Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken JULIANA REGINA 1909 - 1959 Voor de KANTONRECHTER MULDER Raadhuisbouw nummer 1 op urgentielijst Op Koninginnedag oude taptoe in nieuwe versie Winkeliersvereniging braelit duizenden pakken sprits aan de man Drs. C. B. van den Berg winnaar in het Ritmeester Schaaktoernooi Dr. Engel, pionier van liet Julianaziekenhuis, dertig jaar arts in Veenendaal 33e jaargang WOENSDAG 29 APRIL 1959 Nr. 34 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Rensvvoude, Scherpenzee Onze beminde Vorstin H. M. Koningin Juliana viert morgen haar vijftigste verjaardag HEDENAVOND RAADSVERGADERING Achter bouw van nieuw hotel De Haas wordt vaart gezet Vinger in de pap Agenda Woensdag voor Hemel vaartsdag: winkels open? Enzovoort Moeilijke jaren In het zoeklicht Hoofdstraat wordt voor verkeer afgesloten Sparta-mars was een fleurig schouwspel Ritmeester-wisselbeker ging naar Den Dolder Twee personeelsleden onderscheiden Dag en nacht gereed om hulp te bieden Een „militaire" arts K ENS IV O IJ DE ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knni:en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek 'Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent (Foto: M.*C. Meijboom) Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het Veenendaalse gemeentebestuur verzocht een urgentieljjst op te stellen van de voor 1959 geraamde investeringen. Dit in verband met het verzoek van de gemeente Veenendaal om toekenning van een subjectieve verhoging uit het gemeentefonds voor 1959. De Ujst, waarop de werken in volgorde van urgentie zyn aangegeven en waar over de raad hedenavond heeft te beslissen is door b. en w. ais volgt samen gesteld: 1. raadhuisbouw, 2. centrale rioolwaterzuivering (eerste gedeelte: aan leg moerriool langs het Omleidingskanaal), 3. sanering Marktplein waarby o.a. de transactie met De Haas (zie verder in dit artikel), 4. brandweerkazerne/werk plaats van gemeentewerken, 5. puttenzuiger/faecaliënauto, 6. verbetering Mid- delbuurtseweg, 7. idem De Savornin Lohmanstraat, 8. idem Kanaalweg en Kastanjelaan, 9. idem Talmastraat enz., 10. ladderwagen brandweer, 11. aanleg sportcomplex Panhuis, 12. aanleg weg door het Ruisseveen en 13. centrale riool waterzuivering (tweede gedeelte). B. en w. tekenen hierbij nog aan, dat onderwijs- en woningbouwuitgaven bui ten beschouwing kunnen worden gelaten, aangezien dit opzichzelf staande inves teringen zijn, waarvan de urgentie los van andere zaken wordt bepaald. De gemeente wil met de N.V. De Haas - behoudens goedkeuring door de raad natuurlijk - een ruiling aangaan, die - in grote trekken gezegd - het volgende zal behelzen. De gemeente krijgt in eigendom van de N.V. De Haas hotel „De Korenbeurs" met de garage en twee woningen, ge nummerd Markt 14, 15 en 16 en draagt aan De Haas in eigendom over, een groot gedeelte van het zgn. oude postkantoor, waarin thans o.m. de dienst van gemeen tewerken is gehuisvest, terwijl de ge meente zal toebetalen 190.000,—. De N.V. De Haas zal daarentegen aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen, welke bij deze ruiling door de gemeente zijn gesteld. De Haas zal op het stuk grond dat zij van de gemeente krijgt en op het daaraan grenzende perceel, dat haar eigendom blijft (het thans bestaande pleintje achter „De Korenbeurs") een hotel-café-restaurant moeten bouwen met naar verkiezing woonruimte en/of ga rages. Het hotelgedeelte zal een capaci- VEENENDAAL Woensdag 29 april: Derde deel van de cursus „Fo tografie voor iedereen" van Volksuniversiteit Veenendaal. Aanvang 8.15 uur in ,,'t Tref punt". Openbare raadsvergadering van gemeenteraad. Aanvang 20 uur. Donderdag 30 april: Koninginnedag. Zie voor vol ledig programma „De Vallei" van j.l. vrijdag 24 april. Zaterdag 2 mei: Gevarieerde avond