Opticien PR U MM EL TOPLIN SHIRTS C)TLoeclerd&cj Jubileum lepeltje Veenendaalse Jeugdvierdaagse thans een feit K.A.B. - afdeling Veenendaal - herdacht veertigjarig bestaan „Bergbad" komt belangrijk groter uit zijn winterslaap te voorschijn AMERONGEN ACHTERBERG Utrecht won massadamkamp van Gelderland Groene Kruis leende bijna 3000 verplegings- artikelen uit Bedoeling: een jaarlijks terugkerend evenement „Gouden Noot" voor smaak volle verpakking van Ritmeester sigaren Eerste lustrum Salvatorkerk Zaterdagmiddag a s. opening - 2000 gratis ijsjes voor kinderen ZOEKT U EEN NUTTIG GESCHENK VOOR Wij hebben: Zomieb rillen Etuis Thermometers Barometers Bedrijfsruimte Jan van Rhee's Van Haren's schoenfabrieken openen filiaal in Veenendaal Jaarverslag met sprekende cijfers Eén dame - Officiële bekendmaking Een GOEDE nachtrust maar dan ook een GOED bed pers. INT. MATRAS WONIN GIN RICHTING Marktberichten Schreven wij reeds eerder over de plannen voor een Jeugdvierdaagse in Vee- ncndaal, thans heeft het comité een definitief programma opgesteld, dat in het kader van het Jeugdvakantiewerk van 28 tot en met 31 juli a.s. aan honderden kinderen van Veenendaal en daarbuiten een gelegenheid biedt de wandelsport, die zich de laatste tyd in een verhoogde belangstelling mag verheugen, te be oefenen. Dit wandelfestijn draagt een nationaal karakter en de uiteindelijke opzet is, dat in de toekomst Veenendaal het centrum wordt van de wandelende jeugd. Achter de schermen is door diverse commissies de laatste t(jd hard ge werkt en de moeilijkheden die zich nu eenmaal bü een dergelijke organisatie voordoen, zijn tot dusver overwonnen. Alleen wat betreft de huisvesting van individuele deelnemers zou het comité het zeer op prijs stellen indien de Vee nendaalse burgerij hieraan zyn medewerking zou willen verlenen. De belang stelling voor de vierdaagse is nu al groot. Hoewel het geheel een experiment is, is men ervan overtuigd dat alles - behoudens het weer - zal slagen. Het idee van deze jeugdvierdaagse is afkomstig van de heren G. Wijn malen en W. van Hunnik. In eerste instantie ging het erom de Veenen daalse jeugd tijdens de vakantie op verantwoorde wijze bezig te houden. Vandaar ook dat contact gezocht werd met de heer Van Pijpen, leider van het jeugdvakantiewerk. De plannen wer den voorgelegd aan de Ned. Chr. Wan del Bond afdeling Midden-Nederland, maar al spoedig bleek dat hiervoor ook van buiten Veenendaal grote be langstelling bestond. Een inmiddels gevormd comité, be staande uit de heren C. N. van Kuyk (voorzitter) G. Wijnmalen, E. van As- selt, Baars, J. v. d. Bosch, W. v. Braak, A. H. Hoevens, J. van Harn, D. Mol- lema, R. Valkenburg, G. van Viegen, A. H. van Pijpen en W. van Hunnik, SCHIETWEDSTRIJD PRINS HENDRIK RITMEESTER Een vijftal korpsschutters van de schietvereniging „Prins Hendrik" heb ben deelgenomen aan de jaarlijkse wedstrijd om de „Ritmeester-beker". Na tweemaal achtereen de eer te hebben gehad om de beker te winnen moest „Prins Hendrik" dit jaar de be ker overgeven aan het vijftal van de Ritmeester Sigarenfabrieken. Hieronder de volledige uitslagen: Korps „Prins Hendrik": C. van Amerongen 48 p. Jac. van Amerongen 44 p. H. van Manen 47 p. J. D. Boogaard 44 p. M. van Beek 39 p. Totaal 222 p. Korps „Ritmeester": H. G. van Schuppen 47 p. W. Kroesbergen47 p. C. van Hardeveld 47 p. J. J. Roks 44 p. H. Rijks 43 p. Totaal 228 p. KAMPEERDERS KREGEN VAKUNDIGE VOORLICHTING In de bovenzaal van hotel „De Koren beurs" hebben woensdagavond een groot aantal belangstellenden een duidelijk ant woord gekregen op de vraag - tevens het motto van deze avond - „Wij willen gaan