijk pension vindt men in de onmiddellyke omgeving van Veenendaal en wel in Leersum, het „Bos en Heidepark" met als eigenaar-directeur de heer Zandvliet. Doorlopend zijn hier ongeveer vyftig gezinnen gehuisvest. Vyftig ge zinnen dat betekent ongeveer 200 mensen, jong en oud, klein en groot, die in een land met totaal andere levensgewoonten en zeden hun verdere levensgeluk moeten zien te vinden. Urenlang zou de heer Zandvliet kunnen vertellen over „zijn" mensen die hem in de dagelijkse wandeling „opa" noemen. In zijn gezellig ingericht kantoor vonden wij hem bereid eens iets te vertellen over het wel en wee van deze groep landge noten. Vanzelfsprekend was hier de kardinale vraag: hoe staat het met de werkgelegen heid voor deze mensen. Men behoeft be paald geen insider te zijn, om te weten dat iedere maand bij het overzicht van de werkloosheidsituatie van het Gewes telijk Arbeidsbureau Veenendaal (waar toe ook Leersum behoort) het grootst aantal werklozen te vinden is onder de categorie „overige groepen" waarbij voor het grootste deel de Indische Nederlan ders begrepen zijn. Het antwoord luidde een beetje driest. Volgens de heer Zandvliet stelt het be drijfsleven niet erg veel vertrouwen in de diploma's die de Indische Nederlan ders van overzee meebrengen. Het me rendeel van deze mensen heeft een ad ministratieve functie gehad en door de enigszins huiverige houding van het Ne derlandse bedrijfsleven worden er, om hier aan de slag te komen, gedwongen een omscholing te volgen. Dit geschiedt op de Rijkswerkplaats in Utrecht. Een maal omgeschoold tot een bepaald vak worden zij vaak vrij spoedig in het ar beidsproces opgenomen. Er wordt wel Ter gelegenheid van het 55-jarig be staan van de Veenendaalse harmonie „Caecilia" zal er van 20 tot 27 juni a.s. een muziek-feestweek in Veenendaal ge houden worden, waarby korpsen o.a. uit Wageningen, Ede, Amersfoort en Scher penzeel komen concerteren. Hoewel de organisatoren momenteel nog geen definitief programma kunnen samenstellen, belooft het een groots eve nement te worden', dat zich hoofdzakelijk zal afspelen op het gemeenteterrein ach ter het postkantoor. Behalve de concerten is er ook een wedstrijd voor amateurs op het gebied van zang, muziek, voordracht enz. Solis ten, trio's, duo's enz. kunnen hiervoor inschrijven, terwijl er voor de winnaars flinke geldprijzen beschikbaar worden gesteld. BENOEMING De maatschappelijk werkster van de ge meente Veenendaal, mej. S. G. Smit, is per 1 juni a.s. benoemd in gelijke functie te Landsmeer, onder de rook van Am sterdam. eens geklaagd dat een Indische Neder lander in vergelijking met zijn blanke landgenoten lui zou zijn. „Niets is min der waar, aldus de heer Zandvliet, want deze mensen hebben een eigenschap die bij vele anderen nog wel eens zoek is". Wanneer ze bijvoorbeeld werk krijgen op een afdeling, dan zal in negen van de tien gevallen blijken, dat ze niet zo'n tempo halen als de Nederlandse arbeider, maar daar staat tegenover dat ze gestadig doorwerken, zo in de geest van „een ge stadig jager vangt het wild." Bovendien zijn zij uitermate geschikt voor routinewerk, iets waartegen de Ne derlander veelal zwaar tegenop ziet. Dat dit geen holle frasen zijn, heeft een groot Nederlands bedrijf ondervonden, toen zij een proef ging nemen met ge- repatrieerden. Een bepaalde hoeveelheid werk werd eerst aan een groep Neder landers opgedragen en daarna aan de gerepatrieerden. Het resultaat was dat laatstgenoemde groep meer gepresteerd had dan zijn „tegenstander". De heer Zandvliet vond het jammer dat het Ne derlandse volk min of meer sceptisch tegenover deze groep landgenoten staat. Hun trouw en verantwoordelijkheidsge voel is zeer groot en wat hun werkpres taties betreft, deze behoeven in geen ge val onder te doen voor anderen. Natuur lijk zijn er ook waarop bovenstaand niet van toepassing is, maar waar is dat uit eindelijk niet