van de Kunstkring in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan. teit moeten hebben voor 30 logeergasten en het café-restaurantgedeelte met de vergaderruimte moet een nuttige opper vlakte hebben van tenminste 300 m2. Ook ten aanzien van de bouw houdt de gemeente een vinger in de pap. Het bouw werk moet modern en naar de eisen van de tijd worden uitgevoerd, overeenkom stig een schetstekening, die bij het ruil- besluit zal behoren. Voorts wordt er haast achter gezet. De bouwvergunning moet binnen drie maan den na de eigendomsoverdracht van de gronden worden aangevraagd en binnen dezelfde tijd nadat de vergunning is ver leend moet gestart worden met de bouw. De gemeente, op haar beurt, moet zor gen dat het urinoir, dat ter plaatse staat en het gedeelte van haar kantoor tijdig wordt afgebroken, opdat De Haas on gestoord kan bouwen, terwijl binnen twee jaar na het gereedkomen van het hotel de resterende opstallen moeten worden verwijderd. Binnen twee maanden na het gereedko men van het nieuwe hotel zal De Haas de oude zaak moeten slopen. Het raadslid, mevrouw H. Buddingh- de Vries Lentsch, was in één der vorige vergaderingen niet erg enthousiast over het aangaan van een dading met de Ned. (Zie verder 2e blad) Koningin Juliana wordt morgen, 30 april, 50 jaar. De zeer velen, die haar nog als „Juliaantje" gekend hebben, zullen er zich met een schok van bewust worden, hoe de tijd vliegt. En zeer in liet bijzonder gaan onze gedachten uit naar de Hoge Vrouwe, op wie een halve eeuw het schynwerperlicht van de publieke belangstelling is gericht geweest. Het»was de 6e september 1948: een stampvolle Nieuwe Kerk. Vorsten, hoogwaardigheidsbekleders, groot gala, schitterende uniformen en statig zwart. Honderden persvertegenwoordigers uit alle landen, velen hunner gewend aan de pracht en praal van koninklijke hoven, wachtend op een redevoering die, naar veler vermoeden, niet meer dan een formele toespraak zou zijn. Onvergetelijk was het moment, waarop Koningin Juliana's stem door de kerk klonk, en een verbaasde, en weldra eerbiedige stilte viel. Hier las niet een staatshoofd een met pijnlijke nauwkeurigheid op gestelde rede voor, maar een jonge Koningin liet zich in de woorden, die zij sprak, kennen als een persoonlijkheid. „Wie ben ik, dat ik dit doen mag. Het was alsof een nieuwe aera werd ingeluid! Met die woorden plaatste Koningin Juliana zich temidden van haar volk, en daar is haar plaats sindsdien gebleven. proefde alle middelen, en nog donkerder werden de wolken boven het witte paleis van Soestdijk, toep de buitenlandse sen satiepers met .onthullingen' begon. Eigen lijk bleek toen, hoe de verhouding was tussen ons volk en het Oranjehuis, want men voelde zich pijnlijk getroffen. Men kon het niet verdragen, dat onze Koningin en haar huis in het felle, onbarmhartige zoeklicht van deze soort publiciteit kwa men te staan. Gelukkig legde zich de storm, maar eigenlijk ziet heel Nederland Koningin Juliana behoort tot één der oudste vorstenhuizen van Europa. Het ge slacht Nassau wordt al in de tiende eeuw genoemd en speelde onder de Bourgon diërs reeds een grote rol in de Neder landen. „Juliana Louise Emma Maria Wilhel- mina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Llppe Biesterfeld, enz. enz. enz." zo luidt de aanhef van zo menig besluit. Die drie woordjes „enz. enz. enz." ver hullen een lange reeks van titels en het is een eerbiedwaardige lijst. Want onze Koningin is voorts nog: Hertogin van Lim burg, Markiezin van Veere en Vlissingen, Gravin van Katzenellnbogen, Vianden, Dietz, Spiegelberg. Buren, Leerdam en Culemborg, Burggravin van Antwerpen, Baronesse van Breda. Diest, Beilstein, Grave, Land van Cuijk, IJselstein, Gra- nendonck. Eindhoven. Liesveld, Herstal, Warneton, Arlay en Nozeroy, Erf- en Vrijvrouwe van