kamperenwat nu?" Op initiatief van de firma van den Bosch uit de Hoogstraat en met mede werking van de ANWB werd deze kam- peer-voorlichtingsavond gehouden. Aan de hand van kleurendia's gaf een kam- peerdeskundige een heldere uiteenzetting van de meest voorkomende tenttypen en werden de fouten die bij het opzetten van een tent veelal gemaakt worden, bespro ken. Na afloop hiervan werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Aan het slot van de avond had de firma van den Bosch nog een verrassing in petto, door het gehele gezelschap te vervoeren naar de kampeershowroom van deze zaak waar een uitgebreide collectie kampeerartikelen te bezichtigen was. Ge zien de betoonde belangstelling voor der gelijke avonden, is de firma van den Bosch voornemens in de toekomst meer dere voorlichtingavonden op touw te zet ten. onderzocht de mogelijkheden de vier daagse een nationaal karakter te geven en als eerste in den lande een echte vierdaagse voor de jeugd te organi seren, dat een jaarlijks weerkerende manifestatie moet worden. Nu al zijn inschrijvingen binnen uit Amsterdam, Ermelo, Arnhem en Soest. Er wordt gelopen over drie afstanden, n.l. voor de jeugd van 6-10 jaar 10 km per dag, van 10-14 jaar 15 km per dag en van 15-18 jaar 18 km per dag. Het parcours wordt door de mooiste delen van Veenendaal en omgeving uit gezet. Diverse commissies, zoals voor huisves ting en voeding zijn al geruime tijd met de organisatie van de vierdaagse bezig. In de periode dat er niet gelopen wordt, wil men de kinderen een passende ont spanning bieden. Hiervoor is al mede werking tóegezegd van de Hollandia Tri- comeisjes, terwijl o.m. de heer Oosterwel- der uit Amsterdam, een bekend voor drachtkunstenaar, gevraagd wordt aan dit ontspanningsprogramma mede te werken. De verzorging van de deelnemers aan de vierdaagse berust bij het Rode Kruis afdeling Veenendaal en de E.H.B.O.-afde- ling Veenendaal. Als beloning wordt een zeer mooie, apart ontworpen medaille uit gereikt. Aanmeldingen voor de Jeugd Vierdaag se kunnen geschieden bij de heer G. Wijnmalen, Beatrixstraat 15, Veenendaal. De inschrijftermijn sluit op 30 juni a.s. Om een ieder in de gelegenheid te stel len aan de Vierdaagse deel te nemen zijn de inschrijfgelden zo laag mogelijk gehou den. Deze zijn, naar verhouding van de afstanden 1.1.35 en 1.75. Mocht dit „wandel-experiment" slagen dan zal Veenendaal als eerste en enige plaats in Nederland een Jeugd Vierdaagse binnen haar poorten hebben. Zodra een officieel programma opgesteld is zal dit bekend gemaakt worden. Voorlopig is men nog druk doende met het treffen van de nodige maatregelen om alle jonge gasten te ontvangen. Op 2 en 3 oktober van het vorig jaar werd op initiatief van het Nederlands Verpakkings Centrum een wedstrijd ge houden voor diverse verpakkingen. Een wel zeer deskundige jury, welke bestond uit verpakkingsspecialisten van grote in ternationale concerns onder voorzitter schap van de heer Hillenius van het TNO te Delft, kreeg de zware taak uit 180 „verborgen verleiders" de meest verleide lijke te kiezen. Uit deze op hoog peil staande collectie werden tenslotte 45 win naars gekozen, welke thans zijn te be zichtigen op de „Europak 1959" in Am sterdam. 