zo? Tal van ondernemingen o.a. in Veenen daal en Rhenen, zijn er toe overgegaan gerepatrieerden in dienst te nemen. Het beste bewijs dat ze voldoen is toch wel dat ze daar nog steeds werkzaam zijn. Bij het zoeken naar werk is het Ge westelijk Arbeidsbureau in Veenendaal de grote tussenpersoon. In vrijwel alle gevallen verleent dit bureau zijn bemid deling en de heer Van Giessen die hier over de scepter zwaait kan dit met cijfers aantonen. Het volgende staatje geeft een indruk van de werkloosheid van 1956 tot en met 1958. Ingeschreven als werkzoekenden Geplaatst Vonden zelf werk Volgden cursus Rij kswerkplaats Als werkzoekenden afgevoerd wegens verhuizing e.d. 1936 1957 1958 M V M V M V 90 28 26 16 98 39 31 9 4 11 11 43 7 13 2 11 2 8 3 14 30 10 3 21 23 15 Per ultimo maart 1959 stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau nog 34 man nen, waaronder 26 ouder dan 40 jaar en 11 vrouwen waarvan 10 ouder dan 40 jaar Ingeschreven. Het is een niet alledaags voorkomend jubileum dat de heer D. Boelhouder op 1 mei a.s. hoopt te herdenken. Op die datum is het n.l. 40 jaren geleden dat hy belast werd met het kosterschap van de Gereformeerde kerk in Amerongen. De eerste dienst waarin de heer Boel houder als koster optrad was op zondag 3 mei 1919. Sindsdien heeft hij dit zon dagse beroep veertig jaar vervuld. Vooral aan de beginjaren, die moeilijk waren, heeft de koster prettige herinneringen. Alles was toen anders dan tegenwoordig. Er moest tweemaal per zondagvbgkqjmb Er moest in de wintermaanden tweemaal per zondag gezorgd worden voor een vijftigtal vuurtesten en de petroleum lampen moesten gevuld worden. Dagen van tevoren moesten al voorbereidingen getroffen worden. De ruim tachtigjarige koster, voorheen het beroep uitoefenende van sigarenma ker, wil nog niet denken aan afscheid. Daarvoor is het werk hem nog te lief. Het is een stuk van zijn leven geworden, een levensdoel dat hij zolang als het hem mogelijk is niet wil missen. De heer Boelhouder ziet het als een zegen dat hij veertig jaren de kerk als koster heeft mogen dienen. Zijn vitaliteit op deze hoge leeftijd is groot. Vele jaren lang is hij ook nog be last met het innen van de driemaande lijkse bijdragen. Dagelijks ziet men hem op pad gaan om deze gelden te incasseren. Hij kan het werk nog best aan. Zijn behulpzaamheid en zin voor orde komt vooral tot uiting bij de doopbe- dieningen en huwelijksplechtigheden, nauwgezet volgt men dan zijn aanwijzin gen. Onze gelukwensen aan deze vitale kos ter, evenals aan zijn vrouw, die met haar belangstelling voor zijn werk, hem tot grote steun is. 1^— föetzcruM&ale WEKKERS VA. h.7'90 voor betere uurwerken H0QFDSTR 91 VEENENDAAL Het damesteam van VVV dat voor de tweede maal kampioen werd. Staande v. 1. n. r. Hans Wouda, Corry Sasburg, Mincke Dykstra en Janny de Ruyter. Hurkend v.I.n.r. To Wouda, Wil Versteeg en Corry Kruidenier fVist U... dat op 11 mei a.s. de opening plaats zal vinden van het Jeugdgebouw aan de Industrielaan? dat men deze week begonnen is met de afbraak van de Amsterdamse Bank? dat in verÖand hiermede de bus halte tijdelijk verplaatst is naar de Hoofd straat? dat er op de Geerseweg nu ook grote lichtmasten zijn geplaatst? dat dit vooral nodig was op het ge deelte lopende van de Rembrandtlaan naar Kanaalweg? dat de politie tijdens een nachtelijke ronde ergens in Veenendaal vreemde langwerpige voorwerpen op het trottoir zag liggen? dat het een aantal rollen tafelzeil waren die een winkelier 's avonds ver zuimd had binnen te zetten? dat er aan het Ritmeester-schaak- toernooi in totaal 176 schakers deel nemen? BEHANG 1959 meer dan 100 verschillende soor ten voorradig Plastic muurverf, in diverse tinten geeft niet af VLINDERWAS in dozen, ook los verkrijgbaar Zeemleer, Sponsen, Borstelwerk enz Tel. 2576 Hoofdstraat 106 Hr. Schilders krijgen op behangsel EXTRA KORTING

De Vallei | 1959 | | pagina 1