Ameland, Vrouwe van Borculo, Breedevoort, Lichtenvoorde, Loo, Geertruidenberg, Klundert, Zevenbergen, Hcge- en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Po- lanen, Sint Maartensdijk, Soest, Baarn, Ter Eem, Willemstad, Steenbergen, Mont- foort, St. Vith, Burgenbach, Daasburg Niervaart, Turnhout en Besangon Het was haar voorvader, de Koning zakenman Willem I, die deze hele lijst door het nuchtere „enz. enz. enz." verving. Een gelukkig huwelijk besloot een ge lukkige jeugd, maar reeds naderden de donkere wolken. Voor de bezetter moest de Prinses vluchten, eerst naar Engeland, toen naar Canada. Ver van haar moeder en haar man verwachtte ze in ballingschap de geboorte van Prinses Margriet. En toen ze op 3 mei 1945 eindelijk weer de vaderlandse bodem betrad, drongen de zorgen zich aan haar op. In 1947 reeds na mze als regentes de taak van haar moeder over, in mei 1948 aanvaardde ze de volle last van de ko ninklijke taak. De gevolgen van de oorlog waren nog lang niet voorbij en deden zich wel het zwaarst gelden in het verlies van ons rijk koloniaal gebied. De dag na kerstmis 1949, op een kille decembermorgen, zette zij haar handtekening onder de onafhan kelijkheidsverklaring van Indonesia. Na deze daad reikte zij de hand aan Moham med Hatta, de vertegenwoordiger van het nieuwe rijk. Niet slechts de noden en zorgen van land en volk drukten de vorstin. Diep ging ze gebukt onder het feit, dat Prinses Marijke's gezichtsvermogen ernstig bleek aangetast. De koninklijke moeder be- reikhalzènd uit naar een gelegenheid om zich mét ons vorstenhuis, eensgezind we der te verheugen en de eenheid van Ne derland en Oranje opnieuw te demon streren. Want Koningin Juliana, die met haar gezin altijd gezocht heeft de gemeenschap met haar volk, heeft zich een plaats ver overd in de harten. Veel leed heeft zij gekend en haar bijzondere persoonlijke belangstelling gaan nog immer uit naar hen die leed dragen en, praktisch als zij is, naar alles wat gedaan wordt om dat leed te verhelpen of te verzachten. Die belangstelling omvat niet alleen ons volk, maar heel de wereld, want zij ziet de pro blemen in alles omvattend verband. Levend in een bewogen tijd heeft zij zich getoond een kind van haar tijd, een verklaarde tegenstandster van wat reeds haar moeder kenschetste als „de gouden kooi", waarin de vorstin verre wordt ge houden van haar volk. Toen ze in 1955 in de Leidse Pieters kerk de jeugd toesprak, zei Juliana: „Gij zijt voor menige goede gewoonte uw voor geslacht dankbaar. Weest niet bang, op uw beurt zelf nieuwe goede gewoonten te beginnen. Uw nageslacht zal er u dankbaar voor zijn." Koningin Juliana wordt vijftig jaar. En op haar vijftigste verjaardag zullen haar gedachten zeker teruggaan naar het ogen blik, waarop zij, Koningin thans, de Nieuwe Kerk verliet, langzaam, om geen woord te missen van de zegenbede van het koor, die wij thans wel haast als profetisch vernemen: De Heer is mijn Herder, Hij waakt voor mijn ziel. Hij leidt mij op wegen van goedheid en zegen. Hij schraagt me, als ik wankel, Hij draagt me, als ik viel. (Nadruk verboden). In het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin op 30 april a.s. verzorgt de Koninklijke Scheepjeswolharihonie o.l.v. de heer M. de Graaff, 's avonds om half tien in de Hoofdstraat een taptoe met voor Veenendaal - en voor zover ons bekend voor geheel Nederland - nieuwe elementen. Dirigent De Graaff, die zelf alle taptoe's samenstelt, heeft dit maal een taptoe van de oude Beierse ruiterij uit 1700 omgezet voor de harmonie. Het verrassende hiervan is wel, dat men bij deze taptoe is overgegaan van de staande tot de bewegende uitvoering. De harmonie zal de taptoe met show-pas lopend door de gehele Hoofdstraat uitvoeren. In verband hiermede wordt de Hoofdstraat om 21.30 uur voor het