15 maart j.l. reikte de heer Bothe van het NVC de diverse Gouden Noten uit, die waren ontworpen door de bekende glazenier Copier uit Leerdam. De eisen waaraan de verpakkingen moesten worden getoetst - aldus de heer Bothe - waren doelmatigheid, uiterlijk, gebruiksnut en vooral ook orginaliteit. Hij verheugde zich op het grote aantal inzendingen en hoopte er een jaarlijks te rugkerende wedstrijd van te maken. Onder de prijswinnaars zagen wij ook een verpakking van de Ritmeester Siga ren Fabrieken, waarover het oordeel van de jury het volgende was: „De inzending bestond uit houten dozen voor sigaren, die - hoewel het een tradi tionele verpakking betreft - qua deco ratie zo baanbrekend moet worden ge acht, dat de jury een prijs volkomen op zijn plaats acht." Op de verpakkingsbeurs zagen wij nog een stand van de N.V. Boxal uit Veenen daal, die was ondergebracht in de groep van Engelse inzenders, daar zij samen werken met een Engels concern. In de stand waren behalve de producten van de Veenendaalse, ook die uit de Zwitser se en Franse vestigingen te bewonderen. WIJZIGING AANVANGSTIJDEN De aanvangstijd van de cursus „Foto grafie voor iedereen" van de Volksuni versiteit Veenendaal, die hedenavond in ,'t Trefpunt' gehouden wordt, is gewijzigd van 8 uur in 8.15 uur 's avonds. Op 1 mei a.s. is het vijf jaar geleden, dat de Salvatorkerk aan de Patrimo niumlaan werd geconsacreerd. Ter gelegenheid hiervan zal het Utrechtse Byzantijnse koor op zondag 3 mei om 10.15 uur een H. Mis komen zingen volgens de Byzantijnse Ritus. Ongetwijfeld zullen vele Veenenda- lers dit koor wel kennen. Nu worden echter ook niet-katholieken in de ge legenheid gesteld hun gezangen eens te beluisteren in de dienst waarin ze thuishoren. Men kan zich toegang verschaffen door middel van een boekje. Deze boekjes zijn tegen de prijs van één gul den verkrijgbaar bij J. van Kessel, Nieuweweg 296 en Th. A. Slijderink, Van Hogendorpstraat 18. Indien nog voorradig ook zondagmorgen om 10 uur aan de kerk. OPBRENGST COLLECTE De in Veenendaal gehouden collecte voor Sonnevanck heeft het mooie bedrag opgebracht van 1800.netto. Een overzicht van het Ritmeester Schaaktoernooi dat vorige week werd gehouden in de Ritmeesterkantine. De afdeling Veenendaal van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft zater dagmiddag j.l. het feit herdacht, dat veertig jaar geleden de oprichting plaats vond. In „La Campagne" aan de Nieuweweg werd een receptie gehouden, waar velen hun gelukwensen kwamen aanbieden en die al of niet vergezeld lieten gaan van een toespraak, terwyl voorts een groot aantal bloemstukken de recep tiezaal sierden. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op het voltallige college van burge meester en wethouders van Veenendaal en de gemeentesecretaris, de heer D. Blankespoor, het hoofdbestuurslid van de K.A.B., de heer Van Tongeren, ver tegenwoordigers van de Veenendaalse afdelingen van het C.N.V. en het N.V.V. en een aantal afgevaardigden van andere R.K. organisaties en groepen ter plaatse. Het bestuur van de jubilerende afde ling, bestaande uit de heren: H. Molmans, voorzitter, Besseling, secretaris, A. Lange, penningmeester, H. van Kessel, L. Merlijn, Van Sprang en C. van Helmond, nam alle gelukwensen in ontvangst en bij monde van voorzitter Molmans werden de aan wezigen hartelijk welkom geheten en be dankt voor hun belangstelling. Een bijzonder woord van welkom kreeg de heer W. A. Pas, die vanaf de oprich ting lid is geweest van de K.A.B. en het oudste Veenendaalse lid is. Tegenover de Veenendaalse afdelingen van de andere vakorganisaties vormt de K.A.B. slechts een minderheid. Een min derheid, die echter niet weg te cijferen is en zelfs als zodanig bepaalde voor delen kan hebben. Hoofdbestuurslid Van Tongeren doelde op het laatste, toen hij zei, dat in een kleine groep meer strijd- gevoel bestaat; dat men daarin ook meer bewuster de R.K.