verkeer afgesloten. Dit zal dan tijdelijk omgelegd worden. Het verkeer^vanaf de Kerkewijk wordt geleid via de Markt en Fluitersslicui; en het verkeer vanaf Nieuweweg-en Hoogstraat moet gebruik maken van de Beatrixstraat. Het publiek wordt verzocht tijdens de taptoe op de trottoirs te blijven, zodat de harmonie zich vrijelijk kan bewegen. De taptoe wordt besloten met het spelen van het Wilhelmus voor het gemeentehuis, waarbij het gemeentebestuur aanwezig zal zijn. Ter verhoging van de feestvreugde wordt het gemeente huis schitterend geïllumineerd. Een waardig en geslaagd slot van de winkelweek van de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijverheid" was de fleurige mars van de gym nastiekvereniging „Sparta", voorafgegaan door de Veenendaalse harmonie „Cae- cilia". Bijna 500 Spartanen marcheerden zaterdagmiddag j.l. door Veenendaals straten en de anders reeds zo fris aandoende blik van de smetteloos wit met blauw afgezette costuums werd nu nog aantrekkelijker door de honderden vlaggen die de gymnasten met zich mee droegen. Vlaggen in allerlei kleurschakeringen. Het was daarom niet te verwonderen, dat weer een groot deel van Veenendaal Spartanen defileren door de Hoofdstraat „uitliep" om dit sportieve schouwspel gade te slaan. Men hoefde er zelfs niet ver voor te lopen, want de turners „na men" niet alleen het centrum, maar zij vertoonden zich in heel Veenendaal. De mars van „Sparta" was wederom een bewijs, dat het zakenleven en de sport elkaar op verantwoorde wijze kun nen dienen en daardoor het al dan niet kopend publiek van een iets dergelijks kunnen laten genieten. Wij schrijven: het al dan niet kopend publiek, hoewel de laatste categorie voor al zaterdagmiddag in de winkelstraten wel in de meerderheid zal zijn geweest. Evenals trouwens donderdag en vrijdag. Velen namen de extra winkelweek voordelen „op dc koop toe". En het stra lende weer van de laatste dagen van de actie zal hier zeker aan hebben meege werkt. Hoeveel sprits er precies gegaan is kon men niet vertellen, maar er kan veilig worden aangenomen, dat er duizenden pakken van dit heerlijke en verse artikel op het bureau van de winkeliersvereni ging werden uitgegeven. Hoewel naar verhouding meer kopers de voorkeur gaven aan de zekerheid van sprits boven de kans op een reis naar H00FDSTP 51 TEL 3184 VEENENORPL G. M. W., opperman te Veenendaal, had met zijn bromfiets op het kruispunt Kon. Julianastraat-Prins Bernhardlaan in zijn woonplaats geen voorrang verleend aan een van rechts komende personenauto. Bovendien was door de politie zijn voor- rem niet in orde bevonden. Natuurlijk had ik wel voorrang moe ten verlenen, maar het was in dit geval toch wel bijzonder moeilijk, want de auto reed veel te snel. Hij zoefde gewoonweg voorbij, verdedigde verdachte zich. De rem was voor de botsing goed in orde. Door de aanrijding werd echter de vooras verbogen en daardoor pakte de rem niet goed meer. De eis luidde voor het eerste feit 20,- of 5 dagen en voor het tweede 10,- of 2 dagen. In het laatste geval was het von nis conform, in het eerste werd het 15,- of 3 dagen. J. A. V., makelaar te Veenendaal, was in de Tuinstraat in zijn woonplaats met zijn auto in botsing gekomen met een andere auto, doch deze aanrijding werd hem vrijdag voor het Wageningse kan tongerecht niet ten laste gelegd, daar ook de tegenpartij blijkbaar niet geheel vrij uitging. V. was de Tuinstraat echter in een ver boden richting ingereden en dat kostte hem nu 10,- of 4 dagen. Waarom hebt u de schikking niet betaald, die bedroeg ook 10,-, vroeg de rechter. In verband met de schaderegeling wilde de verzekeringsmaatschappij eerst een veroordeling, luidde het antwoord. J. van L., expediteur te Rhenen, had het bij het rijtijdenbesluit verplicht ge stelde werkboekje onjuist ingevuld. Dit boekje dient voor de politie als controle middel, daar de wetgever wil voorkomen dat chauffeurs te lange werktijden ma ken, waardoor oververmoeidheid en daar door gevaar voor het verkeer dreigt. U hebt toch haast moeten zien, dat het boekje verkeerd was ingevuld, zei rechter v. d. Brand vrijdag voor het Wa geningse kantongerecht. Eerst staat er maandag 9 juni, dan is een dag open ge laten en daarna volgt ineens woensdag 10 juni. Die datum is verkeerd, net als bij vrijdag 12 juni, want de twaalfde viel op een donderdag. Ik ben een beetje in de war geweest, gaf verdachte toe. Ik rij maar een paar uur per dag en daarom vulde ik het boek je 's maandags maar vast voor de hele week in. Er was niet de minste kwaad willigheid bij. De officier wees erop, dat het bijhouden van het boekje op de ma nier zoals verdachte het deed, weinig zin heeft, waarop laatstgenoemde beterschap beloofde en om clementie vroeg. Ik rij met een al oude wagen en met hard werken moet ik de kost verdienen, zei hij. Het werd 20,- of 8 dagen. -ö- J. C. H., textielspinner te Veenendaal, was op stroperij betrapt. Hij was op ver boden terrein aan het lichtbakken ge weest, maar hij had pech. Voor hij iets geschoten had liep hij een jachtopziener tegen het lijf, die hem verbaliseerde en zijn geweer, waarvoor hij 45,- had be taald, alsmede enkele patronen in beslag nam. U wilde graag hazen eten, zo las rechter v. d. Brand in de stukken. Ja, zei verdachte, maar het lukte niet. Omdat verdachte nog niet eerder voor stroperij was veroordeeld liet de officier het bij een eis van totaal 90,- met ver beurdverklaring van het geweer en de patronen. 't Is ontzettend veel, verzuchtte H. Wees blij dat ik geen hechtenis heb gevraagd, repliceerde de officier. Dat is bij dit soort zaken gebruikelijk. Rechter v. d. Brand verlaagde echter tot 60,- met verbeurdverklaring. •ö- De 68-jarige E. B. uit Rhenen verscheen vrijdag op het Wagenings kantongerecht voor de balie omdat hij varkens gehou den had in een gedeelte van zijn woon plaats, waar dat bij politieverordening verboden is. Die varkens vormden een mooie bij verdienste voor me, die ik eigenlijk niet kon missen, vertelde verdachte. Ik heb er per jaar zeker een 300 400 gulden schade aan, dat ik ze niet meer mag hou den. In de gemeenteraadsvergadering, waarin tot deze bepaling besloten werd, is gezegd, dat ze soepel gehanteerd zou worden. Ik dacht daarom, dat ik er mis schien nog wel net buiten zou vallen. Na het besluit hebt u de varkens nog tot voorjaar 1958 mogen behouden. Eerst toen is u aangezegd, dat ze zouden moeten verdwijnen. Daarna heeft de po litie nog tot januari 1959 gewacht met het opmaken van haar proces-verbaal. Soepe ler kan het toch al niet, vond de rechter. Ik heb alle varkens nu in ieder geval van de hand gedaan en ik ben niet van plan ze ooit weer te gaan houden, deelde verdachte mee. Eis en vonnis luidden hierop 10,- of 4 dagen. Het elfde Ritmeester Schaaktoernooi is weer gestreden. Zaterdagavond j.l. om acht uur behoorde dit „schaakspectakel", dat niet alleen in onze omgeving, doch in heel Nederland bekendheid geniet en overal vandaan deelnemers trekt, weer tot het verleden. Twee vrijdagavonden en één zaterdagmiddag hebben 176 schakers in de grote Ritmeester-kantine over de borden gebogen gezeten. Deze 176 schakers kwamen uit in groepen van vier en voer elk van deze groepen waren twee prijzen be schikbaar. Een feit, waarin ongetwijfeld ook veel van de aantrekkelijkheid van het toernooi zal zijn gelegen. En deze pryzen bestonden - hoe kan het ook anders - voor het overgrote deel uit.... sigaren. Kisten in allerlei afmetingen. Van een respectabele assortimentskist tot luxe kleinere kistjes, alle bedrukt met „Ritmeester Schaaktoernooi 1959". De heer F. II. van Schuppen, directeur van de Ritmeester