-levensbeschouwing aan vaarden zal. Burgemeester A. Bakker trok het be staansrecht van de kleine Veenendaalse K.A.B. niet in twijfel. Naar zijn mening kunnen ook minderheden belangrijk zijn en het gelijk is niet altijd aan de kant van de meerderheid. De heer Deijk, voorzitter van de Chr. Besturenbond (C.N.V.) Veenendaal zei, dat deze organisatie de K.A.B. altijd wel degelijk in het oog had gehouden en haar gaarne de hand wilde reiken waar sa menwerking mogelijk was. Uit een opmerking van de heer Mol mans, dat hij blij was dat de gemeente lijke autoriteiten ook belang stelden in een minderheid, meende burgemeester Bakker te moeten opmaken, dat deze bij na verbaasd was dat b. en w. aanwezig waren. De burgemeester bedoelde dit echter kennelijk schertsend, want hij voegde er aan toe, dat de Katholieken ook burgers van Veenendaal waren en de K.A.B. daarom bij het gemeentebestuur terdege meetelde. Met de mensen van de K.A.B. was de burgemeester van mening, dat de gods dienst op het terrein van het hele leven iets te zeggen heeft en dat daarom ook een vakorganisatie op eigen confessionele grondslag zeer noodzakelijk is. En wat het punt minderheid aangaat: Toen Chris tus op aarde kwam vormde Hij ook een minderheid en werd Hij ook niet door iedereen gewaardeerd. Thans erkennen wij Hem en wat dat betreft staan u en ik Het voltallige bestuur van de jubilerende K.A.B.-afdeling Veenendaal bijeen JUBILEUM KOSTER GER. KERK Koster D. Boelhouder, die op 1 mei a.s. veertig jaar de Gereformeerde kerk heeft gediend, zal op donderdagavond 1 mei gehuldigd worden in de consis torie achter de kerk. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie Groep B Rebergen Smits 20 de Greef Swetselaar 11 Plantinga M. v. d. Berg 02 Groep A. E. v. Zomeren A. v. d. Kolk20 EERSTE-STEENLEGGING VOOR DIEPVRIESCENTRALE Donderdag 30 april a.s., des namid dags 2 uur, zal in de Hogesteeg alhier de eerste steen worden gelegd voor de bouw van de diepvriescentrale. Dit zal geschieden door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Bosch van Ro- senthal-den Tex. PREDIKBEURT OUD GER. GEM. Donderdag 30 april n.m. 7 uur, houdt de Oud Ger. gemeente een kerkdienst. Voorganger is Ds. v. d. Poel. Kerkewijk 17a, Telefoon 3313 Veenendaal OOG- EN BRIL-OPTICIEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER TE KOOP GEVRAAGD: groot 300 tot 500 m' Gaarne brieven met ligging en verdere omschrijving onder nr. 4457 aan het bureau van dit blad HUISMOEDERS zoekt nu uw voordeel! DE GEHELE WEEK SCHAPEVLEES vanaf 1,25 p. 500 gr. Mager PAARDEVLEES 1,85 per- 500 gr. Malse BIEFSTUK 2,80 per 500 gr. A.s. dinsdag speciale GEHAKTDAG 500 gr. prima gehakt voor ƒ0,99 Extra vleeswarenreclame- aanbieding 100 gr. gekookte ham en 100 gram boterham worst voor ƒ0,79 EET NU paarde- en schapevlees Smakelijk, voedzaam en bovendien goedkoop S L A G E R IJ Valleistraat 23, Veenendaal Telefoon 3373 Ter gelegenheid van de 50 ste verjaardag van onze vorstin. In etui f 2.55. op een gelijk standpunt, aldus burge meester, die tot besluit de hoop uitsprak, dat ook door het werk van de K.A.B. de hele maatschappij zou welvaren. De heer Van Tongeren wilde in het bijzonder sterk de nadruk leggen op de ontwikkeling van de leden van de K.A.B. Met het vermeerderen van de materiiële welvaart heeft de culturele welvaart geen gelijke tred gehouden. Warm beval spre ker het werk aan van de K.A.B.