Sigarenfabrieken, reikte zaterdagavond j.l. persoonlijk alle prijzen uit. In een kort toespraakje, dat aan de prijsuitreiking vooraf ging, dankte de heer Van Schuppen alle deelnemers en roemde de gezellige sfeer die zij allen ge durende het toernooi weten te scheppen. Daarnaast: alle hulde aan de wedstrijdleiding, die - met de heer G. A. Blanke- stijn aan het hoofd - de enorme organisatie weer tot in de puntjes had geregeld. Nu de prijzen. De Ritmeesterwissel- beker voor de verenigingen moest het „Zutphense Schaakgenootschap", dat de beker vorig jaar won, afstaan aan het tweede team van de schaakvereniging „Den Dolder", die hierop met I2V2 punt beslag legde. Het eerste team van de zelfde vereniging eindigde als tweede met 11 V«. punt, gevolgd door „Zeist 1" met lO'/a punt. De organiserende vereniging, de Rit meester schaakvereniging plaatste zich met het tweede team als vierde met 10 punten en nummer vijf werd „Turmac" Zevenaar met 9'/t punt. In de hoofdgroep, waarin vier bekende Nederlandse schaakmeesters uitkwamen, was het Drs. C. B. van den Berg, die met 2' 2 punt met de eer ging strijken. Op de tweede plaats eindigde de heer T. D. Van Scheltinga (2 pnt.), terwijl landskampioen J. H. Dcnner de derde plaats innam (IV* punt). Mr. Ed Spanjaard werd vierde. De overige uitslagen waren: Hoofdklasse B: 1. K. Trompert, Hilver sum 3 pnt. 2. C. Samson,; Soestdijk, 2 pnt.; C: 1. M. Kloostra, Hilversum, 3 pnt.; 2. A. den Hartog, Zeist, 2 pnt.; D: 1. G. Vader, Zeist, 2pnt.; 2. G. C. v. d. Zee, Wage- ningen, 2 pnt.; E: 1. W. J. Brand, Arnhem 2' 2 pnt.; 2. J. J. Mulder, Wageningen, 2 pnt.; F: 1. L. Th. A. de Regt, Soest, 2'/s pnt.; 2. J. J. Brand, Arnhem, V/t pnt.; G: 1. S. A. Borg, Twello, 2V2 pnt.; 2. G. Achterberg, Veenendaal, IV2 pnt. Klasse I H: 1. J. W. Woldendorp, Ben- nekom, 2'/2 pnt.; 2. I. Boonstra, Ede, V/2 pnt.; I; 1. H. J. Gaasbeek, Ede, 2 pnt.; 2. H. J. Timmer, Wageningen, 2 pnt.; J: 1. H. van Lent, Zeist, 2V2 pnt.; 2. W. van Biezen, Zeist, V/s pnt.; K: 1. H. Schou ten, Zeist, 2 pnt.; 2. A. van Ommen, Do- dewaard, 2 pnt.; L: 1. J. de Fluiter, Vee nendaal, 3 pnt.; 2. D. de Wiere, Zeist, 2 pnt.; M: 1. M. J. Smitskamp, Zeist, 2V2 pnt.; 2. G. R. Kets, Veenendaal, V/2 pnt.; N: 1. J. N. Elenbaas, Veenendaal, 21/: pnt.; 2. W. van Dijk, Zeist, V/2 pnt.; O: 1. A. B. (Zie verder 2e blad) - van de grafelijke fam. Bentinck - Burgemeester W. Martens heeft maan dagmorgen de heren A. Cornelisse en C van Veenendaal onderscheiden, respectie velijk met-de zilveren en bronzen ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Deze plechtigheid vond in intieme kring plaats op het gemeentehuis, waar ook enkele leden van de familie Bentinck aanwezig waren. Beide heren waren kortgeleden 40 jaren in dienst bij genoemde familie, de heer A. Cornelisse als jachtopziener, de heer C. van Veenendaal als arbeider. Er werden vele waarderende woorden aan hun adres gesproken, waarna bur gemeester Martens hen de onderscheiding op de borst speldde. Graaf C. Bentinck sprak nog enkele woorden namens de familie. uftz laiiu'j -j -jp iep uapapS jbbC Spjap sopajei pq si *s'B iaui 1 ScpluA praktijk in Veenendaal begon. In de loop der jaren heeft deze alom bekende arts zeer veel Veenendalers medische hulp geboden en is ook voor ve»e oud-mili tairen geen onbekende. Behalve de vele functies die dr. Engel in het maatschappelijk leven bekleedt, is hy tevens één der oprichters geweest van het Julianaziekenhuis aan de Cuneraweg. Tijdens de oorlogsjaren heeft dr. Engel bergen werk verzet in het belang van de Nederlandse militairen die in de bange meidagen aan de Grebbe hun leven inzetten voor de vrijheid. Onder de Duitse bezetting is dr. Engel op het laatste nippertje gespaard gebleven voor deportatie naar Duitsland door het tydig in grijpen van de Inspecteur van