-cultuur- dienst, die door het organiseren van cur sussen e.d. het ontwikkelingspeil van de arbeidersbevolking hoger wil brengen. Speciaal in onze kringen, aldus de heer Van Tongeren, bestaat er een „drempel angst" om een terrein te betreden, waar toch een groot stuk rijkdom ligt. Wij praten over actuele onderwerpen, als b.v. de bezitsvorming, maar wij moeten wer ken aan ons geestelijk bezit. Spreker hoopte dan ook, dat het bestuur in de periode tot het volgende lustrum, speciaal hierop bij de Veenen'daalse leden zou wer ken. Veenendaal kennende, zei de heer Van Tongeren is het hier op veel punten moeilijk werken geweest. Daarom is de dankbaarheid voor het werk van de Vee nendaalse afdeling van de K.A.B. des te groter. Zonder voogdij over haar te stellen had de grote broeder het C.N.V., volgens de heer Deijk, de K.A.B. steeds in 't oog gehouden. Er was volgens spreker nog veel werk aan de winkel en hij nodigde het K.A.B.-bestuur en dat van het N.V.V. uit om eens gezamenlijk met het C.N.V. op pad te gaan. Er is veel samen te doen. De heer Molmans haakte hierop in en memoreerde, dat een vorm van samen werking ongeveer drie jaar geleden nog bestond, n.l. in de raad van overleg van de drie vakorganisaties ter plaatse. Veel is er toen tot stand gekomen door onder linge samenwerking. Echter dit lichaam is er niet meer, rt^h de heer Molmans drong aan op het opnemen van contact over her-oprichting van deze raad. Namens de stichting tot behartiging van de R.K.-jeugdbelangen sprak tenslotte de heer J. Reestman, die de veertigjarige K.A.B. ten voorbeeld wilde stellen aan de jongeren. Nog drie dagen en de poorten van „Bergbad" zwaaien weer open. Als za terdagmiddag het weer zich maar een beetje redelijk toont zal de Oude Veense Grindweg niet langer de stille landweg van de wintermaanden zijn. Dan begint de grote trek naar Veenendaals uitge lezen recreatieoord aan de voet van de YVielingsheuvel en het stof van de Grind weg zal weer opwaaien. De jeugd voorop, want de ervaring heeft geleerd, dat kinderen niet op een graadje meer of minder kijken. De ou deren laten zich nog wel eens terug schrikken door de lage temperatuur van het water, in het begin van het seizoen, maar de jeugd geeft daar niet zozeer om. Op de eerste dag, dat „Bergbad" open is moet er gezwommen worden, hoe het ook zij, in koud of warm water. Overigens zijn de verwachtingen wat de watertemperatuur betreft niet ongun stig. Op dit moment is het water al op een redelijk peil van tegen de achtien graden. Daalt de temperatuur niet te sterk in de komende dagen, dan zullen er ook verschillende oudere zwemlief- hebbers zijn die een duikje willen wagen. En is het daar toch, onverhoopt, te koud voor, dan kan het oudere zwempu- bliek eens een kijkje gaan nemén. Al zijn er dan geen schokkende veran deringen tot stand gekomen er is toch heus wel iets gebeurd wat het bekijken waard is. „Bergbad" komt namelijk belangrijk groter uit zijn winterslaap tevoorschijn, want in deze periode heeft het personeel niet op één oor gelegen. Bijna 4000 vierkante meter ideale bos grond is aan het complex toegevoegd en voor zoveel nodig ontgonnen. Toch is er niet overbodig aan ontginning gedaan. Het nieuwe terrein is goed begaanbaar gemaakt, maar in zijn oorspronkelijke, natuurlijke, toestand gelaten. De uitbrei ding omvat o.a. een perceel grond met hoog opgaand geboomte, ideaal voor men sen die de schaduw zoeken. Daarnaast is een groot stuk - zonder bomen - voor uitbreiding van het zonne- strand beschikbaar gekomen. Door deze uitbreiding is een euvel uit de wereld geholpen, waar „Bergbad" in de eerste plaats aan leed, namelijk: te weinig grond rondom het bad. Het aan tal mensen, dat zich op de „wal" bevindt is nu eenmaal altijd belangrijk groter dan het aantal, dat in het water is. Voorts is het gehele complex aan de wegzijde van een nieuwe deugdelijke af scheiding voorzien, terwijl overal waar nodig een fris verfje is aangebracht. Het „Bergbad-paviljoen heeft thans een nieuwe beheerder, in de persoon van de heer B. C. van Norden. Deze heeft de plaats ingenomen van de zo bekende fa milie Verhagen, die wegens het overlij den van de heer Verhagen niet in het Paviljoen zal terugkomen. De familie van Norden is niet onbe kend met dit werk. Zij was voordien reeds werkzaam in het paviljoen van het grote, moderne, zwembad te Woerden. Het paviljoen is van binnen ook van een helder tintje voorzien en de indeling is enigzins gewijzigd. De overdekte af deling zal in het vervolg speciaal worden gereserveerd voor mensen, die een rus tig hoekje zoeken. Ter kennismaking zal de nieuwe pachter a.s. zaterdagmiddag 2000 ijsjes beschik baar stellen aan alle kinderen, die „Berg bad" bezoeken. Ook dit jaar zal „Bergbad" weer een jubilaris binnen zijn poorten hebben. Be stond het bad vorig jaar zelf 25 jaar, dit jaar is het de Veenendaalse Zwemclub, die een kwart eeuw oud is. Natuurlijk zal dit evenement niet on opgemerkt voorbij gaan. In de maand augustus organiseert de V.Z.C. een feest- week met verschillende attracties op zwemgebied. VOOR AL UW HERENMODES Hoofdstr. 75, Telefoon 2658 Vrijdag 1 mei a.s. opent Ivo van Haren's schoenfabrieken N.V. te Waalwijk een nieuw filiaal in de Hoofdstraat 71-73 in Veenendaal. Deze N.V. heeft naast een viertal schoenfabrieken te Waalwijk, Den Bosch en Oosterhout en een atelier voor kousenfabricage te Vught, ook nog een eigen lederfabriek, die tot een der groot ste van het land gerekend kan worden. In deze fabrieken worden zowel over- leder als zooileder vervaardigd. De grond stoffen, huiden en extracten, worden uit alle werelddelen hetrokken. De produktie van deze looierijen worden hoofdzakelijk door de eigen schoenfabrieken afgenomen, die met een omzet van miljoenen schoe nen per jaar heel wat zool- en overleder gebruiken kunnen. Voor de afzet zorgen een 90-tal filialen die overal in Nederland gevestigd zijn. De fabriek werd gesticht in 1929 en be gon met twee filialen. In de loop der jaren zijn de fabrieken uitgebreid en ver schaffen thans aan ruim tweeduizend mensen hun dagelijks werk. Overal ko men nieuwe filialen en thans is Veenen daal aan de beurt. RHENEN Met 116 tegen 84 punten heeft de Utrechtse Provinciale Dam Bond in Ouwe hands Dierenpark te Rhenen zaterdag gewonnen van de Gelderse Provinciale Dam Bond. Aan deze massakamp, welke voor de achtste maal werd gehouden, namen 100 Utrechtse en 100 Gelderse dammers deel. De eerste tientallen, waarin prominente spelers als Ir. Van Dijk, Van Aalten en Jurka van Gelderland en Leijte, Edink, Vos en Bakker van Utrecht, speelden 10-10 remise. Daar de Rhe- nense vereniging voor V.V.V. een medaille had beschikbaar gesteld voor het winnende eerste tiental, werd vanwege deze 10-10 gelyke stand de ere-penning uitgeloofd aan het winnende 2e tiental. Dit was ook Utrecht, dat met 16 tegen 4 de Geldersen klop gaf. Beide pryzen, dus ook de wisselbeker van Rhenens burgemeester Jhr. Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, z(jn hiermee in de Dom stad terecht gekomen. In ons blad van vrydag j.l. plaatsten wij reeds een gedeeltelijk verslag van de gehouden algemene ledenvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis". Een gedetailleerd overzicht van het jaarverslag, dat toen wegens plaats gebrek niet gepubliceerd kon worden, volgt hieronder. Markt 7 Telefoon 2272 Het ledenaantal is in 1958 waarschijn lijk door de verhoogde contributies iets gezakt, namelijk van 5126 op 31 december 1957 tot 5084 leden op 31 december 1958. Het bestuur vergaderde 11 maal in 1958, zijnde een record-aantal. Behalve Zr. Van Leeuwen, heeft ook Zr. Sietsema de dienst in 1958 en wel op 31 december