Volksgezondheid. De jubilaris is jarenlang voorzitter geweest van de Reünisten Organisatie SSR. is momenteel medewerker aan het orgaan van de Prot. Chr. Artsen organisatie „Soteria", bestuurslid van de Medische Commissie van het Juliana ziekenhuis, voorzitter van het Koningin VVilhelminafonds, ouderling van de Gereformeerde Kerk en heeft verder verschillendecursussen geleid van het Groene en Roode Kruis. In april 1929 vertrok de toenmalige Veenendaalse arts, dr. Boot, naar Dirksland en bood zijn praktijk te koop aan. Dr. Engel, geboren in Woerden en werkzaam als assistent in Rotterdam, ging op dit aanbod in en betrok een woning aan de Markt, naast hotel „De Korenbeurs". Het aantal artsen in Veenendaal was toen vier, namelijk de doktoren Hek ster, Vergouwen, Kets en Engel. In die dagen was het de gewoonte dat de plaatselijke pers een soort levensbeschrijving gaf van de te ver wachten arts en groot was de verwon dering van de familie Engel, toen men las dat Veenendaal, met de komst van dr. Engel, er een „militaire" arts bij gekregen had. Dit misverstand was te wijten aan het feil dat dr. Engel juist voor korte tijd onder de wapenen was geroepen en zodoende in uniform rondliep. Toch Duitsland of een levensmiddelenpakket, werd ook van deze laatste mogelijkheid druk gebruik gemaakt. De reizen zijn dan ook alle „volgeboekt" met winnaars van de slagzinnenwedstrijd. Al met al was het weer een levendige winkelweek, waarop de winkeliersvereni ging met genoegen kan terugzien en waarvan het kopend publiek in ruime mate profijt heeft getrokken. is hij in zijn verdere loopbaan vele malen met de krijgsmacht in aanraking geweest. Dit begon in 1939 al, toen dr. Engel als regimentsarts in Groningen werd gelegerd. Na ongeveer een jaar als zo danig werkzaam te zijn geweest deed de kans zich voor naar Veenendaal te rug te keren. Aanleiding hiertoe was dat een militaire dokter in Veenendaal zich door zijn hand schoot en omdat hiervoor een plaatsvervanger nodig was slaagde dr. Engel er in overplaat sing naar zijn woonplaats te bewerk stelligen. Teruggekeerd in Veenendaal was hij werkzaam in het ziekenhuis waar nu (Zie verder 2e blad) HERDENKING GEVALLENEN Op maandag 4 mei a.s. zal in Rens- woude de herdenking van de geval lenen plaats vinden door het houden van een zogenaamde „stille tocht" naar het monument aan de Barneveldse- straat. Een ieder, die hieraan wenst deel te nemen, wordt verzocht daartoe om uiterlijk 7.40 uur bij het gemeente huis aanwezig te willen zijn. Om 8 uur zal dan twee minuten stilte in acht worden genomen, waarvan het begin en het einde door de brandsirene ,wordt aangegeven. Op deze dag zullen in de gemeente na 6 uur geen openbare vermakelijk heden meer worden gegeven, terwijl de neringdoenden zijn verzocht hun zaken na dat tijdstip gesloten te hou den. Voorts is het de bedoeling, dat de burgerij om 6 uur de Nederlandse drie kleur halfstok uitsteekt en des avonds weer inhaalt. Deze bestelwagen wilde ter hoogte van de Emminkhuizerlaan een vracht wagen inhalen, die linksaf sloeg, de Veenweg op. Om te passeren was ech ter niet voldoende ruimte meer over, met het gevolg, dat eerstgenoemde auto, om een aanrijding te voorkomen, de berm inreed en tegen een boom tot stil stand kwam. De chauffeur liep daarbij enkele lichte verwondingen op. De be stelwagen, die juist in Amersfoort was afgeleverd, had nog slechts 23 km ge reden. Wellicht een record wat betreft de kortste termijn van schadevrij rijden. De rijkspolitie stelde ter plaatse een onderzoek in. NA 23 KM. REEDS TEGEN EEN BOOM Maandagmiddag j.l. is in Renswoude een Volkswagen-bestelauto tegen een boom gereden en aanzienlijk bescha digd. ASSURANTIEKANTOOR' •KEOKCWUK 167 •TE1.3000-VEENENOAAL Company of North Amerlrp Gevolmachtigde van de Insurano

De Vallei | 1959 | | pagina 1