verlaten. Voor haar in de plaats kwam per 1 januari 1959 Zr. Pronk, zodat er momenteel 4 wijkverpleegsters ter beschikking zijn. De verrichte werkzaamheden in 1958 laten zich als volgt specificeren. De wijkverpleegsters brachten voor de wijkverpleging in 1958 totaal 10430 be zoeken aan 312 zieken. Verder werden nog bezocht 13 bejaarden met 58 bezoeken, I lichamelijk gebrekkige met 6 bezoeken, II patiënten met 13 bezoeken voor de Geestelijke Volksgezondheid, terwijl voor de rheumabestrijding 36 patiënten werden bezocht, waarvoor 105 bezoeken nodig waren. De laatste hulp i^a overlijden werd 72 maal ingeroepen. In het wijkgebouw wer den 42 patiënten bestraald met de hoogte- zon, waarbij 623 bestralingen plaatsvon den. Uit het verplegingsartikelenmagazijn werden 25 verschillende soorten uitge leend met totaal 2397 uitleningen. Op het consultatiebureau der Prov. Utrechtse Vereniging tot Bestrijding der tuberculose is het aantal bezoeken nog groot. Door de vijf wijkverpleegsters wer den 620 bezoeken gebracht aan 133 patiën ten. Dit geeft wel eën kleine daling, vorig jaar waren 680 bezoeken gebracht, doch hieruit blijkt dat de T.B.C. wel dalende, doch nog geenszins over is. Uitgezonden werden 4 patiënten naar sanatoria en wel één patiënt naar elk der volgende sanatoria „Oranje-Nassau-oord" te Renkum, Militair Sanatorium te Amersfoort, „Zonnegloren" te Soest en „Emmaoord" te Zevenaar. De verpleging werd voortgezet voor 9 patiënten en wel 5 in „Oranje-Nassau- oord", 1 in „Zonnegloren" te Soest, 2 in Militair Sanatorium te Amersfoort en 1 in „Berg en Bosch" te Bilthoven. Op het consultatiebureau voor zuigelin gen, gehouden door Dr. Frylink, was het weer druk. Hier werden 692 injecties aan zuigelingen gegeven tegen kinkhoest, dif- therie en tetanus, terwijl de wijkverpleeg sters 657 zuigelingen bezochten met totaal 1627 bezoeken. Op het consultatiebureau voor kleuters werden 334 injecties gegeven, terwijl hier voor 247 kleuters werden bezocht met to taal 645 bezoeken, i Naar de Gezondheidskolonie te Egmond aan Zee werden weer kinderen uitgezon den, hiervoor werden 36 kinderen bezocht met 192 bezoeken voor uitzending en na zorg. Wijkkraamverzorgiiig: Bij de wijk- kraamverzorging werd in 1958 regelmatig met 3 kraamverzorgsters gewerkt. Zij verleenden hulp bij 154 bevallingen. Hier voor brachten zij 2892 werkbezoeken en 376 prenetale bezoeken. Gezamenlijk werd gedurende 456 uren in de nacht gewerkt. Invallend voor de Stichting Kraamcen- trum verleenden de 3 wijkkraamverzorg- ■ters hulp bij 32 bevallingen met 21 werk bezoeken en 129 nachturen, terwijl 2 da gen hulp werd verleend in het gezin. De Stichting Kraamcentrum Z.O. hoek Prov. Utrecht, nauw verbonden aan het Groene Kruis, werkte in 1958 met 9 gedi plomeerde kraamverzorgsters en 6 leer lingen onder leiding van docente Zr. Mulder. In aug. 1958 deed een leerling met goed gevolg examen, terwijl de overige 5 in april praktisch gingen werken in de gezinnen. De gezamenlijke kraamverzorg sters met leerlingen verzorgden 318 kraamvrouwen, waarvoor 3195 verzor- gingsdagen nodig waren. Gezinsverzorging. De afdeling gezinsver zorging heeft in 1958 met 6 gezinshelpsters steeds veel hulp kunnen bieden. Regel matig kwamen we nog helpsters te kort. In april vertrok mej: Vlaanderen. Mej. Ter Maater trad in dienst l-9-'58, terwijl mej. Van de Weerdhof in aug. het diplo ma verwierf. Gedurende 1958 waren de gezinsverzorgsters totaal 2717 halve ver- zorgingsdagen in de gezinnen werkzaam. De tweede secretaris van het Groene Kruis, dé heer W. J. Schoemaker, bracht aan het einde van zijn verslag namens het bestuur zijn dank over aan alle mede werksters, die, zoals uit dit verslag blijkt, weer volop werk hebben gehad. Verder wekte hij een ieder op trouw lid te blij ven van het Groene Kruis of, indien men dit nog niet was, zich zo spoedig mogelijk aan te melden. In deze serie van acht ontmoetingen heeft Gelderland slechts éénmaal kans gezien de overwinning te behalen. Één maal werd remise gespeeld. Utrecht heeft op de eerste wisselbeker definitief beslag gelegd. Ook deze beker was door Rhenens burgemeester beschikbaar gesteld. Rhe nens eerste burger, die de eerste zet deed aan het bord van Ir. G. E. van Dijk en P. K. Th. Leijte, merkte in zijn korte openingswoord op, dat je met het beschik baar stellen van een beker voor een toer nooi als het onderhavige wel weet waar je begint, maar niet waar het einde is. Hij hoopte, dat er flink strijd zou worden geleverd, opdat hij voorlopig niet aan een derde beker zou vast zitten. Maar dan had Gelderland zich van een betere zijde moeten laten zien. Ook nu weer waren zij in deze ontmoeting de zwaksten. Eén van de oorzaken moet worden ge zocht in het feit, dat Utrecht zijn spelers voor deze massakamp aanwijst en dat Gelderland zijn leden vrij laat. Gelder land zou moeilijk dezelfde maatregel kun nen nemen, omdat het district te groot is, althans véél groter dan dat van de U.P.D.B. Aan de eerste tien borden speelden ook nu weer vele dammers van klasse. Ir. van Dijk, de ex-kampioen van Nederland noemden we reeds. Hij speelde remise tegen de bekende Utrechtenaar Leijte. De heer Edink, geen onbekende in het Nederlands kampioenschap, eindigde even eens remise tegen de Gelderlander A. van Aalten. Tussen de 199 mannen zat één vrouw. Het was een nicht van Ir. van Dijk en zij heet E. Nieuwenhuizen, afkomstig uit Wageningen. Aan haar heeft het niet ge legen, dat Gelderland ten onder ging, want zij won haar partij van de heer G. Murray uit Houten (Utr.) De volledige uitslagen van de eerste tien borden waren als volgt: Utrecht Gelderland P. K. Th. Leijte Ir. G. E. v. Dijk 1—1 J. Edink A. v. Aalten1—1 M. L. Vos D. J. Jurka0—2 Chr. Bakker H. v. Silfhout1—1 H. v. Snippenburg G. E. Hartman 02 A. Kooijmans E. Fluit2—0 K. Krijnen B. Vink 2—0 E. Th. Smits C. Bitter1—1 A. Lekkerkerker H. Snijder (na arbitrage) 0—2 G. J. de Bruin A. v. Eeuwen20 Totaal 10-10 Gemeente Rhenen WIJZIGING REINIGINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat de volgende wijzigingen worden aangebracht in de reinigingsdienst: 1. het ophalen van huisafval op donder dag 30 april 1959 (Koninginnedag) komt te vervallen; in de plaats daarvan wordt het huisvuil opgehaald op 1 mei 1959; 2. de dinsdagmiddagroute van 5 mei 1959 (Bevrijdingsdag) wordt verzet naar de ochtend; 3. inplaats van op donderdag 7 mei 1959 (Hemelvaartsdag) wordt het huisafval opgehaald op vrijdag 8 mei 1959; 4. inplaats van op maandag 18 mei 1959 (Tweede Pinksterdag) wordt gereden op dinsdag 19 mei 1959. Rhenen, 28 april 1959 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. HIERIN BRENGEN WIJ EEN APARTE SORTERING (ONBEPERKTE GARANTIE) 80x190 PRIMA DAMAST MET GOED GE VULD KAPOK KUSSENf 69.50 GOEDGEVULDE 115.- HOOFDSTRAAT 23 TELEFOON 2223 SPAKENBURGSE VISSERS VOEREN UIT. De vissersvloot van Spakenburg is uitgevaren om op het IJsselmeer het seizoen te openen. De foto laat zien hoe de moeders zelfs het kroost in kin derwagens hadden meegenomen om de uitvarende vaders na te wuiven. Eiermarkt: aanvoer 115.000 st. Prijzen van 10,50 tot 11,50 per 100 stuks. Han del redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 80 st. Prijzen van 64,tot 76,per stuk. Handel matig. UT

De Vallei | 1959 | | pagina 2